Een voorlopige balans (3) TiP LP MUSEUM MEMO Sportweekrit NKF-Anno Spreekuren Finale tennis Het onderwijs op de samenwerkingsschool Afkoopregeling rentekaarten WIT I FM M /S „De Gouwerijders” i Kollekte EEN BOEKENBOM IS ALTIJD RAAK deze we van de week VOOR WADDINXVEEN 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 22 JUNI 1972 Pagina 3 (Advertentie) i;T Prins Bernhard zal op donderdag 29 juni A G E N EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! 111 i! 11 I 'l1 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 II zijn 61e verjaardag vieren. 11 11 lil T’ I Achtennegentig equippes hebben deel genomen aan de sportweekrit, die op 14 juni werd georganiseerd door „De Gou- werijders”. De rit werd gereden binnen de Waddinxveense dreven en was ten gerieve van de minder ervarenen tradi tiegetrouw eenvoudig gehouden. Eén van de opgaven die de nodige attentie vroeg, was: „Na Chevron eerste straat rechts.” Veel deelnemers keken daarvoor naar het Chevron Tankstation maar dat was mis, want op de luifel bij restaurant Royal stond ook een Chevron-merkje en dat scheelt dan direkt een hele straat. De voorzitter van het sportweekkomité, de heer H. van Gelooven, reikte de prij zen uit. De eerste plaatsen waren als volgt verdeeld: 1. A. Jongejan, Waddinx- veen, 10 straf punten, 2. A. I. Polder vaart, Oegstgeest, 19 stp. 3. N. C. de Rooy, Waddinxveen, 22 stp. 4. A. Boonstoppel, Waddinxveen, 26 stp. 5. D. A. Spek, Nieuwveen, 39 stp. 6. C. v.d. Ende, Zoetermeer, 43 stp. en 7. J. G. Oudijk, Waddinxveen, 44 stp. Tot nu toe geeft de tentoonstelling in het museum Oud-Waddinxveen een al gemeen overzicht van een groot aantal aspekten die samenhangen met de ont- De kollekte voor het Rode Kruis die begin juni plaats had bracht 8.594,84 op. Donderdag 22 juni Dia-lezing (Rusland en Israël) voor bejaarden, Anne Frankcentrum, 20 uur Vrijdag 23 juni Midzomemachtfeest Stuif-es-uit, Anno 1884 Dorpstraat 6, 22 uur Zaterdag 24 juni Voetbalwedstrijd Anno 1884-NKF, terrein Oranjewijk, 10 uur Tennis Wamaarplantsoen. Opening speelplaats ’Vondelwijk’. Zondag 25 juni Tennis Wamaarplantsoen. Woensdag 28 juni Raadsvergadering (Gewestvorming), gemeentehuis, 20 uur Donderdag 29 juni Afscheidsreceptie P. Willemstein, Groen van Prinstererschool, 20.30 ,tot 22 uur. Vergadering algemeen bestuur De Rijn streek, gemeentehuis Boskoop, 15.30 u. ANNE FRANKCENTRUM Maatschappelijk werkster: donderdag 16.30-17.30 uur. Maatschappelijk werkster (Prot. Chr.) Afwezig van 16 t/m 24 juni Pedicure/Schoonheidsspecialiste: eerste dinsdag van de maand, 9 tot 12 u. Dames- en herenkapper: donderdag 9-12 uur Hand- en spandiensten (noodhulp voor bejaarden en jonge gezinnen): elke werk dag van 8.30-9.30 uur, telefoon 5555. HET ANKER (Kerkweg 234, tel. 4522) Maatschappelijk Werkster (Prot. Chr.) Afwezig van 16 t/m 24 juni Gezins-Zbejaardenverzorging Anne Frankcentr., tel. 4896). Aanvragen om hulp: maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 9.30 uur. CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK Jul. v. Stolberglaan: ma wo en vr 14.30 tot 17.30 u en 18.30 tot 20.30 uur; di 10 tot 12 uur. •St Victorstraat: di en vr 19 tot 21 uur, do 15.30 tot 17.30 uur. Anne Frank-centrum: di en vr 14.30 tot 17 uur en 18.30 tot 20.30 uur, wo 18.30 tot 20.30 uur. 1 NIEMAND HEEFT JE OOIT GEZIEN - Helga 2 WERKELOOS - Jaques Herb GIVE MY LOVE TO ROSE - Johnny Cash with June Carter o.a. Jack Son The Ballad of Ira Hoyes - Danny Boy e.v.a. GALA ’72 - tijdelijk 10,— (MM* Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: top tien ONTMOETINGSKERK Maatschappelijk werkster Geref Kerk woensdag van 10 tot 11 uur. GROENE KRUIS (Stationsstraat 12) op werkdagen open van 13.15 tot 14 uur en van 18 tot 19 uur, o.a. voor het af halen van verplegingsartikelen. de vorige secretaris-generaal van de U.N.O. Het dateert uit 1969 en is opge nomen in de inleiding van het zgn. Rap port van Rome. Hij zegt: „Ik wil niet de schijn wekken te drama tisch te zijn, maar uit de informatie waar ik als sekretaris-generaal over be schik, kan ik alleen maar konkluderen dat de leden van de Verenigde Naties nog maar tien jaar hebben om hun on derlinge vetes op te lossen en te begin nen aan een wereldwijd deelgenootschap, om de bewapeningswedloop te beteuge len, het milieu te verbeteren, de bevol kingsexplosie in toom te houden en de vereiste stuwkracht voor ontwikkelings inspanningen te leveren. Als zo’n we reldwijd deelgenootschap niet in de ko mende tien jaar wordt gesmeed, dan vrees ik zeer dat de genoemde proble men zulke duizelingwekkende afmetin gen zullen hebben aangenomen, dat zij door ons niet meer beheerst kunnen worden”. wikkeling van onze gemeente en de nij verheid die hier altijd gevestigd is ge weest. Vandaar dat onze foto een werk tekening toont van een molen, omdat ook molenbouw een van die ambachten was, die hier werden uitgeoefend. In de nabijeen toekomst gaat het museum meer gericht te werk, wanneer aandacht zal worden besteed aan bepaalde perio den uit de ontwikkeling of bepaalde ambachten. Materiaal is er genoeg voor handen. Wat misschien nog niet iedereen weet, is dat men voor het luttele bedrag van 10,contribuant van de stichting kan worden, waarmee u tevens het recht krijgt doorlopend de exposities te be zoeken. De openingstijden zijn op dins dag en donderdagmiddag alsmede op vrijdagavond, steeds gedurende de tijd dat de Raiffeisenbank aan de Kerkweg voor het publiek is opengesteld. U kunt zich als contribuant aanmelden bij de heer A. Noorlander, Zuidkade 224, tel. 2666. De Groen van Prinstererschool heeft zich het lot van Chili aan getrokken en hield afgelopen za terdag een Fancy Fair op de speelplaats om wat geld bijeen te brengen. Voor een dubbeltje kon den de bezoekers een plaat aan- Brugkerk (NH): 9.30 uur ds T. van ’t Veld, 18.30 uur ds D. van Vliet Herv. wijkgebouw: 9.30 uur ds D. van Vliet, 18.30 uur ds I. van den Heuvel Bethelkerk (NH): 9.30 uur ds I. van den Heuvel, 17 uur ds T. van ’t Veld Innnanuëlkerk (NH): 9.30 uur ds S. v.d. Bos, Rotterdam, 19 uur ds G. I. v.d. Bogerd, Slikkerveer Kruiskerk (Geref.): 10 uur ds M. I. van Dijken, Amstelveen, 17 uur ds C. van der Tas, Boskoop Ontmoetingskerk (Geref.): 10 uur ds I. Snoey, Katwijk aan Zee; 17 uur ds M. I. van Dijken Remonstr. Gem.: geen dienst Oud-Geref. Gem.: 10 en 18.30 uur lees- dienst Geref. Gem. Boskoop: 9.30 en 18 uur kandidaat A. Bac, Moerkapelle Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 17 uur ds A. P. Verloop. Volle Ev. Gem. Bethel Boskoop: 9.30 uur samenkomst; dinsdag 20 u. samenkomst. St. Victorkerk (RK): 8 en 10 uur, ma. en za. 19 aur, di., do. en vr. 7.45 uur, wo. 7.45 en 19 uur: H. Mis. Ontmoetingskerk (RK): 8.30, 11.45 en 18.30 uur, di. 9 uur, do. 19 uur, za. 9 en 19 uur: H. Mis. Jehova’s Getuigen: do. 19.30 uur bedie- ningsschool, 20.3Ö uur dienstvergadering; zo. 15.30 uur openbare toespraak, 16.30 uur Wachttorenstudie. 1 HELLO-A - Mouth and MacNeal 2 LET’S DANCE - The Cats 3 MEISJES MET RODE HAREN - Arne Jansen 4 MATRIMONY - Gilbert O’Sullivan 5 TAKE ME BAK ’OME - Slade 6 GIVE UP YOURS GUNS (Maxi single) The Buoys 7 LITTLE WELLY - The Sweet 8 LOCO POR IT - Chris Montez 9 SONG SUNG BLUE - Neil Diamond 10 CONQUISTADOR - Procol Harum Het open BCD-tennistoernooi op de ba nen in het Wamaarplantsoen, waarin zo’n tweehonderd partijen worden ge speeld, wordt dit weekeinde (zaterdag en zondag) beëindigd met de finales. Iedere belangstellende is welkom. 1 I I I I Tegenover deze problematiek hebben on ze vraagstukken kleine afmetingen. Te genover de problemen van de mensheid zijn onze problemen die van Waddinx- veners, Boskopers, Zevenhuizenaren, Moerkapellers en Reeuwijkers. Laten wij ons van de betrekkelijkheid bewust zijn, maar laten we óók beseffen dat we in „het kleine” groot kunnen zijn. Het elftal van de Nederlandse Kabelfa- brieken, winnaar van het bedrijfsvoet- baltoumooi, speelt zaterdag tegen het elftal van Anno 1884. De spelers van de NKF waren graag bereid deze wedstrijd te spelen, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de plaatselijke peuterspeelzalen. De aftrap zal worden verricht door burgemeester C. A. van der Hooft. De wedstrijd zal worden ge leid door de heer G. Plaisier. Direkt na afloop van de wedstrijd gaat de sociëteit Anno 1884 aan de Dorp straat open en zal geopend blijven tot de normale sluitingstijd. Aanvang 10 u. Terrein Waddinxveen in ,de Oranjewijk. Op 1 juli begint een nieuwe periode van de afkoopregeling voor de vroegere be zitters van rentekaarten. Deze keer zijn zij aan de beurt die in een der jaren 1915, 1916, 1917 of 1918 zijn geboren en wier ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd minder dan 60 per jaar zou bedragen. In de prak tijk wil dit zeggen dat in de meeste van deze gevallen alleen dan afkoop plaats vindt als in totaal minder dan voor 286 is geplakt. Tevens komen aan bod zij die geboren zijn in 1932 of 1933, waarbij het er niet toe doet hoeveel er is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte bedrag (vermeerderd met interest) terug te krij gen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulieren met toelichting zijn daar en op alle postkan toren te verkrijgen. De mogelijkheid tot aanvragen geldt ook nog voor hen die in vorige uitbetalings- perioden aan de beurt zijn geweest, maar tot nu toe hebben verzuimd een aan vraag in te dienen. Dit zijn zij, die zijn geboren in een der jaren 1903 tot en met 1914 (mits er minder dan voor 286 is geplakt) en zij die zijn geboren in een der jaren 1934 tot en met 1950. Zij die in andere dan genoemde jaren zijn geboren, komen tussen 1 juli 1973 en 1 juli 1975 aan de beurt. Voor de permanente begeleiding van het gehele levensbeschouwelijke onderwijs wordt een vormingsteam ingesteld, waar in zitting hebben: de rektor, de betrok ken gastdocenten en de vertegenwoor digers der ouderverenigingen. Gedurende de leerjaren 1 en 2 zal on derricht worden gegeven in de godsdienst of levensbeschouwing die de ouders ge kozen hebben, gedurende het aantal les uren dat hiervoor normaliter op scholen voor voortgezet onderwijs wordt uitge trokken. Leerlingen, wier ouders dit on derricht niet wensen, zou maatschappij leer kunnen worden onderwezen. Van het derde jaar af zullen de ouders kun nen kiezen uit twee alternatieven: De helft van de beschikbare tijd wordt besteed aan informatie over de verschil lende godsdiensten en levensbeschouwin gen, afwisselend te verzorgen door de betrokken gastdocenten van he vormings team en naar gelang van de leeftijd van de leerlingen in een geleidelijk toene mende onderlinge diskussie. De resteren de tijd zou kunnen worden gesplitst naar de onderscheiden groeperingen met hun eigen docent en worden benut om de er varingen tijdens voorgaande lessen te be spreken. Een tweede mogelijkheid is dat het onderricht wordt voortgezet in de godsdienst of levensbeschouwing naar keuze van de ouders. Wij zijn bijzonder verheugd in ons mid den te hebben Pater Pennock. Pater Pen nock, rektor van de Open School Bijl mer, die reeds een keer in Waddinxveen was om voor bestuur en werkgroepen te spreken over o.a. aspekten van het le vensbeschouwelijk onderwijs. Over de methodieken bij het levensbe schouwelijk onderwijs zijn reeds talrijke verhandelingen geschreven. Ook hier geldt dat samenspraak met de basisscho len gewenst is om te komen tot een planning op langere termijn. Ook hier geldt dat de leeftijd van het kind bepa lend is voor het gebodene. Ook hier geldt dat de zelfwerkzaamheid van grote waarde kan zijn, dat spreekbeurten, ex- kursies, projekten, van bijzondere bete kenis kunnen worden. Ook hier gelden de persoonlijkheid en de kwaliteit van de leraar. Ik ben aan het einde van mijn verhaal gekomen. Niet aan het eind van ons La tijn. Daarvoor zijn er in het Nederlandse onderwijs nog te veel vragen. Mag ik besluiten met een citaat van Oe Thant, I i Thans wil ik u iets vertellen over de sa menwerkingsschool als verschijnsel en over de levensbeschouwelijke vorming op onze school. Het feit dat er op dit moment in den lande zeer positieve be langstelling bestaat voor de samenwer kingsschool kan misschien geplaatst worden tegen de achtergrond van een drietal onderling samenhangende fak- toren. Allereerst het konstateerbare en door kelen vastgestelde feit dat onze samen leving in levensbeschouwelijk, maat schappelijk en politiek opzicht een veel- pormig beeld vertoont. Onder de Neder landers zijn allerlei verschillen en nuan- jceringen te bespeuren in levensbeschou wing, in opvattingen hoe onze samen leving dient te worden ingericht en in Iwelk politiek verband men zijn levens- Ibeschouwelijke en maatschappelijke visie zou moeten realiseren. „De scheidslijnen zijn talrijk en gaan dwars door allerlei bestaande levensbeschouwelijke organi saties heen.” Voorts heeft men zich in allerlei krin- gen bezonnen op het ontstaan en de Kunktie van wat men wel pleegt aan te Iduiden met „verzuiling”. Men komt daarbij tot de conklusie dat „de verzui- Hing”, d.w.z. het ontstaan van maatschap- Lelijke organisaties of instelling op le vensbeschouwelijke grondslag, in het ■verleden een zeer belangrijke funktie heeft vervuld. [Tevens stelt men zich wel de vraag of laan deze levensbeschouwelijke organisa tievormen - die in het verleden alleszins Luttig waren - in onze tijd nog in die zelfde mate moet worden vastgehouden. Tenslotte hebben velen ervaren, niet al leen tijdens de Tweede Wereldoorlog, .dat toenadering en samenwerking van mensen, afkomstig uit verschillende le- ■vensbeschouwelijke groeperingen, zeer .wel mogelijk is. ■Men kan konstateren dat de veelvormig- heid van onze samenleving in ons onder- Bwijs vooral tot uitdrukking komt in het Algemeen Voortgezet Onderwijs, het ■Voorbereidend Wetenschappelijk Onder- Vvijs, het Beroepsonderwijs en de Weten schappelijke Onderwijsinstellingen, on- afhankelijk van de statuair vastgestelde ■beginselen van het instituut. We signale ren deze veelvormigheid bij het perso neel, de leerlingen dan wel de studenten, de gezinsleden. I 'Jïen samenwerkingsschool van protestan- ■en, katholieken, humanisten en buiten- kerkelijken is een afspiegeling van de huidige maatschappij. Velen in onze ge- meenschap ervaren dat, heel bewust. ■Wat ze daarbij bewust aanvaarden is de -mensvormende waarde van de welover- wogen en begeleidende ontmoeting met Andersdenkenden. Maar het is niet voor iedereen even ge- inakkelijk deze konklusies te trekken, omdat de school op een in statuten vast gelegde levensbeschouwelijke beginsel zó vertrouwd en vanzelfsprekend voor komt, dat ze geneigd zijn een samen- Sverkingsschool als de onze als iets on geoorloofds te zien, als een taboe. Wie eveneens gepoogd heeft zich te ver diepen in de problemen van het Neder landse onderwijs, zal misschien met ons van mening zijn dat op een samenwer kingsschool de veelvormigheid van onze Samenleving net zo goed aanwezig is als bp een openbare, een protestant-christe- Jijke of een rooms-katholieke school en dat het onderwijs op samenwerkings scholen, openbare of konfessioneel- bijzondere scholen overeenkomstige pro blemen kent t.a.v. de kwaliteit van het Onderwijs, de levensbeschouwelijke sfeer n het schoolklimaat. Worden deze feer, dit klimaat, deze kwaliteit niet op dke school bepaald door: - het besef te leven in een geschakeerde schoolbevolking? - de persoonlijkheid en de kwaliteit van de schoolleiding, haar liefde tot de opgroeiende mens en haar erkenning van de ander? - de persoonlijkheid en de vakbe kwaamheid van de leraar, de liefde en de oprechtheid tot zijn leerlingen en zijn erkenning van de ander? de mate waarin voor ieder binnen de schoolbevolking de levensbeschouwe lijke vorming kan funktioneren? -de ernst waarmee de opvoeding tot medemens wordt nagestreefd? - de mate, waarin de school demokra- tisch georganiseerd is, zowel ten op zichte van de overheid, de ouders, de leraren en de leerlingen? Vaaneer u deze vragen en konstaterin- «en overwogen hebt, zult u met ons van fceaing zijn dat een samenwerkings school als de onze niet meer vraagstuk- Men zal kennen. Integendeel, juist de be- “okkenheid en de geinteresseerdheid van ovelen in onze gemeenschap zullen Pze samenwerkingsschool tot een sukses faken. Laten we hopen in 1973 te mo- beginnen onze gedachten in praktijk B brengen. T5 het geven van levensbeschouwelijk ■nderwijs wordt ervan uitgegaan dat het Mpensbeschouwelijk onderwijs ter keuze ■an de ouders moet zijn en dat gepro- y animeerde ontmoeting der levensbe- Iffnouwingen na en in overleg met de ■uders en de ouderverenigingen zal ihatsvinden. door A. A. de Bruin afa

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 3