r.O.OS. begon vijftig jaar straat Er zitten aan een vast Rooster spreekuren Anne Frankcentrum Kroes en Huizer ambtenaar B.S. Jeugd krijgt veld als buitenkansje 88 eengezinshuizen in plan Zuidkade Scholenbouw door burgerzinlening Een gouden jubileum rijbewijs heel wat perikelen Verbetering drainering sportvelden Oranjewijk geleden gewoon op i iliilll Waddinxveen Zevenhuizen Stempellokaal Hoogtepunt „Aanmoedigingsprijs” Bekwaamheid DE KERKEN NODIGEN DOKTERSDIENSTEN Een rose papiertje niet een zelfportret en een stel stempels. Dat is dan het bewijs, dat nodig is om in een auto of op een motorfiets te mogen rijden. Met misschien veel vijven en zessen is zo’n papiertje uiteindelijk in uw bezit gekomen en dan Ja, en dan. Allereerst moet er uiteraard een auto zijn. Misschien staat hij al wel te glanzen voor uw voordeur en popelt u al, wie weet hoe lang, om eindelijk te mogen gaan rijden. Begrijpelijk en zo gauw er gelegenheid voor is, stapt u en eventueel stappen ook de uwen, in, om de auto eens te gaan proberen. Vergeet, voor u instapt, nou dat kleinigheidje niet! de examinator. Gaat u desondanks toch autorijden, loopt u het risico van een proces-verbaalU zult moe ten wachten met autorijden, tot u weer in het bezit bent van het, tijdig aangevraagde, opvolgende rijbewijs, dat weer een geldigheidsduur heeft van vijf achtereenvolgende jaren Goede leiding De sportieve leiding is bij T.O.O.S. altijd in voortreffelijke handen ge weest. K. Lodder, S. J. Spek W. v.d. Laan, Jac. van Welzenis, de broers Jan, Frank en Henk Dullemeijer wa ren stuk voor stuk mensen die hun vak verstonden. De leiding is mo menteel in handen van een hecht team onder leiding van de heer K. Zwijnenburg, een combinatie die T.O.O.S. ongetwijfeld naar nieuwe successen zal leiden! Wanneer u nu gaat rijden met uw auto op 2 januari. 1970 e.v. (zie eer der genoemde data) rijdt u ZON DER GELDIG RIJBEWIJS. U bent slechts in het bezit van een rij vaardigheidsbewijs, het briefje van WADDINXVEEN Het college van B. en W. van Waddinxveen stel len de gemeenteraad voor een kre diet van 24.800,te verlenen voor de verbetering van de sportvelden in de Oranjewijk. Het voorstel wordt in de raadsvergadering van heden avond behandeld. WADDINXVEEN De scholen bouw in Waddinxveen gaat profite ren van de burgerzinleningen, die de gemeente in november is aangegaan met de Coöperatieve Raiffeisen bank. Drie aanvullende kredieten, die het college van B. en W. van avond aan de raad zal vragen kun nen worden gefinancierd binnen het raam van deze burgerzinlening. Prestaties WADDINXVEEN Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen stellen de gemeenteraad voor aan de R.K. Woningbouwvereniging „Sint Joseph” een perceel bouwgrond van ca. 13.200 vierkante meter te verko pen, waarop 88 woningwetwoningen (ééngezinswoningen) zullen worden gebouwd. De grond ligt in het be stemmingsplan Zuidkade en moet 572.000,opbrengen. Mede-oprichter en huidige nog steeds niet uit de weg voor penningmeester Alblas gaat een brugstandje. Dan opeens De wieg van T.O.OJS. stond op straat. Om precies te zijn in de Dorps- itrat En om nog precieser te zijn tussen de ouderlijke woningen van de jeren Bontenbal en Alblas, de nrs. 38 en 21. Het was daar, dat gewoon op raat. En om nog precieser te zijn: tussen de ouderlijke woningen van de bij de heer N. Bontenbal geboren werd deze ongeregelde demonstraties in verenigingsverband te organiseren. Dat gebeurde 25 januari 1921 nadat het Reeuwijkse D.O.K. een propaganda-uitvoering had gegeven in hotel „De L'nie”, op de plaats van de hefbrug nu. Het enthousiasme was enorm. 64 man meldden zich staande de vergadering aan en hieruit werd direct een voorlopig bestuur gekozen, bestaande uit: de heren N. Bontenbal, voorzit ter, H. v.d. Gaag, penningmeester, J. Hevkoop. B. Visser, seer., L. van Vliet enC. v.d. Linden. WADDINXVEEN De Wad- dinxveense jeugd zal gaan profiteren van het feit, dat de behoefte aan ga rages in Waddinxveen in praktijk veel geringer is gebleken dan was voorzien. Een braakliggend terrein tussen de woningen aan de Mozart- laan en de Schuberthof, dat oor spronkelijk bestemd was voor gara- gebouw, kan voorlopig worden be stemd als speelterrein, in overleg met het comité „Speelvelden voor de jeugd”. Vanavond doen B. en W. de gemeenteraad hierover een voorstel. 8 ifliii iliü (EEKBLAD VOOR WADDINXVEEN donderdag 21 januari 1971 Remonstr. Gem.: geen dienst. het rijk in de exploi- GOUDA In het Catharina-gasthuis aan de Oosthaven 10 in Gouda wordt van 22 januari tot 6 februari een tentoonstel ling „Aanmoedigingsprijs 1970” gehou den. Hierop zijn de inzendingen te zien, die jonge amateurs op fotografisch en literair gebied instuurden voor de aan moedigingsprijzen, die het Goudse ge meentebestuur beschikbaar stelt. De Waddinxvener Theo den Boon ont ving de aamnoedingsprijs voor literatuur, voornamelijk op grond van zijn poëtisch werk. De expositie is geopend van 10 tot 5 uur, zondags van 2 tot 5 uur. Voordat men echter ’s avonds aan het werk kon gaan, moest men eerst de zaal grondig reinigen, luchten en aan kant maken, daar overdag deze ruimte als stempellokaal voor werklozen werd ge bruikt en deze mensen hier de tijd dood den met dammen en sjoelen. Tot aan de oorlog heeft T.O.O.S. van deze zaal gebruik gemaakt. In de oorlog begon het „getrek” opnieuw. Achtereen volgens werd er geturnd bij Van der Bijl aan de Nesse en bij P. Hoogendoom in de houtzagerij. Na de oorlog is deze toestand langzaam maar zeker verbeterd. Er wordt nu geturnd in een viertal za len. Behalve in de reeds genoemde Theo Thijssenschool, in de Jan Ligthartschool en in de zalen aan het Koningin Wilhel- minaplein en de Staringlaan. De laatste jaren is ze echter weer ak- tief bezig haar positie te herwinnen. Er wordt doelgericht gestreefd naar niveau- verhoging, hetgeen onlangs heeft geresul teerd in een eervolle derde plaats bij de dit jaar gehouden Nederlandse kam pioenschappen voor jongens van 10-12 jaar. Het advies valt uiteen in twee hoofd stukken: In de begroting is echter geen rekening gehouden met de uitbreiding van de drai- nering. Deze gaat 24.800,kosten, waarvoor nu een krediet wordt gevraagd. Ned. herv. kerk: 9.30 uur: ds J. v.d. Heu vel; 18.30 uur: ds D. van Vliet. Herv. wijkgebouw: 9.30 uur: ds J. Wie- man, Alblasserdam; 18.30 uur: ds J. v.d. Heuvel. Jehova’s Getuigen: 15.30 uur: openbare toespraak; 16.30 uur: Wachttorenstudie. Ned. herv. kerk: 10 uur: ds J. G. van der Vlist; 19 uur: ds I. G. van der Vlist. WADDINXVEEN Zat. 23 jan.: Th. G. Blom, Jac. Catslaan 1, tel. 2112. Apotheek Van Doorn geslo ten. Zond. 24 jan.: dr. C. A. de Geus, Pr. Beatrixlaan 6, tel. 2676. Apotheek Van Doom, Pr. Bemhardlaan 3, telef. 4162, geopend. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Elke donderdagmiddag van 16.30-17.30 u. PEDICURES Elke dinsdagmorgen van 9.00-12.00 uur. mevrouw L. van Dijen-van Dam. Elke eerste donderdagmorgen van de maand van 9.00-12.00 uur - mevrouw Van Haas-de Kroon. Kapel aan de Rotte: 10 uur: ds C. A. Koorevaar, Rotterdam. Geref. Kerk: 9.30 uur en 18.30 uur: ds P. de Jong, ’s-Gravenhage. Ver. Vrijz. Herv.: 18.30 uur: ds J. van Rossum, Voorburg. In het blad van het Waddinxveen- se gemeentepersoneel „Mozaïek” schreef de wachtmeester der Rijks politie G. van Pelt onder pseudo niem een artikel over de perikelen rond het rijbewijs. Wij vonden dit stuk interessant genoeg om het ook ter kennis te brengen van de Waddinxveners buiten de ambte lijke kring. Hetgeen wij hiernaast met toestemming van en dank aan de wachtmeester Van Pelt game doen. en op vertoon waarvan u uw rijbewijs kreeg toegestuurd. Laat u het rijbewijs dus langer dan 1 jaar verlopen, dan zult u opnieuw rijexamen moeten afleggen, ter verkrijging van een rijvaardigheids bewijs en daardoor weer een geldig rij bewijs. Terug naar de beginperiode. Hoogte punt in het eerste verenigingsjaar was de uitvoering welke precies één jaar na de oprichting werd gegeven in de Kurkwa- renfabriek. De „sporthal” was onverwarmd en het vroor dat het kraakte. Aan het eind van de voorstelling moesten de turners bij het schamele licht van carbidlampen hun oefeningen uitvoeren! De vereniging, in middels uitgegroeid tot 130 leden, behaal de een enorm succes, 800 toeschouwers (op een bevolking van 8.000!) woonden de demonstraties, uitgevoerd onder lei ding van trainer Kees Lodder bij. De gymnastiekvereniging T.O.O.S. bestaat deze maand vijftig jaar. Een gouden feest, dat in de ko mende weken terecht met trots zal worden gevierd. Het begint al met een fleurig uitgevoerd jubileum nummer, waarin onder meer bur gemeester Van der Hooft, oud- burgemeester Warnaar en Kring- voorzitter Dullemeijer zich als feestredenaars aankondigen. In dit nummer ook het bijgaande artikel, dat vertelt hoe het begon, vijftig jaar geleden: „T.O.O.S. toen De maatregelen onder a) genoemd en het doorspuiten van de bestaande buizen hebben betrekking op het onderhoud van de velden, hetgeen in eigen beheer en ten dele door de vereniging in overleg met de dienst van Openbare Werken kan worden uitgevoerd ten laste van de daarvoor op de begroting 1971 geraamde post. Uw vijf jaar oude rijbewijs heeft nu dezelfde waarde als het bewijsje, dat u meekreeg van uw examinator, vijf jaar geleden. Dat rijbewijs is nu een bewijs geworden, dat u aan de, in artikel 105 van het Wegenverkeersreglement ge noemde, eisen van bekwaamheid voldoet Wat dat dan wel mag zijn? Wat dacht u van uw handtekening naast uw zelfpor tretje? In de wet staat: „Ingericht als door de Minister is voorgeschreven”, uw hand tekening is derhalve ook voorgeschreven. U rijdt, gezellig met uw passagiers keu velend, kalm voort over een weg met aan weerszijden natuurschoon. Past u nu op, houder van dat rose papiertje! Kijk op de weg naar het verkeer en niet naar dat natuurschoon. Weet u, dan overvallen de gebeurtenissen u beslist minder gauw. Hetzelfde geldt voor het keuvelen. U kunt echt wel praten en luisteren, zonder de spreker of spreekster te moeten aan kijken! WADDINXVEEN B. en W. van Waddinxveen stellen de gemeenteraad voor de wethouders Ph. Kroes en H. Hui zer te benoemen tot ambtenaren van de burgerlijke stand teneinde hen in gelegen heid te stellen in bijzondere gevallen als zodanig op te treden. Wethouder P. Lips geniet deze faciliteit al uit zijn vorige ambtsperiode. Het college acht het niet mogelijk in dit geval voor elke benoeming een aan beveling van twee personen in te dienen. Op verzoek van B. en W. is door de Grondverbetering- en Ontginningsmaat- schappij N.V. te Rijswijk een rapport over de toestand van de velden uitge bracht. Uit dit rapport blijkt, dat alle velden verbetering behoeven, ondermeer door het aanbrengen van drains, onkruid- bestrijding, bemesting en bezanding. Oud Geref. Gem.: Zuidkade 158: 10 uur en 18.30 uur: leesdienst. Dond. 28 jan.: 19 uur: ds Gebraad. Voll. Ev. Gem. Bethel Boskoop, Burgem. Colijnstr.: 9.30 uur samenkomst. Idem dinsdag 20 uur. St. Victorkerk: zo. 8.00 uur en 10.00 uur, ma. t/m vrij. 7.45 uur; wo. 20.00 uur. Ontmoetingskerk (RK): zo. 8.30, 11.45 en 18.30 uur; di. 7.45 uur; do. 20.00 uur en za. 19.00 uur. Het eerste betreft een aanvullend kre diet van 320.000,voor de bouw van ten 4 1-klassige chirstelijke nationale kleuterschool in Groenswaard II. De kosten hiervan zijn in totaal 620.000,-Voor het oorspronkelijke Phn tot bouw van een tweeklassige school had de raad in september al een krediet van 300.000,beschikbaar ge steld. De bouw van de r.k. kleuterschool in Groenswaard I, waarvoor de raad in sep tember 1970 300.000,voteerde gaat veertigduizend gulden meer kosten ten gevolge van de loon- en prijsstijgingen. Ook voor de financiering van het aanvul lend krediet, dat hiervoor wordt gevragad, lsde lening goed. Tenslotte gaat de bouw van de 12-klas- sige protestant-christelijke lagere school Wn de Lindegaarde veel meer geld ver gen, dan in maart 1970, toen de raad f 1.200.000,beschikbaar stelde, was geraamd. Door loon- en prijsstijgingen en door de verhoging van de BTW tot 14 Procent worden de bouwkosten nu f 1.516.000,Er is dus een aanvulend krediet van 316.000,nodig en het is "eer de burgerzinlening, die deze finan ciering waarborgt. De sportprestaties van de leden hebben vooral in de eerste tien jaren van het be staan op behoorlijk niveau gestaan. Het waren voornamelijk de heren die in die tijd in de Goudse Turnkring onbetwist de toon aangaven, met als grote concurrent Excelsior uit Gouda. Met drie heren- ploegen tegelijk (wat een breedte in de top!) werd er aan de verenigingswedstrij- den deelgenomen. Enkele namen die onverbrekelijk met die periode verbonden zijn: J. Pijpers, Jac. van Nielen, W. van Tilburg, C. Al- phenaar, J. Kwaak, N. Bontenbal, C. Minnee, G. van Reeuwijk, T. Alblas enz. De keurploeg van de Kring werd dan ook voornamelijk gevormd door TOOS- leden. De damesgymnastiek was in die begin periode niet zo populair, de dames heb ben dan ook tot het einde der dertiger jaren niet zo’n belangrijke rol gespeeld. Bovendien was er nauwelijks wedstrijd- gelegenheid. In 1939 startte T.O.O.S. met onderlinge wedstrijden. Mej. Riek Boe ren was in deze eerste jaren de onbetwis te kampioene. Op Kringniveau had ze al in een eerder stadium geschitterd. Na de oorlog had T.O.O.S. nog een be hoorlijk aandeel in de „Kring-top”: Anja v.d. Flier, Jan Dullemeijer, J. v. Holten, Jenny Olie en Henk van Geloven. Daar na werd het wat stil rond T.O.O.S. Bethelkerk: 9.30 uur: ds D. van Vliet; 17 uur: ds G. C. Post, Leiden. Immanuëlkerk: 9.30 uur: ds N. J. Flink; 19 uur: ds H. Huting, Rotterdam. Geref. Kerk: Kruiskerk: 9.30 uur: ds B. Koekkoek; 17 uur: ds D. J. Modderaar. Ontmoetingskerk: 10 uur: ds D. J. Mod deraar; 17 uur: ds J. van Drie, Delft - opendeur-dienst. Chr. Afgesch. Gemeente: 9.30 uur en 17 uur: ds A. P. Verloop. Geref. Gemeente Boskoop (Mendelweg): 9.30 uur en 18.00 uur: leesdienst. a) maatregelen, die een verbetering van de toplaag beogen, zoals het ontluchten van de grasmat met de priktol, bemesting, bezanding en onkruidbestrijding. b) maatregelen ter verbetering van de drainering, zoals doorspuiten van de be staande buizen en voor de velden 2 en 3 bovendien het uitbreiden van de draine ring, waarna tevens de grasmat, die hier door wordt beschadigd, weer in orde ge bracht moet worden. MOERKAPELLE/ZEVENHUIZEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandag- morgen 8.00 uur: W. Vroegindewey, Bea trixlaan 7, Moerkapelle, tel. 01793-687. Spreekuren Maatschappelijk Werkster der Herv. Kerk: Mevr. J. van Harten-van der Meent, maandag, woensdag en vrijdag ’s morgens van 9.00-10.00 uur en woens dagavond van 7.00-8.00 uur in wijkge bouw ’Het Anker’, Kerkweg 234, tel. 4522 De ingang van Wijkgebouw Het Anker is, voor dit spreekuur, niet aan de Kerk weg, maar achterom via de Noordkade. BANKEN Elke maandagmorgen van 9.00-12.00 uur: Postkantoor. Elke dinsdagmorgen van 9.00-12.00 uur: Nederlandse Middenstands Bank. Elke woensdagmorgen van 9.00-12.00 u.: Algemene Bank Nederland. Elke woensdagmiddag van 14.00-17.00 u.: Nutsspaarbank. Elke donderdagmorgen van 9.00-12.00 u.: Coöperatieve Raiffeisenbank. Elke vrijdagmiddag van 13.00-16.00 uur: Algemene Bank Nederland. Een ander zorgenkind gedurende het bestaan zijn de financiën geweest. Na het eerste jaar bedroegen de contributies voor kinderen t/m 12 jaar 10 ct„ adspi- ranten 15 ct., dames 25 ct en heren 30 ct per week. De grootste wekelijkse terug kerende uitgave was 8,het honorari um voor 8| uur lesgeven, voor de leiding. Leider S. J. Spek nam, wanneer de pen ningmeester wat krap zat, echter loyaal genoegen met minder. Vaak echter, wan neer T.O.O.S. de zeeën te hoog gingen, betaalde penningmeester H. van der Gaag rekeningen uit eigen zak! Maar nog nooit, zegt de huidige pen ningmeester de heer T. A. Alblas, is er een tekort geweest. En daar mogen hij én T.O.O.S. terecht trots op zijn. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft machtiging verleend tot gunning van de bouw. De huurprijs van de woningen, die zijn voorzien van centrale verwarming, is door de minister voorlopig becijferd op minimaal 216,90. Boven dit bedrag ko men nog de servicekosten, waaronder de variabele kosten van de verwarming. De bouwkosten, inclusief centrale ver- warmingsinstallatie, zijn begroot op 3.428.194,40. De bijdrage van het rijk in de exploi tatiekosten bedraagt 170.223,68 en de bijdrage ineens in verband met het ver vallen van de vrijdom van registratie rechten 28.600, En dan opeens gaat het gebeuren. Voor u doemt een politieman op met de rech terarm geheven, de palm van zijn rech terhand naar u toe. Wist u, dat u ver plicht bent uw voertuig te doen stilhou den, alsmede het kentekenbewijs van uw auto en uw rijbewijs BEHOORLIJK ter inzage AF TE GEVEN! Zo staat het letterlijk in artikel 33 van de Wegenverkeerswet. Hebt u dus ge noemde bewijzen niet bij u, dan kunt u geverbaliseerd worden en dat kost, om gerekend, liters benzine! De geldigheid en geldigheidsduur zijn ook vaak obstakels, waarmee men geen raad weet. Een rijbewijs heeft een geldig heidsduur van vijf achtereenvolgende ja ren, gerekend van de dag van afgifte af, behalve wanneer: het rijbewijs ongeldig is verklaard we gens gebleken ongeschiktheid of on bekwaamheid van de bestuurder; het rijbewijs is verloren en een dupli caat is afgegeven, dan verliest dus het verloren rijbewijs de geldigheid. Dit wat betreft ongeldigheid binnen het tijdvak van vijf jaren. Het rijbewijs gaan we nu eens bezien na vijf jaren. Stel het rijbewijs is afgege ven op 1 januari 1965. De geldigheid daarvan loopt dus af op 1 januari 1970. Artikel 114 van het Wegenverkeersregle ment komt nu in het geding. Daar staat in, dat wanneer een rijbewijs niet langer verlopen is dan 1 jaar (in het gestelde ge val dus 1 januari 1971) en niet anders dan door het verstrijken van de geldigheids duur de geldigheid heeft verloren, geacht wordt te zijn een bewijs van bekwaam heid. Het doel was te komen tot een gymnas tiek- en athletiekvereniging op algemene grondslag, waarbij de hier geldende ge- soonte niet op zondag te sporten geres pecteerd werd. Enige maanden na de op richtingsvergadering werd een definitief bestuur gevormd. Dit bleef geformeerd rond voorzitter N. Bontenbal en bestond verder uit H. v.d. Gaag, seer.-penn., J. C. Langeraar, T. A. Alblas, W. van Eyck, W. ran Tilburg en Jac. van Nielen, welk team lange tijd in functie is geweest. De moeilijkheden lieten niet lang op zich wachten. Het zalen-probleem was wel het nij- pendst. Gestart werd in de toenmalige School B, de tegenwoordige Theo Thijs senschool. Deze huisvesting was echter van korte duur en men verhuisde al spoe dig naar de Kurkwarenfabriek naast de huidige Kabelfabriek. Vervolgens had men de beschikking over een tot boeren schuur verbouwde hooiberg bij landbou wer A. Brouwer aan het Noordeinde. Daarna de zgn. Oude School van het Dorp, men sportte in ’t Centrum (’t Sluis- jesschooltje) en in een leeg lokaal van School-A. In 1932 werd de eerste echte gymzaal betrokken in de Theo Thijssen school. Het betrokken stuk grond ligt in be stemmingsplan Groenswaard I en was, evenals een terrein tussen de woningen aan de Mozartlaan en de Sweelinckhof bestemd voor de bouw van garages. Op het eerste stuk grond zouden 19 en op het tweede stuk 23 garages komen. In 1966 werden de percelen hiertoe verkocht aan de N.V. Bouwteam Groens waard. Deze heeft nu laten weten, dat men gezien de belangstelling voldoende heeft aan het terrein, waarop 23 garages gerealiseerd zullen worden. Nu het veld tussen Mozartlaan en Schuberthof voorlopig toch niet voor garagebouw zal worden gebruikt stellen B. en W. met instemming van Bouwteam Groenswaard voor dit als speelterrein voor de jeugd aan te wenden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 5