verhoging termijnrente Bedrijven Goudse KvK optimistisch voor 1972 0 0 4r% 5ê% 6 7 NUTSSPAARBANK TE GOUDA Bondsspaarbank Telefoon: 01820 - 15244 Kantoren te: Gouda, Boskoop, Waddinxveen, Moordrecht, Oudewater en Bodegraven. 4 Pagina 2 Vervolg pag. 1 Beton Zuivel 6 maanden opzegging van 5 naar 12 maanden opzegging van 5V2 naar Detailhandel Reclame Vervoer Grafische industrie De rentetarieven zijn als volgt: Betimmeringen Meubelfabrikage Bouwmaterialen Makelaardij Bouwbedrijven Houtnij verheid Recreatie I De invloed van de invoering van de be- I lasting op de toegevoegde waarde, ge- I paard gaande met het moeten werken met inclusief-prijzen en de prijzen beschik king horecabedrijven hebben tot desa- treuse gevolgen geleid. In het land is een groot aantal bedrijven tot sluiting ge dwongen. Het horecabedrijf is arbeids- aardheid bovendien weinig soelaas vin den in arbeidsbesparende methoden. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 6 JANUARI 1972 (Advertentie) dagelijks opvraagbaar 3 maanden opzegging 6 maanden opzegging 12 maanden opzegging 2 jaar fixe Het Nederlandse streekvervoer heeft in het begin van het jaar doch in de loop van het jaar werd het steeds moeilijker lonende opdrachten te verkrijgen. intensief en kan door zijn bijzondere ge- I met ingang van 1-1-1972 De handel in zachthoud heeft over het algemeen in 1971 iets minder omgezet dan in 1970. Oorzaak daarvan is vooral dat de afzet aan de utiliteitsbouw is af genomen. Landelijk gezien is hiervan het gevolg dat de concurrentie is toegenomen ook voor 1972 wordt verwacht dat de utiliteitsbouw, gezien de bezuinigings maatregelen van de regering, een voor zichtiger afnemer zal zijn. Daarbij zijn de houtprijzen van Zweden in het afgelopen jaar niet gestegen, eerder is er sprake van enige prijsverlaging. Ten aanzien van het hardhout zijn de berichten gunstiger. Zowel in het Euro pees als in het tropische hard hout werd een omzettoename bereikt. In deze sek- tor is ook eerder sprake van een prijsver hoging, zowel voor het eikenhout uit centraal Europa, dat inmiddels al weer In de drukkerij sektor is het in het ge bied van de Kamer net als in geheel Ne derland n.l. dat de orderportefeuille eind 1971 angstwekkend dun is geworden. Wie zijn oor te luisteren legt niet alleen bij de drukkers maar ook bij hun leveranciers van papier en machines, bemerkt dat van investeringen het laatste halfjaar nauwe lijks gesproken kan worden en dat de omzetten in papier aanmerkelijk zijn te ruggelopen. Deze situatie weerspiegelt zich ook op arbeidsmarkt waar op het ogenblik weer enig aanbod maar praktisch geen vraag is. Onder het personeel bestaat in het algemeen ook weinig neiging tot het ver laten van een vaste werkkring. Deze af wachtende houding lijkt nog niet aan een eind gekomen te zijn omdat overal de opdrachtgevers van de drukkerijen terug houdend zijn met het plaatsen van orders als gevolg van de weifelende economie. Wat er gebeurt op het terrein van kran ten is niet altijd even overzichtelijk maar wel duidelijk is dat de meeste bladen zich in een moeilijke positie bevinden. In het gebied van de Kamer is de concurrentie ook merkbaar toegespitst. Een nare tegenvaller voor de nieuws bladen is de mededeling dat voor volgend jaar niet meer gerekend kan worden op een uitkering uit de T.V. pot voor deze bladen. Het effect van de etherreclame op de advertentie-omzetten begint echter zijn kracht te verliezen. Het grootste bedrijf voor betimmerin gen en speciale inrichtingen slaagde erin de omzet van 1971 op hetzelfde niveau te handhaven als dat van 1970, het jaar waarin bijzonder veel werk was, o.a. door het gereedkomen van de Jaarbeurs in Utrecht. Gezien de situatie op de bouwmarkt is dit een zeer bevredigend resultaat, in niet onbelangrijke mate te danken aan de inrichting van laborataria voor onderzoek. Daarnaast werd de inrichting van ver schillende hoofdkantoren, van grote on dernemingen, raadhuizen en overheids instellingen verzorgd. Dit bedrijf slaagde er ook in de bezetting ietwat te vergro ten. Tegen het einde van het jaar even wel begon de invloed van de verslapping van de bouwmarkt door te werken op de interieurbouwers, al was de orderporte feuille eind 1971 nog normaal. Men ver wacht evenwel een afnemen van de resul taten als gevolg van de kostendruk. Het bedrijf zal, mede door de nieuwbouw in drie lagen, twee ruime showrooms het niveau van presentatie van zijn produk- ten kunnen verhogen. De kleinere bedrijven in deze sektor hadden een goede opdrachtenportefeuille In de meubelfabricage heeft een sane ring plaatsgevonden. In het kader daar van zijn enkele bedrijven vertrokken, een aantal andere bedrijven zijn gesloten. De bedrijven welke momenteel in produktie zijn behoren tot een categorie welke de concurrentie met buitenlanders en speci aal Oosteuropese landen heeft overleefd, zelfs in deze situatie wisten te groeien. In de meeste geeft de orderportefeuille nog geen zorgen ondanks de omstandig heid dat een omzetstijging werd gereali seerd. Een probleem is evenwel dat men weet nu in een fase te zijn gekomen waarin be langrijke schaalvergrotingen plaats zullen moeten hebben wil men in de E.E.G. een rol van enige betekenis kunnen blijven spelen. De steeds voortdurende inflatie en het ongustige fiscale klimaat in Ne derland belemmeren dit evenwel. Men diene zich er bewust van te zijn dat wan neer de overheid het thans nog gezonde bedrijfsleven niet in de gelegenheid stelt zijn positie te verstevigen aanstonds in de meubelnijverheid Belgische, Duitse en Engelse industriën toonaangevend zullen worden in het aanbod van meubelen. -Men zij zich bewust dat in deze drie lan den bij de overheid een geheel ander standpunt heerst ten opzichte van het voortbestaan van het bedrijfsleven dan in Nederland. Doordat de situatie in een aantal af- nemersbedrijven in de loop van 1971 ver- Alle aandacht wordt besteed aan het ontwikkelen van nieuwe produkten om dat in de afgelopen jaren gebleken is dat daaruit een belangrijk aandeel van de omzetgroei kan worden verkregen. Door de onzekere economische toestand ver wacht men in de sektor van de professio nele verwerkers geen vooruitgang of een kleine achteruitgang. Men verwacht even wel dat de „doe het zelf markt” zich in het komende jaar wel weer voor enige uitbreiding zal lenen. De assortiments- opbouw zal daarbij worden aangepast. Mede is daarop van invloed de fiscale positie voor de eigen woning alsmede de omstandigheid dat de huurder meer aan dacht besteedt aan het door hem bewoon de huis dan in het verleden. Aan de groothandel in zuivelprodukten gaat de inflatie ook niet ongemerkt voor bij. Velen.hebben in dit jaar scherp reke nen moeten leren om de steeds stijgende kosten trachten te dekken. Hiermee zijn de marges in de kaas en de boter iets verruimd, maar desondanks is de con currentie onderling er niet minder om geworden. Vooral de loonkosten spelen een belangrijke factor in de bediening van de detaillisten zoals in vele andere bedrijven treedt ook hier een verdere sa nering op van het klantenbestand. De be diening wordt een dure service. De in het vorige jaarverslag uitgespro ken verwachtingen voor 1971 werden be waarheid. 1971 is voor de makelaardij een redelijk goed tot goed jaar geweest, zij het met een af nemende tendens. In de tweede helft van het jaar werd de op drachtenportefeuille dunner, speciaal na augustus voor bedrijfspanden ook de vraag kleiner. Mede gezien het feit dat ook in 1971 weinig onroerend goed werd geveild, mag een verhoudingsgewijze toenemend ge bruik van de bemiddeling van de make laardij worden geconstateerd. Waar reeds nu rond de wisseling 1971/ 72 geconstateerd moet worden dat de op drachtenportefeuille voor verhuur en verkoop kleiner is dan normaal, heeft de makelaardij zorgen ten aanzien van de noodzakelijke aanvulling van de woning voorraad in het jaar 1972. Het grootste reclamebedrijf in het dis- I trict, Data uit Waddinxveen, heeft zich in I het afgelopen jaar naar de provincie Utrecht verplaatst. De andere reclame- I bedrijven zijn tevreden over de gang van I zaken in het jaar 1971. Ook als is men in het bedrijfsleven wat terughoudender geworden in zijn reclame en p.r. activitei- I ten dan komt dat toch eerder tot uitdruk- I king hierin dat men selectiever is gewor- den dan dat men de besteding achterwege laat. In de levensmiddelensektor blijkt steeds meer dat bij de toename van het inkomen een relatief kleiner deel aan levensmid delen wordt besteed. In de kruideniers- sektor worden de overblijvende bedie- ningswinkels steeds meer omgeschakeld tot delicatessenzaak. Voor wie dit niet doet staat het inmiddels vast dat zijn om zet teruggaat. Steeds meer dan in het ver leden worden inkopen in centra gedaan waarbij men de kleine zaken in de buurt passeert. De grotere zelfbedieningsbedrijven evenals de zelfbedieningswagen bereiken omzetstijgingen die voldoende zijn om de kostenstijging te kunnen compenseren. In de melk- en zuivelhandel blijft het aantal vestigingen, ook van de bezorgende be drijven, ongeveer constant. Dankzij de coöperatieve inkoop en de bezorgende functie wisten velen hun omzet te ver groten waardoor zij hun positie konden handhaven. In de groenten- en fruithandel lagen de omzetten over het algemeen iets boven die van het jaar 1970. Men heeft de in druk dat de verkoop van groenten en fruit in de zelfbedieningszaken voor le vensmiddelen niet meer in belangrijke mate zal toenemen, aangezien het publiek over het algemeen weer terugkeert naar de gespecialiseerde zaak. Het aantal gemeentelijke verordenin gen voor de vakantiesluiting in de levens middelensektor neemt geleidelijk verder af. In de meeste gevallen worden ze opge volgd door een regeling op vrijwillige ba sis, waaraan de zogenaamde supermark ten niet deelnemen. Voor de kleinere- en gespecialiseerde bedrijven blijft een rege ling met branchegenoten de enige oplos sing om tot een vakantie te komen. In de duurzame gebruiksgoederensek- tor vond men de toeneming van de om zet in de meeste sektoren maar matig, er van uitgaande dat een deel van de om zetstijging het gevolg is van stijging van inkoop- en verkoopprijzen. Uitzonderin gen hierop vormen de zaken in dames- confectie, waar de omzetten in 1971 in een aantal gemeenten, soms aanmerkelijk, konden toenemen. In de woninginrichting was er een dui delijke terughouding van het publiek merkbaar na de verhoging van de omzet belasting, als gevolg waarvan tegen eind 1970 wat meer dan normaal was gekocht. In de plaatsen waar in aanzienlijke mate gebouwd wordt, zoals in Zoetermeer en Gouda, was men optimistischer. Tevreden over 1971 waren over het al gemeen de ondernemers in de boek- en kantoorboekhandel. In de brandstoffenhandel is de verkoop van kolen wederom af genomen: het is een restmarkt geworden welke econo misch van steeds minder belang wordt maar sociaal nog noodzakelijk is. In de oliehandel nemen in de meeste gevallen de omzetten af, waarvoor bij de desbe treffende ondernemers verschillende op lossingen worden gezocht. Eén daarvan bestaat daaruit dat regelmatig bestaande bedrijven worden samengevoegd. Voor de automobielbranche was het jaar 1971 in vele merken een moeilijk jaar. Vooral na het voorjaar namen de omzetten af. De prijzen van de tweede hands automobielen zakten verder in. De jaren waarin een achterstand werd inge haald lijken voorbij te zijn. Gezien de verhoging van de lasten op de auto in 1972 is men niet zo optimistisch in zijn vooruitzichten. De rijwielhandel is wat dat betreft op timistischer: er is een hernieuwde belang stelling ontstaan voor de fiets, vooral bij de autobezitters, de rijwielsport krijgt meer liefhebbers. Een gunstige zomer zorgde voor een toename van de afzet van bromfietsen. De zaken in huishoudelijke artikelen hebben te kampen met aanmerkelijke kostenstijgingen. Het begin van het jaar bracht voor deze handel, welke een zeer groot assortiment heeft, ernstige proble men met zich mede doordat vele prijzen verhoogd werden, mede door de verande ring in de B.T.W. De zaken in electrische artikelen heb ben nog steeds te lijden onder een vrij scherpe prijsconcurrentie van alle zijden. De Nederlandse koper blijkt nog steeds sterk gevoelig te zijn voor kortingen, welke vaak belangrijker worden geacht dan de technische kwaliteiten van een apparaat. Toch was men over de behaal de omzetstijging in 1971 over het alge meen tevreden, gezien ook de omstandig heid dat in 1970 een zeer aanzienlijke omzetstijging werd behaald. In de handel in gereedschappen vormt de samenwerking met de groothandel steeds meer problemen. Bij de grote vari atie in het pakket is men van een regel matige belevering van de grossier afhan kelijk en dit wordt steeds moeilijker bij het stijgen van de vrachtkosten en het trage verlopen van het vervoer. De schoenhandel, welke in 1970 wel een aanmerkelijke omzetstijging behaalde verkreeg maar een matige expansie in 1971. Steeds meer tracht men tot een zelf- keuze te komen gezien het sterk arbeids intensieve karakter van deze winkels. In verschillende plaatsen werd in 1971 in de organisaties van de detailhandel veel aandacht besteed aan de veranderin gen in de detailhandel. Enerzijds neemt de trek van de consument naar de grote steden toe, anderzijds bestaat er toch een neiging vooral op de zaterdag de grote steden te mijden door de grote verkeers drukte in de binnensteden. De belang stelling bij de ondernemers voor een ana lyse van de factoren die tot verschuivin gen in het kooppatroon van de consu ment aanleiding geven, neemt toe, evenals de neiging om door collectieve en indi viduele reclameacties het publiek aan te trekken. Opmerkelijk is daarbij dat men er in verschillende plaatsen in slaagde aanzienlijke groepen kopers uit de peri ferie van de randstad tot klant te krijgen. slechterde werd ook de orderportefeuille van toeleveraars dunner: dit geldt ook in de triplexfabricage waar het eerste half jaar 1971 de prognoses nog uitkwamen. Evenals elders verwacht men geen verho ging van de arbeidsprestatie en evenmin een verhoging van de eindprijs te kunnen behalen in deze fabricage. In de speelgoedindustrie kon een om- zetverhoging worden verkregen in 1971 ten opzichte van 1970. Het is een droeve zaak dat deze industrie nog leeft bij de gratie van de lange levertijden van de Oosteuropese landen zoals Oost Duits land, Polen en Roemenië. Men zoekt steeds naar nieuwe artikelen doch de er varing is dat een nieuw artikel dat aan slaat zeer spoedig van een mindere kwali teit wordt geïmporteerd uit de Oosteuro pese landen, meestal voor een lagere prijs en van een lagere kwaliteit. Waar de Ne derlandse speelgoedmarkt geen kwali- teitsmarkt is, wordt daardoor de concur, rentiepositie voor de Nederlandse indu strie steeds moeilijker. In andere landen ligt dit anders, b.v. in Duitsland en Frankrijk is een veel sterkere behoefte bij de consument aan verantwoord speel goed voor de jeugd dan in Nederland. Eén der bedrijven richt zich steeds meer op de fabricage van metaalwaren. In het kader daarvan wordt de produktie van kampeerstoelen belangrijk opgevoerd door middel van flinke investeringen in gebouwen en machines. Men hoopt daar door weer met aantrekkelijke prijzen een deel van de markt te kunnen terugvero veren. Een handicap voor deze sektor is ook de hoge verkoopkosten - niet alleen de jaarbeurs doch ook de exposities en ac ties in winkels en warenhuizen - de lange kredietperiode zomede de meer dan nor male stijging van brandverzekeringspre- mie en in het jaar 1972 van electra. Ge zien de loon- en kostenontwikkeling ver wacht men in 1972 geen omzetvergroting te kunnen behalen. 10% meer zal gaan kosten in 1972, als voor het tropische hout. De stemming bij de houthandel is ge matigd pessimistisch te noemen. Men ver wacht scherpe concurrentie wat er toe leidt dat men het kostenpeil zoveel mo gelijk moet zien te drukken. In de algemene bouwmaterialenhandel is, evenals in de houthandel, de klacht algemeen dat de bouwnijverheid zeer traag met betalen is. Drie tot vier maan den, voor de „zwakke broeder” vier tot vijf maanden. De marges in de houthandel en in de bouwmaterialenhandel laten het niet toe de functie van geldschieter te vervullen. Deze handel welke maar zeer matige winstmarges heeft, leeft in een constant probleem de kosten binnen de perken te houden. In de groothandel zijn de ar beidsbesparende methodes nu eenmaal moeilijk door te voeren. De vraag naar grind en overige ruwe bouwstoffen lag in 1971 op een goed ni- vau. Door de enigszins teruglopende vrachtenmarkt is het jaar voor deze branche vrij gunstig geweest. De ver wachting voor 1972 is dat, tengevolge van een dalende conjunctuur, de behoefte aan deze materialen lager zal zijn dan in het afgelopen jaar. Naar mag worden aan genomen zal de concurrentie eerder toe nemen. Landelijk moet dan ook worden verwacht dat de uitkomsten in 1972 be langrijk lager zullen zijn dan in het af gelopen jaar. In wat mindere mate zal dit gelden voor de lokale detailhandel in ruwe bouwstoffen. De groothandel in hang- en sluitwerk betrok een nieuw pand aan de Goude- raksedijk, een gunstig verkeerspunt om te worden bezocht, zulks teneinde een ver dere omzetstijging te kunnen realiseren. In de glashandel was het jaar 1971 toch nog gunstig en er kon een omzetstijging worden bereikt. Vooral in de laatste maanden werd de concurrentie belangrijk harder waarvan waarschijnlijk oorzaak is de te verwachten teruggang in de bouw. Het gevolg hiervan is dat de orderporte feuille aan het eind van het jaar minder gevuld was dan men bij vorige jaarwisse lingen gewend was. De verwachtingen voor 1972 zijn niet hoog gespannen. Algemeen is de klacht bij de bouwbe drijven dat de tijd tussen prijsopgave en opdrachtdatum ontoelaatbaar lang is. Ook het veel te lang uitblijven van ver gunningen is oorzaak van een verstoring van een continuatie van de werken wat mede het risico onoverzichtelijk maakt. In de aannemcrswereld vraagt men zich regelmatig af of de beslissende instanties wel beseffen wat de vertraging in de af gifte van de nodige vergunningen aan zorgen en aan geld kost. De bedrijven in de utiliteitssektor wa ren in 1971 goed van opdrachten voor zien waardoor de omzetten in dit jaar konden stijgen. Ook de opdrachtenporte feuilles waarmee men 1972 ingaat zijn in deze sektor nog onvoldoende gevuld. Er zijn evenwel zorgen ten aanzien van het' jaar 1972 omdat de afremming van de in vesteringen in de utiliteitssektor ten ge volge zal hebben dat er niet alleen min der werk komt maar ook dat de concur rentie veel scherper wordt. In de woningbouwsektor zijn er voor de grotere en middelgrote aannemings bedrijven nog voldoende projekten in de bouw. De concurrentiesituatie is evenwel verscherpt door het groter aanbod van woningen waarbij ook de koper kritischer geworden is, wat zowel geldt voor de koopwoningen als in de beleggingssfeer. Voor de schilders was het weer tot laat in de herft vrij gunstig: er was voldoende werk, doch in sommige bedrijven was er in het begin van de winter behoefte aan winterwerk. Voor de loodgieters en de electriciëns heeft het verleggen van de woningbouw, dan weer eens in de ene plaats en dan weer in de andere nogal eens problemen. Bedrijven die van oorsprong niet gewend waren buiten het regio te werken zijn daardoor gedwongen elders werk te zoe ken. Daarmee gaat de continuïteit in de produktie soms problemen geven. De gasfitters melden dat voor de schoorsteenapparaten de markt in dit ge bied beperkt is tot een vervangingsvraag, een uitbreidingsmogelijkheid zit alleen nog in de gevelapparaten. In de nieuw bouw is er praktisch altijd centrale ver warming. Het schoenmakersbedrijf meent dat het dieptepunt voor deze bedrijfstak eigenlijk al gepasseerd is. Naarmate het publiek meer betere en duurdere schoenen koopt wordt de neiging om meer geld uit te ge ven voor een goede reparatie, weer ster ker. De dameskappers vonden het jaar, in vergelijking met 1970, niet bijzonder gun stig. De expansie is er wat uit, behou dens in die plaatsen waar nog uitbreiding plaats vinden, doordat het aantal vesti gingen beslist niet toeneemt. In de heren- sektor is het voor de bedrijven iets gun stiger geworden doordat het aantal ves tigingen in het gebied geleidelijk afneemt. In de slagersbedrijven is men niet on tevreden over 1971 wanneer men dit ver gelijkt met het omzetbeloop in de vorige jaren. De reparatiebedrijven voor carrosseri- ën hadden voldoende werk in 1971. Ten aanzien van 1972 is men minder optimis tisch omdat de neiging om kleine manke menten te laten herstellen aan automobie len afneemt. De opticiens behaalden een omzetstij ging in 1971 doch de kosten namen even zeer sterk toe. Zowel in de betonfabricage als in de betonmortelfabricage is men niet opti mistisch. De bedrijven zijn afhankelijk van de bouwactiviteiten en daarbij in sterke mate van de overheidsinvesterin gen. In de betonfabricage ziet men ener zijds het opschuiven van inmiddels afge sloten orders, anderzijds ontstond er door het mooie nazomerweer, waardoor er weinig verletdagen waren in de bouw, een tekort aan bepaalde artikelen uit het assortiment waardoor er toch een langere levertijd ontstond, met de daarbij beho rende spanningen, welke kostprijsverho- gend werkt. Vooral in de leveranties aan gemeenten verwacht men in het jaar 1972 een vermindering. De verminderde bouwactiviteit in een groot deel van het gebied leidde voor de betonmortelfabricage in 1970 tot een aanzienlijke omzetdaling. Tegelijkertijd kwamen er aanzienlijke kostenstijgingen die in deze situatie niet konden worden opgevangen, mede omdat er geen moge lijkheden waren voor prijsaanpassingen. Ook hier verwacht men een matige or derportefeuille gezien het regeringsbe leid, zodat met een daling voor 1972 re kening wordt gehouden. De produktie van kalkstoffen voor zuiveringsinstalla ties zowel als voor vulstoffen neemt jaar lijks toe. Door schaalvergroting, mecha nisering en palletisering probeert men de kostenstijgingen te temperen. De ver wachtingen zijn optimistisch. Bij de timmerfabrieken duurt het te kort aan geschoolde zowel als onge schoolde werknemers nog steeds voort: ook nu de verhouding in algemene zin iets lijkt te zijn gewijzigd blijft de vraag naar Nederlandse werknemers het aan bod overtreffen. Het ziekteverzuim heeft abnormale vormen aangenomen, hetgeen zowel geldt voor de Hollanders als voor de buitenlandse werknemers. Het lijkt in deze industrietak geen blijvende oplos sing te zijn het tekort aan te vullen door buitenlandse arbeiders. Daarmee zijn de prestaties in het afgelopen jaar weer met enkele procenten afgenomen. De verho gingen van lonen en sociale lasten kun nen daarmee niet ten volle worden door berekend. Het gevolg van één en ander is dat de ondernemer moeilijk de moed kan op brengen om grote werken aan te nemen. Deze voorzichtigheid heeft al enkele jaren de bedrijfspolitiek beheerst, wat er toe leidt dat de orderportefeuilles op dit moment minder zijn gevuld dan voor gaande jaren. Het gevolg hiervan is weer dat bij inschrijvingen er een zekere werk- honger wordt geconstateerd waardoor werken beneden een redelijke prijs en vaak beneden de kostprijs wordt aan genomen. Het lijkt merkwaardig, dat dan, on danks een potentieel tekort aan prestatie voor de bouwnijverheid, toch een zekere werkloosheid op langere duur wordt ver wacht. Oorzaak hiervoor zal zijn de moeilijkheid voor de ondernemers öm financieel de zaak bij elkaar te houden. In deze, vrij benarde situatie, is wederom een moordende concurrentiesituatie voor de hand liggend. Het behoeft daarbij geen betoog dat de verhouding tussen werkgevers en werknemers er moeilijk gunstiger op kan worden, zeker omdat door de bonden een verdere sociale voor uitgang wordt gesuggereerd en bepleit, welke het voor de werkgevers moeilijk zal maken de touwtjes aan elkaar te kno pen. een moeilijke tijd achter de rug. In ver. band met de noodsituatie waarin deze be drijstak in het begin van 1971 was komeg te verkeren, heeft de vorige regering bij brief d.d. 8april 1971 van staatssecretaris Keyzer aan de voorzitter van de Tweede I Kamer der Staten-Generaal meegedeeld,: dat zij van mening was dat het verzot, 5 gingsniveau van het streekvervoer niet j wezenlijk mocht worden aangetast en dat zij in verband daarmee besloten had dt op de begroting van Verkeer en Water. I staat voor 1971 voorkomende rijksbijdra- j ge streekvervoer van 25 miljoen gulden I te verhogen tot 40 miljoen gulden. Tevens werd bekend gemaakt dat er l mede rekening moest worden gehouden I dat in de loop van het jaar door de trend- ontwikkeling van de overheidssalarisseti, I waaraan de lonen van deze bedrijfstak zijn gekoppeld, alsnog een aanvullend be-j j drag nodig zou zijn. Tegen het einde van; I het jaar werden echter over deze aanvul, t j lende bijdrage geen nadere mededelingen gedaan. Intussen heeft het loonoverleg met de; I vakbonden in deze sektor van het be-| I drijfsleven over de afstemming van de I lonen op die van de overheid tot een aan-l tal maatregelen geleid die kostenverho gend werken. Bij de derde bedrijfsbegro I ting 1971, die de bedrijven bij het de par I tement van Verkeer en Waterstaat in au- I gustus jl. hebben ingediend is met deze I kostenverhoging rekening gehouden H Daarbij is echter nog geen rekening ge-; I houden met de nacalculatie die voor het i I rijk heeft geleid tot een verhoging met I terugwerkende kracht van de lonen metI 3,53% verminderd met een bedrag van 11 54,—. Het Economisch Bureau voor Weg- en I Watervervoer (E.B.W.) heeft op grond I van deze bedrijfsbegroting - en rekening H gehouden met bedoelde nacalculatie - op- nieuw berekend hoe groot het verlies van H het streekvervoer over 1971 zal zijn en i I kwam daarbij op een bedrag van ca. 61 I miljoen gulden (rekening houdend met 11' een rendement van 8% komt het verlies I op ca. 74 miljoen gulden neer) derhalve I een belangrijk hoger bedrag dan de re ds i I verstrekte bijdrage van 40 miljoen gul- I den. In verband daarmede is de liquiditeits- I positie van de streekvervoerondernemln- I gen, die op grond van het door het vorige kabinet ingenomen standpunt hebben af gezien van een zodanige vermindering van de dienstverlenging dat het verzor- gingsniveau wezenlijk zou zijn aangetast, op het ogenblik précair. De ondernemingen hebben dan ook de minister dringend verzocht zo spoedig I mogelijk uitvoering te geven aan de eer- I der gedane toezegging en een beslissing I te nemen omtrent de aanvullende bijdra- I ge voor 1971, opdat de bedrijven weten I waar zij aan toe zijn. In het goederenvervoer langs de weg I behaalden de grote transportondernemin- I gen een aanzienlijke toename van de be- H vrachtingen met een betere ladingsgraad tot en met de herfst. Mede is dat te dan- I ken aan de omstandigheid dat bij her-1 haling verladers die hun eigen vervoer I verzorgden toch voor zeer grote proble-1 men en kosten komen te staan waardoor k zij afzien van een standpunt dat het zelf- H vervoeren van de afzet de beste oplos- I sing is. In dit soort bedrijven lukte het over f I het algemeen wel om de verhogingen J welke het tarief mogelijk maakte toe te passen over het vervoer. In de scheepvaart nam het vrachtaan- bod in 1971 af waartegenover stond dat door de moeilijke bevaarbaarheid van de rivieren de tarieven niet daalden waar door de werkelijke situatie niet ten volle tot uiting kwam in de resultaten. Voor het jaar 1972 wordt rekening gehouden I met een overschot aan vervoerscapaciieit. De zand- en grindschippers verwachten een kleinere afzet in 1972 als gevolg van de verminderde activiteiten in de bouw. 11 Dat betekent dat de gevolgen van het conflict van lonen en prijzen daar een sterkere invloed uitoefent dan elders. Nu een recessie in het bedrijfsleven waar te nemen is voelen de bedrijven, welke af- hankelijk zijn van de zakelijke klant, zich 11 het meest bedreigd. Het meest heeft voldaan het streven I naar kwaliteitsverbetering, enerzijds door I investeringen en verbetering van de ac- I comodatie, met handhaving van een klas sieke keuken op hoog niveau en als van- I atie van internationale specialiteiten. I waarnaast een goede oud-hollandse keu- I ken met een grote verscheidenheid van I vaderlandse gerechten. Hierbij past een I actieve service. In het algemeen zijn de bedrijven niet I ontevreden over de resultaten van 1971 Er was een gunstige omzettoename. Ten aanzien van de toekomst is men minder optimistisch want de vijfdaagse werkweek en de werktijdverkorting maken het za kendoen steeds moeilijker. Daarbij is men vrij algemeen van oordeel dat de wat pes simistische tendens bij de mensen er toe zal leiden dat de bestedingen in de be drijven in 1972 lager zullen zijn. Dit ver moeden wordt gesterkt door de omstan- digheid dat de reserveringen voor 197- wat minder zijn dan vorig jaar om deze tijd.

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 2