ALGEMENE BESCHOUWINGEN De verdwenen bankdirecteur I REPRODUKTIES - POSTERS van Cinkel BV 'akantie? 7 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 14 DECEMBER ’72 Pagina 5 7 door Tom Lodewijk Wordt vervolgd Boekhandel Veldwijk BV Hart van Holland 11 11 11 11 11 11 11 11 11 72 (Advertentie) -J p; us- jor Wij zijn -thui»- In uw vakantie! kn- ing 1 re mg- ver- ine- uur. erst- ALGEMENE BESCHOUWINGEN voor de VVD, uitgesproken door mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester. Ik werd er beroerd van, zoals die man daar zat. Ik heb toen nog gezegddaar had ik later spijt van, want dat had ik niet alleen uit te maken, maar ik wou iets zeggen om die vreselijke stilte, die doodse stilte te breken, dat ik er geen politiewerk van zou maken. Ik hoopte dat dit enige reactie zou brengen. Hij zuchtte allen, hij zei niets, hij stond niet op. Ik was zo verbouwereerdtoen ik weer buiten kwam, merkte ik dat ik m’n sigaar had laten liggen „Dan heeft hij daarna waarschijnlijk de daad gepleegd” stel de de inspecteur vast „Dat laat zich zo aanzien” stemde de bankdirecteur voor zichtig toe „de bekentenis, tevens de verklaring, het schot ja, eerlijk, inspecteur, ik kén het begrijpen. Zelfs zonder po- litieschandaal, zonder de dreiging van gevangenisstraf. Deze man was het anker van zijn bestaan kwijt, zijn prestige, zijn eer, het vertrouwen, het aanzien dat hij genoot.” „Voor mij blijft nog altijd het probleem: waar is dat geld gebleven” hield de inspecteur koppig vol. ,Jsn die vraag zult u en zullen de heren van de bank toch ook wel beant woord willen zien.” „Tja” antwoordde de directeur „enfin, u hebt de zaak in onderzoek. Misschien stuit u op een spoor. U kunt me hier Gaarne adviseren wij U vrij blijvend als onafhankelijke reisspeclallst bij Uw keuze bepaling. Thans vrijdagavond en de gehele zaterdag geopend. Oort 1 0 o-i; i 17- sluis- n der ieken 0; P nard- lis-W- icren- Bom Ml If? invullen van uw keuze. Reis- en passagebureau GOUDA KORTE T1ENDEWEG 2-4 TELEFOON 01820-13504/17170 WADDINXVEEN KERKWEG 207, TELEFOON 01828-4488 bouwverenigingen in de wetenschap, dat bouwprijzen in de toekomst slechts zullen stijgen, daarna in volle vrijheid hun beslissing tot wel of niet bouwen moeten nemen. Pressie uit de raad of het college is onaanvaardbaar, omdat wij bij een verlies, door leegstand in de toekomst geen middelen hebben om de woningbouwverenigingen financieel bij te staan. Mijnheer de Voorzitter, onze opmerkin gen van meer ondergeschikt belang zult u vernemen bij de puntsgewijze behan deling van de begroting. Wij wensen het college en de raad een jaar zonder nega tieve verrassingen toe. Een jaar waarin misschien weer een voedingsbodem ont staat waarop wederzijds vertrouwen ge dijt. vooral om het feit dat het Van Maurik wasik zou nog eerder de kantoorkat verdacht hebben. Ik ben toen impul sief ’t beste bewijs hoe ik in de war was, want meestal handel ik wéloverwogen naar de woning van Van Mau rik gegaan. Hij was alleen thuis.” „Het was toen al donker?” „Ja”. „Niemand heeft u gezien herkend?” „Het was zo stil in die straat, dat je je er had kunnen ver schonen”. „Juist. En toen?” „Ik confronteerde hem rondweg met zijn misdaad. In specteur, ik hoop zoiets niet weer te beleven. De man schrompelde als het ware ineen, als een lege zoutzak. Het was of het leven uit hem verdween. Hij zat daar als een levend lijk, me aan te staren. Hij zei niets, hij staarde maar. Ik praatte tegen hem, ik kreeg geen antwoord, ik had net zo goed tegen de muur kunnen praten. Toch kreeg ik de indruk dat het wel tot hem doordrong. Op ’t laatst ben ik opge staan. Ik heb gezegd dat hij er beter aan deed, de volgende dag thuis te blijven, tot we een overzicht van alles hadden, en dat hij zich ter beschikking moest houden. i' i*i „In ieder geval zouden wij aangifte moeten doen van de fraude, om een politie-onderzoek mogelijk te maken. Dat heeft geen zin. De dader heeftzichzelf gestraft. Er mag hier rondom geen schandaal ontstaan, dat laat de naam van de bank niet toe. Het is een zware slagmeer dan een ton, maar de bank kan die dragen. Baron Van Breughel en meneer Van Bergen Bickers zijn twee leden van de raad van beheer, die zelf zo’n verlies konden dragen zonder met een oog te knippen, en zij zullen zéker geen schandaal wil len. Nee, ik denk dat deze hele affaire begraven zal worden, en dat meneer Van Maurik zijn geheim in zijn graf zal mee nemen. En als ik er zo over nadenk voor zijn dochter zal dat wellicht ook de beste oplossing zijn. Zij kan het niet helpen „Ik begrijp, dat èn het belang van de bank, èn doodgewone menselijkheid hier toevallig hand in hand gaan,” stemde de inspecteur toe. „Maar vertel eens, meneer Ijzerman, u was toch gisteravond bij meneer Van Maurik. U hebt hem waar schijnlijk het laatst gezien?” De directeur glimlachte verrast. „Inderdaad”, zei hij, „en dat zou ik u ook wel verteld heb ben maar zuiver uit nieuwsgierigheid, hoe wist u dat? Ik heb bij mijn weten toch geen visitekaartje achtergelaten?” „Als u het woord visitekaartje niet al te letterlijk neemt, wél” antwoordde de inspecteur. „Maar om eerlijk te zijn, meneer Uzerman, het was geen weten, doch slechts een vermoeden. De heer Van Maurik rookte niet en toch lag er in de asbak een peuk sigaar. En een bandje van hetzelfde merk, als u me daareven aanbood. Het was dus zuiver een gok, te veronder stellen dat u het geweest was, die hem gisteravond hebt be zocht. Maar misschien wilt u me wat over dit bezoek ver tellen?” „Dat zou ik maar Kever niet doen”, was het antwoord van de bankdirecteur, „want de herinnering was wel, ronduit gezegd, ellendig. Gisteren ontdekte ik de fraudes. Ik kan u zeggen, inspecteur, ik kon mijn ogen niet geloven. Niet al leen om het bedrag het feit dat het had gekundde handigheid waarmee de boekingen waren vervalstmaar altijd vinden. U kunt rekenen op alle medewerking. Maar begrijp mij goed, inspecteur, mij gaat het eerst en voor alles om de naam, de reputatie van de bank. En die duldt zelfs geen verdenking van fraude. Ik neem aan, dat buiten de politie niemand iets weet van die eh bekentenis.” „Nee.” „Ook die huishourster niet?” „Juffrouw de Bas? Nee, die heeft niet durven kijken, die is meteen naar buiten gehold.” „Doe me het genoegen en zorg dat er niets van uitlekt We ten die krantekerels het al?” „Natuurlijk. Maar zelfmoord komt niet in de krant. Dal is nou eenmaal de code. Met fraude is het natuurlijk iets an ders, maar als u het ze niet vertelt, van mij komen ze het ook niet aan de weet.” „Ik ben wat dat betreft, zo spraakzaam als een overleden oester” glimlachte de directeur. „In ieder geval inspecteur, ik Dank u zeer, en mocht u me nodig hebben, u weet waar u me vinden kunt Deze starre gepolariseerde houding van D’66 en PvdA wordt door ons ten zeer ste betreurd. Daardoor wordt bij voor baat de mogelijkheid uitgesloten dat ons land de komende jaren geregeerd wordt door een sterke regering. Zo’n sterke re gering heeft ons land naar onze mening, vooral in deze tijd van economische re- reccessie en forse inflatie, hard nodig. Waar zo’n regering bij deze verkiezings uitslag vandaan moet komen is ons een raadsel. Tot nu toe veranderde deze lan delijke opstelling niets aan de uitgangs punten van pdaktische plaatselijke poli tiek met betrekking tot de samenwerking van de raadsfracties in Waddinxveen. Wij vertrouwen erop dat de uitslag van deze verkiezingen, die geen einde heeft gemaakt aan de impasse, waarin de Nederlandse politiek landelijk is ge raakt, het land en z’n politieke leiders tot bezinning zal brengen, opdat niet de polarisatie zo op de spit gedreven zal worden, dat in de toekomst zelfs plaat selijke samenwerking intern in de poli tieke partijen niet meer verdedigbaar blijft. De voortekenen zijn in elk geval niet gunstig. De centrumpartijen verlie zen 20% van hun kiezers naar links en rechts en de meest gematigde partij bin nen de linkse drie, D’66, wordt bijna gehalveerd. Terugkerend naar de politiek in deze raad, vragen de gebeurtenissen in de vergadering van 10 november jl. aller eerst om politiek commentaar. Naar ons oordeel zou het wethouder Lips hebben gesierd wanneer hij een poging zou heb ben ondernomen om tegemoet te komen aan de duidelijke wens binnen de raad om thans niet tot de aanleg van een vol strekt overbodig parkeerterrein over te gaan. Zijn hoofdargument om de raad onder druk te zetten was, dat hij „er niet nog een probleem bij wilde hebben in het plan Stationsstraat”. Zo’n argument siert een bestuurder niet. Waarom is van zijn kant - als hij zich dan zo verantwoordelijk voelde voor het aanvechtbare beleid van het vorige col lege - dan niet gepoogd om met de Raif feisenbank tot een gesprek te komen? In dat gesprek had hij kunnen proberen om de zijns inziens contractueel op de gemeente rustende verplichting - met een beroep op de gewijzigde omstandigheden - te wijzigen in een voor beide partijen (de raad en de bank) aanvaardbare op lossing. Maar de heer Lips deed geen stap in die richting. Hij greep naar de noodrem, dreigde met z’n portefeuille en beïnvloedde daarmede de raad op een wijze, die wij als chantage hebben er varen. Zo’n manier van optreden blijft zelden zonder gevolgen. Een hoogst kwalijk ge volg in dit geval, dat een van de raads leden met een zrede ervaring, in de per soon van de heer Van Gent, thans zijn rechtstreekse inbreng in het gemeentelijk beleid heeft gestaakt. Wij betreuren het dat de heer Van Gent voor de chantage is gezwicht. Voor het feit, dat hij daar na zijn ontslag als raadslid heeft inge diend, kunnen wij begrip opbrengen. Wat ons betreft is zijn afwezigheid van korte duur. Aan de verhouding, of zo u wilt het samenspel, tussen het college van burge meester en wethouders en de raad c.q. raadscommisies zal ik ditmaal weinig woorden wijden. Het op gang komen van een nauwer overleg tussen het col lege en de financiële commissie is zeker een positief element gebleken. De door de raad ingestelde commissies blijken helaas nog niet allemaal naar te vredenheid te functioneren, met name die commissies die niet door een wet houder of raadslid worden voorgezeten, waardoor ze in een veel losser contact staan met het gemeentelijk apparaat. Wij vetrouwen erop, dat de door het seniorenconvent terzake aan burgemees ter en wethouders gegeven adviezen op korte termijn mogen leiden tot een ver betering van de werkwijze. Ook de sug gestie ten aanzien van de commissie cultuur door de heer Boere gedaan is ons inziens het overwegen waard. Met hem hopen wij dat de bevolking nog tot actieve cultuurbeoefening te stimuleren blijkt Met het college is onze fractie van me ning, dat de financiële positie van onze gemeente geen speelruimte laat voor het aanpakken van nieuwe projecten die een beroep doen op de algemene middelen, zeker niet voordat we de financiële con sequenties kennen van een aantal reeds olpende of op korte termijn aan te vat- vaor de toekomst door afkomst, milieu of woonprobleem. Hoe jonger de kinde ren de mogelijkheid krijgen tot begelei ding onafhankelijk van hun achtergrond hoe beter hun kansen liggen voor de toekomst. Ik voel mij dan ook verplicht te pleiten voor verhoging van de sub sidie voor de peuterclubs. Volgens de begroting krijgt ook de mu ziekschool weer zijn subsidie. Helaas is het bedrag nog gelijk aan de voorgaande jaren. Ook zij hebben echter te kampen met dezelfde verhogingen van salarissen en sociale lasten, die ook gemaakt heb ben dat de uitegaven voor het in stand houden van het gemeentelijk apparaat zo fors zijn gestegen. Ook zij kunnen hun lesgelden niet zodanig verhogen, dat er een sluitende begroting ontstaat, wil het streven „naar muziekonderwijs voor iedereen” geen farce worden. Een trendmatige verhoging van de subsidie zou dus zeer welkom zijn. Ditzelfde geldt overigens voor vele subsidies. Het bouwen van zogenaamde goedkope woningen heeft naar onze mening met de daaruit voortvloeiende huren geen enkele zin meer. Deze huizen bieden te weinig voor mensen die nog bereid zijn om door te stromen en veel meer huur te gaan betalen dan zij doen. Als daar bij mensen, die jaren in een vrij dure flat zitten, niet in aanmerking kunnen komen voor een eengezinswoning van ongeveer gelijke huur, schuilt daarin een onbillijkheid die ik niet kan steu nen. „Eerlijk delen in een schoon land”, zeg ik dan met D’66. Dat er geen belasting verhoogd zou moeten worden zolang ons miljoenen plan nog geen vruchten afwerpt, ben ik in principe wel eens met ons college. Er leven echter nog vele wensen onder ons, die geld kosten. Mocht er door middel van verschuivingen binnen de begroting geen plaats voor gevonden worden, dan behoud i kmij graag de vrijheid voor om bij de behandeling van de begroting mijn standpunt nog te veranderen. Nu wij aan het begin staan van de be handeling van ons structuurplan, dat met al het overleg met wie dan ook tot stand moet komen, hoop ik dat dat op democratische wijze zal gebeuren en aanvaard wordt. Laat ons echter niet uit h»t oog verliezen dat onze hogere over heid een flinke vinger in de pap zal willen hebben en met haar toestemming ook het laatste woord zal hebben. Uit de vele onderwerpen, waarover men zou willen praten, moet een keus ge maakt worden wil men niet te lang aan het woord zijn. Ik zou dus tot slot mijn grote waardering willen uitspreken over de prettige wijze waarmee ik heb kun nen samenwerken met de verschillende ambtenaren bij wie ik om raad kwam. mondjesmaat van uitkeringen blijft voorzien. En dat dit ook het komend jaar zo zal blijven (welke regering er Alle rijksmiddelen zullen nodig zijn om de verkiezingsbeloften op nationaal en internationaal vlak waar te maken; en de gemeenten krap bij kas houden is ook een vorm van inflatiebestrijding. ook komt), staat voor ons bijna vast. Over de discussienota tot voorbereiding van een structuurplan zullen wij in het komende zittingsjaar nog wel vele uren discussiëren, naar wij hopen nadat wij eerst gelezen hebben wat georganiseerd Waddinxveen er van denkt en geluisterd hebben naar wat de bevolking van de toekomst van ons dorp denkt. Het op gestelde werkschema biedt die mogelijk heden ruimschoots. Om frustaties ach teraf te voorkomen lijkt het ons zinnig dat het college parallel aan de vervol making van de structuurschets werkt aan een benaderende berekening van de fi nanciële consequenties van de in dat plan naar voren komende visie en de haalbaarheid daarvan. Behoudens de positieve geluiden over de Havo geeft de onderwijssector ons dit jaar geen aanleiding tot opmerkingen in algemene zin. In de sector recreatie ach ten wij de tijd rijp om thans uit het Recreatieschap Reeuwijkse Plassen te stappen. Wij zullen elk intiatief terzake vanuit het college of vanuit de raad gaarne ondersteunen. De woningbouw blijkt thans in Wad dinxveen in alle sectoren met problemen te kampen. In de sector ’koopwoningen’ is er geen grond meer binnen afzienbare tijd ter beschikking. Daardoor laten Waddinxveense ’’eigen woningbezitters” zich niet weerhouden om, wanneer zij zich dit kunnen en willen veroorloven, op zoek te gaan naar een grotere en duurdere woning, die ze dan vinden in een andere gemeente. Dit heeft z’n na delen, zeker voor de Waddinxveense ge meenschap als totaal, waaruit waarde volle elementen vertrekken. Het heeft daarnaast ook z’n voordelen voor de doorstroming in deze sector, omdat er zonder dat er bouwgrond is binnen de gemeente kan worden doorgestroomd van huurhuis naar koopwoning en van kleiner naar groter huis. In de sociale woningbouw staan de wo ningbouwverenigingen voor een groot dilemma. De te verwachten huurbedra gen voor woningen, waramee thans een aanvang wordt gemaakt, lijken door de zeer snel stijgende kostencurve tot in- verhuurbaarheid te zullen leiden. De be slissing of de woningbouwverenigingen deze woningen in Groenswaard IH wel of niet moeten bouwen berust niet bij onze raad. Het Nederlandse bestel legt die geheel en al bij de woningbouwver- Zend u mij de GRATIS reis- gids'73 voor Otrein-,Obus-,', Ovlieg-,Oauto-, Obootreizenj NAAM:. W ADRES: (^WOONPLAATS: (Hokje invullen van Mijnheer de Voorzitter, leden van de raad, Nu er weer een jaar achter ons ligt met vaak rumoerige vergaderingen, leek het mij juist eens na te gaan of er door dat rumoer niet teveel nadruk komt te Eg gen op zaken waar de raad en het colle ge van mening verschillen. Vooral naar buiten lijkt het een doorlopend gevecht en elkaar dwars zitten. De realiteit is echter dat in de achter ons Eggende maanden 103 voorstellen van het coEege ongewijzigd door de raad zijn aanvaard, 10 voorsteden zijn enigszins gewijzigd op voorstel van één of meer raadsleden en dan aanvaard. Slechts drie voorsteden zijn vodedig af gekeurd, vier aangehouden en één voor stel bleef in eerste instantie onbeshst. Hoewel ik daarmede niet wil zeggen dat het rumoer dan maar zijn gang moet gaan, komt het raadsbeleid wat beter tot zijn recht. Er is een aantal wensen uit de beschou wingen van 1971 geconcretiseerd, onder andere de 5e openbare basisschool, de tunnel, waaraan gewerkt wordt, evenals de woningen aan de Henegouwerweg en de bijna gereed zijnde bejaardenflat. Toch, mijnheer de Voorzitter, moet ik zeggen dat ik van de totale huursom van deze flat geschokken ben. Hoewel de ruimte en de afwerking schitterend zijn zal moeten bhjken of het gerecht vaardigd was zo duur te bouwen. Ook het boekje van A tot Z Waddinx veen komt dit jaar nog uit. Wij zijn de samenstellers hiervan bijzonder dank baar. Als men ziet hoe ontstellend veel werk hiervoor te doen viel, kan ik mij voorsteUen dat geen enkel particulier bedrijf hier de tijd en de interesse voor kon opbrengen, mede omdat de prijs die er dan tegenover zou moeten staan onaanvaardbaar zou zijn. Eén van de wensen, die niet door zijn gegaan, was de aanstelling van de mu ziekdocent voor de basisscholen. Dit kwam echter door de eindeloos uitblij vende toestemming van Gedeputeerde Staten. Hoewel de post dit jaar gecon tinueerd wordt, is de docente die ons werd aangeraden inmiddels bezet en moet door middel van een advertentie een nieuwe en onbekende kracht gevon den worden. Jammer! HOOFDSTUK IV „Vader heeft dit niet gedaan.” ten projecten; met name willen wij hier bij wijzen op: 1. De financiële consequenties voor de gemeente van het bijzonder plezierige besluit van de minister van onderwijs om de samenwerkingsschool voor Havo-Atheneum toestemming te ge ven tot starten in augustus 1973. Wij hebben alle bewondering voor hetgeen door de bestuurscommissie in het afgelopen jaar aan werk is verzet en wensen hen alle sterkte toe bij hun nog zware taak tot reahsering van de school. Als consequentie zien wij dat deze raad hen alle benodigde finan ciële armslag verschaft. 2. De huisvesting van de dienst van openbare werken en de gemeente secretarie zal eveneens financiële of fers vragen. Wij onderstrepen nog maals de eerder door ons gedane sug gestie tot de bouw van een eenvoudig stadkantoor, zonder luxueuze ahures van een gemeentehuis, dat in een la ter stadium, wanneer de gemeente er geen behoefte meer aan zou hebben tengevolge van bestuuriijke herinde ling of dergehjke, een voor anderen goed bruikbaar kantoorpand bEjft 3. Het Bospark. Tegenover Boskoop hebben we dd uitspraak gedaan om elk jaar te pogen de beschikbare gel den op de begroting te verhogen. Men zal ons daar zeker aan houden. Overigens sluiten wij ons terzake van het uitvoeren van de eerste fase aan bij hetgeen de heer Barth hierover reeds opmerkte. 4. Dit geldt ook ten aanzien van diens beschouwing over de kwestie gym lokalen c.q. sporthal. Wat er ook van komt, het zal een verzwaring van de lasten op de begroting betekenen. 5. Bovendien hangt ons nog altijd de financiële dreiging boven hel hoofd dat ons in de algemene dienst de re kening zal worden gepresenteerd van onze daden in het verleden binnen het plan Brugcentrum en het plan Stationsstraat. Onze fractie is van mening dat met name de uitgaven in het Brugcentrum nimmer geheel door verkopen binnen dit plan zullen kun nen worden vereffend en dat voor zieningen als de afbraak van de oprit naar de brug en mogehjk ook het reeds aangelegde parkeerterrein bij het gemeentehuis (alweer een par keerterrein dat ons ons parten speelt) uit de algemene dienst zullen moeten worden bekostigd. 6. Tenslotte loopt de gemeente de kans dat het bestuur van de Bonkelaar ons te zijner tijd zal houden aan onze principe-uitspraak van rond 75.000 subsidie per jaar, zodra de minister die stapel aanvragen gaat afwerken, waarbij wij, volgens berichten van het coEege destijds, nog altijd „boven op” zouden moeten liggen. Wij zijn echter van mening, dat een jaar erva ring met Anno 1884 en de daarnaast werkende jongerengroep „Creation”, die meer cultureel-informatief werkt, aanleiding moet zijn om ons te bezin nen of wij in deze gemeente nog wel behoefte hebben aan een Bonkelaar zoals die destijd was ontworpen en zou functioneren. Wanneer die be hoefte wordt aangetoond komt het ons zinnig voor om te overwegen of zo’n te bouwen jongerencentrum niet beter in bijvoorbeeld het plan Brug centrum gepland kan worden, omdat we als gemeente daar grond in eigen dom hebben die voor andere kopers minder aantrekkehjk is omdat een dergehjke activiteit bepaald mee helpt een levendiger centrum op te bouwen. Al deze financiële overwegingen zijn voor ons aanleiding om vooralsnog te gen niet-urgente nieuwe uitgaven te stemmen, zoals de subsidie-aanvrage voor een museum en in te stemmen met bezuinigingen op de post plantsoenen, zoals vorgesteld door de financiële com missie. Over de plannen, neergelegd in het concept-urgentieplan voor 1973-1975 durven we ons nauweEjks te buigen, om dat ons een prognose voor de te ver wachten inkomstenontwikkeling voor de komende jaren ontbreekt. Toch gaan wij akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders en de financiële commissie om slechts enkele retributies te verhogen en de grote be- lastingposten nog niet te verhogen. Aan een forse verhoging van de belastingen zal in 1974 immers niet te ontkomen zijn wanneer de regering de gemeenten enigingen. Onze fractie is ervan overtuigd dat de raad bij het vaststeEen van de grond prijzen in Groenswaard III aUes heeft gedaan om de grondprijzen per woning binnen de perken te houden, maar aan de bouwprijzen kunnen wij niet méér doen dan aan de koper (lees woning bouwvereniging) een geïndiceerde maxi male huur te suggereren. Door aherlei oorzaken valt die huur uiteindehjk meestal zwaar tegen, bijvoorbeeld bij de 101 bejaardenwoningen, waar de huur prijs inclusief service- en stookkosten thans 400,per maand dicht gaat be naderen. Wij zouden de oorzaken van die huurhoogte gaarne nader uiteengezet zien door de Stichting Bejardenhuisves- ting. De ervaringen in de Victorwijk leren dat forse huren 235,per maand) voor eengezinswoningen minder be- zwaariijk zijn. Deze 88 eenvoudige wo ningen, uitgevoerd zonder noemens- wardig meerwerk, zijn vlot verhuurd met doorstromingseffect in Oranje- en Von- delwijk. De woonvorm van het huis met tuin is kennelijk nog dermate aantrekke- Ejk dat men bereid is hiervoor forse be dragen te betalen, zeker als ze in Groenswaard Hl worden gebouwd. Wij kunnen ons vorstellen dat de geplande woningwet-flats in Groenswaard IH, te gen de achtergrond van hierboven voor de flats aan de Kerkweg genoemde huur bedragen, bij de woningbouwverenigin gen twijfels doen rijzen of zij deze bouw voor hun rekening kunnen nemen. Wij zijn van mening dat die twijfel moet worden uitgepraat, dat er zo exact mo gelijke huurbedragen moeten worden berekend, dat alle niet door het minis terie verlangde eisen uit de bouw moe ten worden geschrapt en dat de woning- Inspecteur Dekker zat in de wachtkamer van het sanatorium en voelde zich niets prettig. Zijn beroep onaangename pEch- ten met zich mee, maar dit vond hij wel een van de zwaar ste taken, die hij ooit te vervullen had gehad. Hij was maar niet in uniform gegaan Een glazen deur zwaaide open en binnen trad Dr. Goede- waagen, de geneesheer-directeur van „Zonnegloren Met uitgestrekte hand liep hij op de inspecteur toe. „En wat kan ik voor u doen” vroeg hij met beroepsopge wektheid. „Ik wilde graag een onderhoud hebben met de verpleegde Thera Van Maurik” antwoordde de inspecteur. Ook de rioleringsplannen voor de Burg. Trooststraat en de Dorpstraat vonden geen doorgang. Mij is verzekerd dat dit voor het komende jaar wel het geval zal zijn, hoewel voor een gedeelte nog fi- nancieringsmogehjkheden moeten wor den gevonden. Verheugd ben ik over het aandeel dat een deel de rbevolking van Waddinxveen heeft gehad in aUerlei akties die hebben plaats gevonden. Ik noem hier de akties van Khen, de werk groep Groen, de werkers voor de Jeugd- natuurwacht en de succesvolle werkers voor het Havo-Atheneum. Dank aan deze mensen, die veelal belangeloos hun werk verrichten. Helaas blijkt dit soort zaken te worden gedaan door een een zeer klein deel van de burgers. Hoewel een ieder klaar staat met kritiek op het mibeu-beleid, bEjft de eigen inbreng tot verbetering onvol doende. Een nieuwe aktie begint nu op gang te komen. De AKTIE GLAS. Met medewerking van onze openbare wer ken, de winkehers en al onze bewoners moet hier toch een groot succes van te maken zijn. Maar ook hier ligt een groot stuk eigen inbreng voor ieder mens en vooral voor ons huisvrouwen. Natuuriijk kost het meer tijd en werk om flessen en ander glaswerk te verza melen, te ontdoen van doppen en dek sels, zo mogelijk schoon te maken en ze te deponeren in de daartoe neergezette containers dan ze snel weg te gooien. Maar bedenk ook dat onze vuilniszak ken minder snel vol raken, er dus min der zakken nodig zijn, wat goedkoper is en ook minder gebruik van plastic met zich brengt. Bovendien is er dan minder nieuwe grondstof nodig voor de berei ding van nieuw glas. Als er bij deze kringloop van glas tot glas ook nog op brengst te verkrijgen valt, is dat meege nomen maar niet noodzakelijk voor het slagen van deze aktie. In de Amerikaanse staat Oregon loopt de rivier de WiUamette, die voor het bestaan van vele mensen in de omge ving van deze rivier onmisbaar is. De rivier behoorde een aantal jaren gele den tot één der meest vervuilde rivieren van Amerika. Door samenwerking van burgers en industrieën is deze rivier momenteel weer volkomen geschikt voor alle recreatieve doeleinden. Men heeft met grootscheepse akties de rivier tot op de bodem gereinigd, industrieën gedwongen om kostbare instahaties te maken om hun afvalwater voor 9O°/o schoon in de rivier te lozen. Door mid del van wetten gezorgd dat men niet op nieuw tot de oude fout zou vervahen en een aantal vrijwiEige controleurs aangesteld, die rapporteren waar toch vuil geloosd wordt. Het resultaat is fan tastisch. Maar de gouverneur van de staat heeft ook gezegd: Het zijn de vele kleine inspanningen die het verschil ma ken tussen succes en mislukking. Ook onze bewoners kunnen veel meer doen dan nu het geval is. De ontsteEen- de rommel die nog altijd op de straten en plantsoenen én in het water terecht komt, is onnodig en ligt geheel in onze eigen hand. De aangelegde groenstroken en plantsoenen, evenals de speelplaatsen bij de scholen, hebben te Ejden onder nodeloze vernieling en vervuiling. Daar kunen wij best op letten en onze kinde ren daarvoor waarschuwen. Dat door het toegenomen aantal honden de stra ten en plantsoenen steeds meer bevuild raken is een probleem waar juist hon denbezitters zich niet druk over maken. Wie helpt eens mee denken aan een op lossing? Moeten we deze zaken zo ver laten komen, dat er wettehjke strafbe palingen nodig worden? Eeen aktie om ook papier te gaan ver zamelen zou door ons burgers moeten wordx georganiseerd. Welhcht valt er met medewerking van scholen, onder wijzend personeel en/of ouders, leer lingen en niet te vergeten de heer Rip hier nog iets te verdienen voor een an der goed doel. Al deze zaken zouden eigenhjk geen akties moeten zijn, maar bhjvende taken, geïntegreerd in ons nor male levenspatroon. Een aktie is reeds uitgelopen tote een groot succes, n.1. onze peuterclubs. Zij zijn nu zo ver, dat zij niet meer als par- ticuhere organisatie voortbestaan, maar in stichtingsvorm en volgens geldende normen werken. En zoals al onze on derwijsvormen, dat kost geld. Meer geld dan er door middel van de ouders kan worden opgebracht wil het project niet ontaarden in een toch weer exclusieve groep. Er bhjkt steeds meer dat kinde ren geen geEjke mogelijkheden hebben

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 3