Ongezond Dieren en planten Lezers schrijven Geld weg van mei tot mei Plattelandsvrouwen vieren Vergadering schoolraad Beslissende fase voor Be Fair volleybal Aktuele boeken Boekhandel Veldwijk Bankwerker Lassers y Laatu niet bij de nemen A. FLIPSE Fa. VAN DER LINDE Aktie voor 3e wereld Drie oplossingen voor uw Vergeten Wanden... ...enéényoor Vergeten Vliegsels. jubileum X f brengt een la; Klaas J. Mulder bespeelt orgel in Bethelkerk laggeprijsde J .machine Een huwelijk in bezettingstijd Gemeente Waddinxveen Voor begrafenissen N.V. Machinefabriek J. Boere Peuterspeelzaal „Kiekeboe” v/h peuterspeelzaal „Immanuelkerk” heeft met ingang van 1 mei a.s. nog plaats voor enkele peuters ■y - met een introductiekorting van 50gulden. pfHJf WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 6 APRIL 1972 Pagina 4 F/ 10 L. VAN SCHOOTEN Dag en nacht bereikbaar. Rouwkamers en Rouwcentrum beschikbaar U; GEVRAAGD: voor het bouwen van machine-frame’s. BRUGWEG 121 - WADDINXVEEN ■■Hi Motorkruisers tot 7 meter 2.50 C. H. DE VRIES - Tesselschadelaan 20, Waddinxveen, telefoon (01828)4719. EEN BOEKENBOM IS ALTIJD RAAK!! van 3 jaar. Opgave aan: mevr. T. Salvini, Jacob Catslaan 15, tel. 3487; mevr. A. N. Drost, Pr. Beatrixlaan 49, tel. 3421. Autotechniek glashelder 6.75 Prisma Autogids 1972 4.50 Alles over wielrennen 2.50 MP88 w Leden van de Waddinxveense afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (provincie Zuid-Holland) hebben een be langrijk aandeel in de viering van het 35-jarig bestaan die op dinsdag 11 april in Florida in Boskoop plaatsvindt. Het programma, dat een dag in beslag neemt vermeldt een inleiding door mevrouw F. T. van der Torren-Veendorp over ’Hoe het was’, terwijl Waddinxveense dames samen met Zevenhuizense, Nieuwerkerkse en Reeuwijkse Plattelandsvrouwen de musical Insubordinatie zullen opvoeren. Voor de koffiepauze in de ochtenduren is er een huishoudelijk gedeelte. Het feest begint om 9.45 uur. I CORMULA’S door wettig gedeooneerd handelsmerk Voor informatie - telefoon (01828) 4400 Uw dealer: PFAFF NAA1MACHINEHUIS v&tiKvM Waarn. voorzitter van de schoolraad voor het openbaar onderwijs maakt bekend, dat door hem een openbare ver gadering van de schoolraad is belegd op maandag 13 april 1972, des avonds om 8 uur ten gemeentehuize van Wad dinxveen. Waddinxveen, Dorpstraat 38, Kon. Wilhelminaplein 43 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke abonnee van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen o’ -sn het recht op privacy te bulten gaar worden geweigerd. In deze tijd van bezuinigingswoede, ook op plantsoenendienst, willen wij het levende have met ezels, konijnen, mar motten, goudfasanten, sier- en parel- hoenders, Deense zwanen, zwarte- en kuifeenden enz. hebben het aanzicht be langrijk verlevendigd en de kinderen kunnen straks weer genieten van jongge borenen. Tot mislukking gedoemde nes gemeentebestuur er opmerkzaam op ma ken, dat zij de waarde van ons groen en in het bijzonder van het Wamaarplant- soen, als dierenherbergend park niet dient te onderschatten. Dit park, hoewel klein, is iets aparts, de begroeiing is tot wasdom gekomen, de levende have een kijkje waard. Men ziet allerwegen dat er nu een deskundige dierenverzorger aan het werk is en één met hart voor de dieren, die er niet voor terugschrikt er ook zijn vrije tijd aan te spenderen. Uitbreiding van de ten met eieren worden in een broedma- chientje gered en de herten lopen dank zij een grondtechnisch goede ingreep eindelijk op rulle droge grond. Ook hebben wij grote waardering voor de plantsoenendienst, hoewel wij in ge heel Waddinxveen een minder parkach- Voor één keer zal een bespeling in de serie orgelconcerten van de hervormde orgelcommissie plaatsvinden op woens dagavond. Op 12 april speelt Klaas J. Mulder op het orgel van de Bethclkerk aan de Bilderdijklaan. Dit orgel bezit enige interessante tong werken, die uitnodigen tot het spelen van werken uit de Franse orgelliteratuur. Klaas Mulder heeft een deel van zijn opleiding in Frankrijk genoten, zodat naast Bach en Handel ook Saint-Saëns, Mulet en C. Franck op het programma prijken. Bovendien brengt Mulder enige eigen bewerkingen van geestelijke liede ren en besluit met een improvisatie over „Wat God doet, dat is welgedaan.” De avond begint om acht uur, programma’s kosten 2,voor volwassenen en 1 voor kinderen tot 14 jaar. Het beslissende einde van de kompe titie voor de volleyers van Be Fair is nu definitief in het zicht. Dames 1 won de laatste competitiewedstrijd van M.S.V. ui Noordwijk en eindigde met een gelijk aantal punten als De Valken op de eer ste plaats in de promotieklasse. Een be- -slissingsduel moet uitmaken welk team kampioene wordt en promoveerd. Heren 1 krijgt het rond a.s. weekeind druk. Eerst moet a.s. zaterdag in Gouda tegen Jodan Boys worden gespeeld. Wint Be Fair dan doet zich een zelfde situatie voor als bij de damespromotieklasse. Be Fair’s standaard herenteam deelt dan met het Zoetermeerse Zovoc de eerste plaats in de promotieklasse heren. Ook nu zal een beslissingsduel uit moeten KNEUS 2e HANDS AUTO KOPEN? EERST LATEN KEUREN! Waarnemend voorzitter voomoemd, H. J. EGBERS. tige-, dan wel een dichter bij de natuur staande begroeiing zouden wensen. Min der schoffelen onder de bomen en hees ters kan bereikt worden door een meer natuurlijke onderbegroeing als wilde va rens, kruipende wingerd en meer kruip- heesters. Voor de jeugd zou het leuk zijn als er eens wat ruigere begroeing aanwezig zou zijn zoals wilde- of Amerikaanse bra men, groot hoefblad en andere wilde planten, waarmee bijvoorbeeld langs de weteringen in de nieuwbouwwijken en in het bosplan proeven genomen zouden kunnen worden. Eenden en andere vogels zouden dank baar zijn voor de verhoogde broedmoge lijkheden en het aanzicht van het groen wordt natuurlijker. Kunnen ook de vij vers in het Wamaarplantsoen en de di verse weteringen wat rijker beplant wor den met lelies, plompen en moeras- of wilde oeverplanten? Verder, nogmaals, niets dan lof voor degenen die deze sociale taken in gemeentedienst vol brengen. Ir. H. A. PETERS Kerkweg 179 Waddinxveen TeL 01828 - 2164 1. Zijn de ramen in uw huiskamer nog steeds van die kale, glazige kijkgaten? Hang er ’Luxaflex’ jaloezieën voor. Keus genoeg: 23 kleuren in hoogglans of satijnmat. 2. Sommige mensen vinden de nieuwe vertikale ’Luxaflex’ jaloezieën nóg dekoratiever. Ze zijn trouwens ook ideaal als'scheidingswand. Eén handbeweging en u heeft er een kamer bij. 3. Saaie vergeten ramen in slaapkamer, kinderkamer of keuken gaan opeens vrolijk meespelen in uw interieur als u er ’Luxaflex’ rolgordijnen voor hangt. Kom ’es kijken naar die méér dan 60 kleuren en dessins. Alleen al vanwege de voorpret. Dikke tranen huilde zij. Heel de avond had zij huis aan huis gebeld om kop en schotels te verkopen voor de dames- drumband ’De Cormula’s’, waarvan zij zelf ook lid was. Het was prima gegaan en zij had die avond een omzet van 40. Maar o je de schrik, toen zij af ging rekenen bij de voorzitter en haar porte- monee was weg en is nog weg. U be grijpt de dikke tranen. Zijn er onder u die dit verdriet kunnen verzachten? Toe help dit meisje en stort wat op de reke ning bij de Coöp. Raiffeisenbank t.n.v. de Cormula’s. U weet wel, die mooie damesdrumband kan niet zonder geld. NIEMAND gooide dit erin: scooter solex fiets, fietsonderdelen kinderfiets driewieler step tafel beddespiraal tonnen vaten tobbe autobanden voormalige jonge aanplant delen van kinderwagens Niettemin haalden wij het eruit. Wij is H.S.W. plus KLIEN die zaterdagmorgen jl. uit het water van de Staringlaan e.a. 10 A 15 bakfietsvrachten troep haalden. De achteloosheid van de gemiddelde mens is beschamend. Dit moge ook blij ken uit het feit dat men tegenwoordig koeien ziet die aangewaaide plastic zak ken staan op te vreten. Dit is niet ge zond. Ongezonder is nog het feit dat die zak zomaar weggegooid is. KLIEN 4. Weet u een veiliger en sympathieker insektenstopper dan die goeie ouwe hor? We hebben ’em voor u up-to-date gebrachtde ’Luxaflex’ hor is gevat in een roestvrij aluminium frame en is oprolbaar, zodat-ie het hele jaar kan blijven zitten. \tiSg\fafeer Nederland maken welk team kampioen wordt en promoveert. Dames 4 zal bij Be Fair echter de spits moeten afbijten. Zaterdag a.s. moet de laatste compeitiewedsrijd gespeeld worden tegen medetitelkandidaat Jodan Boys 2. Dames 4 heeft twee punten voorsprong op Jodan Boys zodat een puntendeling voldoende is voor het kampioenschap. Verlies houdt in dat alsnog tegen dezelfde tegenstandster een beslissingsduel gespeelt zal moeten wor den. De wedstrijd van dames 4 wordt gespeeld in Gouda, zaal Noord B en begint om 15.30 uur. Vertrek van sup porters en speelster vanaf NS-station om 15.00 uur. De beslissingswedstrijden van dames 1 een eventueel heren 1 zullen worden gespeelt in de 5 mei-hal te Leiden en wel op maandag 10 april a.s. om resp. 19.30 uur en 21.00 uur. Vertrek bij deze laatste wedstrijren vanaf NS-station om 18.45 uur voor supporters. Natuurlijk rekenen dames 1, heren 1 en dames 4 de zo onontbeerlijke steun van het thuisfront.. Het programma ziet er dus als volgt uit: zaterdag 8 april (dames 3e klasse) 15.30 uur Jodan Boys 2-Be Fair 4; za terdag 8 april (heren promotieklasse): 16.15 uur Jodan Boys 1-Be Fair 1 zaal de Springers te Gouda). Maandag 10 april 5-mei-hal Leiden (promotieklasse dames) Be Fair 1-De Valken 1 19.30 u. promotieklasse heren: Be Fair 1-Zovoc 21.00 uur. tel. 2373 tel. 3124 In de school, waar ze ingekwartierd waren, stond na een paar dagen opeens zijn moeder voor hem met Riet, zijn oudste zus. De soldaten waren zo langzamerhand gewend aan de scènes van vreugde en droefheid, en maakten grappen toen Roel door moeder en zus omhelsd werd als een verloren zoon. „Waar is vader?” vroeg Roel. „Die kon niet weger is zoveel te doen. We hebben inkwar tiering, niet thuis, maar in het dorp. Duitsers. Ze houden zich nog al netjes, doen niemand overlast. Ik moet eerlijk zeggen, als je er aan gewend bent valt het allemaal best mee.” „De rekening komt later wel” voorspelde Roel. Moeder en zoon zagen elkaar aan en zwegen. Moeder Meerman durfde de naam niet te noemen, die, naar ze wist, de gedachten van haar zoon beheerste. ,Heb je nog wat gehoord?” vroeg ze haperend. Hij schudde het hoofd. „Kom” zei ze, „laten we wat lopen. Ze keek achterom naar Riet die het middelpunt was van een kring soldaten. Die redde zich wel. „Kom” zei ze, „laten we wat lopen, zoon.” En terwijl ze beiden langzaam voortgingen over de stille weg, probeerde ze haar zoon te troosten en wist, dat het verloren moeite was. En toen kwam de grote verrassing. De Duitse opperbevelhebber maakte bekend, dat de Hollandse soldaten niet in krijgsgevangenschap zouden worden gevoerd. Ze konden naar huis terug keren. ...d. 1862 Graag zouden wij u op de hoogte brengen van de plannen die op onze school zijn over een aktie als bijdrage tot het brengen van positieve vrede in de wereld. In de afgelopen paar weken zijn enkele vredesfiguren behandeld en voor bereidingen getroffen voor de aktiedag. Op deze aktiedag wordt ondermeer door enkele klassen ’s morgens een en- quete gehouden om de mening van de Boskoopse bevolking te peilen over pro blemen als rassendiscriminatie en de kloof tussen arm en rijk. Verder werd er door een klas een televisieonderzoek ge houden over het geweld in de wereld. En tussen door worden er films vertoond, ’s Middags willen we de dag afsluiten met een rietsuikeraktie door geheel Bos koop. Zoals we deze aktie houden in Bos koop bestaat er ook een organisatie op dit gebied op wereldniveau, de Unctad. De Unctad is nog een jonge organisatie die in 1964 is opgericht en tot nu toe twee wereldconferenties heeft gehouden over de handelspolitiek en de ontwikke lingshulp in de wereld. Op de laatste conferentie werd ondermeer aandacht besteed aan problemen zoals ontwikke lingsgelden. D.w.z. dat een ontwikkeld land één procent netto van zijn jaarinko men schenkt aan ontwikkelingshulp. Een tweede probleem dat is besproken is het heffen van hoge invoerrechten op rietsuiker wat in de E.E.G.-landen wordt ingevoerd, omdat Nederland zijn bietsui ker moet kwijtraken. Wanneer u meer wilt weten over het probleem van de kloof tussen arm en rijk kunt u zich richten tot de wereldwinkel in Bodegra ven, Gouda of Alphen a.d. Rijn. In de stencils die worden rondgedeeld op de dag zelf staan de adressen van deze wereldwinkels. Een wereldwinkel houdt zich bezig met de problemen van de ontwikkelingslanden en wil door al lerlei artikelen uit die landen hier te verkopen een mentaliteitsverandering be werkstelligen. Als u het stencil heeft doorgelezen, een pak rietsuiker heeft gekocht (het symbool van de arme landen) en tot u is doorgedrongen dat het een probleem is waaraan wat moet gedaan worden kun nen we de aktie geslaagd noemen en zijn we weer een stap verder in de goede richting. ANS TOOR, FRANS SCHWIEBBE, AAD STOLWIJK, ELS RIJNBEEK, ANTON BOERE, ANNELIES KIENS en MARTIN MOONS. de straten van de stad, waar nu Duitse soldaten met hun spijker- laarzen de winkels in en uitgingen, beladen met allerlei levens middelen ze hadden geld genoeg. Ja, daar was de ijssalon. La Venezia. Hier hadden ze gezeten: Henk en Miep, Tanja en hij. Henk was gesneuveld. En Miep? Lag ze ook onder het puin van Rotterdam, misschien net als... zijn hersens weigerden verder te denken. Daar was de Markt, met de Grote Kerk waar hij had staan wachten na het concert, wachtte op Tanja... hij zag een groot bord „Ortskommandatur” en een hakenkruisvlag, een schildwacht met een machinepistool. En toen kwam hij op de Parkweg. Hij reed steeds langzamer. Hier, onder deze bomen, hadden ze gelopen. Hier had ze hem de hand gedrukt, voor de eerste maal. Die handdruk die hij nooit vergeten zou. In de voortuin van 117 stond een man in z’n overhemd en bond de stokroos op. Roel zette z’n fiets tegen een boom aan de over zijde, liep dan langzaam naar het tuinhek. De man keek op, staar de hem aan. „Meneer Bergema.” „Meneer... nee... kerel, ben je het of niet... Meerman? Ja toch?” „Ja, ik ben het.” „Nee maar, dat is... kom d’r in man, kom d’r in. Hoe kom jij hier zo verzeild...? kom d’r in, wat zal m’n vrouw opkijken... leuk dat je ons nog komt opzoeken.” Roel stapte achter zijn gastheer het huis binnen. Ja, hier waren ze met een geslaagde list binnengedrongen, toen meneer Bergema z’n huis geruild had met de vader van Miep de Rooij, Tanja’s vriendin. Hier, in deze kamer, waar hij nu onwen nig rondkeek, hadden ze gezeten... hij in deze stoel, hier Henk, arme Henk, daar Miep, de goedlachse, en daar.Tanja. Mevrouw Bergema zag er slecht uit. Nog steeds had ze geen bericht van haar zoon, de marine-luitenant. Men vermoedde dat hij in Engeland zat, maar ze had taal noch teken gehoord. Nog niet. Dat verhinderde haar niet, Roel hartelijk te begroeten, onge veinsd blij dat hij gespaard was gebleven. En ze slikte moeilijk, toen hij vertelde van zijn vrolijke kameraad, Henk Rozeboom, rustend in een massagraf bij z’n gesneuvelde kameraden. „Zie je wel” zei korporaal Frans Mulders, verlangend naar zijn Mieke” ze hebben ons toch een hoop gruwelpropaganda in onze maag gestopt. De Duitsers zijn altijd onze beste vrienden en onze beste klanten geweest. Straks is de oorlog voorbij, als ze eerst de Engelsen maar op de knieën h'ebben (Frans dankte aan de gulzig gelezen boeken van Penning ’n nog immer voortlevende afkeer van de „Roodbaaitjes”) dan gaat alles weer als van ouds. Dan maar zonder de koningin, die is ’m toch gepiept.” „Jij moest je grote slabek een beetje dichthouden” zei de boeren zoon „over de koningin. Tenminste in mijn buurt.” „Is het soms niet zo?” vroeg Smulders uitdagend. „Je hebt me gehoord” was het antwoord en een paar handen als kolenschoppen maakten een veelbetekend gebaar. Frans Mulders verkondigde zijn politieke inzichten niet langer, hij vond het toch paarlen voor de zwijnen. Roel wist in deze doolhof geen raad. Ook hij was blij verrast dat hij straks weer vrij man en burger zou zijn. Ook hij zag in de toe komst Duitsland als de grootmacht van Europa. Dat moest je ac cepteren of je wou of niet, en het beste was maar je op de nieuwe tijd in te stellen. Maar boven de vreugde om de terugkeer heerste de doffe moedeloosheidTanjawat was er geworden van Tanja? Roel ging naar huis. De volgende dag liep hij weer als burger rond. En toen nam hij afscheid van zijn vader, moeder en zusters. Hij trok naar Rotterdam. Daar werd hij niet wijzer. De straat waar de Faber’s gewoond hadden, was met de grond gelijk gemaakt, dat stond vast. Maar hij gaf de moed niet op. Een gedachte flitste door zijn hoofd: Meneer Bergema! En zo trok Roel, op de fiets, naar zijn oude garnizoensstad. Hij maakte een omweg over het dorp waar ze het laatst ingekwar tierd waren geweest, en werd hartelijk ontvangen door de familie Koopman. „Daar heb je onze sergeant’ Dat is leuk dat je ons nog es komt opzoeken. Moeder, Roel blijft hier vannacht slapen, hoor!” De hartelijkheid verkwikte hem. Hij sprak niet over Tanja. En de volgende dag ging hij verder. Allerlei herinneringen bestormden hem, toen hij weer fietste door

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 6