SINTELBAAN VOOR AVW De PTT tijdens uw vakantie Philips introduceert nieuw inbraak-alarmapparaat Fraktieberaad VERKEERS- SPIEGEL Ds Cuperus 40 jaar predikant Weekblad voor Waddinxveen Regels voor puzzelaars I I Kruiswoordraadsel F F F F 4 i F Giro O ‘SI F.- Pagina 3 i r Nr. 6904 D 7 7 7 ïb >s \bö \b5 bï 99 \bb F 77 Werking I 27e jaargang nr 1242 Donderdag 1 juli 1971 Uitgave Drukkerij Veldwijk NV Direktie J. B. Veldwijk Redaktie C. J. M. R. v.d. Bas Exploitatie F. van Kempen 5 i 5' r ’’Laat de intensiteit en de alledaagsheid van het verkeer geen reden zijn om fouten te begaan of deugden te verwaarlozen.” Telefoon t c De post WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 15 JULI 1971 *4 - 5 I 59 IV/ 7 99 'O 19 51 \55 55 51 i/ 59 59 >3 8! 90 Tussen de meest noordelijke bebouwing van de Vondel wijk en de nieuwe begraaf plaats in 'verrijst’ de fraai, zij het slechts voorlopige atletiekaccommodatie van de Atletiekclub Waddinxveen, die in 1971 zes jaar bestaat. CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK Jul. v. Stolberglaan: di, wo en vr 14.30 tot 17.30 u en 18.30 tot 20.30 uur. St Victorstraat: di en vr 19 tot 21 uur, do 15.30 tot 17.30 uur. 17 uur en 18.30 tot 20.30 uur, wo 18.30 tot 20.30 uur. Anne Frank-centrum: di en vr 14.30 tot 17 uur en 18.30 tot 20.30 uur, wo 18.30 tot 20.30 uur. noegen zal mogen zijn en blijven. Een eerste vereiste is dat men er voor zorgt dat het materieel in orde is zodat De gemeenteraadsfraktie van D’66 houdt maandagavond 26 juli weer openbaar fraktieberaad in café De Sport aan de Kerkstraat. Behandeld wordt de agenda voor de raadsvergadering van donderdag 29 juli. Advertentietarieven Losse mm-prijs 0,18 (exclusief btw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters Giro 47062 tnv Drukkerij Veldwijk NV Bank Coöp. Raiffeisenbank W’veen Sluitingstermijn Voor opneming van advertenties en berichten die dinsdagsmiddags na 12 uur binnenkomen in bet Week blad van dezelfde week kan niet worden ingestaan schuiven. Uw veiligheid en de veiligheid van ande ren vereist voorzichtig heid, zelfbeheersing en een behoorlijke dosis wel levendheid. Als het u moeilijk valt daaraan op een uitgaansdag te vol doen, blijf dan liever thuis. rechten. Gok niet met snelheden en afstanden. Houd afstand. Stop in druk verkeer alleen buiten de rijbaan en parkeer netjes. Wees een voorbeeld en bedenk dat veiligheid vóór alles en iedereen gaat. Kruip als bromfietser niet overal tussendoor, en wanneer u per fiets gaat gebruik dan de fietspaden. Noodzaakt als voetganger het rijdende verkeer - ook bij een zebra - niet tot plotseling stoppen. Dat geeft kop en staart botsin gen bij file verkeer. <t St. Victorkerk (RK): 8 en 10 uur, ma en za 19 uur, di, do en vr 7.45 uur, wo 7.45 en 19 uur: H. Mis. Ontmoetingskerk (RK): 8.30, 11.45 en 18.30 uur, di. 9 uur, do 19 uur, za 9 en 19 uur: H.Mis. Jehova’s Getuigen: do. 19.30 uur bedie- ningsschool, 20.30 uur dienstvergadering; zo 15.30 uur openbare toespraak, 16.30 uur Wachttorenstudie. Brugkerk (NH): 9.30 uur ds H. Stolk, Scheveningen, 18.30 uur ds L. A. Kloot wijk, Ede. Wijkgeb. (NH): 10 uur ds T. van ’t Veld, 18.30 uur ds J. van den Heuvel. Bethel (NH): 9.30 uur ds J. van den Heu vel, 17 uur ds. T. van ’t Veld. Immanuëlkerk (NH): 9.30 uur ds N. J. Flink, 19 uur ds M. N. Schrale, Rotter dam. Veren.geb. (Geref.): 9.30 uur ds M. de Wit, Rotterdam, 17 uur ds H. C. Voor- neveld, Lekkerkerk. Ontmoetingskerk (Geref.): 10 uur ds. D. N. Verschoor, 17 uur ds M. de Wit. Remonstr. Gem.: geen dienst. Geref. Gem. Boskoop: geen opgave ont vangen. Oud-Geref. Gem.: woensdag 21 juli 19 uur ds J. van Prooyen. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 17 uur ds A. P. Verloop. Volle Ev. Gem. Bethel Boskoop: 9.30 uur samenkomst; dinsdag 20 u. samenkomst. 1. Onder de inzenders van goede oplossingen worden een boeken- bon verloot van 15, 2. Oplossingen dienen uitsluitend op de volgende wijze te zijn ge adresseerd: Puzzelredaktie Week blad, oplossing van (datum invul len), Mauritsstraat 1, Moerkapel- le. Een sintelbaan van 300 meter, een ’recht stuk’ van honderd meter, een kogelstoot- ring en springbakken voor hoog- en laag- springen vormen straks het eigen home van de AVW, die echter ook nog gast heer is van de voetbalclub Waddinxveen die op het middenstuk van de ellipsvor mige sintelbaan voorlopig nog blijft oe fenen met zijn jeugd. Met de aanleg van het ’complex’ is slechts een week of twee gemoeid. Door de bouw vakvakanties duurt het echter allemaal wat langer voordat de AVW, die al let terlijk staat te trappelen van ongeduld, aan de Alberdingk Thijmlaan van start kan gaan. Reeds lang voordat de datum van de vakantie aanbreekt dienen allerlei voor bereidingen te worden getroffen. Het vakantie-adres wordt tijdig besproken en de reisroute nauwkeurig vastgesteld. Ook het verzorgen van de planten staat op het lijstje van te treffen regelingen voor de grote dag is aangebroken. De vraag is: heeft u ook aan PTT gedacht Dominee J. R. Cuperus uit Wad dinxveen is maandag 19 juli veer tig jaar Nederlands-hervormd pre dikant. De nu bijna 71-jarige ds Cuperus begon zijn geestelijke loopbaan in 1931 in het plaatsje Mastenbroek bij Zwolle. Daarna stond hij vier jaar in ’s-Grevel- duin-Capelle in Noordbrabant, waarna hij twintig jaar lang op de kansel stond in Doornspijk. In 1957 kwam ds Cuperus naar Waddinx veen, waar hij bleef tot aan zijn emeritaat in 1966. Ook nu woont ds. Cuperus, die voordien onder wijzer was, nog in Waddinxveen. - T- De voortschrijdende automatisering van de telefoon maakt het mogelijk om van uit het vakantie-adres in het buitenland uw familie snel in te lichten over het bereiken van uw vakantiebestemming. In veel gevallen is het de onbekendheid met de kosten die vakantiegangers ervan weerhoudt vanuit het buitenland naar ons land te bellen. Vanuit Duitsland kan men voor 90 pf tot 1,20 DM per minuut - al naar gelang de afstand tot ons land - een gesprek voeren; vanuit Zwitserland kost een tele foongesprek naar Nederland 1,40 Zw.frs. per minuut; vanuit Oostenrijk 15 Sch.; vanuit Italië 370 lires; vanuit Spanje 53 Pts, om maar een paar voorbeelden te noemeÉ. Van belang is voorts dat indien tijdens uw vakantie de telefoonnota moet wor den betaald, er gezorgd dient te zijn voor voldoende saldo op uw giro-rekening. Indien u niet automatisch gireert en u wilt niet het risico lopen dat uw telefoon dienst een briefkaartje met het verzoek de telefoonnota aan te houden tot uw thuiskomst. aan de afdeling incasso van de telefoon- bij thuiskomst is afgesloten, stuur dan kunnen bederven en even tuele defecten geen oorzaak Sta niet al te star op uw kunnen zijn van ongeval len, die bij een toenemende verkeersintensiteit helaas in stijgende lijn plaats hebben. Laat het genoegen van een uitgaansdag niet liggen in het met grote snelheid (willen) rijden over drukke wegen. Erger u niet al te zeer aan de soms matige snelheid van anderen die van hun omgeving willen genieten, en wanneer u noodgedwongen in file I VERTIKAAL1 droom waarin een wens tot uiting komt; 2. emi nentie (afk.); 3. afgemat; 4. niet gesloter>; 5. stad in Duitsland; 7. wild rund dat oudtijds in Europa leefde; 8. zijrivier van de Fulda; 9. Europeaan; 10. hoewel, ofschoon; 11. verlegen; 15. met een zeis af snijden; 17. metalen bak met steile wanden; 18. krachtig, stevig; 19. iets doen naai het voorbeeld van een ander; 21. advies; 23. kweking (van vruchten enz.); 24. deel v.e. eetservies; 26. kegelvormig onder deel v.e. uurwerk; 28. Europeaan; 30. vloeibare hars uit verschillende boomsoorten; 32. lichte poreuze gestolde lava; 34 kleurling; 35. groenachtig; 38. bijbeldeel (afk.); 39. boom; 41. nachtroofvogel; 44. biljartstok; 47. maand v.h. jaar; 49. de oudere (afk. Latijn); 50. ex tempore (voor de vuist weg) (afk.); 51. berg in Griekenland, gewijd aan Apollo en de Muzen; 53. licht bordpapier; 54. deel van Azië; 55. sierplant; 56. inwilliging, toestemming: 57. ervaren zeeman (figuurlijk); 59 gewicht in China; 61. van geringe breedte; 63. toe spraak; 64. onderscheidingsteken; 67. knaagdier; 68. riviertje in de Betuwe; 71. holte boven de kuit; 72. nauwe opening; 75. onening; 77. stuk vaatwerk met korte hals; Strijdkrachten (afk.); 179. muzieknoot; 81. soort onder- 79. laaggelegen grasland, dat ’s1 wijs (afk.). HORIZONTAAL: 1. zacht-treuri- ge stemming v.h. gemoed; 6. uitke ring boven een ander bedrag; 12. soort kleine dog met stompe snuit; 13. adellijk; 14. deel van de dag (afk.); 16. inrichting voor het dro gen van mout en andere stoffen; 18. dunne schroefboor; 19. de on bekende (afk. Latijn); 20, plaag geest; 22. kittelorig, vitziek, hu meurig mens; 24. deel v.e. wagen dat op het onderstel rust; 25. steek vlieg; 27. zijriviertje van de Maas; 28. boodschapper; 29. vrolijk en bekoorlijk; 31. onderricht; 32. pre sident van Argentinië tijdens de jaren 1946-1955; 33. ophoping van een abnormale hoeveelheid vocht in weefsels en organen; 35. Ned. munt; 36. voorvoegsel met ontken nende betekenis; 37. overdreven zuinig; 40. chemisch symbool; 42. geluid waarmee men iemands aan dacht probeert te trekken; 43. re kenkundig vraagstuk; 45. genees kundige leefregel betreffende spijs en drank; 46. deel van Engeland; 48. muurinham; 50. boomloot; 52. eerstkomende (afk.); 54. herha lend; 57. zie aldaar (afk.); 58. hoenderachtige vogel; 60. water- verwarmingstoestel voor bad of keuken; 62. door uitsmelting van walvissenspek verkregen produkt; 63. teken van de dierenriem; 65. stad in België; 66. voedsel; 67. ge bod, opdracht; 69. rivier in Mon tenegro; 70. zoogdier; 71. sleutel- bloemige plant: 73 niet bevestigd; 74. bijvoeglijk naamwoord (afk.); 75. bijzonder vermogen, talent; 76. slagdeurtje aan een duiventil: 78. Binnenl. Strijdkrachten (afk.);l dat ’c I Een voldoende saldo op uw girorekening tijdens uw vakantie is niet alleen van belang voor automatische overschrijvin gen. Nu de Postgiro de mogelijkheid heeft geopend om in een aantal landen vreem de valuta aan de postkantoren op te ne men door inlevering van de gegarandeer de betaalkaart worden u veel financiële zorgen bespaard. Van deze service kan gebruik worden ge maakt in Duitsland, Frankrijk, Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Lu xemburg, Finland en vanaf 1 juli a.s. ook Oostenrijk. De op te nemen bedragen variëren van 90,- tot 130,- in buiten landse valuta per girobetaalkaart. Aan deze service zijn geen kosten verbonden. per post ontvangt, door de administratie van uw krant rechtstreeks aan het va kantie-adres te laten zenden. Voorkomt in ieder geval dat tijdens uw afwezigheid post in uw brievenbus achterblijft. Wat betreft het verzenden van post uit het buitenland naar Nederland nog dit: in een aantal Europese landen wordt de ze zomer een verhoging van de postta- rieven van kracht, b.v. in Duitsland en Zwitserland op 1 juli a.s. PTT kan nog geen informatie geven over nieuwe tarieven, omdat in de mees te landen de publikatie eerst enige dagen voor de datum van ingang geschiedt. Bij verzending van uw brieven en ansicht kaarten is het derhalve aan te bevelen eerst naar de posttarieven te informeren. Telegrammen Voor telegrammen geldt in feite hetzelf de als voor de post; wie uw post door zendt kan ook evt. telegrammen naar uw vakantie-adres laten nazenden. In het binnenland is dit gratis, voor het buiten land worden aanvullende seinkosten in rekening gebracht. Abonnementsprijs 3.10 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 7.80 per half jaar binnen verspreidings gebied en 13.00 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten 3. Oplossingen moeten binnen zijn uiterlijk de eerste woensdag na de publikatie van de puzzel. Redaktie-adres Mauritsstraat 1Moerkapelle, telefoon (01793) 520 (op werkdagen na 19 uur) Advertentie-af deling Oranjelaan 9, Waddinxveen, postbus 66, telefoon (01828) 4788 Klachten bezorging Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, tel. (01828) 3088 I Over enkele maanden zal Philips een inbraak-alarmapparaat introduceren, hetgeen op eenvoudige wijze door de gebruiker zelf geïnstalleerd kan wor den. Het apparaat - uitgevoerd in een lichtgrijze kunststofkast met een zwart front - leent zich voor de beveiliging in woonhuizen, kantoren, winkels, werkplaatsen e.d. Criminologen zijn van mening dat 95% van de diefstallen in particu liere huizen door gelegenheidsinbre kers gebeurd. Daar deze diefstallen vaak - door een complex van redenen - niet opgelost worden en bovendien het begrip ’’privacy” hierbij een grote rol speelt, is er een sterke behoefte naar een goedkoop en gemakkelijk te installeren en te bedienen beveili- gingsapparaat. Met het apparaat wordt door middel van onhoorbare luchttrillingen een gebied met een oppervlakte van plm. 15 vierkante meter bewaakt. Met zo genaamde transducerstrips kan dit uitgebreid worden tot ca. 35 vierkante meter. Bij een beweging in het be veiligd gebied geeft het apparaat on geveer 30 seconden een alarmtoon. Het is niet mogelijk om over een bun del of straal heen te stappen of er onder door te kruipen, want de hele beveiligde ruimte wordt met lucht trillingen gevuld. De voeding van het apparaat kan zo wel met batterijen als met 220V ge schieden. Bij een eventueel uitvallen van het lichtnet wordt automatisch op grootte liggen als die van de batterijvoeding overgeschakeld. Het --*- in- en uitschakelen van het apparaat vindt plaats door het indrukken van een of meerdere drukknoppen van ’n koderingsunit. Deze unit heeft 63 ver schillende inschakelmogelijkheden, waardoor het vinden van de gebruikte combinatie door een indringer prak tisch onmogelijk is. Er is voorts een instelbare alarmvertraging inge bouwd, zodat uitschakelen door be voegden mogelijkis zonder dat er alarm wordt veroorzaakt. Het apparaat heeft aansluitmogelijk heden voor een extra luidspreker, een 12 Volts accu of batterij, een stuur- kastje of stuurrelais voor het bedie nen van een extra alarmgever of ver lichting, en twee transducerstrips om het beveiligde gebied uit te breiden. Bij de werking van het apparaat maakt men gebruik van luchttrillingen, op gewekt door een elektromechanisch winters onderloopt (uitgang in diverse Ned. plaatsnamen); 80. smal en meestal diep water; 82. militairen te paard, cavalerie; 83. gewetenloos. element. Dit zijn dezelfde trillingen die wij als geluid ervaren maar met een veel hogere frequentie. De fre quentie wordt uitgedrukt in Hertz: dit is het aantal trillingen per sekonde. Het menselijk oor kan trillingen tot 20.000 Hertz horen. De golven uitge zonden door de unit hebben een fre quentie van 36.000 Hertz en liggen dus belangrijk boven het hoorbare ge bied van mens en dier. Deze golven worden uitgezonden door een trans ducer in het apparaat; door wanden en voorwerpen teruggekaatst en door een andere transducer weer opgevan gen. Zolang deze golven niet ver stoord worden gebeurt er niets; treedt er echter een beweging op in het be waakte gebied dan' wordt de grond- frequentie veranderd en ontstaan er z.g. verschilfrequenties (Doppler ef- fekt). Zodra deze verschilfrequenties worden ontvangen reageert het appa raat onmiddellijk door alarm te geven. Dit alles lijkt zeer eenvoudig, maar in werkelijkheid vindt er tussen het moment van waarneming en alarm- geving een groot aantal elektronische handelingen plaats. Zo zijn er, teneinde vals alarm zoveel mogelijk te beperken, filters in het apparaat aangebracht, die ervoor zor gen, dat bewegingen niet door mensen veroorzaakt (b.v. vliegende insekten), geen alarm tot gevolg hebben. Natuurlijk zijn er bepaalde bewegings frequenties die in dezelfde orde van mens en niet door filters uitgeschakeld kunnen worden. Daarom verdient het aanbe veling de ramen en deuren van de be waakte ruimte te sluiten, zodat bewe gende gordijnen en loslopende huis dieren geen vals alarm kunnen ver oorzaken. Het apparaat heeft een vas te inschakelvertraging van 30 sekon- den, dat wil zeggen: na het inschake len reageert de unit pas na 30 sekon- den op bewegingen, zodat men de tijd heeft het vertrek te verlaten en af te sluiten zonder alarm te veroorzaken. Daarnaast is er een regelbare alarm vertraging die het mogelijk maakt de bewaakte ruimte te betreden en de unit uit te schakelen, voordat het alarm in werking treedt. Dit is uiter aard alleen mogelijk voor degene die de druktoetskombinatie kent waar mee het apparaat is ingeschakeld. Ten slotte is het apparaat gekonstru- eerd voor universele voeding, d.w.z. zowel geschikt voor net- als voor bat terijvoeding. Valt de netvoeding uit dan gaat de unit automatisch over op batterijvoeding. Het eenvoudigste is aan uw buren of vrienden, die wellicht ook voor de plan ten zorgen, te vragen tijdens uw afwezig heid de post te bewaren of - als u naar een vast vakantie-adres gaat - uw post (of alleen de brieven) naar dat adres te zenden. In het binnenland kunnen brieven, brief kaarten, drukwerken en monsters koste loos worden nagezonden. Voor nazending naar het buitenland zal er rekening mee moeten worden gehouden dat er aanvul lend port verschuldigd is, tenzij het post- tarief naar uw vakantieland gelijk is aan het binnenlandse port, b.v. voor een brief tot 20 gram binnen de EEG-landen. Een andere mogelijkheid is gebruik te maken van de PTT-service de post voor u na te zenden naar uw vaste vakantie adres. Verzoeken daartoe moeten uiter lijk drie werkdagen voor de datum van vertrek per briefkaart of brief worden ingediend bij de directeur van het post kantoor in uw woonplaats. Het verdient voorts aanbeveling de dagbladen die u Ondanks de toenemende het toeren op zulke top- kostenstijging van het auto- dagen een werkelijk ge- rijden breidt zich het aan- -1-- tal automobilisten gestadig uit. De auto-dichtheid in ons land was in september 1968 reeds 1 op 6 inwo ners. De schatting is dat dit pech het humeur niet zal in 1975 verdubbeld zal zijn tot 1 op 3, met een totaal van vier miljoen (personen) auto’s. Dat wil niet alleen zeggen dat er dan twee auto’s staan waar er nu één staat, maar dat daarmee ook over onze wegen zal worden gereden. Het spreekt voor zichzelf wat daarvan de consequenties zijn. Reeds thans zijn vooral op weekends en feestdagen, door de toenemende re- creatie-beoefening per auto, de wegen zo over- belast dat het zijn nut kan moet rijden zig-zag dan hebben aan die bijzondere niet van de ene rijstrook omstandigheden bijzondere in de andere om een paar aandacht te wijden, opdat auto-lengte te kunnen OP RIJDEND OF TE VOET, ’’DENK” BIJ ALLES WAT U DOET. r

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 9