Marlies van der Hooft vrijwilligster Afrika Kookdemonstratie onder de boom Spreekuren nog 10 km wandelen? Kunt u Posters zijn in in Uitdaging aan iedere Nederlander en AF-centrum Zingen bij orgel „Extremisme (K/BURGERLIJKE STAND in Pagina 4 Koken Swabuli DE KERKEN NOD S BOEKHANDEL Veldwijk n.v. Door de „Stichting Nederlandse Vrijwilligers” wordt onder meer via advertenties een beroep gedaan op bouwkundige, werktuig bouwkundigen, weg- en waterbouwkundigen, boormeesters, elektro- nici, elektro-technici, landmeters, administrateurs, verpleegsters, leraressen huishoudkunde, maatschappelijk werksters, land- en tuin bouwkundigen en veeteeltdeskundigen om zich gedurende een twee tal jaren te verbinden aan het werk in één der ontwikkelingslanden, Filippijnen, Ivoorkust, Kameroen, Tanzania of Zambia. Een van de velen die aan deze oproep gevolg hebben gegeven, is Marlies van der Hooft, de 24-jarige dochter van Waddinxveens bur gemeester, die na de voor elke vrijwilliger geldende voorbereidings periode van twee maanden in Nederland, voortgezet met een training in het ontwikkelingsland zelf, begin november 1971 naar Afrika vertrok. Wij ontvingen van Marlies enkele reisverhalen die we op gezette tijden zullen publiceren. Onder het motto „Trim met het hele gezin” dagen de Nederlandse Sport Federatie en de wandelsportbonden iedere Nederlander uit om op zaterdag 22 april tien km te wandelen. In nauwe samenwerking tussen de gezamen lijke wandelsportbonden en -verenigingen en de Nederlandse Sport Fede ratie wordt in alle gemeenten van ons land een Nationale Trim-wandel- dag, waaraan door iedereen kan worden deelgenomen, georganiseerd. Wildpark WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 9 MAART 1972 Deze forum-avond, die beperkt zal blijven tot de behandeling van de onder werpen ’politiek extremisme’ en ’drugs’ is vrij toegankelijk, maar de organisatie rekent vooral op de belangstelling van de zijde van leerkrachten, jeugdleiders, bestuurders van jeugdorganisaties en de jeugd zelf. Gevonden: oranje looplamp, aktetas rode hoofddoek, aansteker, 1 brui# rechter dameshandschoen, groene woUeD winterwant, sleutelbos, smeedijzeren ring. 1 paar beige gebreide herenhandschoe nen, rood kinderfietsje. Verloren: zwarte damesglacé, sleutelbos gouden kindermonogramring, gouden broche, 1 portefeuille, sleutelbos, witte bontmuts, d.blauw bovenstukje van een broekpak, bruin lerensleutelétui. ONTMOETINGSKERK Maatschappelijk werkster Geref Keri' woensdag van 10 tot 11 uur. ANNE FRANKCENTRUM Maatschappelijk werkster: donderdag 16.30-17.30 uur. Maatschappelijk werkster NH-kerk: woensdag 9—10 uur. Pedi cure/Schoonheidsspecialiste eerste en derde dinsdag van de maand, 9 tot 12 uur. Hand- en spandiensten (noodhulp voor bejaarden en jonge gezinnen): elke werk dag van 8.30-9.30 uur, telefoon 5555. HET ANKER (Kerkweg 234) Maatschappelijk Werkster NH-Kerk maandag en dinsdag van 9 tot 10 uur; elke eerste woensdag van de maand van 19 tot 20 uur. Gezins-/bejaardenverzorging (Elzenhorst 7, telefoon 4896): Aanvragen om hulp: maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 9.30 uur. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Hoewel de volledige samenstelling van het forum momenteel nog niet bekend is, zullen in dit forum, onder voorzitter schap van burgemeester C. A. van der Hooft, in ieder geval zitting hebben de heer C. C. van den Heuvel, voorzitter van de Stichting Geestelijke Weerbaar heid, een bestuurslid van de Algemene Jongerenorganisatie Nederland ’AJON’ en mej. C. C. Kroes en de heer P. Boer namens de Waddinxveense jeugd. Een koor van de ’AJON’ zal enkele liederen zingen. in het midden een gaatje openlaten. Dit alles wordt afgeschermd door bamboe stokken en een rieten dakje. Mwense is een klein bush-dorp met wat winkeltjes, waar het allernoodzake lijkste te koop is. En ook een marktje, waar groenten en fruit uit de omgeving kan worden gekocht. Maar het gebeurt nog wel eens, dat de ene keer alles in Mwense te koop is en de andere keer to taal niets; vandaar die voorraadkamer, die in een bush-dorp gewoon noodzake lijk is om de etenswaren op te slaan, die in Mansa, waar we éénmaal in de paar maanden naar toe gaan, worden gekocht. Zondag 12 maart om negen uur des avonds wordt er weer gezongen bij het orgel in de Ontmoetingskerk. Passage 145 Telefoon 2620 De opbrengst zal wosden gebruikt om in steden en dorpen trim-parkoursea te bouwen. U wandelt zaterdag 22 april met het hele gezin een brok gezondheid bij el kaar, om straks wanneer de trim-baan klaar is verder aan uw konditie te wer ken. Van iedere gulden die u betaald om deel te nemen aan de Nationale Trim- wandeldag wordt vijf cent gebruikt voor de organisatie op regionaal niveau, twintig cent voor de plaatselijke rege- lingscommissies en de rest is voor uw trim-parcours, waarvan er verleden jaar maar liefst vijftig verrezen en waarvoor de animo onder het publiek groot blijkt te zijn. U ontvangt een speldje als herinnering, maar van veel, veel groter belang is het dat u al wandelend door Nederland een stuk fitheid aan uw konditie heeft toe gevoegd. ventaris behoren niet alleen de huishou delijke benodigdheden maar ook de stof fering; een paar stoelen, een tafel en bedden kregen we. De buitendeur van het huisje geeft onmiddellijk toegang tot de woonkamer. Aan de ene kant zijn twee deuren, die beide toegang geven tot een slaapkamer en aan de andere zijde van de woon kamer zijn deuren naar keuken en een berging. Kasten zijn in het huisje niet aanwezig, terwijl er ook geen plafond is te vinden (je kijkt direkt tegen het dak van golfplaten aan). Achter het huisje wordt een echt bush- toilet gebouwd. Dat houdt in: een gat in de grond met enkele takken bedekt, die Na een voorspoedige vliegreis via München, Rome en Napels landde het vliegtuig na onder meer gedurende twee uren over een ontzaglijke zandvlak te „de Sahara” geheten te hebben gevlo gen om 20 uur Ugandase tijd (18 uur Nederlandse tijd) in Entebbe (Ugan da). De vrijwilligers, die met de jas aan het vliegtuig hadden verlaten, verbaas den zich enorm over het vreselijk warme en vochtige weer; een temperatuur van 25 graden Celsius verwacht je ook niet om acht uur ’s-avonds! Om 23.45 uur (Afrikaanse tijd) bereik ten we het einddoel Dar es Salaam in Tanzania. Na een oponthoud van circa een uur vanwege douane-formaliteiten konden onze groep van tweeëntwintig personen vreselijk bezweet en moe zich met twee stationcars, elk geschikt voor acht personen, naar het hotel in Dar es Salaam, dat vijftien kilometer van het vliegveld is verwijderd, begeven. Dar es Salaam heeft één miljoen inwoners en minder goede winkels. De volgende middag werd onder een temperatuur van veertig graden Cel sius (hoewel het al twee maanden had moeten regenen, blijft de regen nog steeds uit) per stationcar de vier uur durende tocht naar Morogoro (’’eerste standplaats”) aanvaard. Een prachtige tocht, waarbij we volop van de schitterende natuur en het heu velachtige landschap met allerlei soorten bomen, waaronder palmen, katoenbo men en cocospalmen, konden genieten. De weg, die lijkt op onze Kanaaldijk alleen met veel meer gaten en hobbels voerde uiteraard langs diverse bush- dorpen, die vierkante cementen huisjes of huisjes van leem en klei te zien ge ven, waarbij de bevolking alles opvro lijkte door haar fel gekleurde kleding. Het appartement in Morogoro, waarin wordt gelogeerd, is een voormalig mis siehuis. Het grote huis met open wa randa’s, maar verder van enige luxe ver stoken ligt op een berg, zodat we een fantastisch uitzicht gewaarborgd hebben. Hoewel we allemaal in het begin moei te hadden met het klimaat went dit na een verblijf van een week al aardig. Het leven in Morogoro is sober maar erg gezellig. staan namelijk vaak mensen met groen ten en fruit, die gewoon op de mensen van de Under Five Clinic’s rekenen. En wij voelen ons dan op onze beurt ver plicht voor de gehele gemeenschap in te kopen. leiding hebben. Na een wandeling van twee uur bereikten we deze missiepost, waarbij een weeshuis, een kaarsenfa briekje en een drukpers behoorden. De kinderen worden verzorgd door toekom stige nonnetjes, die dus een soort voor opleiding volgen. Op de terugweg werd een flink eind door de bush gelopen, waardoor je pas echt voelt, dat je in Afrika verblijft! Een geweldig mooie tocht; erg woeste en wilde natuur en erg dor en droog. We wandelen langs diverse kleine dorpjes een tiental hutjes bij elkaar, waar een familie woonachtig is waarbij de uit nodigingen niet van de lucht waren. Aan deze vriendelijke verzoeken konden we echter niet voldoen, daar we voor don ker - om half zeven - binnen moesten zijn. Straatverlichting is er nu eenmaal niet. Vindt u dat teveel voor de kleine kin deren dan is vijf kilometer ook goed. Vertrokken wordt vanaf 10 uur in de morgen tot ongeveer 14 uur ’s middags. U loopt in uw eigen omgeving met vrienden en kennissen die met elkaar een weddenschap hebben afgesloten om die tien kilometer te lijf te gaan. Het kost u een gulden, dus tien cent per kilo meter, dat is ongeveer 15 cent goedkoper dan wanneer u de auto zoudt gebruiken. Op die dag namelijk worden in het ge hele land wandelparkoursen uitgezet door bossen, duinen en landelijke wegen, maar als het niet anders kan dwars door de steden, door parken en langs beziens waardigheden met de bedoeling om iedere Nederlander te laten bewegen. Wanneer alles volgens plan verloopt en waarom niet wanneer ruim 1200 mensen vanaf 4 maart a.s. met de orga nisatie van dit voor Nederland unieke en gigantische evenement bezig zijn dan zullen vele landgenoten op die dag voor een paar uur hun auto vergeten. Het wordt dan voor iedereen letterlijk en fi guurlijk een schone dag, waarop u zich weer bewust wordt van uw eigen lichaam en nadien gezeten in uw luie stoel het swingende ritme van die stevige wandel pas nog in al uw vezels voelt. Het best is de Nationale Trim-wandel- dag te vangen onder de slogan: „3 x 10 TRIM”. Tien kilometer wandelen in uw eigen tempo alleen of met uw gezin. De eerste drie dagen besteedden we aan het leren van Swabuli. Erg leuk maar ook moeilijk, maar beslist nodig om met de mensen te kunnen praten. De daarna volgende veertien dagen werden gewijd aan Engelse lessen en door de Afrikanen zelf te geven akkulturatie- lessen. Op de markt in Morogoro, zeer groot en erg gezellig, worden voornamelijk groenten en fruit verkocht. Ik zag kool, wortels, mais, mango’s, tomaten, spaanse peper, uien, bananen en dergelijke, maar ook bijvoorbeeld granen, kippen en kui kens. Er hangen op deze markt veel waslijnen met tweedehands kleren, die nadat zij gewassen zijn te drogen wor den gehangen om verkocht te worden. Je kunt heel goed merken, dat er bij na nog geen toeristen komen; alles wat er te koop is, is voor de bevolking zelf, die met tot het uiterste beladen bussen weer naar het dorp vertrekt. Het is on begrijpelijk, dat deze bussen hun eind doel veilig bereiken. De wijze, waarop de mensen gekleed zijn, is vaak een bezienswaardigheid; vrouwen met fleurige kleden om, vrou wen met jurken aan bij de ene oud en vuil en bij een andere precies het tegenovergestelde. De mensen rijn erg vriendelijk en gaarne bereid tot een ge sprek, wanneer ze bemerken, dat je Swa buli spreekt. Vanzelfsprekend zijn ze met ons al gauw uitgepraat, want onze woordenschat is nu ook weer niet zo groot. Een enorm groot probleem is het wa ter! Dat is er namelijk niet meer! Voor de Afrikanen betekent dat een grote ramp, vooral daar over een week de re gentijd ten einde is, zodat er het gehele jaar watergebrek zal rijn. Ze stoken daarom vuurtjes en toeteren er op los, terwijl er ook op een bepaalde manier geiten worden geslacht. Dit alles om re gen te maken. De volgende dag regende het dan ook, al was het niet voor lange tijd. Vanuit Morogoro bezocht ik onder meer een missiepost waar drie paters, die al ongeveer 25 jaar in Afrika werken, de Ook bezochten we een wildpark, dat tweeëneenhalf uur rijden van Moro goro verwijderd ligt. Hoe dichter we bij het wildpark kwamen hoe meer olifan ten, apen, herten enz. er te zien waren. Tijdens het uurtje rijden door het wild park zagen we onder andere leeuwen, zebra’s, nijlpaarden, buffels en verschil lende soorten vogels. Zo’n wildpark moet je niet vergelijken met een aangelegd park, hoewel er zeer waarschijnlijk wel regelmatig wordt gevoederd om de die ren op deze plaats te houden. Op 27 november reisden we vanuit Monogaro af naar Lusaka, een vlieg tocht van twee uur, terwijl het de vol gende dag naar Mansa, een autotocht van twaalf uur, ging. Mansa in Zambia is de hoofdplaats van de Luapula-pro- vincie en een klein, doch uitgestrekt stadje met een paar slordige winkels. Tanzania is in vergelijking met Zambia veel mooier. In Mansa moesten we tot begin janu ari stage lopen. In dit stadje, dat noch rekreatiemogelijkheden noch enig ander vertier kent, wonen de teamleider en een groot aantal vrijwilligers; in de gehele Luapula-provincie werken momenteel 33 vrijwilligers. Na de vijf weken stage, die bestaat uit het drie maal één week wer ken in een steeds ander distrikt en twee weken in een ziekenhuis, werd de stand plaats Mwense. Dat plannen er rijn om gewijzigd te worden, bleek al gauw. Na ongeveer één week stage in Mansa vertrok ik naar Mbereshi (vier uur rijden vanaf Mansa), omdat een daar werkende zuster, die precies hetzelfde werk verricht als waar voor ik in Mwense kom te staan, haar pols had gebroken. Ik arriveerde op 13 december 1971 in het ziekenhuis te Mbe reshi, dat midden in de bush is gelegen. De omgeving kenmerkt zich door een prachtige natuur - erg ruig en woest - met fantastische meren en ook mooie watervallen. Wat mij opviel was dat er niets bloeiends is te zien, maar de ver schillende kleuren groen geven een for midabel aanzicht. Het werk is voornamelijk afgestemd op het werken in Under Five Clinic’s (te vergelijken met konsultatiebureaus), die vanuit het ziekenhuis worden gerund. Deze Under Five Clinic’s worden in een hutje of iets dergelijks gehouden. Mee genomen worden vaksinaties, medicij nen, verband en kookmateriaal voor het houden van een kookdemonstratie, die onder een boom wordt gehouden, ge volgd door een praatje over gezondheid. De kinderen, die onderzocht rijn, rijn met deze kookdemonstratie goed af, want het resultaat mag door hen worden genuttigd. Het is een gehele beziens waardigheid deze kinderen te zien eten; fijn met de vingertjes een bordje pap opeten, terwijl de baby’s door hun moe ders worden gevoerd met behulp van een boomblaadje of iets dergelijks. De kliniek, waarvan het bezoek erg afhankelijk is van het weer (de moeders lopen soms vier mijl op blote voeten en het kind op rug voordat z ijop de plaats van bestemming zijn aangekomen), duurt meestal al van tien tot twaalf uur des morgens, terwijl je dan nog terug moet naar het ziekenhuis. Een reis die zo’n uur of drie in beslag neemt. Onderweg In het kader van de door de Stichting Geestelijke Weerbaarheid te houden pro- pagandaweek „Democratie en extremis me” voor de ’Rijn en Gouwe’-streek wordt in samenwerking met de Jeugd- kontaktraad Waddinxveen vanavond om 20 uur in de toneelzaal van het Anne Frankcentrum aan het Jan van Bijnen- pad een forumavond gehouden. Een dagblad maakte dezer dagen deze opmerking. En het is waar ook: Wij kunnen u een ruime keu ze tonen in verschillende prij zen. De Under Five Clinic’s kenmerken zich door een zeer gezellige sfeer; alle vrouwen schudden eikaars hand en bab belen van jewelste; rij zien elkaar waar schijnlijk alleen op een dergelijke dag en het is voor hen dan ook een uitje! De kindertjes zijn precies zoals in Neder land; ze rijn even lief en huilen even hard als de Hollandse kinderen, die op een konsultatiebureau verschijnen. Over de provincies verspreid in ieder district één - worden deze gezond heidscentra meestal uitgerust met en kele beddenaangetroffen. De mensen, die hiertoe meestal vele kilometers moe ten afleggen, kunnen een behandeling ondergaan, indien rij iets mankeren, in een gezondheidscentra of worden door gestuurd naar een ziekenhuis. De Luapula-provincie heeft acht dis- trikten, waarvan het Mwense-district er één is. Vanuit het gezondheidscentrum kreeg ik de supervisie over de in het distrikt werkzame Under Five Clinic’s. Na gedurende vier weken leuk ge werkt te hebben in Mbereshi en uiter aard een goed inzicht verkregen te heb ben in het werk, dat mij te wachten staat, vertrok ik op 7 januari naar Lu saka voor het volgen van een veertien daagse kursus om daarna naar het Mwense-district af te reizen. In Wwense waar ik inmiddels aan gekomen ben (het vertrek was bepaald op 20 januari) moet ik met nog een vrijwilligster een erg klein huisje, dat niet van water en elektriciteit is voor zien, betrekken. Ten behoeve van de zelf aan te schaffen inventaris word een bedrag beschikbaargesteld. Tot deze in- Brugkerk (NH): 9.30 uur ds D. van Vlij en 18.30 uur ds T. van ’t Veld. Wijkgebouw (NH): 9.30 uur ds J. van J Velden, Woerden en 18.30 uur ds D vj Vliet Bethelkerk (NH): 9.30 uur ds T. van l Veld en 17 uur ds J. Boogaard, WoerdJ Immanuëlkerk (NH): 10 uur ds N. jl Flink en 19 uur ds I. A. Peters, M Haag Kruiskerk (Geref.): 10 en 17 uur ds D.l J. Modderaar. Ontmoetingskerk (Geref.): 9.45 en 17 I uur ds B. Koekkoek. Remonstr. Gem.: geen dienst. Oud-Geref. Gem.: 10 en 18.30 uur te dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 17 uur di A P. Verloop. Volle Ev. Gem. Bethel Boskoop: 9.30 uu samenkomst; dinsdag 20 u. samenkomst St. Victorkerk (RK): 8 en 10 uur, ma. et za. 19 aur, di., do. en vr. 7.45 uur, wo 7.45 en 19 uur: H. Mis. Ontmoetingskerk (RK): 8.30, 11.45 J 18.30 uur, di. 9 uur, do. 19 uur, za. 9 et 19 uur: H. Mis. Jehova’s Getuigen: do. 19.30 uur bsdie- ningsschool, 20.30 uur dienstvergaderinj zo. 15.30 uur openbare toespraak, 16.30 uur Wachttorenstudie. Ondertrouwd: H. Danens en C. J. van der Graaf. Geboren: Willibrordus Martienus, zv. W M. de Haan en N. F. Verbree; Anthoo- nie Roelof Jan, zv. A. R. Bezoen en M Potuijt; Jeroen Alexander, zv. R. van Diem en H. L. Zuijdveld; Wilhelm Ja cobus Andreas, zv. A C. de Groot en E S. J. Niedermaier; Elisabeth Petroneüa Johanna, dv. I. M. van den Berkmortei en P. E. Simonis; Adrianus Jan, zv. H Visscher en A. van Dam. Overleden: Domburg, Willem, 73 jaar Gehuwd: A. C. van Hoven en M. H. Es- veldt; H. P. Schakel en A. C. Biesheuvel: P. W. Kloet en C. Treffers. Op het postkantoor in Moro goro bestelde ik aan het loket postzegels; de beambte knikte, dat hij mij had begrepen en ging tot mijn stomme verbazing ach ter rijn bureau ritten om met rijn werk verder te gaan. Hij kwam pas weer in aktie aan het loket tot de rij van wachtende mensen was aangegroeid tot aan de toegangs deur van het postkantoor. Onge duldig worden helpt in zo’n geval niet! Gewoon de mensen hun gang laten gaan en afwachten maar, is de boodschap! Vrouwen, die al lopend hun kinderen de borst geven, rijn om standigheden, waarvan je wel eens gelezen of gehoord hebt, maar die je nu in werkelijkheid riet en meemaakt. Indrukwekkend, maar vaak triest natuurlijk. Het feit, dat een politieman met een geboeide gevangene aan de kant van de weg staat te liften, is in Nederland ondenkbaar en niet te geloven! Als het geregend heeft, is de toestand van de wegen onvoor stelbaar. Eén grote modderpoel met vreselijke gaten. Maar zodra het één dag droog is, is het stof niet van de lucht! De winkels zijn vrij aardig, in die zin, dat je er veel alhoewel erg duur, over het algemeen drie maal duurder dan in Nederland kunt kopen. Uiteraard rijn de winkels niet met die in Nederland zoals de Passage in Waddinx veen - te vergelijken! Brieven rijn ongeveer drie we ken onderweg voordat rij op de plaats van bestemming zijn gear riveerd! Wat het werk betreft moet je overal de humor er maar een beetje van inzien, want je riet vreemde dingen, veel lachwek kends, maar toch ook veel trieste dingen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 6