Agenda VERKEERSSPIEGEL Historische optocht te Gouda tot Schaken begint bij WSV J eugdkampioenen TV Waddinxveen ■1 p B Bl IB Veel te veel kinderen krijgen straks geen leven. Geboortenbeperking is noodzaak. van mei mei I I 4 26 augustus (zaterdag) Taalgidsen voor alle bekende vakantie oorden Kampioenschap pijproken i 5® v H •w Autokaarten i •’I Pagina 4 i Boekhandel Veldwijk nv Een huwelijk in bezettingstijd 25 L. VAN SCHOOIEN g. t voor heel Europa I o FIETSER, „Het is fietsers verbo den een wagen of een kruiwagen, een kinder wagen of een dergelijk klein voertuig voort te bewegen”. Art. 91 RW. 1 fe i o Mg® .Al I We zijn het er thans wel over eens dat ieder kind dat het levenslicht ziet een gewénst kind moet zijn. Gewenst door vader en moeder en hun gezin. Maar zou het ook niet gewenst moeten zijn door ons allen, door het grote, te grote, gezin dat „mensheid” heet? i Overbevolking is onze grootste dreiging. Wetenschap, techniek of wetgeving lossen dat niet op. Er zijn twee manieren om de bevolkingsgroei in te dammen. Een domme manier: maar afwachten tot er wat gebeurt: hongersnood, vernietigingsoorlog of een andere katastrofale „oplossing”. Een „menselijke” manier: het met zijn allen eens worden over de nood zaak om tot een beperking van de bevolkingsgroei te komen. Het geboortencijfer wordt bepaald in de slaap kamer. Daarom ligt ook de oplossing van het bevolkingsvraagstuk in de slaapkamer, in die van ons zelf en niet in die van de buren. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 - Een recent onderzoek heeft aangetoond dat 77% van alle Nederlanders maatregelen wenst tegen overbevolking. (NIPO 71) 4 door •1 1 jeugd en voor niet al te lange afstanden. Men kan er overal mee komen en bijna overal mee tussen door. Helaas gebeurt dat maar al te vaak met veel risico en tot ergernis van Verboden is ook voor fiet sers, zich door een ander voertuig dan een fiets te laten voorttrekken. De koppeling fiets-bromfiets Voor dit opvallende kampioenschap, dat wordt georganiseerd door de Stichting Gouda 700 jaar stad in nauwe samen werking met het Niemeyer Advies Cen trum voor pijprokers, hebben zich nu al tientallen deelnemers, van 18 tot 75 jaar, gemeld, ook uit het buitenland. Onder hen bevindt zich een delegatie van de North Essex Pipe Club. Behalve twee Nederlandse dames zal ook tenminste één Engelse vrouw van de partij zijn. Burgemeester Van Dijke uit Gouda rookt de startpijp. Het wed- strijd-pijproken zal worden veraange naamd door de medewerking van Lucas Bols. (Er zijn nog plaatsen over voor deelnemers. U kunt ervoor terecht bij de VW van Gouda, telefoon 01820-13298. gelijke kleine voertuigen voortbewegen en niet meer dan één dier geleiden. De veiligheid van de fietser rechts te rijden, vooral op de rijweg bij afwezigheid van een fietspad. Op de rijweg gebeuren de meeste ongelukken en meestal ook de ergste. De vele rakelings voorbij rasende auto’s veroorzaken vaak zo’n zui ging, dat menige wielrijder maar nauwelijks ontkomt aan de wielen van een Prof. Dr.C.J. B.J.Trimbos hoogleraar in de preventieve en sodale psychiatrie Maar de vreugde om Roels geslaagde bluf was van korte duur. Die avond kwam Nardus. Betty was al naar bed, die ging maar vroeg, al sliep ze slecht. Nardus had slecht nieuws. Alex, de man van Betty, was gepakt. Al veertien dagen geleden. En hij zat in Auschwitz. Die naam zei Roel en Tanja toen nog niets. De verschrikkingen van het vernietigingskamp zouden eerst later aan de openbaarheid worden prijs gegeven. En als ze het gehoord hadden, zouden ze aan die onmenselijkheden geen geloof hebben geschonken. „Vertel ’t ’er maar niet” zei Nardus. „Ze is al zo ongerust” streefde Tanja tegen „ze praat er iedere dag over dat ze maar steeds niets hoort. Had jij je mond maar gehou- fietser. C--W;. Een bezoek aan Gouda is op 25 augus tus extra interessant, in het bijzonder voor de 375.000 pijprokers in Neder land. Op deze dag wordt voor het eerst het open internationale kampioenschap Goudse pijproken gehouden, vanaf 20 uur in de Burgerhal van het stadhuis. Het gaat erom wie de onvervalste Goud se pijp het langst achtereen brandend kan houden. Heel ervaren pijprokers komen tot tenminste een half uur. naam „Het Herte van Holland”, zullen ruim 800 Gouwenaars in historische kleding deelnemen. Het is geen gewoon défilé dat door Gouda’s binnenstad zal trekken. Het is soms ludieke, dan weer ernstige mani festatie van zang, dans en spel die 700 jaar Gouda wil uitbeelden. De deelnemers aan de meer dan ander- Het hoogtepunt van de feestweek in Gouda 700 wordt de historische optocht op zaterdag 26 augustus. In een door de Amsterdamse choreograaf en balletdan ser Coenrad v:d. Weetering (43) geregis seerd schouwspel wordt de Goudse ge schiedenis sinds 1272 opnieuw tot leven gebracht. Aan de historische optocht, die gepresenteerd zal worden onder de vaar; u moet in zo’n geval het gemotoriseerde verkeer achter elkaar! op dikwijls hinderlijke wijze. Ten aanzien van de gedragingen van fietsers bestaan er dan ook nogal wat wensen, die beslist in vervulling dienen te gaan om het aantal ernstige ver keersongevallen waarbij fietsers zijn betrokken, te doen dalen. Een heel belangrijke be- indien zij daardoor het andere verkeer hinderen. Als er één bepaling is waartegen door fietsers wordt gezondigd dan is het is ook gebaat met goed deze. Of uit onwetendheid of uit pure onwil om de ander de nodige ruimte te geven om te kunnen pas den, dan had ik ook niet te doen alsof.” „Nee” vond Roel, „je kunt het haar beter vertellen. Alles is beter dan deze spanning.” „Nou doe jij het dan maar” zei Nardus „ik moet nog verderop.” Toen de duisternis hem opgeslokt had en Roel in de gang stond, waar alleen het blauwe verduisteringslampje brandde, hoorde hij boven een geluid als van een dier in doodsnood. Hij snelde de trap op, stond toen stil. Het kwam van Betty’s kamer. Ze huilde niet. Ze kermde, ze schreeuwde. Hij begreep. Ze had aan de deur geluisterd. ‘ffV\ z Zaterdag 26 augustus Slotfeest Speeltuinvereniging „De Overkant”. Zondag 27 augustus Opening seizoen Creation in Anno 1884, Dorpstraat. Dinsdag 29 augustus Film ’Butch Cassidy and the Sundance Kid’ in Anno 1884, Dorpstraat, 20 uur. Donderdag 31 augustus Bezoek mr C. E. Schelfhout (staatssek- retaris van onderwijs), Klaas de Vries- school, 9 uur. Zaterdag 2 september Afscheid G. Koppelaar, Jan Ligthart- school, 15.30-17 uur. Zaterdag 9 september Zwemfeest De Gouwe, zwembad De Sniep. Woensdag 13 september Spreekbeurt Ds. J. H. Velema uit Apel doorn voor comité ’Meer reformatorisch besef’, Bethelkerk, 20 uur. halve kilometer lange stoet zullen in achttien hoofdstukken (taferelen) flitsen laten zien uit zeven eeuwen Gouda. Het wordt het verhaal van de Goudse wa penkreet „Per aspera ad astra”, de lan ge en moeilijke weg die wij moeten gaan om bij de sterren te komen. De deel nemers met hun wagens en paarden zullen vier minuten in beweging zijn om dan drie minuten stil te staan voor spel dans en deklamatie. Daarna wordt er weer vier minuten gelopen en drie mi nuten stil gehouden enz. De stoet vertrekt om 14 uur van de Krugerlaan. Anderhalf uur later zullen de eerste deelnemers, voorafgegaan door herauten te paard en bereden vlaggen en wapendragers, op de Markt bij het Stadhuis aankomen. Drie uur zal er no dig zijn alvorens een ieder het zes kilo meter lange trajekt helemaal heeft afge legd, al lopend, al zingend en al spelend. HET EIND IN ZICHT. Och, bij alle ellende, vond Roel, bleven er gelukkig nog dingen over om te lachen, ’s Avonds zat hij bij dokter Hein Kollerie te luisteren naar de Engelse zender. Die werd zwaar gestoord, maar Hein had een toestel opgeduikeld, ruitvormig met draad bespannen, dat de storing ten dele wegwerkte, en zodoende kon je door alle bijgeluiden heen, heel zacht de stem van de omroeper horen, die hen iedere avond nieuwe moed gaf. Want de oorlog liep op z’n eind, dat was duidelijk. De grote angst was, wat er nog zou kunnen gebeuren vóór de bevrijding. Zou hier gevochten worden? Zouden de Duitsers represalies nemen, de boel onder water laten lopen, zoals ze het de Wieringermeer hadden gedaan? Roel wist dat Nar dus en zijn mannen waakten, dat er heel toevallig hier en daar in kleine haventjes grote schuiten met zand lagen om gaten te kunnen stoppen, en dat er mensen waren die hun leven durfden wagen om iedere poging, de dijken té laten springen, te verijdelen. Betty was nu weg. Naar een ander adres. Ze hield het niet meer uit en Tanja ook niet. Schreiend hadden ze afscheid van elkaar ge nomen. „Je hebt zo weinig aan me gehad”, snikte Tanja. „Meer dan je denkt” antwoordde Betty. „Ik vergeet jullie nooit, nooit. En als Alex éls hij nu toch es Tanja stond verbaasd over haar geloof aan deze bijna onmogelijke mogelijkheid. „Dan komen we bij jullie” besloot ze. „O kind, als dat zo mocht zijn „De Eeuwige” zei Betty zacht „heeft het in Zijn hand.” Zo verdween ook deze gast, en nu waren ze nog maar met hun tweeën, wachtend op het einde van de oorlog, wachtend op het be gin van een nieuw leven, dat zich steeds duidelijker aankondigde. wordt vervolgd Na een rustperiode van een paar maan den begint voor de Waddinxveense Schaakvereniging vanavond, donderdag, het nieuwe schaakseizoen. Op deze avond zal een snelschaaktoet- nooi (met klok) worden georganiseerd waaraan naast leden van de WSV ooi andere schakers welkom zijn. Aanvani 20 uur in het gereformeerd vereniging’ gebouw aan de Stationsstraat. Op donderdag 31 augustus begint de nieuwe winterkompetitie 1972/197.’ Nieuwe leden kunnen zich nog melden Jeugdschaken van 19.45 tot 20 uur, seW oren vanaf 20 uur. De afgelopen week werd gestreden om het klubkampioenschap bij de jeugd van de tennisvereniging Waddinxveen. Na verbeten strijd bij de jongens, nam dit jaar Tom v.d. Berg de wisselbeker over van Wouter Kleist, door hem in de fi nale te verslaan met 9-7, 6-2. Bij de meisjes kwamen in de finale Ka ren Brants (bekerhoudster) en Annemie- ke Lemm tegen elkaar uit Karen Brants - die enkele uren daarvoor bij T.I.O.D. in Gouda kampioen werd van het D- toemooi, wist ook in deze finale door haar uitstekende techniek te zegevieren. Bij de jongens in groep 2 genoten de ouderen van het attraktieve spel en de grote vechtlust. Een geslaagd toernooi, dat besloten werd met de prijs-uitreiking door de voorzitter en een barbecue voor de deelnemers. Uitslagen: Groep 1D.E. Karen Brants-Annemieke Lemm 6-4, 6-2; H.E. Tom v.d. Berg- Wouter Kleist 9-7, 6-2. D.D. Karen Brants/Simone Pouderoyen-Annemieke Lemm/Wilma Kieft 6-3, 6-4. H.D. Tom v.d. Berg/Hans Lemm-Caspar Poude- royen-Huib Nederhof 1-6, 6-4, 6-2. Groep 2: D.E. Erna Gerts-Annemarie Cuppen 6-3, 63; H.E. Lucien Hendriks- Marcel Tjon-En-Fa 6-1, 63; D.D. Erna Gerts/Grardje Kwaak-Annemarie Cup pen/Angelique Jeukens 6-4, 6-2. H.D. Rene Sijthoff/Rob Nederhof- Lucien Hendriks/Timo Schouten 6-0, 6-4. Groep 3: D.E. Judith v.d. Gugten- Joske v.d. Berg 6-4; D.D. Joske v.d. Berg/Lisanne Aalsma-Karin Hogen- doom/Maaike Bom 6-2. De kleine werd nijdig en maakte zich gereed om ten derden male zijn bevel te herhalen, maar Roel keek hem vanuit de hoogte aan en snauwde: „Ich spreche mit Ihren Kommandant!” Hij wist niet wie hem die woorden had ingegeven, maar het effect was eenvoudig verbijsterend. De Gefreiter, nog nooit van z’n leven als kommandant betiteld, werd er zich opeens van bewust hoe die éne streep op zijn mouw hem hoog verhief boven de krijgsman, die het zonder dat bewijs van perfectie moest stellen. Hij had trou wens al meteen gezien dat deze heer met z’n leren jas en z’n laar zen een hoge was. Alles in ordnung” zei hij beslist en reikte Roel het papier weer over. De kleine was eenvoudig nergens meer. Nu zag Roel opeens hoe verder op de weg méér dubbelposten liepen, en die hadden him ogen niet in hun zak. Ze hadden het incident gezien en toen Roel, ijskoud midden op de weg, verder fietste, salueerden ze. Hij had moeite zijn gezicht in de plooi te houden. Warempeldaar kwam er eentje op hem af! Het werd Roel koud om ’t hart. Déér was zijn huis, déér stond Tanja vast achter de ramen naar hem uit te kijken, zou hij nu in ’t gezicht van de haven Hij keek de soldaat aan. Nee, gelukkig, het was geen officier, zelfs geen onderofficier. Ea hij vroeg alleen maar omeen vuurtje! Nu, dét kon. En Roel, overmoedig geworden, vroeg in ruil aan de Duitser een sigaret. Jullie hebt ze beter dan wij, zei hij. Nu, dat was de soldaat niet met hem eens, en toen Roel het eerste trekje had gedaan moest hij toegeven, dat de man gelijk had. Nu was de baan helemW vrij. s- Publikatie aangeboden door dit blad, in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIM voorwerpen vervoeren, geen kinderwagens en der- gedraag u beschaafd Hij had daar midden op de weg staan gezelsen met een van de mannekens, die hem notabene een sigaret gepresenteerd hadden. Roel was buiten alle verdenking en stevende recht op zijn huis af, waar hij nog eens twee veldgrijzen vlak voor de deur zag staan. Nu was hij helemaal over de angst heen. .Huister es” zei hij in zijn beste Duits „mijn vrouw verwacht een baby en als ze jullie nou zo vlak voor de deur ziet staan, jullie weet hoe vrouwen zijn Nu, dat wisten ze. Doodsbenauwd voor schieten natuurlijk. Er was geen enkele reden waarom ze niet een eindje verder op zouden gaan staan. En dat deden ze. Opeens zag Roel ze voor wat ze waren. Mensenjagers, ja, die men sen uit hun gezin wegsleepten en ijskoud op ze schoten, als ze pro beerden weg te lopen. Maar tegelijk doodgewone jongens, niet eens kwaaie jongens, die ook liever thuis zaten. En die gewillig een paar huizen verderop gingen staan om een aanstaande moeder geen schrik aan te jagen. Nooit zo als op dit moment begreep Roel, hoe de oorlog de mensen naar beneden haalde. Tanja stond hem al op te wachten. Met verve vertelde hij zijn ver haal, en genoot van haar bewondering. „Je bent toch een ijskouwe” lachte ze. „Dat was ik ook” bekende hij eerlijk „van angst, wel te verstaan. Maar als een kat in nood zit doet ie rare sprongen.” „Ik heb wel es gehoord”, aarzelde Tanja „als je die lui een pakje sigaretten geeft laten ze je lopen.” „Sigaretten géven?” blufte Roel „hier, alsjeblieftik kreeg nog sigaretten tóe, mens!” ’Tl - De fiets is een ideaal ver voermiddel voor vooral de seren, blijven veel fietsers rustig naast elkaar rijden, terwijl een andere wiel rijder op b.v. een fietspad of een automobilist op de rijweg maar moet zien hoe „er overal mee tussendoor” er langs te komen. Wielrijders, zo ontstaat ge- volgende auto. Fiets daar om uiterst rechts. Het snel verkeer heeft dan minder vat op u. Ouders, controleer ook het gedrag van uw kind op de fiets! Jaarlijks vallen in ons land ongeveer 400 kin- is dus verboden. Dat is dan deren als slachtoffer van ook zeer gevaarlijk. Het- het verkeer. Een groot deel zelfde geldt voor het rijden daarvan zijn schoolgaande met beide handen los van kinderen. Van de slacht- het stuur. offers onder schoolgaande Ook mag een fietser in het kinderen viel éénderde als paling is in dit opzicht, dat verkeer geen gevaarlijke fietsers niet met tweeën naast elkaar mogen rijden 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 4