PROGRAMMA Met de auto op vakantie? SPOR TWEEK 72 WADDINX VEEN verrassingen Lezers schrijven Van A tot Z Ontdek Nederland op de fiets boek! van mei tot mei Pupillenatletiek in Waddinxveen Weekblad voor Waddinxveen Geef eens een Epiloog toernooi Klusjesman Pijpenstad verliep zonder Pagina 4 EEN BOEKENBOM IS ALTIJD RAAK!! Een huwelijk in bezettingstijd 16 L. VAN SCHOOTEN Zaterdag 10 juni, 11 uur Jeugdkringwedstrijden Kon. Ned. Gymn. Verbond Gouda en omstr. Georganiseerd door T.O.O.S., 2000 deelnemers. Te houden op het terrein van Be Fair/W.S.E. in het Warnaarplants. 10 uur: Wielerkampioenschappen van Zuid-Holland, georganiseerd door Haagse Rennersclub ’’Hollandia” in samenwerking met het Sportweek Comité en de Internationale Wieler Avond Zesdaagse (I.W.A.Z.). De kampioenschappen zullen worden verreden op de Yzermanweg en de Beyerincklaan. Lengte parcours 6 km. Er wordt gereden in drie kategorieën: adspiranten 36 km 150 deelnemers; nieuwelingen 66 km 200 deelnemers; amateurs 144 km 300 deelnemers Maandag 12 juni, 20 uur Klaverjas-drive met vele prijzen, kantine N.K.F. Inschrijfgeld 2,50 Woensdag 14 juni Puzzelrit, georganiseerd door de motorclub ’De Gouwerijders’ Inschrijving vanaf 19 uur in het gereformeerd verenigingsgebouw aan de Stationsstraat Donderdag 15 juni Bij voldoende deelname: bridge-drive Bromfietscross Atletiek Zaterdag 17 juni Finale bedrijfsvoetbal Finale schoolvoetbal Muzikale show van de plaatselijke muziekverenigingen. Vrijdag 9 juni, 19 uur Wandelen met medewerking van de muziekverenigingen. Start terrein Be Fair/W.S.E. Warnaarplantsoen. Inschrijfgeld 8 km 1,40 12 km 1,50 Uitgave Druk. Veldwijk NV Direktie J. B. Veldwijk Redaktie C. J. M. R. v.d. Bas Exploitatie F. van Kempen Olympische kandidaten lieten zich gelden -- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 18 MEI 1972 O door ONDERDUIKERS Zaterdag 3 juni, 8.30 uur Schoolvoetbal Oranjewijk Dinsdag 6 juni, 18.15 uur Opening Sportweek Oranjewijk 18.30 uur: Bedrijfsvoetbal Oranjewijk Woensdag 7 juni, 18.30 uur Schoolzwemmen Zwembad ”De Sniep” Donderdag 8 juni, 18.30 uur Bedrijfsvoetbal Oranjewijk Dinsdag 13 juni, 18.30 uur Bedrijfsvoetbal Oranjewijk 8.30 uur: Jeugdtournooi V AV Waddinxveen Oranjewijk. Zestien elftallen van S.V. Venray, zestien van Waddinxveen. 19.30 uur: Veronica „drive in” show Vrijdag 16 juni Demonstratie atletiek en trimmen op nieuwe trimbaan v. en av. Waddinxveen Donderdag 18 mei 1972 27e jaargang - nr. 1287 Abonnementsprijs 3,35 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 8,50 per half jaar binnen versprei dingsgebied en 14,75 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten. Advertentietarieven Losse mm-prijs 0,19 (exclusief bfw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters. Giro 47062 tnv Drukkerij Veldwijk NV Bank Coöp. Raiffeisenbank W’veen. SI ui tingstermi j n Voor opneming van advertenties en berichten die dinsdagsmiddags na 12 uur binnenkomen in het Weekblad van dezelfde week kan niet worden ingestaan. Klachten bezorging Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, tel. (01828) 3088 E. H. LUICHJENBROER, Nic. Beetslaan 64, tel. 5518 Redaktie-adres Mauritsstraat 1, postbus 12, Moerkapelle, telefoon (01793) 1520 (op werkdagen na 19 uur) Advertentie-af deli ng Oranjelaan 9, Waddinxveen postbus 66, telefoon (01828) 4788 Roel Meerman leefde een wonderlijk bestaan. Klaarhamer, zijn patroon, werd een dagje ouder en had veel last van reumatiek. De zorg vóór de zaak drukte steeds meer op Roel. En die zorg drukte hem zwaar. Want de omzet verminderde steeds, in deze oorlogsjaren, maar de papierwinkel verdubbelde, en buiten de officiële handel om werd er nog op ruime schaal gehamsterd en gesmokkeld. Klaarhamer achtte het zijn plicht, waar het maar mo gelijk was, de bezetter een rad voor ogen te draaien en de maat regelen te ontduiken. Geld verloor snel zijn waarde, met goederen, vooral met levensmiddelen, kon je meer doen. Toch wilde Klaarhamer beslist geen oorlogswinstmaker zijn. Hij hield er zeer ouderwetse begrippen omtrent vorstenhuis en vader- Voor de afdelingsbeker leverde WSE een matige prestatie door met 20 van het onderaan in de zaterdagafdeling ge ëindigde Moerkapelle te winnen. Een ex- kuus was het grote aantal invallers. Be Fair kwam tot goed werk tegen de derde klasser Spirit die er met 21 on der werd gehouden. Dat is het eerste veelbelovende voorteken voor de nieuwe kompetitie. man- of vrouw die deze mensen van een karweitje verlossen. Verder heeft hij het over het verval Van de woningen in Waddinxveen. U moet maar eens door het dorp fietsen en de woningen stuk voor stuk bekijken, dan komt u tot de konklusie dat ze er allemaal nog goed uitzien, een enkele daargelaten, maar dat is altijd zo ge weest. Iemand die zijn huis tot op heden goed heeft onderhouden zal dat altijd blijven doen en niet zo maar alles laten verpieren. De kennersblik van een con cierge lap ik aan mijn laars en wat de kosten betreft, deze ’’klusjesmensen” zijn in de meeste gevallen nog duurder dan vakmensen. Bovendien als u naar de eerste de beste Doe-Het-Zelf winkel gaat staan daar vakmensen om u wegwijs te maken en om gratis advies te geven, zo dat u zelf uw huis kimt bijhouden. Als deze man er wat bij wil verdienen, goed, maar laat hem dan een advertentie plaat sen. MEVROUW A. DAM, Van Maerlantstraat 34 Op Hemelvaartsdag organiseerde de Invaliden Sportvereniging Gouda en Omstreken voor de achtste maal het Pij- penstad Tafeltennistoernooi voor gehan dicapten in de veilinghal aan de Brede- weg. Ria Boot, voorzitster van de organise rende vereniging, stelde met enige trots vast dat de belangstelling voor dit toer nooi steeds groeiende is. Dit jaar werd door 18 vereniging 146 deelnemers in geschreven, hetgeen een record beteken de. Na de opening, welke werd verricht Zoals u ongetwijfeld bekend is wordt gewerkt aan een nieuwe uitgave van de informatiegids ”Waddinxveen van A tot Z”. Daaraan is veel werk verbonden. Daarom doe ik hierbij een laatste drin gende oproep aan allen mee te willen Werken om tot een zo geslaagd en vol ledig mogelijk boekje te komen. Blijft a.u.b. niet wachten tot u gevraagd wordt, maar geef zelf de benodigde informatie door. Ik verwacht nog steeds teksten van overeengekomen advertenties en voorts informatie van verenigingen over de samenstelling en adressen van resp. voorzitter, sekretaris en penningmeester. Kortom ik vraag uw initiatief. Wacht niet af, maar geef informatie, dan helpt u het boekje beter slagen. MEVR. J. K. C. DE GROOT-KLEIJER Vijverlaan 34, tel. 01828-2972 Onder deze titel worden door de „stichting: fiets!” fietsroutebeschrijvin- gen in vrijwel geheel Nederland uitgege ven. Tot nu toe verscheen 74 van deze vouwbladen met naast een routebeschrij ving een duidelijk overzichtskaartje en toeristische informatie. De vouwbladen zijn gebundeld in handige opbergmapjes waarin de tochten in een bepaald gebied verzameld zijn. Tot nu toe verschenen de navolgende mapjes met elk gemiddeld negen fietsroutes: 1. Fietstochten in Gro ningen en Friesland; 2. Fietstochten in Drente en Overijssel; 3. Fietstochten in de Gelderse en Overijsselse Achterhoek; 4. Fietstochten op de Veluwe; 5. Fiets tochten in Midden Nederland; 6. Fiets tochten in Noord-Holland; 7. Fietstoch ten in het Gooi en omegeving; 8. Fiets tochten in Zuid-Holland; 9. Fietstochten in Zeeland en Hollandse Delta; 10. Fiets tochten in West en Midden Brabant; 11. Fietstochten in Zuidelijk Nederland. Elk verzamelmapje kan door overmaking van 4,50 per mapje voor verzend- en ad ministratiekosten worden aangevraagd bij de ’’stichting: fiets!”, Europaplein 2 te Amsterdam door overmaking van het verschuldigde bedrag op postgiroreke ning nr. 234567. Deze rubrlok staat ter vr(Je beschikking van elke abonnee van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of -an het recht op privacy te bulten gaar worden geweigerd. Graag wilde ik even reageren op het artikeltje van de Waddinxveense Klus jesman. Wat denkt deze man eigenlijk wel, dat alle inwoners van Waddinxveen twee linker handen hebben? En dat hij zelf twee gouden rechter handen heeft. Als vrouw Van een huisschilder zou ik tegen de mensen willen zeggen: hoed u voor dergelijke personen. Er zijn in Waddinxveen ook nog wel vakmensen die waarschijnlijk niet zo duur zijn als deze heer. Uit betrouwbare bron weet ik nl. dat deze man het beslist niet voor niets doet. En wat betreft de bejaarde inwoners, die zitten gezellig in het be jaardenflat en als er nog alleen zijn dan is er echt nog wel een behulpzame buur- Toen de Duitsers hier kwamen, wisten ze wat hen te wachten stond. Ze leven geen van beiden meer.” Tanja keek geschokt, niet begrijpend. „Gas” zei Lies kort. „En een kort briefje afscheid. Mijn tante was geen Jodin, zoals je weet, maar ze hadden al die jaren samen geleefd, ze gingen samen de dood in.” „Maar dat is wou Tanja protesteren. Lies wuifde haar woor den weg. „Jawel. Gebrek aan levensmoed. Tegen goddelijke orde ningen. Ik weet het allemaal. Heb jij enig idee wat de Joden te wachten staat?” „Nou ja begon Tanja. „Een collega van mijn oom, een man van zeventig jaar, de rector magnicifus van een Duitse universiteit, een fijne, zeer geleerde man, is door dat gespuis gedwongen met een tandeborstel de markt schoon te schrobben, op z’n knieën, en toen hij in mekaar zakte, smeten ze een puts water over hem heen. Daarna ging hij naar het kamp nooit meer iets van gehoord.” Tanja wilde opstaan. Ze wilde dit allemaal niet horen. Ze had het prettig gevonden, in Lies een gezellige kameraad, een vriendin te ontdekken, maar het moest prettig en gezellig blijven. Dit alles, dit nare, ellendige, verontrustende, dit maakte haar eigen gemoeds rust kapot. Maar ook Lies was opgestaan. „Loop niet weg” zei ze dringend, haar hand op Tanja’s arm. „Ik heb het verkeerd aangepakt. Ik merk het. Het is voor mij allemaal al gesneden koek, ditvoor jou niet. Maar je komt niet voor niets uit Rotterdam, Rotterdam van mei 1940. Ik zal je geen krant- jes meer geven. Er komt een dag dat je voor m’n neus staat anders heb ik me zwaar in je vergist.” ieder geval de volgende punten na zien alvorens een grote trip te gaan maken: 1. konditie banden en banden spanning; 2. Konditie remmen en zeer belang rijk de handrem; 3. Koelsysteem, zoals slangen, hoe veelheid koelwater enz. 4. Oliepeil in motor, cardan en versnellingsbak; 5. konditie stuurinrichting; 6. uitlaatsysteem (dit kan er nl. op de meest ongewenste momenten onderuit vallen of afbreken; 7. elektrische installatie, vooral ruitenwissers en accu; 8. V-riem (zorgen voor reserveriem); 9. Vrije slag van het koppelings- pedaal (de koppeling krijgt het tijdens een vakantie altijd extra te verduren); 10. Ook verdient het aanbeveling de bougies en ontsteking te kontro- leren en af te stellen. Aldus gehandeld zult u zich mis schien moeilijkheden besparen en uw vakantie waarlijk plezierig beleven. door Gouda’s burgemeester mr. P. J. van Dijke, ontbrandde er op de twaalf tafels een felle strijd die voortduurde tot in de finales de laatste klap gegeven was. Er werd, zowel bij de dames als bij de heren, in vijf verschillende klassen ge speeld. Hierbij dient te worden aangete kend dat bij de invalidensport de inde ling geschiedt naar de aard van handi cap en niet naar sterkte. De kandidaten voor de Olympische Spelen voor gehandicapten, welke dit jaar in het Duitse Heidelberg worden gehouden, demonstreerden dat ze hun kandidatuur waard zijn. In de verschil lende klassen legden zij beslag op de hoogste plaatsen. Na de finales loste het spanningsveld zich op waarna wethouder H. Huizer overging tot het uitreiken van de prijzen. Uitslagen: Dames 1/2: 1. A. de Vries-Noordam (Antilope); 2. T. Koole (Amsterdam). Dames 3: 1. L. Lekx-Schenk (Gouda); 2. C. Balke-Morel (Amsterdam). Dames 4: I. A. v.d. Berg (Redeoss); 2. T. Etman (Ooievaars). Dames 5: 1. J. de Mulder (Venray); 2. G. Postma (Den Bosch). Dames 6: 1. P. Houtman (KIS); 2. M. Staak (Redeoss). Heren 1: 1. P. Suykerbuyk (RIS); 2. H. Pimmelaar (RIS). Heren 2/3: 1. E. Ba- rendse (Antilope); 2. L. van Eijck (Anti lope). Heren 4: 1. S. L. Yap (Amster dam); 2. P. v.d. Vis (Amsterdam). Heren 5: 1. T. Vossen (Eindhoven); 2. Th. van ’t Erve (Salland). Heren 6: 1. C. A. Hill (KIS); 2. R. Bok (KIS). Mijne Heren, Aangezien ik beroepshalve ieder jaar weer met mensen in aanraking kom die in hun vakantie moeilijkheden hebben gehad met hun auto, meende ik er goed aan te doen hierover eens een klein Stukje te schrijven. Tevens ben ik bereid, mogelijk döor vele ja ren ervaring, eventueel lezers van ad vies te dienen. Vele mensen zullen er de komende vakantiemaanden weer met hun auto er opuit trekken, maar geschiedt dit ook altijd verantwoord? Het ant woord is helaas nee en de vakanties die hierdoor letterlijk en figuurlijk zijn verpest zijn ontelbaar. Enige voorbeelden zijn: gebroken ventilator riem (geen reserve riem aanwezig), gladde banden waardoor moeilijkhe den met politie, gebarsten en ge sprongen waterslangen waardoor vaak ernstige motorschade (deze pech treedt nl. vaak op wanneer men lange en bergtrajekten rijdt en de motor extra belast en dus veel warmer als normaal wordt zodat een verdroogde slang eerder stuk gaat) enz., enz. Daarom: brengt u zichzelf en ande ren niet in gevaar en bespaar ergernis en oponthoud. Kontroleer of laat in „Kindook hij was onaangenaam getroffen. Hij was totnog toe met de ogen dicht door het leven gegaan. Hij had willen ver geten, die ellendige oorlogsdagen, die vernederende tocht onder de witte vlag. De kranten las hij alleen voor het plaatselijk en streek - nieuws, hij wist dat ze alleen maar mochten schrijven wat de bezet ter goed vond en dat interesseerde hem niet. Hij had zijn plicht gedaan, zijn portie gehad. De grote heren moesten het verder zelf maar uitzoeken. Hij had zijn werk, hij had Tanja. En nu begon die doktersvrouw deze vrede te verstoren. „Ze mag wel oppassen” zei Roel nijdig” ze kan er fout mee lo pen, met dat gedoe. En ik heb liever die krantjes niet in m’n huis. Het haalt niets uit, het is machteloos verzet, en wat heb je aan de narigheid.” Tanja bracht deze mening getrouw, zij het aarzelend, over aan Lies, die meteen vuur en vlam uitsloeg. „Zo denkt negen-tiende van Nederland er over” stormde ze „terwijl er enkele mensen zijn die hun lijf en leven voor de vrijheid over hebben. Als zij maar niet tekort komen en d’r natje en droogje op tijd hebben, dan kan de hele boel wat hen betreft verrekkenpardon”, haar boosheid zakte ineen als een doorgeprikte ballon, „neem me niet kwalijk ik bedoel niet Tanja zat er verslagen bij, geschrokken van Lies’ uitbarsting, een beetje gepikeerd ook, want hoorde ook zij dan niet tot die negen-tiende? Lies stond op, was bezig aan de koffietafel, zette een dampende kop koffie voor Tanja neer. „Zie je” zei ze met een verontschul digende glimlach „wij drinken óók nog geen surrogaatmaar ik zal je wat vertellen. Mijn oom was professor Dacosta, uit Amster dam, heb je misschien wel es van gehoord. Hij was een jood. Mijn tante, mijn moeders zuster, niet. Ze hielden heel veel van elkaar. Zaterdag jl. werd de eerste wedstrijd gehouden op de Waddinxveense sintel- aan de Alberdingk Thijmlaan. De ze wedstrijd was de eerste van een serie van’ vier pupillenwedstrijden die tellen voor de persoonlijke Goudsche kampi oenschappen. In totaal waren er bijna honderd deelnemers, verdeeld over vier groepen. Bij de oudste meisjes, de meis jes A, was de overwinning voor M. Vaat- stra van Zuom uit Zoetermeer, die 1414 punten wist te verzamelen met 60 meter hardlopen, hoogspringen en balwerpen. In deze groep werden de Waddinxveense meisjes M. v.d. Willigen 7e, C. Janmaat 15e en R. van Vliet 24e. Bij de meisjes B ging de overwinning met 1495 punten naar het Reeuwijkse meisje K. Lamers. Hier werd de Waddinxveense A. van Leeuwen 8e. De jongens A moesten strijd leveren op de nummers 60 meter, verspringen, kogelstoten en 1000 mtr. Hier wist A. Verboom van Nurmi uit Bodegraven de overwinning binnen te slepen met 2120 punten. A. Buskens werd hier 7e, R. Broere 12e en J. W. Dolfllet 19. Bij de jongens ging de over winning naar L. v.d. Kooy van AAV 36 uit Alphen a.d. Rijn met 1802 punten. Hier werd P. v.d. Kley 7e, P. Swijnen- burg 12e, A. v.d. Post 15e en E. Bonten bal 17. Jammer is het dat dit waarschijnlijk voorlopig de laatste wedstrijd op deze sintelbaan zal zijn, dooordat de aanlopen voor hoog- en verspringen nog steeds niet in orde zijn. Hierdoor zullen de reeds geplande wedstrijden als o.a. de persoonlijke jongenskampioenschappen van de afdeling Gouda en de meerkam- pioenschappen voor de meisjes moeten worden af gezegd. land op na, en hij wilde een goed vaderlan&rc zijn. Hij kwam al spoedig in contact met mensen „die ’iiet nodig hadden” die om hun vaderlandslievende houding iiumoéilijkheden waren geraakt, en die wisten dat ze bij Klaarhamer terecht konden. Hij stond in uiterst voorzichtig contact met een groep die steeds meer gedreven werd naar gewelddadig verzet. Maar hij wist zich te oud én niet sterk genoeg meéi, ïnj kon niet meer meedoen, hij wilde ook geen ge vangenis of iets ergers riskeren. Hij was goed van wil, hij deed wat hij kon, als ze maar zorgden dat hij van niets wist, dan kon hij ook z’n mond niet voorbij praten. Roel, door z’n werk langs de weg, wist wel dat het verzet rees. Hij had gehoord en in illegale bladen gelezen van de gruwelen die aan de Joden in Amsterdam waren begaan, de februari-staking had deze streek nauwelijks beroerd, maar er toch beweging en ontstel tenis gebracht. Hij had meer dan een vermoeden, dat Hein Kollerie en z’n vrouw tot over de oren in het verzetswerk zaten. Al waren Lies en Tanja vriendinnen, tussen hem en de dokter bestond niet veel meer dan de vertrouwelijkheid van een gemeenschappelijk kan keren over de brandstofvoorziening voor auto’s, een uitwisselen van nieuwtjes, als ze elkaar toevallig ontmoetten. Op een avond vond Tanja in Roel’s tas een dozijn illegale blaad jes. Ze schrok. „Zeg” vroeg ze „wil je ons de bak in hebben?” Hij lachte om die uitdrukking. „Je moet je rommel niet laten zwerven” zei ze en smeet de krantjes op tafel. Ze zag hoe, hij schrok. „Dat komt van dat geklets bij Nardus” zei hij korzelig „ik heb ze vergeten aan hem te geven. Nu moet ik er nog naar toe. Ik hou ze vannacht niet in huis.” „Voor hém komt het er zeker niet op aan?” zei ze scherp, een beetje schamper. „Natuurlijkmaar hij brengt ze vanavond meteen rond. Hier, heb je er ook een.” „Breng jij die dingen rond?” „We|nee ze waaien in m’n tas en ze waaien er weer uit”. „Alszc je nou es aanhouden?” „Ik zie ze eerder dan zij mij.” „Je bent overmoedig.” „Nee, dat lijkt maar zo” zei hij, opeens ernstig „ik ben dood voorzichtig en ik ben doodsbenauwd. Ik ben geen héld, o nee, helemaal niet. Als ik hoor wat die lui van de Gestapo met je uit halen als ze je onder verhoor hebben, dan weet ik dat ik binnen vijf minuten zou doorslaan. Ik deug niet voor dat werk. Maar ik ken kerels, die slapen net zo makkelijk met een stengun als met d’r vrouw

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 6