Kweek uw Provincie kiest voor tracé A ZOETWATERKANAAL MOET SNEL KOMEN HET IS WEER FIETSEN GEBLAZEN ■f eigen smaakmakers Dienstregeling NS-station in Waddinxveen Vijf piek voor een piekfijne vakantie Kruiswoordraadsel T° EEN BOEKENBON FOTO-ALBUM IS ALTIJD RAAK Pagina 5 Nr. 6607 D n \n □7 Ti •>9 W Lustrum \iï 1 16 Tl 1B 7* Bewaar uw foto’s in een Regen Boekhandel Veldwijk nv x \iö 15 is !D U \T Li U [22 19 16 15 35 1/ 50 j 38 !o 96 99 95 \52 51 W 59 '\5 \55 55 Si 69 <5 >0 bS >6 15 I# t>9 bb 31 Hoewel velen ervan overtuigd zijn, dat toeristische fietsen niet aan een bepaald seizoen is gebonden, zal het fietsen als recreatieve bezigheid in de komende maanden weer een ware hausse bereiken. Mogelijkheden te over om op de fiets de natuur te ontdekken en te beleven. Er worden dan ook heel wat fietstochten georganiseerd. Vast noteren de inmiddels klassiek geworden fietsvierdagsen, alle maal in de maand juli. Teneinde de zoetwatervoorziening van het zuid-westelijk deel van het vasteland van Zuid-Holland veilig te stellen dat deze voorziening ernstig wordt bedreigd is in de laatste jaren herhaaldelijk ge bleken zal op de kortst mogelijke ter mijn onder meer zoet water vanuit de Gouwe via een nieuw te graven kanaal naar Delfland en Schieland moeten wor den gebracht. Het is gebruikelijk, dat men zijn ken nissen en familieleden, gedurende de maanden juni en juli een prettige, zon nige vakantie toewenst. Misschien min der bekend is, dat er in Nederland nog altijd duizenden chronische bedlegerige zieken zijn, die thuis moeten blijven. En dat terwijl meer dan acht miljoen Neder landers op vakantie gaan in binnen- of buitenland. Voorbeeld: Het is eens voorgekomen, Unie (Postbus 76, Zoetermeer) het boek je Fietstochten 1972 aanvragen, „een ka lender vol fietsmogelijkheden”. RICHTING ALPHEN 6.07 6.41 3 7.14”) 7.42 8.18 8.49 9.19 9.49 ’3 10.19 10.49 ’3 11.19 11.49 ’3 12.19 12.49 13.19 13.49 ’3 14.19 14.49 '3 15.19 15.49 16.19’3 16.49 17.19’3 17.49 18.19’3 18.49 19.19’3 19.49 20.49 21.49 22.49 23.49 dat de verpleegsters mopperden omdat het regende. Op dat moment vroegen de zieken evenwel: „Laat ons toch maar met de terreinbrancards gaan uitrijden. Een goed recept voor beginners is bijvoorbeeld: gehakt met bieslook. Bieslook kunt u tegenwoordig bij veel groentehandelaren vers in bloem potjes kopen. U knipt of snijdt de gewassen stengeltjes bieslook klein en vermengt ze met het rauwe gehakt Het is al zolang geleden, dat wij regen op ons gezicht kregen”. Harten 5: gironummer 11.55.555, tnv Vakantiefonds Breda. waarin tracé-A de voorkeur verkrijgt, over haar bevindingen verslag uitge bracht en deze voorkeur onderschreven. Tenslotte heeft ook de PPD de planolo gische aspecten van de drie tracé’s be licht, die eveneens tot een voorkeur voor tracé-A leidden. Gedeputeerde Staten zijn tot de kon- klusie gekomen dat op grond van over wegingen van technische, financiële, wa terstaatkundige, sociaal-economische en planologische aard het zoetwaterkanaal dient te worden aangelegd volgens het Voorburgtracé, het tracé-A. Ook met het oog op de milieuhygiënische, rekreatie- ve en> beheerstechnische aspekten ver dient dit tracé naar het oordeel van Ge deputeerde Staten de voorkeur. Op het bijgevoegde overzicht zijn de door Gede- GEKRUID! Scherts is des Levens specerij Maar wilt ge, dat ’t smakelijk zij Doe dan niet al te veel erbij 2 eetlepels kleingesneden bieslbok voor 500 g gehakt). Wat kleingesneden bieslook in toma tensoep staat fleurig en smaakt geu rig, ook roerei met wat bieslook er door krijgt een pittig smaakje. Enkele blaadjes verse, of een mes puntje gedroogde tijm geeft smaak aan gerechten waar tomaten in zijn verwerkt. Heeft u een grill of bar becue met een draaispit, rooster dan eens een rundér- of varkensrollade, die u eerst met wat olie heeft bestre ken en daarna rijkelijk bestrooid heeft met gedroogde tijm. Het vlees wordt zo geurig dat u nauwelijks peper en zout meer nodig heeft. Trouwens, wie weinig of geen zout mag gebruiken, kan met tuinkruiden van een zoutarm maal, een lekkere maaltijd maken. Wie de kruiden echt wil leren kennen en onderscheiden kan ze gemakkelijk zelf kweken in de tuin, maar ook in een bloembak op het balkon of in een bloempot op de vensterbank. Sommige kruiden kunt u het beste meerdere keren zaaien, bijvoorbeeld elke maand een beetje van maart tot september zodat u steeds vers kunt oogsten. In het boekje „Tuinkruiden” van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding kunt u er alles over lezen. Zowel de kweekwijze, het bewaren van kruiden door drogen of diep vriezen, als recepten voor het ver werken van kruiden. Bovendien vindt u in dit boekje een lijstje dat aan geeft welke kruiden u in welke ge rechten kunt gebruiken. De uitgave Tuinkruiden kunt u be stellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44, Den Haag, per briefkaart met 35 cent extra aan postzegels bij geplakt aan de adres zijde. Vergeet u niet te vermelden, 1 exemplaar Tuinkruiden. Hangt er in uw keuken ook zo’n leuk kruidenrekje; een geschenkje dat u kreeg bij uw huwelijk, voor St. Nico- laas of uw verjaardag? Misschien heeft u ook wel recepten erbij waarin het gebruik van kruiden wordt ver meld en tochgebruikt u nu wel eens hysop, koriander, salie of pimpernel? Waarschijnlijk bent u er gewoon nog niet toe gekomen of weet u niet precies bij welke gerechten u de bepaalde kruiden kunt gebruiken. U kent de smaak niet en heeft mis schien toch al weinig tijd voor het bereiden van de dagelijkse maaltijd; dus grijpt u rriaar naar de bekende „smaakmakers” peper, zout, noot muskaat, vloeibaar- en strooiaroma en soms wat vers gesneden peterselie en selderij. Alleen de laatste twee zijn echte tuinkruiden. Nu wilt u misschien wel eens wat experimenteren met kruiden, maar als uw man en kinderen het smaakje van verse of gedroogde tijm, marjo lein of rozemarijn niet lekker vinden, dan blijft u met uw eten zitten en krijgt u nog ontevreden gezichten op de koop toe. U moet dus héél voor zichtig beginnen als uw tafelgenoten er in dit opzicht een wat conser vatieve smaak op na houden. Jan Pieter Heye zei, ga met kruiden om als met grapjes: puteerde Staten in hun overwegingen be trokken voor- en nadelen van de drie tracé’s in de omgeving van Nootdorp aangegeven. Gedeputeerde Staten achten evenwel het kanaal een ruimtelijk element van zodanige importantie, dat het naar hun oordeel wenselijk is dat Provinciale Sta ten ter zakte een uitspraak doen nadat een ieder in de gelegenheid is gesteld zijn mening over of bezwaren tegen het door hen voorgestelde en de twee alter natieve tracé’s kenbaar te maken. Daar toe worden de op de drie tracé’s betrek king hebbende bescheiden voor een ieder ter inzage gelegd. Dat begint met de Laura-tochten van uit Alphen aan den Rijn op 4 tot en met 7 juli; jubileumtochten, want deze fiets vierdaagse wordt dit jaar voor de 25ste maal georganiseerd. Dan van 11 tot en met 14 juli twee mogelijkheden. Op die dagen wordt zowel de steeds zeer veel belangstelling trekkende Drentse Rijwiel vierdaagse (vanuit Assen) als de Twentse Rijwielvierdaagse (vanuit Almelo) ge houden. In Brabant tenslotte wordt van 25 tot en met 28 juli de Bosbadfietsvier- daagse georganiseerd door de Fietsclub Brabantia en de Stichting Bosbad-Cam- ping Hoeven. Op tweede Pinksterdag kunt u vanuit Bolsward deelnemen aan een elfstedentocht op de fiets over een traject van 230 kilometer. Een traditio nele tocht die zestig jaar geleden voor het eerst werd georganiseerd. Men re kent op zo’n 1400 deelnemers. Op 27 mei kan men de Noordwestveluwe gaan verkennen. Op die dag wordt door het Regionaal Jongeren- en recreatiecontact Veluwe-IJsselstreek van de Ned. Christe lijke Reis-Vereniging vanuit Ermelo de Pauwenburchttocht georganiseerd over een afstand van 25 kilometer. Jong en oud zijn welkom. Een kleine greep uit de mogelijkheden. Wie meer wil weten moet bij de Nederlandse Rijwiel Toer Een bosje bloemen in een vaasje op het nachtkastje. Of een plant op de ven sterbank. Ziedaar: De gehele rijdom aan natuur, welke zieken vaak kennen. En de horizon? Dikwijls niet meer dan vier muren en een raam. En dit reeds vele, vele zich traag voortslepende jaren. Ge lukkig heeft de maatschappij, waartoe deze zieken behoren, iets te bieden. Dat is dan ziekenbezoek, ’n St. Nicolaaspak- ketje of aangepaste bezigheid. Maar het kan ook zijn een echte zeven dagen du rende heerlijke Zonnebloem-vakantie. De nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen voor het ’treinjaar’ 72/73 geeft voor het Waddinxveense station de volgen de vetrektijden te zien: RICHTING GOUDA 6.41 7.13 7.42 8.17 ’3 8.49 9.19”) 9.49 10.19”) 10.49 11.19”) 11.49 12.19”) 12.49 13.19”) 13.49 14.19”) 14.49 15.19”) 15.49 16.19 16.49 ’3 17.19 17.49 ’3 18.19 18.49 19.19 19.49’3 20.19 21.19 22.19 23.19 0.17 niet op zater-, zon- en feest dagen niet op zon- en feestdagen. HORIZONTAAL 1. optisch toe stel; 9. technisch hulpmiddel ten dienste van de luchtvaart enz.; 10. zuurachtige kers; 12. heilig symbool bij primitieve volken; 14. zeerover; 16. stad in Zwitser land; 17. slaapplaats; 19. wolken in de nabijheid van de grond; 21. putemmer; 22. één der kleinste lettersoorten; 24. toespraak; 25. proper; 26. onverduisterd schijnen de; 27. dwaas; 29. uitdrukking van ontkenning; 30. ofschoon, hoewel; 31. Australisch buideldier; 34. deel van de dag (afk.); 35 Neder landse rivier; 36. zwemvogel; 38. ijverig, arbeidzaam; 39. zangstem; 41. plaats aan de Maas in Noord- Brabant; 42, geheel de Uwe (afk. Latijn); 43. lekkernij voor kinde ren; 44. Bescherming Bevolking (afk.); 45. Europeaan; 47. projec- tieplaatje; 48. rond, luchtig gebak: 50. langwerpig stuk chocolade; 52. rijstbrandewijn; 53. sint (afk.); 55. mannelijk beroep; 58. chemisch symbool; 59. korte tijdsduur; 61. oude lap; 62. water doorlatende; 63. duw, stoot; 64. onvergelijkelijk; 66. stad in België; 68. smekend verzoek; 69. grondstof voor man den enz.; 71. dof van geest; 72. in het water levend knaagdier; 73. spelleiding (toneel); 75. plaats in Drente; 76. vlaskam; 78. soort schaatsen; 79. lang van duur. Het vanwege de provincies Noord- Holland, Utrecht en Zuid-Holland inge stelde werkcomité Watervoorziening Midden-West-Nederland, dat in 1967 tot de noodzaak van de aanleg van dit ka naal konkludeerde, adviseerde het kanaal te doen lopen van de Gouwe bij Wad dinxveen naar het Rijn-Schiekanaal bij Voorburg. Het aldus getraceerde kanaal door snijdt achtereenvolgens het grondgebied van de gemeenten Waddinxveen, Moer- kapelle, Zevenhuizen, Bleiswijk, Zoeter meer, Pijnacker, Nootdorp en Leidschen dam. In het Streekplan Rijn en Gouwe (Waddinxveen, Moerkapelle, Zevenhui zen) kon het kanaal nog worden opgeno men. De reeds eerder vastgestelde streek plannen Rechter Maasoever (Bleiswijk) en Haagse Agglomeratie (Zoetermeer, Pijnacker, Nootdorp. Leidschendam) voorzien echter niet in de aanleg van het kanaal. Omdat niet op een herziening van de ze streekplannen kan worden gewacht, hebben Gedeputeerde Staten daarop de desbetreffende gemeentebesturen ver zocht het tracé in bestemmingsplannen op te nemen en is door de provinciale planologische dienst (p.p.d.), bijgestaan door een inmiddels met het oog op de voorbereiding van het kanaal ingestelde begeleidingskommissie, het overleg met de belanghebbende instanties over het beloop van het kanaal geopend. Dit overleg heeft tenslotte ten aanzien van hét kanaalgedeelte ten westen van Zoetermeer naast het door genoemd werkcomité voorgestelde tracé, dat voor het grootste gedeelte ten zuiden van en evenwijdig aan de spoorlijn Den Haag- Utrecht loopt en bij Voorburg in het Rijn-Schiekanaal uitkomt ook te noe men Voorburg-tracé of tracé-A ge leid tot een tweetal door het gemeente bestuur van Nootdorp voorgestelde alter natieve tracé’s, die ten westen van Zoe termeer naar het zuidwesten afbuigen. Deze twee tracé’s doorsnijden het recre atiegebied ”De Delftse Hout” en mon den bij Delft uit in de Schie. Het ene loopt door de roeibaan te noemen roeibaan-tracé of tracé-B het andere tussen de roeibaan en sekundaire weg 18 (nieuw) door te noemen by-pass-tracé of tracé-C. Het gemeentebestuur van Nootdorp heeft zijn voorstellen neerge legd in een rapport ’’Vergelijkend onder zoek betreffende een gedeelte van het tracé van het zoetwaterkanaal Waddinx- veen-Westland”. Het rapport stelt dat door het tracé-A aan de gemeente Nootdorp grote schade in sociaal-economisch en planologische opzich zal worden toegebracht en dat de twee alternatieve tracé’s aan die bezwa ren tegemoet komen en bovendien 5 5 6 miljoen gulden goedkoper zijn. De bege leidingscommissie is in een rapport van 28 april 1971 op de voorstellen van de gemeente Nootdorp ingegaan en heeft daarbij zowel ten aanzien van tracé-A als ten aanzien van de tracé’s B en C de VERTICAAL1. geestelijke van een katholieke orde; 2. adellijk; 3. teken van de dierenriem; 4. ti tel (afk.); 5. 0.01 meter (afk.); 6. bovendien, daarenboven; 7. haven stad in Afrika; 8. specerij; 9. ron de knop in het knoopsgat als te ken van een ridderorde; 11. her rie, lawaai; 12. werktuig tot ver plaatsing van lasten; 13. Europe aan; 15. beweeggrond, oorzaak; 16. voedzame vrucht; 17. leren zak van een harmonika; 18. aan wijzend voornaamwoord; 20. te kortkoming; 22. eerste afdeling van de maag der herkauwers; 23. soort pijnboom; 26. gevoel van diepe afkeer; 28. verbreding van het hoofdeind van een ledikant; 31. schaakfiguur; 32. kostuumstof; 33. kuis, zedig; 35. lengtemaat; 37. plantengeslacht uit de familie der nachtschaden; 39. de handeling van bieden; 40. bladplant; 45. fa milielid; 46. dorsvloer; 48. eet lust; 49. signaalhoorn; 51. schaak figuur; 52. stad in Duitsland; 54. zangstem: 56. doorweekt (van grond); 57. niet goed doorbakken, taai van samenstelling (van brood en gebak);-58. on deze dag (in geschreven taal); 60 inhoudsmaat; 63. telwoord: 65. katjesdragende heester; 67. vinkachtige vogel; 68. insluiting van een vesting enz.; 70. stamloze moeraspalm; 72. stad in Italië; 74. telwoord; 75. saai, niet opwekkend (figuurlijk); 77. laatstgenoemde (afk.); 78. op dit ogenblik. Reeds tien jaar (dit jaar is er dus sprake van lustrum) organiseert de Zon nebloem met medewerking van meer dan duizend vrijwillig(st)ers een aangepaste vakantie voor langdurig bedlegerige zie ken van alle gezindten. Dat kan met de gelden, welke gezonde Nederlanders af staan van hun eigen vakantietoeslag. Reeds tien jaar doet de Zonnebloem nl. een beroep op alle vakantieganers (on dersteund door KRO-radio en -televisie) om vijf piek over te maken voor een piekfijne vakantie. Eigenlijk zou u, beste lezer, zelf eens een kijkje moeten kunnen nemen in een van de 24, over Nederland verspreid ge organiseerde vakantie-centra. Dat is evenwel onmogelijk. Maar als u zou kunnen gaan kijken, zou u ontdekken welk een geweldige opgave het is om deze vakanties te organiseren. Er wordt door de Zonnebloem nimmer gestreefd naar spektakulaire zaken. Het gaat om eenvoudige dingen: Een middagje win kelen, de dorpsfanfare uitnodigen voor een muzikaal onthaal, het maken van een excursie naar een boerderij (er zijn zie ken die nog nimmer een koe hebben ge zien!), of een zieke, nog eens te laten hengelen, een sport, die hij jaren gele den bedreef enzovoort. Het gaat, zoals u bemerkt, om gewone zaken; dingen die ons als gezonden niet meer aanspreken, doch die voor zieken bijzonder belang rijk zijn. planologische, hydrologische, uitvoe ringstechnische en financiële aspecten belicht. Na afweging Van een en ander gaf zij de voorkeur aan tracé-A. Het gemeentebestuur van Nootdorp heeft daarop weer gereageerd met een aanvullend rapport, waarin het zijn aan vankelijk standpunt handhaafde. De gro te verschillen tussen de twee standpunten hebben Gedeputeerde Staten aanleiding gegeven een kleine kommissie in te stel len, die tot taak kreeg de verschillende technische en financiële berekeningen te toetsen. Deze kommissie heeft het tech nisch adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten .gevraagd een onafhankelijk rapport uit te bren gen. De kommissie heeft inmiddels on der overlegging van bedoeld rapport, TDORP TRACEC NL- it.- 3 KAXAAX. WAOOINXVEEH -VOORBURG "j SITUATIE TRACE A-BeoC •J BULAGE 1. OEM. laDSCHE^OAM 6

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 9