Vlvch ttvei h s Verkeerd om Spreekuren Brandwachten geslaagd Posters voor goed doel Regels voor puzzelaars Rode Kruis vraagt geïllustreerde bladen Oplossing kruiswoord V ■I 1 Pagina 2 „Bernhard 60” Hö 13 Uniek 26 jaar EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! DE KERKEN NüDJGEN 11 11 11 l' |l 1‘ l' l' l' 11 I' l' |l il1 door Tom Lodewijk O® P A WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 19 MEI 1971 ds D. J. Modderaar 2. 2. 3. 3. 4. 4. 7. 5. 8. 9 ANNE-FRANKHUIS vele schulden te betalen. Het zou erg moeilijk zijn hem in het daar zeker niet toevallig. Hij EINDE. HEMELVAARTSDAG Drie aspirant-brandwachten uit Wad- dinxveen deden begin mei in Boskoop examen voor het diploma brandwacht tweede klas. Het waren de heren H. Re- horst, P. W. Kloet en W. I. F. de Bas, die allen het diploma in ontvangst kon den nemen. Niet het zet. maar het opmaakduivel- tje had ons in het Weekblad van vorige week een paar keer te pakken. Bijvoor beeld bij de foto’s van de gouden (én 5. 6. Ned. rivier - Ned. rivier -. Ned. rivier provincie hoofdstad - roem - onderricht vaartuig - watering waterkering pont - pi. op de Veluwe - windrichting nobel - een zekere - kleur vettige zelfstandigheid - omelet havenkant - hemellichaam - aanwijzend voornaamwoord telwoord - vogeleigenschap - strak water in Drente - Ned. rivier - water in Friesland rivier in Duitsland - water in Zeeland - Ned. rivier - Ned. rivier deel van een trap - spleet - vloerbedekking - mannen van stand deel van een schip - vracht - vaartuig - persoonlijk voornaamwoord hijswerktuig - deel van een schip - oever - pas - spil - lofdicht korte stijging van het zeewater - Ned. rivier - Ned. rivier - water bij Amsterdam - grote watervlakte Brugkerk (NH): 9 uur ds J. v.d. Velden, Woerden. Wijkgebouw (NH): geen dienst. Bethelkerk (NH): geen dienst. Immanuëlkerk (NH): 9 uur ds B. Koek koek en ds N. J. Flink, gezamenlijke dienst met gereformeerde kerk. Ontmoetingskerk (Geref.): geen dienst (zie boven) Veren.geb. (Geref.) geen dienst (zie boven) Oud-Geref. Gem.: 10 uur leesdienst. Remonstr. Gem.: geen dienst. Geref. Gem. Boskoop: 10.45 uur ds H. Rijksen, Gouda. Overige kerken: geen opgave ontvangen. ZONDAG Brugkerk (NH): 9.30 uur ds C. den Boer, Zeist; 18.30 uur ds T. van ’t Veld. Wijkgebouw (NH): 9.30 uur ds J. van den Heuvel; 18.30 uur ds L. A. Klootwijk, Ede. Ontmoetingskerk (Geref.): 10 uur: ds D. J. Modderaar, 17 uur ds D. Barten. Remonstr. Gem.: 10.30 uur ds G. A. Hooijkaas. Geref. Gem. Boskoop: 9.30 uur leesd. en 15.30 uur ds A. F. Honkoop. Oud Geref. Gem.: 10 en 18.30 uur: lees dienst; woensdag (26/5) 19 uur: dr L. Gebraad. Bethelkerk (NH): 9.30 uur ds T. van ’t Veld; 17 uur: ds J. van den Heuvel. Immanuëlkerk (NH): 9.30 en 19 uur: ds N. J. Flink. 1. Onder de inzenders van goede oplossingen worden een hoeken bon verloot van 15, 2. Oplossingen dienen uitsluitend op de volgende wijze te zijn ge adresseerd: Puzzelredaktie Week blad, oplossing van (datum invul len), Mauritsstraat 1, Moerkapel- le. HORIZONTAAL 1. Het kruiswoordraadsel uit het Week blad van 6 mei jl. leverde voor K. G. Dijkstra, Beethovenlaan 13, de boeken- bon van 15,op. HORIZONTAAL: 1 protest; 6 klapbes; 12 rij; 13 tin; 15 aap; 16 zo; 17 ent; 19 kolgans; 22 vel; 23 Saar; 25 Reims; 26 held; 27 sabel; 29 sop; 30 paria; 31 ik; 32 pels; 34 ever; 36 na; 37 meute; 38 lente; 40 muts; 41 sela; 43 Didam; 46 Deens; 49 a.m.; 51 tele; 52 Umea; 53 L.O.; 54 begin; 56 rei; 58 label; 60 adie; 61 delta; 63 sero; 64 rul; 65 melasse; 67 kin; 68 es; 69 mee; 70 tip; 72 de; 73 tan nine; 74 missaal. VERTICAAL: 1 pressie; 2 rijnaak; 3. T.T.; 4 eik; 5 snor; 7 lans; 8 aas; 9 p.p.; 10 ezelin; 11 soldaat; 14 agio; 18 tab; 20 Lesse; 21 ampel; 22 ver; 24 repetitie; 26 hartenaas; 28 Leusden; 30 penseel; 33 Lt.; 35 v.e.; 37 mud; 39 els; 42 cabaret; 44 al; 45 merel; 46 Duits; 47 Em.; 48 kolonel; 50 Medusa; 53 Lerida; 55 gil; 57 elan; 59 bek; 61 Deen; 62 Asti; 65 mei; 66 eis; 69 VERTIKAAL 1. om hem zin in wekelijks of maandelijks gebruik van deze mogelijkheid, hetgeen natuurlijk een enorme organisatie en veel toe gewijde krachten vergt. Veren.geb. (Geref.): 9.30 uur ds D. Bar ten, Haarlem, 18.30 uur ds D. J. Modde raar. eens verlegen om buitenlandse lec tuur: Turks, Grieks, Spaans, Portu gees of Arabisch. Meer dan eens wordt daarom gevraagd en lang niet altijd kan dan onmiddellijk worden geholpen. En juist zieke buitenlan ders, die in een eentra isolement ver keren, stellen het bijzonder op prijs iets in de eigen landstaal te kunnen lezen. In het kader van de aktie van het ’’Comité Prins Bernhard 60 jaar”, zal de komende weken een lande lijke huis-aan-huis verkoop wor den gehouden van een poster, die de aandacht moet vestigen op de de aktiviteiten van dit comité. De verkoop - het raambiljet kost f 2,50 - heeft tevens tot doel fond sen te werven. De netto opbrengst zal ten goede komen aan de aktie. Zoals bekend heeft Prins Bern- hard de wens te kennen gegeven, dat de opbrengst van de aktie een nationaal doel zal dienen. De gel den die worden ingezameld zullen worden gebruikt voor de bouw van een nieuw olifantenverblijf in Artis, en - indien de opbrengst groter zal blijken - voor een nader te bepalen projekt in de Diergaar de Blijdorp te Rotterdam. De poster is gedrukt in vier kleuren op het formaat 34 x 47,3 cm. Het toont een olifantje met de slogan „Geef ’m de ruimte” en het gironummer waarop bijdragen voor dit nationaal huldeblijk kun nen worden gestort: 23.000 t.n.v. de Jaarbeurs te Utrecht. Het ont werp is van de Amsterdamse gra ficus Ton Giesbergen. Opeens werd er gebeld. „Doe jij maar open, Frits,” zei Lies en Jacob verwonderde zich ten tweede male, want Frits meende altijd dat dit de taak van „de meiden” was. Ditmaal stond hij verwonderlijk vlug op. Het duurde wel lang, vond Jacob, vóór het bezoek zich manifesteerde, maar eindelijk kwam Anke de Jong binnen met een hoogrode kleur. Jacob verbeet een glimlach. Het begon hem te dagen. Hij kreeg een stevige hand en Suus ook, en zag net hoe Mieke met veel vertoon een stoel voor Anke bijsleepte vlak naast Frits. „Nou vader en moeder,” zei Frits, „we zullen er niet langer doekjes om winden. Vader heeft het al gesnapt, denk ik, die zit zo te grijnzen.” „Als je soms denkt dat ik achterlijk ben,” zei Suus, haar zoon met ogen vol verwachting aanziende. „Zeg jij maar wat ik denk.” „Nou ja,” zei Frits, opeens als een kleine jongen zo verle gen, „het is maar dat Ank en ik Hij was opgestaan en naast hem stond Ank. Suus kwam snel op haar toe, greep haar handen. „Ank, zal ik je nou toch als schoondochter krijgen?” „Als ze het met me uithoudt,” zei Frits bescheiden. Jacob was ook opgestaan. „Dat onze Frits het meisje van zijn hart gevonden heeft,” zei hij, „daar ben ik erg gelukkig om, dat jij het bent vind ik nog fijner.” Ankies lippen trilden. „Nou krijg ik weer een vader en een moeder,” zei ze. „Ik was hier toch altijd al zo thuis.” „En nu is het je thuis,” zei Suus hartelijk. „Jaja,” zei Frits, „als jullie maar niet denkt dat we hier blij ven inwonen!” „Wat denkt die jongen ver vooruit,” prees Mieke. „Al een echte huisvader,” vond Lies en in het algemeen gelach werd de ontroering naar de achtergrond gebannen. Jacob vond dat dit wel hét tijdstip was, om de fijne fles van de Moezel-man te openen. Het werd een druk gepraat door elkaar heen. Allerlei nieuw tjes werden uitgewisseld. Mieke vertelde met een snelle blik naar Frits, dat Jeanne de Hoogh zich verloofd had met „die knul van Hermans”, die ze dan toch maar „aan de haak had geslagen.” Eén onkostenpunt minder voor dokter De Hoogh, dacht Jaap, en Frits scheen er niets van te hebben, die ging helemaal op in Anke. Och, zo kwam alles tenslotte op zijn pootjes terecht. Doordat in het afgelopen jaar een einde is gekomen aan de verschijning van een aantal Nederlandse en bui tenlandse geïllustreerde bladen kan het Lectuurdepot van het Rode Kruis niet altijd voldoen aan de vraag van zieken, gehandicapten en bejaarden naar deze lectuur, waaraan juist zo’n grote behoefte bestaat. Want wie ziek is komt er vaak eerder toe een tijd schrift met foto’s door te bladeren dan een heel boek uit te lezen. Het Rode Kruis doet daarom een beroep op het publiek actuele geïllustreerde bladen ter beschikking te stellen. Op enkele honderden plaatsen in het land bevinden zich lectuurhuisjes en -kastjes, waarin men deze en ande re lectuur zonder meer kan depone ren. Wie niet in de buurt daarvan woont kan boeken en tijdschriften in pakjes niet zwaarder dan drie kg on gefrankeerd via de post versturen, mits alsvolgt geadresseerd: ’’B.A.R.K. -Den Haag” voor boeken en ’’Rode Kruis-Tijdschriftendienst -Den Haag” voor tijdschriften. Wie reeds bedruk te stroken en etiketten voor dit doel wenst te gebruiken, kan deze koste loos verkrijgen bij het Lectuurdepot Rode Kruis, Laan van Meerdervoort 438, Den Haag, dat op aanvrage voor een snelle toezending zorgt. |i i' l' 11 l' I I I i' 11 i' i' i' i' i' u i' i' i' 11 i' i* 11 i' i' i' i' 3. Oplossingen moeten binnen zijn uiterlijk de eerste woensdag na de publikatie van de puzzel. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 17 uur ds A. P. Verloop. Volle Ev. Gem. Bethel Boskoop: 9.30 uur samenkomst; dinsdag 20 u. samenkomst. St. Victorkerk (RK): 8 en 10 uur, ma en za 19 uur, di, do en vr 7.45 uur, wo 7.45 en 19 uur: H. Mis. Ontmoetingskerk (RK): 8.30, 11.45 en 18.30 uur, di. 9 uur, do 19 uur, za 9 en 19 uur: H.Mis. Jehova’s Getuigen: 15.30 uur openb. toe spraak, 16.30 uur Wachttorenstudie. Maatschappelijk werkster: donderdag 16.30-17.30 uur. Maatschappelijk werkster (herv. centrum) woensdag 9-10 uur. Pedicure: eerste en derde dinsdag van de maand, 9 tot 12 uur. Hand- en spandiensten (noodhulp voor bejaarden en jonge gezinnen): elke werk dag van 8.30-9.30 uur, telefoon 5555. HET ANKER (Kerkweg 234) Maatschappelijk Werkste NH-Kerk: maandag en vrijdag van 9 tot 10 uur; woensdag van 19 tot 20 uur. (Spreekuur vrijdag vervalt deze week). Een uniek stuk wordt reeds meer dan twintig jaar verricht met de rechtstreekse boeken- en tijdschriften voorziening van langdurig thuislig- gende zieken en gehandicapten. Mo menteel worden meer dan tweedui zend van dergelijke patiënten voor zien. Zij geven zelf op waarnaar hun voorkeur uitgaat en met hun wensen wordt zoveel mogelijk rekening ge houden. Doordat het Lectuurdepot van het Rode Kruis in de loop der jaren een prachtige bibliotheek heeft opgebouwd van meer dan tweehon derdduizend werken - regelmatig worden ook de nieuwste boeken aan gekocht - kan een goede keuze wor den gedaan. Dankzij een bepaald sy steem ontvangt een lezer nooit twee maal eenzelfde boek. Er zijn zieken, die al meer dan tweeduizend boeken, met zorg en fantasie voor hen uit gezócht, van het Rode Kruis kregen toegezonden. Valt de keuze van de patient op het regelmatig ontvangen van tijdschriften, dan zorgt het Lec tuurdepot wekelijks voor een pakje tijdschriften met steeds opeenvolgen de nummers. Met vele thui^liggende zieken wordt bovendien vaak een uit voerige correspondentie gevoerd, waardoor zij het contact met de bui tenwereld behouden en gesterkt wor den hun vaak moeilijk lot te dragen. Ook dat is Rode Kruiswerk, dat Uw morele en financiële steun altijd kan „Wacht, wacht”, wuifde meneer de Grauw, „daar kóm ik op.” De man, Hendrik Touw, was had een tip gekregen. „Van Soedrev”, giste Jacob. „Van wie anders?” Het bleek dat de speculaties van de heer Soedrev gans niet naar wens gingen. Hij kwam heel benauwd te zitten, zijn fail lissementsaanvraag dreigde. Zo kwam hij tot zijn plan. Hij zelf tipte Touw, hij zelf zorgde er voor dat de deur een ogenblik open bleef, waardoor de overvaller naar binnen kon glippen. Zijn flauwvallen was maar comedie. Maar het doosje met dia manten was óók maar comedie. Er zaten alleen wat kralen in. Toen Touw bij Soedrev kwam om schadeloos gesteld te wor den voor zijn risico, scheepte Soedrev hem af met een paar honderd gulden, en dreigde de politie op zijn spoor te zetten. Toen Touw tóch eenmaal was gepakt, maalde hij niet meer om dat dreigement en hing met een zekere wellust de heer Soedrev op, die hem „in de boot had genomen”, waarmee hij tegelijk zijn eigen aandeel in de zaak terugbracht tot mede plichtigheid. Helaas was het bericht dat Touw was gepakt, gepubliceerd vóór hij doorsloeg over de bankoverval. Soedrev had het ver nomen en was kort daarop met de noorderzon verdwenen. Zijn huis stond er nog, maar dat was niet toereikend om zijn goud-plus-vijf) bruidsparen Van Leeu wen en Toor. U zult het al begrepen hebben, ze moesten precies andersom waren ge plaatst. Voor de goede orde: de foto bo ven geeft u het echtpaar Toor, dat nu 55 jaar getrouwd is. Onder het echtpaar Van Leeuwen, dat precies de halve eeuw af maakte. De lectuurvoorziening door het Nederlandsche Roode Kruis ge schiedt al bijna 26 jaar, in welke tijd bijna vijftig miljoen tijdschriften en meer dan twee en een half miljoen boeken werden uitgezonden. Aan deze zendingen wordt de grootste zorg besteed. In ongeveer driehonderd inrichtingen bevinden zich thans bruikleen-bibliotheken van het Rode Kruis, die aan de hand van naar vo ren gebrachte wensen zijn samen gesteld. Ook plegen grote boeken- schenkingen te worden gedaan aan bejaardentehuizen e.d., waarvan er al zeshonderd aan een eigen huisbiblio- I theek zijn geholpen. Ziekeninrichtin gen, sociale instellingen en bejaarden huizen kunnen naast boeken ook regelmatig tijdschriften ontvangen. De volgende dag was een zaterdag, ’s maandags zou hij weer naar de bank gaan. Meneer De Grauw kwam even oplopen met de koffie, behandelde een paar zakelijke details. „Wat u overigens wel zal interesseren”, zei hij als terloops, „die vent van die overval hebben ze.” „Zó”, zei Jacob, „en wat was het nu voor een snijboon?” Meneer De Grauw ging er eens makkelijk voor zitten, het zou een heel verhaal worden, dacht Jacob. En het wérd ook een verhaal. De man die de overval had gepleegd, bleek een onderwereld figuur die heel wat op zijn kerfstok had en nog een paar jaar moest brommen, maar die de politie nog niet te pakken had kunnen krijgen. Bij een doodgewone wegenbelastingcontrole liep hij tegen de lamp, en een politieman met een fotografisch geheugen zag voor zijn geestesoog het portret in het politie blad opdoemen, toen hij zijn verhaaltje schreef. De man bleek aan het eind van zijn latijn en niet eens rou wig dat ze hem te pakken hadden, dan had hij de eerste jaren althans geen zorgen voor voeding en onderdak. Hij had van de hand in de tand geleefd. Onder de gemoedelijke, maar scherpe ondervraging van de rechercheurs besloot hij maar meteen schoon schip te maken en bekende ook de overval op de bank te Drechtermond. Maar daar zat nog een heel staar tje aan vast. „Hoe kwam ie binnen?” vroeg Jacob gespannen. buitenland te achterhalen en men kon hem nog niets maken ook, want alleen het getuigenis van Touw zou hem moeten vastnagelen en die had er te veel belang bij, zichzelf te redden. Opgeruimd staat netjes,” besloot de heer De Grauw. „Ik ben toch maar blij dat ik altijd de nodige reserve met die meneer Soedrev heb betracht”, zei Jacob en verhaalde van diens poging, om hem privé voor zijn ondernemingen te in teresseren. „Voorzichtigheid is de moeder van de bankkluis”, zei me neer De Grauw lachend, „hoewel ik moet zeggen: niet voor zichtigheid alléén. Er is ook moed voor nodig.” „Nou ja”, zei Jacob, „dat wéten we nu wel. „Alsjeblieft, meneer De Grauw, daarover niet meer.” Die maandagmorgen scheen de zon. Jacob wandelde langzaam naar de bank. Het gewone leven zou weer beginnen. Hij verlangde ernaar. De vakantie had net lang genoeg geduurde het werk te doen krijgen. Luid bellend reed Mieke, met een stoet vriendinnen op weg naar school, haar vader voorbij. Hij wuifde haar na. Op zijn bureau stond een vaasje met witte fresia’s. Ze kwamen allemaal de directeur begroeten, Boesman voor op. Toen de deur achter de laatste was dichtgevallen, zat hij een ogenblik alleen en staarde voor zich uit. De Amerikaanse miljoenenerfenis schoot hem door de ge dachten, daar was het allemaal mee begonnen! De onbekende neef in het verre Amerika was er goed mee. En hij, Jacob Heyblom, hij was er niets minder op geworden. Misschien méér. Een gelukkiger, tevredener mens. Hij greep naar de stapel papieren die op zijn bureau lag, maar opeens verstijfde zijn hand. Hij keek naar de presse- papier die op de stapel was geplaatst. In een blok geperst, doorzichtig plastic zat daar een gedeukt, stalen voonverp. Voorizchtig nam hij het op. Dat was em de kogel die zijn schouder had doorboord! Met fijne gouden letters stond op het blok gegraveerd: „Ter herinnering” met de datum „Voor moed, Beleid en Trouw.” Jacob bekeek het glimlachend van alle kanten. Dat was natuurlijk een idee van De Loor, die had altijd zulke stunts. „Je krijgt er géén miljoen dollar voor”, zei hij halfluid, „maar ik wil het voor geen miljard missen!” 13 ;S

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 2