Lezers schrijven Nieuwe jaar Burgemeester (2) Jaarwisseling Burgemeester (1) Spreekuren maakN het uw ogen gemakkelijk Proloog Goedkoper? Q^XDptiek hi'_- szakvat jat voor -vuilnis: jonisoh il, zónde ■I sluit It af. Zakk iselbaa oranje Pagina 4 J.GRIT contactlensspecialist korte tiendeweg12 gouda tel01820-13033 kleiweg 108 gouda tel.01820-16033 kerkweg 189 waddinxveen tel.01828-4303 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 6 JANUARI 1972 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke abonnee van het Weekblad voor Waddlnxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Niet alleen uw ogen krijgen het gemakkelijk met contactlenzen, maar u zelf ook. U draagt eigenlijk een onzichtbare bril, 's Nachts gaan de lenzen af en ’s morgens er weer op: een routine kwestie. Contactlenzen worden individueel aangemeten en geslepen. Voor het juiste advies kunt u terecht bij Grit, Meester-opticien. Meting en aanpassing in één hand. Brugkerk (NH): 9.30 uur ds I. van den Heuvel, 18.30 uur dsD. van Vliet Wijkgebouw (NH): 9.30 uur ds J. Verwe- lius, Schoonhoven, 18.30 uur ds J. van den Heuvel. Bethel (NH): 9.30 uur ds D. van Vliet, 17 uur ds J. Boogaard, Woerden. Immanuëlkerk (NH): 10 uur ds N. J. Flink, 19 uur ds J. H. Bogers. Kruiskerk (Geref.): 10 uur ds J. Snoey, Katwijk aan Zee, 17 uur ds D. J. Modde raar. Ontmoetingskerk (Geref.): 10 uur ds B. Koekkoek, 17 uur ds C. v.d. Tas, Boskoop Remonstr. Gem.: 10 uur ds C. A. Hooij- kaas. Oud-Geref. Gem.: 10 en 18.30 uur lees- dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 17 uur ds A. P. Verloop. Volle Ev. Gem. Bethel Boskoop: 9.30 uur samenkomst; dinsdag 20 u. samenkomst. St. Victorkerk (RK): 8 en 10 uur, ma. en za. 19 aur, di., do. en vr. 7.45 uur, wo. 7.45 en 19 uur: H. Mis. Ontmoetingskerk (RK): 8.30, 11.45 en 18.30 uur, di. 9 uur, do. 19 uur, za. 9 en 19 uur: H. Mis. Jehova’s Getuigen: do. 19.30 uur bedie- ningsschool, 20.30 uur dienstvergadering; zo. 15.30 uur openbare toespraak, 16.30 uur Wachttorenstudie. ONTMOETINGSKERK Maatschappelijk werkster Geref Kerk woensdag van 10 tot 11 uur. ANNE FRANKCENTRUM Maatschappelijk werkster: donderdag 16.30-17.30 uur. Maatschappelijk werkster NH-kerk: woensdag 910 uur. Pedicure/Schoonheidsspecialiste: eerste en derde dinsdag van de maand, 9 tot 12 uur. Hand- en spandiensten (noodhulp voor bejaarden en jonge gezinnen): élke werk dag van 8.30-9.30 uur, telefoon 5555. HET ANKER (Kerkweg 234) Maatschappelijk Werkster NH-Kerk: maandag en vrijdag van 9 tot 10 uur; elke eerste woensdag van de maand van 19 tot 20 uur. J. M. HUISMAN, St. Victorstraat 21 mr. opticien Denk niet dat ik vuurwerk niet mooi vind, maar tijdens Oudejaarsavond heb ik me zelf alleen maar moeten ergeren. Om 9 uur al werd er bij ons begonnen met vuurwerk. Als je dan je zoontje be loofd heb dat hij dan naar beneden mag als het vuurwerk begint, weet u het resul taat: drie maal ben ik naar boven ge weest om te vertellen dat het nog niet echt was begonnen, maar dat het alleen maar een stoute ’meneer’ was. Van 12 tot 1 uur vind ik alles prima, maar als de zelfden die om 9 uur begonnen om kwart voor twee weer beginnen, waar doen die het dan voor? Om anderen te ergeren of om op te vallen? Want om 12 uur deden ze niet mee. En om 3 uur werden we weer wakker geschud door enige knallen. Moet dat nu? EEN INWONER. Ik zou dan ook de inwoners van Wad dinxveen willen vragen, nu de nieuw jaarsreceptie om reden van bezuiniging niet gehouden is, stuurt als u het met de burgemeester eens bent en naast hem wilt staan een gelukwens voor het jaar 1972. Tot slot wens ik de burgemeester een gelukkig 1972 en dat hij nog jaren in ons midden zal zijn om onze gemeente weer uit de zorgen te helpen halen. Ook de gemeenteraadsleden wens ik een gelukkig 1972, en dat zijn in het ko mende jaar het vertrouwen in onze bur gemeester terug zullen weten te vinden zodat zij gezamenlijk aan het eind van 1972 kunnen zeggen: „Waddinxveen was een moeilijk schip, maar wij hadden een goede kapitein en wij hebben hem als goede stuurlieden geholpen Waddinx veen weer van de grond te halen en wij varen weer een goede koers in het belang van alle inwoners, waar tenslotte alles om draait.” C. I. MOL, Minervalaan 1 Zie zo, dat is dan weer gebeurd, De oude kalenders zijn verscheurd. Het oude jaar is heengegaan, Een nieuw jaar biedt zich weer aan. Heeft het oude jaar ons gebracht, Wat wij er van hadden verwacht. Voor de één wel, voor een ander niet, De één heeft pret, en de ander verdriet, Dat zal altijd wel zo blijven, Daarover behoeven we niet te kijven. Maar één ding gaat mij aan het hart, De nieuwjaarsreceptie was altijd [iets apart. Men kon dan nog een andere mensen, Een voorspoedig nieuwjaar toe wensen. Met mensen die je soms uit ’t oog [had verloren, Werd dan weer een nieuwe vriendschap [geboren. Maar ja, de gemeente kan het niet [meer doen, Die zit momenteel zonder poen. Met de kerstboom is nu ook de [receptie naar de maan. Hoe zal dit in de toekomst gaan. Laten wij echter het nieuwe jaar [niet vergallen. Het zal rrïisschien nog wel meevallen. En dan wordt het in ons Waddinxveen, Weer net zo als voorheen. Dan staan B. en W. met vrouwlief [aan hun zij, Weer allemaal netjes in de rij. En kunnen alle mensen, Hen weer een voorspoedig nieuwjaar [toe wensen. De burgemeester heeft het jaar 1971 afgesloten in uw blad met mededelingen waar weinig optimisme afstraalt, want de gemeente zit financieel aan de grond. Ook dat is niet zo verrassend, want heel Nederland zit financieel aan de grond. Wat wel verrassend is dat er partijen zijn in de raad, die nu na dertien jaar de burgemeester het liefst aan de dijk zou den zetten of op zijn zachtst gezegd: dat hij oplazert. En dit dan als dank voor 13 jaar goed bestuur in onze gemeente Wad dinxveen, want wij zullen toch toe moeten geven dat de burgemeester het nog niet zo slecht heeft gedaan in de afgelopen jaren. Ik geloof dan ook niet dat de hui dige gemeenteraad mensen naar voren kan brengen met het leiderschap en de diplomatie zoals burgemeester Van der Hooft deze bezit. Natuurlijk heeft ieder mens zijn fouten anders zou hij ophouden mens te zijn. En fouten maken is niet het ergste, als men ze maar wil zien en in de toekomst tracht te voorkomen. De hearing over Groenswaard 3 was ook een grote fout, want hierdoor ont stond een lang uitstel van de woning bouw in Groenswaard 3, en de woning bouw is juist de sector welke jaarlijks met sprongen duurder wordt. Nu is het de kunst om deze fout toe te geven aan de kiezers en hen eens voor te rekenen wat hem dat kost als hij straks in Groens waard 3 een huis wil huren of kopen. Want dat is tenslotte ook openheid in de politiek waar deze partijen zo groots op zijn. De burgemeester heeft toen reeds ge waarschuwd voor de gevolgen, maar men moest zo nodig want het was zo demo cratisch, dat inspraak hebben. Men ver gat echter de prijs te noemen voor deze inspraak, want men mag nu blij zijn dat men er nog een gietbouwwoning neer kan zetten die zo goedkoop mogelijk gehou den wordt, wil de gewone man deze huur nog kunnen betalen. Ik geloof dan ook niet dat onze burge meester alleen staat als hij vecht om bo venstaande zaken te voorkomen en wan neer hij eens met de_yuist op de tafel slaat. Maar men durft in deze tijd niet zo gemakkelijk openlijk partij te kiezen om dat men er zo gauw iets achter zoekt. ties hiervan voor de toekomst. De raad wenst zich niet opnieuw onvoorgelicht in een financieel avontuur te storten. Het enige cijfer tot nu toe aan de raad ver strekt, is een globale schatting uit 1969, waarin aankoop en beplanting begroot wordt op 10 miljoen voor het hele plan. Dit betekent, (afgezien van de onder houdskosten) uiteindelijk alleen al een rentelast van 400.000 per gemeente per jaar. Bovendien heeft de raad verzocht eerst inzicht te verschaffen in de afloop van de begroting 1971, omdat daaruit, veel meer dan uit de begroting 1972 zal blijken, hoe de gemeente er financieel voorstaat. Pikante bijzonderheid is dat, toen bovenstaande door de financiële commissie in de raad ter sprake werd ge bracht, de burgemeester (die de finan ciën beheert) instemmend knikte! De wijkverwarming. De voorstelling van zaken, zoals in het interview naar voren komt is zo mogelijk nog meer onjuist waar het de oplossing van de strop van 1,3 miljoen van het ver- warmingsbedrijf-échec betreft. Het colle ge wenste aanvankelijk afschrijving van dit verlies in 10 jaar (ad 200.000 per jaar). Het wilde voor 1972 aan het rijk een bijdrage hiervoor vragen van even eens 200.000. Toen de heer Harms (PvdA) onomsto telijk aantoonde dat deze wens geen schijn van kans maakte om vervuld te worden, bezon de financiële commissie zich op bezuinigingen die voor 1972 die 200.000 zouden moeten opleveren. In dat stadium kreeg de raad nota bene van het college het bericht (door de gemeente secretaris en de chef financiën aan de fi nanciële commissie overgebracht) dat ge deputeerde staten er verre de voorkeur aan gaven dat de 1,3 mille-strop in één jaar (nl. 1972) zou worden weggewerkt: Dit door de inbreng van 900.000 kapi taal en reserves van de gemeente en door het later beginnen met overdekt zwem bad, rioleringen, sportvelden etc. Voor het overblijvende tekort van 80.000 ga ven B. en W. zelf de posten aan waarop bezuinigd kon worden. De overwinning van Bergambacht van het afgelopen ‘weekeinde brengt Wad dinxveen niet alleen in min of meer zor gelijke omstandigheden (de hekkesluiter laat het er kennelijk nog in het geheel niet bij zitten), het moet nu zondag ook nog uit de handschoen opnemen tegen het getergde Groeneweg. Een zware klas die niet zonder zorgen tegemoet mag worden gezien. Hetzelfde Bergambacht verloor echter in een vriendschappelijke wedstrijd eer der nog van Be Fair met 30, een ge makkelijke zege voor de Waddinxveners. WSE oefende ook. Het speelde tegen Moerkapelle dat de oranjezwarten met 53 de baas bleef. Doelpunten voor Be Fair: Van Rijn. Yahya en De Knegt; voor WSE: Geers, Vos en Toot. Op de Luifelbaan staat een telefooncel, die, als hij niet kapot is wat ook nogal eens voorkomt, heel erg druk bezet wordt. Nu de PTT overal reclame maakt over goedkoper bellen, maken ze deze cel duurder. Als je nu eens de dokter of ge meente moet bellen, kost het je al min stens een kwartje, terwijl als ik ’s avonds eens ging bellen (vaak naar een andere plaats) was ik voor 10 ct of 30 ct klaar, terwijl het mij nu meteen weer 25 ct of 50 ct kost. Voor mij hoeven ze de reklame over goedkoper bellen niet meer te ma ken. MEVR. C. MOERINGS, Vondellaan 39 gebonden achten aan besluiten in een eerder stadium in de vergadering van B en W genomen besluiten. Het is zeker on terecht wanneer de omstandigheden zich inmiddels gewijzigd hebben, en dat ge beurt in deze dynamische tijd voortdu rend sneller. In dit licht bezien kunnen wij ons dan ook verenigen met de opmer kingen welke minister Geertsema zich heeft laten ontvallen omtrent de meest wenselijke duur van ambtsperiodes van benoemde bestuurders.” Toen deze woorden door een enkele courant werden vertaald in: Van Schie zegt: „Burgemeester was lang genoeg in Waddinxveen”, lichtte Van Schie e.e.a. in de duplieken als volgt toe: „Onze op merkingen over de voorkeur van Minister Geertsema van ambtstermijnen van maxi maal 8 jaar voor o.a. burgemeesters is enigszins uit z’n verband in de pers te recht gekomen. Deze opmerking moet geplaatst worden in de kontekst waarin zij werd uitgesproken, nl. „Een college van B en W moet zich los kunnen maken van een achterhaald beleid van het vorige college.” (bijvoorbeeld t.a.v. de centrale wijkverwarmingszaak en t.a.v. de steeds verkondigde mening dat Waddinxveen tot 40.000 inwoners moet groeien). Aan deze o.i. beredeneerde argumen taties besteedde de burgemeester in z’n repliek geen woord. In het interview vat hij e.e.a. samen in de zin: „KVP, PvdA en D’66 zeggen dat het hoog tijd wordt dat de burgemeester oplazert”. Aan de lezer de conclusie. Wij hebben er behoefte aan er tevens op te wijzen dat ook in een aantal andere zaken welke in het interview worden aangesneden, de heer Van der Hooft apert een onjuiste voorstelling van zaken geeft, met name: Het Bosplan. De raad is in meerderheid wel degelijk bereid om het bosplan aan te pakken en er gelden voor te voteren. Op advies van de financiële commissie (bestaande uit 5 fractievoorzitters van de raad) heeft het college echter gevraagd eerst inzicht te verschaffen in de financiële consequen- Slechts enkele maanden geleden ver kondigde burgemeester C. A. v.d. Hooft in een emotioneel geladen reactie op een pamflet van de Partij v.d. Arbeid, dat slechts de raadsvergadering de plaats is waar een burgemeester zich kan verdedi gen tegenover aantijgingen aan zijn adres gedaan. Nu is het een twijfelachtige zaak of dat opgaat voor een huis-aan-huis ver spreid pamflet, maar het staat boven twij fel verheven dat dit wel geldt, wanneer een aantal raadsfracties in hun algemene beschouwingen kritiek uiten op het be leid of de persoon van de burgemeester. Het mag daarom minstens verbazing wekkend genoemd worden dat bij de of ficiële replieken in de raadszaal door de burgemeester met geen woord over dat onderwerp wordt gerept (en men dus mag aannemen dat de kritiek als terecht is ge- accepteeerd), en de burgemeester zich nog geen maand later in de pers laat ontval len dat hij de geuitte kritiek SCHAN DALIG vindt, en deze kritiek bovendien nog volledig verkeerd en ongenuanceerd weergeeft. Wat is er in werkelijkheid gezegd op 1 december 1.1.? H. P. Barth (D’66) merkte mede na mens PvdA en KVP op dat de door de raadsvoorzitter gehouden rede bij de in stallatie van de bestuurscommissie voor de samenwerkings HAVO, onjuiste mede delingen bevatte, en zei letterlijk tot slot: „Mijnheer de voorzitter, bij de installatie- rede van deze commissie had u de gevoe lens van de raad moeten overbrengen en niet die van mijnheer v.d. Hooft. Dat laatste heeft u wel gedaan en dat noem ik gebrek aan loyaliteit”. A. H. van Gent (PvdA) zei letterlijk: M. de V., de discussies in de raad zijn het afgelopen jaar nu en dan zeer emotioneel verlopen. Aanleiding daartoe was dikwijls dat de argumentatie tegen uw voorstel meestal sterker was dan de verdediging. Botsingen zijn onvermijdelijk wanneer het onderhavige voorstel dan ten koste van alles ongewijzigd de eindstreep moet halen. Dan botst de macht die de voor zitter, de burgemeester, meent te hebben met de macht van de raad. De tijd is ech ter voorbij dat de burgemeester als lokale topfiguur de gemeente bestuurt en be heerst. De moderne burgemeester is een manager, een overbrugger van tegen stellingen, met goede relaties in Den Haag.” P. F. J. van Schie (KVP) zei letterlijk: „Onjuist vinden wij het wanneer een nieuw college van B en W zich te sterk en onvoorwaardelijk gebonden acht aan het beleid van een vorig college of wan neer wethouders zich onvoorwaardelijk Zeer schoorvoetend, en na uitvoerige diskussies (ook in het bijzijn van de bur gemeester) besloot de financiële commis sie aan de raad te adviseren dit voorstel van Gedeputeerde Staten te accepteren. Een van de doorslaggevende argumenten hierbij was dat dan alleen de kans open bleef dat in de tweede helft 1972 met de miljoenenplannen (zwembad, riolering etc.) zou kunnen worden begonnen. De burgemeester liet geen enkel protest ho ren en sprak het volgende citaat uit op 9-12-71: „Voorts willen wij graag onze waar dering uitspreken voor het feit dat ver schillende raadsleden zich duidelijk heb ben verdiept in de begroting 1972 tenein de mede een oplossing te zoeken, onder meer voor de dekking van de kosten voortvloeiende uit de calamiteit van de centrale wijkverwarming”. Wie kan het interview met deze woorden rijmen? Overige wijzigingen in de begroting. Om met een citaat te beginnen: de burge meester op 9-12-71: „Wij (B en W) wijzen er nogmaals op dat de raad de begroting vaststelt, hetgeen inhoudt dat hij in het ontwerp die wijzigingen kan aanbrengen, welke hij (de raad) noodzakelijk acht”. Geen spoor van kritiek derhalve, ook niet toen de raad onder meer besloot om de belastingen niet nogmaals fors te ver hogen en besloot om de tarieven van het zwembad niet met 10% maar met 5% te laten stijgen. Een in ander in afwijking van de door het college van B en W inge diende begroting. Visie en vertrouwen. Kennelijk is de burgemeester van me ning dat zijn kijk op de zaken de kwalifi catie ’’visie” verdient. Wie het niet met hem eens is heeft ’’geen visie”. Het komt ons voor dat er op z’n minst ruimte is voor een ’’andere visie”. Gecomfronteerd als wij de laatste tijd zijn met financiële debakels uit het verleden, menen wij te mogen opmerken dat deze het geven van volledig vertrouwen aan de financiële be windsman een riskante zaak vinden. Een interview als het hier besprokene maakt het geven van vertrouwen schier onmo gelijk. Wethouders. Het is volstrekt ondenkbaar dat onder getekenden als wethouders anders over bepaalde Waddinxveense zaken zouden denken dan thans, tenzij de burgemeester ons als raadslid informatie onthoudt die hij ons als wethouder wel zou hebben verstrekt. Ter verdediging van de huidige wethouders dient vermeld dat zij o.i. in de eerste plaats hun eigen portefeuilles van onderwijs, sociale zaken en openbare werken beheren en daarnaast (allemaal voor een karige beloning), dikwijls op zeer korte termijn, gesteld worden voor bestuurlijke beslissingen welke meestal in de financiële portefeuille van de bur gemeester thuishoren. Groei. De groei van Waddinxveen is een onver slijtbaar stokpaardje van onze eerste bur ger, ondanks het feit dat Waddinxveen, tegen alle plannen van hogere overheden in, reeds in 1970 het geplande inwonertal voor 1980 overschreed. Deze hogere over heden hebben meerdere malen duidelijk laten blijken dat Waddinxveen tot 1980 echt niet verder mag groeien dan tot 25.000 inwoners. Dat deze grens door ons niet te doorbreken is komt in de groei- visie” van de heer Van der Hooft nimmer uit de doeken. Gelukkig biedt de aanbie ding van het struktuurplan in de nabije toekomst de raad de gelegenheid hierover ook eens een visie ter tafel te brengen. Alles bijeen geeft het interview, behal ve in de laatste tien regels, weinig hoop volle verwachtingen voor de sfeer waarin het beleid in 1972 zal worden uitgevoerd. Het bepalen van dit beleid is in de be- grotingsvergaderingen van december ’71 gebeurd, naar wij dachten in een door ieder gewaardeerde rustige sfeer, die men in iedere stad of dorp mag verwachten waar een, de tegenstellingen overbrug gende, anti-revolutionaire burgemeester, de raad als voorzitter dient. H. P. BARTH, fraktievoorzitter D’66 A. H. VAN GENT, fraktievoorzitter PvdA P. F. J. VAN SCHIE, fraktievoorzitter KVP. Ook dit jaar was de kerstboom verbranding weer goed in trek. Hier ziet u de enorme fik. ■iï

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 6