F* Ruim 500 man voor 2,5 miljoen autos WADDINXVEENSE KAMERKANDIDATEN AAN HET WOORD Levendige belangstelling welzijn voor en Koffie dieven op Gewonden bij aanrijding vrachtwagens Hardrijders de bon Jubilerende Wegenwacht reed 212 miljoen kilometer gepakt leven Regels Verkiesbaar Klaverjassen Be Fair Nieuws van Volley Pagina 6 Praatpalen Utrecht De visuele vormgeving van „Leven en Welzijn”, die dit jaar van 13 tot en met 20 mei in de Jaarbeurshallen te Utrecht plaatsvindt, zal de na volgende onderwerpen accentueren: Milieu, Wonen en Welzijn. De ANWB-Wegenwacht bestaat deze maand 25 jaar. Gedurende een kwart eeuw hebben de ’’pechbestrijders” bijna 44 miljoen hulp kunnen bie den aan gestrande automobilisten en hebben daarvoor 212,6 miljoen kilo meter moeten rijden. (Dit is ongeveer 5000 maal de aarde rond). Het wegen wachtkorps bestaat op het ogenblik uit 505 man, van wie er 435 regelmatig op het Nederlandse wegennet verschijnen in de gele wegenwacht auto’s. De overige 70 hebben coördinerende taken op de stations. Stations Start Tentoonstelling in WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 22 APRIL 1971 De heer Heijmans is getrouwd, heeft een dochter en twee zoons. Oudste kind -17, jongste 12. Hij woont aan het Schubert - hof. Utrecht zal het wegenwachtstation Hou ten moeten verdwijnen. Het zal, mede in verband met de toenemende verkeers intensiteit in het centrum van het land, vervangen worden door twee nieuwe stations, één in Lexmond. Hierdoor komt het aantal stations en rayons op 15. 16 de De Waddinxveense rijkspolitie is er in geslaagd de mannen aan te houden die gedurende het paasweekeinde koffie sta len in het gebouw van de fitma Iveko aan de Klei kade. Het grootste deel van de buit werd aangetroffen bij de heler, de 43-jarige W. van W. uit Gouda. De aan gehoudenen zijn de 30-jarige S. de V. uit Gouda en de 22-jarige Noordwijker J. van P. Om omstreeks acht uur had dinsdag morgen een ernstige aanrijding plaats op de Henegouwerweg bij de afrit van de rijksweg Utrecht-Den Haag (aan de Wad dinxveense kant). De twee chauffeurs werden daarbij gewond, de 52-jarige G.B. uit Oud-Leusden brak zijn been. De an dere bestuurder, de 27-jarige J. de R. uit Polsbroek raakte bekneld in zijn cabine en moest door omstanders worden be vrijd. De Polsbroeker nam, met zijn melk- auto komend van de rijksweg, voorrang op de zware (met 20 ton kalk beladen) vrachtwagen van de Leusdenaar die uit Gouda kwam. De laatste kon niet meer remmen en reed schuin tegen de flank en de hoek van de cabine van de melkauto aan. De heer Jac. Dankers (38) is leraar aan de christelijke kweekschool De Driestar (afdeling havo) in Gouda. Hij geeft daar les in de Duitse taal. De heer Dankers behoort tot de Oud-Gereformeerde ge meente. Hij is getrouwd en vader van twee jongens en drie meisjes. Leeftijden: van 4 maanden tot 13 jaar. De familie Dankers woont aan de Prinses Beatrix- laan. De H. F. Heymans (44) is parlementair redakteur van het Algemeen Dagblad. Waddinxveen is trouwens populair bij AD-redakteuren. Hoofdredakteur Appel woont hiér ook. In het clubhuis van de voetbalclub Waddinxveen vindt vrijdagavond 23 april een klaverjasavond plaats die is georga niseerd door de jubileumcommissie. Er kan per koppel worden ingeschreven. Aanvang 20 uur. Gezien het toenemende aantal deelnemers aan onze nu bijna tra ditionele puzzel heeft de puzzel- redaktie van het Weekblad voor Waddinxveen gemeend een aantal regels nader vast te stellen. Als u het volgende goed in acht wilt ne men, maakt u het ons een stuk gemakkelijker. Ie. In plaats van twee is er nu nog slechts één boekenbon te winnen. Toch is er winst, want in plaats van maximaal 7,50 kunt u nu een bon ter waarde van 15,- winnen! 2e. Oplossingen dienen uitsluitend op de volgende wijze te zijn ge adresseerd: Puzzelredaktie Week blad, oplossing van (datum invul len), Mauritsstraat 1, Moerkapel- le. Anders geadresseerde oplossin gen kunnen niet meedingen voor de boekenbon. 3e. Oplossingen moeten binnen zijn uiterlijk de eerste woensdag na de publikatie van de puzzel. De heer M. G. van der Meulen (53) is woninginrichter en textielverkoper. Hij is - uiteraard - Rooms-Katholiek. Deze NRP-kandidaat is getrouwd en vader van zeven kinderen, vijf dochters en twee zoons, in leeftijd variërend, van 6 tot 23 jaar. Het huis van de familie Vermeulen staat aan de Meidoornstraat. einde van dat jaar bedroeg het aantal wegenwachtleden al 38.000. Thans zijn er bij de ANWB ongeveer 1.400.000 leden ingeschreven en van hen zijn er 1.200.000 ook lid van de wegenwacht. In 1960 werd het eerste wegenwacht station „Pauwmolen” bij Delft in gebruik genomen. Op het ogenblik beschikt de ANWB over 14 wegenwachtstations, alle met een 24 uur-bezetting. Vanuit die sta tions worden de wegenwachten per mobi lofoon naar pech- of ongevallen gediri geerd door de dienstdoende verkeers- wacht. In verband met reconstructie- werkzaamheden aan rijksweg 12 bij 1. Hoe lang al woont u in Waddinxveen? H.: Bijna 3 jaar. Ik kwam uit Den Haag. D.: Viereneenhalf jaar. Daarvoor woon de ik in Zierikzee. VdM.: Van 1945 af. 2. Hoe lang doet u aan politiek? H.: Ik ben er door mijn werk bij betrok ken geraakt. Een funktie heb ik nooit ge had. Mijn werk verhinderde dat. Ik zou zeggen dat ik er nu zo’n 15 jaar mee be zig ben. D.: Van mijn jeugd af ben ik er aktief bij betrokken geweest. Voor mijn komst naar Waddinxveen was ik vier jaar raadslid in Zierikzee. VdM.: Op mijn vijftiende jaar was ik er al mee bezig. Ik maakte me toen al ern stige zorgen om de ontwikkelingen in Europa rond de nazi’s. Ook ’t sociale vlak interesseerde me. Ik ben toen vrijwillig in ’t leger gegaan. Na de oorlog ben ik een tijdlang secretaris van de afdeling Wad dinxveen geweest. Maar na een conflict om een raadslid ben ik daarmee gestopt. 3. Bent u ook actief in de plaatselijke politiek? H.: Ik ben pas een jaar lid in Waddinx veen. Ik was een keer afgevaardigde naar de algemene vergadering, maar dat is alles. D.: Nog niet, zou ik zeggen. Dat komt door mijn nieuwe betrekking, waardoor ik nog wel eens heb moeten studeren. Ik aarzel nu eigenlijk om er weer aan te be ginnen, maar dat zal er wèl van komen, denk ik. VdM.: Ik heb ’t eigenlijk al gezegd. Nu niet meer dus. 4. Waarom bent u lid van uw partij H.: De VVD is de partij die de vrijheid en de verantwoordelijkheid van 't indivi du in Nederland het meest centraal stelt. Mijn partij geeft de mens de beste kansen op een zo goed mogelijke ontplooiing. Geestelijk en materieel. D.: Ik zal dat eens wat merkwaardig uit drukken: omdat ik anti-revolutionair bén en omdat ik christelijk-historisch dénk. Daarom. En dat is beslist de enig juiste reden. Ik ben een groot aanhanger van Groen van Prinsterer en ik ben beïnvloed door diens boek Ongeloof en Revolutie. Het'christelijk-historisch en anti-revoluti- ’t Was maar een klein berichtje vorige week. Waddinxveen heeft vier kandidaten voor de Tweede Kamer. Een berichtje dat boven dien nog twee onjuistheden bevat te. Wij schreven nl. dat geen van de vier kandidaten op een ver kiesbare plaats stond. De heer M. G. van der Meulen, elfde op de lijst voor de Nieuwe Roomse Partij denkt dat zijn par tij tussen de tien en de vijftieii ze tels terecht zal komen. In dat geval is hij uiteraard bijzonder verkies baar De heer H. F. Heymans staat bij de VVD op de 24e plaats, die wij ook onverkiesbaar achtten. De heer Heijmans wees ons er ter loops op dat - mochten de verkie zingen goed uitvallen voor zijn partij en de VVD weer in de rege ring terecht komt - dat hij wel de gelijk in de Kamer zou kunnen komen. Zo niet meteen, dan mo gelijk in de loop van de ’parlemen taire rit’. Aan drie van de vier kandidaten legden we tien vragen voor. De vierde, drs. M. Burggraaf van de SGP, was ten tijde van de inter views afwezig, maar zijn partij genoot Danker komt wél aan ’t woord, zodat de ’schade’ beperkt blijft. onair denken wordt in de geest van Groen van Prinsterer het duidelijkst vertolkt in de SGP. VdM.: Ik heb geruime tijd deel uitge maakt van de porochieraad van de roomskatholieke gemeenschap in Wad dinxveen. Daar heb ik op een gegeven ogenblik een tendens gevoeld die in strijd is met het gezag in de kerk en met het fundamentele geloven. Ik heb mij daar dan ook van gedistantieerd en gewerkt aan de totstandkoming van een politieke groepering - want in de politiek zien we hetzelfde verschijnsel! - die deze waar den zou weten te herstellen. Vandaar de Nieuwe Roomse Partij. 5. Wat zijn de voornaamste doelstellin gen van uw partij, volgens u H. Een eind te maken aan de inflatie. Daardoor is ons urgentieprogramma wat sober uitgevallen. Andere punten: een verlaging van de toelatingsleeftijd voor kleuterscholen, een gemiddelde leerplicht tot 17 jaar (hiervoor is 250 miljoen meer nodig). (Opvoering van het aantal woningen, waarvoor in 1975 150 miljoen meer op tafel moet komen. Maatregelen voor de landbouw en middenstand. Dat zal in 1975 200 miljoen meer kosten. Voor de vrede en de veiligheid zal 400 miljoen extra nodig zijn over vier jaar. D.: Het punt van recht en orde is voor ons natuurlijk van wezenlijk belang. Maar onze algemene uitgangspunten zijn u natuurlijk bekend. Persoonlijk ligt me na aan ’t hart het punt van de luchtver ontreiniging. Ik maak me wel ’ns kwaad als ik in Utrecht ben en ik zie dan al die auto’s bij scholen en ambtelijke gebou wen. Waarom gaan mensen die elke dag hetzelfde tochtje afleggen niet op de fiets? Als iedereen daar nu eens op lette dan hadden we meteen een beter leef klimaat. Woningbouw heeft natuurlijk ook mijn aandacht. Maar ik denk wel eens dat die woningnood er helemaal niet zou zijn ge weest als er niet voortdurend verkorting van de arbeidstijd zou zijn geweest. De linkse partijen lopen daar zo hard achter aan en zijn dan ook nog verwonderd dat er minder huizen gereed komen. Ik zou zeggen minder vakantie en meer wonin gen. De enorme geldsmijterij op het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk is mij natuurlijk een doorn in ’t oog. Daar zou ik meteen wat aan doen. VdM: Kijkt u maar in óns urgentie programma. Wij willen dat de katholie ken trouw zijn aan Rome en we bestrijden het bespotten van God, heiligen en heili ge zaken, de verwording op geestelijk ge bied, de afbraak van gezag, moraal, hu welijk en gezin. Maar oók de milieuver ontreiniging en de abnormale overheids uitgaven. Wij zijn verdraagzaam en goed van wil en we willen iedereen tegemoet komen. Het moet toch kunnen dat we met elkaar een wereld scheppen waarin het voor iedereen goed is en ieder mens krijgt waar hij recht op heeft? 6. Hoeveel zetels verwacht u voor uw partij? H.: Op basis van de laatste gemeente raadsverkiezingen zou ik zeggen: twintig. Maar er valt niet zó veel te voorspellen. Laat ik maar zeggen 18, één meer. D.: Vier. Er zit een stijgende tendens in voor de SGP. Als de affaire Staphorst er niet zou zijn geweest zelfs vijf, maar dit heeft toch wel een nadelig effect gehad. VdM.: Ik heb de laatste tijd veel goede ervaringen opgedaan in gesprekken, óók met protestanten dje ons gaan stemmen. Ik kan ’t natuurlijk niet nauwkeurig zeg gen, maar over heel Nederland gerekend, schat ik tussen de tien en de vijftien. 7. Wat vindt u van de regering-De Jongh? H.: In grote lijnen was die helemaal niet zo’n slecht kabinet. Sterke punten waren de democratisering van het ondernemings recht, de belastirigpolitiek met’ de auto matische inflatiecorrectie. Ook het soci ale beleid, met uitzondering van het loon- beleid, was zeer sterk. Ik kan me voor- A1 in 1923, bij het 40-jarig bestaan van de ANWB, zag de toenmalige voorzitter van de bond, de heer Edo Bergsma, als ideaal een hulpverleningsdienst op de drukste wegen. „De organisatie daarvan ligt op onze weg”, aldus de heer Bergsma in zijn jubileumspeech. Precies 23 jaar later - in 1946 - verschenen de eerste we genwachten op de weg. De wegenwacht werd opgericht als een bijdrage van de ANWB aan de wederop bouw van ons door de oorlog geteisterde land. Het voornaamste doel was het ver keer op gang te houden, hetgeen van het grootste belang was om het land weer tot welvaart te brengen. De plannen hier voor lagen al tijdens de oorlogsjaren op tafel. De Britse ’’Automobile Association” was in die dagen reeds lang - vanaf 1905- met zijn fietsen en later motorfietsen een bekende verschijning op de Engelse we gen. Het ligt dan ook voor de hand dat de wegenwacht van de ANWB naar hun voorbeeld werd opgezet. De Nederlandse wegenwacht werd daarmee de eerste or ganisatie in zijn soort op het Europese vasteland. Aanvankelijk was de hulpverlening ge heel gratis, maar op 1 januari 1947 reeds was de bond genoodzaakt een wegen- wacht-lidmaatschap in te stellen. Aan het De groei van het korps blijkt duidelijk wanneer men zich realiseert dat het 25 jaar geleden allemaal begon met een enthousiast ploegje van zes man en een chef op motorzijspan-combinaties. Al spoedig bleek dat dit aantal pechbestrij ders lang niet groot genoeg was om aan de vraag naar hulpverlening te voldoen. Vanaf 1946 tot heden is het Nederlandse personenwagenpark van 47.000 tot 2,5 miljoen uitgegroeid. Het spreekt dan ook vanzelf dat het wegenwachtkorps zich aan deze snelle groei moest aanpassen. Zo zal in de Milieuhal (Merwedehal) de bezoeker - in een geadviseerde loop- richting - zich een beter beeld kunnen vormen van het ge- en misbruik van ons kostbare water. Het woongebeuren (Julianahal parter re) geeft onder meer een indruk van een inventieve benadering door jonge Neder landse architecten en de inspraak, die de toekomstige bewoner hierin zou kunnen hebben. In de Margriethal wordt op een duidelijke wijze gedemonstreerd dat lichaamsbeweging voor de moderne mens - zelfs in een ideaal levenspatroon - on ontbeerlijk is. De sportbeoefening vraagt om een op timale lichamelijke conditie. Wij kennen tegenwoordig een nieuwe vorm van lichaamsbeweging, aangepast aan alle leeftijden, namelijk het „trimmen”. Op de trimbanen kunnen de bezoekers aktief hun lichamelijke conditie testen, waarbij sportdeskundigen, onder auspiciën van de Nederlandse Sport Federatie, hen met raad en daad terzyde zullen staan. Angezien de organisatoren in alle as pekten van „Leven en Welzijn” een twee richtingsverkeer beogen, is een belang- Op verzoek van de Regering heeft de ANWB zijn wegenwachtstations beschik baar gesteld als centrales voor het praat palennet. Op 21 december van het vorig jaar heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, de praat palen langs rijksweg 28 tussen Hoeve laken en Zwolle officieel in gebruik ge steld. Daarmee was een begin gemaakt aan een project om binnen drie jaar alle Nederlandse autosnelwegen van ruim 1500 praatpalen te voorzien. Zowel voor de wegenwacht als voor de automobilist kan het gebruik van de praatpalen een nog efficientere hulpverlening betekenen. De wegenwacht kan hierdoor doelgerich ter rijden en de automobilist kan sneller worden geholpen, mits hij natuurlijk de praatpaal gebruikt. rijke plaats ingeruimd voor groeperingen die duidelijk een andere visie daarop hebben. Deze groepen manifesteren zich op de verdieping van de Julianahal. Men vindt hier onder meer de „Dolle Mina’s”, Actiegroep „Strohalm”, Actiegroep PANN, Stichting „Aarde” en „De Ont wakende Wereld”. Bovendien zal de Stichting „De Spe lende Mens” hier demonstreren, met welke middelen de zogenaamde „Mana. gersziekte’ kan worden voorkomen. In de ’speakers-comer’ (haf C) zal elke avond een deskundige indiscussie gaan met het publiek over een actueel onder, werp. Hieraan werken onder andere mee Jan van Hillo, dokter Ph. H. Fiedel; Dop, drs R. Hueting, prof, dr A. Heertje en dr H. A. Udo de Haas. De tentoonstelling is dagelijks, ook op Hemelvaartsdag en zondag, geopend van 10 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur. Op de Beethovenlaan en de Henegou werweg heeft de politie deze week ge controleerd op het in acht nemen van de maximum snelheid. 23 Bestuurders gin gen op de bon omdat ze te hard reden op de Henegouwerweg (tot 80 km!) en (te)hardrijders werden gepakt aan Beethovenlaan. Hier reed de snelste cou reur 73 km. Het eerste damesteam van Be Fair won haar voorlaatste wedstrijd van deze com petitie gemakkelijk van GVC in ’s-Gra- venzande. Setstanden 4-15, 7-15 en 10-15. Programma: Promotieklasse heren Achillespees 2- Be Fair 1, vrijdag 23 april. Beslissingswedstrijd om het kampioen schap van de promotieklasse dames tus sen Rad/MVC en Be Fair 1 op zaterdag 24 april. Deze wedstrijd wordt gespeeld in De Meent in Schoonhoven, aanvang 19.30 uur. De supporters komen samen aan de Staringlaan, vanwaar om 18.45 uur met auto’s wordt vertrokken naar Schoon hoven. In navolging van vorige jaren organi seert Be Fair volleybal weer verschillen de toernooien. Zaterdag 24 april begint om 13.30 uur een volleybaltoernooi voor de teams 3 en 4 bij de heren. Andere deelnemende verenigingen zijn DVC 1 uit Driebruggen, Rad/MVC 6 uit Gouda, Thor 2 uit Bergambacht en Zevenklap pers 3 uit Zevenhuizen. stellen dat de vakbonds-voorzitters geen eindconclusies wilden trekken uit de ver gelijking van hun actieprogramma en de daden van dit kabinet. Het aantal plus punten is zo belangrijk dat ze wel tot een positief stemadvies in de geest van deze regering hadden moeten komen. D,: Als leraar zeg ik: een 5 of een zes. Matig tot voldoende. Het sociaal-econo- misch en financiële beleid was wel aardig dacht ik, maar met betrekking tot de ze- delijkheidswetgeving heeft deze regering zeer sterk te kort geschoten. Volgens onze principes dan. VdM.: De confessionele partijen zijn verslapt en bang om voor hun principes uit te komen. Ze durven geen hand uit te steken naar zaken als homofilie, abortus, pornografie, drugs, de schaamteloze tv- uitzendingen. Het is bepaald niet verhef fend wat daar is gebeurd. Ook voor de agrariërs en kleine middenstand is een funest beleid gevoerd. In het onderwijs gaat iets verkeerd. Met die jongelui valt soms geen zinnig woord meer te praten. Er moet meer beleid komen en er moet sneller worden ingegrepen. Desondanks hoop ik op een open gesprek met deze partijen na de verkiezingen. 8. Hoeveel mensen zullen er naar uw mening gaan stemmen woensdag? H.: Ik hoop dat ’t een hoog percentage zal zijn. In Tholen was het hoog. Dan zou je optimistisch worden. Ik doe een volmaakte gok: 75%. Nee, maak er maar 80% van. Ik ben optimistisch. D.: Ik ga uit van de opkomst bij de ge- meenteraads- en statenverkiezingen. Dat was 70%. Laat ik zeggen dat ongeveer 20% zal wegblijven. VdM.: Een moeilijke zaak. Ik hoor de mensen vaak zo defaitistisch praten. Maar er zijn ook mensen die de laatste keer niet zijn gaan stemmen en dat nu beslist wel gaan doen. Ik denk dat 15% niet zal opkomen. 9. Welke partijen zitten er volgens u iri de nieuwe regering? H.: Er is volgens mij grote kans op voort zetting van deze coalitie. Geertsema zei laatst dat hij de kans op samenwerking tussen liberalen en confessionelen op fifty-fifty schatte. D.: We krijgen wel ongeveer dezelfde regering terug, al zal de voortzetting van het beleid niet gemakkelijk zijn. De enige wijziging die ik zie is dat misschien DS’70 in de regering zal komen. VdM.: Er is natuurlijk altijd de VVD nog en dat is een rechtse, democratische partij. De KVP ook. De kleine partijen zullen goed uit de verf komen. Ik zal een gok wagen. Samen met de KVP, de VVD en een aantal kleinere partijen zal er wel een regering zijn te formeren. Het is mijn heilige overtuiging dat de combinatie PvdA-D’66-PPR niet zal regeren. Zoals het er nu uitziet is er nog geen uiterst rechtse regering te formeren, maar dat zal over een aantal jaren wel beter worden. 10. Welke boodschap zou u de Waddinx- veners voor deze verkiezingen willen meegeven? H.: Het zou me erg plezieren als veel Waddinxveners de VVD willen stemmen, maar nog plezieriger is het als u in ieder geval naar de de stembus gaat. D.: Als ik een toespraak zou houden op een verkiezingsvergadering dan zou ik er met nadruk op wijzen dat als in deze richting voortgaan - vooral wat betreft de zedelijkheidswetgeving - ons een cha otische toekomst wacht. Ik zou de Wad dinxveners dan ook willen oproepen om daartegen een barrière op te werpen door te stemmen op de SGP in de eerste plaats, maar daarna toch ook op het GPV. VdM.: De mensen hebben nu een kans om het vaderland en de dynatie te redden. Ik wil vragen democratisch te stemmen op de partijen die principieel zijn en die geloven dat er een God is en die de chris telijke natuur van onze samenleving met hand en tand willen beschermen en waar borgen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 18