tot Verontrusting over voorstel verhoging loongrens ziekenfonds verzekering Laatste Klaproosdag op zaterdag 14 november De „miljoenenerfenis” 3 Pagina 2 Waddinxveen Derde wereld-avond Nadeel Schaatsavond Zevenhuizen EEN BOEKENBOM !S ALTIJD RAAK!! door Tom Lodewijk BURGERLIJKE STAND Twee stromingen Enquête Vrije keuze Moeilijkheden Draagvlak Werkgevers Hoogheemraadschap Chr. Vrouwenbond Jeugd-judo Plattelandsjongeren WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 29 okt. 1970 ziekenfondsverzekering Van acht uur tot half tien zullen en «■a 20 we Wordt vervolgd Zou men een onderzoek instellen naar de mening van de direct-belang hebbenden, dus naar de opvattingen die heersen bij de Nederlanders die door de loongrensverhoging worden getroffen, dan zal men, aldus de brief van de organisaties, twee stromingen aantreffen. i i i i i i i i i i i i I I I I I I I i i E P I I I I I I I I I I I I I I B I I I I I I B e OJECTIE" :HERM spareldoek. cm. Op t grote rel kkeliik te I. Voor d i DEN HAAG Een drietal organisaties op het gebied van de ziektekosten verzekering heeft zich met een brief gewend tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met het dringende verzoek, de door de Regering voorgestelde extra-verhoging van de loongrens van de ziekenfondsverzekering niet aan te nemen, doch met een in de wet omschreven trendmatige verhoging te volstaan. De drie organisaties - te weten de Federatie van Onderlinge Ver zekeringsmaatschappijen (F.O.B.), de Federatie van Verenigingen voor Zieken- huisverpleging (V.V.Z.) en de Nederlandse Vereniging van Ongevallen- en Ziekteverzekeraars (N.V.O.Z.) - vertegenwoordigen een aantal instellingen aan welke meer dan anderhalf miljoen Nederlanders de verzekering van hun ziektekosten hebben toevertrouwd. BLEISWIJK In het Parochiehuis in Bleiswijk wordt op vrijdag 30 ok tober een Derde Wereldavond geor ganiseerd. Om half acht is de zaal open. Vanaf die tijd tot aan het eind van de avond zijn sieraden, rietsuiker en andere produkten uit de zogenaam de uitgebuite landen (zoals de Filip pijnen) te koop in een stand van de j derde wereldwinkel in Utrecht. Een gedeelte zal met terugkeer in het ziekenfonds geen moeite hebben. Maar een ander deel zal hiertegen moeilijk te overwknnen bezwaren voelen en zich niet dan met grote te genzin laten dwingen in de positie van de ziekenfondsverzekerde. Het komt de requestrerende organisaties onaan vaardbaar voor, dat een bevolkings groep door een wettelijke maatregel in een situatie zou worden gebracht, die rechtstreeks strijdig is met haar wen sen en die bovendien aan velen nog belangrijke financiële offers zal op leggen. Geboren: Ingrid, d.v. W. Nonkes J. S. de Vries. Ondertrouwd: Willem Hermans, jaren en Johanna Leendert Bollaart, 20 jaren. Overleden: Mariska Astrid Breedijk, 2 maanden; Johanna Jacoba de Jong, echtgenote van: Jacob de Koning, 52 jaren. Tot sluitingstijd is er daarna nog gelegenheid, bijvoorbeeld naar aan leiding van de film, te praten over het ontwikkelingsprobleem. De opbrengst van de avond komt ten goede aan de jaarlijkse Novib-collecte, die dit jaar gehouden is in samenwerking met Unicef en Unesco, ditmaal in het ka der van de 25e verjaardag van de Verenigde Naties, onder het motto: „Werk aan de Wereld”. De entreeprijs bedraagt drie gulden. Iedereen, voor al ook ’oudere’ generatie, is welkom Aan de andere kant is het bepaald niet waar, dat door de werkgevers geen bijdragen zouden worden gege ven aan werknemers wier inkomen de loongrens te boven gaat. Uit een medio 1970 op kleine schaal uitgevoerde en quête (158 bedrijven met 72.683 werk nemers) is gebleken, dat bij de aan de enquête deelnemende bedrijven meer dan 80% van de werknemers een bij drage in de premie voor een particu liere ziektekostenverzekering ontving. Mede op grond van deze situatie ko men de drie organisaties tot hun voor stel voor een verplichte werkgevers bijdrage in de kosten van een ziekte kostenverzekering van personeel bo ven de loongrens. Door een verplichte werkgevers bijdrage in de kosten van een ziekte kostenverzekering van werknemers boven de loongrens wordt, aldus de brief, wettelijk geregeld wat in de De drie organisaties op het gebied van de ziektekostenverzekering drin gen er dan ook bij de Tweede Kamer met de meeste nadruk op aan, voor de betrokkenen de mogelijkheid van een vrije keuze te scheppen, door een re geling waarbjj degenen die reeds ge durende een zekere periode op parti culiere basis zijn verzekerd tegen ziektekosten, hun bestaande verzeke ring kunnen handhaven en worden vrijgesteld van de verplichting om zich bij een ziekenfonds te laten in schrijven. Er wordt op gewezen dat een ver gelijkbare regeling bestaat met be trekking tot de verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. Een overeenkomstige regeling bestaat in West-Duitsland, waar sinds 1 septem ber 1965 bij elke verhoging van de welstandsgrens aan de betrokkenen de gelegenheid wordt gegeven, van de overgang naar de Krankenkasse te worden vrijgesteld. aantal ziekenfondsverzekerden een daling dreigt te ondergaan. Voor de door ons vertegenwoordigde verzeke ringsinstellingen die met een veel be perkter aantal verzekerden werken dan de ziekenfondsen geldt dit nog in sterkere mate. Daarbij komt nog dat degenen die gedwongen worden uit de particuliere verzekering te treden voor het merendeel gerekend kunnen worden tot de jongere verzekerden, zodat een zekere vergrijzing van het resterend^ verzekerdenbestand op treedt, met premieverhogingen als on vermijdelijk gevolg. Het ontgaat de organisaties dan ook, aldus de brief aan de Tweede Kamer, hoe een Regering die de ziekenfond sen beschermt door de ’’ontsnappings clausule” in art. 3a, 8e lid van de Zie kenfondswet, zonder enig duidelijk commentaar een wetsontwerp kan in dienen dat het aantal verzekerden van particuliere verzekeringsinstellingen met zeker 5 en wellicht zelfs 10% zal verminderen. Toen in 1964/1965 een vermindering dreigde van het aantal ziekenfondsverzekerden van 140.000 (nog geen 1,7%) werd onmiddellijk de ontsnappingsclausule toegepast die het ’’verlies” voorkwam. Reeds in 1969 hebben de instellin gen voor particuliere ziektekosten verzekering veel verzekerden verlo ren door de vaststelling van de peil datum op 1 november van het lopend jaar, alsmede door de regeling dat extra-loon, verdiend in een ploegen- stelsel, niet voor de bepaling van het inkomen in verband met de loongrens in aanmerking zou worden genomen. Door nieuwe verliezen in het ver zekerdenbestand <Jie bij aanneming van het onderhavige wetsontwerp zullen ontstaan, zouden sommige in stellingen voor particuliere ziekte kostenverzekering in ernstige moei lijkheden kunnen raken. Het wetsontwerp wordt, aldus de drie organisaties in hun brief aan de Tweede Kamer, op een weinig geluk kig ogenblik ingediend. Het stelt im mers een ingrijpende verschuiving in de structuur van de gezondheidszorg voor op een tijdstip waarop diezelfde structuur voorwerp is van een diep gaand onderzoek in een speciaal daar toe in het leven geroepen commissie van de Sociaal-Economische Raad. Wanneer aan de wens van de drie organisaties om het onderhavige wetsontwerp te verwerpen geen ge volg kan worden gegeven dan wordt er bij de Tweede Kamer op aange drongen, het wetsontwerp in die zin te amenderen, dat het betrokenen moge lijk wordt gemaakt vrijstelling van de verzekeringsplicht te verkrijgen. Er wordt gepleit voor een regeling waarbij aan degenen, die reeds gedu rende een zekere periode (gedacht wordt aan een periode van zes maan den) op particuliere basis zijn verze kerd tegen ziektekosten, de mogelijk heid wordt geboden, hun bestaande verzekering te handhaven, onder vrij stelling van de verplichting om zich bij een ziekenfonds te laten inschrij ven. Aan het slot van hun brief aan de Tweede Kamer wijden de drie organi saties van ziektekostenverzekering nog enkele woorden aan de belangen van de bij de organisaties aangesloten instellingen. De gevolgen van een ver mindering van de gezamenlijke ver zekerdenbestanden in de omvang die hier wordt verwacht, zijn duidelijk: een verkleining van het draagvlak, waardoor de premie voor de resteren de verzekerden moet worden ver hoogd. De ziekenfondsen voeren de zelfde argumentatie aan, wanneer het GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: zwarte portemonnee met inhoud. Verloren: oorhanger, gouden arm bandje, bruin étui met 6 sleutels, blauwe step, bruin kinderhandtasje, bruine herenbril, rijbewijs, step. In de brief aan de Tweede Kamer wordt voorts aangedrongen op een regeling volgens welke de werkgever verplicht is, aan zijn personeel boven de loongrens een bijdrage in de kosten van de ziektekostenverzekering toe te kennen. Deze bijdrage zou tenminste even hoog moeten zjjn als het bedrag dat de werkgever maximaal aan de wetteljjke bijdraagt. Bij de voorbereiding van het wets ontwerp tot extra-verhoging van de loongrens van de ziekenfondsverzeke ring is de grote groep van direct- betrokkenen zelf niet aan het woord gekomen, terwijl de persoonlijke be langen van deze groep hier toch in de eerste plaats op het spel staan. Het betreft de omvangrijke groep verze kerden met een inkomen tussen 14.850 en 17.000 gulden, die - voorzover zij in loondienst zijn - gedwongen zullen worden zich bij een ziekenfonds aan te sluiten. a. d. Rijn. Zaterdag wordt het programma herhaald in Hotel Vos, met na afloop muzik bij het bal van de groep ,The Sunny Side” uit Boskooo. Den Haag Sedert de bevrijding is het in november een traditie, dat de „Klaprooscollecte” wordt gehouden. De opbrengst hiervan wordt door het Nederlands Oorlogsgraven Comité aangewend om nabestaanden van de in de jaren 1940 - 1945 voor onze be vrijding gesneuvelde geallieerde mi litairen in Nederland gastvrijheid aan te bieden, waardoor zij in staat zijn het graf van man, vader, zoon of broer te bezoeken. Er zijn in ons land meer dan 30.000 geallieerde oorlogsgraven, op meer dan 500 kerkhoven. Vele tienduizenden vaders en moe ders, vrouwen en kinderen, zijn in de loop der jaren door het Oorlogs graven Comité uitgenodigd om naar Nederland te komen. Vele anderen wachten nog tot ook zij een graf in ons land kunnen bezoeken. Of zij kunnen komen, hangt af van de collecte, die in november wordt gehouden. Dit zal namelijk de laatste „Klaprooscollecte” zijn; waarom het Nederlands Oorlogsgraven Comité hoopt, dat deze een record-opbrengst zal hebben. Dan zal het werk nog zo lang mogelijk worden voortgezet. De collecte vindt plaats in de week van 9 tot 15 november. Het hoogte punt zal zijn op „Klaproosdag”, za terdag 14 november. Voor hen, die het op prijs stellen een bijdrage te gireren: het postre- keningnummer is 416000 ten name van het Nederlands Oorlogsgraven Comité te Amsterdam. Elk jaar is nog gebleken, dat het Nederlandse volk graag en goed aan de Klaprooscollecte geeft. Maar dit geld moet worden opgehaald. Daarom wordt vooral ook een beroep op collectanten gedaan om mede werking te verlenen. WADDINXVEEN In het twaalfde kiesdistrict van het hoogheemraad schap Rijnland, omvattende Hazers- woude, Benthuizen, Boskoop en Wad- dinxveen, is tot hoofdingeland-plaats- vervanger benoemd de heer Joh. Noordam te Benthuizen. Hij komt in de plaats van de heer P. van Eijk Jaczn te Waddinxveen, die vorig jaar tot hoofdingeland werd benoemd. hand.” „Daarom, burgemeester,” verzocht Jaap, „laten we dit onder ons houden. Ik ben niet van plan het om te roepen, u weet hoe de mensen zijn. Als ze vandaag iets horen, verwachten ze dat ik morgen in een Rolls Royce rijdt en probeer uw huis te kopen.” Waddinxveen De heer Heersema van de N.V. Organon te Oss hield vorige week voor de afd. Waddinx veen van de Ned. Chr. Vrouwen bond een lezing over „Een bedrijf in dienst van de gezondheid”. Aan de hand van dia’s kregen de dames te zien wat er zoal gebeurt bij het vervaardigen van medica menten. Het was een leerzame avond. maakt ongetwijfeld ook weer een ver hoging van het percentage van de wettelijke ziekenfondspremie nood zakelijk. Bij bespreking van de voorstellen tot verhoging van de loongrens wordt vaak het argument aangevoerd, dat voor de verplicht-verzekerden de helft van de premie door de werk gever wordt gedragen, terwijl de werknemer met een inkomen boven de loongrens de gehele premie voor een particuliere ziektekostenverzeke ring moet betalen. Het behoeft naar het oordeel van de drie organisaties van ziektekostenverzekering nauwe lijks betoog, dat ook het wergevers- aandeel in de ziekenfondspremie in werkelijkheid een deel van het loon uitmaakt. Bij elke verhoging van het door de werkgever te betalen percen tage van de ziekenfondspremie is im mers in de loononderhandelingen tel kens nadrukkelijk beslag gelegd op eenovereenkomstig deel van de be schikbare loonruimte. Overgang naar de verplichte zie kenfondsverzekering zal voor een be langrijk aantal van degenen wier in komen de huidige loongrens te boven gaat, een belangrijk financieel nadeel betekenen. Alleenstaanden en gehuw den zonder kinderen kunnen een par ticuliere ziektekostenverzekering slui ten tegen een aanzienlijk lagere pre mie dan die voor de wettelijke zieken fondsverzekering in de bedoelde in komensklasse. Naar de bereidheid van. deze grote groep van particulier verzekerden om hun bestaande verzekering op te zeg gen en zich te laten inschrijven bij een ziekenfonds, is nooit een onderzoek ingesteld. Verwacht kan worden dat de pre mie van de ziekenfondsen opnieuw niet onbelangrijk zal stijgen, ook in dien de loongrensverhoging een feit wordt. Door verhoging van de loon grens zal immers een deel van de hui dige particuliere praktijk van huis artsen en specialisten worden over gebracht naar de ziekenfondspraktijk, waar lagere honoraria worden bere kend dan in de particuliere sector. Alleen reeds voor dit doel hebben de specialisten een eis voor een honora- rium-verhoging van tenminste 5% bij de ziekenfondsen ingediend. Dit Waddinxveen Zaterdagmiddag werd in de „dojo” van het Hoofd bureau van Politie in Den Haag de tweede ronde verwerkt van poule 1 van de jeugd-judocompetitie onder auspiciën van de N.J.J.B. waaraan ook wordt deelgenomen door een jeugdteam van sportinstituut Seis. Een handicap was het uitschakelen van de lichtgewicht Peter Spaan die voor alle drie te verwerken partijen was gepasseerd daar hij één pond te zwaar werd bevonden. Door deze tegenslag stond het team bij alle wedstrijden reeds met 1-0 achter. Toch bereikte het drie maal een gelijke score. De eerste wedstrijd tegen Yu-Wa (Den Haag) eindigde in een 2-2 stand. Rohnny van Zanten uit Waddinxveen en Martien de Bas namen de halflicht- en zwaarge- wichtklasse in. Rohnny van Zanten eindigde onbeslist; Peter Spaan 0-1; René v. d. Kist won op beslissing, waardoor de stand gelijk kwam. Peep Olieman vervolgens speelde eveneens onbeslist. Door een schit terende 2e beenworp zorgde Kees v. d. Waal voor een voorsprong. Zwaar gewicht Martien v. d. Bas verloor hierna met een punt, zodat de eind uitslag 2-2 werd. In de tweede wedstrijd tegen Bij- land (Scheveningen) zorgde half- lichtgewicht Rohnny v. Zanten met een houdgreep voor 1-0. Peter Spaan 0-1. Half middengewicht René v. d. Kist verliest met een J punt, waar na Peep Olieman op beslissing won. Bij deze gelijke stand zorgde Kees v. d. Waal opnieuw voor een voor sprong door tegenstander Jan Maat met een 5e beenworp te vellen. Op nieuw verloor Martien de Bas de op gebouwde voorsprong op beslissing, zodat de einduitslag 3-3 werd. In de laatste wedstrijd tegen Bontje (Den Haag) verliest Rohnny van Zanten op beslissing. Peter Spaan opnieuw 0-1. René v. d. Kist wint hierna met een aangezette verwurging en Peep Olieman zorgde voor een gelijke stand door met een J punt te win nen. De deze middag voortreffelijk draaiende Kees v. d. Waal maakte met een 3e beenworp opnieuw winst voor het team. Deze keer opnieuw verloor Martien de Bas, die overi gens tegen bizonder zware ’’jongens” stond, waardoor er opnieuw een ge lijke stand van 3-3 ontstond. Door deze uitslag heeft het jeugdteam nu twee maal gewonnen en vier maal gelijk gespeeld. De burgemeester knikte instemmend. „Kijk es meneer Heyblom, er is natuurlijk op het ogenblik heel weinig van te zeggen. Het gaat hier om een bedrijf. Loopt het? Gaat het goed? Of liep het op zijn end? Zijn er schulden? Als je dat allemaal gaat realiseren, hoeveel blijft er over? Hoeveel blijft er aan de maat van de strijkstok hangen van allerlei lui die er mee te maken hebben? Hoeveel pikt de staat in daar en hoeveel hier? En hoe lang kan dat duren?. Wat die advocaat doet is niet anders, dan een officiële* bevesti ging te vragen van uw bestaan, waaruit uw recht op de nalatenschap valt af te leiden. En dan zal hij wel komen met een verzoek om volmacht en vragen wat er gebeuren moet. U kijkt niet of u er blij mee bent.” „Ach burgemeester,” zei Jaap, ,,’t zijn nog tien vo gels in de lucht, ’k Heb nog niks in de hand. Ik heb er nooit naar verlangd, miljonair te zijn, het lijkt me meer last dan gemak. Als ik zie, bij de bank, welke zorgen al die mensen met geld hebben, dan ben ik blij dat ik ze kan adviseren, maar dat ik ’s avonds m’n sluierstaarten kan gaan verzorgen.” Waddinxveen Iedere Waddinx- veense schaatsliefhebber of -hebster kan op dinsdagavond 10 november de ijzers onderbinden. De Jeugdcon- tactraad gaat deze avond met een bus naar de Amsterdamse kunstijs baan „Jaap Eden”. Het vertrek is om half zeven van het parkeerterrein achter het ge meentehuis. Terugkomst om onge veer half twaalf. Men kan zich opgeven bij F. Lee- nen, J. W. Frisoweg 53 en R. Zoet- houtmaar, St. Victorstraat 5. De kosten van de busreis en toe gangsbewijs bedragen 6,Dit be drag moet bij het opgeven gelijk vol daan worden. Uiterlijke inschrijfda- tum vrijdag 6 november. „Maar een beetje ruimer in ’t geld zitten „Ach ja, da’s wel prettig. Vooral met opgroeiende kinderen. Maar ik kom niet tekort en zij ook niet. En wie weet welke zorgen ik me aanhaal. Misschien moet ik nog wel naar Amerika voor dat geval!” ,En hebt u daar geen zin in?” „Och ja, maar niet voor zulke zaken.Ik wou dat daar een betrouwbare vent was, aan wie ik het kon over laten. Maar ik ken er geen sterveling.” „In ieder geval,” constateerde de burgemeester, „u bent er niet kop over bol van en daar ben ik blij om, meneer Heyblom. Niemand gunt u liever een extraatje dan ik, maar ik zou niet graag zien dat u straks als miljonair-in-spé door het dorp ging wandelen. Want het is zoals u zegt: u hebt nog niet één vogel in de 1-T Ondertrouwd: M. A. Heijboer en A. van Gils; J. J. de Bruijn en M. J. Vonk. Geboren: Fréderique Jacobus, z.v. T. C. M. Rijsdijk enD. M. E. Nieuwland; Birgit Renate, d.v. C. A. A. van Om meren en R- Fischer; Adrianus, z.v. J. Oskam en C. J. Harkes; Samantha, d.v. J. van der Haar en R. T. Treffers; Anne Barteles, z.v. B. A. Bokma en C. E. Breeuwen; Hjalmar, z.v. T. F. Doesema en K. R. Ingwersen; Rosa- munde Maria, d.v. J. A. van den Berg en E. A. Hogenkamp; Adelaide Catha rine Lindsay, d.v. J. E. M. Bouman en G. Looijen; Wendy, d.v. L. C. Vos en M. van Ekeren. Overleden: Verhoeve, Gerard Samuel, oud 47 jaar; Sluijs, Johannes, oud 80 jaar. Gehuwd: D. Bakker en M. Roos; M. J. van der Starre en C. van Hoven. „Een miljoenen-erfenis”, herhaalde hij, „tja, meneer Heyblom, ik heb hier een brief van een advocaat in Patterson, waar uw oom leefde en ook gestorven is. Uw oom had daar een bedrijf. Hij was ongehuwd, liet geen erfgenamen na. U bent de enige, enig kind van zijn broer”. „Zozo”, zei Jaap, een beetje van de eerste schrik be komen, „dan zal ik straks industrieel in Patterson moe ten worden”. „Zo te zien bent u er niet wild op”, glimlachte de burgemeester. „Maar dan ook helemaal niet. Ik blijf maar liever waar ik ben”. „Enfin, die advocaat vraagt mij contact met U op te nemen en hem officieel te bevestigen, dat U inderdaad Jacob Cornells Heyblom bent, enige zoon van Hendrik Piter Heyblom en Elizabeth Jantina van der Zwaan. Dat klopt allemaal? De geboortedatum enzo hebben wij hier zelf”. „En hoe moet dat dan met die zaak?” yyCXXO L*. lltlll XXXV. V KJ V VXXXVO-aa* V - worden, 't Zou natuurlijk beter zijn als Zevenhuizen De Plattelands jongeren van de Hollandse Mij. van Landbouw, afd. Zevenhuizen, hiel den afgelopen zaterdagavond in Ho tel Vos, hun jaarlijkse uitvoering. Na een welkomstwoord van de voorzitter volgde een blijspel in drie bedrijven ”Een beeld van een man”, van Hemmink Kamp, onder regie van de heer F. van Kooten uit Wad dinxveen. De hoofdrollen werden vertolkt de heer Z. v. d. Houwen uit W’veen en mej. J. Glintmeijer. In de pauze werd een pony ver loot. Er was een goede opkomst van hun publiek en allen genoten van het blijspel. Na afloop was er bal met muzikale begeleiding van een muziekgezelschap uit Kouderkerk „Hangt er van af wat u er voor geeft,” lachte de burgemeester. „Goed, meneer Heyblom, ik kan dus die meneer daar in Patterson berichten dat u het inderdaad bent. Ik zal uw adres doorgeven. Dan zult u verder van hem wel horen. Mocht u misschien,” vervolgde hij aarzelend, „eens ergens mee verlegen zitten, kom ge rust bij me aan.” Jaap was de burgemeester erkentelijk. Zie je, in zulke dingen had je wat aan de man. Ze klaagden wel eens in het dorp. Hij was geen type om gouden bruide- gommen te bezoeken en voetballen af te trappen; ze zeiden dat hij in Den Haag, op de departementen, beter zijn weg wist dan in zijn eigen gemeente, maar hij was meer zakenman dan burgervader in de over drachtelijke zin van het woord. En Drechtermond had ’n zakenman méér nodig dan iemand die bij een gouden bruidspaar zat te kleppen en op z’n horloge te kijken wanneer hij met goed fatsoen weer kon opstaan. Jaap stond op. Burgemeesters tijd was geld. „Ik dank u wel, burgemeester. Voorlopig zullen het nog maar niet in de krant zetten.” „Wat u gelijk hebt, meneer Heyblom. Blijf gewoon, doe gewoon, dan gaat alles ook gewoon.” „Precies mijn mening.” Ja, dacht de burgemeester, toen hij zijn bezoeker het plein voor het raadhuis zag oversteken in zijn gewone, bedachtzame pas, Jaap Heyblom was misschien een der weinigen in zijn gemeente, die zich door zoiets het hoofd niet op hol liet brengen. Zoals hij daar liep was het of hij op het gemeentehuis over een lekke water leidingbuis was komen klagen. Hij grijnsde, toen hij Jaap schichtig zag omkijken en voorzichtig het restant- gemeentesigaar op een paaltje leggen. „Ze zijn niet best,” mompelde hij, „hou jij je maar aan je pijp.” En die haalde Jaap dan ook op dat mo ment met innig welbehagen uit zijn zak. Hij rookte liever goeie tabak van zijn eigen centen, dan een lekke sigaar op kosten der Drechtermondse gemeenschap. 11UC 111WU XAUV VA.VXXX xxx^v -- „Als u hem niet overneemt zal die verkocht moeten ZZjZ 's u dat allemaal zelf in handen nam. Het gaat om uw belangen”. „Wat moet ik daar burgemeester? Ze kunnen me van alles wijsmaken. Wat weet ik van dat bedrijf, wat weet ik van allerlei wetten en bepalingen! Op het ogenblik zie ik alleen maar een goeie kans voor die advocaat, om er een vet honorarium uit te slepen”. „Die zit in ieder geval dichter bij het vuur,” knikte de burgemeester. „Nu dan, de waarde van de nalaten schap wordt geschat en de advocaat legt veel na druk op die „schatting” op ongeveer twee miljoen dollar. Dat is als alles er af is toch altijd nog wat slordige miljoenen in guldens. Wanneer alles klopt en goed loopt, meneer Heyblom, dan bent u toch na .af wikkeling van de nalatenschap miljonair. Ik gaf u niet voor niks een gemeentesigaar, ik dacht meteen aan een mogelijke lening voor de nieuwe riolering!” „Eerst maar es zien,” zei Jan droogjes, de gemeente sigaar nog eens aandachtig bekijkend. Hij bladderde een beetje. Jan likte voorzichtig aan het dekblad. collectieve contracten voor ziektekos tenverzekering reeds lang is verwe zenlijkt en wat ook buiten de collec tieve sfeer door de meeste werkgevers in praktijk wordt gebracht. Een wet telijke regeling van deze usance is een veel effectiever middel om de kosten voor de betrokken groep betaalbaar te houden dan een verhoging van de loongrens die hetzelfde probleem op een hoger niveau onveranderd laat j voortbestaan. I Elly en Rikkert Zuiderveld luister liedjes ten gehore brengen. Om onge veer kwart voor tien zal de vertoning van de Cineclub-film „Angola” begin nen. Deze film, die een kritische blik werpt op ontwikkelingshulp, zal ruim drie kwartier duren. Hoe hun werk in het buitenland op prijs wordt gesteld blijkt ook dit jaar weer. „The British Legion”, de grote Britse organisatie van oud strijders en nabestaanden, nodigt ook volgend jaar weer 33 collectan ten van de „Klaprooscollecte 1970” uit een gratis reis naar Engeland te maken, waar zij een vakantie in Lon den krijgen aangeboden. De 33 ge lukkigen - drie per provincie - wor den door het lot aangewezen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 2