Algemene beschouwingen VAN HETEREN VAN SCHIE (KVP) UITBEIJERSE (Hen./SGP) iJ (CHU) v. d. ROOVAART Pagina 3 Middenstand HAVO Sociale dienst Industrie Vervolg op pagina 6 Onrustig Raadhuis Sociale bouw Sporthal Jeugdcentrum Rust op school dernissen voorzien) zal het structuur plan voor de komende 25 jaar voor de ontwikkeling van Waddinxveen zijn. Het is op dit moment niet de meest geschikte gelegenheid om hier dieper op in te gaan, maar wij willen niet nalaten het onderwerp hier aan te roeren, omdat wij verwachten dat vooral in 1971 juist voor de voorbe reiding van het structuurplan op alle niveau’s inclusief onze interne en ex terne adviseurs, veel werk zal moeten worden verzet De eerste aanpak is to the point en enthousiast verricht, onze verwachtingen zijn hoog ge spannen.” Onderwijs Structuurplan „Van veel verstrekkender beteke nis (en van nog te ovenvinnen hin- Openbare werken Kapitein „Mijnheer de Voorzitter, wij wen sen u en uw college kracht en sterkte toe in het komende jaar om deze be groting uit te voeren en nog onlangs vergeleek u zichzelf met een machi nist die een trein bestuurt, maar ik zelf vind kapitein van een schip een betere vergelijking, immers een ma chinist voert zijn trein langs een vas te baan en kan alleen maar vaart vermeerderen of stoppen. Doch als kapitein kan u zelf een koers bepa len en als het doel dan is een goed leefbaar en welvarend Waddinxveen, dat toch geen duurte eiland wordt en u hierbij de Bijbel als Gods Woord voor het cotnpas houdt, kan het niet anders of wij varen een goede koers.” Vervolg van pagina 1 Recreatie Nieuwjaarsrede Tot slot moet het ons van het hart dat wij het nauwelijks kunnen aan vaarden en het ook niet juist achten dat u het voornemen hebt om geen nieuwjaarsrede uit te spreken. Toch willen wij graag besluiten ons vertrouwen uit te spreken in het college en wij zijn er van overtuigd, mijnheer de Voorzitter, dat de ener gie en ambitie van u en de wethou ders, als ook van onze ambtenaren, ook in 1971 een hoog rendement voor ons aller welzijn kunnen afwer pen. Wij wensen u daarbij veel sterk te en wijsheid toe en zullen blijven trachten een zo positief mogelijke bijdrage aan het bestuur van deze gemeente te leveren.” Gemeen tebela ngen Op tijd Tot slot, mijnheer de Voorzitter, wil ik uw aandacht vragen voor het volgende. Uit gesprekken is mij ge bleken dat men bij Gedeputeerde Staten zeer gereserveerd staat ten aanzien van ’t verlenen van toestem ming voor onze groots opgezette plannen zoals een tunnel naar Groenswaard III en een tweede spoorwegstation. De oorzaak hier van zou zijn uitlatingen van diverse partijen, dat Groenswaard III het sluitstuk zou zijn van de Waddinx- veense woningbouw. Van uw college zou ik gaarne vernemen of mijn in lichtingen juist zijn en in het beves tigende geval, wat hier aan te doen is.” Belastingen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN/HOLLANDS HART - donderdag 10 dec. 1970 „Wij hopen oprecht dat dit een poli tiek onrustige periode in Waddinxveen zal afsluiten. Een periode waarin bepaal de bevolkingsgroepen hun toevlucht na men tot politieke advertenties, een perio de waarin een aantal raadsvergaderingen gekenmerkt werd door scherpe tegenstel lingen over feitelijke of formele zaken en tot onze grote teleurstelling zelfs over persoonlijke feiten”. „Wanneer de situatie van kapitaalge- brek zich voortzet zal het afgelopen zijn met de reeks voorzieningen welke de af gelopen jaren bijdroegen tot verhoging van het comfort van Waddinxveen, zoals het zwembad, het Anne Frankcentrum, de vernieuwde Tweede Bloksweg, de tun nels en de gymnastieklokalen.” „Wij zullen in de toekomst blijvend rekening moeten houden met een stijging van deze kosten per hoofd van de bevol king. De stijging van het percentage „ouderen” op het totaal der bevolking en de schijnbaar niet te stuiten inflatieten- dens, veroorzaken een steeds toenemend beroep op de Bijstandsregeling. Dit kan ook voor de „ouderen” zelf grote proble men geven, daar hun vrijheid hoe en waar te leven ernstig beknot kan worden. Het is daarom verheugend, dat dit in Wad dinxveen steeds begrepen en zoveel mo gelijk voorkomen is.” „Het verdient wellicht overweging te onderzoeken of met een investering van 1 1| miljoen een aanvaardbare oplos sing is te realiseren in de vorm van de bouw van een nieuw gebouw voor de ad ministratieve diensten der gemeente, na bij het huidige raadhuis en het huidige raadhuis geheel te bestemmen tot verga derruimte en representatief centrum.” „Voor de leefbaarheid van ons dorp is het absoluut noodzakelijk dat deze sport velden er komen en dat de sporthal en overdekt zwembad, dat tevens als instruc- tiebad gebruikt kan worden, er komen. Ik vraag mij af, mijnheer de Voorzitter, of de bevolking dit iets waard is. Met collec tes komen wij er niet, dat is mij uit de resultaten van vroegere collectes wel ge bleken en ik denk hierbij met name aan de collecte voor het Jeugd- en Jongeren centrum. Als enige oplossing, komt mij voor, is uit te rekenen hoeveel gulden per inwoner nodig is om de door mij genoemde wer ken aan te vatten en dit geld dan via een belastingverhoging te verkrijgen.” „De politieke samenstelling van de nieuwe raad is weinig opzienbarender dan hij al was. Dat viel na de mislukte pogingen van een aantal partijen om vóór de verkiezingen tot samenwerking te geraken ook te verwachten. Als achtste groepering deed D’66 haar intrede in de raad, maar deze partij was voorheen door haar activiteit in het gemeentelijk poli tieke vlak toch reeds duidelijk aanwezig. Teleurstellend was de ervaring dat de op komst der kiezers voor de gemeenteraads verkiezingen nauwelijks groter was dan voor de provinciale staten-verkiezingen. De wezenlijke verandering in de gemeen teraad moet o.i. dan ook gezocht worden in een zich manifesterende mentaliteits verandering. Stelde de raad zich in het verleden tevreden met haar functie van goedkeuren of verwerpen van panklare voorstellen, al of niet op onderdelen de zaken becommentariërend, in haar huidi ge samenstelling, uitzonderingen daarge laten, blijkt vanuit diezelfde raad een duidelijk verlangen om in een zeer vroeg stadium betrokken te worden bij de voor bereiding van het beleid. Het mee voorbereiden van voorstellen, het mee afwegen van alternatieven, het evalueren en bijsturen wordt als ’n nood zakelijke plicht van een gekozen verte genwoordiger gevoeld. Daarnaast menen wij een toenemende behoefte te onder kennen aan een rationele fundering van het beleid. Beleidsnota’s en voorstellen dienen in meerdere mate dan voorheen ondersteund te worden door statische ge gevens, recente vergelijkingscijfers, bere kende verwachtingscijfers en vergezeld te gaan van de alternatieve mogelijkheden - ieder met hun eigen gevolgenreeks. In dit licht, mijnheer de Voorzitter, moet het ons van het hart, dat wij uw recente mededeling dat door u in 1971 geen nieuwjaarstoespraak tot de raad zal worden gericht, betreuren, omdat wij in die toespraak onder meer, mede door de perspublicaties die er aan worden gewijd, een stuk voorlichting aan de bevolking en de hogere overheden zien. „Nogmaals meent onze fractie met na druk alle betrokkenen (zowel het gemeen tebestuur als de woningbouwverenigin gen, de architecten en stedebouwkundi- ge) er op te moeten wijzen, dat het reali seren van woningbouw in de sociale sec tor vanaf het allereerste moment toetsing aan de financiële haalbaarheid vereist. Telkens vervalt men in de oude fout te denken dat binnen het huidige raam der rijksbijdragen meer te bouwen valt dan een degelijke doch zeer eenvoudige wo ning, die precies aan de voorgeschreven eisen voldoet. Telkens blijkt in de fase dat men de kosten aan „de normen in Den Haag” toetst, dat het plan op een lager niveau moet worden teruggedraaid, ter wijl de vertraging die op deze manier op treedt uiteindelijk onnodig kostenverho gend werkt. De woningzoekenden zijn er zeker allerminst mee gediend. Het verheugt ons dat de realisering van de nieuwe woonwijk in Waddinxveen Zuid nu nagenoeg ’’rond” zal komen. Ook daar bleek uiteindelijk eenvoud het ken merk van het bereikbare.” „Een kort woord over het jaarlijks ge releveerde tekort dat het onderwijs de ge meente oplevert. Dit bedraagt volgens onze berekening plm. 400.000,Wan neer men bedenkt dat dit 3x het jaar lijks subsidiebedrag aan het Jeugd- en Jongerencentrum is, of 4x het jaarlijks tekort op het Anne Frankhuis, en zich realiseert dat het om ongeveer 3550 kin deren van lagere - en kleuterscholen te zamen gaat, dan is dit bedrag tot z’n ware verhoudingen teruggebracht en daardoor aanvaardbaar.” „Ten aanzien van de voorgenomen sa menwerkingsschool voor h.a.vo./athene- um zijn wij zeer verheugd met het initia tief van de werkgroep en het vele werk door hen verzet en zijn bekroning vond in het akkoord gaan door de raad met het voorstel zo spoedig mogelijk de aanvraag in te dienen bij de Minister van Onder wijs en Wetenschappen.” „Ten aanzien van het plan Jeugd- en Jongerencentrum zijn wij van mening dat de gehele opzet op de helling moet. Uit vele gesprekken met wat men „de jeugd placht te noemen, is mij gebleken dat de groep die wij aanduiden met „Point ’66” verschrikkelijk moeilijk te combineren is met de andere, grotendeels studerende jeugd, die andere interesse heeft. Ook de financiële mogelijkheden van beide groe pen zijn totaal verschillend, zodat zij moeilijk tot één groep te vormen zijn. Naar mijn mening zal de jeugd het best gediend zijn met twee kleinere gelegen- „Ik betreur het, mijnheer de Voorzitter, dat in de kringen van het openbaar on derwijs zoveel onrust heerst. Het komt mij voor dat de Vereniging Openbaar Onderwijs in plaats van een vernieuwende geest, onrust heeft gezaaid! Er is in onze kringen een gevoel van onbehagen en wrevel merkbaar. Ik vraag uw college ons te vertellen wat de oorzaken zijn van deze onrust en wie deze onruststokers zijn en wat u hieraan denkt te doen. Onderwij zers en leerlingen kunnen alleen maar goed werken in een rustige sfeer op school! Ook voor de ouders is het van het groot ste belang dat er rust is op school. Teveel hoort men van acties en tegenacties en zelfs van het bedreigen van elkaar. Dit hoort in kringen van het openbaar onder wijs, waar men de verdraagzaamheid pre dikt en samenwerking wil bevorderen, beslist niet thuis! „Reeds in de Algemene beschouwingen van vorig jaar hebben wij aangedrongen op het nemen van initiatieven ter verkrij ging van meer en tevens meer gevarieerde en bij voorkeur schone industrie voor Waddinxveen, omdat wij toen reeds ver wachtten, wat inmiddels ondermeer bij Kempkes is gebeurd. Alhoewel toegege ven is, dat wij nu nog een .overspannen arbeidsmarkt hebben. Voor de toekomst echter verwachten wij met het opgroeien van de nu „geimporteerde” jeugd een drastische toename van onze plaatselijke Ook de middenstand heeft zich weer van zijn beste zijde laten zien, getuige het pas geopende winkelcentrum in Groens- voorde en de diverse verbouwingen en moderniseringen. Dit is naar mijn mening de meest juiste opzet dat de verschillende woonwijken een eigen winkelcentrum hebben voor dagelijkse benodigdheden, vooral daar het huis-aan-huis bezorgen verleden tijd gaat worden. In dit verband vragen wij ons dan ook in alle ernst af of er wel voldoende emplooi zal zijn voor de vele winkels die gedacht zijn in de Passage en het Brugcentrum. Hierbij zul len dan toch zeker heel wat winkels moe ten zijn voor duurzame goederen, maar wij verzoeken uw college in deze wel een voorzichtige weg te willen bewandelen, zodat Waddinxveen straks niet zit met teveel aan winkels, waarvan een gedeelte noodlijdend, want daar is ook onze mid denstand niet mee gebaat.” Als wij nu overstappen naar het ver keer dan kunnen we met blijdschap con stateren dat de Tweede Bloksweg zijn voltooiing nadert. Dit zal al een grote verlichting zijn maar wij willen eens vra gen, zijn er al plannen voor verbetering van de spoortunnel in de Sniepweg, an ders blijft dit met recht een muizenval en zal zeker nog moeilijkheden geven voor het verkeer vanaf de Juliana van Stol- berglaan richting Rijksweg 12. „Voor het uitvoeren van kapitaalwer- ken is veel geld nodig en dit ontbreekt onze gemeente. Ditzelfde speelt in de sec tor onderwijs, waar scholen moeten wor den gebouwd, andere uitgebreid en kleu terscholen gesticht, terwijl de financie ringsmiddelen ontbreken. Een heel klein „Over de ontwikkelingen rond de plan nen voor een samenwerkingsschool voor h.a.v.o./atheneum (en gezien de cijfers mogelijk voor h.a.v.o./v.w.o.) verheugen wij ons. De initiatiefnemers in de werk groep van achttien zien hun open over leg al zodanig beloond in de uitslag van de gehouden enquête dat wij daaraan nau welijks adhaesie behoeven te betuigen. Wij vertrouwen er op dat het ministerie van onderwijs en wetenschappen dit inia- tief spoedig zal bekronen.” „Wij zouden het op prijs stellen wan neer binnen afzienbare tijd door het col lege de normen kunnen worden gepubli ceerd waaraan moet worden voldaan om in Waddinxveen te komen tot de stichting van b.l.o.- en/of l.o.m.-onderwijs en tech nisch onderwijs op l.t.s. en u.t.s.-niveau. Nu de samenwerkingsgedachte dermate bij de bevolking blijkt aan te slaan komt ons inziens het realiseren van deze onder wijsvormen binnen het bereik van onze gemeente.” „Onze fractie heeft goede hoop dat het op diverse punten herziene uitbreidings plan Groenswaard III de nog resterende hindernissen vlot zal nemen, zodat in ’71 met de uitvoering begonnen kan worden”. „Zo is dan ook in deze nieuwe zittings periode de raad met 2 leden uitgebreid, alsook uw college met 1 lid, wat getuigt van de gestadige groei van onze gemeen te en wij willen namens onze fractie de hoop uitspreken dat de samenwerking met uw college in goede harmonie mag verlopen en dat ook de verhouding met de collega raadsleden en het ambtenaren korps mag zijn, zoals ik mij nog uit een vorige zittingsperiode herinner en dat was prima. Verder mijnheer de Voorzitter, moeten wij onze vroegere fractievoorzitter mis sen, doordat hij nu in uw college is opge nomen en hoewel wij in de raad zijn soms geestige interruptie’s zullen missen, ho pen wij toch dat hij op de plaats die hij nu inneemt zijn gehele kracht zal inzetten voor het welzijn van onze mooie gemeen te.” „Veel is er dit jaar gebouwd en ook nog veel in aanbouw, maar de enorme moei lijkheid is maar die woninghuur, die als maar stijgt en nu toch wel op een peil is gekomen dat hij voor veel mensen onbe taalbaar wordt. Groot is immers de vraag naar woningen met een huur van 160, tot 180,per maand, wat voor vele in woners nog te hoog is, maar die worden practisch niet gebouwd. Wij willen namens onze fractie met klem een beroep op uw college doen, bouw zo goedkoop mogelijk, desnoods dan maar met iets minder luxe en onze eigen inwoners zullen u zeker dankbaar zijn. Het is immers een nare zaak als vele gebouwde woningen worden betrokken door gezinnen van buitenaf, daar zij voor de eigen inwoners te duur zijn, terwijl ook een eventuele suggestie om dan ge bruik te maken van de Bijstandswet o.i. niet juist is, daar die wet wel voor nood gevallen is, maar niet om op deze wijze bij het woningbouwprobleem betrokken te worden. Zelfs ook een huursubsidie van mogelijk 30,A 35,per maand lost dit niet op. Ook mijnheer de Voorzitter, willen wij het college nog vragen niet te hard van stapel te lopen met de sanering van de Dorpstraat, de Kleikade en de Onderweg want daar zijn nog heel wat goede wonin gen met een betaalbare huur, die zeker in een behoefte voorzien. „Ook willen wij uw college vragen dat als Groenswaard III gerealiseerd wordt, daar ook te trachten een dependance van het Groene Kruis te stichten. Dit plan is nu in opzet wel wat gewijzigd, zodat er ook sociale woningbouw gepleegd zal worden, maar het blijft toch nog steeds moeilijk te verteren vanwege de hoge kosten. Vooral als daar ook nog een tun nel bijkomt, die dan toch wel dringend gewenst is, zal dit ook weer kosten-ver- hogend werken.” „Het niet tijdig gereedkomen van de statische gegevens” dat aan uw besluit ten grondslag ligt, achten wij wegens het belang van die informaties op zich be paald verontrustend. Wij verzoeken uw college derhalve stappen te doen om de betreffende afdeling van extra mankracht te voorzien. Door het instellen van een groter aan tal raadscommissies en uitvoering van de suggesties door het „seniorenconvent” aan uw college gedaan, wordt aan de wens van de raad om dichterbij het beleid te worden betrokken al in vele opzichten voldaan. Wij onderkennen dat door dit alles de werkzaamheden van met name het colle ge, de gemeente-secretaris en de hoofd ambtenaren aanzienlijk zijn verzwaard. Het college is gelukkig tijdig uitgebreid, het ambtenarenkorps zou ons inziens ge diend zijn met de aanstelling van een ex tra ambtenaar als notulist voor de raads vergaderingen en alle commissievergade ringen. Het gereedkomen der notulen zou hiermee tevens versneld worden, iets waaraan wij grote waarde hechten, omdat in de notulen vaak wordt vastgesteld wat de leden der commissie toegezegd hebben vóór de volgende vergadering te zullen verrichten. Overigens groeit de wens om meer en in vroeger stadium bij het beleid te wor denbetrokken, ook bij de bevolking in haar totaliteit, getuige de belangstelling voor de hearing, de activiteit van de H.A.V.O.-werkgroep, de grotere belang stelling op de publieke tribune in deze zaal. Deze wens dient in enigerlei vorm vervuld te worden. lichtpuntje is de pas aangeboden geld lening door de Coöp. Raiffeisenbank al hier. Maar verder is dit toch maar een droeve zaak, want immers het verstrek ken van goed onderwijs in verantwoorde gebouwen is een investering van eerste orde. Zijn alle kleuters en leerlingen van de basisscholen en ook van de m.a.v.o.- scholen nog onder te brengen in de hui dige gebouwen en wat zijn de verwach tingen voor de toekomst? Wij willen uw college aanbevelen zeker een planning te maken voor meerdere ja ren. Ook zijn wij benieuwd naar de kan sen van de h.a.v.o./atheneum, waarvoor pogingen worden gedaan die opnieuw aan te vragen. Zijn er verder nog moge lijkheden voor een Technische school in onze gemeente of een eventuele depen dance daarvan?” „Zeker zien wij het nut van verschil lende takken van sport op zaterdag en ook als onze inwoners eens in het mooie Weegje willen fietsen, wandelen, varen of vissen. Ook heeft onze vertegenwoor diging in uw raad steeds zijn stem gege ven aan ons prachtige zwembad, dat ze ker in een grote behoefte voorziet om te kunnen genieten van zon en water. Dit ondanks het feit dat wij het blijven be treuren dat de meerderheid van de raad, om welke redenen dan ook, heeft beslo ten het zwembad ook op zondag open te stellen. Mogelijk komt, om dit alles aan te vullen, ook het Bosplan tussen Wad dinxveen en Boskoop nog eens van de grond, zodat ook de bewoners van de noordelijke wijken hier hun eigen recre atie krijgen.” „Ook willen wij graag nog een woord van waardering richten aan het adres van openbare werken, omtrent het in orde houden van straten en wegen in onze ge meente, alsook voor het bestrijden van de gladheid in het winterseizoen. Wel wil len wij uw college adviseren deze dienst zoveel mogelijk te mechaniseren, zodat zij het toenemen der werkzaamheden in de hand kan houden”. „Dat ook nu weer niet aan een belas tingverhoging is te ontkomen betreurt onze fractie, maar gezien het dwingende voorschrift van overheidswege zullen wij er ons bij neerleggen. Verder hebben wij nog wel enkele aanmerkingen op deze begroting, doch deze worden gesteld bij de artikelsgewijze behandeling.” De maximale spreiding zou bereikt wor den wanneer de drie verschillende rich tingen, protestants christelijk, rooms ka tholiek en openbaar, in één drie-klassig gebouw zouden worden ondergebracht. Hiermee wordt namelijk bereikt dat, in plaats van op slechts één punt in een wijk, op drie plaatsen onderwijs voor elke rich ting kan worden gegeven. Op deze wijze wordt de school naar de kleuter gebracht en niet omgekeerd. Bent u bereid om ini tiatieven tot realisering hiervan te ne men? Bij het basisonderwijs is een dergelijke spreiding minder noodzakelijk. Het ver dient zelfs aanbeveling om de gebouwen voor de verschillende richtingen dicht bij elkaar te plaatsen, opdat gezamenlijk van faciliteiten als gymnastieklokalen, ge meenschapsruimten, speelvelden en der gelijke gebruik gemaakt kan worden. Wij willen ook duidelijk onder ogen brengen dat, naar onze mening, de verzuiling in het onderwijs ten koste gaat van de mo gelijkheden tot ontplooiing van het kind. Het verheugt ons dan ook in grote ma te dat zoveel ouders zich positief hebben uitgesproken ten aanzien van een samen werkingsschool voor h.a. v.o./atheneum, waardoor de realisatie hiervan in onze gemeente, binnen afzienbare tijd mogelijk lijkt.” „Voor wat betreft cultuur en recreatie zijn wij benieuwd te vernemen wat de mogelijkheden en moeilijkheden zijn rond de start van de bouw van de Bonkelaar. De muziekschool verheugt zich in een steeds toenemende belangstelling. Wij zullen een jaarlijkse exploitatiesubsidie gaarne ondersteunen, teneinde het moge lijk te maken de lesgelden te verlagen, zodat het muziekonderwijs een zaak wordt die voor iedereen bereikbaar is. Bovendien willen wij het voortbestaan van de muziekschool graag helpen ver zekeren. Wat betreft het Bosplan, hopen wij dat de besprekingen tussen Boskoop en Wad dinxveen binnen afzienbare tijd vrucht bare resultaten zullen afwerpen. Van verschillende kanten bereikten ons sug gesties om de realisering te versnellen.” „Wij zullen in de komende jaren reke ning moeten houden met een andere op vatting, die men in brede kringen heeft over het democratisch denken en hande len. Wij doelen op de inspraak en de hearing. Zonder hiervan nu een groot voorstander te zijn willen wij dit accep teren, in die gevallen, dat een dergelijke hearing of inspraak inderdaad van bete kenis kan zijn voor het bepalen van onze houding. Gezien de resultaten die wij met onze eerste hearing in Waddinxveen be reikt hebben, zal men zich terdege be wust moeten zijn dat iedere inspraak of hearing een zeer grote vertraging ople vert in de uitvoering van die plannen. Maar zeer weinigen weten en beseffen hoe groot de hoeveelheid werk is om een bepaald plan zo voor te bereiden, dat men er werkelijk over kan discussiëren. Een inspraak of hearing alleen maar geba seerd op wat men zou kunnen noemen politieke reclame, achten wij verwerpe lijk.” „Bij de vele problemen die wij te be handelen zullen krijgen, is wel die van het onderwijs één van de grootste. Het is niet de steeds wisselende methodiek die de grootste moeilijkheid zal geven, als is een grote voorzichtigheid hier wel gebo den, maar meer nog het stichten van nieu we scholen en schooltypen. Hoewel wij begrijpelijk, en ik wil dit uitdrukkelijk beklemtonen, een principiële voorstander zijn van het Christelijk onderwijs, besef fen wij terdege, dat de huidige jeugd op een steeds jongere leeftijd zelfstandig mee wil denken en wil discussiëren, ook met die leeftijdsgenoten die in geen of in een andere religie zijn opgevoed. Wij willen ons daarom niet verzetten tegen een zgn. samenwerkingsschool. Wel hopen wij dat de andere Christelijke groeperingen, ge zamenlijk op bestuurlijke wijze hierin hun inbreng waar zullen kunnen maken. „Uit opmerkingen van collega raads leden is mij gebleken, dat ik beslist niet de enige ben die de vergaderingen met grote tegenzin en ergernis uitzit. Naar mijn mening, mijnheer de Voorzitter, is het toch zo dat je je kandidaat gesteld hebt voor de gemeenteraad om iets voor de gemeente te doen, om iets met elkaar totstand te brengen, met enthousiasme. Echter, wanneer de zittingen ontaarden in ergernis wordt het enthousiasme tot nul teruggebracht. En is enthousiasme nu juist niet de basis van het succes?” „Wellicht zullen enkelen zich afvragen waardoor die ergernis dan toch opgewekt wordt. Welnu, juist diegenen die zich dat afvragen zijn waarschijnlijk juist de figu ren die de ergernis veroorzaken. Een voorbeeld wil ik toch ook nog wel geven. Twee uur discussie over dakkapellen is een slijtage-slag en geen normale discus sie. Haarkloverij, op woorden vangen, spitsvondigheden en het herhaaldelijk te rugkomen op eventuele fouten van ande ren, passen niet in een college waar men iets totstand wil brengen, omdat men aan opbouw niet meer toekomt. Van deze gang van zaken wil ik u, mijnheer de Voorzitter, beslist niet vrij pleiten, doch dit heeft u openlijk toege geven en daarin, hoewel het u soms zicht baar moeite kost, verandering gebracht. Daarom doe ik een beroep op hen om op wat meer efficiënte wijze de problemen te benaderen en de belangrijke zaken van de details te scheiden. Alleen dan kunnen wij iets bereiken.” en ter plaatse werkende beroepsbevol king. De nu nog overheersende hout-c.q. meubelindustrie loopt achteruit zoals uit een terugblik op deze bedrijven in de laat ste jaren blijkt. Door de grote eenzijdigheid in onze plaatselijke industrie echter zijn wij op dat punt van onze arbeidsmarkt zeer kwetsbaar. Dit blijkt ook al uit het feit dat er in de laatste 4 jaren ongeveer 17 bedrijven in Waddinxveen hebben opge houden te bestaan, hiervan waren er ruim de helft uit de houtverwerkende sector. Hiertegenover staan slechts enkele nieu we vestigingen, zodat een negatief saldo resteert van 250 arbeidsplaatsen min der in Waddinxveen, terwijl de bevolking in deze periode juist zeer sterk toenam.” „Behalve onze plichten en zorgen in lokale sfeer zijn er voorts ontwikkelingen in mens en maatschappij, die ons nood zaken een iets wijdere en meer vooruit ziende visie op te bouwen. Wij bedoelen in dit verband het volgen van de al lang aan de 'gang zijnde schaalvergroting in alle sectoren van ons dagelijks leven. Nog nader aangeduid bedoelen wij alle ont wikkelingen ten aanzien van de streek- of gewestvorming, waar wij onvermijdelijk bij betrokken raken. In de achter ons lig gende periode werd door u, mijnheer de Voorzitter, al enig baanbrekend werk verricht met het lanceren van uw plan tot samenvoeging van enkele gemeenten. Het plan kreeg de schertsaanduiding „Zeven- moerbosveen” en deed veel stof opwaai en. Toch had het de goede uitwerking om iedereen aan het denken te zetten en om de geesten rijp te maken. En nu iedereen van de eerste kennismaking is bekomen willen wij van de Vereniging Gemeente belangen nogmaals in alle rust onze waar dering voor het plan uitspreken.” „Om voort te gaan in alle ernst pleiten wij ervoor dat ons gemeentebestuur alle moeite zal doen bij te blijven in de maat- schappij-ontwikkeling. Op het moment hebben wij wat dat betreft geen enkele reden tot klagen. Uw plan, nogmaals Ze- venmoerbosveen, kwam op tijd, evenals alle erbij verstrekte nota’s, brochures en meerdere voorlichting voor ons raads leden. Of het in de voorgestelde vorm ge realiseerd moet worden vergt nader be raad.” „Wij vragen van alle betrokkenen de grootst mogelijke objectiviteit om zonder sentiment of andere remmende eigen be- langen-behartiging te komen tot een sa- menwoningsstructuur, noodzakelijk voor deze tijd. Wij hopen dat u, mijnheer de Voorzitter, deze visie in alle overlegor ganen bij de heren planologen wilt voor leggen ter beoordeling.” „Onze samenwerking in het overleg orgaan Gouda en Omstreken is ons in ziens een totaal ander punt, dat overigens zo nuttig is, dat wij ook in die richting voortzetting van het contact wensen.” „Het is alweer enige maanden geleden dat in deze zaal een vergadering plaats vond met enige inwoners, die het initia tief namen de gemeenteraad te interes seren voor speel- en trapveldjes dicht bij huis. Door een buitenlandse reis was ik zelf verhinderd deze vergadering bij te wonen, doch naar men mij later vertelde was iedereen zeer enthousiast. Tijdens deze vergadering heeft de Voorzitter van dit college de bal naar de initiatiefnemers teruggespeeld en hun gevraagd zelf plan nen te maken en de mensen te zoeken die toezicht wilden houden en mee wilden werken. Ik zou het op prijs stellen thans te vernemen hoever de plannen zijn en of de medewerkers gevonden zijn - vooral - in de nieuwe wijken.” heden, b.v. door leegstaande gebouwen voor weinig geld om te bouwen, zodanig dat voor de ene groep een permanente dansgelegenheid geschapen wordt, terwijl voor de andere groep, b.v. een kegelbaan en een zgn. „praatkuil” meer geschikt zullen zijn. De prachtige zaal in het Anne Frankcentrum met al zijn mogelijkheden, is mede aanleiding geweest uw college te verzoeken de gehele jeugd-recreatie op nieuw te bezien om te komen tot twee jeugdcentra van verschillende opzet. Dit plan laat zich waarschijnlijk vlugger rea liseren dan het huidige onbetaalbare plan.” Voor wat de financiële mogelijkheden en moeilijkheden betreft, mijnheer de Voorzitter, geven wij u in overweging om die belastingen, die geheven moeten wor den voor uitgaven die noodzakelijk zijn ter dekking van algemene diensten, zoals gemeentereiniging, straatbelasting, riool- belasting enz., indien geen kostenbespa rende aspecten aanwezig zijn, jaarlijks te verhogen met het percentage waarmede onze, helaas niet meer zo waardevaste gulden, is gedaald. Wij voorkomen dan verhogingen na een aantal jaren, die dan zo hoog zijn, dat men er in feite niet mee voor de dag wil komen.” „Hoewel wij verheugd zijn, dat zoals u in de begeleidende nota vermeldt, door de gewijzigde begrotingsopzet bepaalde vereenvoudigingen ontstaan zijn, menen wij toch dat de gehele gemeentelijke ad ministratie nog verre van modem is.” „Het verheugt ons, dat gezien de groei van de gemeente en de normale kosten stijging het totaal bedrag aannemelijk is. De stijging is 19% ten opzichte van de begroting 1970. Ruim 8% komt hiervan op rekening van de uitbreiding van onze gemeente. Het is verheugend, dat door de enkele jaren geleden begonnen mecha nisatie b.v. bij de plantsoenendienst, onze gemeente er verzorgd uit blijft zien.”

Weekblad voor Waddinxveen | 1970 | | pagina 5