houd en portemonnee u een Voordeel is voor U De graaf de Monte Christo Zaterdag 5 februari Eet goed rekening met uw 18e Sportweek schaaktoernooi Nationale Reclassering GEVEN EN GEVEN IS TWEE Voor elf gulden geneest lepra-patiënt weg Garageboxen Boekhandel Veldwijk N.V. LET OP! de nieuwste mode staat bij ons in de etalage!! FA. WOUTERSEN v/h Jongejan Internationale schoenmode Ruiteravond Gouweruiters suede combinatie in beige/bruin in de maten 35 t/m 39 NU Regenlaarsjes in wit rubber (Hevea) van 9,95 voor f 4,95 van 21 t/m 36 en zwart rubber van 21 t/m 28 beige hushpuppies met blokhak - brede leest - NU .,Ik geef niets aan dat tuig” f 30,- f 25,- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 27 JANUARI 1972 Gezin Weekmenu Witte bonenschotel Problematiek Visschotel Creatief r Alex Dumas SPECIALE AANBIEDING in Kickers Prijs f 9.90 DOOR NU TE KOPEN VOORKOMT U STRAKS TELEURSTELLING U ziet het voordeel staat bij ons voor u klaar. Passage 145 Preventief Telefoon 2620 In samenwerking met het Sportweekkomité houdt de Waddinxveense Schaak Vereniging op zaterdag 12 februari in het gereformeerd verenigings gebouw aan de Stationsstraat het achttiende Sportweek-schaaktoernooi. Er wordt in vier klassen gespeeld, de partijen mogen maximaal twee uur duren. Men kan inschrijven tot zaterdag 5 februari bij A. Versluis, Noordkade 104, telefoon 2358 en N. E. Plantfeber, Roemer Visscherstraat 15, telefoon 3517. Lepra besmettelijk? De Nationale Reclasseringsactie - eertijds bekend onder de naam Nationale Reclasseringsdag - is bij het Nederlandse volk al vele jaren een begrip. Men geeft al dan niet aan de collecte uit uiteenlopende motieven. Voor een deel van de bevolking zal de motivering zijn, dat men niet zelf een actief aandeel kan leveren aan het reclasseringswerk, maar dat men op deze wijze toch kan bijdragen, zodat het werk kan worden gedaan. Men vindt het nuttig en nodig en is sociaal bewogen. Bij anderen zal het gevoel leven, dat instellingen die men als caritatief (liefdadig) ziet, meestentijds met tekorten werken, die moeten worden opgevuld door giften van particuliere zijde. Ontmenselijking Hoop op genezing Groepswerk Leprabestrijding is goedkoop Verdeling Jeugd Tonijnomelet Schotel met kippelevertjes Voorlichting Voor de dames hebben wij als aanbieding - Tel. 23 84 Kerkweg 9 - Waddinxveen '4 net te handhaven en er is maar weinig Nadat de decembermaand een forse aanslag op uw financiën heeft gedaan, zult u de kas in januari waarschijnlijk weer met meer beleid beheren. Daarom een weekmenu waarbij de kosten binnen de perken blijven, maar waarmee u toch verantwoorde voeding op tafel brengt. De gerechten, met een aangegeven, zijn nader uitgewerkt voor 4 personen. slaan. Europa is een goed voorbeeld; daar verdween de ziekte, hoewel er geen middelen tegen waren. Nu hebben we die middelen wel, waar van de bekendste en goedkoopste, het D.D.S. is. Een goed gebruik van dit mid del kan zelfs in de ’arme’ landen snel de schaal naar genezing doen doorslaan. te huur aan de Heggewinde, Berkengaarde en Groens- voorde, vanaf maart, juni en oktober a.s. Afmeting 6x3 meter, huur 47,p. maand. In beperkte mate is lepra besmettelijk. De bacterie kan alleen door direkt kon- takt van mens tot mens worden overge bracht en dan nog is 95% van de mensen in staat de bacterie zelf te doden. Sinds kort is gebleken, dat de bacterie al enkele maanden nadat de behandeling is begon nen, dood is. Dit houdt zonder meer in, Voorkomen is beter dan genezen, geldt ook voor de reclassering, die liever de misdaad zou afbuigen voordat het tot delicten komt dan hulp verlenen als het De verwekker van Lepra, een aan tu berculose verwante bacterie, werd enige duizenden jaren geleden - vermoedelijk ergens in het Midden Oosten - geboren, als mutant van een onbekend mycobac terium. Doordat het vroegste deel van zijn wereldreis ons onbekend is, begint onze kennis met een duidelijke beschrij ving van lepra pas in de Vedda-boeken uit India, daterend van ongeveer 1000 jaar voor onze jaartelling. De ziekte heeft de voetsporen van de beschaving gevolgd. Eerst trad versprei ding op over geheel Azië en het Verre Oosten, daarna volgde het Middellandse Zee gebied. Vervolgens Europa, waar tij dens de Middeleeuwen een piek werd be reikt, gevolgd door een snelle daling. Via de handelsroutes verspreidde de ziekte zich naar Afrika en in de 16e eeuw naar Zuid-Amerika, waarna in de vorige eeuw de opmars begon door de Pacific, die nog steeds niet ten einde is. Er zijn naar schatting thans 15 tot 20 miljoen leprapatiënten in de wereld; een aantal dat groter is dan ooit tevoren en er zijn geen aanwijzingen dat de ziekte op zijn retour is. Mycobacterium leprae heeft overal veel ellende gebracht, licha melijke en mogelijk nog meer geestelijke. Het stigma verbonden aan de ziekte is zo sterk, dat zelfs physiek niet meer gehan dicapte mensen wordt belet een volwaar dig menselijk leven te leiden. Er is dan ook geen andere ziekte die de mens zo isoleert, zo buitensluit en zo ontmense lijkt als lepra doet. Hoopvol is, dat de lepra-bacil, een ’zwakke’ bacterie is. Hij weet zich maar Vrije expressie voor onvrije mensen is belangrijk. Het geestdoende klimaat van onze gevangenissen helpt er zeker niet aan hen, die korte of langere tijd uit onze samenleving zijn verwijderd, meer ge schikt te maken voor terugkeer naar hun gezin, normaal werk Creatief werk levert een positieve bij drage aan hun aanpassing. Zij leren hun eigen mogelijkheden maar ook eigen be perkingen zien. Zij leren doorzettingsver mogen, dingen afmaken, eigenwaarde verkrijgen. Allemaal voorwaarden voor een betere „bewapening” in de dagelijkse strijd om het bestaan. Vrijwilligers zetten zich in voor dit werken met gevangenen. Er moet ook materiaal voor worden ge kocht. Daar is geld voor nodig. Mensen die nu gedetineerd worden heb ben een vrij zware sociale problematiek. Het is vaak een diep geworteld wantrou wen in de bedoelingen van anderen, die hun verhindert relaties te leggen, echte vrienden te winnen. Zij zijn eenlingen in onze samenleving en zij zullen dat blijven als hun niet wordt geleerd en getoond, dat een samengaan met anderen mogelijk is. Het groepswerk is een van de mogelijk heden dat wantrouwen te overwinnen. Dat is een proces dat stap voor stap gaat. Moeizaam en tijdrovend. Maar door het geduld van de groepswerkers en de vrij willigers kan er iets bereikt worden. Het is een project dat alleszins de moeite waard wordt geacht. 600 g schelvisfilets, 2 uien, 250 g winterwortelen, kleine selderijknol, 500 g savooiekool, 1 teentje knoflook, 0,5 dl slaolie, 1 klein blikje tomatenpuree, peterselie, zout. Maak de ui, de wortel, de selderijknol en de savooiekool schoon, was ze en snijd de ui in ringen, de wortel in plakken, de selderijknol in blokjes en de kool in repen. Fruit de ui en de knoflook in de olie en voeg daarna de tomatenpuree en 2% dl water toe; roer dit goed door elkaar tot het aan de kook komt. Voeg de groenten toe en laat het geheel 10 minuten stoven. Leg de schelvisfilets, bestrooid met zout, in een ingevette vuurvaste schaal, bedek ze met de groentemassa en zet de schotel met een deksel of afgedekt met aluminium folie, 25 minuten in een hete oven (200°C). Bestrooi voor het opdienen de schotel met gewassen en fijngesneden peterselie. teriaal, de projekten en alles-zijn er. voor nodig om de schaal te laten door-' Mééf dan genoeg. Het middel D.D.S. kost slechts 2,50 per patient per jaar. In een goed lopend projekt kost een patient ƒ11,-per jaar. Dit kan mede doordat veel plaatselijke mensen worden ingeschakeld, en doordat als de patient tijdig wordt gevonden, hij niet in een leprozerie hoeft te worden ondergebracht. Toch is er heel veel geld nodig. Denkt u zich eens in, er zijn zo’n 20 miljoen leprozen! Stichting Wereldlepradag giro 343600 Den Haag. De landelijke rij vereniging De Gouwe ruiters houdt dinsdag 1 februari een rui teravond in het gereformeerd verenigings gebouw aan de Stationsstraat. Er wordt een verloting gehouden met als hoofd prijs een Wels ponyveulen en vele andere prijzen. De christelijke toneelvereniging Ami- citia uit Naaldwijk zal het blijspel ’Geld is ook niet alles’ van Arnold Bidley op voeren. De Mockin’ Birds verzorgen de muziek aan het eind van de avond. Aan vang 20 uur. dat door een goede en efficiënte lepra bestrijding de ziekte kan worden bedwon gen, nog in deze generatie. Daarvoor is alleen geld nodig. De mensen en het ma- De verdeling van de collecte-opbrengst geschiedt op basis van een verdeelsleutel, waarbij o.m. productiefactoren een rol spelen (hoeveel cliënten er zijn, hoeveel voorlichtingsrapporten er zijn uitgebracht - hoeveel verpleegdagen in inrichtingen en klinieken voor verslavingsziekten er waren). Op deze wijze wordt de totale opbrengst, na aftrek van de kosten voor organisatie van de collecte, over 26 re- classeringsinstellingen verdeeld. Wat de kosten van organisatie betreft: deze varië ren van ca 15% tot 23,9 van de totale op brengst. Het zijn onkosten zoals, reiskos ten, salarissen, bureaukosten, papier, drukwerk, collectemateriaal (bussen, kwi- tantieboekjes, intekenlijsten, folders, handleidingen, affiches, collecteplakker- tjes e.d.). In het algemeen wordt aangeomen, dat een kostenpercentage van 25 als maximaal toelaatbaar wordt geacht, zodat het per centage organisatiekosten van de Natio nale Reclasseringsactie (ver) binnen de grenzen blijft. Voor inlichtingen: J. W. Blok, Telefoon (01828) 4324 eenmaal zover is gekomen. In Den Haag wordt reeds enige tijd op dit terrein goed werk verricht in samenwerking met de Sospale Joenit, een instelling die voor en Sosjale Joenit, een instelling die voor een daarmee zijn opgedaan zullen zeker ook elders kunnen worden te nutte gemaakt. Maar daar zal mankracht voor nodig zijn, die geld kost. Eén gemeenschappelijk blad van alle reclasseringsinstellingen, dat in een op lage van 20.000 exemplaren wordt ver spreid en zesmaal per jaar verschijnt, be richt over recente ontwikkelingen en we tenswaardigheden uit het reclasserings werk. Een werkgroep van jongeren is be zig met een actieprogramma voor de ko mende winter. Zij zullen straks het werk moeten voortzetten. maandag: *witte bonenschotel; yoghurtvia (p.p. 1 dl yoghurt vermengd met 1 dl custardvla); dinsdag: tomatensoep, gebakken kaassandwiches, witlofsla met sinaasappel en appel; woensdag: ‘visschotel, rijst of gekookte aardappelen, beschuit met appelmoes; donderdag: groentesoep, stamppot rauwe andijvie met gehaktballetjes; vrijdag: ‘schotel met kippelevertjes, rode bietensla, schuimige griesmeelvla; zaterdag: uiensoep, ‘tonijnomelet, sla, brood; zondag: halve grapefruit, halskarbonade, spruitjes, aardappelen, vla-flip. Ook voor de reclassering is het woord „generatiekloof” een punt van aandacht. De groep jeugdige delinquenten wordt groter. Deze volwassenen van straks, die mede het maatschappijbeeld gaan bepa len, zullen moeten worden benaderd en begeleid op een wijze die hen aanspreekt. In o.a. Amsterdam en Den Haag zijn enige jeugdprojecten op gang gekomen, waarmee succesvol wordt gewerkt. Ver dere uitbouw en studie van de mogelijk heden daarvoor is beslist noodzakelijk, want Amsterdam en Den Haag zijn Ne derland niet. De problematiek van delinquenten kan uiteenlopen: het kan b.v. sociale, psychi sche of psychiatrische problematiek zijn of een samenstel daarvan. Verwaarlozing in de vroege jeugd, neurose, beperkte geestelijke vermogens Maar ook kan b.v. het woonmilieu - te denken valt aan een tekort aan recreatiemogelijkheden, groenvoorzieningen e.d. - van invloed zijn op de vrijetijdsbesteding en daarmee in direct aanleiding zijn tot delicten. Reeds geruime tijd maken psychiaters en psychologen deel uit van de besprekin gen van de teams van maatschappelijk werkers die de problematiek van en zorg voor hun cliënten doorlichten en op deze wijze consult kunnen krijgen. Een bijdra ge in dit consult zou ook kunnen worden geleverd door sociologen en andere des kundigen. Op het ogenblik wordt onder zocht op welke wijze het best gebruik kan worden gemaakt van de diensten van deze deskundigen. Het gezin is het meest betrokken bij het wel en wee van de delinquent. Het delict kan zijn voortgekomen uit spanningen in of door tekortkomingen van het gezin. Het is dan vaak alleen mogelijk effectief te helpen door het hele gezin te behande len. Dit werk wordt vooralsnog niet ge subsidieerd. 250 g droge witte bonen (of 1% blik witte bonen), 500 g winterwortelen, 250 g aardappelen, 250 g appelen, 1 ui, 200 g dobbelsteentjes mager rookspek, zout, peper, kruidnagel (dille). Week, als u droge bonen gebruikt, de witte bonen een nacht in 0,5 1 lauw water met zout. Kook ze in dit water bijna gaar in 1 uur. Maak de wortelen en de ui schoon, schil de aardappelen en appelen en haal de klokhuizen eruit. Was deze ingrediënten en snijd ze in plakken. Bak de dobbel steentjes spek zachtjes uit en fruit in dit vet de ui. Voeg de wortel, de aardappe len, de appel en de kruidnagel toe evenals de bijna gare witte bonen (met kook vocht). (Gebruikt u witte bonen uit blik voeg dan wel het kookvocht toe, maar pas na een kwartier de bonen.) Laat de groente gaarstoven in 30 minuten. Schep het gerecht voorzichtig door elkaar en maak het op smaak af met peper (en dille). 6 eieren, 2 dl melk, 2 dl bouillon, 30 g bloem, 70 g boter of margarine, 1 blikje tonijn, ui, peper, peterselie, citroensap. Laat de tonijn uitlekken, verwijder de graatjes en snijd de tonijn in stukjes. Smelt 30 g boter of margarine, roer de bloem erdoor en voeg al roerende de melk en de bouillon toe, zódat een gladde saus ontstaat. Rasp hierin de ui en roer de stukjes tonijn erdoor. Laat de ragout heet worden en maak hem op smaak af met peper, gewassen en fijngesneden peterselie en enkele druppels citroensap. Klop de eieren los met peper, zout en 6 eetlepels water. Smelt 20 g boter of margarine in een koekepan en bak hierin van de helft van het losgeklopte ei een omelet. Bak daarna een tweede. Schenk op elke omelet de helft van de ragout en sla hem dubbel. Gameer de omeletten met peterselie. 1 kg aardappelen, 350 g kippelevertjes, 4 uien, 5 dl bouillon, 3 dl melk, 80 g boter of margarine, 50 g bloem, 1 eetlepel tomatenpuree, 1 teentje knoflook, zout, peper, paprikapoeder, nootmuskaat, tijm, 50 g geraspte kaas, paneermeel. Maak de uien en de knoflook schoon en snijd ze klein. Smelt de helft van de boter of margarine en fruit hierin de ui en de knoflook lichtgeel. Bestrooi de kippelevertjes met zout, peper en paprikapoeder en bak ze aan in de rest van de boter of margarine. Voeg de tomatenpuree, tijm en bijna alle bouillon toe en laat het geheel in 30 minuten gaar worden. Meng de bloem aan met de rest van de bouillon en bind hiermee de saus. Schil ondertussen de aardappelen was ze en kook ze gaar. Maak er met de melk, de rest van de boter of marga rine, peper, nootmuskaat en zout een smakelijke puree van. Schenk de saus met de kippelevertjes in een ingevette vuurvaste schotel en schep daarop de puree. Bestrooi de schotel met de geraspte kaas en paneermeel en laat er in een hete oven of onder een grill een bruin korstje op komen. Het is belangrijk het publiek zo breed mogelijk voor te lichten over het werk van de reclassering. Alleen dan zullen deuren opengaan van bedrijven, waar ex- delinquenten werk moeten vinden, zodat zij niet van de Bijstandswet afhankelijk behoeven te zijn. Dan zal het mogelijk zijn, dat zij niet als verstotenen behoeven verder te gaan, waardoor zij opnieuw tot delicten zullen komen. Die voorlichting wordt onder meer gegeven door middel van voorlichtende films, die discussie uit lokken. Er zijn enkele 5-minuten filmpjes in omloop. Zojuist kwam een 18-minuten film gereed. Het zal wel voornamelijk de laatstge noemde groep zijn, waar gedachten kun nen ontstaan als: waarom wordt de re classering niet helemaal door de staat ge financierd, of, het heeft geen zin voor dit doel te geven, wantEn dan volgt de argumentatie dat er te licht wordt ge straft, of, dat de criminaliteit toeneemt (voor dit laatste wordt dan ook nog het verband gezocht met de lichtere straffen, hoewel wetenschappelijk is vastgesteld, dat dit volstrekt onjuist is), dat de onvei ligheid groter is geworden, omdat er maar moorden worden gepleegd (statisch is het aantal moorden de laatste tientallen jaren vrijwel constant gebleven. De veranderde houding van de rech terlijke macht en het publiek tegenover de dader, wiens sociale en psychische problematiek meer wordt doorgelicht dan vroeger, waardoor hij als mens de aan dacht krijgt die hij verdient en die nodig is om hem t.z.t. zonder grote risico’s in de maatschappij te laten terugkeren, ma ken evenwel de publiciteit rondom spec taculaire misdaden groter. Bovendien komt één spectaculair misdrijf vele malen in de pers: b.v. bij ontdekking, arrestatie, zitting en uitspraak. Dit kan de indruk wekken van evenzoveel verschillende misdrijven). Het is met name deze laatste groep van gevers aan de collecte, die het collecte- bedrag laten fluctueren. „Ik geef niets meer voor dat tuig” is dan een van de vele uitspraken in dit verband. Een positieve beïnvloeding van het pu bliek is daarom nodig. Deze zal moeten uitgaan van de - blijvende - noodzaak nieuwe ontwikkelingen in het reclasse ringswerk en met name de verfijning van methodieken tot hulpverlening en het creëren van opvangmogelijkheden te fi nancieren. Een concreet programma waar van de verwezenlijking (ten dele) afhan kelijk is van publieksbijdragen, is daarom een vereiste. Het vragen van een bijdrage voor een concreet doel heeft bovendien het voor deel, dat men als collectant minder sterk „in de verdediging wordt gedrongen” en moet argumenteren over diverse aspec ten, welke veelal niet rechtstreeks betrek king hebben op het reclasseringswerk, zo als het beleid van de strafrechter, het be leid van inrichtingen waar tbr-gestelden worden behandeld enz. Voorts zal men bij bestudering van de projecten veel po sitieve elementen vinden, die - wanneer zij in het eventuele gesprek met degene wie om een gift wordt gevraagd worden genoemd - zeker onmiddellijk zullen aan spreken.

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 3