Breng dit op tafel eens van VERKEERSSPIEGEL Lezers Schrijven Hondevuil 2 Hulde voor 16 jubilarissen Katholiek Vakverbond De „miljoenenerfenis” EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK F: Pagina 2 GOUDSE BIOSCOPEN Overnemen VOORRANG GEVEN IS VEILIGER DAN VOORRANG NEMEN aa door Lom L odewijk AGENDA POULARDE MET NOTENSAUS CHERKES TAVAGU WADDINXVEEN Op een feestelijke jubileumavond heeft de afdeling Waddinxveen van het Nederlands Katholiek Vakverbond vrijdag zestien jubilarissen gehuldigd, die het verbond vijftig, veertig of vijfentwintig jaar waren trouw gebleven. Voor dit bijzondere gebeuren waren vier districts- bestuurders naar Waddinxveen gekomen: de heren Stroek, De Groot, Wou ters en Leuven. Zij reikten de jubilarissen de gouden en zilveren ere-spelden van het N.K.V. uit. Voor vijftig jaar lidmaatschap ging de onderscheiding naar de heren H. v.d. Kroeg, N. v.d. Kroeg en Jaspers, voor veertig jaar naar de heren Berkesteijn, Lichtenberg, Van der Heiden, Bresser, Zoethoutmaar, Verwoerd en Droog en voor vijfentwintig jaar naar de heren Kok, Bunnik, J. Vermeij, H. Vermeij, Uilenbroek en Van Os. Hun dames werden uiteraard ook in deze hulde betrokken. GEVULDE KALKOEN l’II.K, DOLMASI De buitenlandse kip- en kalkoenrecepten, die wij aan het einde van vorig jaar met de feestdagen brachten, bleken veel succes te hebben. Daarom hier nogmaals een paar van die culinaire heerlijkheden, dit maal uit de Turkse en de Italiaanse keuken. ’’Voorrang 't is zo’n simpel woordje voor de fietser - automobilist, maar ’t verraad maar al te vaak de weggebruiker egoist!” ”HOE” voorrang geven. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 FEBRUARI 1971. HOOFDSTUK IX. Wordt vervolgd seerde. Met een gezellig dansje, waarbij het trio „The Mixers” uit Schiedam voor de muziek zorgde, werd dit geslaagde N.K.V.-festijn besloten. keer van rechts mag men verkeer van links niet blokkeren. Bij het verlenen van voor rang dient dus het gehele kruisingsvlak vrijgelaten te worden. Dus stoppen vóór de kruising. Elke bestuurder die een Reunie: Do en Vr. 8.15 u., Za. 7-9 u., Zo. 3-5 u.: „Heil Boats” (14 jr). Zo. 7-9 u„ Di. en Wo. 8.15 u.: „Ik lan Adamsson” (18 jr). Schouwburg: Do. 8.15 u., Za. 3-7-9.15 u., Zo. 3-5-7-9.15 u„ Ma., Di. en Wo. 8.15 u.: „De Non van Monza” (18 jr). Bovenstaande reactie mag in uw krant worden vermeld opdat er hopelijk toch nog enige verbetering van de mensen is te verwachten. P.S. De situatie op het M.K.Rictberg- plantsoen is al even erg als elders. danwel om zich tussen de kruisende verkeersstroom op te stellen (b.v. tussen een onderbroken brede middenberm), wanneer dat ononderbroken kan plaats hebben. Zolang men dus zelf moet wachten op ver- Gchuldigden met hun echtgenotes en huldigers op de feestavond van het N.K.V., waar zestien jubilaris sen werden onderscheiden. ondermeer dat men het kruisingsvlak met matige snelheid dient te naderen. Dus geen gas bijgeven om de ander misschien nog net voor te zijn, of paniek zaai- die achteruit rijdt mag dat slechts doen indien dat mogelijk is zonder gevaar voor andere weggebruikers of schade te veroorzaken. Wie achteruit rijdt moet dus altijd voorrang geven. In beginsel moet voorrang worden gegeven (de door gang worden vrijgelaten) voor bestuurders van rechts. Hierop zijn echter diverse uitzonderingen, die bespro ken zullen worden onder „Wanneer voorrang geven”. Onder alle omstandigheden moet voorrang worden ver leend aan motorvoertuigen van de politie en brand weer, ziekenauto en motor voertuigen van de hulpver leningsdiensten, zoals Roo- dc Kruis en B.B., indien zij de bekende licht- en geluids signalen voeren. Het eerbiedigen van ei kaars rechten is de grond slag voor velig verkeer. Houdt ook rekening met de fouten van anderen. Zijn collega’s De Groot, Wouters en Leuven sloten zich hierbij aan en bena drukten op hun beurt, dat er nog steeds gestreden moet worden. Na deze officiële plechtigheid voerden leden van de NKV-toneelgroep uit Gou da het blijspel „Gasten in eigen huis” op, waarmee de volle zaal zich kostelijk amu- I I I I I I I I I I I I l I I 1 I I l l l I Na een welkomstwoord van voorzitter H. Heller sprak de heer Stroek de jubi larissen toe. Hij noemde het een unicum, dat er zo velen waren. Hij schetste hen als strijders van de vakbond, want door hun collectieve inzet werden ellende en ar moede van vroeger omgezet in de realiteit van de welvaart. I I I I I l I I l l l i t i i i i i ROMEINSE POULARDE POLLASTRA ALLA ROMANO 1 poularde - 50 gram boter of marga rine - zout en peper - specerijen: lau rier, thijm, saffraan, paprika - 50 gr. meel - een flinke bleekselderij - 4 uien Nog even een reactie op uw antwoord op het ingezonden stuk „hondenvuil”. Volgens u is het ’’uitlaten” op de rijbaan levensgevaarlijk, maar ik vind „vrijlaten” op de rijbaan veel gevaarlijken Deze die ren kan geleerd worden hun behoefte in de goot te doen. Het zou remmend werken wanneer er een Politieverordening was. Uw wenk, de kinderen te leren uit te kijken waar ze lopen, is zo onmenselijk tegenover een kind, dat daar niets van te verwachten is. Het kind moet al zoveel rekening houden met het drukke verkeer, met neurotische flatbewoners, en noem maar op. Wat be treft de speciaal aangelegde speelvelden kan ik u nog zeggen dat deze beslist niet altijd onder het bewakend oog van de moeders staan, wat toch ook in deze tijd vooral voor de kleinere kinderen nodig is. Dan nog uw suggestie om de kinderen achter kippegaas te laten „spelen”: dit zou niet hoeven wanneer alle mensen mee zouden helpen ook de grondvervui- ling tegen te gaan. Met uw suggesties en wenken komen we niet verder, integen deel! De tegenwoordige voor- rangsregels spreken niet meer over ’’gelijktijdig of nagenoeg gelijktijdig nade ren”, doch alleen maar van ”dé doorgang vrijlaten”. Wel is nu uitdrukkelijk be paald dat bestuurders die voorrang hebben geen kruising of splitsing mogen kruising of splitsing van wegen oprijdt moet daarbij bijzondere voorzichtigheid GARIBALDI-KALKOEN - TACCHINO-GARIBALDI 1 babykalkoen - 250 gram boter of margarine, voor de farce (vulling) - 400 gram hamspek - 2 uien - 250 gram verse champignons - zout en peper. Het hamspek door de gehaktmolen draaien, de uien snipperen, de cham pignons tot blokjes snijden. Dit alles door elkaar mengen en hiermee de baby-kalkoen vullen. Dan dichtnaaien. In een braadpan boter verwarmen, de baby-kalkoen erin doen en regelmatig met boter begieten. Laten braden tot hij botermals is. Serveren met maca roni of vermicelli, bestrooid met Par- mesaanse kaas. De inhoud van de in deze rubriek opgenomen brieven valt buiten ver antwoordelijkheid van de redactie. Slechts brieven, waarvan naam en adres van de inzender aan de redac tie bekend rijn, komen voor plaat sing in aanmerking. De redactie be houdt zich het recht voor om inzen dingen te bekorten of zonder opgave van redenen te weigeren. SPECIALE YOGHURTSOEP YOGHURT CORBASI 1 poularde - 2 eetlepels bloem - 2 eet lepels boter - 1/2 liter yoghurt - y2 eet lepel gedroogde kruizemunt - beetje zout. We trekken de bouillon 1% liter) de dag voor we het recept klaarmaken. Zeef en ontvet de bouillon. Doe de yoghurt met wat zout in een schaal. Maak de boter warm en doe er de bloem door. Aanlengen met een beet je bouillon en dan dit alles door de rest van de bouillon roeren. Doe er dan de yoghurt bij. Laat al roerende de soep aan de kook komen, maar niet doorkoken. Verwerk het van de botjes genomen kippevlees tot kleine balle tjes, die U in de pan of aan het spit bakt en warm bij de soep serveert. GEGRILD BRAADKUIKEN A LA ZAHLEH FARAIJE MARSCHWIEH 1 braadkuiken - teentje knoflook - beetje zout, peper - *4 citroen - '/2 kop olijfolie. Het teentje knoflook fijnsnijden en vermengen met zout, peper, het sap van een halve citroen en y2 kopje olijfolie. Goed mengen en het braad kuiken hiermee goed bestrijken. Leg het braadkuiken in dit mengsel en laat het, in de koelkast, enige uren mari neren. Braad of grilleer het dan op ge wone wijze. Geregeld bedruipen met het mengsel en steeds draaien. Heet opdienen en de marinade als saus ge bruiken. „De essentiële noden zijn door de snelle ontwikkeling overwonnen. Maar de te genwoordige generatie moet nu de taak overnemen van de oude strijders, zodat wij niet achterop raken, maar onze leden beveiligen tegen verdere calamiteiten,” aldus de heer Stroek. Hij moest erkennen, dat in de vakbond lauwheid heerst zoals ook in de politiek en de godsdienst. „De jeugd van heden moet met medewerking van de ouderen de verdere ontwikkeling van de vakbond veilig stellen en zich hiervoor volledig inzetten,” aldus de districtsbestuurder. 1 kleine poularde of 500 gr. kuiken- pootjes - 1 wortel - 250 gram gepelde noten - 1 eetlepel paprikapoeder - 2 uien - lepeltje zout - bosje peterselie - 3 dunne sneetjes volkbrenbrood. Kook de poularde met de wortel, zout. 1 ui en peterselie. Reken tot 1 uur voor het gaar worden. Koel de kip in het kookvocht af. Maal de walnoten door een vleesmolen. Meng er de fijn gesnipperde ui en de drie, in ontvette kippebouillon geweekte sneetjes brood doorheen. Doe er paprikapoe der en zout bij. Pers het mengsel door een doekje. U houdt amper een kopje, vocht over. Meng het overblijfsel met liter kippebouillon tot een smeuïge pasta. Haal de kip uit de bouillon, haal het vlees van de botten en verdeel die in kleine stukken. Meng de helft van de walnotenpasta door de stukken kip. Doe dit in een met olie ingewre ven schotel. Doe de rest van de pasta er overheen en giet hierover het kopje met walnotenolie. Serveren met warm stokbrood. kapitalist van Huize „Swastika” dat na de oorlog was om gedoopt in „De Drecht”, om geen aanstoot te wekken Jaap Heyblom kreeg weer dat gespannen gevoel, toen de kleine man met het gerimpelde gezicht, de felle oogjes achter een lichtgetinte bril schuilgaand, bij hem binnentrad. „Dag meneer Heyblom, ik hoop dat u het niet te druk hebt” „Ik heb het nooit te druk voor de relaties van de bank”, zei Jaap beleefd. „Gaat u zitten meneer Soedrev. Wat kan ik voor u doen?” Hij zag wel dat het niet ging om een wissewasje, zijn be zoeker legde een zwartleren tas met bescheiden voor zich op de tafel en ging er makkelijk voor zitten. De jongste bediende kwam binnen met wat formulieren die getekend moesten wor den, hij zag Soedrev geïrriteerd op kijken. „Jan”, zei hij, „ik kan voorlopig niet gestoord worden. Meneer Boesman past wel op de winkel”. Hij zag Soedrev tevreden glimlachen. Het ging om een nogal ingewikkelde transaktie, maar de bezoeker wist het duidelijk genoeg te maken en Jaap begreep al heel gauw waar het om ging. Kennelijk tevreden, dat hij niet meer woorden had hoeven te gebruiken, accepteerde Soe drev de directiesigaar. Aan de manier waarop hij die aanstak en tevreden de rook voor zich uitblies, voelde Jaap, dat dit Thalia: Vr., Ma., Di., Wo. 7.30 u„ Za. 2.30-7.30 u„ Zo. 3-7.30 u.: „Irma la dou ce” (14 jr). Za. 10 u. en Wo. 2.30 u.: „Zwaan kleef aan” A.L. 1 kalkoen - 100 gram rauwe rijst - 25 gram gedroogde rozijnen - 40 gram ongezouten olienoten - 125 gram boter - zout, peper - '/2 liter water. Week de olienoten gedurende 30 min. in heet water. Doe er in de laatste 10 min. de gewassen rozijnen bij. Laat in een pan de boter bruin worden en sau- teer hierin de uitgelekte noten en ro zijnen en de rijst goudbruin. Doe er ook de gehakte lever, maag en hart bij. Giet er water op, doe er zout en peper op en breng het geheel aan de kook. Laat alles op een zacht vuurtje in 20 minuten gaar koken. Zet dan de deksel wat open om de rijst mooi droog en korrelig te laten worden. Vul met dit mengsel de kalkoen en naai die dicht. Braad de kalkoen in de braadslee op de normale manier. Ver geet niet de kalkoen af en toe te be gieten met de saus, en wat water in de saus te doen om indikken ervan te voorkomen. Deze kalkoen serveert U zonder extra’s, de rijstvulling is vol doende. - 4 groene of rode pepers - 1 teentje knoflook - 3 tomaten - 1 glas rode wijn - 2 bouillonblokjes voor *4 liter bouil lon - 250 gram champignons - zout - peper en suiker - Worcestersaus. Snij de poularde in acht stukken, die U met peper, zout en paprika in smeert. Haal ze door de bloem. Nu in de braadpan boter laten smelten en de 1 stukken poularde even goudbruin aan braden. Ze snel eruit halen 5 mi nuten). Voeg er wat gesnipperde uien, pepers en knoflook bij. Met wat lau rierblaadjes, thijm en saffraan krui den. De deksel op de pan en het geheel even laten smoren. Daarna de gesne den tomaat, een glas rode wijn en een halve liter bouillon toevoegen en vijf minuten laten doorsudderen. De even gebraden stukken poularde weer erbij doen en in een gesloten pan alles laten gaarstoven. Met zout, peper en suiker en Worcestersaus op Uw eigen smaak afmaken. Opdienen met macaroni. GEBRADEN KALKOEN - TACCHINO ARROSTO 1 babykalkoen -150 gram boter of margarine - 2 knofiookteentjes - peterselie - bloem - 200 gram cham pignons - 6 tomaten - peper en zout. De babykalkoen van binnen inwrijven met peper en zout. Een kwart van de boter met een beetje peterselie en een I half teentje knoflook erin leggen en de opening dichtmaken. De buiten- kant van de kalkoen met zout inwrij ven en bestrijken met warme boter. Daarna met bloem bestuiven. De rest van de boter met 1 teentje knoflook in een braadslede doen, waarin ook de kalkoen komt, die in vier kwartier regelmatig bedruipend gaar wordt ge braden. Het laatste kwartier de cham pignons en de in stukken gesneden to maten mee laten smoren. Serveren met rijst of met gebakken aardappelen. KIP OP JAGERSMANIER POLLO ALLA CACCIATORA 1 poularde of braadkuiken -150 gram boter of margarine - 2 uien - 1 bleek selderij - 1 wortel - 4 tomaten - V/2 glas witte wijn of sherry - zout en peper. De poularde in 4 stukken verdelen. Deze in de boter goudbruin bakken en uit de pan nemen. In de boter de gesnipperde ui fruiten. De kleingesne den bleekselderij, tomaten en wortel doet U erbij en U laat ze 5 minuten meesmoren. De kip komt weer in de pan terug, met zout en peper naar smaak. Met de deksel op de pan alles laten stoven tot het vlees mals is. De wijn of sherry erbij schenken en nog 10 minuten laten sudderen. Serveer er macaroni bij. GEGARNEERDE KIPPETJES CHIPOLLATA 2 braadkuikens van 800 a 900 gram - 150 gram boter of margarine - enkele takjes peterselie - 250 gram braad worstjes - 20 uitjes - 5 tomaten - 100 gram spek - 250 gram worteltjes - zout en peper. De braadkuikens zouten. Daarna in boter aanbraden, waarin U de takjes peterselie legt. Intussen de kuikens re gelmatig met boter bedruipen. De braadworstjes en de stukjes spek apart braden. Ook de worteltjes, tomaten en uitjes samen stoven. Op een grote schaal alles mooi opdienen. Rijst of macaroni erbij serveren. „Henri kwam me afhalen met de auto,” vertelde ze zelf. „Nu die kans was te schoon natuurlijk. En ik had geen idee dat jij nog komen zou.” Het klonk alsof ze zeggen wilde: dan had ik Henri natuurlijk laten schieten. In eider geval hoorde Frits er dat in en zijn hart begon te zingen op aloude wijs. En gezellig had ze lopen vertellen over de school en over het ballet dat ze instudeerden. „Je komt toch ook?” Natuurlijk kwam hij. Dat zou hij zich niet laten ontgaan. Jeanne als een fee in het zoeklicht zwevend over het toneel! Veel te gauw naar zijn zin waren ze bij het doktershuis. „Nou Frits, wiedersehn”, zei ze vlot. Wiedersehn. Het zou dus een weerzien worden. Frits hoor de allemaal wonderschone muziek rond zich en kwam pas tot de vaderen, toen het deposito van een onopgevoede hond hem aan de aarde en haar problemen herinnerde. Hij schraapte ijverig langs de stoeprand de smurrie van zijn schoenzool en verwenste alle dierenvrienden, die hun plicht tegenover de mensheid zo vaak verzaakten en de openbare weg beschouw den als honden-toiletgelegenheid. Binnen luisterden zijn vader en moeder naar het gefluit, vermengd met het geluid van plassend water. „In ieder geval beter dan zo’n snerthumeur”, vond Suus. „Hou je maar doodstil,” zei de bedachtzame Jaap. „Zie jij dat meisje de Hoogh als mevrouw Heyblom?” „Vader, je denkt veel te ver door,” vond zijn vrouw. „Hij kan nog voor geen vogel de kost verdienen.” „Dat komt er tegenwoordig helemaal niet meer op aan”, stelde Jaap'vast. „Wij, ouwerwetse romantische lui, trouwden niet eer voor we het doen konden. Tegenwoordig lacht men om de romantiek, de jeugd is zo zakelijk en realistisch als het maar kan, maar de helft zit bij vader en moeder of op zolder kamertjes te hokken met hun jong geluk, en te schelden op de huisvestingcommissie.” „Je denkt toch niet dat Frits begon Suus verontwoor- digd. „O nee” suste Jaap, „wat dacht je. Onze kinderen zijn zo niet. Dat zeggen trouwens alle ouders van al hun kinderen, weet je?” Suus zag er naar uit of ze iets terug wilde zeggen, maar de deur ging open, de fluittoon werd schriller, en ze troostte zich in gedachten met de oude spreuk van haar moeder. „De wijs heid zwijgt.” t MEVR. J. DE KRUIJF, Mevr. Kuipers Rietbergplantsoen 47 hele gesprek maar een ouverture was geweest, dat nu pas de sfeer geschapen was waarin men kon gaan praten over wat werkelijk belangrijk was, of dacht Jaap, de aap uit de mouw zou komen. „Bent u gehaast?” vroeg Soedrev. „Tijd hebben voor relaties van de bank is mijn eerste en voornaamste taak”, zei Jaap, „en ik zorg er altijd voor dat ik tijd héb”. „Ik heb het niet op mensen die geen tijd hebben”, zei Soe drev”, dat betekent dat ze hun tijd niet weten in te delen, dat ze er slordig mee omspringen. En tijd is het duurste artikel, want het is nóch te betalen, nóch te vervangen.” Als jij je tijd gebruikt om zulke preekjes te houden, dacht Jaap, dan heb je daar óók een bedoeling mee. „Wat ik hier met u bespreek, blijft toch tussen ons?” vroeg Soedrev. „Als het van vertrouwelijke aard is, ongetwijfeld”, zei Jaap. „Dat is het. Ik wilde namelijk uw advies”. En Soedrev ont wikkelde, heel voorzichtig, het plan voor een onderneming die grote winsten zou kunnen afwerpen, maar dat sprak wel haast vanzelf een uitermate speculatief karakter had. Sjonge, dacht Jaap, wat ben jij een gewiekst mannetje! Wat een doorzicht! Bijna een zakengenie. Maar ook: wat ben je een volslagen gokker. Toen Soedrev was uitgesproken en hem afwachtend aan zag, stemde hij voorzichtig toe in de grote mogelijkheden, maar onderstreepte nog veel sterker de risico’s. Soedrev glimlachte. „Ik had niet anders van u verwacht”, zei hij. „Uw persoon lijkheid zowel als uw functie brengen dat met zich mee. Voor die risico’s ben ik niet bang, die heb ik onder de ogen gezien en daarover treed ik liever niet in détails, want dan zeg ik: een geheim is niet langer een geheim, als twee het kennen”. „Misschien is het dan ook maar beter als het een geheim blijft”, zei Jaap effen en de donkere scherpe ogen namen hem één ogenblik argwanend op. De vent was zo effen als blom- pap, maar wat school er achter dat strakke gezicht? „De kwestie waar alles om draait is: de financiering”, zei Soedrev vlak. Jaap nam ook een sigaar en verrichte langzaam het geijkte ritueel, om tijd te hebben tot nadenken. Eind van ’t sprookje. Boesman had, zodra hij de gedrongen gestalte van meneer Soedrev in de hal van het bankgebouw ontdekte, hem met de nodige strijkages de spreekkamer binnen geloodst, en ieder een moest wel tot de conclusie komen dat hij zo al geen boe zemvriend, dan toch een zeer nauwe relatie van de bezoeker was. Hij kon het maar moeilijk verkroppen dat meneer Soe drev met alle geweld „de directeur persoonlijk” zei te moeten spreken. Hij bracht de boodschap aan Jaap Heyblom over. „Zal ik er even bijkomen?” vroeg hij hoopvol, „ik ken hem eh-nogal goed.” „Graag”, zei Jaap Heyblom diplomatiek, het kostte hem al moeite genoeg de goede verstandhouding met zijn naaste me dewerker te handhaven, „ik geef wel even een seintje als ik merk, dat meneer Soedrev dat graag heeft.” Boesman droop af. Die uitgestreken Heyblom zette hem weer lekker op zijn plaats. De man wist niets van „public relations”. Alsof hij, Boesman, het niet geweest was die de bank zo’n goede relatie had aangebracht! In ieder geval had hij zich tegenover diverse bestuursleden al enkele opmerkin gen laten ontvallen, die duidden op zijn intimiteit met groot- oprijden wanneer zij hal verwege op het kruispunt moeten stoppen om b.v. zelf betrachten. Dat betekent voorrang te geven aan ver keer van rechts terwijl zij daardoor het voor hen van links komende verkeer on nodig het doorgaan ver hinderen. Men mag dus een kruispunt en door met grote snelheid slechts oprijden om over te te naderen en dan plotse- steken, of zich links of ling nog net voor de krui- rechtsafgaande in te voegen, sing te stoppen, met alle daaraan verbonden gevaren. Bij het voorrang geven behoeft de doorgang uiter aard slechts te worden vrij gelaten voor het in voor waartse richting rijdende verkeer, want de bestuurder

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 2