W addinxveense aanvalsdrift uit tegen Sedna: 5-8 wordt redelijk beloond WSE laat winst op valreep schieten Uitslagen Standen DE BRON Leerzame reis door historie eeuwen demonstratie van de nieuwste hoor-toestellen Gouwe-heren halen Be-Fair dames komen net iets tekort Schaken en dammen voor schooljeugd AUTOSCHJ Hockeyclub Waddinxveen I ME? deskundig advies en \volle^geservice lp optiek |orrt Toch geen degradatie Leids Legermuseum GLASBEEK Jeugdconcours Waddinxveen TUINSTOELEN TUINTAFELS VELDBEDDEN PARASOLS KONTAKT- AVOND WSE I Kies een FOCWA-bedrijf Duits bezoek voor W’veen Pagina 3 uw specialist t 1 Aansluiting bij kopgroep Velen lezen dit blad! U TENSLOTTE OOK’! i I Lesje voor WSE-dames In een voortreffelijke wedstrijd heeft Waddinxveen twee punten aan dit duel overgehouden. Én verdiend! Vooral de eerste helft was van uitstekende I kwaliteit met name van Waddinxveen-zijde, dat al na tien minuten op 01 I kwam. Een goed genomen hoekschop van H. Appel gaf J. Kode een doel- I rijpe kans. kenmerk voor vakwerk Vikingen SEDNA 1-DE GOUWE 1 (HEREN): 5-8 Het eerste herenteam van de zwemclub „De Gouwe” won de moeilijke uitwedstrijd tegen „Sedna” in Amersfoort verdiend met 5-8. Door de nederlaag van Z.C.E. en het gelijke spel van „De Walvisch” tegen de Koninklijke A.Z. komt De Gouwe nu weer iets dichter bij de kopgroep. Babyloniërs r WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 8 APRIL 1971 Noordkade 24 - TeL 01828-2588 vindt U onbetwist bij Eikenlaan 54 '■■..aAS - leplaan 122 Telefoon 2401 Voor-se/ecfie voor de Europ. Kampioenschappen ZONDAGVOETBAL BEC-Waddinxveen 14 Nieuwkoop-WSE 22 Floreant 2-Waddinxveen 2 00 Donk 7-Waddinxveen 5 21 Waddinxveen 6-Vep 7 30 Olympia 9-Waddinxveen 7 12 21 21 20 16 18 18 22 20 18 17 16 30 23 22 20 18 28 23 20 21 19 34 33 25 25 25 25 20 21 17 16 17 17 16 16 16 16 15 15 13 12 17 13 12 10 7 19 16 16 14 14 10 16 13 13 9 8 a vendien zijn enige der belangrijkste Isla mitische wapens te zien, zoals o.a. de sa bel der latere Barbarijse zeerovers en sla venhalers. De mooiste collectie ZATERDAGVOETBAL Voome-Be Fair 70 Be Fair 2-Capelle 4 02 Aarlanderveen-RCV 20 Aarlanderveen 2-Be Fair 3 11 Be Fair 4-WDS 2 3—4 Waddinxveen-Zevenhoven 3 43 Jod. Boys 5-Be Fair 5 11 Be Fair 6-Aarlanderveen 3 01 re -1 Kon. AZ ZCE mr. opticien J. GRIT Wij zijn lid van de Nederland»* Vereniolofl van 'j Maar vijf minuten later zou de score toch teruggebracht worden tot 13 toen Gragestein op rand van buitenspel doel man De Kwaadsteniet passeerde. Maar verder zou BEC niet komen. Waddinx veen liep zelfs nog verder uit, toen Twigt - ingevallen voor Versluis - twee minuten voor tijd met een prachtig dioganaal schot de score op 14 bracht. Ook al zult u er het ’ontwapenen de’ PSP-verkiezingsaffiche niet aan treffen, toch is het Nederlands Legermuseum in Leiden een bij zonder interessant doel voor dege nen onder u die het gedurende het Paasweekeinde niet te ver van huis willen zoeken. Bijgaand artikel ontvingen wij van de directeur van het Legermuseum, de heer A. C. Paardekooper. Het museum kunt u vinden aan de Pest huislaan 7 en het is geopend van 3 tot 17 uur op zon- en feestdagen en op werkdagen van 9 tot 17 uur. WADDINXVEEN De Vereniging voor Openbaar Onderwijs organiseert op zaterdag 17 april een dam- en schaak- simultaanwedstrijd voor jongens en meis jes van de 5e en 6e klassen van de basis scholen. Zij moeten om 9.30 uur aanwezig zijn in de Jan Ligthartschool, Kerkweg 13. Als „schaak- en hammeesters” treden op de heren L. Koegler, H. Malestein, W. Muller, D. v.d. Weiden en A. de Bruin. Alle jongens en meisjes kunnen gratis meedoen. Het lidmaatschap van V.O.O. is niet vereist. De deelnemers en deelneem sters kunnen zich opgeven bij de hoofden van de openbare basisscholen en bij mr. T. van Daalen, Peuleyen 6, tel. 4885; mevr. C. de Groot, Vijverlaan 34, tel. 2972; L. Vleggeert, Pr. Irenestraat 52, tel. 3262; H. van Ek, Chopinlaan 4, tel. 4668; A. de Bruin, Bilderdijklaan 24, tel. 3431 Medewerking wordt verleend door de Waddinxveense schaak- en damvereni ging. I contactlensspecialist korte tiendeweg 12 gouda tel. 01820 - 13033 kleiweg 108 gouda tel. 01820 - 16033 kerkweg 189 waddinxveen tel. 01828 - 4303 ZONDAGVOETBAL Vierde klas D: Dusseldorp van vijftig meter afstand plukte Sanner nog net onder de lat weg. WSE behield zijn kleine meerderheid door in de dertigste minuut via een harde kopstoot de bal achter Sanner te depo neren. De gastheren gingen nu sterk in de aanval en zag even voor het einde kans de gelijkmaker te scoren. Maar dat heb ben we u al verteld. Len. en Sn. 16 Rijswijk Vredenb. Uw bedrijf voor betere en snelle service! Waddinxv. 16 Archipel Alphia BEC Wippolder 16 ODI 16 WADDINXVEEN WSE houdt don derdag 15 april de laatste contact-avond van het seizoen in het clubhuis in het Warnaarplantsoen. Er kan voor prijzen worden geklaverjast en gepandoerd. (Advtrtentit) WADDINXVEEN Afgelopen zon dag zijn de laatste competitiewedstrijden van dit seizoen gespeeld. Dames I wonnen van D.S.H.C. met 4-2. Heren I tegen Forescate eindigde in 1-2. Meisjes a tegen Siseo a werd eveneens verloren met 2-1 en de jongens a behaal den wederom een overwinning en wel te gen Groengeel e met 4-1. Sportief Siveo WDS Rijnstreek 18 M’kapelle 17 Bijzonder interessant voor de bezoekers is ook de vitrine met een voor Nederland zeer belangrijke verzameling van de le gendarische Vikingzwaarden, terwijl kaarten, afbeeldingen en teksten een goed overzicht geven van de vermetele tochten der Vikingen te land en ter zee. Bij de afdeling, gewijd aan de eerste kruistochten tenslotte, krijgt men een in druk van de verschrikkelijke ontberingen en de verbeten gevechten, waaraan de kruisvaarders blootstonden. Onder de ge ëxposeerde zwaarden der kruisridders uit de 12e en 13e eeuw bevindt zich een ge broken zwaard met op de kling een ge wijde inscriptie, die de bezitter onkwets bar moest maken. Deze zaal, bij welker inrichting aan de educatieve presentatie grote aandacht en zorg werd besteed, waar vele duidelijke kaarten de zeer verantwoorde teksten on dersteunen, bevat een schat van voorwer pen die de altijd oorlogvoerende mens in al zijn gruwelijke aspecten toont. Een leerzame en boeiende reis door eeuwen historie. WADDINXVEEN De stichting Jeugdconcours Waddinxveen hoopt op donderdag 20 mei a.s. (Hemelvaartsdag) haar zesde jeugdconcours-hippique te houden op de terreinen van manege De Reigersburgh. Hieraan zullen evenals voorgaande jaren een groot aantal pony- ruiters uit west en zuid deelnemen. Dit concours heeft voor dit jaar nog aan belangrijkheid gewonnen daar het hoofdbestuur van de Nederlandse Pony Club heeft besloten dat dit concours mede zal gelden als voor-selectie voor de Euro pese Pony Kampioenschappen, welke op 9 enlO juli in Stadskanaal zullen worden gehouden. De tien beste ruiters van rayon west en zuid zullen worden afgevaardigd naar de eind-selectie op 5 juni in Meppel. Hier zullen uit de beste twintig ruiters uit ge heel Nederland twee Nederlandse teams van elk vijf ruiters worden gekozen voor het kampioenschap. Met bovenstaande op de achtergrond roepen wij alle supporters van de Reigers- burgers op, hen op Hemelvaartsdag te ko men steunen in deze spannende strijd. Daar werkt de vakman aan snel herstal van uw wagen. Zijn bedrijf te sterk ge specialiseerd in carrosserle-reparatte (herstellen, uitdeuken, etc.) en het spuiten en bekleden van auto's. Kies de zekere weg, ga direct naar de vakman I Uw auto is er in goede handen. De Gouwe nam tegen het eind van de eerste periode een 10 voorsprong door een doelpunt van Arie Troost. Sedna, dat vanaf het begin meer in de aanval was geweest, zag kans spoedig de gelijkmaker te scoren door een treffer van J. de Groot 11. In de tweede periode golfde het spel op en neer; beide ploegen kregen ver scheidene kansen, maar deze werden niet benut. In de derde periode vielen de doelpun ten snel achter elkaar; eerst scoorde Sed na d.m.v. J. Willemsen: 21. Jan Kraan bracht na een goed opgezette aanval de stand weer in evenwicht: 2-2. I. de Groot gaf Sedna weer de leiding: 32, doch spoedig zag De Gouwe kans de stand op 33 te brengen door een doelpunt van Arie Troost, die een hard schot van Leo van Nieuwenhuyzen van richting deed veranderen, zodat de bal onbereikbaar was voor Sedna’s laatste man. Sedna nam hierna weer de leiding. Een treffer van Erik Bikkens bracht de stand op 4-3. Gouwe-invaller Dick Rusner, die intensief volleybal op. Conditioneel liep het allemaal nog goed ook. Nu weer twee ploegen tegenover elkaar met volledige inzet strijdend. Be Fair coach Van Beek probeerde de aanval nog wat te versterken door Thea Mensink als aanvalster te laten fungeren. Deze spelverdeelster zag echter geen kans meer de Radius-verdediging te verschalken. De slag van de langste adem werd tenslotte beslist ten gunste van het Goudse Radius/MVC. De 15-10 setwinst leverde voor hen een totale score op van 3-2. Hoe gering het krachtsverschil was tussen beide ploegen illustreert het ver schil van twee punten in de totaal setstan den. Al met al is in deze klasse de beslissing nog niet gevallen. Radius moet nog twee lastige ploegen bestrijden, t.w. Olympia en MSV. Een derde treffen tussen beide ploegen ligt in de lijn der verwachtingen. Het eerste herenteam van Be Fair heeft in de promotieklasse de aansluiting defi nitief verloren. Het voor zijn hoge klasse ring strijdende Schoonhovense DOS won met 23 van Be Fair. Het uitgeschakelde Be Fair heeft echter nog wel een sleutel positie in handen. Het leidende Donar uit Leiden zal in Waddinxveen zijn reputatie waar moeten maken. Be Fair kan door winst op deze ploeg DOS en Zovoc op ge lijke hoogte brengen. Uiteindelijk heeft Be Fair nog wat goed te maken jegens Donar. NIEUWKOOP-WSE 2—2. Het ene puntje dat WSE nog moest halen om de gradatie te ontlopen werd met een ruime voldoende behaald, want pas in de voor laatste minuut van deze wedstrijd moest WSE zijn 21 voorsprong prijs geven, toen Vijfhuizen van Nieuwkoop met een hard en onhoudbaar schot de bal in de Waddinxveense touwen schoot. Al in de zevende minuut moest Dussel dorp redding brengen toen doelman lan sen al was gepasseerd. Hij kon de bal nog juist van de doellijn trappen. In de vol gende aanval van Nieuwkoop redde lans- sen zelf met een snelle reactie. De tegen aanvallen van WSE hadden te weinig stootkracht, maar doelman Sanner - uit stekend in vorm - moest toch redding brengén op een inzet van Th. Geers en P. Huisman. Ook op een schot van J. Toor moest hij snel naar de hoek. De rust ging in met een 10 stand toen Verlooy raak schoot. Na de thee kwam WSE beter in zijn spel, maar de uitstekende doelverdedi ger Sanner van Nieuwkoop verrichtte goede reddingen op een schot van J. Toor en in de volgende aanval op een kopbal van de zelfde speler. Maar een volgende aanval was wel raak. In eerste instantie redde Sanner nog wel, maar hij kon mi et verhinderen dat z’n eigen verdediger in paniek keihard in eigen doel schoot: 11. Een schot van Waddinxveen liet het tempo wat zakken I en probeerde voornamelijk via snelle uit- I vallen tot scoren te komen. Deze stichtten I vaak veel paniek in de BEC-defensie, maar toch had Waddinxveen de hulp van de rechtsachter van de gastheren nodig om in de veertigste minuut op 02 te ko- I men. De verdediger lepelde de bal, in een wanhopige poging om Versluis het scoren te beletten, over zijn eigen keeper in het doel. In de tweede helft werd er ruwer ge voetbald, maar alles bleef binnen perken, ondanks de soms wonderlijke beslissingen van de scheidsrechter. In deze helft was BEC meer in de aanval, maar het kon de goed op dreef zijnde Waddinxveen-verde- diging niet passeren. Waddinxveen bepaalde zich tot uitval len, wat na een kwartier opnieuw succes had, toen P. Koele na een uitstekende pass van de goed op dreef zijnde nieuwe aan winst van Waddinxveen, H. Arendsen, kon scoren: 03. In de twintigste minuut veroorzaakte de scheidsrechter heel wat opschudding toen hij op tien meter van het doel om on duidelijke redenen een vrije schop tegen Waddinxveen-doelman De Kwaadsteniet gaf. Ook deze mooie kans werd niet door de BEC-ploeg benut. WADDINXVEEN Wie dacht dat er na de nederlaag tegen Radius/MVC in de promotieklasse een mineurstemming zou heersen bij Be Fair die heeft het mis. De Waddinxveense dames hebben in ’n ruim twee uur durende wedstrijd alles gegeven wat zij in hun mars hadden. Het emotionele gevecht heeft alles te zien gegeven wat een wedstrijd zo aan trekkelijk maakt. Goed vollebal afgewis seld met onnozele fouten toonde aan dat hier grote belangen op het spel stonden. Door de winst op Be Fair heeft Radius zich weer naast de Waddinxvenense ploeg genesteld en daardoor de uiteindelijke be slissing nog enkele weken uitgesteld. Dat de zenuwen een belangrijke rol speelde was in de eerste set goed merk baar, fouten die anders nauwelijks voor kwamen werden door beide ploegen veel vuldig gemaakt. Be Fair starte goed en bouwde een flinke voorsprong op. Een groot gedeelte van deze set bleef Be Fair voor op Radius welke loerde op misstap pen van Be Fair. Toen Be Fair dan enkele opslagen cadeau gaf nam Radius het klei ne punten verschil terug en zette Be Fair op een verlies van 15-12. In de tweede set een zelfde beeld. Ook nu weer een voorsprong voor Be Fair dat regelmatig scoorde tegen de hechte Radi us verdediging. Vooral de degelijke pases van de spelverdeelsters gaven in dit stadi um de doorslag. Toch was het de Radius aanval die de zwakke plekjes bij Be Fair aantoonde. De verdediging was wat traag, wat vooral de opbouw beïnvloede. Ook nu kwam Radius langs Be Fair al was dat maar van korte duur. Fel vechtend kwam Be Fair terug en won met miniem verschil 14-16 de tweede set. Radius zag in de derde set kans voor op Be Fair te blijven. Beide ploegen maakte duidelijk geen punt cadeau te wil len geven. Verbeten vechtend won Radius met 15-12. Dat de zenuwen nog niet gekalmeerd waren bleek in de vierde set nog eens dui delijk. Beide ploegen speelden soms voor treffelijk volleybal maar wisselde deze ak- ties voortdurend af met fouten. Sommige ballen werden volkomen verkeerd beoor deeld en zouden technisch geen probleem mogen zijn. Be Fair overwon deze hinder paal het eerst. Zij konden nu voor het eerst wat licht brengen tussen beide ploe gen. Be Fair won dan ook met ruim ver schil 8-15 de vierde set. De vijfde set begon om 18.00 uur en zat voor beide ploegen al zeven kwartier In de afdeling, gewijd aan het Nabije Oosten, de bakermat van de metaalbewer king, kunt u vele wapentypen zien, zoals deze destijds o.a. gebruikt werden door de geduchte legers der Assyriërs, Baby loniërs en Hethieten. In de hier tegenover gelegen vitrine zijn zwaarden, dolken en bijlen uit de Bronstijd in Europa tentoon gesteld. Via de eerste en nog zeer kostbare ijze ren zwaarden en dolken in Europa komt u bij de afdeling, gewijd aan de Romeinen, waarin behalve een aantal in Nederland gevonden wapens ook enige maquettes zijn van Romeinse vestingwerken. Hoe de uit China verdreven beruchte Hunnen uiteindelijk de Volksverhuizingen in Eu ropa teweeg brachten en hoe de verschil lende volkeren der Goten, Langobarden, Vandalen e.a. geheel Europa in rep en roer brachten, wordt hier aangetoond met duidelijke kaarten en teksten. De in deze zaal geëxposeerde wapens der Franken, destijds de beroemdste wa pensmeden van Europa, zijn vooral be langrijk omdat hier al hun bekende wa pentypen te zien zijn, zoals de beruchte werpbijl, de „francisca”, hun vleugellan- sen, de beste toen verkrijgbare zwaard- klingen en het lange en verschrikkelijke éénsnijdende mes, de ’’scramasax”, voor het gevecht van man tegen man. Van de Islam, die gedurende de zeven de eeuw in de tijd van drie generaties een enorm en zeer machtig rijk heeft gesticht dat een ernstige bedreiging vormde voor het christelijke Europa, wordt hier het ontstaan en de verbreiding getoond. Bo- - ZATERDAGVOETBAL Vierde klas C Voome 21 Rozenburg 21 Hoogvliet 21 Maasdam Piershil Hei’oord Een thans heringerichte en voor het pu bliek opengestelde zaal, gewijd aan de ontwikkeling der wapens van praehistori- sche tijden tot en met de eerste kruistoch ten van het Legermuseum in Lieden is de moeite van een bezoek zeker waard. In deze zaal is tevens het accent gelegd op de betekenis, welke het wapen heeft ge had bij bepaalde historische gebeurtenis sen en in cultureel opzicht. De mens, meer dan 1.500.000 jaar oud, heeft er steeds naar gestreefd om zijn li chamelijke begrenzingen te completeren met behulp van werktuigen en wapens ter verdediging, aanval of jacht. Dat het me taal hierbij niet onontbeerlijk is, blijkt uit het feit dat de mens veel langer dan een miljoen jaar heeft geleefd met gebruik making van stenen werktuigen en wapens. De vele voordelen welke metaal boven steen biedt, heeft uiteindelijk geleid tot de vervaardiging van metalen werktuigen en wapens. Wat valt er nu zoal te zien in de nieuwe zaal? Wel, eigenlijk erg veel om op te noemen. In de eerste plaats een prachtige kopie van een prehistorische grotschilde ring van een oeros, het geweldige dier waarop de mens met eenvoudige, nietige stenen wapens zo lang jacht maakte. Ver der wapens, gereedschappen en andere voorwerpen van de voor ons land belang rijkste en naar de vormen van het aarde werk genoemde prehistorische culturen, namelijk de Trechterbekercultuur, waar toe de bouwers der hunnebedden behoor den, de door uit Zuid-Rusland afkomstige veetelers en herders verspreide Standvoet bekercultuur en de Klokbekercultuur. die zich vooral in het gebied van de Veluwe vestigde. WADDINXVEEN Met de Pasen bezoekt een gecombineerd Duits-Engels gezelschap de V. en A.V. Waddinxveen, waar ze vrijdag 9 april omstreeks vijf uur worden ontvangen in de kantine aan de Willem de Rijkelaan. Er staat hun een goed programma te wachten. Zaterdag’s wordt een bustrip ge maakt naar Rotterdam en via de bollen streek naar Amsterdam waar een rond vaart gemaakt wordt. Eerste Paasdag wordt er een toernooi gespeelt, waarvoor ook nog de Haagse vereniging Celeritas is uitgenodigd. Aanvang toernooi 13.00 uur. ’s-Avonds is er dan een afscheids avond in de kantine. Maandag vertrekt het gezelschap omstreeks 12 uur weer naar huis. prima partij gaf, zorgde voor 4-4. Van de laatste speeltijd nam de Gouwe definitief de leiding. Doelpunten van respectievelijk Eef Overdam, Arie Troost en Henny v.d. Bosch brachten de stand op 47. Sedna scoorde nog eenmaal en wel door Jan Willems: 5-7. In de slotfase van deze harde, maar sportieve wedstrijd, waarin slechts één speler uit het water gestuurd werd, bracht Cees van Tilburg de eind stand met een fraai schot op 58. De stand (2e klas A): Sedna GZPC De IJssel ZPA 12—20 12—19 De Walvis 1219 BZPC 12—18 De Gouwe 1216 SWR 12—13 Verdere uitslagen: De Gouwe a-O.Z.V. a (jongens) 100 B.Z.C.-De Gouwe b (jongens) 15 Z.C.L.-De Gouwe a (jongens) 06 Kampioen De Gouwe a (jongens) zijn door hun 10 en 60 overwinningen kampioen geworden in hun afdeling. Zij hebben het kampioenschap ruimschoots verdiend. 12—10 12— 9 12— 8 12— 6 Wilskracht 123 ZIOS 12— 3 Voor het begin van de wedstrijd Nieuwkoop-WSE werd er een damesvoetbal wedstrijd gespeeld tussen de schonen van Nieuwkoop en WSE. De Waddinxveensen kre gen een flinke les in balbehande- ling, looptechniek en schotvaardig- heid, want de Nieuwkoopsters de den de bal tien maal met verschil lende mooie en harde schoten ach ter doelvrouwe Koster belanden. Afdeling Gouda Floreant RCV Aarl’veen Bodegraven 17 Zw’dam 17 Gouderak 18 Haastrecht 17 WSE 17 Socc. Boys 17 RVC 17 16 17 Full Speed 17 HMSH 16 Afdeling Gouda: Zwervers 17 Schoonh. 18 Nieuwkoop 18 Oudewater 15 Nic. Boys 16 Be Fair Pelikaan Zevenhov. 21 Bolnes 21 SNS 21 Woubrugge 21 1FÜCWA

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 5