over Stiller Veto Geslaagd Nu uiteindelijke beslissing wijkverwarming Openbaar onderwijs houdt raad langdurig bezig Geslaagd Hogere subsidie voor zwembaden „DE LANTAARN” [WJ RAIFFEISENBANK FM WADDINXVEEN Vergadering Vijfde school niet per se in Groenswaard 3 Voorlichting Rijksweg 3 WEER NAAR SCHOOL Onafhankelijk Nieuwsblad voor f 2.95 Doktersdiensten «f fl Irreëel NIEUW LEKKER SNACKBAR BIJ DE ELZENHORST School SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN Weekblad voor Waddinxveen 27 e JAARGANG - Nr. 1247 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 B Advertentie) Een brochure ligt voor u klaar. KvdB. ALLE KZAKEN U kunt bij de bank voor iedereen terecht voor alle bankzaken. Voor uw salaris is er een privérekening; voor betalen zonder contant geld de bekende betaalcheques. Daarnaast verzorgen wij effecten zaken en verzekeringen, vreemde valuta en persoonlijke leningen - om maar enkele voorbeelden te noemen. En natuurlijk kimt u kiezen uit een groot aantal spaar- vormen. Nu van lieverlee het eind van de vakantie voor menigeen is geko men, wordt het door-de-week ook wat stiller op ’t Weegje, waar deze zomer weer heel wat vis aan de haak is geslagen. Onze fotograaf Gijs Koren, die deze week zelf aan een vorstelijke vakantie is begonnen, schoot nog even dit karakteristieke plaatje vap Waddinxveen’s recreatiegebied bij uitstek, waar je zelfs ook nog zonder gevaar voor de gezondheid kunt zwemmen. Aan de economische hogeschool in Rotterdam, slaagde voor het kandi daatsexamen in de rechtsgeleerd heid de heer A. J, Modderkolk. ZATERDAG P. van der Linde, Souburghlaan 15, tel. 4100. Apotheek Van Doorn, Prins Bernharlaan 3 tel. 4162. ZONDAG J. W. H. Helleman, Kerkweg 222, tel. 2979. Apotheek dienstdoende arts. Eindelijk is het dan zover. Wij hebben halve, heerlijk gebra den kippen. En lekker mmm Versierd met wat patat en ’n schijfje citroen voor 3.25 per portie. Ja, maar natuurlijk dit week einde in de reclame Oranjelaan 42, tel. (01828) 45 66 Kon. Wilhelminaplein 2, tel. (01828) 4566 Groensvoorde 14, tel. (01828) 4566 Kantooruren: dagelijks van 9-1230 uur en van 2-4 uur. Vrijdagavond van 7-9 uur. (J. v. d. Drift) Voor de plannen tot aanleg van de nieuwe rijksweg Rotterdam-Amster dam (rijksweg 3), die voor een groot deel door Waddinxveen zal lopen, wordt morgen, vrijdag 6 augustus in het gebouw ’Nabij’ aan de Van Len- nepstraat in Alphen aan den Rijn een tweetal voorlichtingsbijeenkom sten gegeven met betrekking tot het tracé ten oosen van de Gouwe. Aan vang 14 en 20 uur. Een week later, vrijdag 13 augustus vindt in Kunstmin op dezelfde tijd stippen een soortgelijke bijeenkomst plaats. Bezwaren, wensen of sug gesties kunnen tot 28 augustus wor den ingediend bij de commissie van overleg voor de wegen, Konings- kade 4 in Den Haag. In oktober is er dan in Alphen een openbare hoor zitting over deze bezwaren. Van de part-time cursussen van de technische school voor Gouda en omstreken slaagden: L. Grooten- dorst en A. C. Noorlander (aspirant gezel meubelmaken schoolexamen en praktisch gedeelte en N. L. v.d. Maas (gezel meubelmaken theorie). De wat geprikkelde stemming (de heer Harms wilde nog wat zeggen, maar mocht eerst niet van de voor zitter en, nadat deze een beroep op de raad wilde doen, weer wel. ”Ik wilde alleen maar zeggen dat ik op bepaalde vragen nog geen antwoord heb gekregen, maar nu hoeft ’t voor mij ook niet meer,” merkte de ze droogjes op) ontaardde tenslotte in enig heen-en-weergeloop van de PvdA’ers en de heer Barth, die zich aan de stemming wilden onttrekken, om in ieder geval niet tégen de vijf de openbare school te hoeven stem men. Toen tenslotte van het voorstel van B en W alleen de stichting van een vijfde school overbleef en de plaats van vestiging in het midden werd gelaten (een kleine zege voor de heer Van Gent, die even tevoren zijn eigen voorstel om de school voorlopig in de Vondelwijk te vesti gen weggestemd had gezien - alleen PvdA, D’66 en KVP waren voor) kon het voorstel ieders goedkeuring wegdragen. Ook het besluit tot stichting van een vijfde school le verde nu geen probleem meer. Hier van werd eveneens de vestigings plaats niet meer genoemd. Het opstaan en weer gaan zitten had zoveel onrust gebracht dat, toen even later een ander raadslid op stond om elders de natuur zijn be loop te laten, men ook al dacht dat hij zich aan de stemming wilde ont trekken ,-w Drs. R. Harms (PvdA) en de heer H. P. Barth (D’66) voerden aan dat de onderwijswet de keus van de school en ook van de plaats van die school aan de ouders laat. Boven dien, aldus de heer Barth, scheelt het de openbare school echt geen leerkracht en komen zij daar niet in problemen. Daarbij komt dat er in de eerste klas van de Jan Ligthart- school plaats is voor deze vier kin deren. De heer Harms voegde hier nog de PvdA-motie aan toe, waarbij wet houder Lips verklaarde in de wet geen aanleiding te hebben kunnen vinden voor weigering. ”Dit on danks de moeilijkheden bij de plaat sing van leerlingen,” zo zei de heer Lips. Burgemeester Van der Hooft dreigde in beroep te zullen gaan bij de kroon als de motie zou worden aangeno men. ”U brengt het onderwijs in Moerkapelle een klap toe. Met toe lating van deze kinderen zegt u dat het onderwijs daar niet goed is (dat is dan ook de reden waarom de be treffende ouders hun kinderen naar Waddinxveen wilden laten gaan - red-WvW),” zo zei de burgemeester, die ook aanvoerde dat door deze gang van zaken de klassen alleen maar groter kunnen worden. ”En dat is wat u nog juist niet wilt,” hield hij de ’linkse coalitie’ voor. De heer Harms: ”Als we gaan tornen aan de vrijheid van schoolkeuze, dan zijn we op een hellend vlak.” De Niet de Vondelwijkse wijkverwarming, maar het openbaar onderwijs in Waddinxveen vormde donderdagavond het heetste hangijzer in de ge meenteraad, die voor het afwerken van een agenda van zestien punten dan ook weer vijf volle uren van breedsprakig overleg nodig had. Burgemeester C. A. van der Hooft had van tevoren gewaarschuwd dat hij de bijeenkomst om twaalf uur ’sharp’ zou verdagen tot vrijdagavond, maar hij ging om begrijpelijke redenen niet tot die maatregel over. Rond twaalf uur was net het wijkverwarmingsprobleem aan de orde en omdat ’katje’ aan te pakken, leek het soms alsof alle raadsleden de handschoe nen hadden geleend van de Amerikaanse maan-wandelaars! het college onwettig werd verklaard en waarin alsnog om toelating van de vier kinderen werd verzocht. De toelating van leerlingen op de openbare scholen in Waddinxveen is de verantwoordelijkheid van het ge meentebestuur. Over de toelating van leerlingen op bijzondere scholen heeft dit college niets te zeggen, terwijl toch de overheid (lees: de ge meenschap) beide soorten van on derwijs voor honderd procent moet financieren. Zo kan het dan voorkomen dat een der raadsleden, dat het bijzonder on derwijs zeer ter harte gaat (in de Waddinxveense raad is een enkeling wel zeer dicht bij het bijzonder on derwijs betrokken) ook meepraat over het wel en wee van het open baar onderwijs. Andersom is inspraak van ’openba ren’ in het bijzonder onderwijs ta boe. Dit even ter illustratie van het feit dat de zes protestantse raadsleden donderdagavond hun veto uitspra ken over een motie waarin om toe lating werd verzocht van vier kin deren uit Moerkapelle op een open bare school in Waddinxveen. De openbare school in Moerkapelle geeft nl. niet het onderwijs dat de betrokken ouders voor hun kinde ren gewenst achten. Een tweede openbare school is er niet in Moer kapelle en dus wendde men zich tot Waddinxveen. Nee, zeiden de (onderling in vier richtingen verdeelde) protestantse frakties, dat kunnen we niet heb ben. Het recht om te kiezen hebben alleen onze kinderen. (Er zijn in Waddinxveen drie soorten prot. chr. onderwijs). Moerkapelle heeft ook maar één christelijke school. Als die nu eens van een richting was die voor som mige protestantse Moerkapellena- ren niet aanvaardbaar is? Zouden deze raadsleden dan met hetzelfde gemak toelating tot de christelijke scholen in Waddinxveen hebben ge weigerd? Laten we maar aannemen van wel. In het andere geval hangt er om hun veto van vorige week een kwa lijk riekend geurtje. Het algemeen bestuur van het wa terleidingbedrijf De Rijnstreek houdt op vrijdag 3 september een open bare vergadering in het gemeente huis van Boskoop, aanvang 15.30 uur. Op de agenda staan voorstellen betreffende de reconstructie van de waterleidingen aan het Noordeinde in Groenswaard 2 in Waddinxveen. Niettemin: er kwam een oplossing en een nog voor vrijwel alle partijen bevredigende ook. Alleen de door de Amsterdamse Verwarmings Maat schappij te verlenen schadeloosstel ling was een probleem waar met na me de PvdA, de KVP en D’66 mee worstelden. De rest van de raad (de meerderheid) vond echter 200.000 als vergoeding voor het geleden leed voldoende en daarmee was ook dat punt van de baan. Over die wijk verwarming later meer. De fervente voorvechters van open baar onderwijs, D’66 en PvdA en deels ook de VVD, kregen tijdens deze vergadering twee keer een ge duchte knauw uit de hoek van de confessionele partijen, met uitzon dering van de KVP. De eerste keer ging dat om de toe lating van vier kinderen uit Moer kapelle tot de Jan Ligthartschool in Waddinxveen. B en W hadden een desbetreffend verzoek van de ouders geweigerd die daarna een beroep deden op de raad. Burgemeester Van der Hooft weiger de toe te geven, ook niet nadat hij een mede door wethouder P. Lips ondertekende motie van de voltalli ge PvdA-fraktie onder de neus kreeg geschoven waarin de weigering van In de Staatscourant is gepubliceerd de nog door de toenmalige minister van Cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, bewerkstelligde herziening van de ’’Rijksregeling subsidiëring overdekte sportaccommodaties 1970” Dit betekent dat in de bouw van overdekte zweminrichting met een minimum wateroppervlakte van 160 m2 een subsidie mogelijk is van ten hoogste 25 van de stichtingskosten tot een maximum van 400.000 per project. In 1972 zal naar alle waar schijnlijkheid voor de bouw van 5 a 6 overdekte zwembaden een subsidie kunnen worden verleend. Ten op zichte van de oude regeling is voorts het maximaal mogelijke subsidie voor een sporthal opnieuw vastge steld en gebracht van 225.000 op 250.000. Een nieuw element in de herziene regeling is de thans opgenomen voorwaarde, dat in de accommoda ties zodanige voorzieningen dienen te zijn getroffen, dat deze ook voor de in zijn bewegingen beperkte mens toegankelijk zijn. De stichting van een vijfde openba re basisschool was de tweede wrijf paal tussen de raad en het college, waar wethouder Lips nu weer vol mondig deel van uit maakte. De heer A. H. van Gent (PvdA) trok fel van leer tegen dit voorstel. Het is duidelijk dat we flink langs elkaar heen hebben zitten praten toen we ons allemaal de laatste ver gadering zo verheugden over ’t feit dat er een vijfde school zou komen, zei hij. Wij hebben ons de ogen uit gewreven bij ’t lezen van dit voor stel. Met geen woord wordt gerept over de nu aanwezige overbezetting op de Klaas de Vriesschool, maar wilt u een school gaan zetten in Groenswaard 3. Daarmee wordt bij de huidige verbindingen totaal niets opgelost. De heer Van Gent had dan ook een alternatieve suggestie, waarin hij de vijfde openbare school in afwachting van een definitieve vestigingsplaats, gesitueerd wilde zien in de Vondel wijk. De heer Barth schaarde zich achten de adviezen van de PvdA (hij deelde mede dat de Klaas de Vriesschool thans ca. 290 leerlingen telt) een noodsituatie, aldus deD’66- er en wilde daar nog aan toegevoegd zien dat de school zo snel mogelijk zou starten, liefst meteen na de va kanties. Wethouder Lips legde uit waarom het college de school in Groens waard wilde hebben. Hij rekende voor dat straks in Groenswaard 3 ca. honderd leerlingen voor het openbaar onderwijs in aanmerking zouden komen, samen met de ’over loop’ uit de Vondelwijk dus vol doende voor een zesklassgei school. ”Van een noodsituatie op de Klaas de Vriesschool zou ik niet willen spreken,” aldus de wethouder. ”Het is geen ideale situatie, maar ze kun nen het aan. Er zijn nu bovendien minder leerlingen dan waarmee ze zij begonnen. We kunnen de leer lingen nog opvangen.” De heer Lips liet zich optimistisch uit over de bouw van een voetgan gerstunnel tussen de Vondelwijk en Groenswaard 3, waarvoor aan de Spoorwegen offerte was gevraagd. Op z’n vroegst echter zal de school in januari 1972 beginnen. heer Barth deelde nog mee dat wat in Waddinxveen kennelijk niet mo gelijk is, in Zoetermeer als normaal wordt beschouwd, want daar had den sommige Moerkapelse ouders him kinderen wel geplaatst gekre gen. De motie, die door PvdA, D’66 en de beide dames in de raad, mevrouw Rottinghuis (KVP) en Oosterbroek (VVD), werd ondersteund, strui kelde op de tegen stemmen van het christelijke blok, wethouder Ph. Kroes (VVD) en de heer J. L. van Heeteren (Gemeentebelangen). De heren Van Schie (KVP) en Van Vloten (D’66) waren afwezig. Quatsch, zo reageerden de heren Harms (”We hebben niets aan een school in ’t weiland in Groens waard.”) en Barth: ”Het is irreëel om te veronderstellen dat die tunnel er zo maar komt. Dat duurt zeker twee jaar. Of denkt u dat de pro vincie toestemming zal geven voor een tunnel naar een uitbreidings plan dat nog niet eens bestaat.” Burgemeester Van der Hooft inter rumpeerde de heer Harms: ”U over trekt de situatie. De leerkrachten van de Klaas de Vriesschool kun nen de situatie met gemak en élan aan.” De heer De Lijster (AR) stipte nog even aan dat er in bepaalde geval len wel degelijk van een noodsituatie kan worden gesproken. Niet zozeer wat betreft het aantal leerlingen, maar de wijze waarop ze vaak, zij het tijdelijk, moeten worden gehuis vest. ’’Kinderen die op een school gaan die over twee of meer noodge bouwen is verdeeld, vervreemden van hun school en als ze eenmaal op de bestaande school terecht ko men hebben ze vaak aanpassings moeilijkheden.” X- 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 1