Waarom Sint Nicolaas Tips de Sint van daken rijdt niet meer over •t Kruiskerk een schitterende aanwinst gereformeerden voor Hoe lapt Piet in dit? ie ginds komt de stoom KKKSI 9 7 6 z 1 5 6 7 6 Plastic Kerken 9 Restauratie ergste zijn de televisie-antennes op de daken, en toen de trouwe schim mel op een avond wel vier maal met zijn manen in zo’n antenne vast was blijven zitten, zei Sint tot Piet dat het onbegonnenwerk was op die manier. En Piet vond dat ook, want Sint en Piet zijn het altijd eens. En zo zaten ze dan in het bisschoppelijk paleis en vroegen zich af: hoe móét dat nou? En het was Piet, die op een prachtig idee kwam. Luister, Sinterklaas, zei hij, we doen het zó: een paar dagen vóór 5 december gaan we, als alle kinderen slapen, bij de ouders op bezoek, en dan vragen we of de kinderen lief zijn geweest. En dan zeggen we tegen vader en moeder, welke kadootjes ze voor de kinderen mogen kopen. En als het éven kan, komt u dan zelf, misschien op de scholen of in de zie kenhuizen, of soms ook bij de men sen thuis, om nog eens een hartig woordje te spreken met wie stout ge weest zijn, en wie zoet geweest zijn over de bol te aaien. wanneer daar rond de haard de kin deren liedjes zongen tot zijn eer, zo van we zingen en we springen en we zijn zo blij want er zijn geen stoute kinderen bij! dat was natuurlijk óók niet helemaal waar, want ieder kind is op z’n tijd wel eens stout. Maar als ze zo bij de schoorsteen zaten, hadden ze toch spijt van, of waren bang dat ze an ders geen kadootjes kregen van de Sint, maar een zakje zout in hun schoen, zoals dat mooie versje zegt Stoute kinderen, zegt hij krijgen knorren, zegt hij en een zakje zakje met wat zout want je weet toch zeker dat Sint Nicolaas zeker niet van stoute stoute kind’ren houdt! Zo ging dat in die goeie ouwe tijd, ’s Nachts ging Piet, die klein en ma ger was, door de schoorsteen naar beneden, haalde naar boven wat de kinderen hadden neergezet, zoals je ook al weer uit dat versje hoort Hier zet ik wat water daar wat stro voor ’t paard want dat trouwe beestje is dat heus wel waard en dan stopte hij in de klaargezette schoenen het lekkers, want de kin deren hadden niet voor niets gezon gen: Sinterklaas kapoentje stop wat in mijn schoentje stop wat in mijn laarsje Maar ja, jullie weten wel dat er heel wat veranderd is. Er zijn huizen, daar hebben ze geen haard, en zelfs geen kachel, maar centrale verwar ming, of een gashaard. Maar het HORIZONTAAL: 1Spaanse stad - berg op Kreta - bloeiwijze - vogel - karakter; 2. gard - plaats op de Veluwe - boom - Europees land; 3. Anno Domini - inhoudsmaat - briefaanhef - uitroep van pijn - vogel; 4. voegwoord - kern; 5. kledingstuk - voorzetsel - pluis; 6. slecht - wandversiering; 7. deel van een schip - keukengerei; 8. deel van een huis; 9. rein - rekening - vaartuig - paardje; 10. omheining - omroepvereniging - overrijp - uitdrukking - kleed; 11schil - smalle weg - tooi - vreemde munt - voorzetsel - hoge stand. VERTIKAAL: 1roe - insekt - lichaamsdeel - familielid - verbrandingsrest - trap; 2. gek - laatstleden - insekt - spa; 3. oorlogsgod - vaartuig - heilige - technische school - dierenverblijf - voertuig; 4. hetzelfde - plaats; 5. plaats op de Veluwe - niet even - nummer - zintuig; 6. spil-klip; 7. snel - plaats - telwoord; 8. dwarshout - losgeraakt stiksel; 9. kerel - vaatwerk - vis; 10. bolgewas - internationaal - insekt - vogel - Anno Domini; 11groente - idem - het lot werpen - noot - voorzetsel - keurig - voedsel Piet, zei Sint, je bent een reus. Niet omdat Piet zo groot was, maar om dat het zo’n reus-achtig goed idee was. Nu, je zult wel hebben gemerkt, dat het tegenwoordig meestal zo gaat. En wie, kachel of geen kachel, schoorsteen of géén schoorsteen, zijn schoen neerzet, zal er ook iets in vin den. Want vergeet niet, Sint heeft in zijn leven al zóveel wonderen ge daan, daarvoor draait hij zijn hand niet om! Vroeger was dat wél zo. Hoe Sint dat deed, dat weten we niet. Tenslotte was hij een bisschop die al heel wat wonderen had ge daan. En hij rijdt al eeuwenlang paard, dus hij kan er wat van. Voor de Sint was het maar een wissewasje, om zijn paard de sporen te geven en met een kloeke sprong, dwars over de straat heen, op de daken van de volgende huizenrij terecht te komen. Last van hoogtevrees had hij niet en de schimmel ook niet. Daarbij, moet je bedenken, waren vroeger de stra ten zoveel smaller. En dan vroeger waren er in alle huizen open haarden, en kon je door de schoorsteen recht naar boven kijken. Sint kon dan, als hij zijn oor te luisteren legde, het duidelijk horen, Misschien zingen jullie nog wel Op de hoge, hoge daken rijdt de bisschop met zijn knecht en misschien hebben jullie'’s avonds wel eens gekeken of je de Sint met Pieterbaas soms op een of ander dak zag rijden. Nu. al heb je nóg zo goed gekeken, je zult daar niet opeens een paard met een bisschop op het dak zien verschijnen! Effecten De pakketpost heeft het al druk genoeg met het verzenden van de aan geboden Sint Nicolaaspakketten. Stuur daarom ook eens wat per brief. U bent wel gebonden aan afmetingen, maar deze zijn nog vrij behoorlijk. Een brief mag ten hoogste 500 gram wegen, de grootste afmeting mag 60 cm bedragen, terwijl de lengte, breedte en hoogte samen niet meer mogen bedragen dan 90 cm. En verzend vroeg! Een boterletter moet als volgt worden verzonden: een passende doos, bekleed met vetvrij papier, een stuk karton zo groot als de bodem van de doos, eveneens bedekken met vetvrij papier, de letter met een gekleurd lintje vastbinden, de overschietende ruimte opvullen met papier. Om zoekraken van het pakket te voorkomen, legt u binnen in de doos nog een extra papiertje met het volledige adres van bestemming. Gebruik geen visitekaartje als label, doch een stevig stukje karton en bevestig dit met een behoorlijk touwtje aan de doos. Plak u het adres op de doos, dan niet alleen maar de hoeken bestrijken met lijm, maar het gehele etiketje. Vraag inlichtingen op het postkantoor, welk papier een sint-nicolaas- pakket naar het buitenland moet vergezellen. Vraag ook, of het geen u verzenden wilt, wel mag worden uitgevoerd. Voor het buitenland zijn ALTIJD nodig: een buitenlandse adreskaart en een aantal (soms 1, vaak echter méér) douaneverklaringen. Eventuele vloeistoffen moet u verzenden in een goed gesloten fles, in een stevige kist. De fles in papier wikkelen en de ruimte opvullen met ruim houtwol. Op het pakket dient u een aantekening te stellen van „Breekbaar” en „Deze kant boven”. Bloembollen voor kamergebruik kunt u tegenwoordig in de handel verkrijgen, verpakt in aardige doosjes, vergezeld van kultuur- beschrijving. De mooie „amaryllis” is meestal in december juist leverbaar en is een mooi geschenk voor hen, die niet van het traditionele snoepwerk houden of op dieet staan. Verse melkvlekken kunt u verwijderen met verdunde zeepspiritus. Als u een zeer dun laagje vet vooraf op uw gezicht en handen smeert, kunt u naderhand de zwarte laag gemakkelijk verwijderen. Houts kool of een gebrande kurk zijn zeer geschikte middelen, om li chaamsdelen tijdelijk zwart te maken. Warm water en (gele) zeep zijn nog altijd de beste middelen om roet e.d. van gezicht en handen te verwijderen. Hebt u uw beste verchroomde theeservies voor deze dag te voorschijn gehaald, gebruik dan geen poetsmiddelen om dit eens extra op te doffen. Gewoon heet water is het allerbeste middel. Na zorgvuldig af drogen, goed na wrijven met een zachte doek. Marsepein kunt u lang bewaren in gesloten dekschalen. Een banketletter houdt u verscheidene dagen goed in de groentelade van uw koelkast. Als Sint Nicolaas geen tijd heeft om gedichten te maken, schrijft hij toch graag 2 regeltjes die rijmen op de label van het pakje! 1 3 F 11 iö 2 3 <1 70 77 op de nieuwe klok overgenomen. gegeven, aldus de gereformeerde kerk. MR Door een speciale seizoen-nacht-tijd- schakelaar wordt het gehele jaar door een zorgvuldig gekozen deel van de binnen- en buitenverlichting automatisch ontsto ken en gedoofd, ’s avonds en 's morgens. Hierin schuilt de symboliek dat de kerk in het donker altijd licht blijft uitstralen. De grenenhouten vloer in de kerkzaal is van een harde plastic laag voorzien, die voor tien jaar op slijtvastheid is gegaran deerd. De tekening in het hout blijft hier door volkomen zichtbaar en het onder houd zal tot een minimum beperkt kun nen blijven. De voorste rijen stoelen in de kerkzaal zijn gemakkelijk uitneembaar gemaakt. Evenwel zal bij die viering van het Heilig Avondmaal geen aparte avondmaalstafel worden bijgeplaatst. De deelnemers aan het Avondmaal zullen, zoals de laatste jaren reeds gebruikelijk was, op hun zit plaats blijven. Brood en wijn worden door ouderlingen en diakenen uitgereikt. De Kruiskerk was in 1925 het eerste nieuwgebouwde kerkgebouw van de sinds 1866 bestaande gereformeerde kerk te Waddinxveen. In 1969 kwam als tweede kerkgebouw de Ontmoetingskerk gereed. De kerkelijke gemeente was toen in de laatste tien jaren uitgegroeid van ca 1200 tot ca 2000 leden. De Ontmoetingskerk is gebouwd in sa menwerking met de roomskatholieke Sint Victor Parochie te Waddinxveen. Voor de bouw, exploitatie en beheer van deze kerk is een stichting in het leven geroe pen waarin katholieken en gereformeer den elk voor de helft participeren. Deze samenwerking heeft tot nu toe alleen Dit randschrift luidt nu: 1943 De vijand kwam en nam de klok uit deze toren. God sloeg des vijands macht; Zijn lof doe ik5tu horen. 1949 1971 Het vertelt dus een klein stukje geschie denis van de klok, die in de oorlog door de Duitsers werd gevorderd om er oor- logsmaterieel van te maken. Het stuk braakliggend terrein naast de kerk wordt gedeeltelijk gebruikt voor het aanbouwen van een winkel aan de be staande winkelgalerij. Het overige deel zal door de gemeente worden ingericht als parkeerplaats. De gereformeerde kerk van Waddinx veen (ruim 2200 leden) heeft voor de zondagse kerkdiensten de beschikking over twee kerkgebouwen, de Kruiskerk en de Ontmoetingskerk. De Kruiskerk dateert van 1925. Aanvankelijk bevatte de kerk slechts één gaanderij en was het totale zitplaatsenbestand ca. 400. In de loop der jaren moesten er, om het tekort aan plaatsruimte op te vangen, twee zijgaanderijen worden ingebouwd. Daar er inmiddels in het schip van de kerk om dezelfde reden enkele rijen stoelen bijgeplaatst moesten worden, maakte de kerk van binnen niet bepaald een ruime indruk. Het totale aantal zit plaatsen was toen bijna 700. De kerk was van binnen geheel met donkergebeitst hout betimmerd, hetgeen het interieur een uitermate somber aanzien gaf. In 1963 is de kerk grondig onderhan den genomen. Er vertoonden zich enkele ernstige gebreken, o.a. lekkage aan het dak en scheuren in de toren. Bij deze op knapbeurt is tevens het interieur wat fleuriger gemaakt, o.a. door veel donker gekleurde vlakken een lichte kleur te ge ven. Het aantal zitplaatsen is toen gelijk gebleven. De 700 plaatsen waren hard nodig en zelfs moesten er, om het grote aantal kerkgangers op te vangen op zon dagmorgen twee opeenvolgende diensten worden gehouden. Het gereedkomen van het tweede kerk gebouw, de Ontmoetingskerk in de wijk Groenswaard 2, veranderde de situatie belangrijk. Het grootste deel van de kerk gangers ging nu naar de Ontmoetingskerk en liet letterlijk in de Kruiskerk een leeg te achter. Een prognose op grond van een verrichte studie, wees uit dat voor de toe komst voor de Kruiskerk op ongeveer 400 bezoekers kon worden gerekend. De Kuiskerk vormt immers het middelpunt van het oudere gedeelte van Waddinx veen. De Ontmoetingskerk daarentegen is gebouwd in het centrum van de nieuw bouwwijken. Ook de toekomstige uitbrei ding van de gemeente zal dichter bij de Ontmoetingskerk dan bij de Kruiskerk liggen. aantal zitplaatsen, zoals voorgenomen, toch achteraf niet zou worden betreurd. Verder stelde men de vraag of met een veel minder ingrijpende reparatie toch niet een aanvaardbaar gebouw kon wor den verkregen, dat nog vele jaren dienst zou kunnen doen. Alleen de deskundigen wisten hoe hard de rigoreuze ingreep no dig zou zijn. De heer T. K. Prins, architekt te Wad dinxveen en tevens lid van de gerefor meerde kerk, heeft de opdracht het ge bouw te restaureren en te vernieuwen, graag aanvaard. Hij heeft niet alleen met vakmanschap, maar ook met een moderne visie en niet minder ook met enthousias me en met liefde voor het gebouw en de eredienst, een ontwerp gemaakt dat door velen met instemming is ontvangen. De oude en min of meer bouwvallige toren moest geheel verdwijnen. Er voor in de plaats is een prachtige moderne entree ontstaan in de vorm van een ruime ont- moetingshal. Deze hal kan tevens bij mo gelijk plaatsgebrek in de kerk, van losse stoelen worden voorzien en als uitbrei ding van de kerkzaal dienen. De aange brachte geluidsinstallatie maakt dat daar het gesprokene ook goed te volgen is. Aan beide zijden van de hal zijn garderobe ruimten aangebracht. In de kerkzaal zijn alle oude klapstoel tjes (bewijzen van de Waddinxveense meubelmakerskunst, maar bij opstaan en zitten gaan luidruchtige herriemakers) verdwenen om plaats te maken voor ge makkelijk zittende stoelen met een don kergroene bekleding. Deze stoelen zijn ge lijk aan die in de Ontmoetingskerk. Ook de plaatsing van de stoelen is gewijzigd. Het zgn. middenpad is verdwenen en twee ruime zijpaden zijn overgebleven. In de zijvakken zijn de rijen bijna een kwart slag gedraaid en dus in plaats van naar het midden van de kerk, nu naar de preek stoel gericht. De zijgaanderijen zijn geheel gesloopt, waardoor de kerkzaal nu een prachtige ruime indruk maakt. Hierdoor is voor komen dat de beide trappenhuizen, als gevolg van de huidige voorschriften be treffende de veiligheid van openbare ge bouwen, belangrijk (en kostbaar!) zouden moeten worden uitgebreid. Voor de enig overgebleven achtergaanderij kunnen de trappenhuizen blijven zoals ze zijn. Voor de verwarming van de kerk wor den de bestaande zes gaskachels gebruikt. De klok die in de oude klokketoren hing, was te groot van afmeting om weer te worden aangebracht in de nu aanwezige klokkestoel in de voorgevel. Bij de fa. Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel werd de klok omgesmolten tot een van kleiner for maat. Het aanwezige randschrift is, zij het met een kleine noodzakelijke verkorting, maar redenen tot grote tevredenheid ge in het wel zeer drastisch gemoderni seerde liturgische centrum zijn preek stoel, avondmaalstafel en doopvont ge plaatst. Het geheel is een fraai ontwerp van de heer Prins, die door bijzondere verlichtingseffekten een fraai geheel heeft bereikt. Het orgel (enige jaren geheel nieuw ge bouwd) is niet veranderd, behalve dan dat de donkerkleurige kast een lichte kleur heeft gekregen. Voorts is ook hier met verlichting voor, naast en ook achter het orgel gewerkt. Toen in 1970/71 oude gebreken van de Kruiskerk de kop weer opstaken, en een nieuwe opknapbeurt veel geld zou gaan kosten, werd besloten tot een algehele restauratie, voor zover de middelen het zouden toelaten. Aanvankelijk waren de kosten hiervoor begroot op ca 165.000, maar een grondiger onderzoek wees uit dat die zelfs de 200.000 nog zouden overschrijden. Een gehouden financiële actie in de ge meente leverde een zodanig bedrag op, dat de genoemde uitgave verantwoord werd geacht, zij het met enige aarzeling. Die aarzeling was begrijpelijk. Velen waren aan het gebouw, met al zijn gebre ken, toch gehecht. Anderen vroegen zich af of de drastische vermindering van het

Weekblad voor Waddinxveen | 1971 | | pagina 7