WE DOEN ER NIETS AAN Ideetjes voor iets Geef kinderen altijd dat bij hun leeftijd past hartige heerlijkheidjes IF 11 WIE HEEFT na alle marsepein, suikergoed Een ketchup-gemberdip is hier- en liet zich zuchtend neer op de paraplubak 'z Gemberdip Niet te bewerkelijk, (want wie De speelgoedwinkels zitten vol en de vaders, moeders, opa’s en oma’s maken er hun keus, soms goed, soms verkeerd. Het is niet nodig steeds meer en steeds groter cadeau’s te ge ven. Met zorg iets uitzoeken waar de kinderen echt plezier aan zullen be leven, of een lang gekoesterde harte- wens vervullen getuigt van het juiste inzicht. Het dominerende van het Sinterklaasfeest is echter dat het een feest voor thuis is, een feest voor het gezin. Vier- en vijfjarigen hebben een grote bewegingsdrang. Zij rennen, klimmen en zitten niet graag stil. Op deze leeftijd nemen kinderen ontzet- Sinaasappeldip Heel anders smaakt de frisse sinaasappeldip. Hiervoor hebt u drie eetlepels mayonaise, een si naasappel, een halve eetlepel sui ker en wat fijngehakte peterselie nodig. Eén helft van de sinaas appel perst u uit, de andere helft pelt u en moet u in stukjes snij den. Dan drie eetlepels sinaasap pelsap vermengen met de mayo naise en alle overige ingrediënten. Bij deze dip smaken blokjes ham, stukjes asperges en garnalen heerlijk. De kosten van deze dip zijn niet hoger dan een gulden. Om-en-ommetjes Iets meer bewerkelijk, maar echt niet te versmaden zijn de ”selderie-kaas-om-en-ommetjes”. Hiervoor hebt u nodig: een flinke selderieknol, 150 gram belegen kaas, wat selderiegroen, twee a drie eetlepels bloem, een ei, zout, paneermeel en frituurvet. De selderieknol eerst in plak- Met zorg EEN doos met kinderpost is voor hen een aardig presentje, evenals een doos met waterverf of plakkaatverf en kleurboeken. Drukkerijtjes com pleet met grote en kleine lettertjes en stempels, kwartetspelen, knutseldo zen, dozen met benodigdheden om te toveren en dozen met plakwerk val len op deze leeftijd goed in de smaak. Meisjes vragen wasmachientjes en fornuisjes, poppenwagens en reis- wiegen. Maar met de geperfectio neerde slaap-huil en piaspoppen spe len ze eigenlijk lang niet zo fijn als met een gewoon,, gezellig knuffel- popje dat tegen een stootje kan en dat zo gemakkelijk is aan en uit te kleden. van om voorgelezen te worden en willen graag helpen. Een boek met verhaaltjes om voor te lezen is dus vaak een welkom cadeautje. Een eigen fiets, misschien een eigen vouwfietsje dat gemakkelijk mee kan in de auto, is zeker een hartewens. Een schoolbord en een eigen tafel waaraan het kind naar hartelust kan bezig zijn met kleurkrijt en spelletjes zijn voor deze leeftijd ook verant woorde cadeau’s. Jongetjes willen ook graag auto- tjes hebben en voor jongetjes die graag iets slopen zoeken we iets dat te slopen is en dat later weer in el kaar gezet kan worden. Kinderen van vijf jaar willen niet meer ’’klein” genoemd worden en vragen erkenning als ze iets beter kunnen dan hun vriendjes. Bij het kiezen van hun cadeautjes houden we er rekening mee, dat ze al aardig handig zijn. Ze kunnen zichzelf im mers ook al aankleden met alle moei lijke zaken als knopen en haakjes in begrepen? en kunnen zich zeker al ongeveer een half uur rustig concentreren als ze ergens mee bezig zijn. Meisjes zijn blij met een pop en een serviesje, i wat ze hun moeders zien doen in het huishou den. Snel over naar de economische ru briek: Sint Nicolaas en de omzet van de middenstand Dit werd te gek. Ik stootte een gekweld gebrom uit, bladerde verder en kwam tot de con clusie dat zelfs de gevonden voor werpen een mijter vermeldden. Bij de scheepvaartberichten vond ik uit eindelijk een neutraal gebied al bleek het stoomschip Nicolaas een ver dacht addertje onder het gras. Met een zucht legde ik de krant weg. „Hier is je koffie,” zei m’n vrouw. „Dank je lieve” mompelde ik afwe zig en ontdekte onmiddellijk een speculaasje op het schoteltje. „Hm!” zei ik. „Niet goed?” informeerde m’n vrouw nogal vaag. „Oh zeker” zei ik. En toen werd er gebeld. NU WEET ik niet wat uw reacties zijn als er op sinterklaasavond on verwachts gebeld wordt, maar sedert WE ZOUDEN er niets aan doen dit jaar. „Er” sloeg natuurlijk op Sinterklaas. „Nee”, had m’n vrouw ge zegd, die op sommige punten een onverwacht doorzet- tertje blijkt, „we slaan die toestand dit jaar maar eens over. Na al die onkosten van de verhuizingen trouwens onze Mieneke kan er toch niet bij zijn en enfin wat doe je dan zo’n hele avond met z’n tweeën?” Uit dit laatste kan de geachte lezer dus voor zich de conclusie trekken dat we de eerste wilde jaren wel te boven zijn en wat betreft Mieneketsjawat doe je er aan als je dochter een week voor Sinterklaas welgemoed haar huwelijksreis begint? Jawel, een hele m’n prilste jeugd geeft het me altijd zo’n aangenaam opwindend gevoel van nou-gebeurt-het. Zo ook nu. Wat er in eerste instantie gebeurde was het verwijderen van de koffie van m’n broek en daarna zeiden m’n vrouw en ik gelijktijdig: „Van de kinderen kan het niks wezen.” Want dat was iets wat we ter voorkoming van onverwachte situaties van te vo ren degelijk met ze hadden afgespro ken. Verder actieve Sintvierders be zaten we niet in onze omgeving dus de deur stond wijd open voor het Onverwachte. drukte zegt u dat wel. Maar nu scheen dan de rust weergekeerd of liever, het leek wel of er een soort rust van zwaarder kaliber in ons huis was neergedaald nu de dochter met haar echtgenoot, hun koffers, het gedoe met familie, receptie, telefoonsKortom, nu alle extra drukte als bij toverslag verdwenen was. Het idee van mijn vrouw had op zich zelf genomen iets vooruitzienerigs gehad. Zo van na-die-trouwerij- kan-je-geen-extra-rompslomp-meer-gebruiken. Maar nu alles voorbij was en wij met de Grote Stilte zaten leek iedere verstrooiing wenselijker dan dit extra geac centueerde „helemaal niks”. Ook de kosten kunnen geen be zwaar zijn, want deze ketchup- gemberdip komt u slechts op on geveer 1,50. Niet „klein” meer JONGETJES zowel als meisjes spelen graag met nieuwe zandvormp- en in vrolijke, bonte kleuren. Verder zijn er auto- tjes voor jongetjes en kruiwagens en eenvoudige bouwmaterialen. Voor de driejarige leeftijd is bijvoorbeeld ook een ringwerpsel zeer geschikt. Zo’n spel bewijst bovendien ook nog zijn praktisch nut op verjaarspartij- tjes als de kleine gasten enige uren bezig gehouden moeten worden. „kijk, uw zetel staat al klaar En ze wees op mijn gemakkelijke stoel en achter Sints rug om tegen mij op haar voorhoofd. SINT ZAT inmiddels en keek ons wat zielig aan. „Heb nog geprobeerd er achter in te koom’n” verklaarde hij met een moedeloos gebaar naar z’n gehavende voorkomen; ’’maar daar zat ’n hond.” En dat kon klop pen want Bruun is een waaks beest je. De bisschop pauzeerde even, streek z’n verfomfaaide baard wat glad en riep ineens beschuldigend: „Jullie VOOR kinderen is er nog geen onderscheid tussen ernst en spel. Spelend verkennen zij het wereldje om zich heen. Tot twee jaar is eigenlijk alles speelgoed voor een kind. Zo’n klein mensje dat nog maar pas loopt, valt vaak en heeft tijd nodig voor alles wat het doet. Het maakt speelgoed kapot omdat het alles onderzoekt, verzamelt alles wat op zijn weg komt en speelt daar mee, of het nu kiezelsteentjes, dekseltjes of papiertjes zijn. Te veel of te ingewikkeld speelgoed remt op die leeftijd de fantasie, zeggen kenners van de kinderziel. Dat geeft zo tegen Sinterklaas wel eens probleempjes, wtfht Sinterklaas geeft elk kind wat, dus ook de allerkleinsten. EEN blokkendoos ondervangt eigenlijk alles wat moeilijkheden zou kunnen geven. Met een blokkendoos kan het kind spelen en bouwen naar eigen behoefte en fantasie, tenminste tend veel in zich op, houden er ook als men ze zelf hun gang laat gaan. Alleen dan worden ze redzaam en zelfstandig. Om ze vroeg te leren dat er orde en regel dienen te zijn, is een speelgoedkist op wieltjes nog een bij zonder aardig en gewenst cadeau. Kies een kist die gemakkelijk onder bijvoorbeeld een bed gerold kan worden, of een zitbank-speelgoed- kist, of een grote rieten mand-met- deksel op zwenkwieltjes. i Win tiütiM na alle marsepein, suikergoed en J chocolade geen zin in iets hartigs? Als de cadeau tjes zijn uitgepakt en ieder nog verrukt naar zijn nieuwe stropdas of heerlijk warme pantoffels kijkt, is het juiste ogenblik gekomen om een grote schaal Zesjarigen zijn soms dwars, ze wil len alles zelf doen en hebben het bij het leren van de schrijfkunst moeilij- ker dan de ouders het van zichzelf herinneren. Toen de huisdeur óók wijd open stond was Het Onverwachte meteen zichtbaar. Voor ons stond Sint Nico laas. Hijzelf. De mijter een tikje scheef, een fiks gat in de baard en het moet me van het hart, gekleed in een wel zeer smoezelige tabbaard. „Mijn naam is Harkema,” stelde de bisschop vast en liet zich zuchtend, op de paraplubak zakken. „O”, wist’ ik te zeggen. „Ik kom er niet in”, vervolgde de Sint met een onmisken baar noordelijk accent, ,,’t Is wat moois!” Dit kwam ons redelijk voor alhoewel het er allemaal niet duide lijker op werd. „Gaat u even in de kamer Sint,” giechelde mijn vrouw, Een veilige schommel, die in het voorjaar ook in de tuin een plaatsje kan vinden, is een goed idee voor opa’s en oma’s die graag iets ’groots’ geven. Kinderen in de leeftijd van een jaar of drie, kinderen die beginnen te vragen ’’waarom”, willen de gro- ber thuis te besluiten” stond er „Kan ^van S plastic wel laat worden, maar komen in ie- der geval. Mieneke en Jan”. „Toch nog een heerlijk avondje” zei mijn vrouw met een dun stem metje en ging bij de buren een suiker hart lenen. En als er op die schaal nu eens niet de gebruike- 8 lijke blokjes kaas of in worst gerolde augurkjes lig- i gen, gaan er zeker uitroepen als „Ha, lekker!” op. Om u een handje te helpen bij het bereiden van enkele bijzondere hapjes volgen hieronder een paai recepten. bent niet D’n Boer.” Ook dat getuig de van een bijzondere opmerkings gave wat ik dan ook naar voren bracht. „Daar hê je ’t al” mompelde Sint narrig. „Ze benn’n verhuisd.” „Zeker!” riep mijn vrouw, die het nu begon te dagen. „De familie De Boer is twee maanden geleden naar Zwol le vertrokken. Had u een vaste af spraak voor ieder jaar Sinterklaas?” „Harkema is de naam” zei de bis schop ongemakkelijk, „ik dacht ’t al toen u oop’n deed. Dat zit fout. En Piet het ’t ook af laat’n weet’n. Maar ik zalWe zullen u de voorne mens van de krasse goedheiligman besparen. Het waren er vele, vele Hoofdzaak is, dat we na een stief kwartiertje de vertoornde beroeps klaas de deur uit hadden en elkaar betekenisvol zaten aan te staren. „IK HEB een man gekend die heette Broekema” begon mijn vrouw dromerig en die speelde voor kerst mannetje.” „Daar had ’ie het zó druk mee, dat ’ie soms al weken van te voren mee begon Eén keer was hij zelfs al op sinterklaasavond De bel ging. Als door een schor pioen gebeten vloog ik overeind. „Dat is Broekema” hinnikte mijn vrouw nog, maar ik stond al bij de voordeur. „Harkema?! Broekema?!” riep ik nog nijdig naar mijn gade ter wijl de deur openrukte: „ik „Nee meneer Tadema is de naam” zei de grinnikende telegrambesteller teren graag helpen. Ze beleven veel die voor mijn neus stond, en hij rijkte me zijn boodschap over. Ik geloof wel dat ik de jongen nog zoiets als een speculaasje heb geoffreerd, maar verder herinner ik me alleen dat mijn want zij spelen graag na vrouw en ik allebei tegelijk aan het telegram begonnen te scheuren. En de inhoud maakte meteen aan alle rust, voor zover daar nog sprake van geweest was, een eind. „Hopen huwelijksreis vijf decem- „JE MOET je vrouw haar zin geven,” hadden ze op kantoor ge zegd, „een moeder voelt die dingen nu eenmaal anders Hoewel de zegsman in dit geval vrijgezel was en zijn adviezen dus nog uit zijn kinder tijd moesten stammen, leken zijn woorden mij naast verjaard ook niet vrij van ongenuanceerdheid. Als ik een lijst moest opmaken van dingen waarin een vrouw haar zin moest hebben omdat zij ze als moeder iets anders aanvoelde, besloeg deze een terrein variërend van de aankoop van het nieuwe autootje tot aan het ’s avonds beslist de hond niet willen uitlaten. Maar om kort te gaan: het werd vijf december en we deden niets. Goed, er stond een flesje wijn bij het eten en de pudding schitterde als een juweel dit keer, maar daarna, na de afwas de krant, het breiwerk en stilte. Nou ja, stilteom acht uur hoorden we bij de buren geluiden die inzet van een nadrukkelijke klaasviering verraadden. Gelach, ge stommel, de „stoomboot”, stampend op de piano ten gehore gebracht, kortom de bekende verschijnselen. IK BOOG mij over de krant, on willekeurig geïrriteerd door het feit dat ik zo ingespannen zat te luiste ren. Op de voorpagina bleek zelfs de hoofdredacteur dit keer bezweken voor de verleiding om de internatio nale politieke situatie in de pakjes- avondsfeer te betrekken. Dit leek me niet de juiste stof om de zinnen wat te verzetten en ijlings sloeg ik het blad open op zoek naar het stads nieuws, dat echter voornamelijk bleek te bestaan uit verslagen van bezoeken van de Sint, gelardeerd met een serie foto’s van juichende kinde ren en lachende Zwarte Pieten. Intussen hebt u al klaar gezet: J een bord met bloem, een bord of een beker met een ei, losgeklopt met wat water en zout, en een bord met paneermeel. De aan J stokjes gestoken blokjes knolsel- derie en kaas wentelt u eerst door de bloem, daarna haalt u ze door het losgeklopte ei en tenslotte rolt j u ze door de paneermeel. Dan bakt u de hapjes in heet frituurvet snel bruin en als u ze dan warm opdient zult u eens zien wat een succes u er mee oogst. Dit zijn dan enkele van de meest geschikte hartige hapjes J voor sinterklaasavond en omdat niet iedereen deze lekkernijen s reeds heeft geproefd, leveren ze ongetwijfeld een bijdrage aan de- J ze gezellige avond. - vol pittige lekkernijen binnen te brengen. staat er nou graag op een avond als deze lang in keuken), zijn de zogenaamde dips. Een dip is een koude, pikante saus waarin bij voorbeeld stukjes vlees, borrel- wortjes, gehaktballetjes, stukjes vis, garnalen of stukjes asperge gedipt kunnen worden. Een ketchup-gemberdip is hier- i voor wel bij uitstek geschikt. U hebt hiervoor nodig drie volle eetlepels mayonaise, ongeveer een halve eetlepel tomatenketchup, eeri halve eetlepel gembersiroop, een halve eetlepel azijn, een stuk je ui, twee bolletjes of twee thee lepels gesneden gember en een i beetje peper en zout. U begint met het losroeren van de mayonaise met de tomaten ketchup, de gembersiroop en de azijn. De ui maakt u schoon en even- J als de bolletjes of stukjes gember moet u deze heel fijn snipperen. U roert deze ingrediënten door het sausje en brengt dan het ge- heel op smaak met een weinig peper en zout. De dip is klaar en i u ziet het, zonder al te veel werk. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HOLLANDS HART - donderdag 19 november 1970 i i i i i i i i i i i i i i i i i E S 9 9 t 5 ken snijden van ongeveer een cen timeter dik, deze schillen en was- sen. Dan de kaas in plakken van dezelfde dikte snijden. U maakt van de plakken selderieknol en kaas blokjes van li centimeter in het vierkant. U steekt de blokjes met ertussen enkele blaadjes ge wassen selderiegroen om en om aan lange houten prikkers. U kunt beter niet meer dan vier blokjes aan elke pen steken. i i i i --v--

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 8