Vondelwijk Behalve tot Grotere kennis van antiek door schriftelijke cursus Strepen op de weg Snel en Verkoopster Wachten op cijfers Mach. Houtbewerker KANTOORRUIMTE 45 M2 Compliment voor vuilnisdienst Weinig ouders bereid toezicht bij speelvelden goed gevoed met kant-en-klaarprodukten 3 Ws» in Kruiswoordraadsel EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAKI Meubelfabriek P. VINK VELDWIJK N.V. BOEKHANDEL Pagina 5 Initiatief n loot ter waarde van resp. 7,50 en 5,Inzenden tot uiterlijk 12 febr. a.s. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard viert zondag haar verjaardag. De kroonprinses wordt dan 33 jaar. Belangstelling WADDINXVEEN Het is uiterst moeilijk oin in Waddinxveen ouders te vinden, die bereid zijn toezicht te houden of op andere wijze mee te wer ken, wanneer van gemeentewege steun wordt verleend bij de aanleg van speelvelden voor de jeugd. „De eerste enthousiastelingen zijn er nog. Maar verder is de animo zo afgenomen, dat men bij vijf flats in Groenswaard I maar van een speelveld heeft afgezien: in tweehonderd woningen werden nauwelijks of geen bereidheid gevonden tot medewerking”. Deze voor het actieve comité „Speelvelden voor de jeugd” zeer teleurstellende feiten deelde burgemeester Van der Hooft donderdag in de raad mee, toen daar een voor stel aan de orde kwam om een stuk grond tussen de Mozartlaan en de Schu- berthof, dat oorspronkelijk bestemd was voor garagebouw terug te kopen van de N.V. Bouwteam Groenswaard. Het ligt in de bedoeling hier dan een speelveldje voor de kleuters aan te leggen. De Nederlanders zijn een leergierig volk. Dat blijkt onder meer uit de vele bestaande instellingen voor schriftelijk onderwijs en uit de uitvoerige keuze mogelijkheden, die deze instituten bieden. Er bestaan slechts weinig terrei nen, die men in Nederland niet schriftelijk kan bestuderen. Tot die zeldzame lakunes behoorde tot voor kort het antiek. Dit euvel is thans verholpen, dank zij de oprichting van het Instituut Antique te Apeldoorn, de auteurs en an- tiekkenners Anton van Oirschot en Jan Sanders, de fotograaf Geert Hüsste- ge en de tekenaars Paulus Kamp en Toine Andriessen. Hoewel de leergang vrij kort geleden geïntroduceerd werd, kan thans reeds van een succes wor den gesproken: honderden liefhebbers en aspiranten, verspreid over het hele land, zijn met deze studie aangevangen. Praktijk Verstaanbaar Onder de inzenders van de goede oplossing worden twee boekenbonnen ver- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 28 JANUARI 1971 Een belangrijk onderdeel van de middagen. Deze worden zoveel mogelijk gespreid over het land onder meer bij medewerkende an tiquairs gehouden. Nr. 2207E 3 4 2 5 11 1 8 9 10 12 13 16 14 15 18 20 17 19 21 23 24 22 30 29 25 28 32 33 34 36 35 31 37 41 39 40 38 45 44 47 52 49 50 48 54 56 53 55 157 58 61 62 59 60 68 66 67 65 I63 64 73 72 69 70 71 77 74 75 76 79 78 22 Horizontaal leeftijd plm. 18 jaar. Hoog loon, 5-daagse werkweek. vraagt: 393HI TE HUUR: Met spoed gevraagd: vrijgelegen aan de Gouwe te Waddinxveen. c.v. Inlichtingen: 01828 - 2230 - 5094. Noordkade 82, tel. 01828-2516 leergang van het Instituut Antique wordt gevormd door de praktijk- Het onderwijstechnische uitgangspunt is geweest dat de leergang verstaanbaar Namens de financiële commissie had de heer Van Schie (KVP) bij het begin Er is een vervolg-enquête gehouden onder een aantal willekeurige partikulie- ren, verspreid over het hele land. Van de ondervraagden gaf 76 procent op van an tiek te houden; 44,2 procent had ook an tiek in bezit, 14 procent weinig of zo goed als niets en 37,5 procent niets. Van de on dervraagden wil belangrijk meer dan de helft - met inbegrip van degenen, die niet van antiek houden - zijn kennis door mid del van bijvoorbeeld een schriftelijke kursus vergroten of er in ingeleid worden. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot Instituut Antique, Burglaan 41, Apeldoorn, tel. (05760) 18514. Sollicitaties en inlichtingen Kerkweg 145, Wad dinxveen, telefoon (01828) - 2620. WADDINXVEEN Het college van burgemeester en wethouders zal voorlo pig niet toekomen aan het verstrekken van de vele statische cijfers, die gewoon lijk de nieuwjaarsrede van de burgemees ter begeleiden. Zoals bekend heeft de bur gemeester dit jaar geen toespraak gehou den. De heer Van Schie (KVP) vroeg in de rondvraag om deze cijfers. De voorzitter moest meedelen, dat het ambtelijk appa raat door de volkstelling en daarna door de verkiezingen voor de Tweede Kamer zoveel om handen heeft, dat de gevraagde statistieken nog wel een tijdje op zich zul len laten wachten. Maar ze komen in elk geval. WADDINXVEEN De Beijerinck- laan, de gloednieuwe in- en uitvalsweg van Waddinxveen op Rijksweg 12 krijgt zo spoedig mogelijk de witte strepen. Dit heeft de wethouder van openbare werken, de heer Kroes in de gemeenteraadsverga dering van verleden week tijdens de rond vraag toegezegd aan KVP-fractieleider Van Schie. De burgemeester deelde hierop mee, dat het initiatief in deze van het college is uitgegaan. „Wij moeten die grond niet terugkopen, wij mógen het.” Het idee, dat het betrokken terrein al leen maar geëgaliseerd zou moeten wor den om als trapveldje te dienen kon het college niet enthousiast maken. „Dit moet een terreintje worden met rubbertegels bestemd voor de kleuters. Het is niet groot genoeg als trapveldje en bovendien te hinderlijk voor de omwonenden. We moeten het eerst maar terugkopen en dan weer met het comité gaan praten,” aldus de voorzitter. En daar stemde de raad mee in. van de behandeling aangevoerd, dat het geen usance moet worden dat de gemeen te eenmaal verkochte grond terugneemt wanneer een commerciële opzet niet is geslaagd, hoewel men er in dit geval blij om mag zijn dat er weer een speelterrein voor de jeugd bij kan komen. moet zijn voor beginners en de mogelijk heid tot verdere uitdieping in zich moet hebben. Daarom hebben de samenstellers zich niet uitsluitend beperkt tot de stijl leer en onderwerpen als tafels, klokken, enzovoort, maar zijn de stijlen in de en tourage van hun tijd geplaatst. In de tekst zijn ook aansporingen ver weven tot bezoek aan musea met kunst- nijverheidskollekties en stijlkamers. Be schrijvingen en afbeeldingen - 300 400 foto’s en tekeningen - van stukken uit de stijlkamers van het Centraal Museum in Utrecht zijn in de stof opgenomen. Een hoofdkenmerk van de leergang is het stre ven om door een konkrete. benadering herkenbaarheid te bevorderen. zwervende, oorlogszuchtige nomaden 78. waterachtig drassig land 79. langwerpig los liggend vloerkleed 1. nauwkeurige beschrijving v.e. werk 7. zoete stof 13. roofdier 14. vaartuig 16. rode kleurstof 17. deel van de uitwendige hals 18. mengelwerk 20. onderdeel v.e. uurwerk 21. tegenwoordig, op het ogenblik 59. kunstgreep 61. stok om over sloten te springen 63. per adres (afk.) 64. plaats in Zuid-Holland 67. de jongere (afk. Latijn) 69. deel v.h. oog 71. herrie 72. sikkel vormig snoeimes 74. fraaie bloem 76. bovenafsluiting v.e. gebouw I 77. troep van zwervende, 51 Om op korte termijn een menu op te stellen, dat weinig bereidingstijd kost, levert nog wel eens moeilijkheden op. Door gebruik te maken van kant-en- klaarprodukten, is met weinig tijd toch een goed resultaat te bereiken. Deze produkten kunt u een persoon lijk tintje geven door b.v. bij soepen verse tuinkruiden, koffieroom of kof fiemelk, madeira of witte wijn, cham pignons, aspergepunten, reepjes ham of Engelse saus toe te voegen. Ook is het mogelijk om verschillende soorten soep door elkaar te mengen (b.v. kippesoep met tomatensoep of rundvleessoep met kerriesoep). Bij de soep kunt u soepstengels, brood of toost opdienen. Sauzen en ragouts maakt u smakelij ker door er wat citroensap, witte of rode wijn, koffieroom of koffiemelk, eierdooier, Engelse saus of verse tuin kruiden aan toe te voegen. Puddingen kunt u bijvoorbeeld gar neren met Franse vruchtjes, geschaaf de amandelen, gehakte noten, pud- dingsaus, chocoladevlokken, vruchten, chocolaatjes, slagroom of eiwit. Kant-en-klaarmaatijden uit blik of diepvries bevatten vaak te weinig vlees en vitamine C. Het is daarom goed om bij zo’n maaltijd wat extra vlees, vis, ei of kaas en fruit of een groentesalade te geven. Zo wordt een complete maaltijd uit blik of diepvries toch een volwaardig maal. EENVOUDIG MENU nasi goreng (uit blik of diepvries) spiegelei komkommersalade fruit FEESTELIJK MENU Het feestelijke menu is geheel samen gesteld met kant-en-klaarprodukten. Indien u over een 4-pits fornuis met De burgemeester kwam tot deze ver klaring naar aanleiding van een vraag van de heer Van Heteren (Gemeentebelangen) in deze richting „In de Vondelwijk schijnt het iets an ders te liggen, daar schijnt men wel iets te willen doen, al hebben we daar nog geen zekerheid over,” zo zei de voorzitter ver der. Hij deelde mee, dat het tot in details uitgewerkte plan voor een speelveld in de Vondelwijk in het college ter sprake is geweest, maar dat men eerst wil uitzoe ken wie hier nu daadwerkelijk achter staan. Als daarbij een basis kan worden gevonden zal het college zo gauw moge lijk met een voorstel komen. Hiermee was een vraag van de heer Van Vloten (D'66) beantwoord. De burgemeester vond het Vondelwijk- plan wel veel geld kosten, zo’n zestien duizend gulden. „Maar ik geloof, dat je wel moét wanneer de mensen zich hier voor willen inspannen. We moeten aan de ene kant kijken of het niet eerst eens voor de helft van het geld kan, maar aan de ene kant moet je zoiets óf goed doen óf niet doen.” De heer Van Schie had er zich over verwonderd, dat in de vele maanden, dat de weg vóór de officiële opening nage noeg gereed was deze strepen niet zijn aangebracht en dat er ook nog geen berm- markering is. De wethouder antwoordde, dat de stre pen nog niet konden worden getrokken tengevolge van het wisselvallige weer: de weg moet voor dit werk kurkdroog zijn. Een van de eerste zaken, die de nieuwe instelling onderhanden nam, was het on derzoek van de levensvatbaarheid voor de bedoelde opleiding. Twee enquêtes wer den daartoe uitgevoerd. Een deskundig bureau peilde allereerst de meningen van een groot aantal antiquairs. Daaruit bleek onder meer dat een meerderheid een kur sus voor zijn personeel en kliënten wen selijk acht (62,5 procent). Slechts 3,7 pro cent van de antiquairs verklaarde zich er pertinent tegen dat de klant op deze wijze meer theoretische kennis van antiek zou opdoen. Voor het niveau en het welslagen van de leergang acht het instituut de toegezeg de medewerking van over het gehele land verspreide antiquairs van groot belang. Deelnemers worden daardoor in staat ge steld om niet alleen kennis te vergaren uit hun leerprogramma, maar het antiek ook te „proeven” en te betasten. Dit is essentieel en om die reden zullen er aan de leergang ook enkele praktijk- middagen zijn verbonden met bezoeken aan antiekbeuren, musea en antiekzalen. In groepjes van ongeveer vijftien perso nen worden de kursisten dan in kontakt gebracht met antiquairs, ontvangen zij tips over antiek en kunnen zij een kijkje nemen in restauratie-ateliers. Aan het einde van elke serie van vijf lessen is een vragenlijst opgenomen. De deelnemers zijn vrij om hun antwoorden al dan niet ter korrektie in te sturen. De beantwoording wordt beoordeeld door deskundige medewerkers van het insti tuut. Voor de kursisten is dit een geschik te mogelijkheid om hun vorderingen te testen. Een interessant aspect is voorts de mo gelijkheid om aan de hand van beschrij vingen, foto’s of tekeningen van eigen aangekocht of aan te kopen antiek advies in te winnen. De vraag of een schriftelijke leergang in antiek wel het beoogde effekt kan heb ben, meent het instituut bevestigend te mogen beantwoorden. Er is namelijk be wust gekozen voor een semi-koncentri- sche benaderingsmethode, een variëteit van onderwerpen rond een uitgebreide behandeling van stijlen. Uiterst belangrijk zijn in dit verband de kijkdagen. Deze konfrontatie met het antiek „in natura” moet het nodige reliëf verlenen aan de stof, die de deelnemers via de lessen in zich hebben opgenomen. oven beschikt, kost het u slechts een uur aan bereidingstijd. hors d’oeuvre varié ossestaartsoep (pasteitje met kalfsvleesragoüt) varkensfricandeau worteltjes sperzieboontjes pommes frites of chips chipolata bavarois of fruit Deze maaltijd voor 4 personen kunt u in plm. 1 uur op tafel brengen. De kosten bedragen plm. 17,50. De hors d’oeuvre, die u kunt opdoen op een bordje kan bijvoorbeeld be staan uit een schepje groentesalade (uit blik) opgedaan op een slablad, een augurkje gewikkeld in een plakje rau we ham en een toostje met paté en een- plakje tomaat. De ossestaartsoep uit blik wordt wat voller van smaak als u er op het laatst een scheutje madeira en wat koffie room doorroert. Kant-en-klaar gekochte pasteibakjes zet u plm 10 minuten in een warme oven, daarna vult u ze met de opge warmde ragout uit blik en zet ze met de dekseltjes erop nog plm. 5 minuten in de oven. Varkensfricandeau is gebraden en ge sneden bij de slager te koop, per per soon rekent u dan 75 g. De groente uit blik behoeven alleen nog maar opge warmd te worden, uit de diepvries moeten ze nog gaargemaakt worden. Over de groente kunt u fijngesneden peterselie strooien. De voorgebakken diepvries frites worden in kleine por ties tegelijk in heet frituurvet gebak ken. Ze hoeven niet ontdooid te wor den. De chips kunt u in een oven warm en knappend laten worden. De pudding kimt u na het ontdooien, dat plm 2 uur duurt, nog gameren met fijngehakte amandelen of Franse vruchtjes. WADDINXVEEN Tijdens de rond vraag in de Waddinxveensc gemeenteraad heeft de heer Harms (PvdA) het college van B. en W. en de dienst van Openbare Werken verleden week een compliment gemaakt over de nieuwe regeling voor de ophaaldienst van het huisvuil in plastic zakken. Met name was de heer Harms ingeno men met het goede stukje public relations via de door de gemeente uitgegeven en door Mol Publicity verzorgde „vuilnis krant”. Het had hem vooral goed gedaan, dat de mannen van de reinigingsdienst in dit krantje eens persoonlijk naar voren werden gehaald en dat de toon van de ge meente tegenover de burgers zo prettig was. De burgemeester was erg blij met dit schouderklopje. Maar hij moest daar te genover stellen, dat niet alle burgers even welwillend zijn als de heer Harms. „Er zijn lieden, die het niet „pikken” dat de vuilnis in zakken van de gemeente moet worden aangeboden. Ze hebben zelfs al gedreigd dat ze de hele zaak bij mij in de tuin zullen kiepen. Nou, dan vraag ik of openbare werken het even weghaalt de maan (afk.) 34. steengruis 36. volksnaam van de kauw 37. uitroep 38. de helft v.e. ge heel vormende 40. prijs op zeker moment van effec ten, munten, enz. 42. binnenvlakte van de hand 44. onheilaanbrengen de godin 45. lidwoord 46. telwoord 47. geslacht van mensen of dieren; 23. zinnebeeld van trots 25. stellage waarop lijfstraffelijk ver oordeelden hun vonis ondergaan 27. telwoord 29, houten drinkkom 30. knaagdier 32. eertijds het typische attribuut van de nachtwacht 34. door karnen ver kregen voedings stof 35. klem, smal, veelal stilstaand water 37. blaasachtige opzwelling der opperhuid 39. onderricht 40. wig om hout te klieven 41. onderdeel v.e. tennispartij 43. langstaartige papegaai 49. insekt 51. roofvis 52. lengtemaat 55. vaatwerk 57. schijfvormige stop in een vat 59 familielid 60. klein vertrek 51. duinvallei 62. draagband 63. vreemde munt 65. plechtige verklaring 66. scheepsvloer 68. toespraak 69. jong v.e. schaap 70. Sociaal Econo mische Raad (afk.) 72. vlechtwerk van metaaldraad 73. hoofddeksel 75. chemisch symbool 77. uitroep 22. uit vlaszaad door persen gewonnen produkt 24. titel (afk.) 26. familielid 28 strijdperk voor boksers 48. kledingstuk 50. oude vlaktemaat 52. grootte 53. aardrijkskundige aanduiding (afk.) 54. voorzetsel 56. veerkracht 57. insekt 58. muzieknoot 31. chemisch symbool i 33 schijngestalte van 1 j Verticaal 1. hijswerktuig 2. voedsel 3. schoor, stut 4. korte tijdsduur 5. bijwoord 6. vrije heerlijkheid v.e. baron I 8. voorzetsel 9. hoofdplaats van Ameland 10. vast in iemands binnenste gevestigd 11. boonvormige klier 12 draaiende kap boven op een schoorsteen 14. voorzetsel 15 waterkoud l 18. telwoord 19. aanmatigende hooghartige houding 22 water doorlatende 26 |27 42 |43 tr' Am

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 5