Lezers schrijven Uitvoering Concordia Koopavond tot Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart Grote belangstelling bij diskussie met D ’66-top Ondergrondse kerk van mei mei Spreekuren W. Hoogerdijk winterkampioen MS FOTO-ALBUM gMH Pagina 4 Bewaar uw foto’s in een Boekhandel Veldwijk nv PAASKAARTEN Boekhandel Veldwijk nv Een huwelijk in bezettingstijd 8 L. VAN SCHOOTEN BURGERLIJKE STAND Hengelsport Op vrijdag 24 maart geeft de muziekvereniging Concordia zijn jaarlijkse muziekuitvoering. Behalve een zeer gevarieerd muziekprogramma met o.a. De Calife de Bagdad, Jozua en Rimbalzello, zullen ook de drumband en de majorettes deze avond voor een fraaie show zorgen. Na de pauze zal de goochelaar-conferencier Brockino met zijn hanunondorganist voor de aan wezigen optreden. Het programma bestaat uit: komisch goochelen, muzi kale act en buikspreken. Hierna blijven de bezoekers bijeen voor een ge noeglijke afsluiting o.l.v. Brockino en zijn medewerker. Gesprek In een met 150 man gevuld verenigingsgebouw vond op maandagavond een diskussie plaats naar aanleiding van het uitkomen van het advies van de „kommissie van zes” aan het permanent overlegorgaan van PvdA, D’66 en PPR, kortweg genoemd „het rapport kommissie-Mansholt”. De avond was georganiseerd door de afdeling Waddinxveen van D’66. Aanwezig waren o.a. de voorzitster van het hoofdbestuur, mevrouw Ruby van der Scheer, de voorzitter van de eerste kamerfraktie Bert Schwarz en de heren Hans van Mierlo en Arie de Goede, resp. voorzitter en lid van de Tweede Kamerfraktie van D.66. «‘ays: B WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 23 MAART 1972 door In verband met de Goede Vrijdag op 31 maart zullen de winkels op donderdag 30 maart ’s avonds tot 9 uur geopend zijn. In het zesde orgelconcert van de Her vormde orgelkommissie speelde Dirk Jansz Zwart een programma, dat was af gestemd op de lijdenstijd. Het was op vallend, dat Zwart soms duidelijk te kampen heeft met zijn achternaam. Gezins-/bejaardenverzorging (Elzenhorst 7, telefoon 4896): Aanvragen om hulp: maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 9.30 uur. De bewerkingen van zijn vader Jan Zwart werden met alle eerbied, die een zoon voor zijn vader kan hebben, ver tolkt. Deze romantische inslag klonk ook door in de bewerking over „O Lamm Eveneens op maandagavond (van 6 tot 8 uur) had een gesprek plaats in Café De Unie tussen hoofdbestuur, kamerleden, afdelingsbestuur en raadsfraktie over or ganisatorische vraagstukken. Er werd onder andere gesproken over de kom- munikatie tussen kamerleden, leden van provinciale staten en gemeenteraads leden. verslindende produktieprocessen nood zakelijk is. Tijdens zijn slotwoord kondigde de voorzitter van de afdeling Waddinxveen van D’66, de heer Breimer, aan dat hij kontakt met PvdA op zal nemen om, zo mogelijk samen met andere partijen, het gesprek in Waddinxveen voort te zetten over dit rapport. ,Zo, kinderen.” Tanja lachte haar moeder toe net iets voor haar, om hen zo te begroeten. Roel stond daar, een beetje aarzelend. „Nou waar blijf je” vroeg Tanja, „wou je alweer terug? Ben je zo verliefd op de dienst?” Hij lachte. „Moeder, dit is Roel. U kent hem natuurlijk al, maar u kent alleen sergeant Meerman.” „Ja, Roel is natuurlijk heel iets anders” ze ging hen voor naar binnen. „Ik zou liever willen dat u maar gewoon Roel zei” sprak de wak kere landsverdediger. „Dat zegt m’n moeder tenminste ook altijd. Al dat gesersjantik ben nu met verlof.” „Hoe laat moet je weg?” vroeg Tanja. „Met de trein van elf uur.” „Mooi, dan blijf je hier natuurlijk eten.” „Kan dat mevrouw? Geeft ik u niet te veel last?” Tanja’s moeder maakte een wegwerpende beweging. „Lést” zei ze minachtend. „Zo, bent u er weer?” informeerde vader Faber in de kamerdeur. „Roel blijft bij ons eten” berichtte Tanja alvast. „En zegt u ook alsjeblieft maar Roel, anders klinkt het zo visiteachtig.” Maarten Faber keek naar het gezicht van de jonge onderofficier. Verbazend, wat was dat ventje in een uur tijds veranderd. Het moest, zo prakkizeerde hij nuchter, onderweg voor elkaar gekomen zijn. Mevrouw Faber was in de keuken bezig om het maal toe te Ondertrouwd: J. Zaal en I. van den Berg; D. Sloof en M. G. Uittenbroek; H. M. van Geest en M. J. Bakker. Geboren: Hadewych Annemarie, dv. J. F. L. Hazelzet en G. A. C. H. Buur; Arie Pieter, zv. W. J. Verloop en A. van der Knijff; Angelique, dv. J. van Grie ken en M. C. Gibbon; Daisy Gerarda Maria, dv. H. P. M. van der Heijden en C. M. van Doorn; Gerrit, zv. G. Mar chand en J. H. de Kort; Sandra, dv. W. M. van Mourik en H. van Tongeren; Tjallien Hendrica Johanna, dv. G. ter Zweege en A. M. Oude Engberink; Ma- rijtje Johanna, dv. P. D. Oomen en E. Slappendel; Helena Huibertina, dv. P. Bremmer en A. M. Markus; Ineke Da nielle Alice, dv. J. H. van der Ree en A. Nijdam; Johanna Bianca, dv. K. de Jong en A. Kooistra; Linda, dv. A. J. van Rosse en D. Borg. Gehuwd: H. Danens en C. J. van der Graaf. Gevonden: rode step, 3 of 4 sleutels, 1 paar rode vistram wantjes, blauwe step, 2 fluwelen babyjurkjes, 1 wollen jurkje, maillotje, mutsje. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Deze rubriek etaat ter vrije beschikking van elke abonnee van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen o’ ~sn het recht op privacy te buiten gaar worden geweigerd tenen in de gehele wereld zijn één li- chaam. Noteert u het adres”, vervolgde Wurmbrand, „en wij sturen u de foto’s van hen, wiens tong is uitgesneden en de buik opengereten. Dit is misdaad!” On der doodse stilte legde daarop Wurm- brand de brief terzijde. Sabina Wurmbrand heeft het lijden van haar man gedeeld. Vorige week kwam de nederlandse vertaling gereed onder de titel: ’Richards vrouw’. Wan neer wij hiervan kennis nemen, dalen we af in de kommunistische wereld vol haat, intriges en lijden. Het is bijna niet te geloven, dat deze mensen de vrije wereld hebben bereikt en dé moed bezitten, de verdrukking van hun broeders luide uit te roepen. Het geheim ligt ongetwijfeld in de kracht van Hem, welke eenmaal Zelf helse angsten en pijn heeft geleden. Christus geeft kracht Hem na te volgen. Steenkool onder druk gaat schitteren. Terreur en martelingen zijn slechts de ene zijde van de waarheid. De liefde overwint, daarvan legt dit boek een rijk getuigenis af. „Wanneer gij in uw hart het lijden van Christus deelt,” aldus Wurmbrand, en als u met hen meevoelt, kunt u helpen. Er wordt hulp geboden aan de gezinnen van christen-martelaars. Koeriers weten de mensen tot in de verste gebieden te bereiken en pakjes te overhandigen. Be richten in de Sovjet-pers leveren het be wijs. De gehele wereld wordt bedreigd door het kommunisme, steun aan de ondergrondse kerk in kommunistische landen is daarom een zaak van levens belang. Voor informatie schrijve men naar: Administratie „Getrouw”, Frede- riksplein 24, Amsterdam-2, telef. (020) 248271, Postrekening no. 343961. N. BAKKER, Vijverlaan 11, Waddinxveen ANNE FRANKCENTRUM Maatschappelijk werkster: donderdag 16.30-17.30 uur. Maatschappelijk werkster NH-kerk: woensdag 910 uur. Pedicure/Schoonheidsspecialiste: eerste en derde dinsdag van de maand, - 9 tot 12 uur. Hand- en spandiensten (noodhulp voor bejaarden en jonge gezinnen): elke werk dag van 8.30-9.30 uur, telefoon 5555. HET ANKER (Kerkweg 234) Maatschappelijk Werkster NH-Kerk: maandag en dinsdag van 9 tot 10 uur; elke eerste woensdag van de maand van 19 tot 20 uur. ONTMOETINGSKERK Maatschappelijk werkster Geref Kerk woensdag van 10 tot 11 uur. Verloren: zilverkleurige ballpoint, zwar te portemonnee met inhoud, zilveren aansteker, 1 bruine schooltas met in houd, zilveren armbandje met naam- groene knipportemonnee, d.blauwe rode groene knipportemonne, d.blauwe rode witte zijden sjaal, groene suède porte monnee met inhoud, bruine portemon nee met inhoud. Het rapport signaleert de volgende ge varen die de mensheid bedreigen: 1. De dreiging van voedsel- en grond- stoffenschaarste. Door de snelle bevol kingsgroei en de daardoor veroorzaakte stijgingen van het gebruik van konsump- tiegoederen zullen grondstoffen zoals ijzer, koper en aardolie snel uitgeput ra ken. Voedselschaarste is eveens het on herroepelijke gevolg van een ongebrei delde aanwas van de bevolking. 2. Het al aan den lijve ervaren bederf van water, lucht en bodem kan bij voort zetting van de groei van de industriële produktie tot plaatselijke, regionale en uiteindelijk zelfs tot wereldwijde vergif tiging van het milieu leiden. 3. De steeds groter wordende kloof tus sen rijke en arme landen, hetgeen tot grotere politieke spanningen zal leiden. 4. De dreiging van massale vernietiging door de moderne wapens, die in steeds groter aantal worden geproduceerd en door een steeds groter wordend aantal landen. Tijdens de diskussie bleek dat het ge noemde rapport de problemen stelt zon der tot konkrete oplossingen te leiden. Dit laatste is ook niet de bedoeling. Het is een eerste politieke analyse van de wereldproblemen, waaraan volgens prof, dr. C. J. F. Böttcher, het Nederlandse lid van de Club van Rome, nu behoefte is. Het is noodzakelijk dat de genoemde problemen in brede kring bekend raken, en het rapport wil een leidraad tot dis kussie zijn. Tijdens de diskussie werd duidelijk dat, wil de mensheid een kans hebben om op lange termijn de dreigende ge varen te overleven, vermindering van de bevolkingsgroei en een ombuiging van de produktie naar minder grondstoffen Ds R. Wurmbrand en zijn vrouw zijn vorige week in ons land geweest en heb ben in enkele plaatsen op bijeenkomsten gesproken. Er was een massale belang stelling - ook vanuit Waddinxveen - in de Eusebiuskerk te Arnhem. Richard Wurmbrand de Roemeense predikant heeft veertien jaar in gevange nissen doorgebracht en is door de Noor se Zending voor tienduizend dollar vrij gekocht. De vrije wereld is thans bekend geworden met de gruweldaden van de kommunisten. Zijn boeken zijn bestsel lers en worden door de gehele wereld verspreidt. Er is reaktie gekomen en een vereniging opgericht: „Jezus voor de kommunistische wereld”, waarvan in meer dan dertig landen (waaronder ook Nederland) afdelingen bestaan. Toen de russen Roemenië bevrijdden van de Nazi’s, werden er kampen inge richt welke een wezenlijk bestanddeel vormden van de ekonomie. De kampen waren reusachtig groot met een perma nente bevolking van tweehonderdduizend mannen, vrouwen en kinderen. Allerlei mensen die niet pasten in de communis tische wereld gingen daarin voor herop voeding. Door zulke methodes ging de ’sociale rekonstruktie’ voort in alle sateliet-landen. De staat deed wat hij wilde en publiceerde wat hij wilde. Er kwam geen woord in de kranten over de rechtzaken en vonnissen. Alleen maar gelukwensen aan de regering, die voor alle mensen werk vond. Niemand weet hoevelen er in deze kampen zijn omge komen, maar het moeten er duizenden zijn. Zij maakten de dagen vol met vol slagen nutteloze arbeid te verrichten. ,Zo gingen we” - aldus Wurmbrand - „nadenken over de zin van het leven. Allerlei afwisseling in het leven zijn ijdelheden, tenzij je het eigendom bent van Christus: Hij geeft blijdschap.” Toen de kommunisten aan de macht kwamen in Roemenië werden er tien duizenden in gevangenissen gezet, in cel len tien meter onder de grond. „Met één sneedje brood per week verloren wij onze t ijd niet aan eten,” vervolgde Wurmbrand. Christendom is het tegen deel van naïeve aktiviteit. De kommu nisten leerden ons een nieuwe manier van bidden nl.: luisteren! Toen onze geest was verdonkerd door de drugs en hersenspoelingen en wij verloochend wa ren aan alle begrippen over de waar heid, openbaarde zich de God der Waar heid aan ons. Wij hoorden de stem van God en de muren glinsterden als dia manten. Wij hebben christenen gezien die letterlijk dansten van vreugde. Je bent geslagen en je hebt je in jaren niet kunnen wassen. Zo konden wij onze fol teraars en oppassers de boodschap van de vreugde van Christus geven”. In Califfomië ontving Wurmbrand een schrijven van de Ned. Herv. Gemeente te Arnhem waarin men hem verzocht niet over politiek te spreken. Wurm brand hoopte dat God hem er voor mocht bewaren zich met de politiek in te laten, en vervolgde: „Uw land kent drie oorlogsmisdadigers, de drie van Breda. Zijn dit politici of moordenaars? Toen de Duitsers Nederland binnenvielen, wa ren dit politici of dieven? Toen de Rus sen Tjecho-Slowakije binnenvielen, wa ren het politici of dieven of moorde naars? Ons antwoord moet niet zijn een brief, maar tranen over uw broeder wel ke wordt gemarteld en vervolgd. In Chi na worden jonge mensen in het graf ge smeten en levend begraven. Toen wij met gummiknuppels op onze voetzolen wer den geslagen, schreeuwde onze tong omdat zijn van één lichaam is. De Chris- De hengelsportverenigiiig Waddinxveen hield zaterdag de laatste wedstrijd van de winterkompetitie. Er werd gevist in de Hollandse IJssel. De vangst was bijzon der goed. Dertien hengelaars haalden 188 stuks maatvis uit het koele nat met een totale lengte van 3159 cm. De uitslag van de wedstrijd is als volgt: 1. J. v. Egdom 628 cm 36 st; 2. W. Hoo gerdijk 603 cm 35 st; 3. N. Hoogerdijk 450 cm 26 st; 4. N. de Graaf 319 cm 18 st; 5. P. Hofman 233 cm 14 st. Meeste vis J. van Egdom 36 st. Grootste vis N. de Graaf 32 cm. De winterkompetitie van de H.S.W. is nu geëindigd. Winterkampioen werd na een spannende kompetitie W. Hooger dijk met 2113 cm en 31,72 pt. De deel name was heel goed. Dertien hengelaars waren regelmatig present. De eindstand is geworden: 1. W. Hoo gerdijk 2113 cm 31,72 p.; 2. C. Broer 1430 cm 22,23 p.; 3. J. van Egdom 1362 cm 20,35 p.; 4. M. Hoogerdijk 1221 cm 14,64 p.; 5. N. Hoogerdijk 985 cm 10,36 p.; 6. W. T. Hidding 867 cm 11,08 p. Eindstandmeeste maatvis om de I Hoogendoomprijs: 1. W. Hoogerdijk 127 st; 2. C. Broer 86 st; 3. J. van Egdom 81 st; 4. M. Hoogerdijk sr. 74 st. Eindstand kompetitie grootste vis: 1- N. de Graaf 32 cm; 2. K. Stolker 28 cm, 3. W. Hoogerdijk 27 cm. Brugkerk (NH): 9.30 uur ds J. R. Cupe- rus, Waddinxveen; 18.30 uur ds J. van den Heuvel Wijkgebouw (NH): 9.30 uur ds J. van den Heuvel; 18.30 uur ds T. van ’t Veld Bethelkerk (NH): 9.30 uur ds T. van ’t Veld; 17 uur ds L. Kievit, Gouda Immanuëlkerk (NH): 10 uur ds N. J. Flink; 19 uur ds M. C. Koole, Den Haag Kruiskerk (Geref.): 10 uur ds J. J. Oran je, Heemstede; 17 uur ds B. Koekkoek Onünoetingskerk (Geref.): 10 uur ds B. Koekkoek; 17 uur ds J. J. Oranje Remonstr. Gem.: geen dienst Oud-Geref. Gem.: 10 en 18.30 uur lees- dienst Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 17 uur ds A. P. Verloop. Volle Ev. Gem. Bethel Boskoop: 9.30 uur samenkomst; dinsdag 20 u. samenkomst. St. Victorkerk (RK): 8 en 10 uur, ma. en za. 19 aur, di., do. en vr. 7.45 uur, wo. 7.45 en 19 uur: H. Mis. Outmoetingskerk (RK): 8.30, 11.45 en 18.30 uur, di. 9 uur, do. 19 uur, za. 9 en 19 uur: H. Mis. Jehova’s Getuigen: do. 19.3Ó uur bedie- ningsschool, 20.30 uur dienstvergadering; zo. 15.30 uur oppnbare toespraak, 16.30 uur Wachttorenstudie. Geref. Gem. Boskoop: 9.30 en 18 uur ds L. Huisman, Vlaardingen Geref. Gem. Gouda: 10 uur dienst des Woords; 19 uur ds R. Boogaard, Leiden Geref. Gem. in Nederland (Gouda): 10 en 18.30 uur ds F. Mallan Tanja haastte zich naar de keuken. Hij heeft me nog niet eens gezoend dacht ze. En eigenlijk vond ze dat juist leuk. Toen Tanja die avond thuis kwam, nadat ze Roel naar de trein had gebracht, vond ,ze haar vader en moeder nog op. „Kind” zei Maria Faber, „Wat heb je ons nu toch helemaal over- donderd. Wij wisten er toch totaal niets van. Had je nu niet er was even gekrenktheid in haar toon. „Lieve schat” zei Tanja blij „ik wist er zelf ook niks van.” „Wét Vader Maarten stopte zijn pijp en knipoogde. „Moeder, geloof me', ik heb die jongen tweemaal ontmoet en hij heeft me éénmaal een brief geschreven. Er was niets tussen ons Maar ik mocht hem wel en hijhij mocht mij erg graag. Maar hij deed helemaal niet verliefd, ook niet in zijn brief. We waren eigenlijk alleen maar goede vrienden geworden als je het zo noemen mag na zo’n korte kennismaking. Maar ik wist dat het bij hèm anders was hóe ik dat wist „Dat vóélt een vrouw” stelde moeder Maria tevreden vast fflel een superieure blik naar de man van het gezelschap. Vader Maar ten lachte en zweeg. „En toen ik hem daar vanavond bij kantoor zag staan en toet ik zijn gezicht zag toen hij mij zagtoen was ik opeens zo blij. En dat waren we allebei.” „Twee blije kinderen” zei haar vader glimlachend. „Ja dat zegt u goedtwee blije kinderen. En waarom we zo blij waren wisten we zelf nieten zo hebben we gelopen en pas hier thuis, toen u allebei even weg wastoen heeft-ie nt£ gevraagd, of ik wat om hem gaf hoevéél ik om hem gaf, en toet heb ik gezegd: Genoeg.” „En ben je daar zéker van” vroeg haar moeder. „Ja, daar ben ik zeker van.” ,JEn ben je ook zeker van hém” informeerde vader Maarten. O ja van hém? Zo zeker als wat.” Opeens stonden de twee tegenover elkaar, vader en dochter. „Meisje” zei Maarten Faber moeilijk, zijn arm om haar heen „*e zijn zo blij voor jou maar straks raken we je kwijt.” „U raakt me nooit kwijt, en u krijgt er een zoon bij” wist Tanja en haar ogen straalden „U hebt toch altijd zo naar een zoon ver langd?” Gottes, unschuldig” van Joh. Seb. Bach waar ze beslist minder op zijn plaats was. Preludium in b klein van Bach kreeg een goede uitvoering, terwijl het vijfde concert van Haendel (F-dur) voor al in het laatste Allegro wat al te na drukkelijk over de toehoorders werd uit gegoten. De Toccata van Th. Dubois was een openbaring, daar kwam een heel andere Zwart om de hoek, die evolueert naar andere stijlen. De wat matige opkomst heeft de solist in ieder geval niet ge stoord, de algemene indruk was, dat het concert goed werd gebracht. Alleen moet me één ding van het hart: bij alle kerk- orgelbespelingen worden we geconfron teerd met een serie missers, niet alleen in Waddinxveen, en niet alleen bij de minder bekenden uit het gilde, integen deel zelfs. Leggen de heren hun norm te laag, of heeft dit soort concerten toch niet die aandacht van de solisten, die het luisterend publiek verwacht? Het is niet aan te nemen dat deze musici de minderen zouden moeten zijn van hun kollega’s uit de lichte muziek, maar in de praktijk is het verschil hinderlijk voel baar. bereiden, haar man zei dat hij nog een noodzakelijk iets boven moest doen. Tactvol lieten ze het tweetal alleen. „Fijne mensen” zei Roel „je vader en je moeder.” „Vind je? Blij dat je er ook zo over denkt.” Kan ook eigenlijk niet anders” stelde hij vast en zijn ogen richt ten zich weer op haar gezicht. „Zit me toch niet zo aan te kijken” weerde ze lachend af. t Tk kan het me gewoon niet indenken, dat ik hier nou heus zit, tegenover jou in deze stoel, dat ik met jou door de straten heb gelopen „En nog wel hand in hand.” „Ja ook dat nog. Betekent dat iets voor jou?” „Zeg, denk je dat ik met iedereen hand in hand loop?” „Met wie dan wel?” Ze kleurde, aarzelde. „Zeg het nou, Tanja. Alléén met mensenwaar jewaar je iets om geeft?” „Ja” zei ze zacht, .alleen met mensen waar ik iets om geef.” „Dus je geeft wat om mij.” „Natuurlijk geef ik iets om jou, anders deed ik het niet.” „Hoeveel geef je om me?” Ze begrepen allebei hoe die stuntelige vraag voor hen beiden beslissend was. Tanja kneep haar handen samen. Het was allemaal zo onverwacht, zo verschrikkelijk onverwachtmaar was ze niet gekblij geweest toen ze hem daar zo zag staan? Zou ze dan tóch „Toe Tanja smeekte de jongen. „Hoeveel geef je om me.” Opeens zag ze hem recht aan, en haar gezicht was bleek. „Genoeg” zei ze. Hij zat daar, voorover gebogen, zijn ellebogen op de knieën, en zijn ogen lieten haar niet los. „Jijjij lieverdo Tanja, ik kan het je nu wel zeggen van die eerste keer af, dat jij daar in die ijsbar zo onverschillig je ijs zat op te lepelen „Ja hè” lachte ze opeens, bevrijd „hardstikke gereserveerd.” „Ja en toen dacht ik hoe het zijn zou, als jij tegen mij eens niet meer gereserveerd zou zijn.” „Wou je de ijsberg laten smelten?” vroeg ze met iets van argwaan. „Jij een ijsberg! Je kunt niet eens goed doen alsof!” „Tanja!” riep Maartje Faber uit de keuken. „Kind, alsjeblieft, kom me even helpen. Ik kan niet door de deur.” 35*'

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 6