Onafhankelijk Nieuwsblad voor Waddinxveen, Moerkapelle en Zevenhuizen Raad behandelt begroting Zit Positief tegenover HA VO Groet een vrind en kind! help een Gespannen verhouding niemand helemaal lekker Spoorwegovergang afgesloten Roode Kruis eert D. Polderman Oudercommissie Klaas de Vries Kom Zilveren jubileum „Optiek Grit” r r. a in Bodegraven bij BOOT Ij sfc BARTH OPENING (D ’66) Alternatief Vervolg op pagina 3 van SPECIAALZAAK WADDINXVEEN Lu WADDINXVEEN De heer D. Polderman is twintig jaar lang be heerder van de hulppost van het Ro de Kruis aan de Henegouwerweg in Waddinxveen. Dinsdagmiddag is hij voor deze trouw onderscheiden. WADDINXVEEN In de Waddinxveense gemeen teraad, die gisteravond is begonnen met de behande ling van de begroting voor 1971, hebben zeven van de acht fractievoorzitters hun algemene beschouwingen gehouden. De VVD kon in deze jaarlijkse symfonie van wensen geen partij meeblazen, omdat de heer Schulte door ziekte niet aanwezig was. Uit blijkens alle beschouwingen klonk door, dat de gespannen ver houding, die de laatste maanden de raadsvergaderingen Onderwijs beheerst, niemand helemaal lekker zit. Ieder op zijn manier plaatste kanttekeningen, die gezien moesten worden als bijdragen tot een streven naar een construc tieve samenwerking tussen college en raad. Het meest onomwonden waren de standpunten van de heer Barth (D’66) en Van Heteren (Gemeentebelangen). Barth: „Zoals wij het nu doen verkrachten wij de democra tie.” Van Heteren: „Ik ben beslist niet de enige, die de vergaderingen met grote tegenzin en ergernis uitzit”. DEN HAAG Het Wereld-Kinderfonds UNICEF steunt op het ogen blik in 115 ontwikkelingslanden projecten, die het welzijn van kinderen en hun moeders beogen. Het geld voor deze projecten ontvangt het Fonds van regeringen, verenigingen, groepen, particulieren over de gehele wereld, maar het is op geen stukken na genoeg. UNICEF zou gemakkelijk tweemaal zo veel geld onmiddellijk kunnen besteden zonder enige kostenverhoging. Een belangrijke bron van inkomsten zijn ook de bekende UNICEF-Wenskaarten, die over de hele wereld worden verkocht, en hierin ligt voor iedereen, die voor het internationale kinderhulpwerk voelt, een mooie gelegenheid om op een gemakkelijke en prettige manier te helpen. WADDINXVEEN De Spoor wegovergang aan de Kerkweg in Waddinxveen zal van zondagavond 23 uur tot maandagmorgen 6 uur voor alle motorische verkeer geslo ten zijn in verband met werkzaam heden voor de vernieuwing spoorstaven en elementen. Begroting Bejaardenzorg GOUDA De Goudse firma Op tiek Grit, die ook een vestiging heeft aan de Kerkweg in Waddinxveen, bestaat deze maand vijfentwintig jaar. U zult er een unieke collectie 'êïëötrontsche orgels en piano’s ?''aantrëffen' van velé merken modellen en prijzeh. voor een kwaliteits AA* piano of orgel kijken en vergelijken 8 ÈW o Weekblad voor Waddinxveen op aanvraag. 26e JAARGANG - Nr. 2213 DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 (Advertentie) (Advertentie) VAN DE VOOR KERKWEG 191 Inzenden van advertenties en berichten: tot dinsdag middag 12 uur. Klachten over bezorging: Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, telefoon (01828) 3088. Wie heeft het in de gemeente nu voor het zeggen? U zult zeggen, we hebben nu toch een democratisch gekozen gemeente raad, die het beleid van de gemeente be paalt. A S. DINSDAG 10 UUR V.M. ZIE ADVERTENTIES EL DERS IN DIT BLAD. Hugo Stuurman is een enthousiast autocrosser, trouw lid van de Eer ste Zuid-Hollandse Autocross Or ganisatie. Vorige week trad hij in het huwelijk met Cisca van der Krans, die altijd supportert en ook wel eens een eerste rondje mag rij den. Natuurlijk waren de collega- autocrossers present op het Wad- dinxveense raadhuis om met start - vlag en helmen de jonggehuwden over de eerste meters van deze nieuwe levenscross heen te helpen. (foto Sjaak Noteboom) „Tot onze teleurstelling moeten we con stateren dat er niet alleen onvoldoende gebruik gemaakt wordt van de mogelijk heden die deze democratie schept, maar dat er in vele gevallen zelfs geen sprake is van democratie. Zoals wij het nu doen, verkrachten wij de democratie! En dat doen we in verschillende opzichten. „D’66 is van mening dat het kleuter onderwijs gedecentraliseerd dient te wor den, d.w.z.: zoveel mogelijk en verant woord verspreid over de hele gemeente. Verder bevatten de beschouwingen alle weer het scala van wensen ten aanzien van het onderwijs, de woningbouw, de sociale voorzieningen, de recreatie, raadhuisbouw, werkgelegenheid, doorstroming, inspraak en wat dies meer zij. Zeer opvallend was het, dat alle sprekers positieve geluiden lieten horen over de eventuele stichting van een HAVO-Atheneum als samenwerkingsschool, geluiden die nuanceerden van welwillend belangstellend tot zeer enthousiast. Hieronder laten wij uit alle beschouwingen de meest markante passages horen. Uiteraard hebben alle sprekers veel meer belangen bepleit, dan in deze extracten zijn weergegeven. Wij menen echter, dat deze uittreksels in totaal ongeveer een beeld geven van wat er in de gemeenteraad leeft. WADDINXVEEN Op een op maan dag gehouden oudervergadering is door de ouders van de kinderen van de Open bare Klaas de Vriesschool een nieuwe oudercommissie gekozen bestaande uit de volgende leden: C. H. de Ruijg, voor zitter, A. H. van Gent, 2e voorzitter, A. Ooms, secretaris, Mevr. M. van Vloten- Smit, 2e secretaresse, Mevr. C. de Lange- Eekhof, penningmeesteresse en Mevr. Th. C. M. Blom-van Dillen, 2e penningmees teresse. In de eerste plaats brengen wij de de mocratie al terug tot één sekonde per vier jaar. Dan mag iedere mondige inwoner beslissen. Beslissen, niet over zaken, maar over de plaats waar hij de rode stip op zijn stembiljet zal zetten. Die mondige Waddinxvener mag alleen beslissen wie hij geschikt acht om de komende vier jaar, minus die ene sekonde, voor hem over alle zaken te beslissen. Dat achten wij niet juist. Het gaat niet aan dat een gemeente raad, of een college van burgemeester en wethouders, of een burgemeester uit maakt of Waddinxveen zal groeien tot b.v. 30.000 inwoners, 50.000 inwoners of 100.000 inwoners. Bij een dergelijke essentiële zaak moe ten de inwoners tenminste de gelegen heid krijgen om hun wensen en standpun ten naar voren te brengen. En wij zijn erg benieuwd of het college bereid is een voornemen in die richting te ontwikkelen. Hierbij willen we dan meteen duidelijk stellen dat het naar ons gevoel niet de taak is van verenigingen, politieke par tijen, raadsfracties of individuele raads- Mevrouw, mijne heren, dit is een on juiste voorstelling van zaken. Natuurlijk is ’t zo dat de beslissingen genomen moe ten worden door degenen die door de ge meenschap gekozen zijn om te beslissen, en als het belangrijke zaken betreft, moet de bevolking zelf geraadpleegd worden. Het functioneren van de gemeenteraad is echter teruggebracht tot een complete schi j ndemocrati e. Om de gemeenteraad werkelijk het be leid te kunnen laten bepalen, is het nodig dat op ambtelijk niveau de keus openge laten wordt. Verschillende mogelijkheden moeten worden uitgewerkt en aan de raad voorgelegd worden, die dan beslist en een daadwerkelijke keuze maakt. De veel verkondigde stelling dat onze maatschappij hiervoor te ingewikkeld ge worden is, dat deskundigen moeten oor delen, die bestrijden wij nadrukkelijk, omdat vrijwel alle problemen tot een een voudige vorm terug te brengen zijn. Een duidelijk voorbeeld hiervan is Groens- waard III. Het ambtelijk apparaat heeft een plan voorbereid zonder alternatieven. Als de raad dan een ander plan voor Groenswaard III wenst, wordt het gekwa lificeerd als een soort obstructie, als het aan de noodrem trekken, als het vertra gen van de gang van zaken. Zo er sprake is van vertraging bij de uitvoering van Groenswaard Hl, is dit uitsluitend en al leen te wijten aan het feit dat de gemeen teraad geen keuzemogelijkheid heeft ge had! En zo is het met vrijwel alle voorstel len aan de raad, de gemeenteraad kan ja of nee zeggen, de raad wordt gedevalu- Het vorige jaar was de wereldverkoop een succes, namelijk meer dan 68 miljoen wenskaarten, waarvan 1.640.550 in Ne derland. Dat betekent, om een voorbeeld te geven, dat tien van elke honderd ge zondheidscentra, die steun van het Kin derfonds krijgen, volledig konden worden ingericht uit de opbrengst van deze wens kaarten. Er is dit jaar weer een grote verschei denheid, waaruit ieder zeker keus kan maken. Kunstenaars van verschillende nationaliteiten, onder wie een groot aan tal internationaal bekende, hebben het reproduktierecht van een of meer van hun werken belangeloos aan Unicef af gestaan. Wie UNICEF-Wenskaarten koopt, koopt iets moois voor niet te veel geld en geeft bovendien een kans op een gelukkiger toekomst aan de miljoenen kinderen op onze wereld, die eigenlijk nog te weinig kansen in het leven hebben. Vraag de gekleurde, geïllustreerde fol der bij onderstaand(e) adres(sen), waar men u graag alle inlichtingen zal geven en waar u de wenskaarten ook kopen kunt. En vergeet de mooie UNICEF- Weekagenda niet: een leuk cadeau voor de feestdagen. eerd tot schudders en knikkers. Zij mo gen kriebelen in de marge, maar het be palen van het beleid gebeurt meestal door het ambtelijke apparaat. Naar onze me ning is het de taak van het college om dusdanige voorbereidingen te treffen, dat de raad een beleid kan bepalen. Het col lege dient dit beleid uit te voeren. Waar bij de raad dan weer de controle op de uitvoering van dit beleid heeft.” Het is daarom dat wij, waarschijnlijk in tegenstelling tot andere sprekers, onze te leurstelling uitspreken dat de aangeboden ontwerp-begroting sluitend is. Dit kan twee dingen betekenen, ten eerste het col lege van burgemeesters en wethouders is van mening dat aan alle noodzakelijke behoeften voldaan wordt in 1971, hiermee zijn wij het dan beslist niet eens; of ten tweede, het college van burgemeester en wethouders acht weliswaar meer voorzie ningen zoals een sporthal en dergelijke noodzakclijk, maar heeft zelf de proriteit bepaald. Dat is niet democratisch, want dat is de taak van de raad. Samenvattend, had de begroting in een tekort moeten resulteren, waarop de raad, door het bepalen van prioriteiten, de be groting sluitend had moeten maken. Wij willen er hierbij met nadruk op wijzen dat wij het noodzakelijk achten dat de prioriteiten ieder jaar opnieuw en voor een periode van vijf jaar vastgesteld zul len moeten worden, hetgeen uit de onder havige begroting en toelichtingsnota niet blijkt.” „Een belangrijke aanwinst voor Wad dinxveen achten wij ook het Anne Frank huis en het dienstencentrum. Zo langza merhand krijgen wij het idee dat Wad dinxveen, ten aanzien van de bejaarden huisvesting, één van de meest vooraan staande gemeenten in Nederland moet zijn en daar zijn wij bijzonder verheugd over! Wij vragen ons evenwel af of er voldoende voorzieningen zijn voor bed legerige en zieke bejaarden. Kan het col lege ons inzicht verschaffen in de behoef te aan verpleegcapaciteit en de mate waarin nu al en in de toekomst in deze behoeften voorzien kan worden?” „Wij vinden het verheugend dat bin nenkort het plan Groenswaard III ter vi sie gelegd zal worden. Zoals onze stede- bouwkundige, Ir. Franken, reeds in de commissie ruimtelijke ordening medege deeld heeft, is het plan, onder andere naar aanleiding van de hearing over Groens waard III, drastisch gewijzigd. Er zullen b.v. méér goedkope woningen in het plan worden gebouwd.” Dit feest wordt gevierd met een recep tie in de eerste en grootste vestiging van het bedrijf aan de Korte Tiendeweg in Gouda op vrijdagmiddag 18 december om 14.30 uur. De Goudse burgemeester, mr. P. van Dijke, zal dan de geheel verbouwde win kel, die is uitgegroeid tot een compleet „optiekgebouw”, openen. ••landelijke sërvicè-dienst enzovoort v HARTELIJK WELKOM BIJ ORGEL- EN PIANOHANDEÉ 'Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 - broiphures. Een afgevaardigde van het dagelijks bestuur kwam uit Den Haag over om de heer Polderman de zilveren gesp voor twintig jaar trouwe dienst uit te reiken. Deze onderscheiding behoort bij de bron zen medaille voor tien jaar trouw. Daar de heer Polderman deze medaille nog steeds te goed had kreeg hij hem tegelij kertijd uitgereikt. Redaktie en advertenties: Oranjelaan 9, Waddinxveen, postbus 66, telefoon (01828)4788 (van maandag t.e.m. vrijdag uitsluitend tussen 8.30-17.00 uur). Abonnement: 2,37 per kwartaal bij vooruitbetaling; postabonnementen 5,75 binnen het verspreidings gebied en 11,75 per half jaar voor overig Nederland, exclusief incassokosten. Tarieven bij contract: tekstadvertenties Losse mm-prijs 18 ct. (exclusief B.T.W.) Postgironummer: 47062 ten name van Drukkerij Veld wijk. Bank: Coöp. Raiffeisenbank te Waddinxveen. L I I WADDINXVEEN: Mevr. R. M. Lim- borgh-Kooyman, C.Huygenslaan 45, tel. 3412; Mevr, de Man, Bosb. Toussaint- singel 60, tel. 4541, en AMRO-bank, Kerkweg 151. ZEVENHUIZEN: Mej. M. Vos, Burg. Klinkhamerweg 76, tel. 415. Deze ’Gouden engel’ van de West- duitse kunstenaar Ewald Matazé staat afgebeeld op een der fraaie UNICEF-kaarten. bestuurden over dergelijke zaken te on derhouden. De eerste stap op weg naar een werkelijke democratie moet nog wor den gezet. En wij zullen nog moeten be ginnen de democratie te leren gebruiken.

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 1