Zambia Marlies van der Hooft m met TiP LP Vuil, vuiler, vuilst Heitje karweitje Burgerlijke stand Spreekuren Jaarvergadering Hervormde scholen WILLEMS DEJONG/k TOYOTA BOAT? I „Een chaco-strijkijzer gloeiende kooltjes v\ dezew V erkoopmiddag Orgelzang DONDERDAG 6 APRIL 1972 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 3 Belevenis van de week In Mwense VOOR WADDINXVEEN A A G EN HUI Eg Vrijdag 14 april Bedrijfsweg Alphen a/d Rijn-(01720) 7 55 79 MM (Advertentie) 1 7" (Advertentie) ij De bejaardensociëteit, die als altijd wordt geleid door de Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening in Waddinxveen, houdt op zaterdag 8 april een verkoop- middag in de grote zaal van het Anne Frankcentrum. Aanvang 14.30 uur. Mijn eerste werk in het Mwense-dis- trikt bestond uit het gedurende drie da gen met een zuster werken en verkennen in de omgeving. Zo werd Mutipula - een klein dorpje, midden in de bush - be zocht, waar in een klein gebouwtje iede re dag polikliniek wordt gehouden. De staf van een dergelijk ’Punal Health Centre’ bestaat over het algemeen uit vier personen, te weten: een medical as sistant (hoofd van het centrum, die de kliniek runt), een dresser (een meisje, dat hem helpt met het geven van behan delingen), een Under Five-helper (een meisje, dat een training van een maand ene kant de distrikts-sekretaris aan de andere kant de bezoek(st)er met daar tussenin drie grote aanelkaar geschoven tafels! Het is een zalig land ondanks de vele problemen en moeilijkheden waar veel van uit gaat, ’s Avonds hoor je niets anders dan het geluid van vogels en krekels en zie je de bomen of hun Zondagavond 9 april om 21 uur is ieder weer welkom in de Ontmoetings- kerk waar gedurende een half uur zal worden gezongen bij orgelmuziek. De aktie Klien is vast niet over bodig. Eén van de grootste vang sten was een heuse scooter. Ook het kontakt, dat ik had met een hoofdman van een dorpje, dat ongeveer vijftien kilometer van Mwense ligt ver wijderd, om het daar gelegen kerkje (eigenlijk meer een hutje met aan de grond vastgemaakte cementen bankjes) éénmaal per veertien dagen te mogen ge bruiken voor het houden van een Under Five Clinic, was een belevenis op zich. Je wordt binnengelaten in een heel donker hutje alles heel armoedig en primitief en je doet heel beleefd en Met bakfietsen vol werd het vuil afgevoerd. nadat de hoofdman het betreffende voor stel heeft geaksepteerd, ga je na vele malen „Nato tela Sana” (Dank U wel) gezegd te hebben weer weg. Het leven in een ontwikkelingsland heeft zo’n bepaalde problematiek, dat je het pas begrijpt wanneer je er zelf mee gekonfronteerd wordt. Je vraagt je wel eens af waar de Nederlanders zich druk om maken wanneer je de problemen hier ziet: geen benzine, geen vervoer, geen eten, enzovoort. De mensen leven hier zo anders. Voor velen niet meer voor allen is alleen werken, eten en slapen belangrijk! Ik zou de lezers van deze artikelen twee boeken willen aanbevelen: „Trank you bwana, graag gedaan” - geschreven door Kees Hartog (een in Zambia ge werkt hebbende vrijwilliger) en uitgege ven door C. de Boer Jr. te Bussum en „Gewoon in het ongewone” - geschreven door Anne Rutgers van der Loeff en uit gegeven door Ploegsma te Amsterdam. CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK Jul. v. Stolberglaan: ma wo en vr 14.30 lot 17.30 u en 18.30 tot 20.30 uur; di 10 tot 12 uur. St Victorstraat: di en vr 19 tot 21 uur, do 15.30 tot 17.30 uur. Anne Frank-centrum: di en vr 14.30 tot 17 uur en 18.30 tot 20.3° uur, wo 18.30 tot 20.30 uur. Zaterdag 8 april Verkoopmiddag bejaardensoos, Anne Frankcentrum, 14 uur Vrijdag 7 april Platenbal voor Gouwe-jeugd (13-16 jaar) klubhuis De Paddestoel, Lijsterbesstraat, 20.15 uur Heitje Karweitje Postzegelruilbeurs, Burgerhal Stadhuis Gouda, 19-21 uur Zaterdag 8 april Heitje Karweitje Zondag 9 april Zingen bij het orgel, Ontmoetingskerk, 21 uur Dinsdag 11 april Jaarvergadering Herv. schoolvereniging, wijkgebouw Esdoomlaan, 20 uur Jubileumfeest Plattelandsvrouwen, Florida Boskoop, 9.45 uur Woensdag 12 april Orgelconcer Klaas J. Mulder, Bethel- kerk, 20 uur Concert leerlingen Kon. Conservatorium Den Haag, Burgerhal Ctadhuis Gouda, 21 uur Zaterdag 15 april Opening zwembad Sniepweg, 7 uur Woensdag 19 april Bijeenkomst NCVB, geref.ver.geb. Stationsstraat, 19.45 uur Donderdag 20 april ’Der Bettelstudent’ door Utrechts Operette Gezelschap. Goudse Schouw burg, 20 uur Dinsdag 11 april houdt de Vereniging tot stichting en instandhouding van her vormde scholen te Waddinxveen in het wijkgebouw aan de Esdoornlaan, aan vang 20 uur, haar jaarvergadering. Op de agenda staan naast de gebruike lijke jaarverslagen een voorstel tot wijzi ging van de statuten. De bestuursleden N. Bakker, J. Dankers en J. G. Jansen zijn aftredend maar herkiesbaar. ANNE FRANKCENTRUM Maatschappelijk werkster: donderdag 16.30-17.30 uur. Maatschappelijk werkster NH-kerk: woensdag 910 uur. Pedicure/Schoonheidsspecialiste: eerste dinsdag van de maand, 9 tot 12 u. Dames- en herenkapper: donderdag 9-12 uur Hand- en spandiensten (noodhulp voor bejaarden en jonge gezinnen): elke werk dag van 8.30-9.30 uur, telefoon 5555. HET ANKER (Kerkweg 234) Maatschappelijk Werkster NH-Kerk: maandag en dinsdag van 9 tot 10 uur; elke eerste woensdag van de maand van 19 tot 20 uur. Gezins-/bejaardenverzorging (Elzenhorst 7, telefoon 4896): Aanvragen om hulp: maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 9.30 uur. Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: ONTMOETINGSKERK Maatschappelijk werkster Geref Kerk woensdag van 10 tot 11 uur. GROENE KRUIS (Stationsstraat 12) op werkdagen open van 13.15 tot 14 uur en van 18 tot 19 uur, o.a. voor het af halen van verplegingsartikelen. 1 BORN ON THE BAYOU - Creedence Clearwater Revival 2 IT DOESN’T MATTER - Manassas Allernieuwste L.P. MACHINE HEAD Deep purple” 17,50 Het reisverhaal van Marlies van der Hooft, waarvan u in eerdere edities van onze krant heeft kun nen kennis nemen, wordt vervolgd met het vertrek vanuit Lusaka naar de standplaats Mwense. schaduwen. Heel in de verte hoor je dan in een dorpje gezang en tromgerof fel. Dat is heerlijk. Daar geniet je van! Zo’n zang-dansavond, die ik een keer bijwoonde is een machtig gezicht en ge hoor. Op een vraag wat een en ander te betekenen had, kreeg ik als antwoord, dat hierdoor geprobeerd wordt de slech te geesten te verdrijven. Dit leeft nog heel sterk in dit land! 1 THE TALK OF ALL THE USA - Middle of the Road 2 POPPA JOE - The Sweet 3 ALS HET OM DE LIEFDE GAAT Sandra Andres 4 FREEDOM - Max Kathie Kissoon 5 SON OF MY FATHER - Chicory Tip 6 DON’T TURN ME LOOSE - Greenfield and Cook 7 INKPOT - Shocking Blue 8 LOOK WOT YOU DUN - Slade 9 APRèS TOI - Vicky Léandros 10 BEG STEAL OR BORROW - The New Seekers De reis per auto naar Mansa in het Mwense-distrikt, dat overeenkomt met een vijfde deel van Nederland, werd we gens hevige regenval gedurende één dag uitgesteld tot 21 januari. Om half zeven ’s-morgens vertrokken we, de grens met Congo werd - dankzij een teerweg - om tien voor twaalf bereikt, waarbij de keus tussen betaling van één kwacha (circa vijf gulden) of wachten tot twee uur niet moeilijk was! Voor de douaniers namelijk is een schafttijd bepaald van twaalf tot twee uur. Dat zij deze schaftijd hebben ver ruimd, moe uiteraard op de koop wor-- den toegenomen! Tijdens deze schafttijd is het altijd mogelijk de grens - naast het betalen van één kwacha als tol - tegen betaling van één kwacha te passeren. Deze mogelijkheid werd gaarne aan vaard. Om één uur was de tegenover liggende grens bereikt, waarbij eenzelfde keuze-mogelijkheid aanwezig was. Nu - de reis was voorspoedig verlopen, zodat tijd geen rol meer speelde - kozen we voor het wachten tot twee uur! Tijd is geld, maar we moeten zunig met geld omspringen! Om vijf uur kwamen we in Manmsa. De volgende dag werd de auto weder om volgeladen om naar de standplaats Mwense te vertrekken. Mwense is een uitgestrekt dorpje, dat onder meer een postkantoor, vier winkels en een bakke rij telt. Men moet zich hiervan niet te veel voorstelling maken; zo bestaat de postbox in het postkantoor uit een doos, terwijl ik bij het brood van de bakkerij moest denken aan het zand, dat de maag schuurt! Aan de voorkant van het huisje, waar in een andere vrijwilligster en ik ons ves tigden, is aan de overzijde de zeven klas sen tellende primary-school geplaatst, terwijl aan de achterkant van het huisje een prachtige vallei met veel bomen en woest gras is gelegen. De kinderen van de primary-school blijven altijd wel even voor het huisje stilstaan vanwege die twee blanke meisjes, die er wonen. Er komen echter ook konstant - het voor deel om midden in de bush te zitten - Afrikaanse kinderen binnen, die aller eerst een tijdje blijven staan kijken en dan proberen een gesprek aan te knopen. Deze meisjes - ongeveer zestien jaar - hebben over het algemeen twee jaar se condaryschool achter de rug en spreken Engels. Vanwege het golfplatendak is het huis je overdag een broeinest, terwijl bij re genval konversatie door het hevige la waai dat de regen op dit dak veroor zaakt onmogelijk is! Veel last van onge dierte hebben we niet, hoewel er af en toe wel eens een hagedis door het huisje loopt. Vanuit Mansa hadden we een hond meegenomen, waarvan het bezit beslist noodzakelijk is. De deuren sluiten n.l. niet. Enkele dagen na de „installatie” van het woninkje namen we een huis jongen - Mwila genaamd en zestien jaar oud - in dienst voor het schoonhouden van het huis (afwassen, vloeren vegen, wassen e.d.) en voor bewaking van onze spulletjes. Zo’n jongen heb je nodig, om dat in de avonduren veel administratief werk en voorbereidingswerk moet wor den gedaan, dat door het de gehele dag van huis zijn niet op een ander tijdstip kan worden verricht. Over het algemeen is er in Mwense geen vlees en melk te koop, behalve - zoals onlangs gebeurde - als er een in stukken gesneden koe naar de markt wordt gebracht en na keuring door de vleeskeuringsdienst te koop wordt aan geboden. We zullen dan ook kippen gaan houden om verzekerd te zijn van eieren. Het is niet verwonderlijk om gedurende een tijdje iedere dag dezelfde groente te moeten eten; er is eenvoudig geen ande re groente voorradig. Ik schrijf deze brieven voorlopig bij kaarslicht, een pe troleumlamp ligt in het verschiet. We hebben ook een chaco-strijkijzer, waar van gloeiende kooltjes het hoofdbestand deel vormen. Ondertrouwd: N. van der Eijk en H. A. Bins. Geboren: Ilse Suzanne, dv. J. A. Welle- man en A. A. Voordijk; Karen, dv. K. Weeder en J. van ’t Hof; Michael Jo hannes Antonius, zv. F. J. M. Compeer en A. Y. Bastiaansen; Christina Maria Josephina, dv. J. J. Vink en E. M. A. Spruijt; Sandra, dv. A. H. Stuurman en F. A. van der Krans; Esmeralda, dv. J. de Gelder en C. van Veen; Cornelia Henriette, dv. D. S. van Eek en H. Bij- ker; Jelle Martijn, zv. J. Kok en J. A. E. van Leuven; Winny Catharina Francis- ca, dv. L. F. van Went en Y. W. G. Rietveld; Bart, zv. F. Kerver en A. E. J. van Arenthals; Derk Jan, zv. G. Seppen- woolde en M. Pors; Robert, zv. R. van Maaren en W. J. Willink; Eline, dv. P. E. Brakel en F. W. van Wijk; Alexander, zv. P. E. Brakel en F. W. van Wijk. Overleden: Rens, Roelof Jan, 10 jaar; Hoolwerf wv van der Laak, Petronella, 77 jaar Gehuwd: F. van den Berg en J. Sietze- ma; J. Zaal en I. van den Berg; D. Sloof en M. G. Uittenbroek. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: gouden sterrenbeeld, sleutel bos, gouden ring. Verloren: dameshorloge, rol totozgels, gouden damesring, gouden dameshorlo ge, sleutelétui, zwart-wit hondje, gouden slavenarmband, gele step, betaalcheques, blauwe portemonnee met inhoud. Op 7 en 8 april gaan weer tienduizen den leden van de vier scoutsorganisaties met groot enthousiasme op stap om geld te verdienen voor hun groep in het ka der van de bekende aktie „Een heitje voor een karweitje”. De nadruk zal dit jaar liggen op het in groepjes uitvoeren van vooral grote karweien, die waar mogelijk een ludiek karakter zullen krijgen. Zo komen er onder meer spelen, wedstrijden en shows voor en door de jeugd. Hierdoor zal de gehele heitjes-aktie beter dan ooit een onderdeel van scouting zijn. In een aan tal plaatsen wordt bovendien, in overleg met een gemeentedienst, een grote schoonmaakaktie gehouden. Ook de kleine karweitjes worden niet helemaal vergeten. De schoonmaaktijd geeft immers ruimschoots gelegenheid voor het uitvoeren van alle mogelijke karweijes, waarbij flinke hulp best kan worden gebruikt. Het publiek wordt ech ter verzocht de op te dragen werkzaam heden aan e passen aan de leeftijd van de betreffende meisjes en jongens en ook de beloning in verhouding te laten zijn, tol? tien onder het motto „Een heitje voor een karweitje, maar een knaak voor een taak”. Zoals gebruikelijk gaan de deelnemen de meisjes en jongens in uniform en voorzien van een werkboekje op „kar wei”. Bij iedereen waar wordt gebeld wordt een zegel afgegeven, onverschillig of een karweitje wordt gedaan of niet, zodat niemand een tweede keer lastig kan worden gevallen. Het grootste deel van het verdiende geld komt direkt ten goede aan de deelnemende groepen. heeft gehad en hoofdzakelijk helpt bij de Under Five Clinic’s) en een scrubber (iemand, die de administratie verzorgt en voor het schoonhouden zorg draagt). Ik heb momenteel vier van deze Punal Health Centres onder mijn hoede. Één maal in de week behoren er in een der gelijk centre een Under Five Clinic en een Ante Natal Clinic gehouden te wor den. Een paar keer in de week behoort een gedeelte van de staf zich naar een Subcentre te begeven, dat op ongeveer tien kilometer afstand van het Punal Health Centre is gelegen. Elk Subcentre dient twee keer in de maand te worden bezocht. Onze taak is het dit systeem op te bouwen. In Mwense zal worden begonnen met een dagelijkse Under Five Clinic, die door gezonde - voor vaccinatie en kon- tróle - en zieke kinderen zal worden be zocht. De kliniek duurt iedere dag van 8 tot 1 uur, behalve ’s woensdags, dan wordt de gehele dag kliniek gehouden. Tweemaal in de maand - op een maan dagmiddag - wordt er een Subcentre ge houden, terwijl eveneens tweemaal in de maand in het Punal Health Centre te Mwense op dinsdag- en donderdagmid dag een Ante Natal Clinic wordt gehou den. Ik moet de zuster, die deze Under Five Clinic’s zal doen, trainen, wat vooral in de beginfase een moeilijk karwei is, daar alle medicijnen, ziektes en behandelingen totaal verschillen van die in Nederland. De vaccins voor het Mwense-distrikt staan in een ijskast (op petroleum), bij ons thuis. In Mwense is een Resthouse geopend, dat er vrij aardig, netjes en schoon uit ziet en drie badkamers heeft. Twee van deze badkamers zijn bestemd voor erg belangrijke personen en dan ook voor zien van warm water. Na overleg met de distriks-sekretaris van het Mwense-dis trikt (een soort burgemeester) mag ik van de onbelangrijke badkamer gebruik maken. Een gesprek met deze distriks- sekretaris een aardige man, waar mee goed viel te praten manifesteert zich wel door ’afstand bewaren’. Aan de Brugkerk (NH): 9.30 uur ds D. van Vliet en 18.30 uur ds H. Vreekamp, Ooster- wolde Wijkgebouw (NH): 9.30 uur ds D. van de Ent Braat, Scherpenzeel en 18.30 uur ds D. van Vliet Bethelkerk (NH): 9.30 uur kand. A. de Reuver, Waddinxveen; 17 uur ds G. C. Post, Leiden Immanuëlkerk (NH): 10 uur ds N. J. Flink; 19 uur ds W. Radstake, Rotter dam Kruiskerk (Geref.): 10 uur ds D. J. Mod deraar; 17 uur kand. F. D. Meynhardt, Kampen Ontmoetingskerk (Geref.): 10 uur kand. F. D. Meynhardt; 17 uur ds D. J. Mod deraar Remonstr. Gem.: geen dienst Oud-Geref. Gem.: 10 en 18.30 uur Dienst des Woords Ichtuskerk Boskoop (Geref. Gem.): 9.30 uur Dienst des Woord; 15.30 uur ds A. F. Honkoop, Moerkapelle Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 17 uur ds A. P. Verloop. Volle Ev. Gem. Bethel Boskoop: 9.30 uur samenkomst; dinsdag 20 u. samenkomst. St. Victorkerk (RK): 8 en 10 uur, ma. en za. 19 aur, di., do. en vr. 7.45 uur, wo. 7.45 en 19 uur: H. Mis. Ontmoetingskerk (RK): 8.30, 11.45 en 18.30 uur, di. 9 uur, do. 19 uur, za. 9 en 19 uur: H. Mis. Jehova’s Getuigen: do. 19.30 uur bedie- ningsschool, 20.30 uur dienstver^adering; zo. 15.30 uur openbare toespraak, 16.30 uur Wachttorenstudie.

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 5