Nota Van der Hooft zegt: BEDRIJFSLEVEN DEFILEER T V ormen van bouwdistricten gaat voorrang verdienen Discussie in Waddinxveen IK HOU VAN JOU TT Gezellige woonkeuken kan goede leefruimte worden Pagina 6 Districten Door E. v. d. Linden- Nijdam Kleuren Gezelligheid Vrije inkijk Poffertjeskraam Vloerbedekking Bundeling Toelichting Al Ni WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN donderdag 14 januari 1971. l: In de nota stelt de heer Van der Hooft verder, dat op 20 juli 1970 de Minis ter van Volkshuisvesting en Ruimelijke Ordening heeft geschreven dat hij in sterke mate dan voorheen rekening gaat houden met de plaatselijke en regionale behoeften op het gebied van de woningvoorziening. De minister acht de continuiteit bij het in aanbouw nemen van nieuwe woningen van het grootste belang. Daarom wil hij dat er plaatselijk of regionaal een wo ningmarktonderzoek wordt ingesteld en dat er een driejaren-plan wordt opgemaakt voor de woningbouw, hetwelk gebaseerd moet zijn op de reëele bouwmogelijkheden en de vraag naar woningen. De minister wijst daarbij wederom op de bereidheid tot samenwerking van gemeenten in bouw districten. WADDINXVEEN - ”De bouwzaken bestuderend kom ik hoe langer hoe meer tot de gedachte, dat met het oog op de toekoms (welke reeds begonnen is) het vormen van bouwdistricten voorrang zou kunnen ver dienen, omdat dan beter- en met minder problemen - drie-jaren-plannen kunnen worden gemaakt.” Dit zegt burgemeester C. A. van der Hooft van Waddinxveen in een discussie nota woningbouwzaken, die hij heeft opgesteld in zijn kwaliteit van Gedelegeerde voor Wo ningbouw en Woonruimteverdeling in het Interge meentelijk Overlegorgaan Gouda en Omstreken. De nota wordt morgen, vrijdagmiddag 15 januari om 15 uur, besproken in een openbare vergadering van de Commissie Woningbouw en Woonruimteverdeling, die hiertoe op het raadhuis in Waddinxveen bijeenkomt. vol met meubels en al wat men ter verfraaiing van het interieur had aangeschaft. De keuken was gezellig maar als leefruimte veel te beperkt. Man en kinderen kunnen zich er nauwelijks roeren als de vrouw bij het aanrecht bezig is. De oplossing zou natuurlijk zijn: de muur tussen keuken en voorkamer weg te breken en van de zo verkregen ruimte een doelmatig en gezellige woonkeuken te maken. In de woonkeuken komen de kleuren die we toepassen er erg op aan. Het keukengedeelte hoeft ons niet tegemoet te blinken als een soort laboratorium, er kan best wat kleur worden aangebracht die har monieert met de kleuren in de woon ruimte. De kleuren van de gordijnen die we daar kiezen kunnen in de ge makkelijk wasbare keukengordijnen worden herhaald of er een aardig contrast mee vormen. Met een tikje gezond verstand en smaak kunnen we woon- en keukenruimte door de keus van goede materialen en kleu ren zo op elkaar afstemmen dat het er prettig wonen en werken is. Hoewel ’’gezelligheid’’ voornamelijk afhangt van de mensen die in een be paalde ruimte wonen en niet, door voor werpen kan worden aangebracht wordt een gezellige mentaliteit, een gezellige manier van leven wel degelijk door een inrichting die daarbij hoort geaccentu eerd. De goede mentaliteit is hoofdzaak, het goede interieur vloeit daaruit voort. Het inrichten van een woonkeuken is een uitdaging aan ons gezond verstand en onze smaak. Het vraagt een totaal an dere instelling ten opzichte van het wo nen dan nog maar al te vaak gebruikelijk is. Het vraagt bezinning op het waarom van de inrichting, een zorgvuldig afwe gen van doelmatigheid en ’’gezelligheid” Een woonkeuken bepaalt ons bij het feit dat een huis een gebruiksvoorwerp is. Somber doolt hij door de win- terstraten, ijskoud van bui ten, één en al vlammengloed van binnen. Daar binnen, waar die opgekropte gevoe lens groeien tot een hartkreet, Onlangs was ik in een huis, ergens op het platteland, waar het gezin dat uit man, vrouw en drie kinderen be staat, huisde in de kleine keuken. De veel grotere voorkamer wordt niet gebruik (wel regelmatig schoonge maakt!). „We hebben daar” zo zei de vrouw des huizes ”in de zes jaar dat we hier wonen nog nooit geze ten”. De kamer stond desondanks Aan een dergelijke eenvoudige manier om het werkterrein van de huisvrouw te betrekken bij de woon ruimte wordt nog onvoldoende aan dacht besteed. Met name bij de bouw van zomerhuisjes. Men ziet daar vaak piepkleine keukentjes waarin de huisvrouw dus ook in haar vacantie geïsoleerd van haar gezin bezig moet zijn. Terwijl het voor moeders een groot voordeel is om onder het werk oog te kunnen houden op haar kleuters. Kinderen vinden het fijn moeder telkens even te kunnen betrekken bij hun spel. Man en vrouw houden contact ter wijl elk van hen met eigen werk zaamheden bezig is (ja, ik heb het nu natuurlijk over een harmonisch gezin!) Een woonkeuken kan in deze behoef ten voorzien. Zo’n woonkeuken stelt ei sen waarover we goed moeten nadenken voordat we bij de bouw of verbouwing van een huis een dergelijke ruimte, die voor zo uiteenlopende doeleinden moet dienen, laten maken. Een woonkeuken moet noodgedwongen uit twee delen be staan: een uiterst practisch deel waar de huisvrouw op efficiënte manier allerlei werk kan doen; een ’’gezellig” deel waar alle gezinsleden zich kunnen ontspan nen. Men heeft toen het stuk muur tussen kamer en keuken laten wegbreken zodat een U-vormige ruimte ontstond. De muur werd vervangen door een bar die een ge deeltelijke afsluiting vormde tussen ka mer en keuken en een vrije inkijk tot stand bracht van de ene ruimte naar de andere. Zowel het woon- als het keuken- leel leek hierdoor veel groter hoewel er geen centimeter aan de ruimte was toe gevoegd. Een nieuw aanrecht, ter vervanging van een heel oud exemplaar, kwam tegen de iets hogere bar te staan. Vanuit de zamenlijk te komen tot de keuze van één of meer gemeenten waar de bouw van: a. dienstencentra voor nog actieve bejaarden; b. een verzorgingshuis voor minder - valide bejaarden; c. een verzorgingshuis voor demente bejaarden; d. het bouwen van een groot aantal be jaar den woningen bijeen mogelijk zou zijn. In deze moderne tijd is het bijv, on mogelijk geworden om demente be jaarden en minder-valide bejaarden samen onder één dak te laten leven. Het platteland biedt voor deze bouw bijna evenveel voordelen als de gro= tere stad. 2. Het woningmarkt onderzoek. a. Het doel moet in de eerste plaats zijn het verkrijgen van een zo goed mogelijk inzicht in de aard en de omvang van de woningbehoeften in een bepaald gebied (vraag). b. Verder dienen bij dit onderzoek te worden bestudeerd en geanalyseerd de diverse mogelijkheden, welke er zijn om in deze behoeften te voor zien (aanbod). De beslissing na dit onderzoek be rust bij het Beleid. Aandacht moet er niet alleen zijn voor nieuwbouw, doch ook voor krot opruiming, sanering, verbetering van woonwijken, huisvesting van bejaar den en gehandicapten. Eenvoudig gezegd moet worden uit gemaakt: a. hoeveel woningen moeten worden gebouwd; b. waar moet worden gebouwd; c. welke woningen moeten worden gebouwd. De Minister is bereid een bijdrage te verlenen in de kosten van het instel len van een woningmarktonderzoek. Ik heb daar in het huis van een jong gezin een aardig voorbeeld van gezien. De keuken van de ouderwetse woning die door man, vrouw en kinderen werd betrokken, was uitermate klein. De huis vrouw voelde zich daar opgesloten. Er bestond geen directe verbinding tussen kamer en keuken zodat ze geen oog op de kinderen kon houden terwijl ze in de keuken bezig was. Het keuken gedeelte kan niet anders dan uiterst practisch zijn: Hygiënisch, doelmatig en overzichtelijk ingericht. Het woongedeelte passen we daarbij aan. Als we het omgekeerd doen lopen we kans dat de keukenruimte een soort pof fertjeskraam wordt. Een stijl-interieur en een ijskast verdragen elkaar slecht. Een keukenruimte kan echter heel goed uitlopen in een woongedeelte dat is ingericht met meubels die goed van materiaal zijn en eenvoudig van lijn. Ik denk nu aan de mooie Deense meubels en aan de goedkopere maar ook heel goede uit Finland, terwijl rotanstoelen ook uitstekend voldoen. De overgang tussen kook- en woongedeelte kan met behulp van een bergmeubel worden aan geduid. Is de keukenruimte groot genoeg dan kan daar de eettafel haaks op het bergmeubel staan zodat men vanuit het woongedeelte alleen het bergmeubel ziet. Maar hierop zijn vanzelfsprekend aller lei variaties te bedenken die passen bij de behoeften van het gezin en bij de mo gelijkheden die de woning biedt. Deze vloerbedekking ziet er aardig uit, is minder sterk dan marmoleum dat zo wat levenslang meegaat maar houdt het toch wel zo’n 15 jaar uit. De kwaliteit hangt af van de dikte. De goede tapliflex kost ongeveer net zoveel als marmoleum. Mocht u persé een vast tapijt in het woongedeelte willen hebben, of tapijt- tegels, dan kan dat bij de afscheiding tus sen woon- en keukenafdeling overgaan in een gladde vloerbedekking, bijvoor beeld in marmoleum van dezelfde kleur als hét tapijt. Toevallig zag ik kort ge leden een dergelijke combinatie in een moderne flat. Het blauwe tapijt ging over in blauw marmoleum dat in de eethoek lag. Het was alleen jammert dat men de manholeum glanzend had gewreven. Het is stukken mooier om het dof te laten door de was te gebruiken die de fabriek in Krommenie adviseert. Er zijn tapijt- tegels die tegen water kunnen. Wie de woonkeuken daarmee wil beleggen kèn dat dus wagen. Een houten vloer kan met een waterafstotend middel bewerkt - ook een oplossing zijn. Er worden per provincie advies commissies in het leven geroepen, die de minister zullen adviseren welke gemeenten toewijzing voor woningcontingenten met rijkssteun (subsidie) zullen ontvangen (vrije- sectorwoningen blijven buiten be schouwing.) Om te voorkomen dat door versnip pering (zo zegt de minister) afbreuk wordt gedaan aan de bevordering van efficiëncy en kostenbesparing in de bouw dient er rekening mee te worden gehouden, dat bij de beoor deling van de principe-aanvraag om rijkssteun gelet zal worden op de reeds eerder gegeven aanwijzing, dat een complex woningen niet min der dan 20 woningen mag omvatten, terwijl het aanbeveling verdient te streven naar de bundeling van ten minste 50 woningen. Uit een ander, zo zegt de heer Van der Hooft in zijn nota, blijkt dat een bundeling van krachten en samen werking tussen gemeenten in bouw- stromen en/of bouwdistricten ge wenst is. Het mag bekend worden veronder steld, dat de minister af wil van een verdeling van woningcontingenten met rijkssteun over de provincies en hoe langer hoe meer aandacht wil besteden aan initiatieven van regio’s of gemeenten, waaronder vanzelf sprekend ook particulieren en in stellingen. De nota concludeert, dat door de Raad van Overleg aandacht moet worden besteed aan en keuze ge maakt worden uit het gezamenlijk werken in bouwstromen met enkele gemeenten en het gezamenlijk wer ken in een bouwdistrict of -distric ten. De heer Van der Hooft voelt persoonlijk het meest voor het laat ste. Als de gemeentebesturen één bouw district niet wenselijk achten zal be sproken moeten worden hoeveel bouwdistricten er dan zouden moe ten komen. Tot slot geeft de heer Van der Hooft de volgende korte toeliching op zijn conclusies: 1. Bouwdistricten - Bouwstromen. Door het samenwerken in een bouw district zal het ook mogelijk zijn ge- De nota doet een suggestie in de richting van drie districten en wel: 1. Met Gouda als hoofdplaats zou den Bodegraven, Boskoop, Reeuwijk, Waddinxveen en Woerden ’n bouw district moeten vormen met een to taal van 116.884 inwoners per 1 jan. 1970. 2. Met Nieuwerkerk aan de IJssel als hoofdplaats zouden Krimpen aan de Lek, Lekkerkerk, Moordrecht, Ouderkerk aan de IJssel en Zeven huizen een bouwdistrict kunnen vor men met een totaal van 35.252 inwo ners per 1 januari 1970. 3. Met Schoonhoven als hoofdplaats zouden Ammerstol, Bergambacht, Berkenwoude, Driebruggen, Goude- rak, Haastrecht, Oudewater, Stol wijk en Vlist een bouwdistrict kun nen vormen met 33.821 inwoners per 1 januari 1970. In zijn conclusie stelt gedelegeerde Van der Hooft voor om morgenmid dag aan de hand van de nota te dis cussiëren over: a. het instellen van een bouwdistrict met de mogelijkheid dit bouwdistrict onder te verdelen in de drie eerder genoemde groepen of de samenwer king tot bestendigen in bouwstro men; b. opdracht te geven voor het hou den van een woningmarkt-onderzoek (In Waddinxveen is in december een zodanig onderzoek reeds ingesteld Red) c. het opstellen van - al is het in het begin maar globaal - een driejaren plan. d. doorstroming. woonafdeling ziet men dus geen rommel op het aanrecht staan. Een afzuigkap zorgt voor het wegwerken van etens- luchtjes. 'In-elke ruimte waar woon- en kcok- gedeelte in elkaar overgaan, vormt de vloerbedekking een van de pro-blemen. Ik zou zelf het oersterke marmoleum kiezèn dat in zoveel mooie kleuren voor radig is en daarmee de hele ruimte laten beleggen. In de zithoek kan dan een ta pijtje van een mooie, warme kleur de bedoeling van die hoek accentueren. Voor mensen die wel een hygiënische, gemakkelijk te onderhouden vloerbedek king willen hebben maar marmoleum of linoleum te ’’hard” vinden en te ”kil” is er een vloerbedekking te koop die geluid dempend is en warmer aandoet. Ik bedoel tapiflex dat bestaat uit vinyl op vilt en net zo gemakkelijk te onderhouden is als linoleum en marmoleum. Het is in de haridel gebracht door 'de Franse Sommer- fabrieken maar wordt tegenwoordig on der andere namen ook in Nederlandse fabrieken (Krommenie, Balatum.o.a.) ge maakt. Een woningmarktonderzoek is in de meeste gevallen alleen nuttig als het in een bepaald gebied (Intergemeen telijk Overlegorgaan Gouda en Om streken) wordt ingesteld, omdat de woningbehoefte een streek aangaat en niet alleen een gemeente. 3 Het jarenplan Om evenals dit in bouwstromen het geval was - de continuiteit te bevor deren en te waarborgen moet er een jarenplan voor de bouw van wonin gen worden gemaakt. De planning moet flexibel zijn, om dat er steeds weer nieuwe woonvorm men kunnen komen en ingepast moeten worden, maar het moet in een jarenplan ook mogelijk zijn plan nen te verschuiven en nieuwe plan nen toe te voegen. Met andere woor den: een jarenplan heeft alleen zin als de jaren elkaar overlappen, zo dat het jarenplan 1971-1973 gevolgd wordt door het jarenplan 1972-1974 en volgende. 4. Doorstroming. De doorstroming van goedkopere naar duurdere woningen - van grote woningen naar kleinere of omge keerd - van de eigen woning naar bejaardenwoning of centrum enz., kan door de samenwerking in een bouwdistrict sterk worden bevor derd, evengoed voor de kleinere ge meente als de grotere gemeente of de stad. De keuze van de te bouwen wonin gen c.q. de toewijzing wordt veel groter, evenals de centra, welke al eerder werden genoemd. die naar buiten zal, naar bui ten moet. ”Ik hou van jou”. En dan blijkt op zo’n eenzame winterwandeling, dat de sneeuw tenminste ergens goed voor is. meester het défilé van het bedrijfs leven gade. raHMI Op een stategisch punt aan het be gin van de nieuwe uitvalsweg slaan de commissaris en de burge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 10