RAAD WIL IN GEWEST Geslaagd Bangla Desh 1972 Geslaagden Glastuinbouw moeilij kheden in Wateroverlast W addinxveen etappeplaats Nutsspaarbank Gouda samen met Rotterdam fc' is Vanavond wielrennen 1 BURGERLUKESTAND 7 II Pagina 4 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 6 JULI '72 Taken Onzeker Sober Puzzel i i i Het Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1971 doet opnieuw een beroep op het Nederlandse volk bijdragen te storten op giro 999. Immers hoewel het in 1971 door gezamenlijke krachtsinspanning is gelukt de ruim tien miljoen vluchtelingen zo te helpen dat zij in leven bleven (zie foto) hierop moet, wil dit zijn zin behouden, deze aktie volgen, die ten doel heeft de gerepatrieerde vluchtelingen te helpen een nieuw onderdak en ten nieuwe bestaansmogelijkheid te vinden. Vanavond om zeven uur start aan de leplaan de vierde etappe van de Internationale Wieler Avond Zesdaagse, die georganiseerd wordt door de Stichting Organisatie Sportevenementen in Zuid-Holland. Er wordt tachtig kilometer afgelegd, verdeeld over zeventig ronden. Burgemeester Van der Hooft verricht de start, Miss Kips(?) reikte de leiderstrui en de kussen uit na afloop. De heer Barth achtte gewestvorming met name noodzakelijk uit een oog punt van de doelmatigheid waarmee de overheid zijn taak kan uitoefenen. Waar die doelmatigheid door de huidige struktuur in het gedrang komt kan gewestvorming een uitkomst zijn. Met name wees de heer Barth hier bij op doelmatigheid in het gebruik van de beschikbare grond (ruimtelijke ordening) en op het besteden van de beschikbare financiën. Schaalvergroting Gordijn IK? Ki™ fiHHiï zo- 1 can- Aan de Rijks Tuinbouwschool te Bos koop slaagde J. W. M. Langeveld. 1 1 1 I I I I Ook de heer Noordam van de AJR/CHU had geen problemen met de gewestvor- ming. Diverse taken - ”Ik denk bijvoor beeld aan de gewestelijke politie” - zag hij wel zitten. De grootte van de ge meenten in zo’n gewest zou volgens hem minimaal zes- tot zevenduizend in woners moeten zijn. open gewest voor de bevolking uit de grote steden. Gevonden: wit babyschoentje, wollen sjaal, gouden ketting, herenhorloge, hou ten roeispaan, Ford autosleutel, gouden kinderringetje, 2 zwarte dameshand- schoenen skai, reserveband v. Peugeot. Verloren: gouden armbandje met naam plaatje, bruin plastic tasje met inhoud, gouden ketting, gouden armbandje, bei ge damesportemonnee met inhoud, 1 sleutel aan sleutelhanger, bruine heren- portemonne met inhoud, zilveren ket ting, basket ballschoen maat 32, gouden manchetknoop, oranje-rode step, d. groe ne sleutelétui, fietssleutel, d. blauwe zwembroek met gele bloemen, zwarte di- plomatentas, zwarte herenportemonnee met inhoud, 1 paar rolschaatsen, gouden broche met 2 briljantjes en 2 pareltjes, d.blauwe gymschoen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Geslaagd aan de R.K. Huishoudschool „Christus Koning” te Gouda: Kandida ten T: Greet Captein, Marian Gerts, Ria v.d. Kleij, Ineke Kok, Thea Kok, Tineke v.d. Meulen, Bep van Velzen, Marion Verkley. Kandidaten Ph: Thea van Eijk. Kandidaten Pn en T: Petra Koolmees. Kandidaten Pw: Nanda Rip, Ans Belt. Tijdens de bijeenkomst in de kantine van de christelijke technische school „Nieu we Vaart” werden diploma’s uitgereikt aan de geslaagden. Metaalbewerken P-dipIoma: D. H. Ver- mulm, P. van Vuuren, A. G. Esveldt, L. v.d. Laan, L. de Vos. Timmeren T-diploma: (bovendien het P-diploma): A. Breedijk, D. J. Koster. Timmeren P-diploma: H. Grootendorst, J. E. de Jong, J. Olie. Brood- en banketbakken P-diploma: P. F. J. de Heer, C. de Joode, C. H. Oudijk. Motorvoertuigentechniek P-diploma: A. Asscheman, M. Brand, A. van Hoven, M. van Velde. Elektrotechniek P-diploma: J. M. Hof man, C. Hoogendoom, H. Kuiper. Tengevolge van het noodweer in de af gelopen nacht, ontstond op verschillende plaatsen in de gemeente een enorme wateroverlast. De singels stroomden over, verschillen de kelders liepen vol, terwijl de par keerplaats bij Groensvoorde geheel vol liep. Het water stond een halve meter hoog, iets wat voor de jeugd zeer aan trekkelijk was, maar voor parkeerders een grote last veroorzaakte. I i I I t I I i De diskussie over het onderwerp ver liep uitermate sober. De motie van D'66 en PvdA vond vlot een meerderheid en toen het op stemming aankwam over de manier waarop het gewest moest wor den bestuurd helde alleen de heer Noor dam over naar de mening des burge meesters. SGP en VVD waren overal tegen dus nu ook. Aan de Middelbare Techn. School te Gouda zijn geslaagd voor het eindexa men afd. Werktuigbouwkunde: J. N. Knaapen, C. E. F. Rijnbeek. Afd. Elektrotechniek: T. T. Halkema, C. Verwey, P. J. Vliegendhart. Na een eerste bespreking met de N.V. Gasunie over het aardgasbeleid blijft het Landbouwschap ongerust over de voort gang van de omschakeling op aardgas in de glastuinbouw. Vooral de geplande doorberekening van de milieuheffing op stookolie bij de bepaling van de gas- prijs is volgens het Landbouwschap on aanvaardbaar. Per 1 juli werd de Nutsspaarbank in Gouda opgenomen in de organisatie van haar regionale zusterinstelling De Spaar bank te Rotterdam. Hierdoor wordt een efficiënte bedrijfs voering op grotere schaal beoogd, zodat de 44.000 kliënten in Gouda en omge ving ook in de toekomst een modern dienstenpakket kan worden geboden. De Nutsspaarbank beschikt over eigen kantoren in Gouda, Bodegraven, Bos koop, Moordrecht en Waddinxveen, zo dat thans een spaarbankeenheid ontstaat van 73 kantoren in Rotterdam en 26 om liggende gemeenten. Door de toetreding van Gouda bedraagt het gezamenlijk spaarderstegoed rond 1,1 miljard, toebehorend aan 730.000 rekeninghouders. De direktie van de Nutsspaarbank, die haar aktiviteiten onder eigen naam voortzet, blijft in handen van de heer R. Kok. Voor de staf en de anderen van de veer tig personeelsleden zal deze concentra tie geen nadelige gevolgen hebben. De heer Noordam viel tijdens de dis kussie over de manier waarop een ge west dient te worden bestuurd uit de boot der voorstanders van rechtstreekse verkiezingen. Hij was het met burge meester Van der Hooft eens dat deze bestuurders gekozen moesten worden uit de raadsleden der deelnemende gemeen ten. betoog onder we op dezelfde kursus hebben gezeten’,, zei hij schertsend), had ook kritiek op het na oorlogse beleid ten aanzien van de ge meentelijke herindeling, die volgens hem teveel ’te hooi en te gras’ was geschied. ”Het gewest waarin wij komen te zitten moet eigen taken, bevoegdheden en vooral ook financiën hebben. De om vang van dat gewest dient af te han gen van een ekonomisch kriterium, waaronder ik ook het gehele sociaal- kulturele verzorgingsgebied zie. Het ge west moet een eenheid zijn, waarvan de inwoners zich min of meer moeten voe len bij elkaar te horen.” De heer Van Gent pleitte voor optimale doorzichtigheid van het overheidsappa raat, waarbij hij de provincie zag weg vallen. Om die reden was hij ook tegen de vorming van een zg. Randstad-auto- riteit, een soort overlegorgaan van alle gewesten in de Randstad. De wijze waarop het gewestelijk bestuur dient te worden benoemd was voor de PvdA-fraktie geen probleem: kiesrecht voor alle kiesgerechtigden in het ge west. De heer Van Gent besloot met een pleidooi voor het behoud van het groene hart. ”Het gewest Midden-Hol- land mag dus niet te grote taken krij gen in termen' van woningbouw en in dustrialisering.” Ondertrouwd: N. C. Koppenaal en M. A. Monster; A. van Vuuren en H. E. Broer; L. H. M. Vergeer en Y. E. S. Beer; G. Berghoef en J. M. K. Piets. Geboren: Eduard Christiaan, zv F. W. C. van der Krans en T. van der Flier; Laila, dv J. van der Haar en B. T. Tref fers; Yvonne, dv A. G. Visser en A. Nell; Karin, dv A. F. M. Piels en E. T. van Dam; Gijsberta Gerhardina Heste- rina, zv F. L. Groenendijk en H. A. Lammers; Erik Harmen, zv H. J. Keeg- stra en J. E. Dekker; Walter, zv W. Noordermeer en A. B. Nieumeijer; Men no Hessel, zv O. P. Wiersma en J. C. M. van der Marei; Dirk Jan, zv D. Huizin ga en A. G. N. Baerveldt; Monique Jo- sephina Wilhelmina, dv W. H. H. Ge- richhausen en J. J. M. Hendriks; Mar cus Jozef, zv H. G. van Dijk en J. M. C. van Luijk; Eddy, zv C. Becker en H. T. Honing. Overleden: Honkoop, Geertruida Wil helmina ev Mulder, oud 24 jaar; Lelie veld, Johanna Elisabeth, oud 6 jaar; Theussen, Bertus Pieter, Anthonie, oud 61 jaar; Rehorst, Jan, oud 53 jaar. Gehuwd: G. van Hoven en A. Verhoef; I. C. Verboom en C. C. Kroes. De prijsontwikkeling van tomaten en komkommers is ernstig verstoord. De getroffen tuinders hebben van hun ver ontrusting blijk gegeven tijdens een on derhoud met de minister van Landbouw. Met de bewindsman werd toen afgespro ken de moeilijkheden in de glastuin bouw in het maandelijks overleg met het Landbouwschap aan de orde te stellen. Aan de Technische School voor Gouda en Omstreken zijn geslaagd voor het di ploma T.T.O. 3a (Theoretisch Techn. Ond.): J. C. Both, J. G. Droog, K. Veen huizen. Timmeren T3: F. H. Asscheman, T. M. A. Versluis. Schilderen S3: J. Dekker. Metaalbewerken MT 3B: H. J. v.d. Weij- de, B. R. de Winter. Installatietechniek 14: A. G. v.d. Ham. Elektrotechniek E4: F. C. Dullemeyer, A. van Eijk. Metselen ME3i: P. Monster (prijs). Keramiek 3i: R. Benink. Metaalbewerker MT 3i: J. de Kruyff. ’’Gewesten vormen een kunstmatig ge heel en wij zijn er geen voorstander van”, zo liet de SGP weten. ’’Daar waar de gemeente afzonderlijk een taak niet aankan is een gemeenschappelijke rege ling een goed middel.” Burgemeester Van der Hooft had wei nig moeite met de betogen der voor standers. Hij richtte zich dan ook in zijn beantwoording voornamelijk op de tegenstemmers. ’’Waddinxveen werd in 1871 één gemeente. Noord en zuid wer den samengevoegd. Daar hebt u niet iemand over horen klagen.” De burgemeester wees op de fusies in het bedrijfsleven en noemde het logisch dat schaalvergroting ook bij de over heid noodzaak wordt. ”We hebben nu al 26 verschillende gemeenschappelijke regelingen. U als raad hebt maar uit te voeren wat daarin wordt beslist. Dat gaat nu nog steeds goed, maar het is wel gevaarlijk.” WW In verband daarmede is de voorzitter' van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen door het Landbouwschap uitgenodigd voor het gesprek met de minister. De situatie in de glastuinbouw is te wijten aan een komplex van fac toren. Het Landbouwschap schrijft de slechte prijsvorming voor een belangrijk deel toe aan dé invoer vanuit Oostblok landen op de Westduitse en andere voor Nederland belangrijke markten. Bij de minister wordt met klem aangedrongen het EEG-groenten- en fruitbeleid zoda nig te wijzigen, dat de gemeenschap be ter beschermd wordt tegen uitvoermani- pulaties vanuit landen met staatshandel. De heer Lardinois zegt zijn medewer king toe, mits aangetoond wordt dat de Oostbloklanden gedurende de laatste ja- ren door een stijgende export een aan merkelijk nadelige invloed uitoefenen op de Duitse markt. Daartoe zal een onder zoek gedaan worden door vertegenwoor digers van het ministerie van Landbouw het Landbouwschap, het Produktschap voor Groenten en Fruit en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Voordat in het najaar de Brusselse voor stellen voor een gewijzigd gemeenschap pelijk groenten- en fruitbeleid worden besproken, zal de minister opnieuw overleg plegen met het Landbouwschap over de invoer van tuinbouwprodukten uit Oosteuropese landen. ”We praten over iets dat eigenlijk niet eens zeker is,” zo begon de heer Have naar (SGP/Hervormde Kiesvereniging) zijn betoog tegen de gewesten. ”De be volking komt steeds verder af te staan van zijn bestuur. Hoe erg dat nu al is is wel gebleken bij de laatste verkiezingen.” De SGP vroeg zich af welke taak nu nog voor de gemeente overbleef. ”Wij zien de toekomst voor de gemeenten niet rooskleurig in,” aldus de heer Havenaar, wijzend op de totaal onbekende finan ciële gevolgen. ”Wat moet dit allemaal gaan kosten? Een vierde bestuurslaag erbij betekent gewoon dat het weer te recht komt op de nek van de belasting betaler.” De heer Van Gent van de PvdA opperde bezwaren tegen het feit dat de gemeen ten (’’Gemeenten denken toch vaak meer in termen van uitvoering dan van vorm geving”) hier voor de puzzel waren ge steld om de gewesten vorm te geven. Hij zag daar weinig van terecht komen. ”De rijksoverheid had in eerste instantie aan de gewesten moeten vormgeven en ook meer moeten doen aan het verstrekken van uitgangspunten. Op basis daarvan willen wij dan best meepraten.” De PvdA-fraktieleider, die het van D’66-zijde vrijwel geheel schreef (”Je kunt wel zien dat De Demokraten bleken ingenomen met de plannen tot gewestvorming, maar hadden wel graag wat duidelijker om schreven taken en bevoegdheden gezien. ”De minister weet eigenlijk nog niet wat hij wil,” zo stelde de heer Barth vast. ”Wat hij nu doet, ons om onze mening vragen, is in feite een hearing die geen echte hearing is, want er is geen duide lijk omschreven idee waarover gepraat kan worden.” En dat had dan weer tot gevolg gehad dat de provincie Zuid- Holland de diverse gemeenten had op gescheept met een rapport waarin wel twee als negen gewesten waren op genomen. Tegen Waddinxveen als onderdeel van een gewest zei de heer Barth ’onmiddel lijk ja’. ”Met andere gemeenten hebben we hier nog duidelijk een taak als het groene hart, de ’long’ van de Randstad.” Over de manier waarop de woningbouw en stadsuitbreiding, die onvermijdelijk ook in het groene hart nog zal zijn, zou moeten plaatsvinden zei de heer Barth ’’Onze voorkeur gaat uit naar de gebun delde de-koncentratie, waarbij de stads vorming in bepaalde kernen van het middengebied wordt gekoncentreerd.” Nadat de heer Barth zich had uitgespro ken voor globaal dezelfde gewestgren zen als de heer Van Heteren liet hij we ten in dit licht geen behoefte meer te hebben aan het bestaan van provincies. De gemeenten ’nieuwe stijl’ zouden in hun taak de relatie tussen burger en overheid op de voorgrond hebben moe ten staan. De D’66-er besloot zijn uit voerige motivering met het onderschrij ven van het standpunt van burgemeester Van der Hooft zoals dat was neergelegd in een brochure uit 1970, getiteld ’Waar om Wachten’. De heer Van der Hooft was ervan over tuigd dat er voor de gemeente nog vol doende taken over blijven om zinvol te kunnen uitvoeren, waarbij hij de pro vincies langzamerhand zag verdwijnen. ’’Planologie en ruimtelijke ordening worden taken van gewest en rijk,” stelde hij. Hoe moeizaam het is om je als ge meente zelfstandig te handhaven is, al dus de burgemeester, wel gebleken bij onze plannen in het Weegje. ’’Daar dreigden we in rekreatief opzicht vol ledig te mislukken. Dat konden wij niet alleen doen. Samen met Gouda, Reeu- wijk, de provincie en het rijk ging het wel. Verdrietig vond de burgemeester het dat de gewestvorming niet meer leefde bij de bevolking. Voortbordurend op ’t the ma ’samen sterker’ kan hij aan het ont vouwen over zijn gedachten met betrek king tot de eenwording van Gouda en Waddinxveen ”als dat in het belang van de bewoners zou zijn.” Dat laatste zat de heer Uitbeijerse tamelijk dwars. ’’Zegt u dan eens waarin wij tekort schieten?” wilde hij weten. De heer Van der Hooft vond dat niet zozeer een kwestie van tekort schieten, maar van onvermijdelijke ontwikkeling. ”Het gaat er niet om waarin we nu tekort schie ten, maar wat in de toekomst nuttig en nodig is,” stelde hij. Overigens bleken de burgervaderlijke ge dachten over Gouda-Waddinxveen (Met eventueel een derde station in de Vic- torwijk, zo vulde de heer Van der Hooft aan) niet nieuw. Wethouder Lips: ’’Daar sprak burgemeester Troost voor de oor log al over.” Aan de openbare Professor Kohnstamm- school slaagden voor Mavo III Arnold Halkema, Alberti Hochstenbach, Astrid van Dijk. Een herexamen kreeg 1 kandidaat en er werden geen kandidaten afgewezen. Voor Mavo IV slaagden Bert Both, Wil- fer van de Capelle, Niek Metselaar, Hans Nooteboom, Harro Elsborg, Hans Eterman, Henk Fennekes, Rudy van Kampen, Piet Kool, Gregory van Lin gen, Perry Oldenwalder, Fred de Ruijter, Wim van Straalen, Wim Tijsterman, Marco Vermeer, Jan M. Vet, Gerrie Cammeraat, Jennemiek Heijmans, Annie Klinkert, Gia Kwaak, Gerda- Moerman, Marjan Oortman, Helma van de Willi gen, Marjan Zweistra, Greetje Merke- stijn, Trudy Pappot en Bianca Viola. Er slaagden voor Mavo IV 39 kandida ten. Afgewezen werden er 3 en didaat kreeg een herexamen. Mevrouw Rottinghuis van de KVP toon de zich blij dat ”het ondoorzichtige gor dijn van allerlei gemeenschappelijke re gelingen (Waddinxveen blijkt er een klei ne dertig te kennen) door gewestvorming eindelijk zou kunnen worden opgerold. Zij doelde daarbij op de door de burger niet rechtstreeks te kontroleren van in tergemeentelijke instanties als gas- en elektriciteitsbedrijven, waterleiding, schoolartsendienst, enzovoort. ”Er zullen in een gewest meer zaken in het open baar worden behandeld” en dat is een gelukkige ontwikkeling, zo stelde me vrouw Rottinghuis. Zij stelde voor dat in de Randstad werd bepaald hoeveel het totaal aantal wo ningen bedraagt dat nog gebouwd moet worden en daarna vast te stellen welk deel daarvan in dat gebied met die ’ma gische naam’ groene hart moet worden gebouwd. ”Én dat gebied kan echt nog wel wat woningbouw hebben, want men kan bijvoorbeeld toch moeilijk stellen dat onze nieuwe wijken in Vondelwijk en Groenswaard het open middenge bied werkelijk hebben aangetast,” stelde de KVP-woordvoerster. die ervoor pleit te dat in dit gewest de landbouw en veeteelt ondergeschikt zouden moeten zijn aan de rèkreatieve taak van het (f'‘,,WWhu -HL

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 4