Kredietinstellingen bereid: voor in Discussies over HA VO Laat protest tegen bouw dakkapellen Muziekschool gaf demonstratie in Zevenhuizen v. d. Lee Lening aan gemeenten aardgas in de tuinbouw F; juchten herenmoliere 3ERKELMANS Wie helpt met verkoop van kinderzegels? Pagina 4 Wod'h’nxveen vervolg van pag. 1 Voelhoorns i Moerkapelle Voordelen Zevenhuizen Nu of nooit Damnieuws RKEN NODIGEN Felle aktie Beenbreuk bij botsing Belangstelling Ouderverenigingen Uitdaging „Zeer principieel” Beste man Zilveren jubileum „Omturnen” «Lilt' L WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 5 nov. 1970 WADDINXVEEN ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE Hierop werd de protestantse groep uitgenodigd, die deze invitatie met bedachtzaamheid maar later met volle overtuiging aanvaardde. de ouders worden bepaald, de gods dienst moet een integraal deel van de lessen kunnen zijn en geen sluit stuk van het lesrooster. Hervormde Kerk: V.m. 9.30 uur Ds J. Wieman van Al- blasserdam. 18.30 uur: Ds W. G. J. van der Sluys. Geref. Gem.: geen opgaaf ontvangen. Kapel aan de Rotte: v.m. 10 uur: ds J. G. van der Vlist (Dankstond voor gewas en arbeid). Gereformeerde Kerk: v.m. 9.30 uur en n.m. 6.30 uur: ds. W. van den Bos van Pijnacker. Ver. Vrijz. Hervormden: Geen dienst. Zat. 7 nov. dr C. A. de Geus, Pr. Beatrixlaan 6, tel. 2676. Zon. 8 nov. P. van der Linde, Sou- burghlaan 15, tel. 4100. Apotheek v. Doorn, Pr. Bernhardlaan 3, tel 4162, beide dagen open. ZEVENHUIZEN Op de Rotteka- de te Oud-Verlaat ontstond zondag een aanrijding, doordat een perso nenauto bestuurd door de heer A.S. uit Zevenhuizen van een parkeer plaatsje wegreed, zonder op het ach teropkomende verkeer te letten. Een juist passerende bromfiets botste hierdoor tegen de auto. De bromfiet ser, de heer A. Krijgsman, moest na eerste hulpverlening door dokter J. A. Ensing, met een gebroken been naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda worden vervoerd. Van zaterdagmiddag 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur: J. A, En sing, Dorpstraat 196, Zevenhuizen, tel. 01802-204. Groens voorde 12, Waddinxveen vrij grote mate van reserves achter de hand te hebben. In de discussie bleek men achter de groene tafel zeer open te staan voor wensen, tips en ook kritiek. Wat ook het resultaat van het streven van de werkgroep en van de bijeenkomst van maandagavond moge worden: duidelijk is gebleken dat het idee van een samenwerkingsschool zich mag verheugen in een grote en se rieuze belangstelling. Ned. Hervormde Kerk: v.m. 10 uur: ds A. Boertje van Krim pen aan de Lek. Nam. 7 uur: ds J. G. van der Vlist. DEN HAAG Teneinde het omschakelingsproces van de stooktuinbouw op het aardgsnet in een sneller tempo te realiseren, zijn de landbouwkredietin- stellingen bereid gevonden tot een extra verstrekking van leningmiddelen aan de lagere overheid gedurende een drietal jaren van 25 a 30 miljoen gulden per jaar. Hierdoor zal derhalve voor ruim de helft in de benodigde 150 miljoen gulden - het met de omschakeling gemoeide investeringsbedrag voor de gasdistributiebedrijven - kunnen worden voorzien. Dit deelt de minister van financiën, tevens namens zijn ambtgenoten, waar onder van landbouw en visserij, mede in antwoord op desbetreffende schrif telijk gestelde vragen van de Tweede Kamerleden, de heren Brouwer en Kolfschoten. De heer Kamerling deelde mee, dat ook voelhoorns zijn uitgestoken naar Zevenhuizen, Moerkapelle, Boskoop en Reeuwijk. Een lid van de ’’groep van 18” komt uit Moerkapelle. In het algemeen wacht men in de omlig gende gemeenten de ontwikkeling belangstellend af. Al vroeg heeft de werkgroep contact gezocht met het college van burge meester en wethouders. In de eerste plaats om dit in te lichten over de ak. tiviteiten en verder ook ter verkrij ging van het nodige statistische ma teriaal. De heer Kamerling dankte hartelijk voor de verkregen hulp, waardoor vele problemen konden worden opgelost. Hij meende ook te kunnen stellen, dat het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen in principe mede werking zal verlenen aan de stich ting van een school indien kan wor den aangetoond, dat er een voldoen de aantal leerlingen komt en dat een groot deel van de ouders het initia tief steunen. Daarom noemde hij het meewerken aan de enquête uiterst belangrijk. Spreekuren Maatschappelijk Werk ster der Herv. Kerk: Mevr. J. van Harten-v.d. Meent, maandag, woens dag en vrijdag 's morgens van 9.00- 10.00 uur en woensdagavond van 7.00 -8.00 uur in wijkgebouw 'Het Anker’, Kerkweg 234. tel. 4522. De ingang van Wijkgebouw Het Anker is voor dit spreekuur niet aan de Kerkweg, maar achterom via de Noordkade. stookolie luist degenen, die econo misch het zwaarst worden getroffen. Bovendien moeten vooral deze be drijven als belangrijke veroorzakers van luchtverontreiniging worden aangemerkt. De omschakelingskos- ten van deze groep bedrijven op aardgas zal naar schatting een eigen investering van rond 100 miljoen gulden vragen. De kleinere bedrijven zullen ver moedelijk niet zo snel besluiten om op aardgas over te gaan, omdat de daaraan voor hen verbonden inves teringen remmend zullen optreden. Ten aanzien van de luchtverontrei niging spelen zij ook niet zo’n belang- rijke rol, aangezien zij in het alge meen minder stoken en bovendien vaak gebruik maken van lichtere oliesoorten. In antwoord op overige betreffende vragen van beide Kamerleden delen de bewindslieden voorts nog mede, Ned. Hervormde kerk: 9.30 uur: ds J. Verwelius, Schoonhoven; 18.30 uur: ds J. v.d. Heuvel. Bethelkerk: 9.30 uur: ds T. van ’t Veld; 17 uur: kand. R. Kieskamp, Utrecht. Immanuëlkerk: 9.30 uur: ds N. J. Flink; 19 uur: mej. ds J. de Ruyter, Rotterdam, jeugddienst. Geref. kerk: Kruiskerk: 9.30 en 17 uur: ds. B. Koekkoek; Ontmoetings- kerk: 9.45 en 17 uur: ds D. J. Mod deraar. Jehova’s Getuigen: 15.30 uur: openb. toespraak; 16.30 uur: Wachttoren studie. Herv. wijkgebouw: 9.30 uur: ds J. v.d. Heuvel; 18.30 uur: ds T. van ’t veld. ”We moeten zien, dat we de beste man vinden en hem duidelijk maken wat wij zien in een samenwerkings school, een school waar de kinderen worden gerespecteerd in de overtui ging van hun ouders. Als hij dat snapt kan het mij geen fluit schelen beschouwelijke inbreng moet Als voordelen, die de werkgroep voor een school in Waddinxveen zag noemde de heer Kamerling: niet be hoeven te reizen, een vrij kleine school, waarvoor geen drempelvrees zou zijn en waar de contacten direc ter zouden worden. Een school, waar de ouders de zaken van nabij kun nen volgen en hun inspraak kunnen doen gelden. Een school waar een intensief contact van leerkrachten met ouders en leerlingen mogelijk is. Men heeft tenslotte gekozen voor de gecombineerde vorm van HAVO- Atheneum omdat dan ook de moge lijkheid wordt geschapen tot voor bereiding op universitair onderwijs en omdat het vereiste leerlingenaan tal dan gemakkelijker gehaald kan worden. Is dit leerlingenaantal haalbaar? Volgens de ’’werkgroep statistiek” in de huidige situatie wel, indien alle groepen samenwerken. De eisen worden echter steeds hoger. ”Wij moeten het nu doen of het hoeft niet meer,” aldus drs Kamerling, ”Wij zullen klaar moeten zijn met de op zet en onze aanvraag voor 1 februari indienen: daarna gaan de normen van de minister weer omhoog.” Ook over de organisatie en de ga rantie aan de ouders over lesroos ter en bestuur heeft de werkgroep zijn gedachten laten gaan. Men wil niet beginnen met experi menten en de ouders in de eerste plaats een maximale inspraak laten. Volgens idee van de werkgroep moet het een school worden, die wordt ge sticht door het gemeentebestuur, dat daarna het bestuur delegeert aan ’n college van negen ouders, drie van elke richting en één vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, dus bijvoorbeeld een raadslid. Volgens de gemeentewet kan het gemeente bestuur deze vorm van delegatie toe passen en in de Bijlmer is dit zo ge beurd. De samenwerkingsscholen moet vol gens de werkgroep niet zijn gestoeld op kleurloos neutralisme. De levens- door ZEVENHUIZEN De Streekmu- ziekschool Waddinxveen heeft vori? ge week in Zevenhuizen een goede beurt gemaakt met een demonstratie op een ouderavond van de openbare lagere school in hotel Vos. Een flink aantal ouders luisterde met grote belangstelling naar het spel van de ensembleklas en rea geerde daarop enthousnast. Vooral opvallend was de schoolklarinet, ’n instrument dat een soort kruising is tussen een blokfluit en een klarinet. De directeur van de Muziekschool Wim Bulten vertelde de ouders het een en ander over de mogelijkheden, die de school heeft te bieden. Mt nadruk wees hij erop, dat de jeugdige muzikanten van deze avond geen wonderkinderen, geen genieën waren, maar gewone kinderen, die plezier hebben in muziek maken. Hij zei hierbij dat kinderen als zij vroeg genoeg beginnen steeds meer plezier krijgen in he musiceren en dat ook weten vol te houden. Met deze avond heeft de Streekmu- ziekschool Waddinxveen een goede aanloop gedaan naar de lessen in algemeen muzikale vorming, die zij binnenkort in Zevenhuizen in een der schoollokalen begint. WADDINXVEEN Een achttal be woners van de Chopinlaan, wier hui zen uitzien op het Sweelinckhof, heeft bij het college van B en W in een brief geprotesteerd tegen de ver gunning, die de gemeenteraad aan bewoners van dit hof heeft verleend voor het bouwen van grote dakka pellen op hun woningen. Dit protest komt rijkelijk laat. Het geharrewar om de dakkapellen in het Sweelinckhof is al zeer geruime tijd aan de gang. Zoals bekend heeft burgemeester Van der Hooft de besluiten van de gemeenteraad om vergunning tot bouw van de dakkapellen te verle nen ter vernietiging voorgedragen aan de Kroon, aangezien hij de be sluiten op verscheidene punten in strijd acht met de wet. WADDINXVEEN Excelsior moest tegen Damlust II met een gelijkspel genoegen nemen, wat toch wel te leurstellend te noemen was. Het tweede vijftal verloor met 8-2 van Damlust III. ExcelsiorDamlust II. P. Swart-A. van Beuzekom 0-2; C. H. Kramp- P. Tom 1-1; H. Boele-T. Jansma 2-0; G. v.d. Zijden-J. Nieu- wenhuyzen 0-2; A. Blom-L. D. Bree- dijk 1-1; J. de Heer-G. Hendriksen 0-2; A. A. Rietveld-M. Leiwaka Bes sie 2-0; A. Zwanenburg-L. Vermeu len 2-0; C. Blonk-H. van Eijk 1-1; G. Heeren-J. van Leeuwen 1-1. Totaal 10-10. dat als gevolg van de koppeling van de aardgasprijs voor grootverbrui kers aan de prijs van stookolie ook de prijs van het aardgas is gestegen. Echter is de verhoging van de gas- prjjs achtergebleven bij die van de stookolieprijs. Het gebruik van aard gas zou onder de huidige omstandig heden voor de glastuinbouw dus la gere kosten meebrengen en dienten gevolge tot een verbetering van de economische positie van deze sector bijdragen. Ook voor de milieuhygiëne van de bevolkingsconglomeraties in de om geving van de tuinbouwcentra zou het gebruik van aardgas inplaats van laagwaardige sterk zwavelhoudende stookolie, die de tuinders thans in het algemeen gebruiken, uiteraard een verbetering betekenen. Toen het echter op handelen aan kwam begon de landelijke protes tantse organisatie een felle aktie met de bedoeling de samenwerking on mogelijk te maken. Het Amsterdam se convent van protestantse school besturen was ook zeer gereserveerd hoewel genuanceerder. Hierop voelde de protestants-chris- telijke stichting in de Bijlmer zich te weinig in haar opvatting bevestigd en zag geen basis meer om verder te gaan. De twee andere partners hebben toen gesteld, dat het toch niet aan ging om na bijna drie jaar onderhan delen op grond van de mening van Amsterdamse bestuurders te beslis sen over tienduizend bewoners van de Bijlmermeer. Tot slot zei de heer Kamerling, dat het zaak was zo spoedig mogelijk ouderverenigingen op te richten, die in praktijk ook bemoeiienis krijgen met de aanstelling van de onderwijs krachten. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van schriftelijke en monde linge vragen. Deze waren rijk ge schakeerd, vaak identiek, soms erg detailistisch, doch zij getuigden steeds van werkelijke belangstelling. Een van de interessantste vragen was wat men denkt te doen ten op zichte van de besturen van de Pro- testants-Christelij ke Schoolvereni gingen, die zich van de aktie hebben gedistancieerd en pogingen voorbe reiden een eigen school te beginnen. AAN DE BETROKKEN CHOPINLAANBEWONERS. Wees U nu eens eerlijk en wel! Bent U echt jaloers op onze voorgestelde dakkapel? U probeert dit in ieder geval te bewijzen, door Uw ongegrond bezwaar aan te prijzen Let wel, wij kopen geen boot en geen weiland maar verhogen het levensmillieu in gezinsverband! Sweelinckhof 25 tel. 4992 Er werden vergaderingen belegd, er werd een hearing gehouden: daar werd het de protestantse initiatief groep duidelijk, dat twee-derde van de Bijlmermeer achter hem stond. Hierop heeft men het gewaagd de contacten te continueren, waarmee de uitdaging werd aanvaard zich on danks de tegenstand in het samen werkingsverband te begeven. De heer H. de Ru, secretaris van het bestuur van de Samenwerkings school Zoetermeer, kon beginnen met nuchter te constateren, dat Zoe termeer sinds augustus al een samen werkingsschool heeft met niets dan plezierige berichten. Hij vertelde, dat er in Zoetermeer drie groeperingen waren, die alle drie beseften, dat in 1970 mensen met elkaar moeten samenwerken, jonge mensen met elkaar moeten optrekken. ”Als Hervormde sluit ik me van ganser harte bij dit principe aan. Juist vanuit mijn Christen zijn meen ik dat je moet helpen, zodra een an der iets mogelijk maakt, dat je het als opdracht moet zien de kans te grijpen als een niet-Christen je te gemoet treedt.” ”De problemen, die dit meebrengt zijn op te lossen als je wilt samen werken zonder wat te doen in de wijn van je eigen gedachten,” aldus de heer De Ru, ”Ik werk graag sa men met zeer principieel openbaren en zeer principieel katholieken om dat ik een zeer principieel beleidend lid van de Hervormde kerk wil zijn. Het zou een kwalijke zaak zijn als je elkaar dan niet kunt vinden.” Ook in Zoetermeer is er kritiek ge weest, maar de initiatiefnemers zijn daar ijskoud onder gebleven omdat zij overtuigd waren van hun zaak en deze hadden opgezet in volle verant woordelijkheid tegenover het (eigen geweten. De heer De Ru noemde één gewel dige hobbel”, die moet worden geno men: moet de rector ’’openbaar” ka tholiek of protestant zijn? WADDINXVEEN De heer J. W. Nieuwerf, directeur van het kantoor van de AMRO-Bank te Waddinxveen zal op 7 november 25 jaar bij dit bankbedrijf werkzaam zijn. Op ver zoek van de jubilaris heeft geen receptie plaats, doch zal dit heuge lijk feit in besloten kring worden herdacht. Voor het aangaan van genoemde le ningen zal de gemeenten ontheffing van de zogenaamde centrale finan ciering worden verleend. Het daar na nog ontbrekende bedrag zal vol gens de normale procedure via de centrale financiering dienen te wor den verstrekt. Hiertoe zal door de desbetreffende gemeenten c.q. pro vincies jaarlijks aan de noodzakelij ke kapitaaluitgaven voor de aanslui ting op het aardgasnet prioriteit moe ten worden toegekend. Door de vermelde versnelling kan het proces van omschakeling op het aardgasnet van (normaal 5 a 6 jaar tot ca 3 jaar worden teruggebrracht. Bij de realisering van deze versnel ling binnen het kader van de cen trale financiering is rekening ge houden met het bezwaar dat een be langrijk deel van de betrokken tuin bouwgebieden is gelegen in gemeen ten, waarin de tuinbouw onder glas van geen c.q. van weinig betekenis is. Dit zou immers de situatie kunnen doen ontstaan dat de laatstbedoelde gemeenten aan de versnelling van de aanleg van distributienetten in hun investeringsprogramma niet de nodige urgentie toekennen. De groep tuinders, die bij de afname van aardgas als grootverbruikers zijn te beschouwen, omvat een totaal van 5.000 a 6.000 glastuinbouwbedrijven benodigde investering voor de gas distributiebedrijven tenminste f 150 miljoen. Van de in totaal 10.000 a 12.000 glastuinbouwbedrijven zijn zij als grote verbruikers van zware De vragensteller vroeg of deze groe peringen alsnog kunnen worden ”om geturnd” om het vereiste aantal leer lingen te bereiken. Ook wilde hij we ten of bij de berekeningen al in stie keme hoop belangstellenden uit de randgemeenten waren ingecalcu leerd. ”We moeten keihard zijn en de neuzen tellen. We moeten abso luut zeker zijn, dat we het vereiste aantal halen,” aldus deze spreker. Dat ’’neuzen tellen” zal, zo luidde het antwoord, via de enquête gebeu ren, waarna men alsnog met de pro- testants-christelijke schoolbesturen tot een vergelijk zal trachten e ko men: samenspel van alle basisscho len acht men noodzakelijk. Verder zijn in eerste instantie geen gegadig den van randgemeenten ingecalcu leerd. Er is slechts aan die randge meenten gedacht om ten opzichte van het vereiste aantal leerlingen ’n WADDINXVEEN Dinsdag 10 november gaat ook in Wad dinxveen weer de jaarlijkse aktie van start voor de ver koop van Kinderpostzegels. Zoals gebruikelijk zal de schooljeugd weer langs de deu ren gaan om zegels en kaarten voor het goede doel - de zorg voor hun minder gelukkig be deelde leeftijdsgenootjes aan de man te brengen. Ook op het postkantoor wordt weer een verkoopstand inge richt. Het kinderpostzegelco- mité hoopt voor deze verkoop vrijwilligers te vinden, die zo nu en dan enkele uren willen opofferen om de stand te be mannen. Voor dames die op deze wijzè het voorbeeld van de jeugd willen volgen, staat het aan- meldingsadres wijd open: de heer Hipke, de Genestetlaan 104, tel. 3513. Op de ouderavond in Zeven huizen trok deze klas van de Streekmuziekschool Waddinx veen met haar demonstratie grote belangstelling. of die rector buitenkerkelijk, gere formeerd, hervormd of rooms ka- tholiek is.” Dit was, zo zei de heer De Ru, het uitgangspunt geweest. ”Wij hebben een uitstekende rector gevonden”, zo ging hij verder,” en ik weet, dat ik nu afbreuk ga doen aan mijn hele betoog: de man is hervormd. Ik kan het echt niet hel pen. De anderen zijn echter net zo blij met hem als ik. We hebben per soneel aangetrokken dat als team plezierig werkt. Ze weten amper van elkaar wat ze zijn.” Aan drs G. C. Kamerling was ten slotte de taak om de praktische as pecten, die de werkgroep voor Wad dinxveen voor ogen heeft toe te lich ten. Hij vertelde hoe een jaar geleden van de zijde van voorstanders van het openbare en het katholieke on derwijs erop is aangedrongen een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid een HAVO als ontmoe- tingsschool te realiseren. Hierop heeft een kleine protestantse groep, die een gesprek nuttig achtte, inge haakt. In januari kwam hieruit de ’’groep van 18” voor, die wilde kijken of het initiatief voor Waddinxveen haalbaar was. Drie hoofdpunten kwamen meteen aan de orde: ’’waar om willen wij een HAVO in Wad dinxveen?” ’’Kunnen wij die haal baar maken?” ”hoe regelen wij de levensbeschouwelijke inbreng?” Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 17 uur: ds A. P. Verloop. Oud Ger. Gem.: Zuidkade 158: 10 uur en 18.30 uur: leesdienst; woens dag 11 nov. 10 uur en 15 uur: dhr. Schinkelshoek, Kampen, dankdag. Remonstr. gem.: 10 uur: ds G. A. Hooijkaas. Voll. Ev. gem. Bethel Boskoop: B. Colijnstraat: 9.30 uur: samenkomst; idem dinsdag 20 uur. St. Victorkerk: zo. 8.00 er 10.00 uur, ma. t/m vrij. 7.45 uur: wo. 20.00 uur Ontmoetingskerk (RK): zo. 8.30, 11.45 en 18.30 uur: di. 7.45 uur: do. 20.00 en za. 19.00 uur. STER ■dijk warr ,n watté. en bleu e :en M, L, Nu voor 'der lage p -

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 8