vastenmaand Moslims Deelnemers Sint Nicolaas aktie 1970 in regels gebonden aan zware Verbond Veilig Verkeer met verlichtingsactie De „miljoenenerfenis” 3 n Pagina 2 IEPLAAN PIET HEINSTRAAT Moskee BREDEROLAAN GROENSVOORDE KERKWEG Vrouwenkontakt Ouderavond Chr. Vrouwenbond Gratis controle EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! door Tom Lodewijk Tweestrijd Geen viswedstrijd Verplichtingen Kamer van Koophandel 4^7 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 12 nov. 1970 P. van der Starre HENEGOUWERWEG J. Ulteé BRUGWEG EIKENLAAN T. Bron NESSE SNIEPWEG G. Kool ORANJELAAN DORPSSTRAAT BEATRIXLAAN KANAALSTRAAT H. Koren KON. WILHELMINA PLEIN STATIONSSTRAAT T. de Vos JAN DORREKENSKADE BURG. TROOSTSTRAAT NOORDEINDE G. Visser ZUIDKADE JAC. VAN LENNEPSTRAAT •N. Vermeulen Geen zegels worden gegeven op brood, melk en benzine. Wordt AM. VAN SOLMSTRAAT Jac. Hogendoorn JAN DORREKENSKADE (W.) H. C. Streng De Nederlander komt steeds meer in aanraking met de Moslim en dient van zijn levensgewoonte en gods dienst iets te weten. Eén ding hiervan is dat men in de vastenmaand dé Moslim niets moet aanbieden Over dag: men brengt hem maar in de twee strijd. Hij wil degene die hem iets aanbiedt niet beledigen maar ander zijds is het hem verboden om iets te accepteren. Een boete voor een ver lorendag vasten kan bestaan uit het vasten gedurende twee opeenvolgende maanden. Firma W. de Bas Zn. M. C. Kloet G. Bosman Wed. Kloosterman Nic. Vis P. Versloot Goed licht? Wie niet helemaal ze ker is van het enige juiste antwoord doet er - ter verhoging van eigen èn andermans veiligheid - goed aan de verlichting (voor en achter!) van auto, fiets of bromfiets terdege te laten controleren door een deskun dige, en aan het licht gekomen man kementen snel te laten verhelpen. Dat het aan die verlichting nog vaak schort blijkt wel uit een steek proef van vorig jaar. Van de auto’s die toen tijdens de actie ’’Goed licht? Allicht!” bij ruim 100 garagebedrij ven ter (gratis) controle van de ver lichting werden voorgereden, bleek ruim 9% rijp te zijn voor ingrijpen de reparaties op dat onderdeel - al leen met het corrigeren van de stand der koplampen kon dus in die ge vallen niet worden volstaan. In het gebied van de Stichting Be geleiding Buitenlandse Werknemers „Rijn en Gouwe” is er een duidelijk tekort aan gebedsgelegenheden. De stichting is er evenwel dit jaar in ge slaagd een gebedsruimte te vinden namelijk in een tijdelijk daarvoor in gericht gebouwtje achter de Kamer van Koophandel in de Peperstraat in Gouda. Dit is door de Moslims zelf in gericht volgens de aanwijzingen van de Iman, het hoofd van de Mohamme daanse kerk in Nederland. Zij toon den zich bij de in gebruikname bijzon der verheugd mjet het feit dat hen de gelegenheid geboden is in verbonden heid in deze niet Moslimsamenleving hun godsdienstige verplichtingen na te komen. H. B. van der Oest C. Borg Wiertsema D. Verwey A. Kerver Drogisterij van Mourik G. van Ringelenstein J.Tol P. van Erk G. Hollander Verzijden’s Wijnhandel C.van Es C. van Leeuwen W. van der Lee A. van der Heiden G. Huizer C. Koot A. van der Sluys A. van der Heiden I. C. de Graaff A. van Eeuwen Verbakel N.V. G. Huizer C. van Es Wijnjeterp Scheele H. van der Bor M. A. Dekker Firma W. de Wit Zonen J. H. van Pinxteren Arn. Moons A. van Ardenne C. Voshol C. de Bruin H. Cammeraat i i i t i i i i i i i i i i i i G. P. Krayesteyn F. J. Bos C. A. Zwijgers D. Sonneveld K. van Tilburg Drogisterij van Mourik J. Kerver Firma van der Linde Zn. Salon „Modern” W. Groeneveld R. Boere J. F. Spruytenburg Garage Boonstoppel D. A. de Vlaam Wijnhandel D. Kwaak A. van der Sloot i i i i i i i i i i i i i i i i Garage van Amerongen J. Blok Mevr. Knuysting A. van Eeuwen G. van Ringelenstein A. R. van der Berg „RONAAT” J. vanTriet Firma W. de Bas Zn. Modehuis „Nelly” P. C. van Beest vervolgd „Ik ga nog even naar de post. Loop je mee, moeder?” „Ik?” vroeg Suus. „Moet je es even kijken, die gor dijnen moeten vanavond nog af. Neem je ’t over?” „Merci,” bedankte Jaap lachend. „Ik loop wel even mee,” zei Lies. Samen met zijn dochter wandelde Jaap Heyblom onder de bomen van de Lindelaan en snoof met wel behagen de geuren van de zomeravond op. „Zeg vader, zit er kans in dat die oom Jacob een goeie erfenis nalaat?” onderbrak Lies zijn gedachten. „Ik weet het niet kind. Ik hoop maar van niet.” Opzichzelf is het begin van deze maand nog niet zo eenvoudig vast te stellen want het hangt af van het ogenblik van verschijnen van de nieu we maan. Dit tijdstip mag niet astro nomisch worden vastgesteld, de maan moet worden waargenomen met het oog omdat de profeet Mohamed dit heeft gezegd: „indien het echter be wolkt is, dan moet gij de maand ’Sha’- ban volmaken tot dertig dagen.” Het is dan ook niet verwonderlijk dat er in het grote deel van de wereld waar Moslims leven op verschillende tijden een begin wordt gemaakt met de vas ten. ZEVENHUIZEN Ook de Swanla- huishoudschool in Zevenhuizen zette donderdag 5 november de deuren open voor de Nationale Ouderavond. Schoolbestuur, ouders en leerkrach ten konden op deze avond discussië ren over 17 van te voren opgestelde punten betreffende de verhouding ouders-school. Jammer genoeg was de opkomst lang niet zo groot als werd verwacht. Maar degenen die gekomen waren, hebben hiervan beslist geen spijt ge had. Er ontstond een levendige dis cussie, die nog lang niet beëindigd was, toen het beslist tijd werd om huiswaarts te keren. stand van het wagenpark, duidt er op dat er niet genoeg gehamerd kan worden op de noodzaak goed licht in de duisternis te brengen. Vandaar dat ook dit jaar weer Vei lig Verkeer Nederland, in samen werking met de Centrale Politie Ver- keerscommissie, een verlichtings- voorlichtingsactie voert, tegelijker tijd met soortgelijke acties in een groot aantal Europese landen onder auspiciën van La Prévention Routiè- re Internationale. Goed licht? Allicht! Maar dat cijfer 9%, dat nog niet eens een volledig beeld geeft van de verlichtingstoe- Hilversum Goed licht? Een jaar lijks terugkerende vraag aan de voor avond van herfst en winter - don kere dagen waarop het belang van ’’zien en gezien worden” op de weg nog intensiever de aandacht van de verkeersdeelnemers verdient dan in zonniger jaargetijden. Marokko is daarin voorzien, de wette- Ijjke vastgestelde Nederlandse feest dag kan worden vervangen door een officiële Marokkaanse feestdag. WADDINXVEEN De puzzelrit met viswedstrijd, die de hengelsport - vereniging Waddinxveen zaterdag a.s. zou houden gaat wegens te gerin ge deelneming niet door. Er waren slechts twee inschrijvingen. Nog slechts goed twintig jaar geleden bestond het grootste deel van de be woners van ons koninkrijk uit Moslims, nl. het deel in de tropen. Het merk waardige is dat de Nederlander eerst nu met het Mohamadanisme kennis maakt. Eén van de belangrijkste plichten van de Moslim is het vasten gedu rende de maand Ramadan, bij de Turken Ramazan genoemd, die nu begon nen is. Het is de negende maand van het Moslimse jaar, het is de heiligen- maand waarin aan Mohamed de Koran werd geopenbaard. Alleen de Islam kent het maanjaar, bestaande uit twaalf omlopen van de maan om de aarde waardoor het slechts 354 dagen lang is. Het is daarom niet zo eenvoudig het jaar in te passen in de chirstelijke kalender: ieder jaar begint Ramadan elf dagen eerder dan in het voorafgaande jaar. Ook bij de Islamitische gastarbei ders in Nederland wordt de vasten gehouden. De bazen en de chefs zo wel als de anderen waarmee zij wer ken moeten er in die tijd rekening mee houden dat de lichamelijke conditie vermindert door de strenge onthou ding en dat de prikkelbaarheid toe neemt. Velen weten dat inmiddels wel en het is ook al gewoonte geworden om ter gelegenheid van het feest na het einde van de vasten een dag vrij te geven. In het wervingsaecoord met Evenals voorheen zijn automobiel- importeurs bereid gevonden om met hun dealerorganisaties in te haken op de actie ’’Goed licht? Allicht!” Zo worden automobilisten weer in de 'gelegenheid gesteld hun verlich ting gratis te laten doorlichten. De auto waarvan voor- en achterlampen in orde zijn of ter plaatse door een kleine ingreep (meestal correctie van de stand der koplampen) weer in orde zijn gemaakt, wordt voorzien van een sticker. Wie ”te licht wordt bevonden” ontvangt geen sticker, maar wel het dringende advies de verlichting zo vlug mogelijk te laten repareren. De actie ’’Goed licht? Allicht!” wordt verder ondersteund door af fiches, raambiljetten, radio en tele visie. Op het beeldscherm verschij nen regelmatig twee spots. De ene maakt de automobilisten duidelijk dat op wegen buiten de bebouwde kom waar goede openbare verlich ting aanwezig is, met dimlichten in plaats van stadslichten gereden dient te worden. jan(j gen twintigtal dames (van de in In de andere spot wordt gewezen op het belang van het gebruik van de gevarendriehoek in combinatie met de alarmknipperlichtinstallatie op onverlichte wegen buiten de be bouwde kom. WADDINXVEEN De Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Waddinxveen houdt woensdagavond 18 november om 19.45 uur een bijeenkomst in hiet Gereformeerd Verenigingsgebouw waar het Waddinxveense duo RIKO het dia-klankbeeld „Mooi Holland” zal vertonen. Gedurende de maand Ramadan in ieder gelovige verplicht zich van zons ondergang te onthouden van eten, drinken, roken en geslachtsverkeer. Vrijstellingen gelden alleen voor kin deren, zogende of zwangere vrouwen en degenen die ziek of op reis zijn. De iaatsten moeten echter de vasten op een later tijdstip inhalen. Het leven tijdens de Ramadan is erg zwaar. Voor zonsopgang worden de gelovigen al gewekt want voordat de zon opgaat moet ter gegeten worden waarna de mond grondig wordt gerei nigd. Er mag geen broodkruimel ge bruikt worden of achterblijven na zonsopgang en van dat moment af mag ook geen druppel water gedron ken worden en zelfs geen medicijn. Een streng Moslim slikt zijn eigen speeksel niet door. Dit een maand lang vol te houden is geen eenvoudige zaak: het sluit moeilijk aan op het maatschappelijk verkeer, hard werken en bewegelijk heid zoals wij dat tegenwoordig ken nen in de westelijke wereld. Het moge zo zijn dat het weer geoorloofd is na het ondergaan van de zon te eten, te drinken en gemeenschap te hebben, maar het is niet verwonderlijk dat men elkaar na de Ramadan feliciteert wanneer geconstateerd wordt dat men er weer gezond af gekomen is. De nacht van de 27ste Ramadan wordt de Koran gereciteerd. De mannen ver blijven de gehele nacht in de moskee en de vrouwen bidden thuis. Daarna is het feest: eigenlijk drie dagen waar bij er veel zoets wordt gegeten. Ook al mag er in de vastenmaand in de nacht gegeten en gedronken worden, het blijft een zeer zware maand voor al voor degenen die in een modem economisch proces als dat van de westelijke landen zijn opgenomen. „Waarom niet? U kunt best wat gebruiken.” „Ik kan altijd wel wat gebruiken. Maar waarom zal ik me al die zorg op m’n nek nemen? Vergeet niet, als er wat is, zit het in Amerika. Ik kan het niet bekijken, moet alles aan anderen overlaten, wordt misschien be zwendeld tot en met.” „Bent u er dan tevreden mee, uw hele leven te kler ken bij de Boerenleenbank?” „Nee, misschien kom ik nog wel eens verder, maar het werk zelf interesseert me. En de mensen. Er zit veel meer aan vast dan je denkt. Wieringa wordt een dagje ouder ,gaat er straks uit. Als ze wat weten willen komen ze bij mij.” „Dan hebt u misschien kans dat u in zijn plaats komt. Dat zou fijn zijn!” „Ja,” zei Jaap bedachtzaam, „dat zou ik fijn vinden. De leiding van zo’n bank in een plaats als Drechter- mond, waar je de mensen nog zo’n beetje kunt kennen. Het vertrouwen van al die mensen te hebben, hun raad te geven, ja, dat zou me best lijken. Maar zo ver is het nog niet.” „Wieringa gaat van ’t voorjaar al weg.” „Ze kunnen best een ander benoemen.” A. Jongejan L. W. Versluis Fr. Versluis Gebr. Kooyman Kranenburg de Bruin A. R. van der Berg R. van der Wal G. Lochmans Sjaak Noteboom Boekhandel Veldwijk Fa. J. H. Mulder Zn. Nic. Vis C. Vermey C. van Leeuwen J. G. Dool JHoogendoorn Firma A. van der Krans J.C. Pol W. Neeleman J. Grit W. Roskam C. Drost Firma de Rooy Nic. Sekeris A. van Ginkel Firma Knaapen Asscheman De Rooy’s Fotobedrijf Firma H. M. de Wilde Zn. C. van der Zwaard Firma A. Brouwer „Had jij niks uit de erfenis willen hebben?” vroeg Frits plagend aan Lies, die rustig doorgegeten had. „Ik? Ik heb alles wat m’n hartje begeert.” „Zo mag ik het horen,” zei Jaap, zijn blik vol gene genheid naar zijn blonde dochter. „Wees tevreden met wat je hebt, wat je dan méér krijgt is meegenomen.” „Nog maar geen Mercedes,” besloot Frits gelaten, „ik vind het alleen jammer van die autoped voor Mieke. Au! meid hou je lange stelten bij je.” „Ik oefende vast voor de autoped,” zei Mieke zacht zinnig. R.den Haag Wim Sekeris C. Kerver M. Heemskerk N.V. L. Wielaard Firma van der Linde Zn. J. Jelsma D. Kool H. van Mourik W. Tijsterman Muziekhuis Blommers Garage Van Nielen JSonneveld L. de Waal W. J.Los Garage Kool Boekhandel Burger G. van Tilburg C. van der Spoel L. Ver hoef f WADDINXVEEN De heer H. Luidens, sedert 1954 onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken heeft in ver band met zijn drukke werkzaamheden verzocht uit deze functie te mogen worden ontheven met ingang van 1 januari 1971. De Kamer heeft in zijn plaats be noemd de heer J. P. Jonkers te Bos koop van Van den Bërg Molenbouw N.V. te Waddinxveen, lid van de raad der gemeente Boskoop. In de plaats van de heer J. P. A. Hulsker, stationschef te Boskoop, is als lid van de Kamer benoemd de heer J. G. Vrijhoef te Waddinxveen, even eens employé der Nederlandse Spoor wegen. „Het moet toch iemand zijn die Drechtermond kent.” „Dat hoeft niet per sé, al is het nauurlijk wel prettig.” „Nou, wie zouden ze dan moeten nemen? Boesman soms?” „Waarom Boesman niet?” „Ach, dat weet u best. De vent is één bonk show. Hij kan een goed verhaaltje afsteken, hij kruipt overal in, maar mijn vertrouwensman zou ’t niet zijn.” „Kind, het bestuur beslist.” „Dat weet hij ook. Weet u nog hoe ie laatst in de krant opeens zo heftig begon te pleiten voor een betere verlichting van de Bethanielaan? Daar woont Groot- veld, die in ’t bestuur zit. Goeie beurt.” „Ja, zo doet Boesman dat. Ik kan er wel eens jaloers op worden.” „Dat zou ’k maar niet doen. Ik zou u voor geen tien Boesmannen willen ruilen.” Het deed Jaap innig goed. „Maar u zou toch een beetje aktiever moeten zijn, vader. Je komt nou eenmaal nergens in wanneer je je best er niet voor doet.” „Tja, meisje, dat is misschien wel zo, maar dat is nu eenmaal niet de aard van ’t beestje. Ik heb liever dat de mensen me komen vragen, dan dat ik hén moet vra gen. Dan blijf je onafhankelijker ook.” „Ja, maar als de mensen je niet kennen, vragen ze je ook niet.” „Er zijn er genoeg die mij kennen. En dan niet van een ingezonden stuk in de krant of een rel op de kies vereniging. Als ze desondanks liever een ander hebben dan mij, dan is óf die andere beter óf zij zijn te stom. In beide gevallen kan ik er beter buiten blijven.” „U bent een filosoof.” „Zei de burgemeester ook.” „U bent net als Diogenes die tevreden was met een beetje zonlicht.” „Jawel, maar niet met een ton.” „Ook niet met een miljoen?” lachte Lies. „We zijn er al,” zei Jaap bedachtzaam naar binnen glurend, „en je moeder is gelukkig klaar met die gor dijnen.” „In ieder geval méér dan jij per maand bij de bank verdient.” „Als ’t nou toch es waar was,” kwam opeens Mieke, „dat ie ons een paar miljoen nagelaten had. Dan wa ren we miljonairs, niet vader?” „Schiet nou maar op, je eten wordt koud,” waar schuwde Jaap flegmatiek, maar Mieke liet zich niet remmen. „Jongens wat zou dat mieters zijn! We lieten een grote villa bouwen, groter dan die van de burgemees ter.” „Bij het huidige grote aanbod van dienstpersoneel,” zei Jaap, „zou dat inderdaad heel praktisch zijn.” „Als je ze maar genoeg betaalt,” vond Frits. „Daar zie je al weer,” zei zijn vader, „de waarheid van het oude woord: waar het goed vermenigvuldigt vermenigvuldigen ook zij die het eten. Een werkster èn een daghit zeker, en een chauffeur-tuinman „En een butler,” bedacht Mieke, „dat is pas echt. Met een kuitbroek en een gestreept vest.” „En een Rolls Royce voor de ouweluidjes en een Mer cedes sport voor mij fantaseerde Frits verder. „En ik zeker een Dafje,” zei Mieke verongelijkt. „Jij krijgt een autoped met een gouwe stuur,” be loofde Frits. „Schiet jullie nou maar op,” zei Suus stuurs, „de tafel komt zo aan geen end en ik heb vanavond de club.” „Vertel maar niet op de club dat vader miljonair ge worden is.” adviseerde Frits, dan weet morgen het hele dorp het.” „Nou zou ik toch wel graag willen,” als Jaap Hey blom op die toon sprak werd er wel geluisterd, „dat jullie die zotteklap eens staakten. Ik heb er niet de minste behoefte aan.” „Ik dank je feestelijk straks van alle mensen te moeten horen of het waar is dat ik miljonair geworden ben. Het is hier toch zo’n kletsgat.” „Nou ja,” vergoelijkte Frits, „het was toch maar gekheid.” „Goed en best, maar dat moet het blijven en het moet hier blijven. Er is helemaal niks aan de hand, dan dat die ouwe oom in Amerika dood is. Wat men betreft kan hij miljonair geweest zijn of landloper. Dus kiezen op mekaar asjeblieft. Moeder kom op met de pudding.” ZEVENHUIZEN Het Vrouwen contact van de Partij van de Arbeid, afdeling Zevenhuizen, hield vorige week een vergadering in Hof van Hol- totaal vijftig vrouwelijke leden tellen de p.v.d.a.) besprak deze avond de werkzaamheden voor het a.s. winter seizoen. De dames zijn van plan om hulp te gaan bieden aan de bejaarden. Verder zal er weer aan handenarbeid worden gedaan, zullen er discussie avonden worden belegd en filmavon den en bingoavonden worden gehou den. Tijdens de bestuurverkiezing aan het begin van de avond, werd me vrouw J. A. Groeneweg-Visser (raads lid) gekozen als presidente en werd mevrouw A. Koole-van Vliet secreta resse en mevrouw J. F. Vermulm- Bruins penningmeesteresse, terwijl de dames P. Spekman-van Haren als 2de presidente en W. de Jong-van Zuylen als 2de secretaresse gekozen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 4