gebruik Nog dit jaar m voor Opdracht Fluor in zout, goed alternatief een H. Olie overleden Wachten a.u.b. Zebrapad met zelfbediening WSE-kamp in Weert Oplossing puzzel Vakantieregeling groentehandelaren Weekblad voor Waddinxveen <1 Nieuwe begraafplaats goed dertig jaar begraven f 24.50 EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK Encyclopedie over vissen iw W Pagina 3 Effectief Dr. Franck Voor BURGERLIJKE STAND1 NUTSSPAARBANK Boekhandel VELDWIJK N.V. RECHTDOOR GAAT VOOR Weg Uitgave Drukkerij Veldwijk NV Direktie J. B. Veldwijk Redaktie C. J. M. R. v.d. Bas Exploitatie F. van Kempen Vervolg pag. 1 22% >»- iglff i WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 22 JULI 1971. i (Advertentie} Een van de meest voorkomende ziekten ter wereld is cariës (tandbederf). De ziek te wordt veroorzaakt door bacteriën in de mondholte, die suiker in ons voedsel afbreken. Daarbij komen zuren vrij, die het gebit aantasten. Tandbederf heeft zich verspreid in arme en rijke landen. In de Bronstijd (2000 tot 800 jaar voor Chris tus) leed 22 procent van de mensen al aan cariës. In de vijfde eeuw was dit percentage gestegen tot 70, in de twaalf de eeuw tot 76, in de vorige eeuw tot 83 en anno 1971 tot 97 a 100. In het Leidse bouwplan ’Muiderkring’ zal door J. Reijm NV uit Waddinxveen een complex woningen worden gebouwd dat werd ontworpen door de Waddinxveense architect L. Roggeveen BNA. De bouw kosten bedragen ca. 6 miljoen. Bij de voetgangersoversteekplaats (of gewoon: het zebrapad) voor het zwem bad aan de Sniepweg zijn de afgelopen weken de verkeerslichten geïnstalleerd, die maandagavond in gebruik werden gesteld. Verkeerslichten met gebruiksaanwijzing overigens, want de voetgangers die willen overstetken zullen zichzelf moeten bedienen van een groen licht. Dat gaat erg eenvoudig: u drukt de knop in die aan beide zijden van het zebrapad is aangebracht. Het voetgangerslicht springt nu niet meteen op groen, maar de installatie werkt gewoon het programma af en ’onthoudt’ dat iemand de wens te kennen heeft gegeven om over te steken. Op het daartoe geschikte moment springt het licht dan op groen. Even geduld dus na het indrukken van de knop. De rijkspolitie wijst u ook nog even op het volgende: u kunt oversteken zolang als het licht op het zebrapad groen is. Indien het licht tijdens het oversteken op rood springt kunt u gewoon doorlopen. De juiste oplossing was: Horizontaal: 1 kolossaal; 8 front; 12 to taal; 13 bluf; 14 A.P.; 16 reus; 17 touw; 18 te; 19 rok; 21 es; 22 demi; 23 nee; 24 troon; 26 wol; 27 teint; 29 tel; 30 serge; 32 Lena; 34 lijst; 36 L.K.; 38 tin; 39 op; 41 kooi; 42 hart; 44 St.; 45 ruw; 47 11.; 49 Noor; 51 tres; 53 avond; 56 gat; 58 opera; 60 arm; 61 kaars; 63 rek; 64 zult; 66 K.Ó.; 67 kap; 68 Ir.; 69 muis; 70 park; 72 mi; 73 beul; 74 banaan; 76 omber; 77 ordonnans. Verticaal: 1 kwart; 2 Lt.; 3 oor; 4 steen; 5 saus; 6 aas; 7 al; 8 fluit; 9 ruw; 10 of; 11 theetante; 13 bom; 15 port; 17 telg; 18 tennis; 20 koel; 22 dorp; 23 niet; 25 olijk; 26 we; 28 el; 30 stola; 31 eland; 33 portorico; 35 sol; 37 K.R.O.; 40 pur per; 43 toga; 46 week; 48 fort; 50 raak; 52 Sr.; 54 vals; 55 n.m.; 57 tram; 59 azuur; 61 koran; 62 spits; 65 uil; 66 ka no; 69 mee; 70 pad; 71 kan; 73 B.B.; 74 br; 75 na. 12 juli t/m 24 juli G. Bonefaas, St. Victorplein 4 I. Tol, leplaan 75-77 P. van Beek, Piet Heinstraat 8 19 juli t/m 31 juli W. Tanis, Amalia van Solmsstraat 3 26 juli t/m 9 augustus C. A. Zwijgers, Kon. Wilhelminaplein 3-4 W. Sekeris, Dorpstraat 23 9 augustus t/m 23 augustus K. Sekeris, Kerkweg 203 plm. 500 bladzijden, verlicht met 875 foto’s in zwart-wit en kleur. Een pracht boek Advertentietarieven Losse mm-prijs 0,18 (exclusief btw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters Passage Telefoon 01828-2620 OP DEZELFDE WEG dieten bij voor de begraafplaats 103.000) en de aula 37.000). De nieuwe begraafplaats krijgt een bij zonder fraaie beplanting zowel binnen als buiten de hekken. De plannen hier voor zijn gemaakt in overleg met Staats bosbeheer, die ook een kleine subsidie beschikbaar heeft gesteld. Door deze nieuwe weg vermeed men dit voor een groot deel en reden de tienton- ners bovendien het nog zakkende wegdek goed vast. Op deze wijze werd 55.000 kubieke me ter zand overgebracht naar de weilanden ten noorden van de Vondelwijk waar al spoedig een zandvlakte van 214 meter dikte ontstond. Hieroverheen werd een laag grond aangebracht. Het viel te verwachten dat het projekt, na zoveel jaar, niet binnen de begroting zou blijven. Nadat de raad in juli 1969 al een krediet van 340.000 had gevoteerd voor de bouw van de aula, kwamen daar in maart van dit jaar aanvullende kre- heid van iedereen onaangetast laat: de fluoridering van keukenzout. Door twee soorten zout te maken zou aan de bezwa ren van een grote groep mensen tege moet worden gekomen. Iedereen kan dan zelf beslissen of hij wel of geen extra fluor wil gebruiken. Fluoridering van wa ter, nog een ander, belangrijk voordeel: het is veel goedkoper. De nieuwe begraafplaats van de gemeen te Waddinxveen aan de Alberdinck Thijmlaan zal nog dit jaar in gebruik worden genomen. De op het terrein ver rezen gebouwen, een aula en twee dienst woningen, zijn vrijwel klaar en aan de begraafplaats zelf wordt in de komende maanden de laatste hand gelegd. Hiermee nadert - om het maar in dezelf de sfeer te houden - een nijpend probleem zijn einde. De oude begraafplaats aan de Kerkweg is in feite al vol bezet met 1300 graven, terwijl de roomskatholieke begraafplaats in de St. Victorwijk ook woekert met de ruimte. Met een kapaciteit van 4300 begrafenis sen kan men in de Vondelwijk nu, naar verwachting, zo’n dertig jaar vooruit Daarnaast blijven de twee bestaande kerkhoven in gebruik omdat de een maal gemaakte afspraken (denk aan fa miliegraven) moeten worden nagekomen. De plannen voor de nieuwe begraaf plaats stammen al uit januari 1961, toen aan de Koninklijke Heidemaatschappij de opdracht werd gegeven voor het ma ken van een plan. In juni 1966 stelde de raad een krediet van 900.000 beschik baar voor de begraafplaats, twee dienst woningen, een toegangsweg en een par keerterrein. In diezelfde maand kreeg het architectenbureau Treffers uit Waddinx veen opdracht voor het ontwerpen van de aula en dienstwoningen. Het ministe rie van volksgezondheid hechtte in april 1968 zijn goedkeuring aan de plannen. In dat jaar werd het werk dan ook met een aangepakt. Een belangrijk onderdeel was de aanleg van een verbindingsweg tussen de Noordkade langs de Gouwe en de Staringlaan. Over dit stuk weg moest het zandtran- sport met zware vrachtauto’s plaatsvin den. Zou deze weg er niet zijn geweest, dan had het transport zich door de stra ten van de Oranjewijk en Vondelwijk moeten afspelen met alle desastreuze ge volgen vandien voor het wegdek. Op de leeftijd van ruim 82 jaar overleed de heer H. Olie, in leven meubelfabrikant in Waddinxveen. Sinds verscheidene jaren stond hij buiten de leiding van het bedrijf, gezien zijn leeftijd en gezondheid. Als opvolger van de firma A. van der Loo en Zoon heeft hij jaren lang zijn krachten gegeven aan dit bedrijf. In de loop der jaren werd dit overgeplaatst in een nieuwe fa briek aan de Dorpstraat, waar een zoon van de overledene nu de lei ding heeft. Giro 47062 tnv Drukkerij Veldwijk NV Bank Coöp. Raiffeisenbank W’veen Sluitingstenriijn Voor opneming van advertenties en berichten die dinsdagsmiddags na 12 uur binnenkomen in het Week blad van dezelfde week kan niet worden ingestaan Mevrouw Van Gils-Zweerman, Prins Bernhardlaan 60, won de boekenbon van 15 voor haar oplossing van ons kruis woordpuzzel van 8 juli jl. Geboren: William, z.v. C. Broer en A. van Klaveren; Miranda Pietemella Wil helmina, d.v. D. H. den Hollander en W. B. Noordijk; Caroline, d.v. B. J. van Nooit en N. van Zuuren; Arwin Thomas Vincent z.v. C. T. Oosterhoff en L. E. Wever; Gerard Adolf Herman, z.v. G. H. Mulder en M. Neugebauer; Maurits Cornells, zv A. Broer en M. A. van Tol; Ian, z.v. J. Becker en C. M. Verhoef; Remco, zv J. de Jeu en A. J. Pons; IJvonne, d.v. F. W. van Erk en A. Mid delkoop. Angela Agnes Maria, d.v. A. C. van Rutten en A. P. M. de Haan; Reinaldo Rocco, z.v. S. J. J. van Vliet en A. van der Vlugt; Reinoud Lambert, z.v. J. A. J. Marissen en P. G. A. van Kasteren. Overleden: Moertiniek, 71 jaar. Ondertrouwd: G. Aantjes, Oud-Alblas en L. N. v. Noort, Waddinxveen; F. Zweers Woerden en J. C. Kortenoeven, Wad dinxveen. Gevonden: rode pullover met baddoek; herenregenjas met wanten, fietstas, etui met sleutel. Verloren: Ribfluwelen jack, geel-bruine zwembroek, jongenshorloge, beige da meshandtas. In de praktijk is inmiddels bewezen dat gefluorideerd keukenzout effectief is in de strijd tegen tandbederf. Zwitserland heeft n.I. al ruim vijftien jaar ervaring met het gebruik van gefluorideerd zout. In 1955 is het Zwitserse kanton Zurich begonnen met de verkoop van gefluori deerd keukenzout. In de loop der jaren zijn de andere kantons gevolgd. In 1968 werd in vijf kantons vrijwel uitsluitend keukenzout met fluor verkocht, in zes kantons voor meer dan 90 procent en in twee kantons voor 80 en 86 procent. De overige negen kantons hebben ge fluorideerd zout wel erkend, maar laten de keuze geheel over aan de consument of aan het toeval (in zelfbedieningszaken wordt de keuze van de huisvrouwen voor een belangrijk deel bepaald door de wij ze waarop een produkt gepresenteerd wordt). Al met al bevatte drie jaar gele den 76 procent van het in Zwitserland gebruikte keukenzout fluor. De ervaringen in Zwitserland hebben de grote voordelen van fluoridering van keukenzout onderstreept: 27e jaargang nr. 1245 Donderdag 22 juli 1971 X Redaktie-adres Mauritsstraat 1, postbus 12, Moerkapelle, telefoon (01793) 520 (op werkdagen na 19 uur) Advertentie-af deling Oranjelaan 9, Waddinxveen, postbus 66, telefoon (01828) 4788 Klachten bezorging Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, tel. (01828) 3088 Abonnementsprijs 3.10 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 7.80 per half jaar binnen verspreidings gebied en 13.00 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten C Overwegende, ten aanzien van de meergezinswoningen, dat blijkens uw me dedelingen in de raadsvergadering van 25 juni de A.V.M. niet bereid bleek te zijn eventuele werkzaamheden voor de gehele of gedeeltelijke ontkoppeling van de centrale wijkverwarming uit te voe ren onder toezicht van een onafhanke lijke deskundige instantie. dat dit voor een groot deel van de raad onaanvaardbaar is. dat om deze reden rekening gehouden moet worden met het feit dat er geen dading of acte de compromis met de A.V.M. tot stand zal komen. dat het tijdvertraging met zich mee zal brengen om pas na het door het advies bureau uit'te brengen advies en een even tuele breuk met de A.V.M. offertes te vragen bij ander installatiebureau’s, waardoor van een goede warmtelevering aan de flatbewoners in het komende stookseizoen bedreigd wordt. dat het bovendien uit een oogpunt van zorgvuldig bestuur, gezien het grote be drag (H 2 miljoen gulden) dat er mee gemoeid is van belang is om naast de offerte van de A.V.M. over vergelijkende prijsopgaven te beschikken. dat wij U derhalve in ons schrijven van 29 juni op dat tijdstip reeds contact te zoeken met 1 of 2' andere grote installa tiebedrijven voor het maken van een of ferte op basis van het door het advies bureau uit te brengen advies. Op grond van deze overweging stellen wij U hierbij, conform het reglement van orde de volgende vragen: Cl Heeft Uw college reeds contact opge nomen cq. doen opnemen met andere in stallatiebedrijven dan de A.V.M. voor het eventueel maken van een offerte voor de conform het uit te brengen advies te verrichten werkzaamheden? C2 Zo ja, met welke installatiebedrijven wanneer, met welk verzoek en welk re sultaat. C3 Indien niet, welke ernstige redenen heeft U gehad om dit na te laten en bent U bereid dit alsnog te doen. De Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenige Naties heeft zich voor fluo ridering uitgesproken. En de uitspraken van deze organisatie zijn gebaseerd op het wetenschappelijk onderzoek van hon derden deskundigen. In Nederland heb ben organisaties als de Gezondheidsraad, de Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst, het Gemeenschappelijk Over leg van Ziekenfondsorganisaties, de Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde en de Provinciale Raden voor de Volksgezondheid zich ook voor fluo ridering uitgesproken. In de vijftiger jaren is in Tiel en Culem- borg een onderzoek uitgevoerd naar de gevolgen van fluoridering. Daarbij is ge bleken dat fluoridering leidt tot een aan zienlijke vermindering van het aantal ge vallen van tandbederf. De ervaringen in Zwitserland tonen aan dat fluoridering van zout aan te bevelen is omdat gefluarideerd keukenzout ge makkelijk gemaakt en verspreid kan wor den. Daardoor kan tandbederf op een eenvoudige, betrekkelijke goedkope en effectieve manier tot in de verste uithoe ken bestreden worden. Fluoridering van zout is dan ook een uitermate geschikt alternatief voor gefluorideerd drinkwater. Onder leiding van de jonge jeugdcom- missieleden Nico v.d. Lans en André Vermeij hebben de WSE-junioren een zonnige en plezierige vorige week gehad tijdens een jeugdkamp in Weert. Het NKS-kamp organiseerde een sport- vijfkamp bestaande uit: voetbal, volley bal, handbal, slagbal en waterpolo aan gevuld met atletiek, waaronder een cross rond het grote meer. Het waterpolo was het meest spektacu- lairst. De WSE’ers kwamen niet in de prijzen die aan het slot van de week uitgereikt werden. Een nachtelijke dropping van half elf tot vier uur ’s nachts was de klap op de vuur pijl. (15 kilometer). De jongens werden in de bossen in België afgezet, waarna ze lopend terug moesten. (15 km). Dat fluoridering van keukenzout bij zonder effectief is heeft een onderzoek in Zurich uitgewezen. Het onderzoek is uitgevoerd bij kinderen van 8 en 9 jaar, die ruim vier jaar gefluorideterd zout hadden gebruikt. De conclusie van het onderzoek was dat het aantal gevallen van tandbederf met 22 procent was verminderd. In Zwitserland wordt per kilo zout 90 mg fluor verwerkt. Rekening houdend met het zoutverbruik betekent dat een gemiddeld fluorverbruik van 0,39 mg per dag. Zwitserse deskundigen pleiten voor een verhoging van de dosis fluor tot 200 d 250 mg per kilo zout. Een nadeel van de fluoridering van keu kenzout is dat babies geen fluor toege diend krijgen, omdat zij nauwelijks zout gebruiken. In Zwitserland wordt daar om gepleit voor een systematische afgif te van fluortabletten voor babies totdat ze ongeveer achttien maanden zijn. In Nederland, met zijn voortreffelijke zuige lingenzorg, zou een dergelijke methode ook zonder veel moeite toegepast kun nen worden. Volgens Amerikaanse deskundigen is een gebruik van 2 mg fluor per dag noodza kelijk. Pas bij een gebruik van 5 mg per dag bestaat er kans dat kinderen zwarte vlekken op hun tanden krijgen. Fluoride ring van zout maakt echter een goede controle mogelijk. 1. vrijwel iedereen gebruikt keukenzout; 2. vrijwel iedereen gebruikt het iedere dag (in vrij constante hoeveelheden; 3. gefluorideerd zout kan op een eenvoudi ge manier geproduceerd worden; 4. con trole van gezondheidsdiensten is gemak kelijk te realiseren; 5. de produktiekosten zijn vrij laag; 6. onnodige dwang wordt vermeden. De Zwitsers hebben ook een goede en gemakkelijke oplossing gevonden voor de vraag hoe de verschillende soorten zout te herkennen zijn: groene opschriften voor zout met fluor en jodium, rode op schriften voor zout met uitsluitend jo dium en blauwe opschriften voor zout, dat noch jodium noch fluor bevat. Hel afbuigende verkeer mag het recht- doorgaande verkeer op dezelfde weg niet hinderen. Ook de voetganger niet Tot dusver was over de oorzaken van het ontstaan van tandbederf nog vrij weinig bekend. Zeker is dat koolhydraten en vooral snoep een rol spelen hij het ont staan van cariës. Aan de Utrechtse uni- versiteit is begin juni 1971 de tandarts J. D. de Stoppelaar gepromoveerd op een onderzoek naar de oorzaken van deze ziekte. Dat onderzoek heeft interessante nieuwe feiten aan het licht gebracht. Dr. De Stoppelaar heeft n.I. ontdekt welke bacterie een zeer belangrijke rol speelt bij het ontstaan van tandbederf. Die bac terie heet Streptococcus mutans. De zu ren, die tanden en kiezen aantasten, ont staan in de zogeheten tandplaque, een hardnekkig laagje vuil op het gebit, be staande uit bacteriën. De bacterie Strep tococcus mutans blijkt in belangrijke ma te verantwoordelijk te zijn voor het ont staan van het laagje vuil op de tanden. Een van de middelen om tandbederf te bestrijden is de toevoeging van fluor aan voedsel of drinkwater. Als eerste land ter wereld zijn de Verenigde Staten in 1945 begonnen met de fluoridering van drink water. Daardoor krijgen vele Amerika nen een dosis van ongeveer 1 mg fluor per dag toegediend (in sommige gebieden van de Verenigde Staten is het drinkwater van nature fluorhoudend, zodat daar een extra toevoeging niet nodig is). Onder zoekingen in de Verenigde Staten hebben aangetoond dat kinderen van 0-6 jaar per dag 2 mg fluor nodig hebben. In het voed sel en drinkwater bevincü zich 1/2 mg fluor. Het is daarom noodaskelijk per dag om en nabij l’/2 mg fluor toe te voegen. Het gebruik van fluor is bijzonder be langrijk gedurende de tijd, dat het gebit zich vormt en tot enkele jaren na het doorbreken van de blijvende tanden. Maar ook daarna zou men fluor moeten blijven gebruiken. Fluor alleen kan tand bederf niet voorkomen, maar wel aan zienlijk verminderen. In ons land stuit fluoridering van drinkwater op fel ver zet. Vele mensen hebben bezwaar tegen fluoridering, anderen verzetten zich voor namelijk tegen het feit dat zij door de overheid worden gedwongen gefluori deerd water te drinken. Er bestaat echter een alternatief, dat de persoonlijke vrij- de tram vormt een uitzondering. Hij gaat als af - buigend verkeer vóór net rechfdoor- gaande verkeer op dezelfde weg. t l I i

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 5