B en W en kommissie Posters het niet eens over zijn in Plastic afval een APPEL-SHIR TS BOEKENWEEK van 23 februari t m 4 maart van mei tot mei iiB Bloedig bont zijn onder wij sf inanciën gevaarlijke milieuverontreiniger Het gebruik van een aantal voedingsmiddelen in Nederland (I Pagina 4 MELK li ■Bi Een huwelijk in bezettingstijd 3 L. VAN SCHOOTEN In de STER-reklame kunt u ze regelmatig zien, maar ook op af fiches in de groentewinkel, bij de tandarts of op school staan ze afge- beeld: de jongens of het meisje in T-shirt met de opdruk „Snoep verstandig, eet ’n appel”. Deze reklamecampagne heeft zoveel succes dat er van alle kanten vraag ontstond naar de grappige shirts. Deze shirts zijn nu verkrijg baar bij uw groente- en fruitleverancier en mocht deze ze niet in huis hebben dan kunnen de T-shirts worden besteld via girorekening 34.34.00 van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen te Den Haag. Wel even de maat erbij vermelden. Er zijn al hele voetbalelftallen en schoolklassen uitgerust met de „Snoep verstandig, eet ’n appel”-shirts. Zorg dat u er snel bij bent. Prijs 5,-. KARNEMELK EN CHOCOLADEMELK KAAS BOEKHANDEL Veldwijk n.v. VLEES, VIS, GEVOGELTE EN EIEREN Het kollege van burgemeester en wethouders en de onderwijskomissie uit de gemeenteraad zijn het niet eens kunnen worden over het voorstel dat in de raadsvergadering van vanavond ter sprake komt over het ver lenen van voorschotten aan de bijzondere scholen in Waddinxveen en over de hoogte van het zg. ’bedrag per leerling’. MARGARINE, DIEETMARGARINE, HALVARINE EN BOTER Binnen het kader van de actie „Laat niet ais dank” wil de ANWB zich in samenwerking met de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer”, het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond, het Landbouwschap en de Unie van Waterschappen door middel van publikaties in de verschillende bondsperiodieken wenden tot alle gebruikers van plastic als verpak kingsmateriaal om te komen tot een zo groot mogelijke beperking van milieuverontreiniging door met na me plastic zakken. iliiiiiiii WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 16 FEBRUARI 1972. 8 llhlliiil door In 1969 werd als norm voor het uit keren van voorschotten aan bijzondere kleuterscholen een bedrag van 23,75 per leerling en van 1.290 per lokaal aangehouden. B en W én de kommissie vinden dit niet meer reëel, reden waar om het kollege voorstelt er 1.485 per lokaal en 27,50 per kleuter van te ma ken. De kommissie echter is van mening dat ook 1.485,bij lange na niet ge noeg zal zijn en stelt voor dit bedrag tot 2.000 te verhogen. B en W zijn bijzon der pessimistisch over de kans van sla gen die een dergelijk besluit bij de hoge re overheid heeft. „Heerlijk gewandeld vader?” vroeg Miep de Rooij de volgende avond. „Langs het strand, kind, het was verrukkelijk. Ik kon niemand mee krijgen. Moeder wou wat rusten en wat er in de tegenwoordige jongelui gevaren is” hij keek beschuldigend van Miep naar Tanja „lopen kunnen ze niet meer. Het is zoals de dichter zegt: machte loos mislijk nageslacht”. „De dichter had gelijk” lachte Mies „Tanja en ik hebben lekker gezeild, niet, Ta-ni-a?” Tanja lachte al haar witte tanden bloot. „En ik heb heerlijk „De Klop op de Deur” uitgelezen,” onthulde mevrouw De Rooij, met een jong gezicht onder prachtig staalgrijs haar. „Moeders helm” zei Mies. „Willen jullie niet es koffie?” informeerde ze. Op dat moment klonk de bel. Meneer De Rooij, die net bij de boekenkast stond, wuifde de anderen terug. „Ik doe wel even open maar wie kan daar zijn?” Hij wist het een minuut later, toen twee verbouwereerde lands dienaren hem aanstaarden. Meneer De Rooij staarde terug. Tieren!” „Dag meneer,” zei de vrijmoedigste van de twee. „Wij komen voor meneer Bergema.” „Voor meneer Bergema? Maar die is er niet.” dit jaar via extra kredieten weg te wer ken. De schoolraad en de inspekteur van het onderwijs zijn het met de zienswijze van het kollege eens, de kommissie ech ter niet. Dat geldt ook voor de vergoeding voor administratiekosten die dit jaar 8,50 zou moeten bedragen, maar die het kol lege inmiddels zelf al voorstelt naar 10 te verhogen. De kommissie wil ƒ11, me de door de overweging dat sommige scholen al 12,50 per leerling moeten neertellen voor de administratie. Dat wordt vanavond in de raad dus touwtrekken la de grootmetaal. Van de jongeren gebruikt meer dan 70% dagelijks melk. Bij de volwassenen is dit meer dan 50%, terwijl 5% geen melk gebruikt. Deze laatsten zijn waar schijnlijk degene die alleen melkprodukten gebruiken. Op de dagen waarop men melk gebruikt gebruiken de mannen gemiddeld 33,2 cl en de vrouwen 27,4 cl. De verdeling van de gebruikelijke hoeveelheid is nauwelijks afhan kelijk van de leeftijd. Er blijken regionale verschillen te zijn in de hoeveel heid melk die men gebruikt. In het Westen van het land vindt men de groot ste melkgebruikers. Ook de welstand heeft enige invloed op het melkgebruik. Zo wordt globaal gezien in de hogere welstandsgroepen iets meer melk ge bruikt. De grootte van de huishouding en de leeftijd van de huisvrouw heb ben weinig invloed op de hoeveelheid melk die gemiddeld per persoon per dag gebruikt wordt. Het gebruik van karnemelk is laag. Slechts 3% van de mensen gebruikt dage lijks karnemelk, terwijl 86% geen karnemelk gebruikt. Nog geringer is het gebruik van chocolademelk. 6% van de personen gebruikt ten minste 1 keer per week chocolademelk. Tenminste 70% van de mensen gebruikt dagelijks melk, karnemelk, chocolademelk, yoghur.t vla of pap. In het totaal gebruikt 50% van de bevolking minder dan de aanbevolen hoeveelheid. In 72% van de huishoudingen wordt dagelijks kaas gebruikt. De meeste kaas wordt of bij het brood gegeten en slechts weinigen gebruiken kaas in of bij de warme maaltijd. 30% van de personen gebruikt op een of meer dagen per week kaas tussen de maaltijden. De hoeveelheid kaas die gemiddeld per dag gebruikt wordt, neemt toe tot een leeftijd van 20 jaar en blijft daarna onge veer constant. De grootste kaaseters zijn de volwassen mannen. Zij gebruiken gemiddeld 25 g per dag. Bij het stijgen van de leeftijd zijn er meer mensen die dagelijks kaas gebruiken. Passage 145 Telefoon 2620 „Die woont hier toch?” „Ja zeker, die woont hierdie pléégt hier te wonen, zou ik willen zeggen. Maar meneer Bergema heeft veertien dagen z’n huis geruild met mij, en nu woon ik hier zolang. Had u meneer Berge ma dringend moeten spreken? Ik kan u z’n adres in Rotterdam wel geven?” „Nee meneer,” zei de militair die het woord voerde de ander hield zich bescheiden achteraf „dat is het nietmaar meneer Bergema kennen wij goed uit het militair tehuis en hij zei: jullie moet je hier niet in de stad lopen vervelen, als je zin hebt, kom bij mij een kop koffie drinken. Nou, toen zei ik tegen korporaal Meer man, dat is m’n vriend hier: het is hier zo’n dooie boel en in het tehuis is het ook om in slaap te vallen, gelukkig dat we even bij meneer Bergema kunnen aanlopen. Maar nou-ie er niet isnou, dan gaan we maar terug naar de kazerne. Neem ons niet kwalijk meneer, dat we u lastig gevallen hebben.” Roel luisterde met diepe en stijgende bewondering naar de stroom der redenen van Henk. „Nou maar,” zei meneer De Rooij hartelijk, „als je maar niet denkt dat ik in dat opzicht voor meneer Bergema onder doe. Wij hebben net de koffie bruin, en ik zou zeggen heren, doe je jassen uit en kom binnen. Dan zullen wij eens laten zien dat wij Rotter dammers de Bergema-traditie weten voort te zetten.” Henk aarzelde en zei schuchter: „Ach meneer, dat is reuze- aardig van u, maar wij willen u niet lastig vallen. U kent ons hele maal niet „Wie bij mijn vriend Bergema welkom is, is ook welkom bij mij. „Allons, enfants de la patrie kom d’r in. Geen maren alsje blieft, anders wordt de koffie koud.” ,,’t Is wel veel gezelliger dan die dooie kazerne,” gaf Henk toe, overwon zijn zichtbare schuchterheid en stapte naar binnen. Roel volgde hem, geslingerd tussen angstvolle verwachting en een bijna onbedwingbare lachbui, zoals Henk het versierde! „Vrouw,” kondigde de heer De Rooij aan, „we krijgen gasten. Meisjes, schrik maar niet, van dit ogenblik af ben jullie veilig! Hier is het leger!” Het bedrag per leerling bij het lager onderwijs is een ander struikelblok tus sen onderwijskommissie en kollege. Al enige jaren is er het streven om van dit bedrag ook de kosten voor de aanschaf van nieuwe leermiddelen te bekostigen, maar in de praktijk blijken hiervoor in de meeste gevallen aparte kredieten te worden aangevraagd bij de raad. B en W willen daarvan af door voor leermidde len 39 per leerling te geven. De kom missie wil echter maar tot 35,50 gaan, het oude systeem nog één jaar hand haven om dat alle eventuele achterstan den in leermiddelen voor het eind van Door 40-50% van de mensen eet op vijf of meer dagen in de week vlees, waarbij 90% meer dan 70 g en ruim 50% meer dan 100 g gebruikt. 55% van de mensen eet geen vis en 33% eet 1 keer per week vis. Als men vis eet, eet 75% meer dan 100 g. Van de geënqueteerden eet 15% 1 keer per week ge vogelte. Als men dit produkt eet dan eet 50% 200 g (vuil gewicht) of meer Het aantal keren per week dat men eieren eet stijgt met de leeftijd. Neemt men het gebruik van vlees, vis, gevogelte en eieren tesamen dan blijkt dat tenminste 70% dagelijks een of meer van deze produkten gebruikt. Ongeveer 10% eet minder dan 6 keer per week een van deze produkten. Elk jaar staan er tegen het eind van de winter koppen in de kran ten die de lezers laten weten dat er wéér een kwart miljoen zee- hondebaby’s zijn doodgeknuppeld in de Golf van St. Laurens. In Nederland heeft dat zo’n veront waardiging wakker geroepen dat er vorig jaar 60.000 mensen waren die protest aantekenden! Dé grote man die deze bloedige jacht tel kens weer opnieuw te lijf ging was Brian Davies, die in het boek „Bloedig bont” zijn soms bijna wanhopige strijd beschrijft Een eenling moest de strijd aanbinden tegen alle instanties, tegen grote houthandelaren, tegen de pelsja gers. Wat het idealisme van één man over de hele wereld kan los slaan, laat dit boek zien. Het Ca nadese ministerie van Visserij heeft eindelijk maatregelen getrof fen, maar of zijin staat zullen zijn een sinds eeuwen ingeworteld gebruik tegen te gaan, is nog een vraagteken. Wanneer binnenkort de kranteberichten weer gaan ver schijnen, geeft dit boek de nodige achtergrondinformatie. Het boek is met 24 foto’s geïllu streerd, voor een groot deel opna men die tijdens de jachten ge maakt zijn. De uitgevers stellen van elk boek dat er boven de 5000 stuks wordt verkocht één gulden beschikbaar voor het Internatio nal Fund for Animal Welfare, de aktiegroep van Brian Davies. lijk onklaar raken. De waterialaten van sluizen kunnen erdoor verstoppen en ook het machinaal reinigen van water gangen ondervindt veel hinder van de plastic materialen. Veel plastic afval komt tenslotte in de vaarwaters terecht en veroorzaakt een toenemende hinder voor de scheepvaart. Plastic materialen blijven veelal in het water zweven en worden daardoor ge makkelijk geraakt door de scheeps schroeven, waardoor een schip zijn voortstuwingsvermogen geheel of ge deeltelijk kan verliezen. Er zijn zelfs ge vallen bekend van schepen die niet meer konden stoppen omdat achteruitslaan van de schroef onmogelijk geworden was hetgeen een aanvaring tot gevolg had. Wanneer een stevige plastic zak zich om een scheepsschroef heeft gewikkeld is deze vaak zeer moeilijk te verwijderen. Ook koelwaterleidingen kunnen dan ver stopt raken waardoor voor duizenden guldens schade aan de motor kan ont staan. Motoren van vaartuigen met een gering vermogen kunnen in voorkomen de gevallen gemakkelijk afslaan, met als gevolg dat deze scheepjes hulpeloos ronddrijven en door grotere schepen overvaren kunnen worden wanneer deze niet meer tijdig kunnen uitwijken. Om te komen tot vermindering van de milieuverontreiniging door plastic zak ken hebben de ANWB, de KNWV en de Schippersvereniging „Schuttevaer” de medewerking gevraagd van de leveran ciers van kunstmeststoffen om op de zakken een dringend verzoek te laten drukken deze niet op de akkers achter te laten, maar deze te verzamelen en te verbranden. Het verheugde bovenge noemde organisaties dan ook te consta teren dat dit voor de Nederlandse Kunst mest Federatie, de nationale organisatie van industrie, import en distributie van kunstmeststoffen, aanleiding is geweest om de aangesloten leden aan te bevelen om bij de eerst volgende bestelling van plastic emballage daarop een dergelijk verzoek te laten aanbrengen. Inmiddels hebben enige leveranciers van kunstmeststoffen al aan dit verzoek voldaan. Omdat deze plastic materialen niet verteren en in steeds grotere getale wor den geproduceerd is er sprake van een toenemende milieuverontreiniging, zo wel te water als op het land. Steeds meer plastic zakken, flessen, afdekmateriaal en kledingstukken of resten daarvan ontsieren het landschap. Plastic is dan ook een ernstige milieuverontreiniger, die bovendien nog gevaarlijk kan zijn voor het vee. Dikwijls ziet men op plaatsen waar b.v. aardappelen of kuil- voer was opgeslagen nog lange tijd plas tic liggen. In het water gewaaid plastic afval veroorzaakt verstopping van dui kers en het komt regelmatig voor dat bemalingsinstallaties van de polders door deze verontreiniging geheel of gedeelte- Een dagblad maakte dezer dagen deze opmerking. En het is waar ook: Wij kunnen u een ruime keu ze tonen in verschillende prij zen. Voor het besmeren van het brood en voor het bereiden van gerechten wordt in 95% van de huishoudingen margarine gebruikt en in 19% boter. Hieruit blijkt dus dat in een aantal huishoudingen zowel boter als margarine wordt gebruikt. Van degenen die boter gebruiken is het merendeel ouder dan 45 jaar. 5,6% van de mannen en 7,4% van de vrouwen gebruikt dieetmargarine. De meesten van hen gebruiken eveneens margarine, boter en/of vet. Halva- rine wordt maar in 3,7% van de huishoudingen gebruikt. Onder auspiciën van de Voedingsraad is door het Nederlands Instituut voor Agrarisch Marktonderzoek gedurende de jaren 1966 t/m 1970 een onderzoek verricht naar het gebruik van een groot aantal voedingsmiddelen in Neder land. Het doel van het onderzoek was het verkrijgen van gedetailleerde ge gevens over het gebruik van de belangrijkste levensmiddelen door verschil lende bevolkingsgroepen. Deze gegevens zijn noodzakelijk voor het te voeren voedingsbeleid o.a. in verband met toevoegingen aan levensmiddelen. De enquête werd gedaan bij 2000 huishoudingen welke geografisch represen tatief over Nederland verdeeld waren. Het totale onderzoek omvat vier jaar- onderzoeken, waarbij gedurende 40 weken elke week het gebruik van de betreffende voedingsmiddelen bij 50 huishoudingen werd nagegaan. Hiervoor deden de huisvrouwen opgaaf van de hoeveelheden voedingsmiddelen die per gezinslid, gedurende een week thuis of elders maar van huis meegenomen werden genuttigd. Buitenshuis gekocht en genuttigd voedsel en voedsel dat aan personen buiten de huishouding werd verstrekt (b.v. koffie voor het be zoek) werd niet opgenomen. Omtrent het gebruik van een aantal voedings middelen zijn uit het onderzoek de volgende gegevens naar voren gekomen. KOFFIEMELK Uit de gegevens over het gebruik van koffiemelk blijkt dat 24% van de ge ënqueteerden dit produkt dagelijks gebruikt en dat 60% van dit produkt niet gebruikt. Kinderen gebruiken relatief weinig koffiemelk. YOGHURT Er blijkt een groot aantal mensen te zijn die geen yoghurt gebruiken. Per leeftijdsgroep zijn er meer mannen die geen yoghurt gebruiken dan vrouwen. Bij toename van de leeftijd zijn er meer mensen die geen yoghurt gebruiken, maar ook meer mensen die het dagelijks gebruiken. Van degenen die wel yoghurt gebruiken is het gemiddeld gebruik per dag voor mannen 4,8 cl en voor vrpuwen 4,6 cl. De regionale verschillen in het yoghurtgebruik zijn gro ter dan die in het melkgebruik. Zo wordt in het noorden duidelijk het meeste yoghurt gebruikt en in het zuiden het minst. De welgestelden eten in het algemeen wat meer yoghurt. De invloed van de welstand op het yoghurt gebruik is bij de mannen groter dan bij de vrouwen. In huishoudingen waar van de huisvrouw jonger dan 35 jaar is, is het gemiddeld daggebruik van yoghurt het grootst. Op zaterdag en zondag is het gemiddeld daggebruik van yoghurt geringer dan in de overige dagen van de week. Uit het feit dan in 37% van de huishoudingen dagelijks yoghurt, vla of pap wordt gebruikt en dat in 10-20% van de huishoudingen deze produkten kant en klaar gekocht worden, mag worden geconcludeerd dat in een aantal huishoudingen zelf vla en pap wordt bereid. Miep en Tanja keken verbaasd op. „Deze heren,” vertelde meneer De Rooiij aan het verzameld vrouwendom, „plegen bij Karei Bergema een kop koffie te kornet drinken. Nu troffen ze hem niet thuis, maar ik heb gezegd: wij hebben óók koffie.” „Natuurlijk,” viel mevrouw De Rooij bij, „kom d’r maar ia heren.” Henk stelde zich netjes voor. „Korporaal Roozeboom, en dit i’ mijn vriend, korporaal Meerman.” „En hier is mijn dochter Miep,” zei meneer De Rooij joviaal „en dit is haar vriendin, Tanja Faber.” Het was Miep die het eerst haar tegenwoordigheid van ge«> terug had. Terwijl Henk haar bescheiden de hand drukte, fluisterde za „Schoft!” „Roozeboom is de naam,” corrigeerde Henk onverstoorbaar. Tanja had een kleur als vuur, wat haar bijzonder goed stond vond Roel. Hij had het gevoel, dat hij zich verontschuldigen moest voor de krijgslist, maar toen zag hij haar ogen. Hij begreep dat V zich ontzaglijk inspande om het niet uit te proesten. Even later zaten de twee korporaals in makkelijke stoelen, mel een dampende kop koffie en een groot stuk boterkoek, terwijl me- neer De Rooij aan ’t zoeken was of hij nog niet ergens een ouwe sigaar voor de heren had. Het werd een benauwd kwartiertje voor de twee heren. Want terwijl meneer De Rooij nog eens uitlegde hoe het zat met de huls ruil, en Henk aandachtig en beleefd luisterde en commentaar gat wisten ze de blikken van de beide meisjes op zich gericht, die zich duidelijk vermaakten met de onschuldige gezichten van het tweetal Maar, vond Roel, ze namen het sportief en gaven geen kik. „U bent zeker Amsterdammer?” vroeg Miep opeens aan Henk poeslief. ,Hoe raadt u dat zo?” vroeg die onverschrokken terug. „O, dat merken wij Rotterdammers directdat tikje provin ciaalse, hè?” (wordt vervolg1» L, -

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 6