Aanvulling agenda Persprobleme Instuif Expositie SOOS Weekblad voor Waddinxveen Vakantiespreiding nog steeds fictie British Leyland test katalysatoren 30* Filmavond A.s. moeders van Orgelconcert Verloting bij bomenbrand krijgen les Groene Kruis Bejaardensoos EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAKI NCVB vergadert Pagina 5 Wat beeft de maand januari te bieden Schorseneren Uien Witlof Appelen Peren SPRUITEN Koolsoorten Uitgave Druk. Veldwijk NV Direktie J. B. Veldwijk Redaktie C. J. M. R. v.d. Bas Exploitatie F. van Kempen WITLOF MET ROEREIEREN Spruiten GROENTEGERECHT MET RIJST PRO VENC AALSE UIEN BROODPANNEKOEK MET GEBAKKEN APPELSCHIJVEN Produkt van de maand Wortelen Recepten voor de maand januari - J Ter afwisseling kunt u ook deze maand eens schorseneren op tafel brengen. NEDERLANDSE NIEUWSBLADPERS. De gebruiksmogelijkheden van uiten zijn zeer uitgebreid. Denkt u behalve aan een uitje als kruiderij, eens een uiensoep, gevulde uien of aan zomaarui en als groente. Witlof zal de gehele maand door ruimschoots worden aangevoerd. Behalve naar de hierboven genoemde groenten kimt u vragen naar: koolraap, bietjes, prei, knolselderij, kropsla, veldsla en champignons. Voor een heel redelijke prijs hebt u ze al in huis: degezonde en smakelijke Golden Delicious, Gondreinette of Cox’s Orange. Enkele andere soorten zijn de Ingrid Marie, Lombartscalville, Laxton’s Superb, Jonathan en de Winston. Er worden nog drie prima handperen aangeboden, t.w. de Conference, Doyen- né du Cornice en Beurré Alexandre Lucas. Hoewel het einde van het peren seizoen gaat naderen zullen de prijzen niet hoog zijn. Giro 47062 tnv Drukkerij Veldwijk NV Bank Coöp. Raiffeisenbank W’veen Sluitingstermijn Voor opneming van advertenties en berichten die dinsdagsmiddags na 12 uur binnenkomen in het Weekblad van dezelfde week kan niet worden ingestaan. Zaterdagavond is er weer een instuif voor gehuwde paren in het Anne Frank- centrum. Tijdens deze eerste dansavond in het nieuwe jaar wordt de muziek ver zorgd door de dans- en showband De Aviola’s uit Aalsmeer. Aanvang 20 uur. De Nederlander blijkt in het algemeen tevreden over de vliegvakantiereizen die hij heeft gemaakt. Voor 64% van de on dervraagden overtrof de reis de verwach tingen die in de reisprogramma’s waren gewekt en 21% vertelde dat aan de ver wachtingen was voldaan. De overige 15% had zich van de vakantie meer voorge steld. Het onderscheid tussen de organi saties die de reizen samenstellen (tour operators) en de reisbureaus die ze ver kopen, is slechts weinigen duidelijk. Over het vliegen zelf was vrijwel ieder een enthousiast; slechts 5% had dit niet prettig gevonden. Opvallend was ook de groei van de vakantiemarkt buiten de randstad. Frans van Tilburg is de organist die op zaterdag 23 januari aan de beurt is in de serie orgelconcerten in de beide Neder lands hervormde kerken. Dit keer is de Brugkerk weer aan de beurt. Aavang 20 uur. Het Waddinxveense Groene Kruis gaat, te beginnen op donderdag 20 januari a.s., een zg. moedercursus organiseren voor vrouwen die hun eerste kind verwachten. De kursus duurt zeven weken en de lessen duren anderhalf uur. Zij worden gegeven in het Groene Kruisge bouw aan de Stationsstraat tussen 10 en 11.30 uur ’s morgens. Aan staande moeders kunnen zich op werkdagen tussen 13.15 en 14 uur en 18 en 20 uur opgeven via tele foonnummer 2455. Op woensdag 19 januari houdt de N.C.V.B. afdeling Waddinxveen een ver gadering in het hervormd wijkgebouw aan de Esdoomlaan, aanvang kwart voor acht ’s avonds. Dr C. A. de Geus zal een lezing houden over kanker als ziekte. gang in de doeltreffende werking van de katalysatoren. De katalysatoren zijn in verschillende vormen gemaakt voor deze proef. De kleur is grijs, en ze zien eruit als een hoop hagelkorrels, een bundel spaghetti of, en wel in de vorm waaraan British Leyland op het ogenblik de voorkeur geeft, een vorm van een baksteen met gaten, zoals die in de bouw als luchtroos ter wordt gebruikt. Er zijn twee katalysatoren bij de proef betrokken, één om koolmonoxyden en koolwaterwaterstoffen te neutraliseren en een ander om stikstofoxyden te neutrali seren. I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 13 JANUARI 1972 Filmavond voor bejaarden en gehan- capten op donderdag 20 januari a.s. in de theaterzaal van het Anne Frankcentrum. Het programma luidt: „Traditievol Afri ka”, „Het gezicht van Australië”, „Nieuw Zeeland”. Aanvang 20 uur. Toegangsprijs 1,Kaarten verkrijgbaar in de Toko of ’s avonds aan de zaal. Eventuele opgave voor autovervoer tot 18 januari a.s. aan het Anne Frankcen trum, telefoon 5555. Spruiten zijn heel belangrijke verse wintergroente, die vanaf september tot maart in ruime hoeveelheden wordt aangevoerd. Spruitjes behoren tot de kool soorten het zijn kleine bladspruiten, die groeien aan de spruitkoolplant. Sprui ten zijn heel gezond, ze bevatten meer vitaminen dan veel zomergroenten. Het vitamine C gehalte is heel belangrijk. Door spruiten zo kort mogelijk te koken blijft deze vitamine voor een groot deel behouden. Op deze wijze voorkomt u ook, dat zich een nare koellucht vormt, terwijl de verteerbaarheid vooruit gaat en de frisse groene kleur beter behouden blijft. Behalve vitamine C komen ook caroteen en de B-vitaminen in deze groente voor. Omdat spruiten ’winterhard’ zijn en het gewas dus de gehele winter door op het veld staat, komt het wel voor, dat strenge vorst en sneeuwval het oogsten bemoeilijken. In zo’n periode lopen de spruitenprijzen gewoonlijk snel op. Spruiten worden meestal met wat nootmuskaat bestrooid opgediend. Ze kunnen echter ook worden gegeven met een kaas- of kerriesaus, met champignons of met worst. Met andere winter groenten als prei en winterwortel kan men spruitjes in een stoofschotel ver werken. In de fijne keuken zijn spruiten met kastagnes een bekend gerecht. De jeugdsoos Anno 1884 houdt vrijdag avond weer een zg. dertigplusavond, die open staat voor iedere Waddinxvener van onder of boven die leeftijd. De tot nu toe gehouden avonden hebben steeds een bijzonder plezierig verloop gehad, hoe wel het bezoek enigszins tegenviel. Het soos-bestuur doet zijn best ook voor der- tigplussers een plezierige sfeer te kreëren met muziek, een drankje en een hapje. U kunt ook dansen. De soos is open van 20.30 uur af. Ewoud de Kat is de kunstenaar die van 27 februari tot en met 26 maart schilde rijen, wandkleden en kollages exposeert in het stedelijk museum Het Catharina Gasthuis in Gouda. Het museum aan de Oosthaven is geopend van 10 tot 17 uur op werkdagen en van 14 tot 17 uur op zon- en feestdagen. In de wintermaanden nemen de koolsoorten een belangrijke plaats in op de groentemarkt. Er kan een keuze worden gemaakt uit een groot aantal soorten, terwijl de prijzen gewoonlijk variëren van laag tot redelijk. De voordeligste koolsoorten zijn meestal rodekool, gele savooiekool en wittekool. Op een iets hoger prijspeil liggen groene savooiekool en boerenkool. Daarnaast kunt u vragen naar zuurkool. In het Anne Frankcentrum vindt dins dagmiddag 18 januari weer een bijeen komst plaats van de bejaardensoos. Aan vang 14.30 uur. Een jaar geleden schaatsten hier de kinderen. Nu is de winter zo zacht, dat de eenden heer en meester in de sloot zijn. Indien de pers zou kunnen bereiken dat de inkomstenverdeling zodanig hersteld wordt, in de richting van voor de oor log, dat zij tenminste voor de helft uit de abonnementen en voor de andere helft uit de advertenties zouden komen, zou een belangrijke stap naar de stabi lisering van deze bedrijfstak zijn gezet. Daar is de pers nog niet aan toe. Dat zij echter wel deze weg in de komende jaren zal moeten bewandelen, en zeker niet in de laatste plaats ten behoeve van de lezer, die het anders zonder zijn eigen krant zouden moeten stellen, is een mening die alom in vakkringen heerst en ook door de overheid wordt gedeeld. 17 januari: Hobby Club, 14.30 uur. 18 januari: van 9-12 uur Pedicure. 18 januari: Sociëteit, 14.30 uur. 20 januari Dames- en Herenkapper van 9 tot en met 12 uur. 20 januari: Zangrepetitie, 15.30 uur. 20 januari: Filmavond, 20 uur. Onlangs heeft British Leyland in Groot- Brittannië het beproevingsprogramma onthuld van het nieuwe uitlaatsysteem tegen luchtvervuiling, dat een ware door braak is bij de pogingen tegemoet te ko men aan de stringente eisen aangaande de afvalstoffen in de uitlaatgassen, zoals die door de regering van de Verenigde Staten voor 1975 zijn vastgesteld. Vier auto’s, twee Morris Marina’s, een Triumph Stag en een Jaguar series Hl ’E’-Type, zullen met de installatie wor den uitgerust, die gebruik maakt van de katalysatoren, die zijn ontwikkeld in sa menwerking met Imperial Chemical In dustries. In de week van 13 december zijn zij een trajekt van 87 km beginnen te rijden in het graafschap Warwickshire in Enge land, waarvoor een goedkeuring van de Amerikaanse regering is verkregen. Na iedere 1600 km ondergaat iedere auto een dynamometer-test in het British Leyland- laboratorium voor de reiniging van uit laatgassen in Coventry, waar een tech nisch team de uitlaatgassen leidt in een verfijnd electronisch analysetoestel, dat ogenblikkelijk de bestanddelen in de uit laatgassen aangeeft. Tot nu toe zijn de laboratoriumproe ven van het katalytische systeem zeer gunstig verlopen, maar de konstrukteurs van British Leyland zullen pas overtuigd zijn, dat zij het probleem hebben opgelost zodra iedere testwagen 80.000 km op de weg heeft afgelegd zonder enige terug- Donderdag 13 januari 1972 27e jaargang - nr. 1270 Redaktie-adres Mauritsstraat 1, postbus 12, Moerkapelle, telefoon (01793) 520 (op werkdagen na 19 uur) Advertentie-afdeling Oranjelaan 9, Waddinxveen postbus 66, telefoon (01828) 4788 Klachten bezorging Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, tel. (01828) 3088 Abonnementsprijs 3,35 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 8,50 per half jaar binnen verspreidings gebied en 14,75 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten. Advertentietarieven Losse mm-prijs 0,19 (exclusief btw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters 1 kg witlof, 4 eieren, 4 eetl. melk, peper, zont, klontje boter. Voor de puree: 1 kg aardappelen, melk, peper, zout, nootmuskaat. Het witlof schoonmaken en het stronkje iets uithollen. De groente goed wassen, opzetten met een bodempje water en wat zout en in ongeveer 20 minuten gaar koken. Het witlof laten uitlekken. Een klontje boter of margarine in de pan smelten. Het witlof erbij doen en de groente nog even stoven. Het witlof met wat nootmuskaat bestrooien. De aardappelen op de gewone wijze gaarkoken. Er met behulp van warme melk, peper, zout en nootmuskaat een luchtige puree van maken. Voor de roereieren de eieren met de melk, wat peper en zout, los, maar niet schuimig kloppen. In een pannetje een klontje boter of margarine smelten. De losgekopte eieren erbij doen en de massa onder langzaam roeren verhitten. Het lof op een verwarmde schotel overdoen. De puree eromheen leggen of spuiten en het lof met de roereieren gameren. Aan de kerstboomverbranding van vo rige week heeft de vrijwillige brandweer - bijkans per traditie - een verloting ver bonden die niet alleen elke ’leverancier’ van een afgetuigde kerstboom recht gaf op een reep chocola, maar waarop ook nog enige waardebonnen vielen te ver dienen. De waardebonnen (één van 10, één van 7,50, drie van 5 en tien van 2,50) vielen op de nummers 307, 439, 821, 998, 415, 357, 830, 474, 107, 958, 619, 598, 714, 77 en 844 (alle blauw). De prijzen van de nummers 357, 107, 598, 821, 413 en 489 kunnen tot 1 februari worden afgehaald op het kantoor van de dienst van open bare werken, Henegouwerweg 42-43. Op het terrein werden na de verbran ding nog gevonden 1 witte gebreide shawl - 1 beige want - 1 bruine glacé hand schoen. Deze voorwerpen kunnen worden afgehaald op de afdeling algemene zaken van de gemeentesekretarie, Zuidkade 8. In januari zijn de groentewinkels nog ruim van spruiten voorzien. Bij normale weersomstandigheden zullen de prijzen die voor spruiten worden gevraagd redelijk zijn. kg spruitjes, 250 g wortelen, knolselderij, 1 a 2 uien, 2 preien, boter of margarine, 400 g varkensvlees, aroma, peper, zout. De verschillende groentesoorten schoonmaken, wassen en in kleine stukjes snij den. Het varkensvlees in reepjes verdelen, met peper en zout bestrooien en in wat boter of margarine even kort bakken. In een andere pan tegelijkertijd de verschillende groenten in boter of margarine onder af en toe omscheppen half gaar laten worden. Op de bekende manier 400 g rijst droogkoken in 8 dl (of wat minder) water met wat zout. De rijst in een schaal overdoen of in met boter of margarine ingesmeerde vormpjes gieten. De rijst even aandrukken en de vormp jes storten in een betreffende schaal. De net aangesmoorde groenten en het vlees eromheen rangschikken. De jus met wat water verdunnen, met aroma op smaak brengen en er afzonderlijk ofwel over de rijst gegoten bij presenteren. 8 grote of 12 middelgrote uien, 250 g gehakt, 2 sneetjes oud brood, 1 theelepel tje kerrie, peper, zout, wat tomatenpuree, boter of margarine, paneermeel en peterselie. De uien schoonmaken. Ze van onderen gelijk snijden, zodat ze kunnen staan en er van boven een kapje afsnijden. De uien met een scherp mesje uithollen. Ze vervolgens drie maal kruiselings insnijden tot halverwege en ze in water met zout bijna gaarkoken in ongeveer 10 minuten. Het gehakt op smaak aanmaken met de in wat melk geweekte sneetjes oud brood, fijngehakte uiesnippers, zout, peper en kerriepoeder. De uien uit het kookvocht halen en met het aangemaak te gehakt vullen. Een paar eetlepels tomatenpuree met wat van het uienvocht aanmengen en in een vuurvaste schotel overdoen. De gevulde uien met paneer meel bestrooien en in de tomatensaus zetten. Hier en daar klontjes boter of margarine op de gevulde uien leggen. De schaal in een hete oven met wat takjes peterselie gameren. Er aardappelpuree of rijst bij geven. 4 zure appelen, 4 sneetjes oud brood, 2 dl melk, 50 g bloem, geraspte citroen schil, 20 g suiker, 1 ei, zout, boter of margarine, evt. gember. De korsjes van het brood afsnijden. Het brood fijnmaken en met de eierdooier, suiker, geraspte citroenschil, bloem, zout en melk tot een dik beslag roeren. Het eiwit stijfkloppen en luchtig door het beslag scheppen. Wat boter of margarine in een koekepan smelten en met de helft van het beslag niet te vlug een panne- koek bakken. Ondertussen de appelen wassen, boren en in schijven snijden. Ze aan weerskanten in wat boter of margarine bakken tot ze zacht zijn. De helft van de gebakken appelschijven op de pannekoek leggen. Vervolgens van de rest van het beslag de tweede pannekoek bakken en deze op de appelschijven leggen. Het gerecht gameren met de overgebleven gebakken applschijven en met wat suiker bestrooien. Naar verkiezing op iedere appelschijf een bolletje gember leggen en in plaats van met suiker te bestrooien over de broodpanne- koek wat gembersiroop gieten. Hoewel een groot aantal vakantiegan gers verklaart buiten de zomerperiode hun hoofdvakantie te willen en kunnen opnemen, komt hiervan in de praktijk weinig terecht. Dit blijkt uit een markt- psychologisch onderzoek dat in opdracht van de reisorganisaties Airtour Nespan da, Centour/Sunliner, Eurotours, FIT, Hotelplan en de Magneet samen met KLM en Martinair werd ingesteld. Maar liefst 71% van de mensen die de laatste jaren een vliegvakantie hebben gemaakt, zou ook buiten het hoogseizoen met vakantie kunnejt gaan. Het meren deel van hen zegt bovendien dat een der gelijke vakantie hen aantrekkelijk voor komt. In de praktijk blijkt echter dat 65% in de maanden juni, juli en augustus de hoofdvakantie opneemt. Een ander intressant punt dat uit het onderzoek blijkt is de afnemende belang stelling voor de tent en de toenemende vraag naar appartementen. De populari teit van de vliegvakanties groeit sterk. Dit is vooral merkbaar bij de jongeren beneden de 25 jaar. Het gebruik van het vliegtuig als vervoermiddel blijkt vooral ten koste van de auto te gaan. Als het „ideale” vervoermiddel voor de vakantie, werd door 70% van de vlieg- vakantiegangers het vliegtuig aangegeven. Maar ook een bijna even hoog percen tage van hen die nog nooit per vliegtuig op vakantie waren geweest, vonden een vliegvakantie zeer aantrekkelijk voor zich zelf. Dat ook het vertrouwen in de vlieg vakantiereizen toeneemt, blijkt uit de stijging van het aantal mensen dat van het vliegtuig gebruik maakte. Van degenen die reeds eerder per vliegtuig op vakantie gingen, steeg het percentage van 30 in 1968 naar 55 in 1970. Over de pers is de laatste maanden veel te doen. Enerzijds gaat de koncentratie nog door, anderzijds maken velen zich terecht zorgen over een samenleving, I waarin de persorganen steeds minder gevarieerd worden en in slechts enkele handen dreigen te komen. De ontwikkeling van de STER heeft in niet geringe mate bijgedragen tot de ekonomische verzwakking van de pers bedrijven. De koncentratie van het arbeidsintensieve krantenbedrijf is door de STER-afroming van de natio nale advertentiemarkt bevorderd. De strukturele zwakte van het persbedrijf kwam hierdoor duidelijk aan het licht: de kourant was volledig afhankelijk ge worden van de reklame. De konjunk- turele inzinking van het afgelopen jaar versterkte het effekt dat de STER reeds had ingeleid. Het is voor iedereen duidelijk, dat de sterke prijsbeheersingspolitiek die in de zestiger jaren door het ministerie van Ekonomische Zaken jegens de abonne mentsprijzen van de kranten is ge voerd na funeste gevolgen heeft. Voor de oorlog kwamen de inkomsten van de krant voor tweederde uit abon nementsgelden en voor éénderde uit advertenties. Thans is het juist omge keerd. Vandaar dan ook dat de minister van CRM aan de laatste schadeuitke- ring van de STER aan de kranten de voorwaarde verbond, dat de abonne mentsprijzen in de loop van 1972 ver der verhoogd dienen te worden, ten einde de ekonomische basis van de pers struktureel te verbeteren en min der konjunktuurgevoelig te maken. Het gaat hierbij niet om „enkele persorga nen die het bijzonder moeilijk hebben” zoals het Nieuwsblad van het Noorden het wil doen voorkomen, het gaat om tachtig procent van de persbedrijven in Nederland, die in 1971 met verlies werkten. Het is echter ook zo, dat deze strukturele problematiek enkele persorganen in de kaart heeft gespeeld, omdat zij relatief gunstiger zaten wat hun verspreiding betrof of wat hun aandeel van de vaste bedrijfskosten betrof ten opzichte van hun oplage. Daarom is de „krantensterfte” ook nog bevorderd door deze prijspolitiek in het verleden. Het was niet alleen Eko nomische Zaken dat de prijzen laag wilde houden, het waren ook enkele landelijke kranten die door middel van deze te lage prijzen de konkurrerende dagbladen bestreden. Als deze ekono mische struktuur van de pers niet ver betert zal de krantensterfte doorgaan totdat er nog slechts enkele kranten in Nederland overblijven. Het is daarom een algemeen erkende voorwaarde voor het instand houden van zoveel mogelijk onafhankelijke persorganen, dat de in- komstenstniktuur verbetert ten gunste van de abonnementen, opdat de kran ten dus minder afhankelijk worden van de konjunkturele gevolgen der reklame inkomsten. Dit principe geldt niet alleen voor de lan delijke pers, het is evenzo een nood zaak voor de regionale kranten. Boven dien werd ook aan deze de voorwaarde van abonnementsprijsverhoging gesteld door het ministerie van CRM. Het is derhalve een voorschrift en het is evenzo bezien vanuit het gezichts punt dat een uhifikatie van de pers de vrije meningsuiting en de gedifferenti eerde berichtgeving beslist niet ten goe de komt, een noodzaak, dat het pers bedrijf zichzelf saneert. En ten slotte zijn de kosten van deze bedrijfstak al weer zo gestegen en zullen zij in 1972 nog verder stijgen, dat doorberekening daarvan een minimum noodzaak is. Alleen de PTT-tarieven werden b.v. met ingang van 10 januari 1972 met 30 procent verhoogd! Het is in feite niet juist, dat de lezer een gering deel van de kosten van de krant betaalt, terwijl een groot deel van de inhoud uit redaktioneel nieuws bestaat. De prijzen van wortelen zijn zelden aan de hoge kant. Met deze vitaminerijke groente kunt u dus een voordelig wintermenu samenstellen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 9