Fotogram 2 STAP VOOR STAP p. WSE oefent weer De Sperwer Gouwe- De Zwaluw nieuws tot AVW oefent de Geen promoties bij De Gouwe R< RECEPTIE-ALBUMS van mei mei I Weekblad voor Waddinxveen Pr bij Vakantie bij groentenhandel WEE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1972 Pagina 2 Toch niet Niet te veel ineens Boekhandel Veldwijk nv Leerzaam Zo EEN BOEKENBON Ve IS ALTIJD RAAK!! BC Een huwelijk in bezettingstijd 24 L. VAN SCHOOTEN Waarom dat diaraampje? Beeldbegrenzer Uitgave Druk. Veldwijk NV Direktie J. B. Veldwijk Redaktie C. J. M. R. v.d. Bas Exploitatie F. van Kempen Notitieboekje er kamera De basiskollektie Oog door Donderdag 17 augustus 1972 28e jaargang - nr. 1300 Dat raampje moet u steeds bij u dragen als u op fotopad bent. Want al hebt u nóg zo’n mooi toestel, het geheim van goede foto’s is allereerst: kunnen zien. Uw kamera kan namelijk veel, maar het beeld kiezen, dat doet u zelf. En daar kan zo’n simpel diaraampje goede dien sten bij bewijzen. Als u dat raampje vlak voor uw oog houdt, dat ziet u bijna alles voor u met Klachten bezorging Prinses Margrietstraat 21, Waddinxveen, tel. (01828) 3088 Giro 47062 tnv Drukkerij Veldwijk NV Siuitingstennijn Voor opneming van advertenties en berichten die dinsdagsmiddags na 12 uur binnenkomen in het Weekblad van dezelfde week kan niet worden ingestaan. Bank Coöp. Raiffeisenbank W’veen. Als u een instelbare kamera hebt, is het achteraf leerzaam te weten wat u pre cies gedaan hebt. Als u straks uw foto’s terugkrijgt weet u niet meer, dat u des- Van 7 augustus tot en met 26 augustus: K. Sekeris, Kerkweg 203. tijds bij die opname van dat paard uw toestel hebt ingesteld op een afstand van 10 meter. En op een diafragma van 4. En op 1/30 sekonde. Dat bent u als u de afdruk ziet allang vergeten. Het naar de afdeling Haarlem gedegra deerde Concordia uit Hillegom en WSE speelden in het Warnaarplantsoen een uitstekende oefenpartij. Met een drietal invallers wegens vakan ties, maar met L, Tange en C. Jacobi terug in de WSE-gelederen, heeft het middenveld in kracht gewonnen. Positie spel en kombinatievermogen zijn nog enige pluspunten in de samenstelling. Alleen de voorhoede kwam nog niet uit de verf. Snelheid van handelen en tac tisch inzicht ontbraken nog wel eens, vooral bij de goede passen die Tange verzond. Inplaats van snelle combinaties speelden Toor en Geers de bal nog al eens te hoog, een gewillige prooi dus voor de defensie van Concordia, het sterktste deel van deze ploeg. heid en kwam volop in de aanval. Ver der dan een door de overigens goed lei dende scheidsrechter om onbekende re denen afgekeurd doelpunt kwam De Gouwe echter niet. Wegens het niet toe kennen van dit doelpunt tekende De Gouwe na afloop van de wedstrijd pro test aan. Uitslagen: Gouwe 2-HZC/de Robben 3 (heren) 12 Gouwe A-Koudekerk A (meisjes) 36 Gouwe-Vivax (pup. jongens) 31 Gouwe-OZV (pup. jongens) 10 Gouwe-OZV (pup. meisjes) 10 Gouwe-DONK (pup. meisjes) 00 Programma: 18 augustus (nederlaagwedstrijden): 19.15 uur Gouwe 1-GZC 1 (dames) 20.00 uur Gouwe 1-GZC 1 (heren) 19 augustus 16 uur: jeugdvierkamp waterpolo en zwemmen met deelname van de verenigingen AZC, Koudekerk, Katwijk en De Gouwe. 20 augustus 11 uur: waterpolotoumooi bij Rijnmond (Rotterdam). 23 augustus 19 uur: Klubkampioen- schappen zwemmen. 24 augustus 19 uur: waterpolotoumooi voor meisjes B en C. De pupillen waterpolotraining begint met ingang van vrijdag om 18.30 uur. Be Fair I-MVV ’27 I was verleden zaterdag beslist geen tamme wed strijd. Deze r Brlevei Ad vertentie-af deli ng Oranjelaan 9, Waddinxveen postbus 66, telefoon (01828) 4788 Abonnementsprijs 3,35 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 8,50 per half jaar binnen versprei dingsgebied en 14,75 per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incassokosten. Advertentietarieven Losse mm-prijs 0,19 (exclusief btw); contract-tarieven en tekst advertenties op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters. L(lichtgevoeligheid) 21 DIN, A(fstand) 10, D(iafragma) 4 en T(ijd) 1/30. „Lui melen huize Een melijl 42 wc zen. 1 in eei die v De k hield weds1 Er vc de V Er vc heng De p W. I Broe 320 j pnt f 6. N Shatc Broe De j elka: Rijn: 51 P De geva De s na t door 561 C. E 5. J. dijk De kom beke Bros W. 5 st. I vanj Zate de 1< in c gen. Hoo 20 u Goede schoten en gerichte kopballen waren schaars in deze wedstrijd. Uitein delijk wist Concordia te scoren uit een onoverzichtelijke situatie (0—1) wat ook de eindstand was. Een bekend fotograaf werd gevraagd wat hij als oorzaak zag van zijn sukses. Zijn antwoord was: ’Alleen maar ge duld! Want wie haast heeft en niet stap voor stap verder wil komen, kan beter autocoureur worden’. De twee belangrijke beslissingswedstrij den van afgelopen week hebben voor De Gouwe teams een wat teleurstellend ver loop gehad. Het meisjes A-zevental kon het tegen de Koudekerk-meisjes niet bol werken. Tot voor kort voor het einde hadden zij een schijnbaar veilige 31 voorsprong. Hierna scoorde Koudekerk nog twee maal en dit betekende verlen ging. Tot op de helft van de verlenging bleef de wedstrijd gelijk opgaan; hierna besliste de betere konditie van de Kou dekerkse meisjes. Resultaat: een enigs zins geflatteerde 36 nederlaag voor de Waddinxveense meisjes. De promotiewedstrijd van De Gouwe 2 (heren) tegen HZC/de Robben 3 om een plaatsje in de reserve eerste klasse heeft voor De Gouwe (voorlopig) nog geen sukses opgeleverd. In het wat schaars verlichte bad in Alphen aan de Rijn speelden de ploegen een spannende wed strijd. Het grote deel van de wedstrijd liet De Gouwe het initiatief aan De Robben, dat ook wat meer zwemsnelheid aan de dag legde. Pas toen in het laatste deel van de wedstrijd De Gouwe haar afwachtende spel liet varen, kwamen er meteen meer kansen. Maar toen was het te laat voor een beter resultaat. bestaat, voor wie alleen maar ’kiekjes’ wil maken, uit een kamera. Als u een kamera hebt zonder ingebouwde belich- tingsmeter en méér wilt dan eenvoudige familieplaatjes, dan kunt u eigenlijk niet zonder een belichtingsmeter. En o ja er horen nog twee dingen bij: een dia raampje en een klein notitieboekje, dat u zo in uw zak of tas kunt stoppen. Die kamera is duidelijk, want zonder een fototoestel kunt u geen opname maken. En ook die belichtingsmeter is een be grijpelijk hulpmiddel. Wie goed met licht wil schrijven, moet immers weten hoe sterk dat licht is? Redaktie-adres Mauritsstraat 1, postbus 12, Moerkapelle, telefoon (01793) 1520 (op werkdagen na 19 uur) Wedvlucht vanaf St. Dizier. Afstand 380 km. Gelost 6.30 uur. Deelname 129 dui ven. Aankomst eerste duif 12.14.42. Snelheid per minuut 1102,75 mtr. Aan komst laatste duif 12.59.55. Snelheid per minuut 973,87 mtr. J. van Erk 1; C. van Eek 2 13 19 30; D. Boere 3 8 12 16 26; D. Oskam 4; J. de Haan 5 7 9 14 15; Gebr. Anders 6 29 31; Mej. B. Colla 19 27 28; W. Slagboom 11 20 22; J. Winkels 17; Th. Colla 18 21 23 24; Troost-Tamerus 25 32. Wedvlucht vanaf Bergen op Zoom. Af stand 66 km. Gelost 8.00 uur. Deelname 148 duiven. Aankomst eerste duif 9.01.22 uur, snelheid per minuut 1091,30 mtr. Aankomst laatste duif 9.22.35, snelheid per minuut 836,60 mtr. D. Boere 1 2 5 6 10 22 23 25; Gebr. Anders 3 4 13 20 37; Mej. B. Colla 7 8 29 34; J. de Haan 9 11; D. Oskam 12 14 17 18 21 30; J. van Erk 15; C. van Eek 16 19 31 33; Troost-Tamerus 24 26 35; W. Slagboom 27; J. Winkels 28; Th. Colla 32 36. Ook zo’n simpel en onmisbaar hulp middel voor wie het ABC en de rest van fotograferen wil leren. Natuurlijk weet u dat heel wat soorten kamera’s ver schillende instelmogelijkheden hebben. Voor afstand, voor tijd en voor de groot te van de lensopening. En u hebt waar schijnlijk ook al iets gehoord van de lichtgevoeligheid van films. Die vier elementen bepalen in hoge mate uw fotoresultaten. Uitslag P.V. de Sperwer van de wed vlucht St. Dizier. Afstand 380 km. In konkours 297 duiven. Gelost om 6.30 uur met matige O.wind. Aankomst eer ste duif 11.53.43 uur, laatste 12.55.15 uur. Snelheid eerste duif 1174.44 m. per min., laatste 988,75 m. per min. In het tweede en derde spelpart liep De Robben uit tot 02. Het beging toen echter de fout niet door te drukken, waardoor De Gouwe wat meer in de aanval kon komen. In het zelfde derde part zag Dick Russner een schot van richting veranderd en dat betekende 2-1. Hiermee was de spanning weer terug. De Gouwe zag plotseling weer een mogelijk- T. den Ouden 1; Gebr. Metselaar 2 21 41 42 45 49 57 65; P. Vink en Zn 3 11 18 26 74; T. H. Twigt 4 6 16 52 59 67; P. Bonefaas 5 17 20 27 38 62; A. A. Bonefaas 5 17 20 27 38 62; A. A. Riet veld 7; J. C. den Riet 8 58 70; D. Hee- ren 9; Gebr. van Kempen 10 12; Hel- sloot-van Gent 13 15 63; C. A. Toor en Zn 14 25; H. van Dijk 19; J. Versloot 22 31 47 66; P. Metselaar 23 61; N. van Vliet 24 34; P. Loendersloot 28; M. Twigt 29 33 50 56; I. C. Koren 30 43 46 72; B. Vermeulen 32 73; de Kok-Bijmans 35 48; L. Verkade 36; W. Heuvelman 37 51; K. Verkley 39 53; F. Rip 40; H. N. van Haren 44; L. de Bruyn 54; W. Breedijk 55 64 68 71; A. Bonefaas 60 69. wordt vervolgd één oogopslag. Houdt u het op een cen timeter of vijf van uw oog (dat is onge veer drie vingers dik), dan ziet u wat de meeste kamera’s ’zien’: een klein vlak als u het beeld op een afstand bekijkt. Door dat diaraampje vaak te gebruiken, leert u te kijken met oogklepjes en ziet u het beeld zoals dat straks op de plaat zal worden vastgelegd. Naar keuze een staand of liggend beeld. Een heel goede oefening, die u trouwens nog iets leert. Er zijn mensen, die van plan zijn te gaan fotograferen en dan op een goeie dag naar de fotowinkel stappen en eruit ko men met een komplete uitrusting van kamera, filters, flitsers, tussenringen, te lelens, belichtingsmeter, statief en noemt u maar op. Dat is niet verstandig. Foto graferen begint zoals veel dingen in het leven met het ABC. En het geeft veel voldoening om er, stap voor stap, méér van te ontdekken en er dan ook de hulpmiddelen voor aan te schaffen. Omdat u dat kleine notitieboekje bij u had en daarop in een oogwenk drie cij fertjes had genoteerd in de rubrieken A(fstand), D(iafragma) en T(ijd) weet u nu precies hoe het toen is gegaan. In rubriek A is vermeld: 10 meter. In de rubriek D is vermeld: 4. En onder de T staat 1/30. Als u nu boven de bladzijde nog het DIN-getal vermeldt (bijvoor beeld 21 DIN, wat u dus maar éénmaal per filmpje hoeft te noteren) is uw foto- memo kompleet. U kunt nu elke foto kritisch en met alle nodige achtergrond informatie beoordelen en zien, waarom er verschil is tussen de ene foto en de andere. Uw oog is gericht op één punt en ziet het omliggende minder duidelijk. Uw kamera doet dat niet, want die ’ziet’ meestal alles in gelijke waarde. Uw oog ontdekt een bruin paard in de wei en u denkt dat wordt een mooie foto. Maar in de zwart/wit-foto van die wei, die bovendien het perspektief mist, dat u kijkend wel hebt, is dat paard tegen de donkere achtergrond nauwelijks te vin den. Dat diaraampje leert u, de elemen ten die u in beeld wilt vangen, centraal en zo mogelijk beeldvullend te foto graferen. „Nu maar zien dat de Landwacht er met z’n vingers afblijft” zei hij. „Nou en als?” vroeg Tanja plagend, maar ze zag zijn gezicht verstrakken. „Ik sla ze hardstikke dood” zei Henk grimmig. En ze begreep. Hij, de vader van het jonge gezin, die deze lange tocht had gemaakt om zijn vrouw en kinderen voor de honger te vrij waren, was tot alles in staat, wanneer de verachte landwachters zouden trachten, het hem af te nemen. En toen verscheen er op een dag een ingevallen gezicht onder grij ze haren voor het venster. Tanja rees p, liep naar het raamen herkende met een schok meneer Bergema uit Haarlem, waar ze na de schrikkelijke gebeurtenissen in Rotterdam was verpleegd, toen ze daar lag op de rand van de dood. Ze holde naar de deur, al liep ze al moeilijk. „Meneer Bergema gauw, kom binnen!” Even later zat hij, kleumerig de handen naar de kachel gestrekt, in Roel’s makkelijke stoel, en met een opgewonden blos liep Tanja heen en weer, zorgde voor koffie, met een stuk koek, vroeg hon- derd-uit. Wat is hij oud geworden, dacht ze, en hoe ellendig ziet hij er uit. Ze behoefde niet te vragen: hoe komt u hier. Ze begreep genoeg, toen ze zag hoe mager hij was, hoe diep zijn ogen lagen. Dat was de opgewekte, levenslustige man die ze vijf jaar geleden had ge kend. Het antwoord: verdriet, zorg, honger. Verdriet had hij, want zijn vrouw was bedlegerig geworden en kon in deze vreselijke tijd niet kijgen wat ze hebben moest. Hij had haar achtergelaten in de hoede van zijn schoonzuster. Zorg had hij om zijn zoon, die nu kapitein was, commandant van een torpedo jager, en ’t aan de stok had met Duitse onderzeeërs, die een laatste wanhopige poging deden om de oorlog ter zee te winnen. En hon- Nu het voetbalseizoen weer begonnen is, gaat het atletiekseizoen haar laatste fase in. Want in oktober, als er weer volop veldlopen zijn, begint het zgn. cross-seizoen. Maar ook voor die laatste maand wordt er door de atleten nog volop getraind, want tijdens de laatste wedstrijden is ei nog altijd een mogelijkheid tot verbete ren van de prestaties. Daarom gaat de officiële training voor de leden van de atletiekvereniging Waddinxveen deze week weer de draad opvatten die voor de vakantie was losgelaten. Die training komt vooral van pas voor Ghita den Besten, Addy Posthuma, Ton en Kees Versluis, want deze vier leden van A.V.W. hebben een uitnodiging ge kregen om uit te komen in de Goudse afdelingsploeg, die zaterdag 18 augustus een trialmeet aangaat tegen de afdeling Zeeland en Dordrecht. Deze wedstrijd wordt gehouden in Temeuzen. goed maakte en bij een boer zat, waar hij genoeg te eten kreeg, maar over Alex, haar man, kon hij niets vertellen. Wat was het stil op de weg. Hij naderde nu het dorp. In gedachten reed hij de hoek om, toen twee Duitse soldaten met geweren in de hand hem de weg versperden. Al het bloed liep weg uit zijn gezicht, zijn benen werden zwaar als lood. Razzia! Steeds vaker werden deze drijfjachten gehouden waarbij ieder die werken kon, werd meegenomen en aan de gang i gezet voor werk aan de Duitse versterkingen. Hij wist van de razzia in Rotterdam, waar duizenden jonge mannen en huisvaders waren weggevoerd, als beesten in goederenwagens, om slavenarbeid te verrichten. En nu stond hij daar zélf. Was hij in het dorp gebleven, dan had hij wel tijdig een waarschu wing gehad en het was een koud kunstje, in de vooraf gereedge maakte schuilplaats de Duitsers te ontlopen. Nu had niemand hem kunnen waarschuwen en hij was als een muis in de val gelopen. Hij keek naar de twee die hem tegenhielden, een soldaat en een Gefreiter nog minder dan een korporaal, maar hij had dan toch een streep op zijn mouw. Boerenjongens, zo te zien, niet al te snug ger, klein van stukde prachtexemplaren, de edelgermanen, la gen in Rusland onder de sneeuw: dit was derde soort. „Persoonsbewijs”, snauwde de kleinste, die er venijnigst uitzag. Roel voelde de vreemde kalmte die in ogenblikken van het groot ste gevaar over de mens kan komen. Hij wist zich daar staan in z’n lange leren jas, in de glimmende rubberlaarzen die hij zo zorg vuldig onderhield. Hij leek zelf wel een Duitser. „Sie sind ein rich- tiger SS-man” had eens een klein SS-ertje vol bewondering tot hem gezegd. Langzaam zocht Roel z’n papieren na. Daar had hij dat fraaie stuk, de „Ausweis”, knap staaltje van documentenvervalsing, met alles er op en er aan, inclusief het stempel met de „kraai” de ade laar, het „Hoheitszeichen” van de Duitse bezetting. De kleine wierp er een blik op en herhaalde nijdig: „Ik heb ge zegd persoonsbewijs.” Dank je wel, dacht Roel. Met mijn persoonsbewijs ben ik zuur, ik heb net mooi de leeftijd voor jullie arbeidsinzet. Hij vouwde de Ausweis open, de Gefreiter, die het eerst op zijn kop hield en toen, kennelijk redenerend dat de kop van de adelaar identiek was aan de bovenzijde van het papier, het stuk aandachtig bekeek. Roel vroeg zich af of hij wel lezen kon. gerach, hij, als leraar, had niets aan te bieden. Zijn boeken? De weinige sieraden van zijn vrouw? Voor de zwarte handel deug de hij niet, en dat wilde hij ook niet. En nu was hij dat hele eind gekomen, op een fiets met twee mas sieve banden, door kou en regen. Een nacht had hij geslapen bij een neef, daar was ’t óók armoe. Vannacht slaapt u hier”, zei Tanja stellig, „Roel zal ook blij zijn u te zien.” „En hoe gaat het jullie?” vroeg hij, „als ik me niet vergis, meisje, heb jij éen gezonde kwaal.” Ze glimlachte. „Ons gaat het ondanks alles zo goed, dat ik me bijna iedere dag schaam”, zei ze verlegen. Zacht zingend was ze in de keuken bezig, terwijl ze hem in de makkelijke stoel in de kamer slapend wist, uitgeput van vermoeid heid. Wat een zegen dat zij nog iets kon doen, dat zij hem kon vertroetelen, nog tamelijk goed te eten geven, en Roel zou wel zorgen dat hij niet met lege handen terugging. RoelRoel als ze hém niet had gehad in deze tijdjuist al deze ellende deed haar te meer haar grote geluk beseffen. „En als jij nou maar ge boren mag worden als een vrij Nederlandertje”, fluisterde ze. Soms hield ze al lange, eenzijdige gesprekken met het kind, dat ze levend wist in haar schoot. Roel maakte een luchtsprong van plezier, toen hij zijn oude gast heer uit de mobilisatiedagen ontwaarde. Meneer Bergema, een heel stuk opgeknapt door rust en goed eten, zag er opeens jaren jonger uit. In zijn ogen kwam weer de glans en hij kon nog lachen. Roel bracht hem de volgende dag een heel eind weg, en stond bij de brug te kijken, toen de grijze gestalte al kleiner werd. „Daar gaat hij”, zuchte hij, „als ie nu maar goed thuiskomt Henk, de student, was er niet meer om hem met z’n malle praat af te leiden. Nardus had gehoor gegeven aan de smeekbeden en drei gementen van de nrustige onderduiker. „Ik wil hier niet stilzitten, ik wil wat doen. En anders begin ik op m’n eigen houtje!” Waar zat Henk nu? dacht Roel, terugrijdend. Zat hij met z’n kor nuiten plannen te maken voor een overval op een distributiekan toor om bonnen voor de onderduikers te bemachtigen, beraamden ze een overval op een gevangenis waar illegale strijders werden verhoord en gemarteld? Hij wist het niet en dat was maar goed ookdan kon hij ook niets vertellen. Ook over Betty maakte hij zich zorgen. De lange, lange onzeker heid omtrent haar man en haar kind lieten haar sporen na, ze was nerveus, ongedurig, en dat had ook z’n invloed op Tanja. Welis waar was Nardus onlangs komen vertellen dat haar jongen het

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 2