Vuil W addinxveen van Lezers schrijve naar Rotterdam? tot mei Klien Afscheid van CNS Proloog Provincie wil strafhaven W addinxveen in Geslaagd feest Gouweruiters tot Rijkspolitie beproeft meldkamersysteem Van mei Medewerkster Boekhandel Veldwijk N.V. Aangifte van leerlingen Boekhandel Veldwijk N.V. van mei mei Gouden Minimum broodprijs afgeschaft Jongeman - door ijs gezakt - gered huwelijk Belastinggidsen Valentijnsdag FOTO-ALBUM RIJKSSCHOLENGEMEENSCHAP ATHENEUM - H.A.V.O. Pagina 6 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 3 FEBRUARI 1 KLUWER 1 Een huwelijk in bezettingstijd L. VAN SCHOOTEN Bewaar uw foto’s in een Boekhandel Veldwijk nv Ons feuilleton De Waddinxveense rijkspolitie doet gedurende de maand februari mee aan een proefneming van het distrikt Den Haag van de rijkspoli tie in het gebruik van de meldkamer in Den Haag tijdens de uren dat de plaatselijke politiebureau’s gesloten zijn. Voor ons moderne kantoor te Waddinxveen zoe ken wij een Zelfstandig Passage 145 Telefoon 2620 GOUDA Stuur uw vrienden een kaart van 14 februari. Telefoon 2620 Passage 145 door (wordt vervolgd) Kennis van de moderne talen wordt op prijs ge steld. - Type vaardigheid vereist. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Akermans Machines N.V., Noordkade 74a, Waddinxveen. De provincie Zuid-Holland gaat in Waddinxveen een strafhaven inrichten voor woonboten. Dit gebeurt aan de Kromme Gouwe, een ’dood’ stuk water meteen achter de in het rekrcatiegebied ’t Weegje. SAMSON PRISMA 4.90 5.90 3.00 met enige jaren kantoor-ervaring. Schooloplei ding MMS, MAVO of HAVO. ties, bouw van een installatie door de NV GEKRO (die hiervoor aan Gouda of Bodegraven heeft gedacht), storten (controlled tipping) en compostering volgens het bio-reva-systeem. De coördinerende werkgroep heeft ook een korte studie gewijd aan het instellen van een milieupolitie voor de 22 ge meenten in de Goudse regio. Ook deze „Het voordeel is,” zegt de heer Koel- ma, „dat voortaan altijd de politie direkt te bereiken is. Als er mensen zijn met op- of aanmerkingen over het systeem dan horen wij die graag. Maar ik hoop dat iedereen wil meewerken zodat we e enduidelijk inzicht krijgen in het nut van deze werkwijze.” meldkamer moeten verstaan om aktie te kunnen nemen. nen worden aangericht. Het initiatief tot de inrichting van de haven is uitgegaan van de provincie. Het is september 1939. De dienstplichtige soldaten Roel Meerman en Henk Rozeboom staan op het punt af te zwaaien. Maar het wordt hen in deze donkere tijd al gauw duidelijk, dat er van een „groot verlof” geen sprake zal kunnen zijn. De Tweede Wereldoorlog staat voor de deur. Vijf jaren waarin mensen veel verliezen, veel ellende zien en moeten doormaken. Maar toch ook wel een tijd om achter de donkerste wolken de zon nog te zien. voor de brugklas (eerste klas) van rijks atheneum en rijksschool voor h.a.v.o. kan geschieden hetzij schrif telijk hetzij mondeling tijdens de schooltijden tot 27 maart a.s.; Burg. Martenssingel 15. Leerlingen, die op de lagere school deelgenomen hebben aan stan daardproefwerken of getest zijn door een erkend bu reau, behoeven geen toelatingsexamen meer af te leggen. Indien geen standaardproefwerken of tests zijn afgenomen, moet toelatingsexamen in Nederlands en Rekenen afgelegd worden in mei a.s. De rijksscholengemeenschap werkt in de Goudse scholenassociatie samen met het Coornhert gymna sium en de Willem de Zwijger en Prof. J. H. Gunning m.a.v.o. scholen. AKTIEGROEP KLIEN p/a Ad Bakker, 2e Bloksweg If, tel. 4240 „Ik heb nooit zo geleefd als in deze jaren, zo dicht bij jou, zo dicht bij alle mensen, en ik heb nooit zó ervaren, dat je je naaste lief moet hebben als jezelf,” zegt één van de hoofdfiguren in ons feuilleton „Van Mei Tot Mei” met als ondertitel „Een huwelijk in bezettingstijd” geschreven door L. van Schooten, De rector, J. H. N. DE JONGH. Bij de op pagina 3 afgedrukte fo to is de naam weggevallen van het jubilerende echtpaar H. Mulder- Olie. De meeste lezers zullen dit al wel gezien hebben, omdat de nu in Moerkapelle wonende heer Mulder een bekende persoonlijk heid is in Waddinxveen, daar hij voor de SGP vele jaren in de raad zitting heeft gehad. Het gouden echtpaar heeft gisteren in het her vormd wijkgebouw een druk be zochte receptie gehouden. Zoals iedereen tegenwoordig wel weet is de mens tot dusver onverstandig met z’n natuurlijke omgeving omgegaan. Dat geldt zeker niet alleen voor industrie gebieden als Rijnmond, waar de kranten vol over staan, maar ook voor een plaats als Waddinxveen. Een zekere zorg voor de leefbaarheid in het eens zo groene „Hart van Holland” is bepaald geen overbodige luxe. In het gereformeerd verenigingsgebouw aan de Stationsstraat werd dinsdagavond de jaarlijkse grote feestavond van „De Gouweruiters” gehouden. Er was grote belangstelling. De voorzitter, de heer E. J. de Jong, opende met een welkomstwoord aan de beschermheer, burgemeester C. A. van der Hooft, de afgevaardigden van zus terorganisaties en de talrijke leden met hun dames. Ook de instrukteur, de heer J. van de Berg, werd hierin betrokken, die zoveel bijdraagt tot het peil van onze ruiters. Met treffende woorden van deel neming werd stilgestaan bij het zo on verwachte overlijden van de heer A. Ph. van der Breggen, eigenaar van de ma nege Reygersburgh. De burgemeester releveerde hoe hij nu 23 jaar meegeleefd heeft met de ruiter sport, hier en in zijn vorige gemeente. De zilveren beker van de gemeente werd uitgereikt aan de jeugdige kampioen van Waddinxveen, de jonge B. van der Breg gen. Een verloting voor de kas had als hoofdprijs een zwarte pony die de zaal werd rondgeleid. Door het Toneelgezel schap „Amicitia” uit Naaldwijk werd hierna een blijspel van Arnold Bidley: „Geld is ook niet alles” verdienstelijk opgevoerd. De verloting bracht veel spanning: uit Alphen a.d. Rijn, Moor drecht, Zoetermeer, Zevenhuizen, Gouda en Waddinxveen kwamen prijswinnaars uit de bus. De fiets is gewonnen door Bert Drost van de Wilhelminakade en de pony door Arjaan Unink van de On derweg, beiden uit Waddinxveen. De feestavond sloot met muziek van „The Mockin Birds” uit Alphen. De nieuwe vereniging beheert thans dt Willem van Oranjeschool, de Koningin Julianaschool, de Groen van Prinsterer- school en de Savornin Lohmanschool De christelijke kleuterscholen van CNS blijven onder him eigen stichting vow Christelijk Nationaal Kleuteronderwijs. Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft o.a. voor de ge meente Waddinxveen per 1 februari de minimum-broodprijs afgeschaft. Deze minimum-prijzen zoals die nog wel gel den in 139 andere gemeenten voor bro den van 800 gram zijn: bruinbrood 64 cent, witbrood 67, verpakt gesneden bruinbrood 68 cent en verpakt gesneden witbrood 71 cent. Lege woonboten die door een vonnis van de rechter een bepaalde ligplaats moeten verlaten, kunnen naar de straf haven worden gesleept. Reeds nu zijn daar enkele woonboten af gemeerd die vanwege een vonnis van de rechter geen ligplaats meer hebben. Ook liggen er enkele bewoonde boten. De ligplaats is nu te klein voor een groot aantal boten. Deze zal echter zo nodig worden vergroot. Al eerder heeft men een gedeelte van een inham ge dempt, iets waarvan men wellicht nu spijt heeft. In een later stadium als een strafhaven niet meer nodig mocht zijn kan de inham gebruikt worden als jacht haven. Tot nu toe was het voor een rechter een moeilijk probleem iemand te ver plichten zijn boot weg te slepen. Er was eenvoudig geen uitwijkplaats voor woon boten. De woonboten zullen bewaakt worden zodat er geen vernielingen kun- Adjudant J. Koelma vertelde wat nu eigenlijk de bedoeling is. „De meldka mer in Den Haag gaat, als de plaatse lijke bureau’s niet bezet zijn fungeren als politiebureau. Vanuit Den Haag zul len de dichtstbijzijnde surveillance-auto’s naar de plaats van een ongeluk of een ander voorval worden gedirigeerd.” De proef wordt genomen met het oog op een betere dienstverlening. Tot dus ver werd, als het bureau aan de Kerk- weg niet bezet was, steeds een van de elders in de gemeente wonende politie man uit zijn bed gebeld. Dit is nu overbodig want de automa tische antwoordgever in het Waddinx veense bureau vermeldt van nu af het nummer van de politiemeldkamer in Den Haag (070-183080). Een eventueel thuis- gebelde politieman zal zich ook met de kwestie komt in de vergadering aan de orde. De commissie is tot het advies geko men drie milieu-politieambtenaren aan te stellen, die in het gehele gebied werk zaam zullen zijn maar waarvan er twee hun arbeidsterrein in hoofdzaak in Gou da (van deze gemeente dient ook de aanvraag uit te gaan) zullen hebben. Het is een boeiend vervolgverhaal in weekafleveringen, dat u tot het ein de toe zult blijven lezen. Wij wensen u veel leesplezier toe. „Of je nou bij ons door de Dorpsstraat loopt of hier, wat ze een stad noemen” smaalde Roel Meerman, ,,’t is om deze tijd van de nacht precies hetzelfde. Je kunt je midden op straat verschonen en er is geen mens die ’t ziet.” „Doen ze dat bij jullie dan altijd in de Dorpsstraat?” informeerde Henk Rozeboom. Hij, Amsterdammer, beschouwde alles wat buiten de hoofdstad lag als het Platteland. Roel en Henk droegen, zoals Roel het noemde, de wapenrok der koningin. Want het was september 1939. Ze waren aan afzwaaien toe geweest, toen hen duidelijk werd gemaakt dat er van afzwaaien voorlopig geen sprake zou zijn. Daar liepen ze dus in het uniform, waaraan ze in hun hart een hekel hadden, niet alleen omdat het hen gevangen hield in een be staan, dat hen maar bitter weinig bevredigde, maar ook omdat het zo onpraktisch was. Op hun hoofd droegen ze de „buiten model” kepi die ze van hun eigen geld hadden moeten kopen, wilden ze niet eeuwig met de weinig flatteuze veldmuts lopen. Om hun hals schuur de de stijve uniformkraag, en op hun rug wisten ze de beruchte taillehaken, waarmee je zo heerlijk kon blijven haken in de ruggen van rieten stoelen en die krassen maakten op de kerkbanken. Om hun kuiten waren de „puttees” officieel „beenwindsels”, gedraaid, lange groene lappen stof die je op een bepaalde manier moest win-^^^ den, en waarvan het doel hen nooit duidelijk was geworden. OmdatIHB Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke abonnee van het Weekblad voor Waddlnxvej Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te bulten gaan worden gewelg» van 16 tot 25 jaar. De gemeente is vi onze plannen op de hoogte gebracht. Waddinxveen is, evenals trouwens Gouda, aan het eind van zijn latijn wat betreft de mogelijkheid van het storten van vuil op eigen grondgebied. Volgens het intergemeentelijk overlegorgaan zul len beide gemeenten dan ook tijdelijk gebruik gaan maken van de ROTEB- installaties in Rotterdam. Dit in afwachting van een definitieve oplossing van het vuilverwerkingspro- bleem, waarbij voor de Goudse regio en die van Alphen aan den Rijn tezamen aan een centrale verbrandingsinstallatie wordt gedacht. Deze zou in 1976 ver wezenlijkt kunnen zijn. De commissie is uitvoerig de mogelijk heden nagegaan. Deze zijn: afvoer via de VAM, aansluiting bij de verbranding in Rotterdam (ROTEB), bouw van een of meer regionale verbrandingsinstalla- De heer Both van de Waddinxveense Noordkade (28) behoedde zondagmiddag een zeventienjarige Waddinxveense jon gen voor de verdrinkingsdood op het slechte ijs van de Petteplas waar hij was doorheen gezakt. De drenkeling had een kortere weg willen nemen. Nadat hij door bet ijs was gezakt kon hij zich nau welijks meer bewegen. Met een snel te voorschijn getoverde lijn kon de jonge man worden gered. Nu Christelijk Nationaal Schooiende,, wijs in Waddinxveen per 1 januari nia meer bestaat en is opgegaan in de nieu we vereniging voor protestants onderwijs Groen van Prinsterer wordt op woe® dagavond 9 februari in de Savornii Lohmannschool een afscheidsreceptie gehouden van 8 tot 10 uur. Het vroegere CNS-bestuur zal hier vele genodigden ontvangen. Henk en Roel kenden elkaar. Ze hadden nooit veel woorden nodig. Automatisch maakten ze rechtsomkeert en marcheerden ten twee- denmale, nu in vertraagd tempo, langs de ijssalon. Weer zagen ze elkaar aan. Roel knikte. De twee landsverdedigers traden naar binnen, bij woordeloze af spraak, en zetten zich op de hoge barkrukken, een eindje af van de twee meisjes, die daar met smaak een grote veelkleurige ijsberg zaten te verorberen. „Goeden avond” groette Henk, die vond dat een Amsterdammer moest tonen dat hij wist hoe het hoorde. Roel broemde wat. „Ook goeienavond” zei een der meisjes, niet de blonde die Rod’s aandacht getrokken had die lepelde rustig verder en knikte alleen maar. Het irriteerde Roel. Maar al te vaak reeds had hij ondervonden, dat de burgerij de soldaat, al was hij dan „burger in uniform”, als een minder soort schepsel bleek te beschouwen. De slechte naam, die het krijgsvolk zich in vroeger eeuwen verworven had, leefde nog voort. En in deze stad hadden vroeger de huzaren gelegen, die geen heilige boontjes waren! Roel herinnerde zich nog een voordracht, die hij als jongen gedaan had, een dingetje van dominee Laurillard: „Daar stond bij de muur, in de hoek, een huzaar! „Verbeeld je, ik was als een doode!” Deze dames achtten zich blijkbaar óók te goed voor het soldaten volk. Nu, hij zou ze geen blik waardig keuren, overlegde hij, terwijl zijn blik verstolen gleed naar het blonde meisje, dat zo onaandoen lijk voor alles om haar heen, van haar ijs-coupe zat te genieten. Henk Rozeboom had van dergelijke minderwaardigheidscomplex en niet de minste last. Hij had de naam „succes bij de vrouwen” te hebben, en, vrolijke frans en gezellige prater die hij was, dit alles gevoegd bij een gans niet onknap uiterlijk, deed vele meisjes lachen, of ze wilden of niet, wanneer hij vrijmoedig het woord tot hen richtte of openlijk zijn bewondering deed blijken. De sneeuw die op het ogenblik dat we dit schrijven valt doet ons er niet op re kenen dat er dit weekeinde gevoetbald wordt, ook al was het dan de bedoeling dat het afdelingsvoetbal na een winter- reces van twee maanden er weer tegen aan zou gaan. WSE zou in dat geval aantreden tegen Gouderak, een lager genoteerde forma tie die echter nog wel tot een gelijkspel in staat moet worden geacht. Afwachten maar wat de winterrust de Waddinxve- ners heeft opgeleverd. Waddinxveen moet dan eindelijk de wedstrijd tegen Lekkerkerk spelen en liefst ook winnen om niet ten onder te gaan in de strijd om de laatste loodjes, waarin de hekkesiuiters zich duchtig roeren. Dat Bergambacht-zaterdag er beter voor staat hoeft nog niet te betekenen dat Waddinxveen bij voorbaat deze uit wedstrijd gaat verliezen. Sterker, een gelijkspel zien wij in deze strijd wel zit ten. Het zal leerzaam zijn om te zien of Be Fair ook tegen het gevaarlijke Her mandad in een jongere uitvoering zal verschijnen. Het lijkt een gok, maar daarvan moet het veilige, maar kansloze Be Fair het in dit kompetitierestant nu juist hebben. ze vanavond uit waren droegen ze niet de befaamde „kistjes” maar hun eigen zwarte hoge schoenen. Dan voelde je je tenminste nog een beetje mens, zei Henk. Ja, ze mochten zich gelukkig prijzen, dat ze in een stadskazerne lagen. Die arme stakkers in de Peel en aan de grens, ingekwartierd in boerendorpjes, hadden het veel minder, zo vertelde Roel iedere keer weer aan Henk, die alleen maar tevreden was geweest wanneer ze hem in een Amsterdamse kazerne hadden gestopt. Want deze stad, nou ja, had bijna hondderdduizend inwoners, maar wat was dat, vergeleken bij Mokum! I Het was nu om-en-nabij negen uur ’s avonds. Ze waren even in het militair tehuis gaan kijken, waar ze dikwijls kwamen, want veel geld om uit te gaan hadden ze niet. Maar meneer Bergema was er niet. Meneer Bergema was een leraar, die zelf een zoon in dienst had, bij de marine. En die zich geroepen voelde, wan neer hij de tijd had, zich te ontfermen over wat de kranten noemden „onze jongens”. Hij schaakte en biljartte met ze, kletste of boomde, en dikwijls noodde hij ze in zijn huis. Parkweg 117 was een bekend adres. Daar voelden ze zich weer burger. Mevrouw Bergema zorgde als ’n moeder, „zoals ik zou willen dat een ander voor mijn zoon zorgde” zei ze. Het was er gezellig en je vergat even de dienst. Maar meneer Bergema had het al verteld, hij ging ’n paar weken de stad uit. Dus vonden ze hem niet in het tehuis, en had het geen zin op Parkweg 117 aan te bellen. „D’r is geen kip te zien hier”, mopperde Henk. De enkele politie man die verveeld langs de etlages kuierde, rekende hij kennelijk niet onder het door hem genoemde pluimvee. Alles zit nog in de bios of blijft thuis” constateerde Roel. Landerig slenterden ze door de straat, keken uit gewoonte even naar binnen bij de Italiaanse ijssalon „La Venezia” of er soms nog krijgs makkers zaten. „Alleen maar twee grieten” constateerde Henk onverschillig. i Roel keek nóg eens. i „Nou ja” zei hij onder het verder slenteren „alléén maar ik zal jou vertellen vader, die ene, met dat blonde haar, nou, die zag er heel niet gek uit.” Ze keken elkaar aan. We willen niemand de illusie geven dat dit soort akties veel oplost, maar men moet ergens beginnen. Iedereen die wil meewerken vragen wij kontakt met ons op te nemen. Het groepje initiatief nemers is maar klein; de leeftijd varieert Zorg voor de wereld om ons heen eist dat we af en toe uit onze welvaartsstoel komen. We mogen niet blijven afwach ten tot anderen iets gaan doen want die anderen wachten ook, n.l. op ons. Onze verantwoordelijkheid moeten we uit drukken in aktiviteiten, in aktie. Hierbij denkt men licht aan rellen en het smij ten met stenen. Dit is een tragische mis vatting. Ten aanzien van het milieu be tekent aktie dat we bekendheid geven aan het schoonhouden van het milieu. Daarbij denken we bijvoorbeeld aan schoonmaakdagen, waarop sloten, par ken en straten een beurt krijgen, aan een aktie om auto’s die lang stil staan voor de hefbrug te pressen de motor af te zetten, etc., etc.

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 6