Indeling voetbalcompetitie 72-73 voor L( Bijscholing elektronica en elektrotechniek van mei tot mei Weekblad voor Waddinxveen OLYMPISCH LOGBOEK Fotogram zilver schrij vers Viswedstrijd I Boekhandel Veldwijk N.V. Reisgidsen Reprodukties Posters WEE! WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 Pagina2 Alleen in de vakantie? Mini-historie Nu Kern voor binnen en buitenland EEN BOEKENBON Boekhandel Veldwijk nv IS ALTIJD RAAK!! Een huwelijk in bezettingstijd 23 L. VAN SCHOUTEN extra boek van de maand slechts f 2.75 Boekhandel Veldwijk nv Donderdag 3 augustus 1972 28e jaargang - nr. 1298 JUNIOREN Hoofdgroep Be Fair Donk Gouda Haastrecht Jodan Boys NSV Spirit Unio Vep Waddinxveen HEREN 1ste klasse Ammerstolse S.V. Bergambacht Gouderak Haastrecht Nic. Boys Nieuwkoop Oudewater RVC ’33 Schoonhoven Soccer Boys WSE Allerlei hulpmiddelen Over op zilver Uitgave Druk. Veldwijk NV Direktie J. B. Veldwijk Redaktie C. J. M. R. v.d. Bas Exploitatie F. van Kempen I Aan I °p b I ecom I op k I word I Wad, I In W I hefbi I verar ill 1 door w ze BB I I 1 I I I I I Wetenschap en techniek ontwikkelen zich zo snel, dat men spreekt van een technologische revolutie. Wie niet mee gaat blijft achter. Efficiënte bijscholing is meer dan ooit noodzakelijk. Passage 145 Telefoon 2620 Advertentietarieven Losse mm-prijs 0,19 (exclusief btw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters. Giro 47062 tnv Drukkerij Veldwijk NV 4e klas A Bodegraven 5 Bergambacht 3 Reeuwijk 3 Floreant 5 Gouda 5 Soccer Boys Schoonhoven 3 Waddinxveen 3 Sportlust 7 Zevenhoven 4 Klas B groep 8 Be Fair 3 Bodegraven 3 Floreant 3 Gouda 3 Groeneweg Moordrecht 2 Nieuwerkerk 2 Soccer Boys 2 Klas B groep 9 Bergambacht 2 Klas B groep 1 Be Fair Donk Gouda Gouderak Haastrecht Olympia Ona Soccer Boys Unio Zwervers Klas A groep 10 Be Fair 5 Floreant 4 Nic. Boys 2 Nieuwerkerk 3 Nieuwkoop 2 Unio 4 Vep 4 Zwammerdam Klas C groep 3 Bodegraven Esto Be Fair Haastrecht Jodan Boys Sportlust Vep Woerden Fotograferen is: schrijven met licht op zilver. Als u een foto neemt, laat u door een kleine opening licht vallen op een met zilverbroom lichtgevoelig gemaakt laagje celluloid. Dit artikel is dus be stemd voor ’zilverschrijvers’. Voor men sen, die voldoende belangstelling hebben voor fotograferen om daar wat dieper in te duiken en er betere resultaten in te bereiken. Deze ru Brieven Tenge weg- de br den n ters z 3e klas A Aarlanderveen 3 Be Fair 5 Bergambacht 2 Floreant 4 Gouda 4 Jodan Boys 6 Sportlust 5 Zevenhoven 3 Klachten bezorging Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, tel. (01828) 3088 Abonnementsprijs 3,35 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 8,50 per half jaar binnen versprei dingsgebied en 14,75 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten. Bank Coöp. Raiffeisenbank W’veen. Klas B groep 3 Ammerstol Bergambacht Groot Ammers Lekkerkerk Moerkapelle Nieuwerkerk Schoonhoven Spirit Stolwijk WSE Het lij leiden Waddi dende uw ee leiding blad v moetei De W dank hanke' tussen Provir vredig het he VEII B. J. r 3e klas B Aarlanderveen 4 Be Fair 6 Jodan Boys 7 Moerkapelle 2 Sportlust 6 Spirit 6 Sportief 3 Siveo 3 le Klas Aarlanderveen Bergambacht Reeuwijk Floreant Gouda Rijnstreek Siveo Sportief WDS Waddinxveen Zevenhoven Bodegraven Res. le klas Aarlanderveen 2 Be Fair 2 Floreant 2 Gouda 2 Sportlust 2 Spirit 3 Schoonhoven 2 WDS 2 Zwammerdam 2 Zevenhoven 2 Adverten tie-afdeli ng Oranjelaan 9, Waddinxveen postbus 66, telefoon (01828) 4788 Klas A groep 2 Gouderak Groot Ammers Lekkerkerk Moerkapelle Moordrecht Nieuwerkerk Schoonhoven Soccer Boys WSE Zwervers Klas A groep 4 Be Fair 2 Donk 2 Floreant 2 Gouda 2 GSV2 Spirit 2 Unio 2 Vep 2 Klas A groep 5 Be Fair 3 Gouda 3 Nieuwerkerk 2 Olympia 3 Ona 2 Soccer Boys 2 Vep 3 Waddinxveen 2 4e klas B Aarlanderveen 5 Reeuwijk 4 Gouda 6 Oudewater Sportlust 9 Waddinxveen 4 WDS 4 Zwammerdam 5 Klas B groep 2 Bodegraven Esto Floreant Groeneweg GSV Jodan Boys Moordrecht Sportlust Waddinxveen Woerden Klas B groep 6 Be Fair 2 Donk 2 Floreant 2 Gouda 2 Olympia 2 Ona 2 Waddinxveen 2 Zwervers 2 Klas A groep 6 Be Fair 4 Esto 2 Floreant 3 Lekkerkerk 2 Moordrecht 2 RVC2 Spirit 3 Zwervers 2 Klas C groep 6 Be Fair 2 Bodegraven 2 Donk 2 Floreant 2 Gouda 2 Olympia 2 Vep 2 Waddinxveen 2 Klas C groep 9 Be Fair 3 Bodegraven 3 Floreant 3 Sportlust 2 Sportief WDS Woerden 2 WSE 2 Klas C groep 10 Donk 3 Esto 3 Gouda 3 Nieuwerkerk 3 Olympia 3 Ona 3 Waddinxveen 3 Zwervers 3 Klas C groep 11 Bodegraven 4 Esto 4 Floreant 4 Moerkapelle 2 Olympia 4 RVC 2 Soccer Boys 2 Waddinxveen 4 Klas C groep 1 GSV Donk Gouda Gouderak Olympia Ona Waddinxveen Soccer Boys Groot Ammers 2 Schoonhoven 2 Spirit 2 Stolwijk 2 Waddinxveen 3 WSE 2 Zwervers 3 Res. le klas A Bergambacht 2 Floreant 2 Haastrecht 2 Moordrecht 2 Nieuwerkerk 2 Nieuwkoop 2 ONA 3 Schoonhoven 2 Waddinxveen 2 Zwervers 2 2e klas A Groeneweg 2 GSV 3 Haastrecht 3 Lekkerkerk 3 Moordrecht 3 Oudewater 2 Stolwijk 3 Waddinxveen 3 Woerden 3 WSE 2 Reserve klasse Bodegraven 2 Gouda 2 GSV 2 NSV 2 Oudewater 2 Vep 2 Waddinxveen 2 Woerden 2 Klas C groep 14 Be Fair 4 Gouda 4 GSV 3 Nieuwerkerk 4 Olympia 5 Schoonhoven 4 Stolwijk 2 Zwervers 5 4e klas D Bodegraven 5 ESTO 5 Groeneweg 5 Haastrecht 5 Moordrecht 5 NSV 5 Waddinxveen 5 Zwervers 5 4e klas G Amm. S.V. 5 ESTO 6 RVC ’33 5 Soccer Boys 5 Stolwijk 6 VEP 6 Waddinxveen 6 WSE 5 4e klas A ESTO 4 Haastrecht 4 Moerkapelle 3 Moordrecht 4 NSV 4 Oudewater 3 Soccer Boys 3 Waddinxveen 4 4e klas B Bergambacht 4 Bodegraven 4 Floreant 4 Gouderak 4 Moerkapelle 4 Oudewater 4 RVC ’33 3 WSE 3 4e klas C Amm. S.V. 4 Floreant 5 GSV 5 Nic. Boys 4 Nieuwkoop 4 Schoonhoven 4 Stolwijk 5 WSE 4 4e klas K Bergambacht 7 ESTO 7 Olympia 9 ONA 9 Stolwijk 8 UNIO 9 Waddinxveen 7 Zwervers 8 Ona 4 Sportlust 4 WSE 3 Zwervers 6 Klas C groep 16 Be Fair 5 Donk 4 Floreant 5 Gouderak 2 Groeneweg 2 Nic. Boys 2 Oudewater 2 Unio 4 Waddinxveen 5 Een uitvoerige brochure verstrekt de Stichting Nederlandse Technische School - Jacob Marisstraat 61, Amsterdam 1017. Telefoon (020) 15 72 22. en Onze in ves Woud 17 jul heeft bruggi maan< van b deze WN Natuurlijk is er, sinds Leonardo da Vin ei de ’camera obscura’ ontdekte, het no dige uitgevonden om dat ’schrijven met licht’ perfekter te kunnen doen. Er is een tijdinstelling ontworpen, die bepaalt hoe lang dat licht mag schijnen op die lichtgevoelige film. En er zijn lenzen gekomen, die de lichtstralen ’sturen’, want dat gebeurt als u de afstand in stelt. En er is ook een soort kraan, die ervoor kan zorgen, dat er niet te veel en niet te weinig licht naar binnen glipt. Die kraan heet: diafragma en hij zit op nagenoeg elk toestel. (Wordt vervolgd) Dertien jaar later wordt voor het eerst gesproken over met zilverbroom licht gevoelig gemaakte fotografische platen en die werkwijze is tot op de dag van vandaag zo gebleven. En zes jaar déér- na, in 1841, wordt de eerste echte mo mentopname (één sekonde) gemaakt in Wenen. En nog eens dertien jaar later (u ziet dat alles zijn tijd nodig heeft) wordt in 1854 het eerste filmpje in rol vorm gemaakt. Eerst natuurlijk de bekende historische achtergrond. Rond 1500 geeft de beken de schilder en ontdekker Leonardo da Vinei een duidelijke beschrijving van een ’camera obscura’ oftewel een don kere kamer. Hij ontdekte bij toeval, dat door een klein rond gat in een van de luiken van zijn studeerkamer er op de achtermuur van zijn kamer een natuur getrouwe afbeelding zichtbaar werd van de huizen aan de overkant. Het duurt nog ruim 300 jaar voor in 1822 - dus precies 150 jaar geleden - de eerste foto wordt gemaakt door de heer Nièpce, een Franse geleerde (zie foto). Belich tingstijd: acht uur; de gevoelige plaat bestond uitasfalt. Alle dingen stralen licht uit of weer kaatsen licht. Dat licht plant zich als een elektro-magnetische trilling voort in de ruimte. Fotograferen is: die licht stralen via één of meer lenzen ’vangen’ op een lichtgevoelig materiaal. Daar verricht dat licht een klein chemisch wonder, want deeltjes zilverzout (ook Daarbij gaan we er van uit, dat u niet behoort tot de groep van fotografen, die alléén in him vakantieweken hun kame ra gebruiken. Maar dat u méér wilt we ten over de mogelijkheden van het foto graferen. Dat u wel eens een beetje ja loers kijkt naar het werk van mensen, die een stuk zijn gevorderd op het pad van de fotografie. HONGERWINTER De barre winter van 1944-’45 werd voor Tanja een onvergetelijke. Want in deze winter verwachtte ze haar eerste kind. En ze mocht nog niet eens klagen. Zij hier, op het platteland, met een man die „langs de weg” was en altijd nog wist te zorgen dat ze niet ver hongerden, al was schraalhans vaak keukenmeester, en met het doktersgezin vlak naast de deur, hadden het nog zo slecht niet. Ze vroeg zich wel dikwijls af hoe dat moest gaan met de jonge moe ders in de grote steden, waar, wist ze, werkelijk honger geleden werd. En in deze dagen kreeg ze soms bezoek. Daar kwam Henk Paree, een van Roel’s dienstkameraden, die hier toevallig, op zoek naar eten, z’n ouwe strijdmakker tegen ’t lijf liep. Hij woonde in de stad, had een vrouw en twee kinderen, van drie en vijf Roel wist al spoedig genoeg van de toestand en ging „op de schooi” zoals hij dat noemde. Was het een mismoedige, sombere jongeman die bij hem aankwam, nu ging Henk blij weer naar huis terug en achter op z’n fiets zat een oude koffer vol heerlijkheden voor een stadsmens uit die tijd, met meel en vet en zelfs spek en ook een beetje rijst, waar niet aan te komen was, en die de kin deren nodig hadden want hun ingewanden waren steeds van streek met al de rommel die ze als surrogaat in de maag gesplitst kregen. wordt vervolgd Ja, zei Roel grif. De Feldwebel sloeg bijna achterover. Natuurlijk had de goede man, in dit dorp vol fietsen, nog geen mens ontmoet die er een fiets op na hield, en zo dom was hij niet dat hij niet snapte, dat hij huis aan huis ver- naggeld werd. En hier was nu iemand die ronduit toegaf dat hij een fiets had! Maar ja, deze Hollander was zelf sol daat geweest, hij was een „Herr”. Roel legde uit dat hij de fiets voor z’n werk nodig had. Of hij een Ausweiss daarvoor had? Nee, die had Roel niet. „Dan moet u” zei de Feldwebel „die morgenochtend met een gaan aanvragen bij de Ortscommandantur. Ik zal wel zorgen dat het in orde is.” En hij noteerde precies, in hoe kige Duitse letters, de naam en het adres. Tanja had hem bijna gevraagd of hij koffie wilde. Roel liet de bezoeker keurig uit. Ze hoorde hakkengeklap... nou salueerde hij nog es. Ze zag zijn grijze rug verdwijnen. „Goeie genade” zei ze „was dat een meevaller.” „Ik herkende het type” zei Roel „vent geneert zich dood om als sergeant bij dat keurkorps fietsen te gaan halen. Hier werd hij behandeld als Herr Feldwebel. D’r werden hem geen dikke leugens op de mouw gespeld en toen zou hij van zijn kant es laten zien dat de Duitse soldaatnietwaar?” „Ik vond hem niet eens onaardig” zei Tanja dromerig. „Hij is nog veel meer de klos dan wij” zei Roel. „En geef me nou maar een bak surrogaat. Ik vind dat ik dat met m’n koelbloedige en psychologisch juiste houding wel verdiend heb. Vind mij maar aardig, in plaats van hem.” „Ben je jaloers?” vroeg Tanja, en ging op zijn knie zitten. Hij ver gat de koffie. In vi de h data lijke van i van zal v Reagerend op deze nijpende situatie gaan dit najaar avondcursussen van start, gespreid over het gehele land. Korte, aangepaste cursussen in Indus triële elektronica, Medische elektronica en Industriële elektrotechniek. De programma’s zijn gericht op tech-: nische medewerkers, belast met onder houd, bediening en constructie. De prak tische toepassingen van de moderne elektronica en elektrotechniek worden op aansprekende wijze gebracht. Men werkt zélf met de nieuwste systemen en instrumenten. De cursussen zijn dan ook onmisbaar voor ieder die praktische kennis nodig heeft van deze moderne technieken. 2e klas A Be Fair 3 Bodegraven 2 Gouda 3 Jodan Boys 4 Moerkapelle Sportief 2 Spirit 4 Siveo 2 Sportlust 3 Waddinxveen 2 3e klas D Be Fair 8 Groot Ammers 5 Jodan Boys 9 Moerkapelle 4 Rijnstreek 3 Spirit 8 Sportlust 8 Siveo 4 Zwammerdam 4 3e klas C Bodegraven 4 Be Fair 7 Groot Ammers 4 Jodan Boys 8 Moerkapelle 3 Rijnstreek 2 Spirit 7 wel genoemd broomzilver) worden door dat licht zo bewerkt, dat ze als ze later in een ontwikkelbad komen, een zwar ting verkrijgen afhankelijk van de hoe veelheid licht, die er op is gevallen. Dat heet dan het negatief, waarop het oor spronkelijke lichte gedeelte van wat u fotografeerde zwart is geworden en an dersom. Vandaar het probleem, dat op een negatief alles omgekeerd lijkt. Klas C groep 15 Bodegraven 5 Reeuwijk 2 Nieuwerkerk 5 Nieuwkoop 3 ZONDAGVOETBAL DAMES le Klasse Floreant Gouda Groeneweg GSV Nieuwkoop NSV Oudewater Vep Waddinxveen kip er op. Nee, ik laat je morgen niet alleen.” De volgende morgen krioelde het opeens van Duitse sol daten. Lies Kollerie stak snel over. ,,’t Is gelukkig niets bijzonders... fietsen en radiotoestel len. Maar gelukkig dat je je logees weg hebt. Roos is zo lang ook foetsie. Geen risico. Heb je, tussen twee haakjes, de kamers van de jongelui nog nagekeken?” „Waarom?” „Mee” zei Lies, naar boven!” Eerst Betty’s kamer. Haar toiletspullen waren verdwenen, haar sieraden lagen er nog. „Als ze vragen wie op deze kamer slaapt, wat zeg je dan?” Toen naar de kamer van Henk. „Alsjeblieft” zei Lies, met afschuw wijzend „wat hangt daar aan de wand? Het portret van Hare Majesteit onze ge ëerbiedigde koningin. Heeft meneer laten hangen. Wat lig gen daar voor boeken? Nederlands jurisprudentie... Grond slagen van het Romeins recht... Wat doet uw man voor de kost, mevrouw? Fouragehandel. Hoeft-ie daar romeins recht voor te studeren?” Ze trok een laadje open. „Vrij Nederland... Studenten verzet... wat doet u met die illegale blaadjes in huis, mevrouw?” Tanja was kwaad. „Ik zal hem de oren wassen!” „Ach kind... zo zijn die jongens. Daar moet je zelf op letten, geloof me. Geef maar mee, in Hein z’n studeerka mer staat dat wel gekleed.” Ze was nog maar tien minuten weg, toen er een Feld webel aanbelde. Hij was in grijs vliegeruniform „Herman Göring”, stond er in zilveren letters op de zwarte band om z’n mouw. „De Hermann Göring-brigade” schrok Roel „nou, dat zijn lieve jongens, Blijf, ik dos open.” Tanja, gespannen in de kamer, hoorde hem in z’n beste Duits tegen „Herr Feldwebel”. Enkele minuten later kwam de Duitser de kamer in, sloeg de hakken tegen elkaar, sa lueerde prompt, maakte een buiging in de richting van Tan ja. Haars ondanks glimlachte ze. Roel maakte hem duidelijk dat mevrouw niet kon op staan, omdat ze een baby verwachtte. De jonge Feldwebel salueerde verbijsterd nog eens. Verontschuldigde zich. „Dienst is dienst” zei Roel in z’n beste Duits „ben zelf onderofficier geweest, weet er alles van.” Tanja zag het dooien. Ouwe-jongens-onder-mekaar. Tja, de Feldwebel kon er niet onder uit. Had meneer een radiotoestel? Roel wees naar de luidspreker van de distributie, waar doorheen juist plechtig de Vijfde van Beethoven, Hitlers Victorie-symfonie, weerklonk. Nee, dat bedoelde de Feldwebel niet. Van het radiotoestel dat ze gauw onder de grond hadden gestopt en waarop ze de Engelse zender beluisterden, had hij geen weet. Hij stond er vlak boven, zag Tanja. Had meneer een fiets? Ze vond haar in de kamer, waar ze in de dorrende tuin stond te staren. Ze legde zacht haar hand op Betty’s schou der. „Ik begin het nu te begrijpen” zei ze zacht. „Geef de moed niet op, Betty. Geloof en vertrouwen.ook voor hém zal worden gezorgd.” Het waren armetierige, schrale troostwoorden, voelde ze, maar opeens greep Betty haar hand en omknelde die, alsof ze die nooit weer los wou laten. „Als ik nog een beetje geloof en vertrouwen overhou” zei ze gesmoord „dan is het door mensen als jullie.” Toen haalde ze met een resoluut gebaar haar schouders op „Voor uit, Tanja. D’r ligt een hele vracht bieten in de schuur, ik zal maar es een beetje gaan raspen.” „Laat Henk je helpen.” „Reken maar... Henry” riep ze door het huis „where are you?” „Here!” klonk het van boven. „Wil you please help me to rasp the biet?” „Liever not” klonk het antwoord. „Liever-cakes are not eh.gebakken, Henry.” „Ik moet zeggen” vond Tanja, „als de Canadezen ooit nog ereis komen, dan zullen jullie vlot kunnen converseren!” Maar al gauw leek het er op, dat Roel toch wel een beetje gelijk had gehad. Want enkele avonden later verscheen een haastige, gejaagde Nardus. .Allebei je kostgangers de deur uit, meteen” zei hij „we krijgen razzia.” „Zo.en waar moeten ze zo gauw heen?” Dat ’s mijn zorg... ik kom ze met een uur halen. Je krijgt ze weer terug, maar voor een paar dagen heb ik liever in de polder.” Tanja merkte, dat ze er niet eens van geschrokken was, en ze werkte Henk en Betty met spoed de deur uit, na sper tijd, toen alles donker was. Voorafgegaan door Nardus ver dwenen ze in het duister. Maar daarna moest ze toch even gaan zitten, ze voelde het bonzen van haar hart. Roel keek haar bezorgd aan. „Zal ik morgen maar thuisblijven?” Ben je mal?... of... ja, misschien toch maar beter. Zullen ze jou niet meenemen?” „Ik heb een hele verzameling Ausweise, allemaal met de De hengelsportvereniging Waddinxveen organiseert op zaterdag 5 augustus de tweede wedstrijd (kasconcours) van de competitie maatvis. De wedstrijd wordt gehouden in de Amstel. Aanvang 7 uur. Inschrijven bij J. Hoogendoom, hengel sport, vóór vrijdag 4 augustus 20 uur. Vertrek station 6 uur. Op de laatst gehouden ringwedstrijd boekten enkele leden weer suksessen. P. Hofman werd vijfde met 280 cm vis en B. Rodenburg sr veertiende met 138 cm. 2e klas B Be Fair 4 Bodegraven 3 Reeuwijk 2 Floreant 3 Groot Ammers 3 Jodan Boys 5 Spirit 5 Sportlust 4 WDS 3 Zwammerdam 3 Sluitingstennijn Voor opneming van advertenties en berichten die dinsdagsmiddags na 12 uur binnenkomen in het Weekblad van dezelfde week kan niet worden ingestaan. 0 i -2 Vandaag is fotograferen vanuit het la boratorium overgegaan naar de huis kamers van miljoenen mensen. Die ’camera obscura’ zoals uw toestel bij zijn geboorte heette, is uitgegroeid tot een hulpmiddel om het leven van uw gezin en om u heen, vast te leggen voor de toekomst. Hoe gaat dat? Redaktie-adres Mauritsstraat 1, postbus 12, Moerkapelle, telefoon (01793) 1520 (op werkdagen na 19 uur) Klas C groep 4 Reeuwijk Floreant Groeneweg Moerkapelle Nieuwerkerk RVC WSE Zwervers Brugt Vroeg die p; ze vo zegge langri Bij h variei zijn i genos I strikt Buite het v onze I vuldi door brug; Als jacht man veel taller I ligge I met verdi ten a I Veili I heeft brug: de b wegv I Vooi I is he bove I toeni I wate Pold I er or Het I struc I rnog< I En t I hoog I stig I (aide I „bru dient I het I maal I In ss I wijze I geüjl I ophc I afme I ze v; I se S] I den I dat l I het c I het c I Oeze I fen l I de se I op es I In D fe

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 2