Natuurkalender 1973 Kinderaktie Sint Nicolaasweken Brass-Band Voorwaarts bejaarden speelt voor De verdwenen bankdirecteur GEB Gouda en O. verdient marginaal Gezelligheid Dorpstraat Verloting van bejaardensoos Bejaarden schenken peuters knuffeldieren V ogelvrienden gaven show in in I5 r - BESTE JONGENS EN MEISJES, door Tom Lodewijk 5 Wordt vervolgd m EK Zaterdagmiddag komt Sinterklaas op bezoek, uiteraard in gezelschap van zijn onafscheidelijke Zwarte Piet, Al die tijd is de Dorpstraat feestelijk verlicht en maakt u bij aankoop ook nog kans op een aantal gratis waardebonnen die Sinterklaas zal uitreiken. De winkeliers in de Dorpstraat zijn niet van zins het Sinterklaasgebeuren stilletjes hun winkels te laten passeren. Wie vrijdagavond een bezoek brengt aan het genoeglijke winkelstraatje wordt daarbij op zijn weg begeleid tot muziek uit een echt draaiorgel, een niet alledaags geluid in de Waddinx- veense dreven. Extra prijzen zijn er voor diegene, wiens wen het leukst is omschre ven, of wiens kaart met een tekening of een gedichtje is opgefleurd. Doe je best! In het Weekblad van Waddinxveen van donderdag 14 december zullen de namen van de prijswinnaars bekend gemaakt worden. Gezien het grote sukses van vorig jaar heeft het Winkelweekcomité besloten ook dit jaar de „Hartewenskaarten-aktie” voort te zetten. Jullie kunnen ook nu weer bij de deelnemende winkeliers een kaart halen, waar je, nadat er vijfentwintig zegels opgeplakt zijn, je „harte- wens” kunt omschrijven. De waarde van je hartewens mag ongeveer veertig gulden bedragen (twee wensen van twintig gulden mag natuurlijk ook). Na inlevering bij de, op je kaart vermelde adressen, ding je mee naar de 35 (en niet 20 zoals abusievelijk op de deelnemerskaart werd gedrukt) prij zen, die te verdienen zijn. EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! De kleuters van de Pieter Pierewaai-peuterclub uit Groenswaard werden deze week verblijd met een twintigtal fraaie knuffeldieren en knuffelkussens die waren vervaardigd door de leden van de dames- hobbyclub in het Anne Frankcentrum. Dinsdagmiddag vond in een uiterst gezellige sfeer de overhandiging van de knuffelobjekten plaats. Verschenen is de natuurkalender 1973 van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Deze maandkalender bevat 12 foto’s in kleur en zwart-wit met be schrijvingen en kaartjes van een aantal natuurgebieden in Nederland en 12 tips voor wandelingen! De opbrengst van deze kalender komt ten goede aan het herstel en behoud van de vogelbroedplaatsen van het eilandje Griend in de Waddenzee. Zonder dit herstel, dat in 1973 plaats moet vinden, zou Griend gedoemd zijn te verdwijnen en daardoor zouden duizenden vogels van ons Waddengebied hun broedplaats verliezen. De kalender kost 4,90. Hij is te bestellen door overmaking van dit bedrag op giro 9933 van de Natuurmonumenten te Amsterdam. Donderdag gaf de Brassband ’Voorwaarts’ een concert voor bejaarden in de tehaterzaal van het Anne-Frankcentrum. De begroting van baten en lasten van het Gemeenschappelijk Energiebe drijf Gouda en omstreken voor het dienstjaar 1973 geeft een voordelig saldo aan voor het elektriciteitsbedrijf van 203.505,en voor het gas bedrijf van 97248,zodat het totaal voordelig saldo wordt begroot op 300.753,—. Bij een omzet van plm. 50 miljoen betekent dit een batig saldo van 0,6%, hetgeen een marginaal resultaat moet worden genoemd. Het GEB wil be zien of verbetering in de situatie kan worden gebracht zowel aan de uit gavenkant als aan de inkomstenkant. li; 11 11 11 11 11 11 11 11 11 -|! f. ’es HOOFDSTUK III O De grote volière was een leuke blikvanger in de tentoonstelling. Deze jaarlijkse tentoonstelling van de 16 jaar oude en 90 leden tellende vereniging dient tevens als vergelijkingspunt voor de resultaten die de leden hebben be- Hans Lagrand. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter van de bras- band de gastdirigent de heer R. Veld- reikt. Omdat een roodfactorige kleur- kanarie echter niet met een grote parkiet kan worden vergeleken, zijn de diverse vogels in 30 klassen ingedeeld waarbij per klasse punten worden toegekend die resulteren in eerste en eventueel tweede, derde en ere-prijzen. „Jaik hoor iets over een gevalletje in de Plataanstraat. „Hoe ruiken jullie zoiets?” vroeg de inspecteur met geveins de verwondering. „Tja,” zei de ander met even geveinsde geheimzinnigheid. Toen keken ze elkaar aan en lachten. „Luister Hans,” zei de inspecteur. „Het onderzoek is in volle gang. Ik kan nu niets vertellen. Maar dit wil ik je zeggen, het ziet er uit naar zelfmoord.” Het gezicht van de jonge redacteur van de Dalense Courant betrok. „Hmdat nemen wij niet op. Zelfmoorden zet ik niet in de krant.” „Daarom. Ik wil je wel, strikt off the record, een beetje inside information geven. Dat is beter, dan dat je er zélf op afgaat en misschien allerlei kletspraatjes in je krant zet.” Hij glimlachte als een serafijn. „Het is Van Maurik, de procu ratiehouder van de Discontobank.” „Ben je gèk?” schrok Hans Miedema. „De wereld op z’n kop. Van Maurik. De wandelende mummie, noemden wij hem altijd. Steeds even keurig en nauwgezet, de steunpilaar van de Discontobank. Waarom in vredesnaam moet zo’n man zelfmoord plegen?” „Ja als je ’t mij vertelt weet ik het ook. Inmiddels, be grijp me goed: alles wijst op zelfmoord. Dat zegt nog niet dat het zelfmoord is!” „Aha!” „Nee, wij gaan niet op de schijn af. Dat is het onderscheid tussen de politie en de pers, weet je,” legde hij beminnelijk uit en zag Hans Miedema grijnzen. „Pas wanneer het onder zoek in deze zaak voltooid is, weten we maar we aan toe zijn. Maar ook in in dat geval zal een ontijdige publikatie meer kwaad dan goed doen. Ik reken dus op je discretie en medewerking.” „Ja-ja,” zei Hans Miedema, „me eerst het jak uitvegen, aller lei gemene insinuaties te berde brengen, en dan een beroep op mijn discretie en medewerking! Weet je wat jij bent, Jan Dekker? Je bent een Mephisto!” „En dan die arme juffrouw De Bas zeker het onschuldige Gretchen,” lachte de inspecteur vermaakt. „Dus Hans, als ik je verzoeken mag, houd dit buiten de krant.” En als die andere kerels van de grote dagbladen „Horen van mij niets. En niemand weet beter of het is zelf moord. Dus ze hebben er ook niets aan. Zet maar een be richtje, daar kan je natuurlijk niet van buiten, dat de heer Van Maurik plotseling is overleden. Heel Dalen weet het De lotnummers van de nog niet afge haalde prijzen zijn: 2055, 2144, 2548, 3920, 4011, 4027, 4129, 4253, 4334, 4397, 5968, 6967, 6992. De prijzen kunnen worden afgehaald in het Anne Frankcentrum. We hopen dat voorzitter H. Groen er mee instemt dat we niet alle prijswin naars in al die klassen vermelden, maar dat wij als weekblad de ereprijs geven aan de hele vereniging omdat we het een prestatie vinden met 90 leden zo’n show te organiseren. Driehonderdtwintig kooien met inzen dingen van 31 vogelliefhebbers legden vorige week vrijdag en zaterdag getuige nis af van de moeite en de zorg die de leden van „De Vogelvrienden” besteden aan hun hobby, het kweken en verzorgen van (meest uitheemse) vogels. Het was een bonte mengeling van dikwijls won dermooie dieren waarbij een kwalifikatie van „het mooiste exemplaar” ook voor de insiders onmogelijk is. veel nieuwe afnemers meer aangesloten worden; vandaar de lage raming van het toenamepercentage. Sedert de intrede van het aardgas is de ontwikkeling van de afzet spectaculair. De groeipercentages waren resp. worden geraamd: 1967 38, 1968 45, 1969 43,1970 48, 1971 93, 1972 (geraamd) 25. De sterke groei in 1971 werd vooral ver oorzaakt door het grote aantal aange sloten tuindersbedrijven (in totaal thans 156). Sedert 1971 is de olieprijs voor tuinders sterk verlaagd, waardoor de overgang van olie op aardgas in het al gemeen niet zo aantrekkelijk meer is. Pas wanneer de stookinstallatie is ver sleten, zijn de tuinders bereid over te gaan. Een uitzondering vormen de tuin ders, die zware CO2 (koolzuur)-bemes- ting toepassen, voor hen kan overgang bij de huidige olieprijzen nog wel aan trekkelijk zijn. In ons gebied is nog een potentiële markt van ongeveer vijftig tuinders. Voor de industrie werden landelijk op 1 mei j.l„ na goedkeuring door de Minis ter van Economische Zaken, de prijsbe palingen in het contarct gewijzigd in dier voege, dat de grenzen waartussen de gas- prijs evenredig met de olieprijs varieert, zijn verruimd. Begin november konden Reeuwijk-dorp, de Brugweg en de Middelburgseweg in Waddinxveen van aardgas worden voor zien, hetgeen mogelijk werd door de aansluiting van een aantal tuinders in die gebieden. In onderzoek is of Berken- woude, de ’s-Gravenbroekseweg te Reeu- wijk en de Gouderaksedijk tussen Gouda en Gouderak nog op rendabele basis aangesloten kunnen worden. De personeelsleden van het G.E.B. waren verdeeld over: electricteitsbedrijf 113, gasbedrijf 93, algemene- en administra tieve diensten 143. Totaal 349. Voor 1973 worden geen wijzigingen in het personeelsbestand geraamd. Vorig jaar telde het bedrijf 340 man. Het was niet alleen de moeite waard om naar te luisteren, maar ook om naar te kijken, want de leden van band in hun fleurige rode uniformen vormden met hun geelkoperen instrumenten een schil- derachtig geheel tegen de grijze achter grond van het toneel. Degenen, die het slechte weer trotseer den, hebben er geen spijt van gehad, want Voorwaarts had een programma samengesteld van graag gehoorde num mers, die uitstekend tot hun recht kwa men in deze qua akoestiek zeer geschik te zaal. Uitslag van de verloting van de Wad- dinxveense bejaardensociëteit: le prijs (een salontafe): lot 7378; 2e prijs (een schemerlamp) lot 2548; 3de prijs (een servies) lot 2265. Er waren 51 prijzen. De brandstofkosten, als variabel onder deel in de elektriciteitstarieven opgeno men, zijn voor het jaar 1973 geschat op 2 ct per kWh tegenover 2,2 ct. per kWh in 1972. Deze verlaging is het gevolg van de prijsdaling van de voor de elektrici teitsproductie gebruikte brandstoffen. In de begroting is rekening gehouden met toename van lonen en sociale lasten ten opzichte van de uitgaven hiervoor in 1972 van 1 1%. De kapitaalslasten worden voor 1973 1.383.000,— (23%) bij het elekterici- teitsbedrijf en 494.000,(9,4%) bij het gasbedrijf hoger geraamd dan in 1972. De invloed van de uniteiten doet zich geleidelijk aan gevoelen, de kapi- taallasten groeien met de omzetten mee. Het G.E.B. verwacht dat de afzet van electriciteit in 1972 rond 291.000.000 kWh zal bedragen, een stijging van rond 12% t.o.v. het jaar 1971; er was een. toe name geramad van 9%. Voor het jaar 1973 is gezien de ontwikkeling van de conjunctuur, een groei geraamd van 8%. In de landelijke delen van het electrici- teitsnet zijn thans 26 gevallen bekend waar de netspanning te laag is. Het be treft hier rond 325 verbruikers, waar voor een bedrag van rond 800.000, geïnvesteerd moet worden in de hoog- en laagspanningsnetten om een goede voorziening te realiseren. De bedragen per geval variëren berekend per verbrui ker tussen 1.000,en 12.000, Voor een deel dienen derhalve onren dabele investeringen te worden gemaakt. Wat betreft de afzet van gas in 1972 ver wacht het G.E.B. ongeveer 238.000.000 m3 te halen; een stijging van 25% Lo.v. het jaar 1971. Veel zal echter afhangen van het verloop van het winterweer. Voor het jaar 1973 is een toename ge raamd van 8%. De penetratie in de ver- warmingsmarkt en die in een deel van de bedrijven-sector (tuinbouw) is mo menteel gezien de omstandigheden, on- geveel aan zijn maximum, waardoor niet De nummers John Peel van Mortimer en The High School Cadets Mars oogsten een flink applaus, eveneens de solo voor trompet van Everaarts gespeeld door de huizen, die zich spontaan bereid ver klaard had de vaste dirigent te vervan gen, voor zijn uitstekende leiding. trompetist Henny van Dijk die ook in de pauze de aanwezigen liet genieten van zijn spel. Daarbij werd hij op het hammondorgel begeleid door de heer II II II II II II 11 II II over een uur tóch. En laat ze dan maar naar hartelust mei eren.” „Maar je belooft me jan, dat dis er méér in zit, dat ik een tip van je krijg.” „Ik beloof niks, maar we zien mekaar nog wel es. Nou moet ik gauw naar de Discontobank, want ik zal met de directeur, meneer Ijzerman, ook wel een woordje moeten spreken na tuurlijk. De groeten, en het spijt me voor je primeur.” „Dat zal jou hard spijten,” zei Hans Miedema grimmig, maar hij lachte toch. Desondanks was hij diep in gedachten, toen hij de hardstenen stoep van het politiebureau afliep. Waarom zou een man als Van Maurik zelfmoord plegen juist hij? O ja. De pers. ■Meneer Miedema zit er voor u, meneer,” zei de dienst doende agent, toen Dekker het bureau betrad. I „Van de krant?” I >Ja meneer.” „Speurneus,” siste de inspecteur. De agent trok achter zijn I rug een grimas en dacht: zo zijn er twéé. I Inspecteur Dekker beende zijn bureau binnen. Een jonge man I stond haastig. „Ha, die Jan!” >Zo, muskiet, ruik je nieuws?” grinnikte de inspecteur. „Zorg dat er niets van uitlekt!” De heer Bernard Ijzerman, directeur van de Discontobank n.v. te Dalen, keek door zijn schitterende brilleglazen naar zijn bezoeker. Zoals hij daar zat, vertegenwoordigde hij al de sohditeit van de bank, een der weinige die haar zelfstandig heid had weten te handhaven tegenover de grote nationale concerns, en die door allerlei crises heen het vertrouwen van de bevolking in wijde omtrek ongeschokt had weten te be waren. Dat was zeker niet in de laatste plaats te wijten aan het be leid en inzicht van Bernard Ijzerman. Hij was correct, zake lijk, nuchter, maar geen dorre bankman. De industriëlen uit de omgeving vonden hem geschikt, op de sociëteit was hij een vooraanstaand figuur. Hij was iemand die allergezelligst kon praten, een vrolijke vriendenkring een ganse avond be zig kon houden, maar die ook kon luisteren wanneer iemand hem om raad of advies vroeg, en dat dan altijd weloverwogen en zeer serieus verstrekte. Kortom: Bernard Ijzerman was een van de kurken waarop de Dalense gemeenschap dreef. I „Gunst néé meneer als ik eerlijk mag zijn, ik heb wel ’es gedacht, dat je toch erg tegen zo’n baan aankijkt, als u be- I grijpt wat ik bedoel. Procuratiehouder bij een bank, waar je I toch met zulke grote bedragen omgaat. Dan dacht ik wel ’eszou die man niet méér verdienen? U hebt zelf gezien, I zó’n weelde was het daar niet.” „Nee,” peinsde de inspecteur hardop, „en die dochter?” I „Ja, dat zal wel veel geld gekost hebben. Misschien zat me neer daarom in zorg. Maar hij had het niet breed. En toch I altijd prompt op tijd alles betalen, ik geloof niet dat iemand een cent van hem krijgt. Meneer was daar verschrikkelijk precies op.” „Ja-ja”, zuchtte de inspecteur. Het was een wonderlijke af faire. Een bankbediende schiet zichzelf overhoop, blijkbaar I of schijnbaarinnerlijk kapot omdat hij het vertrouwen van de bank misbruikt heeft. Fraudemaar waar was dat I geld dan gebleven? Hij zou er heus z’n sigaren niet mee I aangestoken hebben sigaren I „Rookte meneer?” I „Nee, inspecteur.” •En toch lag er een peuk sigaar op de asbak.” I „Dan moet meneer iemand op bezoek gehad hebben.” Juf- I frouw De Bas werd opnieuw attent. I „Nou, dan zullen we dat maar es uitzoeken. Weest u zo I vriendelijk en praat hier niet over. Zeg maar dat de politie I het u verboden heeft. Pas vooral op voor de pers iz===============================================================================;t I!; 1!=

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 3