Van Gent wijzigt stem voor de twijfel Voordeel van Gehandicapt kind krijgt bij Prijsverlaging bij British Leyland Ook in Waddinxveen aktie Rooster spreekuren Anne Frankcentrum Veel verzet tegen verkoop grond voor garagebedrijf N oordkade-Staringlaan Goudse Hout gratis rijles B „Moeders voor Moeders” I I Will Ijf Raad wil af van gemarchandeer Pagina 3 Gratis les EEN BOEKENBOM IS ALTIJD RAAK!! Naar zuiden? Vertederend Waddf'nxveen WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeente raad heeft met negen stemmen voor en acht tegen be sloten aan Noordegraafs Automobielbedrijf N.V. uit Gouda een stuk bouwterrein te verkopen op de hoek van de Noordkade en de Staringlaan. Met het aanne men van dit voorstel door de raad scoorde het college van B. en W. een doelpunt met een buitenspelluchtje. Toen het voorstel in stemming kwam liet een verstrooi de heer Van Gent (PvdA) ’’tegen” horen om dit in de zelfde ademtocht in ’’voor” te veranderen. De heer Van Test nodig Groot belang „Paint-in” in het schilderswin- keltje van Theo den Boon in de Dorpstraat. Tientallen kin deren maakten zaterdag van de kans gebruik om hun artis tieke gaven uit te leven en to gen met penseel en krijt aan het werk. Als het nodig was sprong de grote meester zelf bij omde jeugdige kunstenaars een handje te helpen. Een jury zal al dat kleurige werk beoor delen en dan komt er een ten toonstelling van de meest ge slaagde schilderijtjes en teke ningetjes. (foto Sjaak Noteboom) GOUDA Naast het lesgeven aan kinderen en enkele volwassenen, wordt nu iedere zaterdagmorgen ook lesgegeven aan het geestelijk- en lichamelijk gehandicapte kind bij de Rijvereniging „de Goudse Hout” aan de Bloemen- daalseweg. Het bestuur constateert met grote voldoening, dat de belang stelling steeds weer toeneemt en bovenal, dat de zin van dit werk steeds dui delijker wordt Het paardrijden voor gehandicapten lijkt zo langzamerhand aan een officiële erkenning toe te zijn en het bestuur heeft goede hoop, dat de weg naar een volledige erkenning als therapie meer dan halverwege is afgelegd. Na de recente uitbreidingen in de provincie Utrecht gaat de aktie „Moeders voor Moeders” zich nu ook richten tot de aanstaande moeders in Zuid- Holland en met name ook in Waddinxveen. De aktie, die zich beijvert om urine van zwangere vrouwen in de eerste maanden van de zwangerschap in te zamelen, wordt daarmee thans gevoerd in de meeste belangrijke woon gebieden van ons land (met uitzondering nog van de noordelijke provincies en Twente). De aktie bestaat al verscheidene jaren in de grotere en kleine steden in het zuiden, midden en westen van Nederland. Zeer veel belang stelling voor het inzamelen van urine wordt ondervonden in de grote steden als Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem. „Moeders voor Moeders” vraagt medewerking van aanstaande moeders, teneinde steeds over voldoende urine te kunnen beschikken om een genees middel te maken, dat bij de medische behandeling van bepaalde vormen van onvruchtbaarheid een onvervangbare rol kan spelen. Onvruchtbaarheid Vorige week was het feest op kleuterschool „Pinkeltje”. De hoofdleidster mevrouw B. den Boer-Dullemond vierde haar koperen jubileum en werd daarom in het zonnetje gezet. Loco-burgemeester Lips kwam feliciteren namens het gemeen tebestuur en bracht een fraaie bloementoestand mee. Burge meester Van der Hooft, die toen nog met vakantie op Ma deira was, liet telegrafisch we ten dat hij met de jubilaresse meeleefde. (foto Sjaak Noteboom) GOUDA British Leyland heeft van vandaag af prijsverlagingen vastgesteld voor de populairste mo dellen uit haar verkoopprogramma. De Mini is nu leverbaar vanaf 5.546,10, de Austin en Morris 1100 vanaf 7.347,30, de Austin en Mor ris 1300 vanaf 7.991,40 en de Aus tin Maxi vanaf 9.992,10. Deze la gere prijzen zijn mogelijk gemaakt door de produktieverhoging in de British Leylandfabriek te Seneffe in België. Schie (KVP) kwam in protest op grond van het regle ment van orde, dat alleen een stemming „voor” of „te gen” zonder toevoeging toestaat. Loco-burgemeester Lips, die de vergadering leidde, meende dat de „voor”- stem van de heer Van Gent wel degelijk geldig was, omdat zijn stemwijziging onmiddellijk en rechtstreeks was geweest, waaruit duidelijk bleek, dat hij zich per ongeluk had vergist. „Als de minderheid wil proteste ren moet zij dit besluit maar ter vernietiging aan de Kroon voordragen,” zei de heer Lips laconiek. „Luxe” sport Uit de vergadering klonken-stemmen, die herinnerden aan „de nacht van Huizer”, het miljoenendebat van 22 december, toen deze wethouder per on geluk voor een instructiebad inplaats van een sporthal stemde en daarmee een aantal wegenreconstructies de mist in zag gaan. De heer Huizer kwam toen echter zelf niet achter zijn vergissing. 1* DUKlERSDIENSfEN DONDERDAG 1 APRIL 1971 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN en ■Q De heer Van Schie kwam met een voorstel om Noordegraaf een stuk grond te verkopen op het zuidelijk industrie terrein, waar nog behoefte is aan ben zinepompen. Hij kreeg daarin steun van de fracties van de AR, Gemeentebelan gen, D’66 en CHU. Ned. herv. kerk: 9.30 uur en 18.30 uur: ds D. van Vliet. Herv. wijkgebouw: 9.30 uur: ds T. van ’t Veld; 18.30 uur: ds J. v.d. Heuvel. Bethelkerk: 9.30 uur: ds J. v.d. Heuvel; 17 uur: ds T. van ’t Veld. Oud Geref. Gem.: Zuidkade 158: 10 uur en 18.30 uur: leesdienst. Remonstr. Gem.: 10.30 uur: streekdienst in Gouda. Jehova’s Getuigen: 15.30 uur: openbare toespraak; 16.30 uur: Wachttorenstudie. Zat. 3-4: J. W. H. Helleman, Kerkweg 222. tel. 2979. Zon. 4-4: E. M. L. Hem- minga, Dorpstraat 66, tel. 2078. Apotheek Van Doorn beide dagen gesloten. Spreekuren Maatschappelijk Werkster der Herv. Kerk: Mevr. J. van Harten-van der Meent, maandag, woensdag en vrijdag ’s morgens van 9.00-10.00 uur en woens dagavond van 7.00-8.00 uur in wijkge bouw ’Het Anker’, Kerkweg 234, tel. 4522 De ingang van Wijkgebouw Het Anker is, voor dit spreekuur, niet aan de Kerk weg, maar achterom via de Noordkade. Voll. Ev. Gem. Bethel Boskoop, Burgem. Colijnstr.: 9.30 uur samenkomst. Idem dinsdag 20 uur. St. Victorkerk: zo. 8.00 uur en 10.00 uur, ma. t/m vrij. 7.45 uur: wo. 20.00 uur. Ontmoetingskerk (RK): zo. 8.30, 11.45 en 18.30 uur; di. 7.45 uur; do. 20.00 uur en za. 19.00 uur. basis van het voordeel van de twijfel. Vóór stemden P.v.d.A., Herv. Kieveren./ SGP, VVD, tegen KVP, AR, D’66, Ge meentebelangen en CHU. De vreugde en het geluk wat aan deze kinderen wordt gebracht, maakt het ver antwoord (neen, maakt het verplicht; zegt het bestuur) door te gaan met deze zgn. „luxe” sport. Indien het bestuur al deze plannen wil verwezenlijken, moet er veel geld op tafel komen. Het weet uit erva ring dat het medeleven van buitenaf enorm is en heeft daarom gezocht naar Immanuëlkerk: Kruiskerk: 9.30 uur: ds N. J. Flink; 19 uur: de heer P. Taal, Den Haag, jeugddienst. Gereform. Kerk: Kruiskerk: 9.30 uur: ds L. Buitenhuis, Bodegraven; 17 uur: dhr J. M. G. Sijtsma, Schoonhoven. Ontmoe tingskerk: 10 uur: ds D. J. Modderaar; 17 uur: ds L. Buitenhuis. Chr. Afgesch. Gemeente: 9.30 uur en 17 uur: ds A. P. Verloop. Geref. Gemeente Boskoop (Mendelweg): 9.30 uur: leesdienst; 19 uur: ds Bogaards, Leiden. Voorzitter de heer J. Kruysheer (wet houder sport en recreatie van Gouda); penningmeester: drs R. L. H. G. Heijting; secretaris: W. S. v.d. Meer (arts). Niet alle a.s. moeders kunnen zonder meer aan deze aktie deelnemen. Alvorens te kunnen beginnen wordt een monster urine gekeurd. Deze test is noodzakelijk om te weten of zich voldoende van het gezochte hormoon in de urine bevindt. De huisarts of verloskundige van de deel neemster krijgt onverwijld bericht van de uitslag van deze urine-keuring. Ook de deelneemster zelf ontvangt schriftelijk een mededeling of haar urine voor het ge stelde doel geschikt is bevonden. Hoewel de medewerking doorgaans graag belangeloos gegeven wordt stelt de aktie Moeders voor Moeders toch een aantal attenties voor de deelneming ter beschikking. Zo ontvangt de a.s. moeder het boekje „Wordend Moederschap” van de Amsterdamse gynaecoloog Prof. G. J. Kloosterman, waaruit zij zeer veel kan vernemen met betrekking tot haar eigen leefregel tijdens de zwangerschap. Naast enkele andere passende attenties, ontvangt de deelneemster tenslotte een tegemoetkoming in geld als blijk van waardering voor de dagelijkse moeite ge durende de deelname aan de aktie. De opoffering, die de aktie van a.s. moeders vraagt is in feite betrekkelijk klein in vergelijking met het belang, dat er mee gediend is. Immers, naast het op zich reeds indrukwekkend medische be lang, bestaat hier een humaan belang, nl. voor een andere vrouw, aan wie het moe derschap ontzegd bleef, de mogelijkheid scheppen om ook moeder te kunnen wor den. Het adres waarmee aanstaande moe ders in Waddinxveen contact kunnen op nemen is: Mevrouw I. J. Rietveld-Bus, Justus van Effenlaan 5, tel. (01828) 4138. Het H.C.G. ontleent zijn therapeutische belang aan het feit, dat het een soortgelij ke werking bezit als één van de hormo nen, die normaal door de menselijke hy pofyse (hersenaanhangsel-klier) worden afgescheiden en die van essentieel belang zijn voor de functies van de gonaden (ge- slachtsklieren). Bepaalde vormen van on vruchtbaarheid, die terug te voeren zijn tot een verstoring van het hormonale sa menspel van hypofyse en gonaden kunnen daarom - zowel bij de vrouw als bij de man - met dit HCG behandeld worden. Tienduizenden liters urine zijn nodig om slechts een kleine hoeveelheid van het gezochte hormoon te kunnen winnen. Al deze duizenden liters moeten per auto aan huis worden opgehaald bij die a.s. moeders, die aan de aktie deelnemen. Een vijftigtal bestelwagens en vrachtauto’s zijn uitsluitend voor het vervoer van urine dagelijks in Nederland op de weg. Inzamelingen geschieden thans in De doelstelling der Stichting is om aan de lichamelijk- en geestelijk gehandicap te kinderen van Gouda en omgeving pe riodiek gratis ponylessen te geven. Het bestuur is ervan overtuigd dat deze kin deren nooit zover zullen komen als de lichamelijk en geestelijk gezonde kinde ren, doch de sport en ontspanning gaat hier bovenal. Wie dit dankbare werk wil steunen kan zijn giften kwijt op de rekening van de „Stichting De Goudse Hout” bij de Alge mene Bank Nederland te Gouda. een mogelijkheid om de gehele burger bevolking daaraan te laten meewerken. Vrijdag 5 februari is daartoe een Stich ting in het leven geroepen en deze zal naar buiten uittreden als „Stichting de Goudse Hout”. Deze stichting is dus een geheel zelfstandig lichaam en heeft finan cieel niets te maken met de Rijvereniging de Goudse Hout. Het bestuur van deze Stichting is als volgt samengesteld: Tot op heden moest dit alles onder zeer primitieve omstandigheden plaats heb ben, maar het ziet er naar uit dat binnen kort de „Goudse Hout” over een zeer mooie accomodatie zal gaan beschikken, zodat ook deze kinderen van de grote verbetering zullen kunnen profiteren. Het bestuur hoopt dan de mogelijkheid te scheppen om aan een veel groter aantal gehandicapte kinderen, les te kunnen ge ven. De toepassing van dit preparaat ligt uit sluitend ter beoordeling van artsen. Fa brikant van het geneesmiddel is een Ne derlands pharmaceutisch bedrijf, dat een der zeer weinige producenten van dit ge neesmiddel ter wereld is. De stof, waar het in dit geneesmiddel om gaat is een hormoon. Het staat in de medische literatuur bekend als het H.C.G. Dit is de afkorting van Humaan Chorion Gonadotrofine. Het wordt geproduceerd door de moederkoek (placenta), waarna het in de bloedbaan van de zwangere komt om tenslotte via de nieren in de urine te worden uitgescheiden. Het H.C.G. in de urine kan langs che mische weg uit de urine geëxtraheerd worden. Op andere wijze is het niet te verkrijgen. Synthetische vervaardiging is niet mogelijk omdat het tot die eiwitten behoort, waarvan kunstmatige samenstel ling tot op heden niet is gelukt. De vereniging is erg gelukkig met de enorme hulp, die door de jeugdleden wordt geboden. Bij iedere pony moet n.l. in het begin een ander kind meelopen, om deze gehandicapte kinderen met el kaar te zien omgaan. Zij accepteren el kaar als volwaardige „collega’s”, zodat met recht kan worden gesproken van een offer van gezonde kinderen, om het ge handicapte kind ook te laten genieten van de sport die zij zelf veel intenser kunnen beleven. Het bestuur meent, dat bij deze kinde ren van het sportieve element moet wor den uitgegaan en het ponyrijden niet als een verlenging van behandeling in de inrichting moet worden gezien, zoals de gehandicapten die al zoveel ondergaan. Wanneer het ponyrijden door gehandi capten officieel erkend wordt als revali- datietherapie, dan bestaat wellicht de mogelijkheid om van een andere finan ciële basis uit te gaan. Thans zijn deze kinderen echter vrijwel aangewezen op particuliere hulp. Het bestuur acht het zeer belangrijk dat het op de ingeslagen weg kan voortgaan en dat dit werk steeds meer wordt aan vaard als een belangrijk stuk therapie, zo wel door de ontspanning als door de hulp, die het paardrijden biedt bij de revali datie. Spelenderwijs wordt hier gerevali deerd en geholpen bij het overwinnen van een handicap. Juist daarom gelooft het bestuur, dat het ponyrijden door gehan dicapten steeds meer aan waarde zal win nen en dat het werk zich in de toekomst nog aanmerkelijk zal uitbreiden. De voorzitter benadrukte, dat het niet in de eerste plaats ging om de vestiging van een benzinepomp maar om een ga ragebedrijf, waar 340 bezitters van een bepaald merk auto, ook uit Zevenhuizen en Moerkapelle, gespecialiseerde service voor hun wagen kunnen krijgen. De doorslaggevende stem van de heer Van Gent zorgde er tenslotte voor, dat het voorstel werd aangenomen, zij het op De directie, bestaande uit de heren D. Wolters en drs J. P. J. de Kleermaeker, van British Leyland Nederland C.V. deelt naar aanleiding van deze prijsverlaging het volgende mee: „Wat wij hiermede doen is het doorgeven van de besparin gen, die zijn voortgevloeid uit de grotere produktie in Seneffe naar de cliënt. Daar naast zijn er vanzelfsprekend ook kosten voordelen geweest, die voortvloeien uit de rationalisatie van onze Nederlandse verkooporganisatie onder één importeur. British Leyland Nederland kan zich op het ogenblik net zoals in de meeste an dere belangrijke afzetgebieden in Europa waar British Leyland’s dochtermaat schappijen de import in handen hebben, meer gaan bezighouden met de marketing problematiek, nadat de fundamentele or ganisatorische vraagstukken tot een op lossing zijn gebracht. De plaatsing van de meest verkochte modellen van British Leyland in een meer aantrekkelijke prijs klasse is een eerste stap van British Ley- land Nederland naar een passender marktaandeel.” rondom de centra Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Nijmegen, Arn hem, Dordrecht, Eindhoven, ’s-Hertogen- bosch, Breda, Tilburg. Venlo, Roermond. Maastricht. Daarna zijn thans Zoeter- meer, Pijnacker, Rozenburg, Nieuwer- kerk aan den IJssel, Moordrecht, Gouda, Reeuwijk, Waddinxveen, Woerden, Al- phen aan den Rijn en Delfgauw toege voegd. Duizenden aanstaande moeders in Ne derland doen aan deze inzameling mee, velen voor de tweede en derde maal. Doorgaans om-de-dag worden bij haar aan huis de kleine plastic containers, waarin zij de urine verzameld hebben, door een bestelauto opgehaald. Slechts korte tijd kan de a.s. moeder aan de aktie meedoen. De genoemde stof komt namelijk slechts ongeveer maximaal 13 weken, en wel in het begin van de zwangerschap, in winbare hoeveelheid in de urine voor. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Elke donderdagmiddag van 16.30-17.30 u. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER VAN HET HERV. CENTRUM Elke woensdagmorgen van 9-10 uur. PEDICURES Elke dinsdagmorgen van 9.00-12.00 uur. mevrouw L. van Dijen-van Dam. Elke eerste donderdagmorgen van de maand van 9.00-12.00 uur - mevrouw Van Haas-de Kroon. DAMESKAPPER Elke vrijdag van 9-12 uur en van 13.15- 17.00 uur. BANKEN Elke dinsdagmorgen van 9.00-12.00 uur: Nederlandse Middenstands Bank. Elke woensdagmorgen van 9.00-12.00 u.: Algemene Bank Nederland. Elke woensdagmiddag van 14.00-17.00 u.: Nutsspaarbank. Elke donderdagmorgen van 9.00-12.00 tl.: Coöperatieve Raiffeisenbank. Elke vrijdagmiddag van 13.00-16.00 uur: Algemene Bank Nederland. HAND- EN SPANDIENSTEN (noodhulp bejaarden en jonge gezinnen) maandag t/m vrijdag van 8.30 uur tot 9.30 uur telefoon 5555. Het kernpunt lag in het feit, dat een aantal raadsleden vreesde, dat Noorde graaf naast de servicegarage, die het op dit complex wil bouwen ook een henzine- verkooppunt wil vestigen. Tot voor kort was het gebruikelijk om voor de vestiging van een nieuwe benzinepomp een extra schenking van de koper te vragen. Zo is het gebeurd bij de verkoop van de grond voor de pomp bij het zwembad en ook voor die voor de pomp aan de Bredero- laan. Het college en ook de raadsleden wil len graag van dit soort gemarchandeer af en aan Noordegraaf werd dan ook geen dotatie gevraagd. Dit nu vonden bepaal de fracties weer niet eerlijk tegenover de exploitant van de Brederolaan, die wel over de brug had moeten komen. „Als daar in de buurt een andere garage komt, die ook benzine gaat verkopen gaat dat ten koste van mensen, die wij eerst heb ben uitgebeend,” zo meende de heer Barth (D’66). jT I

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 5