„Iets persoonlijks brengen TiP LP Passage Oranjewijk ontvangt Sinterklaas Kerstzang op 23 dec. NVV huldigt jubilarissen Kienen bij jubilerend Waddinxveen Uitslag trekking Sint Nicolaasaktie 1971 Marlies van der Hooft (24) vrijwilligster in Zambia Win FM M Gemeente-avond hervormde kerk Speeltuinvereniging viert feest I ez< van de we Pagina 3 EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! VOOR WADDINXVEEN A AGEN NUTSSPAARBANK Ontwikkelingshulp I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 Zambia (Advertentie) (Advertentie) ij JAC. VAN DIJK Brugwinkelier KOOPAVOND (tot 21 uur) Donderdag 2 december Vrijdag 3 december Zaterdag 4 december (tot 17 uur) top tien EXPOSITIES Theo den Boon, Dorpstraat: Ineke van Dijk (beeldjes) tot 27 november. CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK Jul. v. Stolberglaan: ma wo en vr 14.30 lot 17.30 u en 18.30 tot 20.30 uur; di 10 tot 12 uur. St Victorstraat: di en vr 19 tot 21 uur, do 15.30 tot 17.30 uur. Anne Frank-centrum: di en vr 14.30 tot 17 uur en 18.30 tot 2C.?n uur, wo 18.30 tot 20.30 uur. Donderdag 2 december Gemeente-avond wijk Noord herv. kerk, Betehlkerk, 20 uur Vrijdag 3 december Sint Nicolaasmiddag voor alle bejaarden en gehandikapten, Anne Frankcentrum, 15 uur. Kienen bij V en AV Waddinxveen, clubhuis Oranjewijk, 20 uur Trekking loterij St. Nikolaasaktie 1971, Anne Frankcentrum, 21 uur Zaterdag 4 december Sinterklaasmiddag TOOS-jeugd, herv. wijkgebouw Esdoornlaan, 13 uur Maandag 6 december Behandeling begroting 1972 gemeente raad, raadzaal, 14.30 uur Anne Frankcentrum, 21 uur Trekking loterij St. Nikolaasaktie 1971, Dinsdag 7 december Bejaardenmiddag, Anne Frankcentrum, 14.30 uur Dinsdag 14 december Vergadering prov. komm. over vast stelling tracé kanaal Waddinxveen- Voorburg, Provinciehuis Koningskade Den Haag, 14 uur Donderdag 23 december Volkskerstzang KW-plein, 19.30 uur De laatste jaren is een algemene klacht onder de mensen, dat de ontwikkelings hulp nergens toe leidt. Er worden dan voorbeelden opgesomd, waaruit moet blijken dat de geldelijke hulp verkeerd is terecht gekomen. Men konkludeerd dan: „Ontwikkelingshulp heeft weinig waar de”. Degenen, die achter deze konklusie staan, vergeten enkele zeer belangrijke dingen. Enerzijds kunnen wij niet ver wachten, dat een land in enkele jaren een ontwikkeling kan inhalen, waarover de Westerse beschaving (die ook niet in alle opzichten zo beschaafd is) 2000 jaar heeft gedaan. Anderzijds zullen wij ons beter moeten laten voorlichten over de plaatselijke situatie in de ontwikkelings landen. GOUD VAN OUD - Radio Veronica 10 De traditionele Volkskerstzang vindt ook dit jaar plaats rond de grote kerst boom die zal worden opgesteld op het Koningin Wilhelminaplein. Het evene ment, waaraan weer vele oren en de Wad- dinxveense muziekkorpsen zullen deel nemen, vindt plaats op donderdag 23 de cember om half acht ’s avonds. De Oranjewijk stond zaterdagmiddag geheel in het teken van Sint Nicolaas. De muziekvereniging ’Voorwaarts’ trok mu sicerend door de straten van deze wijk, Sinterklaas begeleidend én diens gevolg van Zwarte Pieten, reklamewagens van zaken in dit deel van de gemeente en een grote schreeuwende schare kinderen die duidelijk plezier hadden in de capriolen van de Pieten. Het lijkt me aardig om nu wat algeme ne dingen te vertellen over ontwikkelings hulp en Zambia zelf. Waarom ontwikke lingshulp en wat is het? „Ontwikkelings hulp” is meer dan een mode-woord. Nu steeds betere verbindingen de wereld kleiner maken, worden ook de kontakten veelvuldiger en tekenen zich duidelijker af de grote verschillen tussen arm en rijk; in technische en sociale ontwikkeling. Ontwikkelingshulp is méér dan een daad van rechtvaardigheid. Het is noodzaak voor een harmonische ontwikkeling van de gehele wereldbevolking. Liefdadigheid biedt geen definitieve oplossing. Voedselschaarste, ziekte en analfebetisme kunnen onmogelijk afdoen de worden bestreden door het zenden van geld en goederen. De oorzaak van het te kort wordt daarmee niet weggenomen. Het tekort moet worden voorkomen en daarvoor is technische hulp nodig. Bij voorbeeld hulp om door verbete ring van agrarische methoden de land bouw te intensiveren. Medische voorlich ting om ziekten te voorkomen of huis houdelijke voorlichting ter verbetering van de voedselgewoonten om de gezond heid en het weerstandsvermogen te ver groten. Daartoe is het nodig, dat wij onze kennis overdragen aan mensen in ontwik kelingslanden. Dus niet in de eerste plaats geld brengen, maar iets persoonlijks: ons zelf! Voor de gemeenteleden van wijk Noord van de Nederlands hervormde kerk is er vanavond een bijeenkomst in de ontmoe tingsruimte van de Bethelkerk van de Bilderdijklaan. Aanvang 20 uur. Dr W. Aalders uit Den Haag, een van de schrij vers van de inmiddels befaamd geworden ’Getuigenis’ van vooraanstaande her vormden in Nederland, zal spreken over ’De kerkelijke situatie en het Getuigenis’. Ter gelegenheid van het vijftig jarig be staan van de voetbal- en atletiekvereni ging Waddinxveen in mei 1972, organi seert de jublieumkommissie van die klub op vrijdag 3 december een grote kien- avond in het klubgebouw. Aanvang 20 uur. Er zijn diverse grote prijzen te win nen. De kieners krijgen bezoek van de echte Sint Nicolaas. Opvoeden is niet bevoogden; opvoeden is praten in de goede zin van het woord; daarvan horen wij in deze tijd genoeg. In de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw dachten de kolonisten, dat ze moes ten bevoogden. En ondanks vele positieve resultaten, zoals bouw van ziekenhuizen, scholen, enz. zien wij nu wat er bereikt is. Men was vergeten toen men het land zelf standigheid gaf om een goed en bekwaam opgeleid volk achter te laten. 3 prijswinnaars van 100, P. v. As, Acaciastraat 67A; Mevr. Puyk- de Naré, Groensvoorde 46; T. B. van der Stelt, leplaan 24. 15 prijswinnaars van 25, W. P. Wesseling, Ringvaartsingel 8; Mevr. E. Ingen-Houze, Elzenhorst 35; N. J. Loendersloot, Peter Zuidlaan 30; J. A. Welleman, Peuleyen 174; A. J. Nijhof, Beethovenlaan 62; Mevr. Kamperman, B.T.straat 89; J. H. Oudendijk, Sniepweg 37; Rienke Vos, leplaan 40; T. B. van der Stelt, leplaan 24; Mevr. W. van Stijn, Zuidkade 218; T. van Gils, Henegouwer- weg 117; P. C. Bosloper, B.T.straat 56; T. H. Roos, Heggewinde 42; C. A. van Rijn, Potgieterstraat 20; M. G. Slingerland, Mauritslaan 59. 25 prijswinnaars van 5, Th. M. Huisman, Ernst Casimirlaan 28; B. v.d. Berg, leplaan 7; M. C. Kloet, J.D. Kade 100; P. A. Steenland, Brugweg 91; A. Rupke, Prunusstraat 9; A. Versluis, Noordkade 104; J. Droog, P. den Ouden straat 26, Boskoop; J. van Veen, Vondel- laan 102; Fam. R. van Eist, R.Visserstraat 11; J. Meiderwijk, Esdoornlaan 3; L. A. Sol, Noordkade 95A; P. Boer, Bloemen- daalseweg 12; A. Verweerd, Kleikade 22; W. v.d. Plaat, K.W.plein 35; J. Hoogen- doom, Esdoornlaan 21; A. van Nielen, Noordkade 52; J. M. van Gent-Kelder- man, Anna van Saksenstraat 3; D. C. van Doorn, Onderweg 13; P. W. de Mik, Es- doomlaan 7; A. van Dam, Busken Huet- laan 2; Mej. D. Vos, leplaan 40; J. Droog, P. den Oudenstraat 26, Boskoop; J. J. Mul, Ch. de Bourbonstraat 1; C. J. v.d. Hoorn, Zuidkade 217; J. H. Oudendijk, Sniepweg 37. 30 prijswinnaars van 10, J. Zoest, Busken Huetlaan 27; Wed. Ver sluis, Henegouwerweg 86; A. F. Versluis- Kraak, Eikenlaan 44; J. Verhoef, Mei- doomstraat 41; Mej. S. Rehorst, Stations, straat 11; K. den Ouden, Vondellaan 36; Mevr. Eimers, Peppelhorst 28; Mevr, de Mik, J. van Bijnenpad 151; Mevr. Berke- steyn, Wilhelminakade 68; H. Bras, Pru nusstraat 37; C. B. Boonstoppel, Brugweg 115; C. W. Ringelenstein, P.C.Hooftstr. 5; Mevr. G. Vos-Hilgers, leplaan 40; H. Bras, Prunusstraat 37; Mevr. Boere, W. de Zwijgerlaan 2; J. Peters, Meidoornstr. 16; N. Priem, Pr. Bernhardlaan 46; Mevr. J. C. v.d. Lans, Tuinbouwweg 5; Mevr. A. H. Hendriksz, Peuleyen 8; A. Mourik, Elzenhorst 40; C. W. de Joode, Tessel- schadelaan 206; E. van Hoven, Piasweg 27; S. de Kooter, Zuidkade 103, Boskoop; M. A. Hooftman-Kok, Bosboom Tous- saintsingel 50; J. Droog, P. den Oudenstr. 26, Boskoop; J. van Erk, Dorpsstraat 92; Mevr. Vermaak, Pr. Bernhardlaan 70; H. J. Hollenkamp, W. de Zwijgerlaan 28; M. Wiekerink, B. Toussaintsingel 9; P. Pols, J.D.Kade 14. Ten eerste: klimatologische omstandig heden. Ten tweede: een heel andere soci ale struktuur. Bij voorbeeld: in Zambia kende men tot voor kort alleen maar stammen en geen Zambiaanse bevolking. De kolonisten hebben voor hun eigen ge mak de tegenstelling tussen de stammen laten bestaan („Verdeel en heers”). Onze Westerse beschaving is - hoe men het ook wil beschouwen - gebaseerd op het christendom; dit kan men - en dit is mijn derde punt - ondanks zending en missie in de ontwikkelingslanden nog niet verwachten. Uit deze voorbeelden kunnen wij alleen maar konkluderen, dat de mensen, die zeggen T-2-3 klaar’ onge lijk hebben. Er zullen nog heel wat jaren en mis schien nog wel enkele generaties over heen gaan, willen wij een 100°/o resultaat zien. Wanneer wij echter al beginnen met een zekere apathie ten opzichte van de hulp die wij moeten bieden, dan zal de kloof tussen arm en rijk alleen maar gro ter worden. Graag wil ik u het een en ander vertel len over Zambia en de ontwikkelingshulp. Voordat ik hiermee begin, wil ik wat zeg gen over mijn opleiding als verpleegster. 1 NON NON RIEN N’A CHANGé Poppy’s 2 WITHOUT A WORRY IN THE WORLD - Rod Mckuen 3 SOLEY SOLEY - Middle of the Road 4 PAPPIE LOOP TOCH NIET ZO SNEL - Herman v. Keeken 5 HOW DO YOU DO - Mouth and Macneal 6 MAGGY MAY - Reason to be- lieve - Rod Stewart 7 SCHÖN 1ST ES AUF DER WELT ZU SEIN 8 KOM VAN DAT DAK AF Peter and his Rockets 9 MAMA OH MAMA - George Baker Selection 10 I WILL RETURN - Springwater 1 SCHENKT MAN SICH ROSEN IN TIROL - Johan van Kesteren en Wilma 2 HOW WILL YOU KNOW - Oscar Harris Zo is het nu dan toch gebeurd Het winkelcentrum goedgekeurd Hoewel velen hun zegje moesten zeggen Liet men zich op één na in de luren leggen Want de grond zoals die er nu lag Kostte schoppen geld per dag Naar ik onlangs nog vernam Zeker vijf gulden per man En wat nu wordt klaargestoofd Kost minstens 100 pop per hoofd Hoewel het velen heeft verdroten Zal het ons aanzien gaan vergroten Reeds veel te lang was Waddinxveen ’n Woonplaats zonder hart, naar ’t scheen Zij die ons dit zo gaarne schenken Hadden wel tijdig moeten bedenken Dat men om dit te realiseren Elders de winkelbouw moet weren En niet zoals we nu weer zagen het Brugcentrum de last moet dragen Nee dan Staatssecretaris Oostenbrink Deze man bekeek het link Als onderminister van economische zaken Moest hij ’t beleid van veel besturen laken Die ’t als een statussymbool beschouwen Om grote winkelcentra te gaan bouwen Maar in twaalf gevallen is reeds gebleken Moet men van mislukking spreken Nee dan slager Jan Compeer Die heeft ze allemaal bij de beer Die zei destijds ’k wil zwart op wit Hoe dat met mijn winkel zit Ze kunnen mij nog meer vertellen Ik de worst en zij de vellen Ja als amateurs ’t beleid bepalen Moet je onnodig meer betalen Zodat het eigenlijk geen zin meer heeft Aan wie je straks je stem weer geeft Tenslotte brugwinkeliers de ruggen recht Tob niet, ’t komt toch anders zoals ’t [spreekwoord zegt De optocht ging naar het gereformeerd verenigingsgebouw aan de Stationsstraat waar de jeugd vermaakt werd met grap pige filmpjes in afwachting van het mo ment dat Sinterklaas zijn entree zou maken. De 24-jarige Marlies van der Hooft uit Waddinxveen vertrok begin november naar Zambia waar zij gedurende twee jaar zal blijven als vrijwilligster van de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers. Voor de Rotaryclub Waddinxveen hield zij op 4 november jl. een inleiding over haar bezigheden daar. De in houd van haar toespraak vindt u omgewerkt tot het bijgaande ar tikel. In het feestelijk versierde clubgebouw van ’De Paddestoel’ aan de Lijsterbes straat kwam vrijdagavond de Algemene Mctaalbedrijfsbond NVV, afdeling Wad- dinxveen/Boskoop, bijeen. 1 De voorzitter, de heer P. F. Beeken- kamp, verwelkomde veel vakbroeders en in het bijzonder de heren A. Groeneveld, landelijk voorzitter, en S. Pille, die vijftig jaar lid van de metaalbond is geweest. De heer Groeneveld zei blij te zijn om weer eens in Waddinxveen te zijn waar aan hij zulke aangename herinneringen heeft. In zijn toespraak gewaagde hij van de grote veranderingen in deze moderne maatschappij, waarrin op sociaal gebied zoveel is tot stand gekomen. „Wij hebben goed geboerd, maar moeten uitkijken dat de winst aan sociale verzekeringen niet teloor gaat aan milieubederf. De levens mogelijkheden staan op het spel, vooral hier in het westen,” zei de voorzitter, die inflatiebeteugeling en onderwijskansen voor allen voorrang wilde geven. Tien jubilarissen: S. Pille (50 jaar lid), H. T. L. Kemkes (Boskoop), A. J. W. van der Pool, A. van Noest, Th. Twigt, P. F. Beekenkamp, M. Boere, L. Kapteyn (Reeuwijk), H. Westerwoud (Boskoop) en L. van Zeeland (allen 25 jaar lid) werden gehuldigd en kregen het jubileumspeldje en een doos sigaren. In kombinatie met ’health education’ aan de ouders worden er huisbezoeken aan de dorpen gebracht, omdat je je aan moet passen aan de lokale omstandig heden, ook is dit soms de enige mogelijk heid om de hele familie te bereiken. Ante natal clinics zijn klinieken voor de aan staande moeders. De moeders worden ge wogen, hun bloeddruk wordt gemeten, er wordt advies gegeven over voeding enz. (net als hier). Ik kom te werken in Mivense in de Luapula-provincie en mijn werk wordt hoofdzakelijk moeder- en kinderzorg. Er zijn ook vrijwilligers, die in een zieken huis komen te werken; daar is het voor namelijk organisatorisch en adviserend werk. Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: Mijn taak en van alle vrijwilligers is dan ook om te proberen de hulp op een dergelijke wijze te geven; dat het éénmaal niet meer nodig zal zijn. Ontwikkelings hulp hoeft geen bodemloze put te zijn, maar onze instelling zal moeten verande ren. In mijn opleiding heb ik dit voort durend ervaren, vooral van de mensen, die daar al vele jaren hebben gewerkt. Tenslotte nog wat over het land Zambia zelf, al moet ik u eerlijk bekennen dat mijn kennis van het land alleen nog maar theoretisch is. Zambia is 22x zo groot als Nederland, maar heeft maar ruim 4 mil joen inwoners. Een groot gedeelte van het land wordt beslagen door woeste en on ontgonnen gebieden. De hoofdstad is Lusaka met 300.000 in woners. De bronnen van inkomsten zijn landbouw en mijnbouw. De president van Zambia is Kaunda. Het grootste probleem, waarmee Kaunda werd gekonfronteerd waren de felle te genstellingen tussen de stammen onder ling. In een periode van zes jaar heeft hij het voor elkaar gekregen om van zijn land een eenheid te maken. Hij heeft daarvoor een Zambiaans hu manisme ontwikkeld, dat tot doel heeft het gevaar van de ontmenselijking van de maatschappij - zoals dat zowel in een ka pitalistische als in een commupistische maatschappij plaats vindt - te omzeilen. Kaunda streeft naar een maatschappij, waarin de mens centraal staat. Hij grijpt daarbij terug naar de traditionele Afri kaanse samenleving en leidt hen tegelij kertijd in de richting van een moderne maatschappij. Met andere woorden: hij bewaart de goede dingen van vroeger en stimuleert zijn volk om nieuwe wegen in te gaan. Hij ontvangt daarbij zowel hulp uit het Westen als uit het Oosten. Op dit moment is het voor mij moeilijk om meer belangrijke dingen over Zambia te vertellen. Ik hoop, dat ik over twee jaar dit wel kan doen. Ik wil eindigen met iets aan u te vra gen, namelijk dat u in uw gesprekken en diskussies over de problematiek van de ontwikkelingshulp een genuanceerde hou ding in wilt nemen. MARLIES VAN DER HOOFT De speeltuinvereniging Oranjewijk had dit feest georganiseerd voor zijn leden en hun kinderen en het werd een groot suc ces. Toen het doek op het toneel opging stond daar „Voorwaarts” klaar om de stemming erin te brengen. Een luid hoera steeg op toen Sinterklaas met zijn Zwarte Pieten het podium betrad en uit een groot boek de namen werden afgeroepen van kinderen die elk him liedje moesten zingen. Allemaal, kleinen zowel als gro ten zongen ze mee. gekomen, dat het wenselijk is de kursus een vervolg te laten hebben in de tropen zelf, waarin de vrijwilligers tegelijker- i tijd wat kunnen akklimatiseren en reeds direkter met de problemen, die eerst voor hen allemaal theorie waren, gekonfron teerd wordt. Wij gaan du eerst naar Tan zania, waar een trainingsinstituut is voor alle vrijwilligers die in Afrika gaan wer ken. ’t Zou te ver voeren om u nu hier in details te vertellen waaruit de opleiding bestaat, anders zou ik hier een opsom- I ming moeten geven van alle tropische ziekten en hun genezingswijze en der gelijke. Mijn taak in Zambia wordt het behulp zaam zijn bij de opvoeding van de kin- I deren en daarbij tegelijkertijd voorlich ting geven aan moeders op welke wijze zij hun kinderen beter kunnen verzorgen. Dit doe ik niet alleen, altijd werk ik samen met Zambiaanse verpleegsters. In de steden zijn ziekenhuizen gebouwd door I het gouvernement. Voor een groot deel van de plattelandsbevolking is de afstand naar het ziekenhuis echter te groot. Meer over het platteland verspreid zijn de poli klinieken voor moeder- en kinderzorg. Dit zijn de medische buitenposten, be mand door verpleegsters en verplegers. Op deze poliklinieken werken Zambi aanse verpleegsters en verplegers; aan de ze mensen moet je leren hoe en waarom er Under five’s en Ante Natal clinic’s ge daan worden. Under five’s clinics zijn I klinieken, waar kinderen komen onder de vijf jaar. De kinderen worden gewogen, krijgen hun vaccinaties en zonodig medi cijnen. Voordat aan de kliniek begonnen wordt wordt eerst een kookdemonstratie of een praatje over hygiëne gehouden. De nadruk wordt vooral gelegd op de voe ding. Het is heel belangrijk dat de ouders I onderwijs krijgen, omdat de ouders het hoofdzakelijk moeten doen. Hoe kwam ik ertoe om verpleegster te worden? Een speciale reden zou ik daar voor niet weten. Als meisje van negen jaar wist ik al, dat ik verpleegster zou worden. Om het mooie uniform? Mis schien wel. Het leek me in ieder geval ge weldig om zieken te helpen. Het beroep bleef me aantrekken en ik was dan ook dolblij toen mijn school jaren erop zaten en ik in Gouda in het Van Itersonziekenhuis mocht komen werken. In die tijd - dat is nu zeven jaar geleden - begon ik in de keuken mijn werk: afwassen, soppen en fruit schoon maken, de hele dag door. Langzamer hand mocht ik ook voor de patiënten gaan zorgen. Na drie jaar haalde ik mijn A-diploma en was toen gediplomeerd. Dat gediplo meerd zijn hield in, dat je allerhande werk mocht doen. De studie was echter I nog niet afgelopen, de kraamopleiding volgde. Na de kraamaantekening heb ik nog een paar maanden op de operatie kamer gewerkt. Ik ben daar niet met de opleiding begonnen, want ik wist toen al zeker, dat ik naar Afrika wilde. Toch leek het me wel goed (in verband met Afrika-plannen) om eerst de kinder- aantekening nog te gaan halen. In Gouda, waar ik toen nog werkte, werd die op leiding niet gegeven, dus solliciteerde ik naar het kinderziekenhuis in Den Haag. Het was een mooie opleiding en ik geloof zelf dat ik in Zambia veel aan deze op leiding zal hebben. Na de kinderaanteke- ning gaf ik mij op bij de S.N.V. Na een zeer strenge medische keuring en psychologische test werd ik goedge keurd om als vrijwilliger te worden uit gezonden. Al spoedig kreeg ik bericht om 13 september met de tropenkursus voor de Zambia-vrijwilligérs te beginnen. In de opleiding, die zeven weken duurt, krijgt de vrijwilliger een stoomkursus in de vakken Engels (omdat dit de algemene voertaal is in Zambia), gezondheidsleer en voor een groot gedeelte de algemene ken nis van het desbetreffende land. Daarmee is de kursus nog niet vol tooid; men is namelijk tot de konklusie

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 5