Unieke kwekerij Edelman: naar gaan ook ananas Cactussen en was in cross Anne Frankcentrum Inenting pokken WIJ WILLEN ZINGEN Een administratief medewerker autohandel n.v. Duizenden rode driftkopjes alle windstreken Ghyta den Besten onstuitbaar Rooster spreekuren Anne Frankcentrum VOO verdiept zich landelijke problemen in enige medewerksters Pagina 3 Waddinxveen Ananas thuis Enthousiasme DE STICHTING NUTSSPAARBANK EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! ZIEKEN, BEJAARDEN, GEVANGENEN, GEHANDICAPTEN DOKTERSDIENSTEN Geslaagd Blijmoedig I 9 zi WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 (foto Sjaak Noteboom) MOERKAPELLE (Advertentie) te Gouda vraagt voor spoedige indiensttreding: Brieven aan de Directie der bank, Oosthaven 12, Gouda. r^MMrrnrgri K3C OP ONS KANTOOR IS PLAATS VOOR VOOR Wiens taak grotendeels zal bestaan uit de debiteurenbewaking. Dat kan en MOGEN WIJ OP U REKENEN Sollicitaties aan: m Maandag Mannendag 8 februari, 20.00 uur Geref. Verenigingsgebouw goedkope ananas: hij doet met al zijn planten alleen maar in de groothan del. Wacht maar rustig af: over een paar jaar kunt u misschien de vruch ten van uw huis-ananas plukken als u mee komt zingen. Dan wachten zij niet tevergeefs op het Chr. Waddinxveens Mannenkoor ”De Brug”. Ter vervulling van deze vacature zoeken wij een accurate actieve jongeman met administratieve ervaring. Als u zich wilt oriënteren bent u van harte welkom op onze maandelijkse repetitie- avond op maandag 8 februari om 20.00 uur in het Geref. Verenigingsgebouw, Stationsstraat. Vioten op een 3e plaats met hierbij M. Eindhout als 8e en P. Bootman als 11e. A. Boolman, E. Vliegendhart, A. van Vliet, J. Evenhardis en E. Beumer kwa men als resp. 14e, 22e, 26e, 30 en 31e over de streep. Bij de jongens D bleven R. Kuipers en M. Honkoop broederlijk bijeen en werden als 9e en 10e afgevlagd. C. Burghoorn werd bij de meisjes A een goede 4e, terwijl P. v.d. Lans bij de jon gens B 8e werd. A. Schrooder eindigde als 13e bij de jongens C. Bij de senioren werden M. Droog 19e, B. Droog 21e, N. Kuipers 23e, J. Droog 25e en C. van Leeuwen 29e. lange-naam in één man, die er zijn hart en ziel in heeft gelegd: Jan de Jong. Ned. Herv. kerk: 9.30 uur en 18.30 uur: ds D. van Vliet. Voll. Ev. Gem. Bethel Boskoop, Burgem. Colijnstr.: 9.30 uur samenkomst. Idem dinsdag 20 uur. St. Victorkerk: zo. 8.00 uur en 10.00 uur, ma. t/m vrij. 7.45 uur; wo. 2Ó.00 uur. Ontmoetingskerk (RK): zo. 8.30, 11.45 en 18.30 uur; di. 7.45 uur; do. 20.00 uur en za. 19.00 uur. Jehova’s Getuigen: 15.30 uur: openbare toespraak; 16.30 uur: Wachttorenstudie. Ned. Herv. Gem.: 10 uur: ds J. D. van Hof, Rotterdam; 18.30 uur: ds W. G. J. van der Sluijs. Herv. wijkgebouw: 9.30 uur en 18.30 uur: ds 1. y.d. Heuvel. Bethelkerk: 9.30 uur en 17 uur: ds T. van ’t Veld. Ie jongs Fluwelensingel 59a - Gouda Telefoon 01820 - 17122 weer rap naar groen zou teruggaan. Een veredeling, jawel. Maar tegelijk een albino, een parasiet: hij leeft zijn rosse leven uit op kosten van een groene stam van een andere cactusplant, die hem voedt. Datzelfde doen de gele en de paarse variëteiten, die nog geen naam hebben en de rosige, een variëteit in wording, die nog vaag naar zijn kleur zoekt. Honderdvijftigduizend gym- nogallica-met-de-lange-naam zijn vorig jaar uit die kassen naar alle windstreken van de wereld gegaan. Als een van de specialiteiten van Edelman, cactus- en kamerplantenkwekerij van wereldnaam. WADDINXVEEN De heer J. T. H. Compeer is aan de Eerste Nederlandse Slagersvakschool geslaagd voor de exa mens vakbekwaamheid en handels- en wetskennis. De heer Compeer, die als 19- jarige slagersleerling begon in het filiaal van zijn vader in Rotterdam en nu werkt in de zaak aan de Kerkweg, heeft destijds het diploma slagersgezel, waar officieel een cursus van drie jaar voor nodig is, in één jaar behaald. Daarbij is het onderhouden van een prettig (mondeling en schriftelijk) contact met onze relaties een eerste vereiste. WADDINXVEEN Zaterdag j.l. werden in Den Haag de crossen ge houden voor het kampioenschap van district West II (Zuid-Holland en Zee land). Hieraan deden ook enkele atleten mee van de atletiekvereniging Wad- dinxveen. Als eersten starten ook hier de meisjes D met hierbij Ghyta den Besten. Na een voor haar enigszins moeilijke start gelukte het haar toch om zich na ongeveer 100 meter in de kopgroep te nestelen. Deze dunde steeds meer tot er tenslotte maar vier loopsters in over bleven. Nog een 150 meter van de finish verwijderd zette Ghyta reeds haar sprint in en wist snel een voorsprong op te bouwen en deze tevens te bewaren tot de finish waar zij zelfs 25 meter voorsprong had op nummer twee. Haar tijd over deze 600 meter was 1.522 met voor nr. 21.595. WADDINXVEEN Zat. 6-2: E. M. L. Hemminga, Dorpstraat 66, tel. 2078. Apotheek Van Doorn geslo ten. Zon. 7-2 dr C. A. de Geus, Pr. Bea- trixlaan 6, telefoon 2676. Apotheek Van Doorn, Pr. Bernhardlaan 3, telefoon 4162 geopend. Spreekuren Maatschappelijk Werkster der Herv. Kerk: Mevr. J. van Harten-van der Meent, maandag, woensdag en vrijdag ’s morgens van 9.00-10.00 uur en woens dagavond van 7.00-8.00 uur in wijkge bouw ’Het Anker’, Kerkweg 234, tel. 4522 De ingang van Wijkgebouw Het Anker is, voor dit spreekuur, niet aan de Kerk weg, maar achterom via de Noordkade. Immanuëlkerk: 9.30 uur: ds N. J. Flink; 19 uur: ds C. B. Roos, Gouda (jeugd dienst). Geref. Kerk: Kruiskerk: 9.30 uur: ds H. J. Swierts, Koudekerk a.d. Rijn; 17 uur: ds D. J. Modderaar. Ontmoetingskerk: 10 uur: ds D. J. Modderaar; 17 uur: ds Swierts. Bij de volgende groep, jongens D, ves tigde W. P. den Besten zich reeds vlak na de start in de kopgroep en wist hierin goed mee te komen tot vlak voor de fi nish. Hier moest hij toch zwichten, maar werd nog zeer verdienstelijk zesde in een tijd van 3,59 min. Bij de jongens C werd T. Versluis met zijn 16e plaats een goede middenmoter. Ook bij de jongens B na de start een Wad- dinxveense atleet in de kopgroep, nl. A. Sikma, die dit van de twee ronden van 1500 meter die te lopen waren, ruim IJ ronde wist vol te houden, Toen echter kreeg hij last van zijn blessure en miste hij ook conditie omdat hij door deze bles sure vier weken niet had kunnen trainen. Toch wist hij nog als vijfde te finishen in de tijd van 12,05. In deze zelfde groep werd C. Versluis 1 le. Eveneens op deze zaterdag toog een grote groep naar Alphen voor de tweede cross voor de Goudse crosscompetitie. Hier eindigde bij de meisjes D A. van Chr. Afgesch. Gemeente: 9.30 uur en 17 uur: ds A. P. Verloop. Geref. Gemeente Boskoop (Mendelweg): 9.30 uur: leesdienst; 19 uur: ds R. Boo gaard, Leiden. Oud Geref. Gem.: Zuidkade 158: 10 uur en 18.30 uur: leesdienst. Remonstr. Gem.: geen dienst. heeft er zich met een enorm persoonlijk enthousiasme ingestort. En zo is het met al die veertien man in de Waddinxveense kassen. „In ons vak zijn altijd mensen te krijgen, die er lief hebberij in hebben”, zegt de heer Edel man. „Dit personeel is blijmoedig, omdat het met natuurprodukt kan werken, dat geen dag hetzelfde is. Het vraagt persoon lijke zorg. Als iemand niet geschikt is voor dit werk, als het hem niet ligt dan rolt hij er vanzelf na een poosje uit.” Dat „natuurprodukt” wordt van over de gehele wereld gehaald. Uit Tunesië, Algerije, de Canarische Eilanden, Japan. De laatste tijd een speciaal palmsoortje uit Mexico, dat ze bij Edelman zorgvul dig aan het „uitproberen” zijn. En dan de ananas. Dat is de laatste specialiteit, waar de kwekerij zich nu op toelegt. Edelman is de enige, die ananas planten importeert. Van de Ivoorkust. „Daar krijg je die plantjes redelijk goedkoop omdat ze daar geen kassen no dig hebben, maar in de natuur groeien. En de inlandse bevolking, die op de plan tages werkt, levert niet te dure arbeids krachten.” Die ananas-mode is vrij nieuw. De ananas gold altijd als een zeer kostbare plant. Door de voordelige import uit Afrika wil Edelman ze nu zodanig in het groot gaan telen, dat ook het grote publiek een ananasplant als sierplant in de huiskamer kan krijgen. „En ik zou er niet van opkijken,” zegt Willem Edelman, „als over een jaar of drie, vier planten met ananasvruchten in de huiskamer staan’. Dat wordt natuurlijk geen ananas om van te smullen. Het is meer het idee. Zo als de mensen het ook leuk vinden om een sinaasappelboompje te hebben met echte oranje-appeltjes eraan. Cactus, kamerplant, sinaasappel boompje en nu dan ook de ananas. Het gebeurt daar allemaal maar aan de Tweede Bloksweg in Waddinx- veen. In een wondere wereld apart. Maar gaat u nu alstublieft niet naar meneer Edelman voor een blikje resultaat zal volgens de werkgroep moe- plaatsvinden in een ledenvergadering van V.O.O., waarbij een forum van medewer kende kerkelijke overheden zou worden gewenst. Tijdens de vergadering deelde de voor zitter de heer A. A. de Bruin mede, dat hij om gezondheidsredenen zich genood zaakt ziet zijn functie van voorzitter be schikbaar te stellen. Hij blijft wel zitting houden in het bestuur. In de volgende bestuursvergadering zal een nieuwe voor zitter worden aangewezen. De dames N. Mol-de Raat, C. de Groot- Kleijer, J. de Vos-Ras en de heren C. N.P. van Vuuren en P. A. de Meij traden af als bestuursleden. Zij werden opgevolgd door de dames J. Brinksma-Prijs en A. Tous- saint-Esseboom en de heren J. W. Borger, ir W. J. de Vos en G. H. de Ruijg. De avond werd besloten met een twee tal films. Een informatiefilm over scho len voor leer- en opvoedingsmoeilijkhe den (L.O.M.) en de op de Expo-Montreal vertoonde film ”Sky over Holland”. WADDINXVEEN De jaarvergade ring van de afdeling Waddinxveen van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs is een prettige en nuttige aangelegenheid geworden, waarbij door de aanwezigen (66 in getal) enkele zeer waardevolle sug gesties werden gedaan. Op deze avond, gehouden in de Prof. Kohnstammschool, heeft het bestuur van de afdeling haar plannen voor 1971 aan de leden voor gelegd. Deze plannen zijn o.a. om over lande lijk gesignaleerde problemen, zoals taal gebruik en woordenschat van de kleuter; aansluiting kleuter- en basisonderwijs; basis- en voortgezet onderwijs; onderwijs vernieuwingen, in nauwe samenwerking met de schoolraad, leerkrachten, ouder- commissies en ouders inleidingen te doen houden door deskundigen en de moge lijkheid te bieden tot discussie. Een zeer hoge prioriteit wil het bestuur toekennen aan het geven van informatie op de basisschool over godsdiensten en levensbeschouwi ngen. De werkgroep die zich bezig houdt met dit onderwerp bestudeert de mogelijk heid van het opstellen van een informa tief programma, dat gesanctioneerd wordt door de medewerkende kerkelijke over heden en door dicdactici kan worden ge vormd tot een te integrerend onderdeel van bloksystemen. Met diverse stromingen bestaat reeds contact. Een laatste beoordeling van het Op een eindeloos lange tafel, die hier begint en hele maal daarginder pas ophoudt staan ze in onafzienbare rij achter elkaar: zestienduizend vuurrode, stekelige driftkopjes. En zeg nou niet daar in die loom-lauwe broeikas van „Wat een leuke rooie bloem heeft die cactus.” Want dan zou bedrijfsleider Jan de Jong van kwekerij firma K. Edelman toch wel even recht smake lijk moeten lachen. Want dat rode stekelbolletje op die groene stekelsteel is helemaal geen bloem. Het is de Gymnogallicum Mehanovitchii Optuma Rubra zelf. Een veredeling van een groen, knolrond cactusje, dat - als je het gewoon z’n gang zou laten gaan - van rood Het grote enthousiasme van bedrijfs leider De Jong is er dus voor een niet on belangrijk deel debet aan geweest, dat Edelman zijn gehele kweek naar Wad dinxveen heeft overgeplaatst in de hoqp zo aan de steeds groter wordende vraag te kunnen voldoen. Die vraag leidt tot export over de ge hele wereld. Engeland en de Skandinavi- sche landen zijn daarbij de grootste afne mers. De Oostbloklanden behoren (nog) niet tot de klantenkring, omdat de han- delsbelemmeringen hiermee op schier on overkomelijke moeilijkheden stuiten. Wel het Verre Oosten, Japan. Veel minder weer de Verenigde Staten. Omdat ook voor de handel met Amerika een massa moeilijke voorschriften gelden. „En als we het in Europa kwijt kun nen, waarom zouden we dan de moeilijk- ste weg zoeken?” zegt Willem Edelman heel zakelijk. Zakelijk. Natuurlijk is een kwekerij van en een handel in planten even zake lijk als een handel in flanellen borstrok ken. Met dit verschil, dat in dat kweek- werk de mens zich toch wel op een heel bijzondere manier manifesteert. Je kan dat zien aan een man als De Jong. Bet was voor hem zonder twijfel een enorme overgang van de groentekwe- kerij naar de sierplantenbranche. Hij kreeg te maken met een hoop hem onbe kende artikelen, die ieder voor zich om speciale verzorging vroegen. Denk alleen maar eens aan de steeds weer verschil lende warmtegraden die bepaalde kassen met bepaalde artikelen eisen. Maar hij MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Elke donderdagmiddag van 16.30-17.30 u. PEDICURES Elke dinsdagmorgen van 9.00-12.00 uur. mevrouw L. van Dijen-van Dam. Elke eerste donderdagmorgen van de maand van 9.00-12.00 uur - mevrouw Van Haas-de Kroon. WADDINXVEEN Dinsdagmiddag 9 februari om 2 uur kunnen kinderen, geboren in de maanden januari tot en met augustus 1970, in het Groene Kruis gebouw aan de Stationsstraat gratis wor den ingeënt tegen pokken. De ouders van de betrokken babies hebben een oproep gekregen van de Pro vinciale Entadministratie. Kinderen, die kort geleden de D.K.T.P.-injectie hebben gekregen, mogen niet worden ingeënt. Nadere inlichtingen geeft de afdeling Algemene Zaken van de Gemeentesecre tarie, tel. 4433. BANKEN Elke maandagmorgen van 9.00-12.00 uur: Postkantoor. Elke dinsdagmorgen van 9.00-12.00 uur: Nederlandse Middenstands Bank. Elke woensdagmorgen van 9.00-12.00 u.: Algemene Bank Nederland. Elke woensdagmiddag van 14.00-17.00 u.: Nutsspaarbank. Elke donderdagmorgen van 9.00-12.00 u.: Coöperatieve Raiffeisenbank. Elke vrijdagmiddag van 13.00-16.00 uur: Algemene Bank Nederland. Edelman uit Reeuwijk zette zo’n kleine drie jaar geleden zijn eerste stap pen op Waddinxveens grondgebied. Het Reeuwijkse bedrijf groeide zo hard, dat er naar mogelijkheid tot uitbreiding moest worden gezocht. Die werd gevonden bij Jan de Jong aan de Tweede Bloksweg. Het ging hem niet zo voor de wind in de groentekweek en daarom zag hij er wel wat in in om ja te zeggen op het voorstel van Edelman om in zijn kassen cacteeën en sier planten te gaan kweken. „We konden dit kopen omdat we in De Jong hier zo een goeie chef hadden,” zegt Willem Edelman nu. Dat „dit” wat werd gekocht waren de kassen van Van Win gerden, aanpalend aan het voormalig be drijfje van De Jong. Sinds december kweekt de firma Edelman nu ook daar zijn planten in ruim zevenduizend vier kante meter kassen. Met een mogelijk heid tot uitbreiding naar twee hectaren. Het moederbedrijf in Reeuwijk is van ongeveer dezelfde grootte: daar wordt nu alleen nog het im- en exportwerk afge handeld. Bijna tachtig jaar geleden - om precies te zijn 78 jaar - is grootvader Edelman begonnen met een boomkwekerij. In 1948 maakte zijn zoon Jan zijn hobby tot be drijf en schakelde over op de cactus- kweek, waarbij in 1956 ook de kamer planten kwamen. Met zijn zoons Klaas en Willem voert hij nu dit internationale bedrijf, dat door zijn systeem in totaliteit gerust het meest vooruitstrevende van Europa mag worden genoemd. Dat sy steem houdt onder meer in, dat Edelman met een eigen wagenpark heel Europa doortrekt, een wagenpark, dat nooit ’leeg’ rijdt. Gaat er bijvoorbeeld een export- partij naar Zweden, dan wordt op de te rugweg import in Denemarken geladen. Met een gewoon veilingsysteem is dat on mogelijk, omdat op een veiling alleen be paalde produkten mogen worden ver kocht. Edelman beschikt door zijn werk wijze over een uniek internationaal as sortiment. WADDINXVEEN De Waddinx- veense woonflats voor bejaarden en het Anne Frankdienstencentrum trekken door hun unieke opzet nog steeds de be langstelling. Woensdagmorgen 24 febru- arie komt de heer Mackenzie, hoofd- ingcnieur-directeur van de Provinciale Directie van het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening met een gezelschap deskundigen het complex bezichtigen. iïrS

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 5