aan een KABOUTERS Natuurreservaat Boschplaat ontving Europees diploma Theo Thijssenschool doet onderwij svernieuwing Behandel de logeerkamer niet als een „stiefkind” CHAUFFEUR Luxe maand- en weekkalenders 1971 RPR O OR MS <0 Pagina 4 EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! Bouwmaterialenhandel T. de Waardt N.V. Waddinxveen Reprodukties Eilandje Boekhandel VELDWIJK N.V. Geen problemen Wensen „File-vorming” Positief Duinlandschap Vogels 1 I B!' HU WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 29 okt. 1970 (foto Sjaak Noteboom) Vraagt voor spoedige indiensttreding Aanm.: aan het kantoor: Noordkade 155, W’veen, Tel. 01828-4777. Passage Telefoon 01828-2620 Fotocopiën van 20 tot 50 ct naar R ’69. C. Huygenslaan 1, W’veen. Nu laten behangen is een zonnetje in Uw sombere kamer. Bel Uw behanger Hogendoom. A. v. Solms- straat 31. Koop NU een plakstift voor de kinderen bij Hogen doorn. Ze plakken dat ze er van kleven. Vergeet de nieuwste ITHO niet te bestellen. U weet wel zo’n ding in het keu kenraam met een vinnetje. Een Ventilator, bel Hogen doorn of koop hem nu vast pa, voor de St. Speciale aanbieding diverse tekentafels, compleet bij R ’69. C. Heygenslaan 1, W’veen. Glasservice bij Hogendoorn bestel bij glasbreuk Uw glas en er staat een snelle service achter. De meest uitgebreide sor tering tekenmateriaal bij R ’69. Tel. 01828-3925. Voor al uw lichtdrukwerk zaamheden R ’69. Tel. 01828 3925. De gordijnen moeten lichtdicht af gesloten kunnen worden. Een gast, die thuis gewend is om in ’t donker te slapen, zal de eerste nachten bij u echt niet in slaap kunnen komen als hij in een schemerdonkere kamer zal moe ten slapen. Iemand die het anders ge wend is kan bij het in bed stappen altijd nog de gordijnen opendoen Eigenlijk zijn er niet eens zoveel dingen waaraan we moeten denken bij een goede logeerkamer. Als we er van uitgaan dat we er zelf zouden moeten slapen en een beetje wonen, zouden er waarschijnlijk helemaal geen pro blemen zijn. Maar vaak wordt, zoals we al zeiden, de logeerkamer als een ’stiefkind’ behandeld, omdat we er zelf niet hoeven te slapen. WILL SIMONS Voor uw reparatie werk zaamheden op timmer- en metselgebied. Brugweg 83, Waddinxveen, Telef. 2848. DE KLUSJESMAN SPRUITENZADEN! STTE- KEMA nr. 1 vroeg en mid- delvroeg, Roem van Kloos terburen (Bos), Groenen boom laat. Glory A.B. enz. Joh. Kats CA zn, Numans- dorp. Tel. 01865-579. Aan het slot van de avond werd een kleurenfilm vertoond, die een der ouders tijdens de jaarlijkse schoolreis van de diverse klassen de ze zomer had gemaakt. ”De Boschplaat”. Voor de een misschien een reden om nog eens wat te mijmeren over zijn vakantie van de afgelopen zomer op Terschelling, bij een ander roept het herinneringen op aan Sil de strandjutter, die daar vele tientallen jaren geleden het strand afschuimde. Maar altijd is er het zand, het water en de lucht die het eiland tot aan de horizon overkoepelt. En altijd rijn er de krijsende meeuwen. ”De Boschplaat”, weleer een schier eindeloze vlakte met hoog opwerve lend zand, nu natuurreservaat, met sinds 19 oktober een Europees diploma. WADDINXVEEN De onderwijsvernieuwing op de Openbare Theo Thijs senschool is in volle gang. Dat kwam tot uitdrukking tijdens de maandag avond gehouden jaarvergadering die door een groot aantal ouders werd bij gewoond. Het hoofd van deze basisschool, de heer C. Beers, hield deze avond een interessante voordracht over de achtergronden van de onderwijsver nieuwing en de praktische uitvoering daarvan op de school. Uit de reacties van de ouders bleek dat er bijzonder veel waardering be staat voor de wijze, waarop het on derwijs op de Theo Thijssenschool thans wordt aangepakt. Dat daarvoor ook veel nodig is kwam in de aanvang van de verga dering naar voren, toen voorzitter A. P. de Graaff nog eens een aantal wensen van oudercommissie en leer krachten overbracht aan wethouder P. Lips, die het gemeentebestuur ver tegenwoordigde. Met nadruk wees de heer De Graaff op de noodzaak van een gemeenschapsruimte, die bij de uitvoering van de plannen eigen lijk onontbeerlijk is. Het al dan niet bezitten van een logeerkamer is in de meeste gevallen geen kwestie van gastvrijheid, maar in de eerste plaats afhankelijk van de ruimte. Is en blijft één slaapvertrek ongebruikt, dan richten we die vaak in als logeer kamer. Maakt het kindertal dit onmogelijk, dan weten we ons op gezette tijden ook wel te redden met veld- en luchtbedden. Maar we willen het in dit artikel hebben over de echte logeerkamer, die misschien maar enkele keren per jaar wordt gebruikt en daardoor vaak als ’’stiefkind” wordt behandeld! U ziet het reeds op de tele visie: per 1 dec. a.s. begint de subsidie op binnenschil- derwerk. Vraag nu reeds bij schildersbedrijf Hogen doorn hoe dit werkt. Be spreek nu vast, want er is al animo. Tel. 2520. - nog 4J week -. In dezelfde vergadering werd af scheid genomen van de heer De Graaff, die zes jaar het voorzitter schap van de oudercommissie had bekleed. Ook nam afscheid als lid van de oudercommissie mevrouw J. de Vos-Ras. Namens het College van B W sprak wethouder Lips woor den van lof en dank voor het vele werk dat beiden voor de Theo Thijs senschool hebben gedaan. Namens de oudercommissie sprak de heer Oosterom woorden van dank, terwijl de heer Beers namens de leerkrach ten waarderende woorden sprak. In de ontstane vacatures werden met algemene stemmen gekozen mevr. H. Dirksen-Hondius en de heer J. Knoester. Door het altijd in beweging zijnde zand van Terschelling kun je het niet met zekerheid zeggen, maar ”De Boschplaat” begint ongeveer bij strandpaal 20 en beslaat de oostkant van het eiland. Oorspronkelijk is het natuurreservaat zelf ook een ei landje geweest, maar in de loop van de vorige eeuw is het door verzan ding van het Koggediep een deel van Terschelling geworden. In het waddengebied met zijn hoog en laag water vormde die ’’Bosch plaat” tot 1929 evenwel nog een aan alle zijden voor de zee toegankelijke zandplaat. Een kale zandvlakte met uitzondering van de zeevogels en een stuk of vijf ronde duinen van west naar oost. Deze dragen heel prozaïsche namen als Eerste, Twee de en Derde duintjes, Helmpollen en Amelanderduin. En vraag niet bij dit grootste na tuurreservaat hoé groot die ’’Bosch plaat” is, Want de oppervlakte is slechts bij benadering aan te geven. De toekenning hiervan voorlopig voor de duur van vijf jaar - onder streept de internationale waarde van dit natuurreservaat. Het diploma werd overhandigd door de secretaris generaal van de Raad van ^Europa de heer Lujo Toncic-Sorinj aan de staatssecretaris van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk mr. H. J. v. d. Poel en aan de secretaris-ge- neraal van Landbouw en Visserij, mr. G. van Straaten. Dit gebeurde op Terschelling, dus om zo te zeggen ter plekke. Een en ander vond plaats in het kader van de activiteiten van de Raad van Europa, waarin een commissie zich bezig houdt met het behoud van de natuur en de natuur lijke hulpbronnen. Uiteraard is een aantal deskundigen een kijkje gaan nemen op ”De Boschplaat” en men was zeer onder de indruk. Vijf gedi plomeerde jaren dus voor een land, dat tien kilometer lang en vier kilo meter breed is. ’’Jacques Snackbar”, vroeger vertrouwde smulwagen aan de Jacob Catslaan, is nu als vast cafetariaatje een tweede leven begonnen. Vorige week werd dit smaakvolle eethuisje van de heer Moerings op de hoek van de Willem dè Rijkelaan ge opend. Een paar leuke platen en reproduk ties hangen we aan de wand. Mocht u in het bezit zjjn van een overvloedig aantal vergeelde familieportretten, hang deze dan niet op de logeerkamer. De interesse hiervoor is meestal maar zeer matig en u hangt ze immers ook niet boven uw eigen bed? Gaat het om zomergasten, dan moe ten we maar hopen op goed weer, maar valt uw visite buiten het ’’hoog seizoen”, dan moeten we toch echt wel voor een redelijke verwarming op de logeerkamer zorgen. Een straalkachel - een electrische radiator of een gas- gevelkachel kunnen naar gelang de grootte van de kamer aan alle wensen voldoen. Plaats kever geen gashaard of kolenkachel op een slaapkamer. En wilt u na het vertrek uw afvoer niet verstopt hebben of volgeknoeide bloempotten, zorg dan voor een paar asbakken en een prullenmand. Er zijn nu eenmaal mensen, die onder alle omstandigheden stug door blijven ro ken, asbak of geen asbak! De woorden: „Het is maar voor de logeerkamer” of „Hang dat afschuwe lijke schilderij maar op de logeerka mer” gebruiken we dus niet in dit ar tikel! We stellen ons positief op ten opzichte van dat vertrek en z’n even tuele bewoners. In de eerste plaats moeten we dan constateren, dat meestal het verkeer de type bed wordt gekozen. We zetten er ons eigen tweepersoons-afdanker tje neer of het ouderwetse ledikant overgehouden van een erfenis wordt resoluut naar de logeerkamer ge bracht. De beste oplossing is een lits- jumeaux en nu denken we niet aan een of ander log gevaarte dat via een veiling uw huis bereikt, maar gewoon twee éénpersoons-divanbedjes, die we in verschillende maten én in vele prij zen in de winkel kunnen kopen. Natuurlijk behoeven we niet het duurste bed en de beste matras te ne men. Verhoudingsgewijs wordt een logeerkamer maar weinig gebruikt en een wat goedkopere combinatie zal het daar net zo lang uithouden als uw eigen dure bed, waar u tenslotte elke nacht in ligt. Wat de matras betreft zit u veilig als u bijvoorbeeld een ge wone binnenvering neemt. Leg liever twee dunne hoofdkussens neer, dan één dikke. Niets is zo ergerlijk als een te dik of te hard hoofdkussen, als we dat niet gewend zijn. Op een goede logeerkamer mag een wastafel (liefst met warm en koud water) niet ontbreken. Daarmee voor komt u ”file-vorming” bij de douche- gelegenheid, als dat verder uw enige wasgelegenheid is op de bovenverdie ping. En dat is vooral vervelend voor uw gast, want als deze zich naar be- Niet zozeer door de uitgestrektheid als wel vanwege de wisselwerking het natuurreservaat zo karakteris tiek. Bij laag water gaat het om on geveer 4400 ha en bij vloed blijft er 2950 ha over. Gaat het hoge tij bo vendien gepaard met een flinke noordwesterstorm, dan is er voor de bezoeker van ”De Boschplaat” slechts 15 van het land over om de voeten droog te houden! De kale zandvlakte uit 1929 heeft echter langzaam maar zeker een ver andering ondergaan. Enerzijds is dit gekomen door afsluiting van de Zui derzee, anderzijds is het te'danken aan de aanleg van Stuifdijk, die ne gen kilometer lang het duingebied van ”De Boschplaat” beschermt. De ze, in het begin wat schrale dijk ont wikkelde zich al spoedig tot stevige beschermer van het achter liggende land door begroeiing met helm, zee- raket, zandhaver en ander gewas. Aan de voet van de dijk ontstond slibvorming, waardoor weer andere plantensoorten wortel konden schie ten. We hebben in dit artikel een kamer over en we willen gastvrij zijn en niet zo handelen als het jonge echtpaar, dat we enkele maanden na de huwe lijksdatum spraken en dat ons naar aanleiding van hun zeer ruime huis (met zes kamers) meedeelde, dat ze de logeerkamer voorlopig nog maar niet zouden inrichten, want dan kwam iedereen maar logeren en daar had den ze nog helemaal geen behoefte aan! Over gastvrijheid gesproken Tussen haakjes: het desbetreffende echtpaar heeft inmiddels vijf jaar hu welijk achter de rug en nu is er wel een logeerkamer ingericht Harde wind?? Regen Ruiten rammelen. U was het al lang van plan. Laat voor de winter Uw glas overnieuw plaatsen met condensprofiel er onder of bestel het dubbele glas „Poly”. Vraag Hogendoorn hier meer over en bel 2520. Dhr. en mevr. v. d. Haven, pedicures. Behand. van: eelt, likdoorns, ingegroeide nagels, kalk- en hoornna- gels. Levering van: steun zolen alleen volgens gips model; alle soorten steun- kousen (confectie en naar maat) steunpanty’s (ideaal tijdens zwangerschap) en gezondheidssandalen) Kor ting voor bejaarden. Be hand. volg, afspr. event, thuis. Vondellaan 13, Tel.: 01828-2887. horen gedraagt, zal hij de laatste plaats in de file nemen, terwijl u hem de eerste wilt aanbieden! Allemaal extra verwikkelingen. Bergruimte in de vorm van een vas te kast of een kleine linnenkast is ook geen overbodige luxe. U kunt zich voorstellen hoe onaangenaam het is om veertien dagen lang je kleren uit een koffer te moeten halen, waarin ze nu eenmaal niet „draagbaar” opge borgen kunnen worden. Boven het bed behoren zich één of twee bedlampjes tie bevinden, zodat we de gast geschuifel en gezoek in het donker naar allerlei lichtknopjes kun nen besparen. Een hoge stoel en tafel of bureau zal ertoe bijdragen, dat uw gast ook nog eens aan thuis denkt, door een brief te kunnen schrijven. Opgerold in bed deze bezigheid bedrijven kan ook heel aardig zijn, maar dat geldt toch echt maar tot een bepaalde leef tijd! Als vloerbedekking kiezen we (goed kope) bouclé, twisted matten of jabo. Gaat op een logeerkamer ’n mensen leven mee. Liever nemen we geen harde gladde vloerbedekking met losse kleedjes, vooral bejaarde logeer gasten zullen u hiervoor dankbaar zijn. Aan de hand van een groot aantal voorbeelden die werden geprojek- teerd zette hij uiteen, hoe in de ver schillende klassen de leerstof wordt verwerkt en aangepast aan de min der vlugge, de middelmatige en de snelle leerling, zodat ieder kind in z’n eigen tempo kan werken. Een belangrijk voordeel noemde de heer Beers, dat met name de minder vlugge leerlingen door dit systeem niet meer gedeprimeerd be hoeven te worden omdat ze het les rooster niet kunnen bijhouden en daardoor bijvoorbeeld slechtere cij fers behalen. Aan de andere kant behoeven de vluggere leerlingen zich niet te ver velen en kunnen in hun eigen tempo verder gaan. In feite bepaalt nu het kind de aard van de leerstof en het tempo, waarin dit wordt verwerkt. Dat deze vernieuwing een grote per soonlijke inzet en veel extra tijd van de leerkrachten vraagt kwam uit de voordracht eveneens naar voren. Wij bieden aan: dagelijks verse cyclamen, verschil lende kleuren. Verwey, Tuinbouwweg 2a, W’veen. U ontvangt bij ons op 15 volgespaarde Zilverzegel- kaarten een Gouden Tien tje, en op 8 zegelkaarten een gouden Vijfje. Dus vraag naar onze bekende groene folder met die vele extra Zilverzegels. Olie- en Zeephandel „De Pionier”, Noordeinde 29, W’veen. TeL dag en nacht bereikbaar onder nr. 01828-3129. Pedicure Manicure. Aanm. van steunzolen. L. v. Dijen, H. Heyermanslaan 14. TeL 01828-4221, W’veen. HOUTEN SCHILDERIJ^ LIJSTEN. Tientallen mo dellen. Boekhandel BUR GER, Dorpstr. 80, W’veen. Aan komen lopen: grijs met zwart gestreept katertje, heeft een rood halsbandje met belletje om. J. W. Fri- soweg 67. Prima aardappelen. Eigen heimers, Meerlanders en Bintjes. C. v. Berkel, Noord einde 102, W’veen. Voor winteraardappelen, Bruine bonen en Uien. C. v. Berkel, Noordeinde 102, W’veen. Tel. 01828-2277. Gedipl. Pedicure Mevr. v. d. Berg, Wilgenhorst 107. Het adres voor algehele voetverzorging. Bandages, elastische kousen, steunzo len (naar gipsafdruk), en gezondheidsslippers, enz., enz. Behandeling volgens afspraak. Ook bij U aan huis. Bij eerste behandeling gereduceerde prijs. Dit geldt voor A.O.W.ers altijd. KASTEN-CENTRUM CASH EN CARRY Dorpsstr. 119, Zevenhuizen Tel. 01802-342 of 496 Rechtstreeks van fabriek. 1 deurs reclame leg 165 x 50 x 40 cm, 69,50; 1 deurs 175 x 60 x 55 cm hang, 93,50; 1 deurs 175 x 60 x 55 cm leg, 100,2 deurs 175 x 100 x 55 cm '/a leg, 135,3 deurs 175 x 150.x 55 cm Vs leg, 176,50; 3 deurs 175 x 150 x 55 cm l/s leg, 190,—. KUNSTGEBITTEN REPA RATIE. Tandtechnisch Be drijf D. Baks, L. Tiendeweg 32, Gouda, tel. 14778. Vooral aan de westkant ontston den ruige duinlandschappen met ty pische benamingen als Loopduin en Parapluduin. Duinen met groten deels naakte, zondoorstoofde witte flanken, aan de glooiende west- en zuidwesthellingen begroeid met een rijke vegetatie aan buntgras, haviks- kruid, rood zwenkgras en korstmos sen. Hierdoor breidde het kleuren palet van ”De Boschplaat” zich ge stadig uit tot een fraai spel van grijs- violet naar zeegroen tegen een bijna witte achtergrond van zand. De steilere noordoostelijke hellin gen van de duinen bieden een heel ander aspect. Dondergroene kraai- heide en eikvaren boven een dek van bladmossen in variaties van smaragd tot goudgroen. In de duinvalleien hebben verschillende orchissoorten een goede voedingsbodem kunnen vinden, waaronder de mberaswes- penorchis, de vleeskleurige orchis en het handekenskruid. En uiteraard zijn er de vogels. In de rijke vegetatie van ”De Bosch plaat” vinden zij een ruime voedsel bron. Kiekendieven in blauw en grauw, velduilen, de altijd aanwezi ge meeuwen, eenden, scholeksters en talrijke andere bekende en minder bekende gevederde fluiters. Zij zijn de permanente bewoners van het na tuurreservaat. Ook de mens heeft ”De Bosch plaat” ontdekt. Het natuurreservaat is voor de recreatie van grote be tekenis geworden. Niet voor de tran- sistpr-radio dragende mens. Nee, ke ver niet de grote, geluidproduceren- de massa. ”De Boschplaat” is meer geschikt voor de individuele recre ant, die zonder direct op eenzaam heid uit te zijn, toch de rust zoekt en daardoor meer of minder bewust contact met de natuur vindt. Het is juist deze groep recreanten, die het natuurreservaat steeds meer begint te ontdekken. Om eens alleen te zijn, zonder verkeer of medemens. Alleen met rijk gevarieerde flora, de lucht, het water en de vogels. Be halve tijdens de broedtijd, want dan is ”De Boschplaat” zelfs voor de een zaamste recreant verboden gebied. BEHANG is geen plakpa- piertje maar een deel van Uw interieur. Kies met smaak Uw stijlbèhang bij Uw meubels, bij Uw interi eur of vraag een binnen huisadvies bij Uw Vakman Hogendoorn. H artstikke gratis. En de flora wordt doorweven met scheepshistorie door de aanwezig heid van de cranberry op ”De Bosch plaat”. De zaden hiervan zijn door een schipbreuk in het midden van de vorige eeuw op het voormalige eiland terecht gekomen en vormen nu door een rijke oogst aan grote purperrode bessen een zekere bron van welvaart. Ss* u

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 6