Na ouderavond Jan Ligtbartscbool Veel ouders overtuigd van nut weer in over Spreekuren Oplossing puzzel 13/5 V oorlichtingscentrum bouw weer in raad Exposities bouw Weekblad voor Waddinxveen ver weg? Bloed geven is leven geven Be Fair Heren 2e bij eigen toernooi 2uurrijden 1/4 uur rust „spelend leren” u. Uitslagen WSV Slsli Opkomst bemoedigend i I i 191m Jl Pagina 3 Film Tuincentrum EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! EKER NUTSSPAARBANK AGENDA Voor 272.000 grondaankopen 27e Jaargang nr 2237 Donderdag 27 mei 1971 Uitgave Drukkerij Veldwijk NV Direktie J. B. Veldwijk Redaktie C. J. M. R. v.d. Bas Exploitatie F. van Kempen ■liim 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 27 MEI 1971 EERSTE PINKSTERDAG (Advertentie) TWEEDE PINKSTERDAG ANNE-FRANKHUIS Brugkerk (NH): 9 uur ds I. v.d. Heuvel. Wijkgebouw (NH): geen dienst. Bethelkerk (NH): geen dienst. Immanuëlkerk (NH): geen dienst. Veren.geb. (Geref.): geen dienst. Ontmoetingskerk (Geref.): geen dienst. Remonstr. Gem.: geen dienst. Oud Geref. Gem.: 10 uur dienst. Geref. Gem. Boskoop: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: geen opgave ontv. met kleurcombinaties maken op efficiën te wijze de kleuter vertrouwd met letters en cijfers. Het spelende leren is dan geen last, maar een lust. De heer A. C. Verkleij uit Waddinx veen moest zijn bloemisterij aan de Zuid- Maatschappelijk werkster: donderdag 16.30-17.30 uur. Maatschappelijk werkster (herv. centrum) woensdag 9-10 uur. Pedicure: eerste en derde dinsdag van de maand, 9 tot 12 uur. Hand- en spandiensten (noodhulp voor bejaarden en jonge gezinnen): elke werk dag van 8.30-9.30 uur, telefoon 5555. HET ANKER (Kerkweg 234) Maatschappelijk Werkste NH-Kerk: maandag en vrijdag van 9 tot 10 uur; woensdag van 19 tot 20 uur. Wijkgebouw (NH): 9.30 uur ds J. van den Heuvel, 18.30 uur ds T. van ’t Veld. Brugkerk (NH): 9.30 uur ds D. van Vliet, 18.30 uur ds J. van den Heuvel. Maandag 31 mei: Pinkstertoemooi Zwemclub De Gouwe, zwembad De Sniep, 9 uur. Dinsdag 1 juni: Bejaardenmiddag Anne Frankcentrum, 14.30 uur. Advertentietarieven Losse mm-prijs 0,18 (exclusief btw); contract-tarievén en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters Giro 47062 tnv Drukkerij Veldwijk NV Bank Coöp. Raiffeisenbank W’veen Sluitingstennijn Voor opneming van advertenties en berichten die dinsdagsmiddags na 12 uur binnenkomen in het Week blad van dezelfde week kan niet worden ingestaan CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK lui. v. Stolberglaan: di, wo en vr 14.30 tot 17.30 u en 18.30 tot 20.30 uur. St Victorstraat: di en vr 19 tot 21 uur, do 15.30 tot 17.30 uur. Anne Frank-centrum: di en vr 14.30 tot 17 uur en 18.30 tot 20.30 uur, wo 18.30 tot 20.30 uur. Donderdag 27 mei: Vergadering gemeenteraad, gemeente huis, 20 uur. Zaterdag 29 mei: Visconcours HSW, De Vliet Boskoop, 7 uur. Jehova’s Getuigen: do. 19.30 uur bedie- ningsschool, 20.30 uur dienstvergadering; zo 15.30 uur openbare toespraak, 16.30 uur Wachttorenstudie. Geref. Gem. Boskoop: 9.30 uur leesdienst en 19 uur ds R. Boogaard, Leiden. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 17 uur ds A. P. Verloop. Volle Ev. Gem. Bethel Boskoop: 9.30 uur samenkomst; dinsdag 20 u. samenkomst. St. Victorkerk (RK): 8 en 10 uur, ma en za 19 uur, di, do en vr 7.45 uur, wo 7.45 en 19 uur: H. Mis. ’Spelend Ieren op school’ stond centraal tijdens een boeiende ouderavond die vorige week plaatsvond in de Jan Ligthartschool. De voorzitter van de ouderconimissie, de heer J. M. Houtennan, begroette in de gemeenschaps ruimte van de school een groot aantal ouders. Hij sprak de hoop uit dat deze avond bij zou dragen tot meer begrip voor de nieuwere onderwijsvormen en tot grotere helderheid zou leiden. De gemeenteraad beslist vanavond over de verkoop van een aantal stuk ken grond voor een totaal bedrag van 272.000. Voor de aankoop van een tweetal percelen grond (met woning) aan de Noordkade moet 27.500 wor den neergeteld. Het huis zal worden afgebroken, zoals ook is bepaald in het uitbreidingsplan Groenswaard. Bethelkerk (NH): 9.30 uur ds T. van ’t Veld, 17 uur ds D. van Vliet. Immanuëlkerk (NH): 9.30 uur ds N. J. Flink, 19 uur ds J. Haitsma, Woerden. Veren.geb. (Geref.): 9.30 uur ds D. J. Modderaar, 18.30 uur ds B. Koekkoek. Ontmoetingskerk (Geref.): 10 uur ds B. Koekkoek, 17 uur ds D. J. Modderaar. Remonstr. Gem.: 10 uur ds G. A. Hooij- kaas. Bouwmaterialenhandel T. de Waardt N.V. wil een perceel industrieterrein van 4.000 m2 kopen aan de Staringlaan in het plan Noordkade. Hierop zal een indu strie- en expositiehal worden gebouwd met een vloeroppervlakte van circa 1600 m2. Het resterende gedeelte wordt par keerterrein. In de expositiehal zal het al eerder genoemde bouwvoorlichtingscen- trum worden gevestigd. De doelstelling van de Stichting Bouw- voorlichtingscentrum „Midden-Holland” is het geven van voorlichting en het hou den van exposities op het gebied van de bouwnijverheid. Dit doel wil men berei ken door aan fabrikanten, handelaren en andere ondernemers expositieruimte te verhuren en verder door het geven van voorlichting en het maken van propa ganda in de vorm van exposities. B. en W. stellen voor de grond te verkopen voor 180.000. Zaterdag 15 mei organiseerde Be Fair een toernooi, waarbij twee poule’s waren gemaakt Poule A met DOS 1, Jodan Boys 1 en Zevenklappers 1 en poule B met CW1, Be Fair 1 en Thor 1. Door het gelijke spel (11) werd Be Fair eerste met drie punten, Thor 2e met twee punten en CW 3e met een punt. In de halve finale maakte Thor zijn promotie volledig waar, door op verras sende wijze met 20 het geroutineerde Jodan Boys te verslaan. De finale gaf een wedstrijd van prima niveau. De Be Fair-heren, gebrand op winst, vochten zich in de eerste set naar een 16-14 zege. De tol moest hiervoor in de tweede set betaald worden, want met een 4-15 overwinning kwam Dos weer vlot langszij. De derde set moest de be slissing brengen. Het werd 8-8, 11-11 en de strijd was volkomen open. Enkele ver- dedigingsfoutjes kostten Be Fair uitein delijk de set, die door Dos met 13-15 ge wonnen werd. Einduitslag: 1. Dos, 2. Be Fair, 3. Thor. H. G. ter Steege, Vijverlaan 17, won onze omlooppuzzel uit het Weekblad van 13 mei jl. De boekenbon van 15 wordt opgestuurd. De oplossing was: 1. veer, 2. grap, 3. spel, 4. slap, 5. ober, 6. krot, 7. Eems, 8. asem, 9. Emma, 10. aard, 11. Edam, 12. omen, 13. meer, 14. ergo, 15. mode, 16. reet, 17. atol, 18. elan, 19. edel, 20. glee, 21. deeg, 22. Eger, 23. Oran, 24. ante, 25. ever, 26. eren, 27. enig, 28. egel, 29. alge, 30. tent, 31. eend, 32. Edom, 33. Imam, 34. Emma, 35. gala, 36. naar. In Poule A was de eerste plaats onbe dreigd voor DOs, Jodan Boys was een goede tweede en Zevenklappers moest dus met de derde plaats genoegen nemen. In poule B startte Be Fair, zonder de ge blesseerde Arie van Tol en Jaap Duyker, tegen C.V.V. zeer goed, want via 15-12 en 15-13 was de eerste winst binnen. Vervolgens werd aangetreden tegen het juist gepromoveerde Thor 1 uit Bergam bacht, wat verrassend sterk naar voren kwam: Be Fair moest de eerste set prijs geven met 15-6é De tweede set gaf geluk kig een geheel ander beeld. Een felle, steeds gelijkopgaande strijd, die door Be Fair uiteindelijk gewonnen werd, met de voor zichzelf sprekende cijfers 1517. Einduitslag dus 11. De wedstrijd CW-Thor, moest dus hier de eindklassering gaan bepalen.' Redaktie-adres Mauritsstraat 1, Moerkapelle, telefoon (01793) 520 (op werkdagen na 19 uur) Advertentie-af deling Oranjelaan 9, Waddinxveen, postbus 66, telefoon (01828) 4788 Klachten bezorging Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, tel. (01828) 3088 Abonnementsprijs 2,67 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 7,35 per half jaar binnen verspreidings gebied en 12,35 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten De film die werd vertoond, gaf duide lijk aan hoe met behulp van het spelma teriaal allerlei combinaties van mozaïe ken en planten zijn te maken en het jon ge kind dolgelukkig is met de zelfgevon- den vormgevingen. Na de pauze werd er uitvoerig gedis cussieerd over de jongste ontwikkelingen op onderwijsgebied. Men toonde zich verheugd over de initiatieven van leer krachten en pedagogische instellingen. De heer Koegler benadrukte nog eens de grote medewerking van het Waddinx- veense gemeentebestuur. Uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de huishoudelijke competitie van de Waddinxveense Schaakvereniging. Groep A 11e ronde: P. Perdijk-W. van Oort 01; P. Broer-J. H. Smit 10; J. v. Oort-L. Wolfs 0—1; Drs. W. H. Wient- jens-W. v. Vuuren afgebr.; P. Broer-J. v. Oort 1—0; W. van Oort-P. Broer 01; Drs. W. H. Wientjens-J. H. Smit 10. Groep A 12e ronde: W. van Oort-Drs. W. H. Wientjens J-J; W. van Vuuren-J. van Oort afgebr.; L. Wolfs-P. Broer J. H. Smit-P. Perdijk afgebr. Groep B 12e ronde: A. Littooy-P. v.d. Munt 10; A. A. van Oort-L. Gussekloo 10; H. Weegink-H. Schoenmaker 01; W. Verstoep-A. Oomkens 10; A. Ver sluis-A. v.d. Starre 01; N. E. Plant- feber-G. de Willigen 01. Groep B 13e ronde: H. Weegink-A. Littooy 01G. de Willigen-P. v.d. Munt 10; L. Gussekloo-A. Versluis 01; H. Schoenmaker-J. W. v.d. Plaat 10; J. Klei weg-W. Verstoep 0—1; A. A. van Oort-G. Bernard J-|. JUNIOREN: R. Koenen-G. v.d. Bom 01; G. Burger-Fr. van Dijen 10; P. v.d. Hoek-E. van Beest 10; P. v.d. Berg -L. Kwaak 10; H. Kooyman-G. Oudijk 01; R. Martens-A. Schrooder 01; A. Oudijk-V. v.d. Berg afgebr. Uitgespeelde afgebroken partijen: W. de Waardt-N. Littooy 10; L. de Koo- ter-K. Zuidam opnieuw afgebr. Ontmoetingskerk (RK): 8.30, 11.45 en 18.30 uur, di. 9 uur, do 19 uur, za 9 en 19 uur: H.Mis. Donderdag 3 juni: Commissievergadering Provinciale Staten over zoetwaterkanaal Waddinx veen Voorburg, Provinciehuis Den Haag, 14 uur. Zaterdag 5 juni: Afscheid mej. E. Witkop, Jan Ligthart school, 15-17 uur. Start Sportweek (Wielerronde van Waddinxveen). Woensdag 9 juni: Bejaardenreis Middenstand Waddinxv. O /ONVERVANGBAAR is de vrij- vJ willige, belangeloze hulp die tienduizenden donors van het Ro de Kruis elk jaar geven voor pa tiënten in nood. Niet minder dan 350.000 maal hebben zich vorig jaar donors ter beschikking ge steld voor onmiddellijke trans fusies: overdag, ’s avonds of mid den in de nacht. Zij komen wan neer het Rode Kruis hen roept, omdat zij weten dat dankzij hun bloed het leven van patiënten kan worden gered. Bloed geven is le ven geven. Hier één van de jonge ama zones uit het grote Pony-con- cours bestemd als voorselectie voor de Westeuropese Kam pioenschappen dat op Hemel vaartsdag werd gehouden op de terreinen van de Reigers- burgh. ((foto Sjaak Noteboom) Dat een en ander een enorme organisatie vergt behoeft geen be toog. Dit werk met al zijn facet ten vormt dan ook één van de belangrijkste taken van het Ne- derlandsche Rode Kruis, dat van 24 mei tot en met 5 juni overal in het land collecteert om die ta ken te kunnen blijven uitvoeren. De Bloedtransfusiedienst kent twee categorieën donors: De eer ste groep geeft bloed voor direc te transfusies, de tweede doet dat voor de bereiding van bloedplas ma en andere geneesmiddelen, waarvan de toepassing nog elk jaar groter wordt. In het Centraal Laboratorium van de Bloedtrans fusiedienst van het Nederland- sche Rode Kruis in Amsterdam- Slotervaart wordt daartoe het bloed van de plasma-donors be werkt. Men kan stellen dat bij een directe transfusie een donor zijn bloed als - onvervangbaar - geneesmiddel geeft aan één pa tient, en dat met de fracties van het bloed van plasma-donors de genezing van meerdere patiënten mogelijk wordt gemaakt. Enkele cijfers kunnen de groei van de Bloedtransfusiedienst sprekend weergeven: in 1945 wa ren er in ons land 58.000 donors, nu meer dan 250.000; in 1945 von den er 9.000 bloedafgisten voor directe transfusies plaats, nu 350.000. En het aantal bloedafgif- ten voor plasmabereiding is van 15.000 in 1945 tot liefst 80.000 in 1970 gestegen. De heer Koegler, het nieuwe hoofd van de Jan Ligthartschool gaf blijk van zijn verrassing over de grote opkomst (de zaal was vol). Hij noemde dit bemoedi gend in een tijd waarin zoveel verandert op onderwijsgebied. De heer Van Helden, representant voor de N.V. Vermande Zonen uit IJmuiden, gaf daarna een uiteenzetting over het spelend leren in woord en beeld. Hij deed dit zo duidelijk, dat ook de ouders die er aanvankelijk sceptisch te genover stonden enthousiast werden voor de grote variatie in speel-leermogelijk- heden. De heer Van Helden stelde dat met name het speelgoed, waarmee de ouders (vooral de vaders) hun kinderen verma ken en ook zelf worden vermaakt, bij zonder belangrijk is voor de ontwikke ling van het waarnemingsvermogen van de jonge kinderen. Zien en waarnemen nodig voor het onderwijsbekwaam ma ken. Speelgoed kan didactisch, maar ook pragmatisch zijn en in deze wereld met veel vrije tijd tegenover het enerverend werkleven ook ouderen in spel een tegen wicht geven. Voor de ontwikkeling van het kind naar volwassenheid is vooral de ruimte waarin het kind thuis opgroeit van grote betekenis. Hij moet kunnen spelen en rommel maken, want ook het heel jonge kind experimenteert met de gevonden voorwerpen (lege dozen, luci ferdoosjes en oude poppen) en leeft zich daarin uit. De keuze van speelmiddelen is oneindig veel groter dan vroeger maar niet altijd zijn de duur gekochte speel goederen ook het meest gewild. Wat kin deren zelf uitvinden en toepassen boeit hen het meest. In het spel reageert het kind (en ook wel de volwassene) zijn overtollige ener gie af. Door zien en doen wordt de ont wikkeling van de vaardigheid voor later in de praktijk meer bevordgrd dan door veel welgemeende vermaningen en waar schuwingen. De fantasieruimte voor het kind is in onze flatbetonblokken niet groot. Creatief bezig zijn is voor peuter en kleuter nodig om de beginfase te zijn voor de basisschool. Samen zoeken en proberen is eerste voorwaarde om het kind ’schoolrijp’ te maken. De ouders moeten doordrongen zijn van het belang dat hun kroost in vrijheid al spelend op groeit naar de schoolperiode. Voldoende spel- en speelruimte is de eerste voor waarde! Maar ook thuis kunnen ze leren door de getalstructuur- en cijferspelen met de oudere kinderen. Ook spelletjes kade aan de Rijkswaterstaat verkopen in verband met de aanleg van Rijksweg 3. Hij heeft nu een stuk grond op het oog ten oosten van de aansluiting van de Tweede Bloksweg op de Sniepweg met de bedoeling er een tuincentrum te stichten. B. en W. zijn bereid de grond te verko pen voor 17.000. In het uitbreidingsplan Oranjelaan wordt een tweetal stukken grond ver kocht voor een totaalbedrag van 75.000. Het gaat om ca. 1275 m2. De huren van een viertal gemeente- woningen zullen worden verhoogd. Ook gaat de gemeente meer geld vragen voor het politiebureau aan de Kerkweg. Voor het ontruimen van een perceel grond in het plan Groenswaard 3 zal de Boskoopse pachter van dit gemeente- eigendom een schadeloosstelling ontvan gen van ruim 13.000. Het Nederlandsche Rode Kruis telt meer dan honderd afdelingen waar een bloedtransfusiedienst is gevestigd, belast met een donor organisatie voor directe transfu sie. Samen met een medisch lei der zorgen de afdelingsbesturen ervoor dat het plaatselijk donor- bestand op peil wordt gehouden. Een donor kan enige halen per jaar voor een bloedafgifte van maximaal vijfhonderd kubieke centimeter worden gevraagd. Wanneer men een half jaar na een bloeddonatie niet direct weer een oproep krijgt, betekent dit niet dat men vergeten wordt. Een oproep krijgt men alleen wan neer de noodzaak daartoe blijkt uit meldingen van ziekenhuizen en behandelende specialisten. Steeds groter wordt het aantal af delingen van het Rode Kruis dat bloedafname-avonden organi seert. Daaronder bevinden zich zelfs verafgelegen en moeilijk be reikbare afdelingen, maar de plasma-teams uit Amsterdam zijn niet voor een kleintje vervaard. Zo werd op 27 januari jl. voor het eerst op het eiland Ameland een ’’plasmacampagne” gehouden Het is niet alleen zo dat bloed kruipt waar het niet gaan kan, het Rode Kruis haalt het ook overal vandaan. Want elk ogen blik van de dag kunnen er mede mensen zijn, die het nodig heb ben. Bloed is immers onmisbaar voor het menselijk organisme. Het zorgt voor het transport van zuur stof van de longen naar letterlijk alle cellen van het lichaam. Het vervoert zowel de voedingsstof fen naar de organen als de afval stoffen daarvandaan. Het draagt bij in de bestrijding van infecties. Kortom, zonder bloed is het men selijk leven onmogelijk. Als er op u een beroep wordt gedaan om bloed te geven, verricht dan ook dat levensreddend werk. En steun inmiddels financieel uw Neder landsche Rode Kruis, dat de hulp van de duizenden bloedgevers in het land voor onbekende mede mensen stimuleert en coördineert. Ds T. van ’t Veld

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 5