KM/ Oplossing puzzel van 12 november Oplossing puzzel sinterklaaskrant Zevenhuizense Ijsclub viert 90-jarig bestaan 4e De „miljoenenerfenis” MUI Pagina 2 Waddinxveen Zevenhuizen Moerkapelle Kerst voor bejaarden EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! door Tom Lodewijk c BURGERLIJKE STAND APPELMANNETJES De twee appels op elkaar zetten met een prikker ertussen, als kraag een sla- of koolblaadje meesteken. Met een mesje ogen, neus en mond maken. Een stukje wortel als hoed gebruiken, weer met behulp van eerr prikker. Verder versieren met plakrondjes en eventueel crêpe- papier. (De kinderen kunnen ze ook zelf maken). WITLOF ROYAAL Het witlof schoonmaken door indien nodig bruine plekjes weg te schrappen. De stronk gedeeltelijk verwijderen, maar zo, dat het struik je heel blijft. Het stronkje iets uithollen. De groente goed wassen, op zetten met een bodempje water en wat zout en in ongeveer 20 minuten gaar koken. Het witlof laten uitlekken en de struikjes in een beboterde vuurvaste schotel overdoen. De eieren los maar niet schuimig kloppen en al roerende de melk of room bijschenken. Peper, zout en nootmus kaat naar smaak toevoegen en dit mengsel over de struikjes witlof gieten. Hier en daar wat klontjes boter of margarine leggen. Het ge recht in een matig warme oven plaatsen tot de eimassa vast is gewor den. Alliance Francaise CHAMPIGNONBEIGNETS (als borrelhapje) Van bloem, melk of water, gist en zout een beslag maken en dit op een lauwwarme plaats dichtgedekt laten rijzen. Bij gebruik van zelf rijzend bakmeel een beslagje maken dat onmiddellijk voor gebruik gereed is. De champignons schoonmaken, enige malen goed wassen en laten uitlekken. Ze met peper en zout bestrooien. De champignons door het beslag wentelen en ze in heet frituurvet bakken. In de cham- pignonbeignets prikkertjes steken en ze zo warm mogelijk opdienen. Er mayonaise en/of tomatenketchup bij presenteren. Recepten voor de maand december (bestemd voor 4 personen) ZEVENHUIZEN De Zeven- huizense IJsclub heeft vrijdag in Ho tel Vos zijn negentigjarig bestaan gevierd met een receptie, gevolgd door een feestavond. Boelero’s Va riété, waarin werd opgetreden door Ger Roeland en Haak Overloop, The Martiny’s, het trio Los Alegres en Paul Renes, vermaakte de ruim hon derd feestgangers uitstekend. Na af loop was er bal. Wat heeft de decembermaand te bieden? POT-AU-FEU Een geurige bouillon trekken van het vlees met de kruiden. De groen ten schoonmaken. Hiertoe de wortelen in grove stukken snijden. De knolselderij in reepjes verdelen. De aardappelen en uien in vieren snij den. De prei in stukken van ongeveer 4 cm verdelen. Een knoflook - teentje fijnmaken en met de groenten bij de bouillon doen. De groen ten in deze bouillon ongeveer een half uur koken. Ze mogen niet pap perig worden. Het gerecht als volgt opdienen: Het vlees met de merg pijp uit de bouillon halen en op een schotel leggen. Het grootste ge deelte van de groente eromheen rangschikken. De rest van de groente fijnsnijden en door de bouillon roeren. Deze groentesoep eerst presen teren en daarna het vlees met de groenten en aardappelen op tafel brengen. Er bij voorkeur mosterd, zure augurkjes en stokbrood bij geven. Produkt van de maand WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 10 dec. 1970 Wordt vervolgd ■sV WADDINXVEEN Dinsdag 15 de cember wordt in het Hervormd Wijkge- bouw aan de Esdoorniaan om 3 uur een kerstiiiiddag voor de bejaarden gehouden. VERTIKAAL: 1 piet; 2 ad; 3 te; 4 ill; 6 al; 7 rek; 8 sloop; 9 jet; 10 el; 11 pier; 12 iel; 13 nl; 14 telder; 16 as; 18 kam; 24 en; 26 set; 28 op; 29 model; 30 eed; 32 eer; 35 muur; 38 ar; 40 laatste; 42 as; 44 leest; 45 vat; 47 ps; 48 ado; 49 kro; 51 stal; 54 deur; 55 en; 58 ol; 59 nest; 61 ede; 63 to; 64 mud; 68 eed; 69 tante; 70 eren; 71 It; 71A lont; 72 ala; 74 esp; 75 lek; 77 re; 79 unie; 81 eist; 82 monter; 83 edam; 85 raar; 87 nes; 88 asem; 91 eel; 95 teer; 96 ra; 98 ut; 99 tikken; 101 as; 104 adel; 105 zot; 107 anti; 108 lak; 110 tal; 112 tor; 114 zee; 115 ar; 117 pal; 119 mep; 120 lever; 121 wrat; 122 er; 123 fust; 124 tin; 129 het; 131 pin; 132 pa; 133 il; 134 be; 135 te; 137 se; 138 we; 140 ma. Nadat secretaris A. Veerman een his torisch overzicht had gegeven van het wel en wee van de ijsclub reikte hij aan het zusje van sprintekampioen Jan Bazen, trouw clublid, een zilveren lauwerkrans uit. Jan kon zelf niet aanwezig zijn we gens zijn training met de kernploeg, maar had wel opgebeld om te feliciteren. Laatste spreker was burgemeester Van ’t Verlaat, die met veel lofwoorden de jubilerende vereniging een geschenk on der couvert aanbood. Tenslotte bracht vice-voorzitter Abbe- kerk een kleine hulde aan de leiders van de schaatstraining, de heren Warnders en Van der Eist. I I I i i i i i I I i I i i l l l i I I I I l I Geboren: Dingetje Cornelia, d.v. E. Broer, en C. Hoogendoorn; Albert, z.v. J. van der Spek en A. Hofman; Remko Erwin, z.v. P. H. Roest en J. A. Voogd. Ondertrouwd: Hendrik Groeneweg en Jannetje van der Spek; Herman J. de Ja ger en Dina Voorwinden. I i l i l l l i i I I I I I I I l I l I I I I I I l l D I I I I I I I I I I I I I I I I 0 I I I I I I I I B I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I 0 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I S I B BOSKOOP De afdeling Boskoop van de Alliance Francaise organiseert op vrijdag 11 december om 19.45 uur in hotel Florida een Frans-Nederlandse mu zikale avond. 1 grote appel en 1 kleinere appel per kind, houten prikkers, 1 wortel, sla- of koolblad, eventueel plak rondjes, crêpepapier, enz. KROPSLA Zelfs in december is er nog volop zachte kassla verkrijgbaar. WITLOF Ook witlof kan de periode rond de feestdagen wat duurder worden. Voor de overige tijd worden geen al te hoge prijzen verwacht. 1 kg witlof, 2 eieren, peper, zout, nootmuskaat, boter of margarine, 2 dl room (of melk) i i i i i i i i i B I B I B I B I B I B I B B I B I B I B B B I I I I I B B I I I I E B B B I I I I I B I B B B B I I fl B B B B B B B I B B B B I I B B B I I B B B D a B B B B B B B B B E I B B B B B I B B I B I B B B B I I I I B B I B B B I B B B I B B a B B B I fl B B I I B B B I B B B B B I B B B I B B B B B I B I KNOLSELDERIJ Knolselderij kan behalve als soep groente ook als afzonderlijke groente worden bereid of in salades worden verwerkt. Het is geen duur product. I B I I I I I 8 I B I I I I I I I I I I I I I HORIZONTAAL: 1 pa; 3 ti; 5 barstjes; 11 pint; 15 ida; 17 Ik; 19 lel; 20 el; 22 iele; 23 se; 25 las; 27 koot; 29 meel; 31 te; 33 na; 34 mem; 36 op; 37 loer; 38 ad; 39 el; 41 fa; 43 tulp; 46 dd; 47 pre; 48 arak; 50 ss; 52 ue; 53 made; 55 es; 56 ara; 57 toren; 60 telen; 62 otto; 64 mal; 65 set; 66 os; 67 bul; 68 ets; 69 tree; 71 11; 73 te; 75 le; 76 tra; 78 auto; 80 leest; 82 mede; 84 enter; 86 al; 87 nok; 88 da; 89 na; 90 iet; 92 st; 93 pen; 94 raster; 97 ee; 98 ut; 100 sta; 102 mee; 103 aar; 106 la; 108 lid; 109 est; 111 met; 113 on; 114 zak; 115 ar; 116 ap; 118 rome; 120 It; 121 wekker; 123 flat; 125 rel; 126 rei; 127 re; 128 er; 129 hu; 130 lip; 133 in; 134 best; 136 nis; 139 adem; 141 tol; 142 letter; 143 neven; 144 ra. SPRUITEN Er zullen deze maand veel spruiten te koop zijn. Gedurende de feestdagen kunnen de prijzen iets oplopen, maar verder zal deze groente, bij normale weersomstandigheden, redelijk in prijs zijn. Hans en Anke van der Tuin open den vorige week aan het Koningin Wilhelminaplein hun nieuwe gra- mofoonplatenzaak, een filiaal van „Willem de Jong” te Rotterdam. Hier dan een interieur van deze fraaie aanwinst met zijn gezellige „luisterbar”. (foto Sjaak Noteboom) Ondertrouwd: J. Mulder en T. C. Los; C. van Eijk en I. Kool; R. van Maanen en W. J. Willink; A. van Bruggen en F. Tromp. Geboren: Robert Rudolf, z.v. R. R. Spek en H. W. C. Slootweg; Benno Adriaan, z.v. J. Bregman en B. Havenaar; Dorina Maria, d.v. J. A. Scholte en J. H. M. van Scheppingen; René Edwin Paul, z.v. H. de Jong en G. N. van den Heuvel; Johan na Saartje, d.v. J. Dankers en J. S. van der Poel; Jasper Geert, z.v. G. J. Menken en K. M. Bloemen; Canutes, z.v. A. J. M. van den Hondel en J. M. Vermeulen; Oswin, z.v. F. Bouman en J. Dullaart. Overledeii: van Veen, Maarten, oud 17 jaar; Kirpensteijn, Gijsbertus, oud 75 jaar; Minnée, Floris Dirk, oud 56 jaar; Verblaauw, Arie, oud 73 jaar; Sekeris, w.v. C. Verhoek, Elizabeth, oud 87 jaar. Gehuwd: G. C. van den Akerboom en A. W. Noorlander; C. J. Lamers en R. De rendorp; A. H. Stuurman en F. A. van der Krans. Na loting werden de waardebonnen toegekend aan: mevr. v.d. Heijden, Prins Bernhardlaan 72, Waddinxveen 25, Mevr. P. Perdijk, Pr. Willemstraat 22, Moerkapelle 15,de heer H. J. van Woudenberg, Tollenslaan 107, Waddinx veen 10,en mevr. Peltenburg, W. Buninglaan 116, Waddinxveen 7,50). HORIZONTAAL: 1 dynamo; 4 schoep; 7 ion; 9 moe; 10 hoera; 12 apert; 15 eer; 16 lot; 18 lei; 19 ever; 21 zavel 23 nero; 25 Let; 26 kotelet; 27 laf; 28 t.t.; 30 Tirol; 32 p.f.; 33 dar; 35 gat; 36 ras; 38 edelen; 40 kartel; 41 Uden; 42 kadi; 43 bommel; 46 paniek; 49 Ier; 50 bom; 52 ram; 53 ar; 55 Medan; 57 e.k.; 58 nok; 6Ó tegelijk; 61 vlo; 62 Deen; 64 nogal; 65 toss; 66 lof; 68 nar; 69 sir; 70 kraai; 72 Irene; 74 sla; 75 aal; 76 tandem; 77 karpet. VERTICAAL: 1 dubbeltje; 2 mier; 3 oor; 4 sop; 5 ceel; 6 pantoffel; 8 nalatig; 9 matelot; 10 heet; 11 oer; 13 ren; 14 Tiel; 17 overal; 20 vet; 21 zot; 22 lel; 24 rap; 29 calumet; 31 varinas; 33 de; 34 reder; 36 radar; 37 St.; 39 nel; 40 kap; 43 brand kast; 44 mi; 45 bodega; 47 I.M.; 48 kokos noot 50 begonia; 51 malaria; 54 roe; 55 men; 56 Nijl; 57 els; 59 kelk; 61 vore; 63 nor; 65 tin; 67 fase; 69 sela; 71 alm; 73 rak. Na loting werden de boekenbonnen toegekend aan mevrouw J. v.d. Gronde- v.d. Laar, leplaan 74 7,50) en de heer M. Hofman, Tesselschadelaan 34 5,-), beiden te Waddinxveen. „Vooral de leiding,” zei Simon, „heeft een zware taak mo menteel. Met name de besturen.” Geurt knikte toestemmend. Hij zat in het bestuur. Ziezo, dacht Simon, de wurm is geslikt, nou de vis op de kant halen. Van de taak der besturen gleed hij, naar hij dacht onge merkt, naar de taak van de directie, die in nauwe samenwer king met het bestuur én volgens de richtlijnen van het bestuur smeer het er maar dik op, Grootveld was tenslotte bestuurs lid deze hele omwenteling moest opvangen, in deze nieuwe constellatie een geheel nieuwe taak vervullen. Hij schetste de figuur van zulk een bankleider voor alles representatief- staande midden in de gemeenschap in ieder potje een vin ger een brede visie, een figuur die, naar Simon achtte, zich even makkelijk moest bewegen in de werkkamer van de Minis ter van Financiën als aan de tafel van het kleinste keuterboer tje. Hij tekende in feite het portret van Simon Boesman, zoals Voorzitter F. de Jong was helaas ver hinderd, zodat vice-voorzitter G. Abbe- kerk met ere-voorzitter burgemeester Van ’t Verlaat en de andere bestuursleden op de receptie de vele gelukwensen in ont vangst mocht nemen. Die kwamen dan van de heer Vermeer namens de Ijsclub Moordrecht, van oud- burgemeester, oud-ere-voorzitter en lid van verdienste Arn. Boer (met gevulde enveloppe) en van de heer Molenaar na mens de kring Schieland en de Ijsclub uit Capelle. De heer De Ruiter feliciteerde namens de fanfare De Kleine Trompetter. Dan was er de heer J. P. A. van Reeuwijk, oud-voorzitter, die wegens zijn 45-jarig bestuurslidmaatschap drager is van de Gouden Schaats. Hij schonk een antiek insigne, dat de heer K. Vente heeft ge maakt voor baanveger Van Helden. APPELEN De maand december is bij uitstek geschikt om het verstandig snoepen in praktijk te brengen. De slanke lijn en het gebit krijgen het in deze feest maand gewoonlijk zwaar te verduren. Appelen zijn niet alleen kolorie-arm, maar als gevolg van de ruime oogst nog steeds voordelig. De belangrijkste soorten zijn de Cox’s Orange Pippin, Goudreinette, Golden Delicious, Ingrid Marie, Lombartscalville, Jonathan, Laxton’s Superb en de Winston. Simon Boesman zat bij Grootveld, bestuurslid van de Boe renleenbank, kwam nog es praten over die verlichting van de Bethanielaan, daar moest wat aan gedaan worden, ’t was een schandaal. Hij dacht over een verzoekschrift van de bewoners, zou hij ’t wel opstellen, hij wou wel de huizen langs, ’t ging om ’t algemeen belang. Als meneer Grootveld als eerste te kende Grootveld luisterde. Hij had er wel oren naar. Die Boes mans sloofde zich uit. Moest hij weten. „Kopje koffie meneer Boesmans?” vroeg mevrouw Groot veld. Ze was een van die vrouwen die nog „Vrouw” genoemd wensten te worden. Mevrouw was de vrouw van de burgemees ter, de juffrouw was de juffrouw van ’t school, en en zij was gewoon „Vrouw Grootveld”. Zo had haar moeder het haar ge leerd en zo dacht zij er nog over. En het gaf haar een zeker gevoel van trots dat zij, de boerin, die er even warmpjes bijzat als haar man, Vrouw genoemd werd, terwijl al die kakma dammen nog niet zo veel aan waarde in haar hele huis hadden als zij in de kast met het ouwe porselein. Boesmans stemde gretig toe. Die verlichting was maar een aanloopje. De koffie gaf hem verlof, het gesprek over een andere boeg te gooien. Met veel beleid bracht hij het op de binnenkort te verwachten vacature bij de bank. Geurt Grootveld trok eens aan zijn sigaar. Hij zag er zeer slaperig uit, zijn oogleden half geloken, maar die hem kenden pasten dan op. Als Geurt er op z’n stomsts uitziet, zeiden ze, hou hem dan in de gaten. Maar Boesmans wist dat nog niet. Hij vond Geurt Grootveld een stikende rijke boer die je te vrind moest houden, maar ook niet meer dan een boer, die van koeien en varkens wist en anders niet. Een man die je zo van de sokken praatte. Had niet eens in de gaten, dat al die drukte over dat laantje moest leiden naar een bepaald doel! Boesmans gaf een verhandeling weg over het bankwezen, dat vooral door de Euromarkt zo veelomvattend was gewor den, op internationaal peil. Hij had het over de Boerenleen banken die zo ver uitgegroeid waren dat ze met de grootste consortiums konden concurreren en over de internationale mogelijkheden. ingezonden stukken schrijven in de krant? Grootveld had nooit bijzondere aandacht besteed aan Heyblom, daar was hij de man niet naar, maar hij wist wel dat hij een man als Hey blom in het donker vertrouwde, en daar ging het om bij de bank. En Boesmans mocht nu zitten doorzagen over de inter nationale aspecten van het bankwezen, maar als Heyblom zich niet eens bemoeid had met de belastingaangelegenheden van Geurt Grootveld, zou hij ieder jaar te veel aan de Minis ter van Financiën cadeau hebben gedaan, en hoe goed vader lander hij ook was, aan belastingbetalen had hij een broertje dood. „Jaja”, zei hij, toen Simon, naar adem happend, zijn laat ste slok koud geworden koffie nam, „er komt heel wat voor kijken, zoals u zegt. We kunnen daar de eerste de beste niet voor nemen.” Hij trok nog eens bedachtzaam aan zijn sigaar. „Maar ik vind wel dat het minstens zo nodig is dat we ie mand hebben die in onze eigen gemeenschap, zoals u zegt, geen vreemdeling is.” „Je moet de mensen hier kénnen”, stemde Boesman toe. Grootveld had kennelijk toch wel goed geluisterd. Géén bui tenstaander. Een van de éigen mensen. Een man die grote perspectieven zag en in eigen gemeenschap een plaats ver overd had: Simon Boesman. Hij keek es naar de klok, kende de onveranderlijke avond- gewoonten van Grootveld. Over vijf minuten zou hij het hele huis rondgaan, alle deuren nazien, de koeien langs, vuur, licht en pijpjes uit en dan onder de wol. Het goed werk was vol bracht. „Nou meneer Grootveld”, zei hij, „ik stap maar es op.” „Bedankt”, zei Grootveld „en ik zal er nog es rijpelijk over nadenken, wat je vanavond allemaal hebt gezegd.” Tenslotte moest Boesmans eerst die verlichtingsaffaire nog in orde maken, nietwaar? En hoop doet leven en werken. die zichzelf zag. En hij hoopte dat Grootveld niet te slaperig zou zijn om het ook zo te zien. Geurt Grootveld luisterde en zijn gedachten dwaalden af naar de ouwe kletsmeier, Jaap Lepelaar, die hem vanmorgen bij een kopje koffie in het Wapen van Drechtermond zulke rare verhalen verteld had over een miljoenen-erfenis. Die Boesmans was wel een geschikt mannetje, een echte duizend- poter, drong zich overal in, sloofde zich voor iedereen uit. Kijk maar naar de verlichting van de Bethanielaan. Of hij zich ook zo druk zou maken als Grootveld daar niet woonde? De Noorderlaan was minstens zo beroerd, daar hoorde je hem niet over. Maar daar woonde geen bestuurslid van de bank. Heyblom was een droge, ja. Maar moest een kassier van de boerenleenbank met alle geweld zich overal mee bemoeien? Móest hij langs het lijntje staan bij DVC en móest hij op iedere vergadering van de kiesvereniging het woord voeren en 500 g schenkel met been, kg wortelen, 1 kleine knolselderij, een paar uien, een paar preien, 4 flinke aardappelen, laurierblad, tijm, peperkorrels, zout (teentje knoflook) WORTELEN Wortelen zijn in ruime hoeveelheden te koop. Met name van winterpeen is in december het aanbod groot. CHAMPIGNONS Bij velen heerst nog de mening dat champignons alleen worden geteeld in de grotten van Zuid-Limburg. Dat was nog het geval toen er 300 ton champignons per jaar werd geoogst. De 30.000 ton die dit jaar op de markt wordt verwacht is evenwel afkomstig GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: gouden broche, huissleutel. Verloren: donker bruine leren hand schoen, smeedijzeren ketting, zwarte da mesfiets, paar d. blauwe dameshand- schoenen, poncho, schippershondje, brui ne pennenétui, bankbiljetten, witte porte monnee met inhoud, rood schoudertasje met inhoud, zilveren bedelketting, succes agenda, slavenarmband, sleutelbos met 7 sleutels, gouden hanger (sterrenbeeld) van een ketting. Ondertrouwd: Jelle Wiersma en Trijntje Stubbe; Pieter Hoogendoorn en Aafje Alewijna van der Dussen; Robert Mari- nus Henri Hooimeijer en Arend Heer schap; Jacobus Bernardus Koelewijn en Leentje Henderika Verschoor. KOOLSOORTEN Er is dit seizoen van een ruime kool- oogst sprake. De bewaarkoolsoorten: rodekool, wittekool en gele savooie- kool zullen waarschijnlijk niet duur zijn. De koolsoorten die niet worden opgeslagen: groene savooiekool en boerenkool, zullen alleen bij zeer slechte weersomstandigheden in prijs oplopen. 250 g champignons, peper, zout, 50 g bloem, 1 dl melk of water, 3 d 5 g gist, wat zout of 50 g zelfrijzend bakmeel, 1 dl melk of melk en water, wat zout uit modern opgezette „champignon- huizen”. In deze huizen bevinden zich verscheidene „bedden” boven elkaar, waar in een gecontroleerd klimaat het gehele jaar door champignons groei en. Hieruit blijkt dat er bij champig nons dus geen sprake is van sei zoenen. Elke dag van het jaar kunt u bij uw groenteman vragen naar deze smakelijke paddestoelen. Ze kunnen ook elke dag op tafel worden gebracht, want, werd de champignon nog niet zo lang geleden uitsluitend als een „luxe” produkt beschouwd voor zon- en feestdagen, tegenwoordig is de prijs zodanig, dat ze op elk moment de maaltijd kunnen opfleuren. De gebruiksmogelijkheden van champignons zijn zeer uitgebreid. Voor het gebruik behoeven ze niet te worden geschild of geschrapt. Alleen indien nodig van het voetje een heel klein schijfje afsnijden. Na het wassen kunnen de champignons worden gebakken (op toast, op brood, bij de warme maaltijd, bij omelet) of gestoofd (voor in de soep, in ragout of in saus). Iets aparts zijn de champignonbeignets, waarvan u hier bij het recept aantreft. Champignons worden in het donker geteeld en daarom moet men ze ook tijdens het vervoer en bij bewaring zo weinig mogelijk aan het licht bloot stellen. Daarom de champignons tot het gebruik wegzetten op een donkere koele plaats, eventueel afgedekt met een vochtige doek. Om bruinverkleu ring te voorkomen moet ze zo min mogelijk worden aangeraakt. PEREN Eveneens als gevolg van de grote oogst zullen de in december verkrijg bare perenrassen niet duur zijn. De hoogst geprijsde peer is de Doyenne du Cornice. Voorts zijn ver krijgbaar de Conference en Beurré Alexandre Lucas. Lekkere stoofperen zijn de Gieser Wildeman en de Saint Re’my. Tenslotte kan in december nog een keuze worden gemaakt uit de volgende verse groenten: bietjes, prei, schor seneren en uien.

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 2