IS nu Hartelijk afscheid Gemeenteraad laat Van Tol Schulte node heengaan en mensen E? TOOS’ toekomst FEESTPROGRAMMA Ruim twintig miljoen hebben lepra Voor jubilerend T.O.O.S. de toekomst nu begonnen Eengezinswoningen in plan Zuidkade Volkstelling heeft nog mensen nodig Geen provinciehulp voor muziekschool flUTOSCHAT y® .‘«1 GLASBEEK L Kies een FOCWA-bedrijf kenmerk voor ^=1 vakwerk Pagina 3 GOUDSE BIOSCOPEN Juiste ritme EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! Recreatief Public relations IBM Een jubileum is altijd een dank- AGENDA Daarvoor zullen we voldoende op vang moeten creëren, zowel wat be treft zaalruimte als technische bege leiding. Wat we willen is niet gering; hiervoor is tijd, geld, talent en man kracht nodig. Mogen nu en in de toe komst telkens die mensen uit de rijen van TOOS naar voren treden, die deze vier factoren zullen kunnen bundelen. WADDINXVEEN Het aantal tellers, dat in Waddinxveen nodig is om de volkstelling van volgende maand tot goede uitvoering te bren gen, heeft nog uitbreiding nodig. Tot nu toe hebben zich ongeveer vijftig vrijwilligers gemeld. Men heeft be hoefte aan circa honderd tellers om de zaak vlot te laten marcheren. Stel je voor Rapporten 6 februari 1971-15.30-17.30 uur: RECEPTIE in de recreatiezaal van het Anne Frankcentrum. i 13 februari 1971 -13.30-15.30 uur (5 t/m 8 jaar): JEUGDFEESTMIDDAG in de recreatiezaal van het Anne Frank- centrum, m.m.v. Peter Grooney’s Jeugdvariëté. 16.00-18.00 uur (9 t/m 13 jaar): Een middag vol verrassingen, vrolijke muziek, goochelen, buik spreken enz. 26 februari 1971 - 20.00 uur (vanaf 14 jaar): FEESTAVOND in de recreatiezaal van het Anne Frankcentrum. Het Cabaretgezelschap „De Speeldoos” bezorgt u een onvergefelijke avond. 27 maart 1971 (19.00 uur): T.O.O.S. TEN VOETEN UIT Alle T.O.O.S.-leden zorgen voor een grootse demonstratie. Zalenzorg WADDINXVEEN „We zullen nooit vergeten dat u de grote man bent geweest van de bejaardenhuisvesting en het dienstencentrum, waar heel Waddinxveen blij mee is. Het was de mooiste afsluiting van uw loopbaan, die u zich kunt denken.” Deze woorden sprak vorige week burgemeester Van der Hooft aan het slot van de raadsvergadering tot de heer F. M. van Tol (AR), die wegens drukke werkzaamheden zijn zetel beschikbaar heeft gesteld. En tot de heer A. W. Schulte (VVD), die de raad moet verlaten wegens overplaatsing naar een NAVO-post in het buitenland: „Wij waren heel blij met uw komst, het was een aanwinst voor de gemeente. Door uw werk in de raad heeft u veel sympathie verworven. U heeft rake dingen ge zegd en u was een man, die een compromis wist te vinden.” Dank van raad T.O.O.S. is gegroeid, natuurlijk. Net als Waddinxveen groeide. De leden-' stand van 1922, ca. 130, heeft zich ontwikkeld tot een aantal van 1100 nu. Deze 1100 leden vertegenwoordigen 6% van de Waddinxveense bevolking. De groei van de vereniging, de complexe structuur van de maatschappij en de hogere sportieve normen die gesteld worden, hebben aan bestuur en lei ding wel wat van het organisatietalent gevraagd. Zo er in 1921 zes bestuurs- te bezinnen op de wijze waarop thans noodzakelijke werkzaamheden wor den uitgevoerd. Absoluut noodzake lijk is het, de blik op de toekomst ge richt te houden. Zonder aspiraties is geen toekomst mogelijk. En wij zijn ons er terdege van bewust dat de toe komst nu begonnen is. leden waren, zijn er nu elf nodig met assistentie van de nodige commissies voor specialistische problemen, terwijl wij in 1921 konden volstaan met één leider, hebben we er nu acht nodig. Mede dankzij de ervaring die vroe gere bestuursleden hebben doorgege ven, het gebruik van moderne hulp middelen die een verfijning van de organisatie mogelijk maken, en de toewijding van de huidige leiding, kan het bestuur zich nu met een variëteit van problemen bezig hou den. Problemen waarvan de oprich ters van 1921 zich nooit een denk beeld hebben kunnen vormen. Welke problemen staan nu in het brand punt van de belangstelling? DEN HAAG In meer dan 150 landen wordt in de laatste week van januari de aandacht van het publiek gevestigd op het feit dat nog ruim twintig miljoen mensen slachtoffer zijn van lepra. Deze actie staat in het kader van de actie ’Wereldlepradag’ die sinds 1954 jaarlijks onder goed keuring van de Wereldgezondheids organisatie wordt georganiseerd. Wereldlepradag zelf is gedateerd op 31 januari. Specialistisch Tevens medewerking van enkele bekende keurploegen uit Nederland. WADDINXVEEN Gedeputeer de Staten menen dat er gezien de subsidieregeling ten behoeve van het muziekonderwijs in Zuid-Holland geen taak voor de provincie is weg gelegd ter ondersteuning van de Strèekmuziekschool Waddinxveen, zolang een dergelijke school nog geen streekfunctie vervult en zolang naar het oordeel van de rijksinspec- teur voor het muziekonderwijs nog niet verwacht mag worden, dat de school binnen een redelijke termijn tot een van rijkswege gesubsidieerde school zal uitgroeien. bare gelegenheid eens balans op te maken van de stand van zaken. Het is goed terug te zien en te inventari seren wat bereikt is. Het is goed zich WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 28 JANUARI 1971 (Advertentie) Noordkade 24 Tel. 01828-2588 'OCWA armij Een ander facet van het geprojecteerde bestuursbeleid is de anticipatie op de te verwachten wijziging van de plaats die TOOS in de Waddinxveense gemeenschap zal gaan innemen. Er vindt een duidelij ke verschuiving plaats van de beoefening van de gymnastiek om de gymnastiek zel ve, maar de recreatieve gymnastiek; een manier om de sensatie moe te zijn te be werkstelligen. Wij achten het onze taak dit terrein te ontginnen. Straks worden er weer nieuwe eisen aan ons gesteld en hierop moeten we ons al ingesteld hebben voor ze zich manifes teren. Schouwburg: Vr. 8.15 u., Za. en Zo. 7- 9.15 u„ Ma., Di. en Wo. 8.15 u.: „M.A. S.H.” (18 jr). Za. 3 u., Zo. 3-5 u.: „Een miljoen jaar geleden” (14 jaar) De mannelijke toekomst van T.O.O.S. nu: de jongenspioeg, die in 1970 derde werd op de Neder landse kampioenschappen. (foto Sjaak Noteboom) W, lijn Bd vm d. Nederland»® Vereniging ven C®rro»»*rt®t>«drfv Ook het feit, dat in een gemeenteraad de partij-politieke verschillen niet zo scherp zijn had de heer Schulte deugd ge daan: „Stel je voor, dat op landelijk ni veau naast de voorzitter een Den Uyl, een van Dis en een Geertsema met elkaar zouden moeten samenwerken”, zei hij snedig. De heer Schulte zag in de raad een overgang van de pioniersfase naar de in- tegratiefase. „Ik vind het jammer, dat ik weg moet gaan nu de samenwerkingsge- dachte aan de winnende hand is.” De heer Schulte vroeg de raadsleden zijn opvolgster, mevrouw Oosterbroek, welwillend in het patroon van de raad op te nemen. „De WD maakt nu in elk ge val de belofte waar een vrouw in de raad te zullen brengen.” Daar werkt de vakman aan snel herstel van uw wagen. Zijn bedrijf is sterk ge specialiseerd in carrosserie-reparatie (herstellen, uitdeuken, etc.) en het spuiten en bekleden van auto’s. Kies de zekere weg, ga direct naar de vakman I Uw auto is er in goede handen. Vorige week lieten wij het feeste lijke jubileumnummer van het cluborgaan van T.O.O.S. aan het woord om te vertellen hoe het vijftig jaar geleden begon. 'Van daag een vervolg op dit verhaal: T.O.O.S. zoals het nu is, T.O.O.S., zoals men het in de toekomst denkt. Hiernaast treft u dit dubbel- artikei aan. Deze coördinatie- en communicatie problematiek is sinds kort gebundeeld in een nieuwe bestuursfunctie; Public Rela tions. Deze P.R.-man staat o.a. het ver- enigingsorgaan ter beschikking. Tevre den zijn we nog niet. Nog lang niet! Waarom zouden we? Reunie: Do., Vr., Di. en Wo- 8.15 u., Zo. 7 en 9 u.: „Helden sterven jong” (14 jr). Za. 7 en 9 u„ Zo. 3 en 5 u.: „Harem Holii day” A.L. Thalia: Vr., Za., Zo., Ma., Di. en Wo 7.30 u.: „Exodus” (14 jr). Za. 2.30-7-9.15 u„ Zo. 3-5 u.: „Benjamin de vrijbuiter” (14 jr). Za. 10 u en Wo. 2.30 u.: „Festival” A.L. Tot de heer Schulte: „In de korte tijd, dat u raadslid is geweest deed u uw werk met interesse en vaardigheid. U wist een manier te vinden om boven de partijen te staan en zo een algemene visie te geven. De gedachten aan u zullen steeds van een vriendschappelijke aard zijn en wij zullen u node missen.” Tegen de heer Van Tol, die in politicis zijn directe opponent is geweest, zei de heer Van den Roovaart: „Ik vind het toch jammer, dat u weggaat. Uw opvolger, de heer Noordam, kennen we al. Als hij Uw bedrijf voor betere en snelle service! De technische commissie heeft een plan uitgewerkt dat het mogelijk moet maken de prestaties van de leden op dezelfde wijze te bevorderen, begeleiden en be oordelen als op het basisonderwijs ge bruikelijk is, compleet met overgangs- systeem en rapporten. Er wordt hier in de eerste gemikt op het ontstaan van een sportieve animosi teit onder de leden en het afnemen van de absenties bij de lessen. Het prestatie niveau zal daardoor moeten gaan stijgen en daarmee de interesse voor wedstrijd- deelname doen toenemen. Verder zullen de minder begaafde leden veel beter aan hun trekken komen en zullen de ouders zich een beter inzicht kunnen vormen van de prestaties van zoon of dochter. Ook buiten de lesuren willen wij voor de leden meer gaan betekenen. Er wordt naar gestreefd in nauwe samenwerking met de jeugdcommissie meer gezellig- heidsbijeenkomsten te organiseren, een sportdag in de open lucht te realiseren, enz. kortom meer recreatie te verlenen dan alleen maar het wekelijkse uurtje gymnastiek. Ook deze aktiviteiten moe ten er toe bijdragen het sociale element in de vereniging te versterken. De zalen waren en zijn nog de groot ste zorgenfactor. Hoewel de zalennood zo goed als tot het verleden behoort, neemt de zalen-coördinatie/bezettingswijze en bezettingsgraad én de zorg voor de kost bare outillage een belangrijk deel van het gedachtenleven van de hiermee belaste personen in. De laatste jaren heeft de perfectione ring van de inning en administratie van de middelen zich snel ontwikkeld. De ledenadministratie is up-to-date gemaakt. Van elk lid is er een ’’dagboek” waarop de vorderingen en prestaties worden bij gehouden. De belasting-problematiek en sociale zorg voor de leiding noopt ons tot verdere specialisatie van ons kunnen en kennen. Wekelijks zijn 42 lesuren te verdelen. Behalve dat elk lid in staat gesteld wordt van zijn uur in- en ontspanning te genie ten, waarbij wij met de inrichting van de lessen ons zoveel mogelijk richten naar de wensen van de leden, staan er boven dien enige zeer specialistische uren uren op het programma. ject van het Nederlands Leprafonds in Columbia „Agua de Dios”. Tenslotte zul len ook fondsen worden vrijgemaakt voor hulp aan lepraslachtoffers in Nederland en voor projecten in Indonesië, Surina me en het voormalige Nieuw Guinea die nu in voorbereiding zijn. De nieuwe Stichting Wereldlepradag Nederland zal ook een wetenschappelijk onderzoek instellen naar de ernstige soci ale gevolgen, waaraan de melaatsen zich zien blootgesteld. Een groot gedeelte van de twintig miljoen slachtoffers wordt tot op de dag van vandaag bedreigd met uit stoting en isolement. Het bestuur van de Stichting Wereld lepradag Nederland bestaat uit: Ir. J. M. J. Hanraets, voorzitter; Prof. G. H. L. Zeegers, vice- voorzitter; J. J. Grouls, penningmeester; A. L. R. Welling, secre taris; Mr. B. H. M. Gransjean, lid en C. W. Schuller, lid. Het gironummer van de Stichting We reldlepradag Nederland in Den Haag is 343600. WADDINXVEEN De Waddinx veense gemeenteraad heeft zonder discus sie en stemming aan de R.K. woning bouwvereniging „St. Joseph” een stuk bouwgrond van ca. 13.300 vierkante me ter in het bestemmingsplan Zuidkade ver kocht. Op deze grond zal de woning bouwvereniging 88 woningwetwoningen (eengezinswoningen) neerzetten. De huurprijs van deze huizen, die voor zien worden van centrale verwarming, is door de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening voorlopig becij ferd op minimaal 216,90 per maand. Daar komen dan nog de servicekosten, waaronder de variabele kosten van de verwarming bij. De bouwkosten zijn be groot op bijna drie-en-half miljoen gul den. Hij feliciteerde de heer Schulte harte lijk met zijn eervolle promotie al had hij in belang van de raad liever gezien, dat deze vier jaar later was gekomen. Ook het vertrek van de heer Van Tol speet de burgemeester. „U is een deskun dige, die het klappen van de zweep kent. U hebt altijd voortreffelijk de zaken van het college naar buiten behartigd. De langste tijd van uw raadslidmaatschap was u wethouder. Ik heb het gevoel, dat u zich als gewoon raadslid hier niet meer helemaal thuis voelde.” De heer Van den Roovaart (CHU), die zich door het plotselinge vertrek van de heer Van Tol ineens tot nestor zag ge bombardeerd, sprak de scheidende col legae namens de raad toe. Dus TOOS zou TOOS niet zijn, als zij haar plannen voor de toekomst niet ge reed had. Enerzijds zijn het plannen die voortvloeien uit de problemen van heden, anderzijds zijn het plannen die het ant woord moeten zijn op de te verwachten toekomstige ontwikkelingen op beleids- en technisch gebied. Wat ziet TOOS als haar taak in de toe komst? Het is in alle toonaaarden ge zegd: De betrokkenheid van de leden bij het clubgebeuren is hoegenaamd nihil. Daarin verbetering aanbrengen zien wij als onze primaire taak. Hoewel wij ons realiseren dat ons streven in de huidige tijd met huisbuis, studie en talloze andere pleziertjes, min of meer idealistisch aan doet, hebben wij de vaste overtuiging dat wij dit probleem moeten aanvallen. De heer Van Tol zei in zijn afscheids woord met groot genoegen vier jaar lang te hebben deelgenomen aan de dagelijkse dingen van de gemeente. Toen hij als ’’new-comer” meteen wethouder werd heeft hem dat veel tijd en energie gekost. „Maar ik heb er ook veel van geleerd. Ik dank u, dat u altijd hebt geholpen om er van te maken wat er van te maken was.” De heer Van Tol benadrukte, dat voor al het tot stand komen van het Anne Frank-centrum hem grote bevrediging had gegeven. „Ik hoop, dat de raad het juiste ritme zal vinden om tot grote daden te komen,” zo besloot de heer Van Tol, „en ik hoop, dat er een goede verstandhouding zal groeien tussen het college van B. en W. en de raadsleden, opdat er letterlijk en figuurlijk in Waddinxveen zal blijven worden gebouwd. komt ben ik meteen geen nestor meer. Daar ben ik blij om, want ik voel me in eens heel oud. Weest u ervan verzekerd, dat de raadsleden u zullen missen. U heeft bewezen, dat ook iemand, die tegen bepaalde dingen is, grote verdiensten kan hebben. Wij hopen altijd op uw kundig heid terug te mogen vallen.” De heer Schulte zei in zijn dankwoord, dat hij onwaarachtig zou zijn indien hij zou beweren zijn overplaatsing te be treuren. „Het lidmaatschap van de raad over viel me eigenlijk: ik ben politiek meer landelijk gericht. Toch vond ik de ge meentelijke zaken erg interessant: zij zijn grijpbaar en vaak op korte termijn te rea liseren.” Het werk zal in totaal vier dagen eisen: twee om de enquête uit te zetten (25 en 26 februari) en twee om haar op te halen (1 en 2 maart). Per dag wordt een ver goeding van dertig gulden uitgekeerd. Vrijwilligers, van wie wel wordt ver wacht dat ze de nodige administratieve vaardigheid bezitten, kunnen zich schrif telijk of telefonisch (tel. 4433) opgeven bij de plaatselijke leider van de volkstel ling op het raadhuis aan de Zuidkade. Om over lepra een zo duidelijk moge lijke voorlichting te geven, fondsen te werven en hulp aan de ruim twintig mil joen slachtoffers te bieden, hebben on langs de Nederlandse Stichting tot Lepra bestrijding en het Nederlandse Lepra fonds gezamenlijk de Stichting Wereld lepradag Nederland opgericht. Tot nu toe organiseerden beide deel nemers zelfstandige activiteiten in het kader van de Wereldlepradag. Met de doelstellingen van de nieuwe stichting hebben zich inmiddels ook de overige Nederlandse organisaties tot leprabestrijding akkoord verklaard. Dat zijn de Gastman-Wichersstichting (hulp aan patiënten in Nederland),, de Orde van St. Lazare (algemene hulp) en de Vereni ging Protestants Centraal Lepra Comité Bethesda (hulp aan leprapatiënten in Su riname). De nu gezamenlijk georganiseerde ac tie zal worden uitgevoerd volgens inter nationaal aanvaarde nonnen. De fondsen die dit jaar door de samen werkende organisaties worden ingeza meld, zullen worden bestemd voor zes projecten van de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding in Kenya, Uganda, Ethiopië en Tanzania, voor drie projec ten waaraan deze Stichting meewerkt in Kenya en Malawi, en voorts aan het pro- Naast uren voor huisvrouwen, vetera nen, uren met grondgymnastiek,trainings- springuur, hebben wij sinds enige jaren springuur, hebben wij sinds enige ajren ballet op het rooster staan. Hoewel liefhebbers van harte welkom zijn op dit uur, is deze les toch vooral in gesteld voor keurploegenleden en aspi rant keurploegleden, om zich bewegings vrijheid eigen te maken en het rytmisch gevoel te verhogen. Het prestatieniveau stijgt. Onlangs eindigden vier T.O.O.S.-jon- gens op de derde plaats bij de Nationale Kampioenschappen, zelfs voor de Kring Gouda en ongekend gebeuren. De moderne tijd vraagt om prettige in termenselijke verhoudingen. De ingewik kelde structuur van de maatschappij werkt het ontstaan van samenwerkings problemen in de hand. De veelheid van ontspanningsmogelijkheden voor de spor tende jeugd maken het noodzakelijk mid dels de communicatiemiddelen de aan dacht te vestigen op T.O.O.S., om de ver overde plaats n de Waddinxveense sa menleving te behouden. I i I l 1 i i i I l I l l l l l l I l I l i I I i I l l i i i I i I---o----g?---- Dit antwoord het college op vragen van het lid van Provinciale Staten mej. drs. I. Günther (VVD). Het Statenlid had gevraagd of het col lege bereid was na te gaan of het moge lijk zou zijn ter overbrugging van de be staande moeilijkheden tijdelijk hulp te bieden nu de docenten aan de muziek school met ontslagaanvrage hadden ge dreigd als hun salaris over december niet zou worden uitbetaald. Ook wijzen Gedeputeerde Staten erop, dat de moeilijkheden de vaste financiële basis van de muziekschool betreffen, die j niet afdoende met tijdelijke hulp gebaat Uit nadere berichten is Gedeputeerden overigens gebleken dat de acute nood van de muziekschool is opgeheven. Voorzover het college bekend is de Streekmuziekschool Waddinxveen de enige, die in een dergelijke financiële noodtoestand verkeerd, waarmee niet is gezegd, dat de financiële positie van an dere muziekscholen gunstig is. De vrouwelijke toekomst van T.O.O.S. toen: een keurploegje uit het jaar 1924. gg

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 7