Buitengewoon TOOS streeft naar Hervormde Gemeente bespreekt bouwplan Man ontvoert - na ruzie - Rijnland laat mesterijen betalen voor vervuiling Echtpaar van Leeuwen uitbreiding zaalaccommodatie Vijf jaar erbij echtgenote met jungle-karabijn Weekblad voor Waddinxveen Oprichter Bulten ontslagen ’tgoud 4 U 1 I I in i Rectificatie I E w rfp Tl I Pagina 3 Studie zuivering afvalwater Deelname Aktie 1971 start vanavond Sterk I A G E N A In een door ongeveer 300 gemeen teleden bezochte vergadering heeft de kerkvoogdij der Nederlandse her vormde gemeente een inzicht gege ven in de financiële achtergronden van een aantal lopende zaken. n Boskoop Steun Donderdag 13 mei 1971 26e Jaargang nr 2235 Uitgave Drukkerij Veldwijk NV Direktie J. B. Veldwijk RedaktieC. J. M. R. v.d. Bas Exploitatie F. van Kempen Afgewacht Vervo/g van pag. 1 Binnen afzienbare tijd zullen de varkens- en kalvermesterijen en de vee teelt bedrijven waarvan mest en gier naar het oppervlaktewater wordt af gevoerd, naar de mate van de veroorzaakte watervervuiling aangeslagen worden in de Rijnlandse heffing waterkwaliteit. Daartoe besloot onlangs de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap. 1 T 1 F4 I ER W.' WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 13 MEI 1971 3 (foto Sjaak Noteboom) Uit de gestelde vragen bleek een grote 'xOM' -.f -f (foto Sjaak Noteboom) In de kop van het vorige week geplaatste artikel over volleybal: „Be Fair-heren la ten winst in laatste wedstrijd schieten”, moest staan: „Be Fair-heren pakken winst in laatste wedstrijd”! En hier leerlingen van de hoogste klas L.O. voor het gemeentehuis bij de vlaggen van de landen die aangesloten zijn bij de E.E.G. ter viering van de jaarlijkse dag waar op de EJÏ.G. tot stand is gekomen. (foto Sjaak Noteboom) Bulten meent nu sterk te staan in zijn pogingen om weer directeur te worden van de Waddinxveense muziekschool. Hij heeft zich daarbij verzekerd van de steun van zijn vakbond, het NVV. Achter hem staat ook de heer De Werd, die tot voor kort adjunct-directeur was maar die een andere baan heeft geaccepteerd. Dinsdag is in het gereformeerd vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat met familie en kennissen het feit herdacht, dat de heer en mevrouw Van Leeuwen- Tol elkaar het jawoord gaven. Hij is 75 jaar en zij 70 jaar en wonen nu rustig en zeer naar genoegen aan de Prins Bern- hard laan. Dinsdag 18 mei: Bejaardenmiddag in het Anne Frank Centrum aan het Ian van Bijnenpad, aanvang 2.30 uur. Woensdag 19 mei: Nachtpuzzelrit De Gouwerijders. Donderdag 20 mei: Toernooi voor B-elftallen Be Fair, terreinen Wamaarplantsoen, 11.30 uur. Orgelconcert Wim van der Panne en 7th Army Choir, St. Janskerk Gouda, 20 u. O CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK Jul. v. Stolberglaan: di, wo en vr 14.30 tot 17.30 u en 18.30 tot 20.30 uur. St Victorstraat: di en vr 19 tot 21 uur, do 15.30 tot 17.30 uur. Anne Frank-centrum: di en vr 14.30 tot 17 uur en 18.30 tot 20.30 uur, wo 18.30 tot 20.30 uur. Ad vertentietari even Losse mm-prijs 0,18 (exclusief btw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters H Giro 47062 tnv Drukkerij Veldwijk NV Bank Coöp. Raiffeisenbank W’veen Sluitingstermijn Voor opneming van advertenties en berichten die dinsdagsmiddags na 12 uur binnenkomen in het Week blad van dezelfde week kan niet worden ingestaan Na een wilde rit van Voorschoten naar Waddinxveen en vervolgens naar Bos koop werd in de nacht van woensdag op donderdag vorige week een 32-jarige Waddinxvener met zijn auto aangehou den omdat hij zijn vrouw met een jungle- karabijn had bedreigd. Een ruzie tussen het echtpaar had er toe geleid dat de vrouw was vertrokken naar vrienden in Voorschoten, maar haar man had haar daar weggehaald met zijn karabijn in de aanslag. Achteraf bleek het wapen niet te zijn geladen, terwijl de man in zijn woning 250 patronen bleek te hebben. De Voorschotense kennissen belden onmiddellijk de rijkspolitie in hun woon plaats, waarna deze de Waddinxveense alarmeerde. Deze zette prompt de wegen af en trok ook naar het huis van het echt paar. Vijf jaar geleden trof u ze ook al in dit Weekblad aan. De heer en mevrouw Toor-Huisman. Toen vijftig jaar ge trouwd, nu met een elfde lustrum om op terug te kijken. De danig uit zijn evenwicht geraakte Waddinxvener kreeg de politiemannen echter in de gaten en zette zijn tocht voort naar Boskoop. Onderweg gooide hij de karabijn uit de auto, hetgeen de politie nog lange tijd voor problemen stelde. Het wapen werd pas na lang zoe ken gevonden. In Boskoop kon de wagen worden ge dwongen tot stoppen. De Waddinxvener werd gearresteerd en overgebracht naar Voorschoten. Voor het bezitten van de karabijn had hij geen vergunning. Het echtpaar, dat aan de Zuidkade woont, is blij met een goede gezondheid en ook al beweerde de nu bijna 80-jarige bruidegom vijf jaar geleden dat hij zou doodgaan als hij stopte met werken, hij hoort er nog steeds bij. Ook nadat hij drie jaar geleden inderdaad zijn werk zaamheden bij meubelfabriek Van Steyn stopte. Het echtpaar Toor, dat een grootse huldiging staat te wachten, kreeg negen kinderen, waarvan er drie zijn overleden. Er zijn achttien klein- en vier achter kleinkinderen. Daarbij komen dan nog de tientallen Waddinxvenertjes die me vrouw Toor in vroeger jaren op de we reld heeft helpen brengen toen zij dokter of vroedvrouw assisteerde. ceerde vervuiling van het oppervlakte water ten gevolge van het daarin lozen van mest en gier. De betreffende heffing zal dan naar rato lager kunnen zijn. belangstelling voor het geldelijk wel en wee van de gemeente, terwijl de gehele avond gekenmerkt werd door een op bouwende sfeer. De president-kerkvoogd, de heer T. de Bruin, verstrekte inlichtingen over de restauratie van de Brugkerk en het daar in aanwezige orgel, alsmede over de ver koop van de oude en de aankoop van een nieuwe pastorie voor de wijk Oost. De heer M. Both gaf een toelichting bij de uitbreidingsplannen van het Wijk- gebouw en de heer H. de Rooy deed een boekje open over de bouw en financie ring van de Bethelkerk. Nadat een forum onder voorzitter schap van Ds I. v.d. Heuvel alle gestelde vragen had beantwoord, leidde ds T. van ’t Veld, als voorzitter van het A.A.C. (Al gemeen Aktie Comité) de Aktie 1971 in. Redaktie-adres Mauritsstraat 1, Moerkapelle, telefoon (01793) 520 (op werkdagen na 19 uur) Advertentie-af deling Oranjelaan 9, Waddinxveen, postbus 66, telefoon (01828) 4788 Klachten bezorging Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, tel. (01828) 3088 Abonnementsprijs 2,67 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 7,35 per half jaar binnen verspreidings gebied en 12,35 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten De oproep om het Koningin Wilhehninafonds te steunen heeft in Waddinxveen weerklank ge vonden. We hadden daarop ge hoopt, het resultaat is echter bo ven verwachting. Een woord van hartelijke dank allereerst aan de tientallen plaatsgenoten die ervoor in de weer zijn geweest. Vervol gens aan de velen die met een gift het eindbedrag tot grote hoogte opstuwden. Ten slotte een woord van welkom aan de nieuwe leden, die zich tot een jaarlijkse bijdrage wilden verplichten en daarmee tot de vaste kern van het Fonds zijn toegetreden. En dan nu het resultaat: aan gif ten 3.464,66, aan bijdragen van de nieuwe leden 6.985,in to taal een bedrag van 10.449,66. Er zijn 1145 nieuwe leden gewon nen. Waddinxveen heeft zich van zijn goede kant laten zien. Dr. C. A. DE GEUS, voorzitter vereniging tot steun K.W.F. afd. Waddinxveen Bulten: „Na mijn vakantie zou alles klaar liggen om te worden getekend. Maar er was niets klaar. Ik heb nog een bestuursvergadering afgewacht en nog een. Daarna nog twee en toen was de maat vol. Een half jaar is dacht ik toch wel voldoende om een arbeidscontract te kunnen maken.” De vroegere directeur neemt het de andere docenten en ook de heer Veenstra niet kwalijk dat zij het werk voortzetten: „Waarom zou ik. Ik weet nu pas goed wat het is om werkeloos te zijn. Nee, ze heb ben groot gelijk dat ze doorgaan. Boven dien, de school, mijn school moet door gaan.” Stichtingsvoorzitter Kouwenhoven vreest de aktie van de heer Bulten niet: „Hij maakt geen schijn van kans. Wij betreu ren deze gang van zaken uitermate. Wij hadden er ook geen enkel belang bij om hem van zijn eigen school te verwijderen. Niemand van ons verdient er iets aan. Hij heeft deze zaak in de publiciteit ge bracht. Hij heeft zijn ontslagbrief zelfs op ’t mededelingenbord van de school ge prikt. Meneer Bulten heeft teveel aan zijn eigen belangen gedacht, zonder die te dienen overigens. Iemand die van zijn werk wegblijft verspeelt zijn kans op, wat hij zelf zou noemen, een rechtspositie.” Inmiddels draait de school door. Laat ste nieuws: volgend seizoen komt er een zg. Orff-instrumentarium voor de alge mene muzikale vorming op basisscholen. Beiden zijn rasechte Waddinxveners en hebben een leven van hard werken achter de rug. Op z’n tiende jaar kwam Van Leeuwen van school en ging werken bij Boer Kors voor 25 cent in de week. Later in de fabriek Simplex en na zijn militaire dienst (drie jaar) heeft hij 38 jaar als machinaal houtbewerker bij Speelgoed fabriek Okkerse gewerkt. Uit het huwelijk zijn drie dochters ge boren. Zeven kleinkinderen en een ach terkleinkind zorgen voor jong leven bij de oudere generatie. Mevrouw Van Leeu wen is reeds van 1964 af aan het sukke len met haar gezondheid, maar met dieet en veel rust redt ze het wel. Zij zag wat op tegen de drukte van dinsdag. Dank zij de hulp van haar man en een dochter kan zij ondanks haar handicap nog veel genieten van het fraaie tuintje en het uitzicht op de drukte aan de win kelgalerij De Passage aan de Kerkweg. Nu de Bethelkerk in gebruik is geno men heeft het comité zich ten doel ge- De.heer Kouwenhoven: „We praatten alles rond. Hij kreeg zijn salarisverho ging en wij zouden zijn contracten laten klaarmaken. Maar toen wij meedeelden te veronderstellen dat hij nu weer nor maal aan het werk zou gaan deelde hij plotseling mee twee weken vakantie te zullen nemen. En dat kon ook niet veran derd worden. Zo maar, terwijl hij in een jaar zes tot acht weken vakantie heeft, nam hij nu middenin het seizoen twee weken vakantie. Wij zijn desondanks voor die wens door de knieën gegaan. Hij had de school uiteindelijk opgericht en hij had ook een moeilijke periode ach ter de rug.” Nu de onderhavige afvalwaterlozingen blijkens onderzoek, de laatste tijd tot een niet meer te verwaarlozen aantal en om vang uitgroeien, werd het onbillijk ge acht tegenover de andere heffingsplichti- gen de onderhavige vervuilingsbronnen onbelast te laten. Ook bij andere grote waterschappen in den lande is of wordt binnenkort zoda nige maatregel getroffen, terwijl zulks eveneens het geval is voor de betreffende lozingen op rijkswateren. De maatstaven, die men ten deze voor de nieuwe heffing zal gaan hanteren, gaan terug op landelijk onderzoek en overleg en vinden in andere grote waterschappen reeds toepassing. Ook voor de afval- waterlozing op rijkswateren zijn ze reeds van kracht. Nog niet is besloten met ingang van welk tijdstip de heffing zal worden in gevoerd. Daarover zal pas worden beslist na verkregen advies van de gewestelijke raden van het landbouwschap. Het ligt in de bedoeling de agrarische wereld thans nader, direkt over deze aan gelegenheid te informeren. Men hoopt dan te bereiken, dat op de betrokken be drijven de nodige maatregelen worden genomen die leiden tot een sterk geredu- Kouwenhoven: „Direkt na zijn vakan tie hebben we het mét zijn instemming over andere zaken gehad. De zaak had door Bulten’s veelvuldige afwezigheid zó lang stil gelegen dat er dringender aan gelegenheden waren. Bovendien waren we het eens over de voorwaarden waar onder zou worden gewerkt.” De heer Bulten stelde een ultimatum. Binnen vier dagen een contract of En eindelijk was het zover. De con- trachten zouden worden getekend. Inmid dels had het bestuur aan weer nieuwe salariseisen van de heer Bulten voldaan. Hij zou toen meer gaan verdienen dan de landelijke norm. „Op die avond begon hij plotseling met een aantal nogal dubi euze opmerkingen over de toekomstige samenwerking. Hij dreigde dat hij ook in de toekomst zijn eisen op dezelfde wijze kracht zou bijzetten als hij tot nu toe had gedaan,” zo vertelt Kouwenhoven. „Wel, toen heb ik de contracten meegenomen en hem meegedeeld dat ik hierover eerst in het bestuur, het algemeen bestuur wel te verstaan, wilde spreken.” Dat algemeen bestuur zou na Pasen bijeenkomen, maar de heer Bulten deed zijn dreigement gestand en kwam de vol. gende dag niet meer op school. Het on middellijke ontslag volgde. steld alle kerkbouwactiviteiten in de ge hele gemeente financieel te steunen. Het geld dat donderdag 13 mei bij de mensen wordt opgehaald is dus uitsluitend be stemd voor nieuwbouw, verbouw en res tauratie van de kerkgebouwen. Aangezien de daarvoor vereiste bedra gen wel voorkomen op de jaarbegroting van de hervormde gemeente, zal een ge slaagde inzameling het thans aanwezige tekort geheel kunnen weg werken. Ds Van ’t Veld wekte dan ook alle aanwezigen op propaganda voor de actie te maken, zodat aan het welslagen niet behoefde te worden getwijfeld! In zijn openingswoord op de algemene ledenvergadering van het 50-jarige TOOS heeft de voorzitter van de vereniging ge memoreerd dat het verstreken vereni- gingsjaar door de volle inzet van de be- stuurs- en commissieleden, maar zeer zeker ook door de sportieve inzet van de turners en turnsters tot een groot jaar ge worden is. Er is enorm veel werk verzet, niet in het minst betrekking hebbend op de toen komende, maar inmiddels achter de rug zijnde, jubileummanifestaties, ter wijl de naarrtvan TOOS op eervolle wijze werd uitgedragen. Hoewel Waddinxveen op de goede weg is wat betreft de voorzieningen in de zaal accommodatie, zo zei hij verder, is de aanwezige zaalruimte nog onvoldoende. Wij zullen er als vereniging naar blijven streven al naar gelang de behoefte hier aan uitbreiding te verkrijgen. Deze vergadering stond in het teken van de verkiezing van een nieuwe top van de vereniging. Zowel voorzitter I. Akkerhuis als vice-voorzitter H. van Ge- looven hebben om persoonlijke, overi gens volledige gerespecteerde redenen ge meend nu (heer Van Gelooven) of in de nabije toekomst (heer Akkerhuis) hun bestuursfunctie neer te moeten leggen. De verdiensten van de scheidende heer Van Gelooven werden door de voorzitter nog eens nadrukkelijk naar voren ge haald, hetgeen de aanwezigen met een warm applaus ondersteunden. In intieme sfeer zal het vertrek op, gepaste wijze worden begeleid. Gelukkig heeft het bestuur van TOOS in de vacature van vice-voorzitter direct kunnen voorzien. De heer W. Spetter, die al een pareltje had verdiend voor zijn werkzaamheden in de jubileumcommis sie, werd bereid gevonden deze functie over te nemen en zal mogelijk mettertijd de voorzittershamer gaan hanteren. Door de explosieve groei van de vereniging en de bloei van de gymnastieksport in de Goudse Kring is het werk waarmee het bestuur is belast de laatste jaren enorm toegenomen, zozeer zelfs dat het nood zakelijke werk wel eens teveel wordt. Versterking van de staf zou bijzonder welkom zijn en de heer Akkerhuis deed dan ook een ernstig beroep op de leden van de vereniging zich bereid te verkla ren méér voor de vereniging te betekenen dan alleen maar een sportief turnen of tunmster. Nog tijdens de vergadering spuide de heer Lammens zijn nood over moeilijkheden rond de totstandkoming van gymvaria, welks problematiek voor een belangrijk deel veroorzaakt werd door gebrek aan mankracht. Overigens had de vergadering een vlot verloop. De verslaglegging van het secre tariaat, penningmeester en TC werden aanvaard en de aftredende bestuursleden mevr. E. Verwey-Knop en de heren I. Akkerhuis en F. I. van der Steen werden bij acclamatie herkozen. De avond werd in informele, maar daarom juist gezellige sfeer besloten met de vertoning van enige films van de Eu ropese Tumkampioenschappen van Da mes 1967 te Amsterdam. Rijnlands verenigde vergadering be sloot tot deelname in een stichting die onder meer tot doel heeft het beoordelen en/of coördineren van kennis op het ge bied van zuivering van afvalwater. Behalve overheidsinstellingen die be last zijn met een actieve zuiveringstaak nemen ook andere bij deze materie be langhebbende organisaties deel. In dit verband zijn o.a. te noemen het Rijks- instituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA), de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Vereniging van Exploi tanten van Waterleidingbedrijven in Nederland. w

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 5