C. Okkerse tijdens Speelweek 71 creatieve I voor Koffiedieven Op heterdaad Maurits jarig V erpleeghuis langdurig zieken Betere hulp voor 40.000 kinderen W ij kverwarming blijft zorgenkind Brand Oranjeschool snel onder de knie „Speelweek richt zich op ontplooiing” •::X F 5 F expSöl-ï^vasunl Data |j||P «A - 'w. >g!7april\ Zwemlessen week later Big match volleybal Be Fair 1 Agenda Goudse bioscopen Weinig schade *1 Pagina 4 Creativiteit Voorlichting Vondelwijk kiest vertrouwensmannen In Gouda: AVM School begint normaal - BÉ *1 4*3 U V’’ fF 7 H 7 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 15 APRIL 1971 De verhouding met de Amsterdamse Gedurende het paasweekeinde hebben onbekenden bij de groothandel Iveko (kruidenierswaren) aan de Kleikade voor ca 7500 aan koffie buitgemaakt. Circa tochtig dozen van 48 pakken koffie wer den ontvreemd. Elk spoor ontbreekt op dit moment. Verwarmings Maatschappij, exploi- tante van de wijkverwarming, is evenmin honderd procent. De AVM wil van het gehele project liever af, maar is nog gebonden door een ga- Thalia: vr 20.15 u za 14.30, 19 en 21.15 u zo 15, 17, 19 en 21.15 u.: The battle for the bridge (14); ma, di en wo 19.30 u: Eeuwig zingen de bossen en Winden waaien om de rotsen (14); za 10 u en wo 14.30 u Dik Trom in het circus (al). Schouwburg: do 20.15 u za en zo 15 en 17 u Sadisten van de Onderwereld (18); za 21.15 u, zo 19 en 21.15 u ma 20.15 u Kom maar wijfje (18). Reunie: do en vr 20.15 u za 19 en 21 u zo 15 en 17 u.: Vecht of sterf (14); zo 19 en 21 u ma en di 20.15 u: Lach in het donker (18); za 23 u: Gesel der erotiek (18). Langs verschillende wegen wil men dit doel bereiken. Enerzijds door ’n goede voorlichting naar de consu ment. Deze Speelweek is daar een uiting van, evenals de vakoleiding van de mensen, die speelgoed aan de consument verkopen en die be halve verkopers ook adviseurs en voorlcihters moeten zijn. Aan de an dere kant zijn kwaliteitsverbetering en research de elementen, die tot het voor ogen gestelde doel moeten leiden. Speelgoed moet niet klakke loos op de markt worden gebracht. kan dat van het grootste belang zijn omdat het een nieuwe stap zou zijn in de richting van het door de Na- tioale Speelraad beoogde doel. Ik wil nu besluiten met nog eens de aandacht te vestigen op ons credo, namelijk dat spelen en speelgoed geen zaken zijn voor verjaardagen en St. Nicolaas alleen. Het heeft niet veel zin het kind alleen bij bepaal de gelegenheden te overstelpen met grote hoeveelheden speelgoed. Het is belangrijker het kind, en dan mis schien op wat bescheidener schaal, meer geregeld van speelgoed te voorzien, en wel op momenten wan neer het ook geestelijk aan bepaal de vormen van speelgoed toe is ge komen. rantietermijn van tien jaar op de leidingen. Burgemeester Van def I Vlak bij het verpleegtehuis zal nog een zusterhuis met 3 etages gebouwd worden. Dit gebouw zal huisvesting kunnen bie den aan in totaal 37 inwonende perso neelsleden. Aangenomen mag worden dat de eerste bouwwerkzaamheden bin nen niet al te lange tijd zullen starten. De Waddinxveense rijkspolitie betrap te dinsdag tussen de middag een 25-jarige inwoner uit Rijnsburg en een 23-jarige Leidenaar op het stelen van lood uit een sloophuis aan de Kerkweg. De politie was door omwonenden gewaarschuwd. Tijdens het verhoor bekenden de da ders ook lood te hebben gestolen uit hui zen in Benthuizen, Katwijk, Rijnsburg en Voorhout. Na het verhoor in Waddinx- veen werden zij aan de politie in de an dere gemeenten overgegeven. Zoals de boekenweek er op is ge richt de aandacht voor het boek te stimuleren, zo wil de Speelweek de aandacht concentreren op speel goed. Speelgoed gaat met zijn tijd mee, het past zich aan aan de dingen die in de wereld van vandaag ge beuren. Denkt u maar eens aan de maanreizen van vorig jaar, die een golf van ruimtevaartspeelgoed op de markt brachten. Speelgoed past zich aan, hebben we gezegd. Zo past het zich aan de woon gewoonten in onze tijd aan. We zien grote blokken flats verrijzen, maar in die flats is geen ruimte meer voor omvangrijk speelgoed, of voor seel- goed dat veel lawaai met zich mee brengt. Het gevolg is geweest dat er veel speelgoed op de markt is ge komen, waarmee in kleine ruimten kan worden gespeeld. Speelgoed wordt niet alleen meer voor kinderen gemaakt, maar ook voor de volwassenen, die met steeds meer vrije tijd worden geconfron teerd. Daarbij denken wij aan de bejaarden. Allen, die met spelen en speelgoed hebben te maken, dat zijn de speelgoedfabrikanten, de peda gogen, de detailhandel en warenhui zen, spannen zich daarom gezamen lijk in om dit doel te bereiken, het bevorderen van het spel zowel als noodzakelijke voorwaarde voor ont wikkeling van het kind als voor een optimale ontplooiing van de volwas sene. bedwingen. Om de vuurhaard te ontdek ken moesten de brandweermannen van perslucht gebruik maken want een hevige rookontwikkeling maakte waarneming aanvankelijk onmogelijk. Met drie lage drukstralen werd er voor gewaakt dat het vuur eventueel zou kun nen overslaan naar het huis van de fami lie Glasbeek. Over de aangerichte schade konden de verzekeringsexperts gisteren nog geen mededelingen doen. Wel is bekend dat de school na de paasvakantie normaal kan draaien. Pech voor de leerlingen dus Burgemeester C. A. van der Hooft, die eveneens spoedig aanwezig was nam on middellijk maatregelen om het gebouw te doen ontruimen, maar de brandweer had het vuur snel onder controle zodat ver dere noodmaatregelen achterwege kon den blijven. De oorzaak van de brand wordt ge zocht in kortsluiting. De stoppen bleken doorgeslagen en de schoolklok was blij ven stilstaan op half zeven. Men vermoed dat dit ’s ochtends moet zijn gebeurd. Het nablussen duurde tot negen uur. (foto Sjaak Noteboom) De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Dr R. J. H. Kruisinga, heeft ingestemd met het schetsplan van het Bestuur van de Stich ting ’’Bloemendaal” te Gouda, voor de bouw van een verpleegtehuis voor 124 langdurig lichamelijke zieken in deze gemeente. Dr Kruisinga acht dit nieuwe verpleeg tehuis noodzakelijk omdat in het betref fende verzorgingsgebied momenteel nog een tekort bestaat aan verpleeg- en be- handelaccomodatie voor langdurig licha melijk zieken. Zoals uit de naam van het verpleeg tehuis reeds valt op te maken zal het ge bouwd worden in het uitbreidingsplan „Bloemendaal”, niet ver van het nieuwe gecombineerde vleugelziekenhuis van het Diaconessenhuis en het Itersonzieken- huis. De Staatssecretaris is van oordeel dat deze situering stellig bevorderlijk zal zijn voor een nauwe functionele samen werking tussen beide inrichtingen. Het nieuwbouwproject bestaat uit één gebouw, verdeeld in een behandelhuis van 3 bouwlagen en een gedeelte dat 5 bouwlagen zal omvatten. In dit laatste onderdeel zullen de verpleegafdelingen ondergebracht worden, terwijl daar op de begane grond geprojecteerd zijn de ruim ten voor de directie en administratie, de centrale keuken, de technische afdeling, een aula en een recreatiezaal. Prins Maurits, oudste zoon van prinses Margriet, wordt zondag 17 april drie jaar. Een flink beschadigd dak en water schade in enkele lokalen waren de gevol gen van een korte, maar hevige brand die dinsdagavond kort na zessen uitbrak in de Willem van Oranjeschool aan de Oranjelaan. Dank zij de snelle waarschuwing van mevrouw Glasbeek, die naast de school woont, was de brandweer met de Daf- autospuit, snel ter plaatse om het vuur te De weersomstandigheden zijn er de oor zaak van dat de zwemlessen die zouden beginnen in de week van 19 april een week uitgesteld naar de week van 26 april. De lessen voor dames en heren die in die week zouden plaatshebben zijn verschoven naar de week van 3 mei. SAKOR betekent: Samenwer kende Kinderbescherming Or ganisaties. Alle instellingen - ongeacht kleur, zuil of gezind te - delen in de opbrengst. Het gironummer is 40 40 40 ten na me van de Stichting SAKOR te ’s Hertogenbosch. Geluk (ook: kindergeluk) is voor geen geld te koop. Geld - uw geld - kan er wel voor zorgen dat 40.000 kinderen beter aan hun trekken komen, dat ze de beste hulp krijgen die maar denkbaar is en een eerlijke kans voor een toekomst, waar op ieder kind recht heeft. en voortdurend naar goede pleegouders worden gezocht, want veel kinderen kunnen tenslotte toch niet naar het eigen gezin terug of daarin blijven. Dat „zoeken” is een kostbare zaak. Wil de kinderbescher ming bij blijven, dan moet er geld zijn voor onderzoek - daaraan ontbreekt nog veel. Kortom: de kinderbescher ming helpt zo goed mogelijk, maar het kan beter. Daarom is er ieder jaar een SAKOR- collecte: deze keer van 19 tot en met 24 april. Het eerste herenteam van de volleybal club Be Fair speelt zaterdag in de gym nastiekzaal aan de Staringlaan een be langrijke wedstrijd tegen Donar 1 voor de promotie-klasse. Begin 16 uur. De laatste jaren zien we echter het speelgoed in opmars, waarmee de belangstelling voor en de ontplooi ing van de eigen creativiteit wordt gestimuleerd. Zoals de vele bouw dozen, de technische constructiedo- zen, waarmee eigen technische crea ties kunnen worden gemaakt, de vingerverf en niet te vergeten nieu we varianten op de oeroude blok ken. Daarom staat deze Speelweek voor een belangrijk deel in het teken van de eigen creativiteit. De resultaten daarvan, het zelfgemaakte seelgoed, kunnen mogelijk bijdragen tot de ontwikkeling van nieuw of aange past speelgoed in de toekomst. De ingeleverde werkstukken kunnen namelijk een uitgangspunt zijn voor een onderzoek naar de wensen van kinderen omtrent speelgoed. Wan neer de hoeveelheid en kwaliteit van de ingeleverde werkstukken dat rechtvaardigen, zal het Ortho-peda- gogisch Instituut van de Rijks Uni- versiteit te Groningen onder di rectie van professor Bladergroen in overweging nemen een en ander te betrekken in een wetenschappelijk onderzoek. Voor allen, die bij spe len en speelgoed zijn betrokken, maar vooral ook voor de consument De aangeslotenen op de wijkver warming in de Vondelwijk kregen vorige week een (zoveelste) koude douche te verwerken toen ze, tijdens een vergadering van Vondelwijkse huiseigenaren, van de directeur van openbare werken, de heer A. M. Zwamborn, hoorden dat de wijk verwarming waarschijnlijk nooit feilloos zal werken. De huiseigenaren, ca. 175 van de 326 waren onder leiding van burgemees ter C. A. van der Hooft bijeengeko men om de vertrouwensmannen aan te wijzen die de verwarmingsperike- len nu verder met de gemeente gaan bepraten. De gemeente had een groep van zeven vertegenwoordigers vastgesteld, het werden er elf. De grote hoeveelheid gegadigden voor deze groep werden door de burgemeester slim blijvend bij het probleem betrokken door het creeren van een drietal commissies, een tech nische, een commerciële en een ju ridische commissie. De Vondelwijk leverde hiervoor zijn eigen specialis ten: drie juristen, drie technisch- commerciele Waddinxveners en ver der verwarmingstechnische experts. Het is de bedoeling, aldus de heer Van der Hooft, dat de overige be langhebbenden ook in het overleg worden betrokken. Dat zijn de wo ningbouwverenigingen en de beleg gers (en dus ook de huurders van huizen in de Vondelwijk). De heer Zwamborn citeerde tijdens de bijeenkomst uit een rapport van TNO, waaruit blijkt dat de bescher ming tegen roest niet heeft gedeugd. Er kwamen aanvankelijk veel on dergrondse lekkages voor, hetgeen tot gevolg had dat te vaak vers wa ter in de leidingen moest worden ge. pompt. Dit water bevatte zuurstof dat het interieur yan het verwar- mingssysteem aantastte. Veel ra diatoren roestten van binnen uit door en berokkenden veel Vondel- wijkers ernstige schade aan hun in terieur. Ook de storing van eind vo rig jaar was het gevolg van corros- sie. De kathodische bescherming te gen roest bleek na het TNO-onder- zoek onvoldoende. Ofschoon de elek trische spanningen bij meting steeds juist blijken, blijven lekkages ont staan. De heer Zwamborn had hier voor geen verklaring. Voor de derde maal achter een organiseert het Waddinx veense reclame- en public re- lationsbureau Data voorheen Mol Publicity, de nationale Speelweek (tot eind deze week). In het kader van de Speel week ’71 hield de heer C. E. G. Okkerse, direkteur van de Waddinxveense speelgoedfa briek van die naam en voor zitter van de commissie Speel week vorige week een rede in Hilversum. De interessantste gedeelten uit die rede geven wij hierna weer. De zaak zit zo: er zijn nog steeds 40.000 kinderen in ons land, die van hun ouders niet de opvoeding kunnen krijgen, die zo nodig hebben. Hoe dat komt is niet in een paar woor den te zeggen, maar die kin deren en hun ouders moeten geholpen worden. En ze wor den ook geholpen: door de kin derbescherming, zo goed als maar mogelijk is. Dat is onder meer een kwestie van geld. Voor een zeer groot deel komt dat geld van de overheid, die het werk van de kinderbescherming - ongeveer 400 verenigingen en tehuizen! subsidieert. Maar voor beter werk, voor betere hulp is meer geld nodig. Er is behoefte aan meer deskundigen, want goed helpen is een vak. Er zijn meer mensen nodig om kinde ren en ouders zo te begeleiden dat de eenmaal begonnen hulp verlening ook wordt afge maakt. Er moet systematisch Hooft deelde mee de zaak juridisch te hebben laten uitzoeken met het gevolg dat er nu een - vertrouwelijk - rapport ligt dat zo snel mogelijk met de vertrouwensmannen wordt besproken. De burgemeester deelde mee dat de gemeente betrekkelijk sterk staat omdat nog altijd een aanzienlijk be drag aan de AVM moet worden be taald. Als definitieve oplossing van het pro bleem van de wijkverwarming zag de heer Van der Hooft twee moge lijkheden: a. een geheel nieuwe wijkverwar ming en b. een eigen centrale ver warming voor elke huiseigenaar. •1 1 *1..’ H

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 10