Een eeuw Gerrit Blom Je zal me niet 5 aardgas i.v.m. milieu E? PSP PACIFICEERT WADDINXVEEN PvdA Huisbezoekers van Tuinders bespreken tuinbouwmoeilijkheden Olie moet duurder dan Weekblad voor Waddinxveen AUTOSCHJ met minister ’t nadoen” willen burgemeester progressief omturnen di i l.gl KERKELIJK NIEUWS I T' i-Bi' 1600 kinderen ontwierpen zelf speelgoed Vrijdag en zaterdag iiii GLASBEEK EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! f 3600 voor Simavi Van Loon Zn. SIMCA1100 0 voor vakw erk mi® 7. i /AA' "flat i Pagina 3 Stem V.V.D. lijst 3 Geertsema Maak een proefrit bij: Drs. Nypels vervangt Van Mierlo Beslis op 28 april voor de komende VIER jaar Stem VVD lijst 3 Geertsema L heeft een duidelijk gezicht geef dat ook aan de politiek Stem V.V.D. lijst 3 Geen onverdraagzaamheid, van wie dan ook stem V.V.D. Stem lijst 3 r Vrijdag 23 april: Vrijdag 30 april: Donderdag 22 april 1971 26e Jaargang nr 2232 Uitgave Drukkerij Veldwijk NV Direktie J. B. Veldwijk Redaktie C. J. M. R. v.d. Bas Exploitatie F. van Kempen Overtuigd Kies een FOCWA-bedrijf Zijn benen willen niet meer zoals hij wil. Zijn oren horen niet meer wat hij wil horen. „Mijn tanden en kiezen ben ik al lang kwijt.” 7 mi A z/ w/i tói i WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 22 APRIL 1971 Advertentie) (Advertentie) Noordkade 24 - Tel. 01828-2588 Advertentie) (Advertentie) Automobielbedrijf Nieuwe Markt 19-21 Gouda. Tel. 01820-15000. 64 A 1 progressieve kombinatie zal zijn gericht op deze ontkoppeling. De onlangs gehouden collecte voor Simavi heeft ruim 3600 opgebracht. Een aantal giro-overschrijvingen wordt nog verwacht. gere woonplaats stuurde voor de zending zeep die hij van hier ontving en die NH-kerk Tijdens de gemeente-avond op 6 mei voor de gehele hervormde gemeente zullen ook de daken van de drie gebou wen van de Nederlands- komen. Het dak van de Brugkerk lekt, het dak van het wijkgebouw zal groter moeten worden omdat het gehele wijkgebouw groter moet worden (het is ook te laag en ’t ventileert niet) en de Bethelkerk heeft een zilveren dak, omdat er zo veel schuld op rust. Aldus ds Van ’t Veld in de Kerkbode. CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK Jul. v. Stolberglaan: di, wo. en vr. 14.30 tot 17.30 u en 18.30 tot 20.30 uur. St Victorstraat: di en vr. 19 tot 21 uur, do. 15.30 tot 17.30 uur. Anne Frank-centrum: di. en vr. 14.30 tot 17 uur en 18.30 tot 20.30 uur, wo. 18.30 tot 20.30 uur. Advertentietarieven Losse mm-prijs 0,18 (exclusief btw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters Giro 47062 tnv Drukkerij Veldwijk NV Bank Coöp. Raiffeisenbank W’veen Sluitingstermijn Voor opneming van advertenties en berichten die dinsdagsmiddags na 12 uur binnenkomen in het Week blad van dezelfde week kan niet worden ingestaan Wij Zijn lid van cfe Nederlandse Vereniging van Cerrosseriebedrfven, da jit. be 5 d. it x! (Advertentie) Ook al heeft de PSP zijn affiches op de Waddinxveense aanplakbiljetten inmid dels wat neutraler gehouden, geheel van ’blote dames’ ontwapend zijn de Wad- dinxveen nog niet. Vrijdagmiddag en -avond beheren zij een stand op de weekmarkt, waarin zij het veelbesproken raambiljet in verschillende afmetingen te koop aanbieden. Daar zal ook ander propagandamateriaal voor handen zijn, waarmee men de kiezers van de PSP-idealen wil overtuigen. Onder deze bezoekers drie kandidaten van de lijst, te weten dr D. Dolman (der de) uit E>en Haag, economisch expert van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer en kamerlid voor het district Gouda, drs J. Borgman (vierde) uit Gouda, fractievoor zitter van de PvdA in zowel de Goudse gemeenteraad als in de Provinciale Staten en drs A. van der Hek (vijfde), een jong expert op het gebied van buitenlandse aangelegenheden. Verder deden aan de huisbezoeken mee ir. Van Dam uit Waddinxveen, die voor de PvdA in de Eerste Kamer zit, de raadsleden Van Gent, Harms en Lam- mertse en de afdelingsvoorzitter L. Vleg- geert. al worden geconfronteerd. Als het een succes wordt kunnen de mensen dus ’ont wapend’ naar de stembus gaan.” Overigens: dat de PSP het affiche met het naakte meisje op de verkiezingsbor- den heeft vervangen door andere wil niet zeggen dat men de strijd tegen de onver laten die het bloot er afscheurden heeft opgegeven. Van Breemen: ”De voorraad was op een gegeven ogenblik opgeraakt, doordat onze affiches er voortdurend werden afgescheurd. Vandaar.” Uw bedrijf voor betere en snelle service! j£=p kenmerk Ïfocwa Maar je bent geen jonge vent meer, hè. Ik mag best zeggen dat ik een van de weinige oude mensen ben die nog kras is in de ouderdom. Als m’n benen nog maar wilden, man dan ging ik nog werken.” Even later weer een wat bezadigder ge moedsstemming. „De fut is er uit hè. Ik ben altijd een felle geweest. Ze waren met mij nog niet klaar. Niet dat ik een ruzie zoeker was, hoor. Maar ja, ik wist wat ik wou. Ik had bij boeren gewerkt, ik was een stevige knul.” „Kinderen?” „Ja. Ik heb er zeven gehad. Daar zijn er nu nog twee van over. Mijn zoon, Jan, die is 73 jaar. Een Betje, mijn dochter, is 62. Ze woont in Boskoop.” „Nog kleinkinderen ook?” „Nou, dat weet ik niet zo goed hoor. Dat heb ik niet zo kunnen bijhouden. Ik ge loof van drie.” Bij het afscheid knijpt hij nog ’ns extra hard in mijn hand. Nog altijd kras in de ouderdom. B. (foto Sjaak Noteboom) Donderdag 22 april: Vergadering gemeenteraad, raadhuis, 20 uur. Braderie Luifelbaan, 15 tot 17 uur. Feestavond Brassband Voorwaarts, geref.ver.geb. Stationsstraat, 19.30 uur. Zaterdag 24 april: Braderie Luifelbaan, 10.30 tot 17 uur. Ruilbeurs De Paddestoel, clubhuis Lijs terbesstraat, 14 uur. Maandag 26 april: Dr A. J. Verburgh spreekt voor G.P.V. in „Het Anker te Gouda, 20 uur. Filmavond Oud-Waddinxveen voor 65-|-ers, toneelzaal Anne Frankcentrum, 20 uur. Politiek café PvdA-D’66-PPR, café De Sport Kerkstraat, 20.30 uur. Dinsdag 27 april: Bijeenkomst Plattelandsvrouwen (Futu rologie) gerf. ver.geb. Stationsstraat, 20 uur. Woensdag 28 april: Verkiezingen Tweede Kamer, van 8 tot 19 uur. Donderdag 29 april: Weekmarkt, 15 tot 21 uur. Koopavond middenstand tot 21 uur. Ds. P. J. Dorsman spreekt voor Mbuma Zending in Herv. Wijgebouw, 19.30 uur. Koninginnedag. Winkels sluiten om 12.30 uur. Film voor 65-j-ers in Anne Frank centrum (Fanfare), 14.30 uur. O Redaktie-adres Mauritsstraat 1, Moerkapelle, telefoon (01793) 520 (op werkdagen na 19 uur) Advertentie-afdeling Oranjelaan 9, Waddinxveen, postbus 66, telefoon (01828) 4788 Klachten bezorging Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, tel. (01828) 3088 Abonnementsprijs 2,67 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 7,35 per half jaar binnen verspreidings gebied en 12,35 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten het het met name om de continuering van de voorschotregeling stookolie, toepas sing van de regeling op de lichtere olie soorten en opname van de zoneprijsver- schillen in het voorschotbedrag. Omtrent de overschakeling naar aardgas werd in het bijzonder een pleidooi gevoerd voor een rentevergoeding voor op te nemen kredieten in verband met de omschake- Ing, met handhaving van het bestaande premieregeling van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds. Ook werd de nadruk ge legd op de wenselijkheid de omschake ling te versnellen in gebieden waar de voortgang in de aanleg van het leidingnet te wensen overlaat. Zowel de snelle kostenstijging, als het achterblijven van de stijging van de op brengsten, in combinatie met een gefor ceerde omschakeling naar aardgas zullen de financieringsproblematiek in de ko mende jaren enorm verzwaren. Het is duidelijk dat de delegatie ook voor de komende regeringsperiode met klem heeft aangedrongen op de nodige facili teiten van overheidswege ten einde bo venstaande moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. In gezelschap van de heren Dolman en Van Dam trok deze laatste ook aan de bel bij burgemeester Van der Hooft om hem te wijzen op het veelbelovende vooruit zicht van een ’alternatieve’ progressieve regering en om hem te vragen in ieder geval te gaan stemmen. Betreffende het laatste liet de burgervader zich tamelijk gemakkelijk overtuigen, betreffende het eerste had hij zo zijn eigen gedachten De heer Vleggeert toonde zich na af loop van de trektocht tevreden over de bereikte resultaten. „Na deze huisbezoe ken is mijn hoop op goede uitslagen voor de progressieve combinatie in Waddinx veen gestegen,” zei hij. Gerefkerk Zondag a.s. preekt ’s morgens in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat en ’s middags bestemd was voor de in de Ontmoetingskerk ds. Th. de Kok uit Meliskerke. Dominee De Kok staat bij de meeste Waddinxveners nog altijd te boek als gemeentebode De Kok, welke functie hij tot het behalen van zijn dominees- titel uitoefende. NH-kerk Een andere bekende Waddinxvener is ds B. Oosterom die zich met zijn echtgenote in Toradja in Indonesië be vindt en vandaar uit een bedankbrief naar zijn vroe- vele leprozen daar. NH-kerk Ds J. van den Heuvel gaat de laatste twee hervormde kerk ter sprake weken van april met vakantie. RK-kerk Op 2, 9 en 16 mei hebben de tweede klas- sertjes van resp. de St. Pau lus-, de Mgr. Bekkers- en de St. Jozefschool hun Eerste Communiefeest. Dat gebeurt op 2 en 9 mei in de Ontmoetingskerk om 8.30 uur en op 16 mei in de St. Victorkerk om 10 uur. Zaterdag zal er een kar door Waddinx veen trekken, waarmee de PSP legerkle- ding en oorlogsspeelgoed wil gaan ver zamelen in het gehele dorp. Wim van Breemen, een van de plaat selijke PSP’ers, vertelde ons de bedoeling van deze aktie: „Door de kinderen nu te laten spelen met oorlogsspeelgoed, maken de ouders het voor hen gemakkelijker om later het oorlogsgeweld als normaal te beschouwen. We willen een einde maken waarmee de kinderen in hun eigen sfeer aan dat afschrikwekkende oorlogsgedoe, 1 Op dringend verzoek van de landbouw organisaties heeft de Vaste Commissie van Landbouw en Visserij van de Tweede Kamer vorige week een tuinbouwdelega- tie ontvangen voor een oriënterend ge sprek over een aantal urgente problemen in de glastuinbouw. De delegatie van het bedrijfsleven, bestaande uit vertegen woordigers van het Landbouwschap en de standsorganisaties, heeft tijdens dit ge sprek de voorstellen ten aanzien van be paalde onderdelen van het tuinbouwbe- leid, die reeds eerder door het Landbouw schap met de minister van Landbouw waren besproken, onder de aandacht van de Vaste Commissie gebracht en hier voor steun gevraagd. Voor wat betreft het energiebeleid ging Pierre Verbakel uit Waddinxveen be hoorde tot de vijftig prijswinnaars van de zaterdag in de Hilversumse Expohal af gesloten Speelweekaktie „Maak zelf een stuk speelgoed”. Ongeveer vierduizend kinderen uit alle delen van het land wa ren naar de Expohal gekomen om deel te nemen aan een grote speelmanifestatie ter afsluiting van de Nationale Speelweek 1971. Zestienhonderd kinderen hadden zelf een stuk speelgoed gemaakt. Pedagogen, psychologen en speelgoedfabrikanten, die de speelmanifestatie bijwoonden waren verbaasd en verrukt over de onvoorstel bare fantasie en originaliteit bij het door de kinderen zelfgemaakte speelgoed. „Wij kunnen hier gewoon ideëen opdoen”, zei een der grootste Nederlandse speelgoed- importeurs. De speelmanifestatie zelf was volledig gericht op het bezig zijn van het kind met allerlei soorten bouwdozen, bouwstenen, blokken, constructiedozen, plak-, teken en knipdozen en -bloes, trein- en auto banen. waren in een overvloed beschik baar. Daarnaast konden de kinderen zich vermaken met een trampoline, rol schaatsbaan, steltlopen, poppenkast, ver kleedpartij, muizekinstrumenten, gooche laar, voetbalspelen, sjoelbakken, poppen, enz. Hun creativiteit konden zij uitleven met modelleerklei en het penseel. meer. Ik moet de hele dag in ’t stoeltje zitten. Daar ben ik mooi mee. Wil je een sigaartje?” Wie honderd is heeft ’t een beetje moei lijk met de turbulente na-oorlogse jaren. Van de laatste oorlog dan. Dat mag ook best. Je hebt jaren, véél jaren meege maakt waarin er meer te kort was dan te veel. Dan leer je wel om de restjes bij el kaar te vegen voor een volgende keer. De heer Blom doet dat nu nog. Zulke ge woonten leer je niet gauw af. Zijn gehoor belemmert een gesprek over dit onderwerp. Maar de manier waarop hij zijn tafeltje zelf afruimt na de middagboterham verraadt veel van die magere jaren. Wat vindt u van de moderne tijd? Hij maakt een grapje? „Tegenwoordig? Nou, ’t is mooi weer. Je kan ’t niet beter hebben. En een winter hebben we eigen lijk niet gehad.” „De televisie?” „Ik hou niet van die rommel.” „Wat vindt u wel fijn?” „Lopen. Ik zou wel eens willen lopen. Na het bezoek van Biesheuvel (AR) aan Waddinxveen, de eierzoekwedstrijd van D’66 en de politieke avond met de CHU’ er Tilanus was zaterdag weer een partij van de ’linkse drie’ aan de beurt. En dus bracht de Partij van de Arbeid een aantal lokaal ’zware jongens’ in de strijd, die ook in de landelijke PvdA- politiek een flinke duit in het zakje ple gen te doen. Een karavaan van een auto of tien trok zaterdagmorgen door de straten van de Sniep en Vondelwijk, waarbij de PvdA’- ers, aangekondigd door de voorop rijden de geluidswagen, werden aangekondigd als huisbezoekers. Daar werkt de vakman aan snel herstel van uw wagen. Zijn bedrijf is sterk ge* specialiseerd in carrosserie-reparatt® (herstellen, uitdeuken, etc.) en het spuiten en bekleden van auto’s. Kies de zekere weg, ga direct naar de vakman I Uw auto is er in goede banden. Opa G. (Gerrit) Blom was donderdag precies honderd jaar oud. De oudste in woner van Waddinxveen. Dus de gebrui kelijke boeketten voorjaarsbloemen, de vele gelukwensen van allerlei lokale au toriteiten. Wethouder Huizer was daarbij, directeur J. van Steijn van de afdeling sociale zaken, dominee Van ’t Veld en vele anderen. De toespraken van de wethouder en van mejuffrouw M. Tijmes, directrice van het bejaardenhuis waar de heer Blom nu alweer vier jaar verblijft, gingen voor het grootste deel aan hem voorbij. Hij hoorde ze niet. Maar hij heeft iedereen gezien, want zelfs na een eeuw werken zijn ogen nog feilloos. Lezen (en schrijven) en van zijn kamertje uit kijken naar het verkeer op de Juliana van Stolberglaan gebeurt alle maal zonder bril! Een gesprekje met Waddinxveens oud ste verloopt vanzelfsprekend moeizaam. Een vraag of hij trots is op zijn leeftijd en op al die belangstelling wimpelt hij een beetje lakoniek weg. Van hem hoeft ’t niet. Een echte Waddinxvener geeft zijn ware gemoedstoestand nu eenmaal niet zo snel vrij. Maar even later, na ’t opsteken van een peukje sigaar (hij kreeg een rantsoen voor minstens een heel nieuw jaar!), komt hij toch over de brug: „Je zal ’t me niet na doen. Ik heb 27 jaar in Boskoop gewerkt op een kwekerij en zes jaar als machinist in een steenfabriek. Slecht werk, maar ik ben er honderd mee geworden.” „Wel ’ns ziek geweest?” ..Ik was 96 en ik had nog nooit een dok ter gezien. Daarna ben ik ziek geworden Ik ben ’t nu nog. Mijn benen willen niet Ongeveer 75 belangstellenden kwamen dinsdagavond naar café Sport om te dis cussiëren met drs Erwin Nijpels, Tweede Kamerlid voor D’66. Oorspronkelijk was aangekondigd dat mr Hans van Mierlo naar Waddinveen zou komen, maar door een niet geheel volkomen organisatie ging dit niet door. In zijn openingswoord benadrukte de heer Nijpels dat na 1946 er geen verkie zing is geweest met een dergelijke duide lijke en beslissende invloed van de kiezer op het eindresultaat. Enerzijds presenteert zich een groep partijen met een beleids plan en een kabinet dat bereid is om de komende zittingsperiode volgens dat plan te gaan regeren. Anderzijds presenteeert zich een groep partijen die na de verkie zingen eventueel tot een akkoord zal moeten komen. De beslissing is aan de kiezer welke groep metterdaad aan de re gering zal komen. De heer Nijpels betreurde dat een ge sprek, destijds, met de VVD niet was doorgegaan betreffende de inhoud van een eventueel regeerakkoord. Naar aanleiding van vragen, betrek king hebben op plaatselijke problemen, met name de traagwerkende provinciale instanties op het gebied van de woning bouw en de rioolwaterzuivering, werd de noodzaak van nieuwe bestuursstructuren op gewestelijk niveau benadrukt. Met name ook op grond van milieu factoren is het dringend gewenst om de prijzen van aardgas en olieprodukten te ontkoppelen, en een beleid te voeren ge richt op hogere relatieve prijs van olie produkten. Een van de eerste beslissingen na het aan de regering komen van de 7' 7

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 9