de kerstboom Hapjes voor tussendoor f f VOORBIJ. DE JONGE HERDER EN HET CHRISTUSKIND tsioilF'’ WK' Pagina 4 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 DECEMBER 197 WEI volhou- zien wate wij Hieronder volgens enkele ideetjes: Sandwiches U volgt hierbij de Deense methode d.w.z. verschillend beleg boveno: elkaar, appetijtelijk van kleur en wel harmoniërend, ofwel juist gengesteld in smaak en die U naai eigen smaak kunt uitbreiden. Varkensfricandeau, bergje bietensla, plakjes augurk Tartaar, flinterdunne ringen ui, verkruimeld hardgekookt ei, kappertjes Cervelaatworst, bergje piccalilly ingelegde paprika Blaadje sla, daarop plak tomaat daarop leverworst met picalilly Plak ham, plak ananas, lepeltje kwark met Frans vruchtje Pekelvlees, plakjes gevulde olijf, dunne partjes sinaasappel Gekookte worst, plakjes banaan met citroensap bedruppeld, snip pertjes gember Varkensfricandeau, plak tomaat reep augurk, ansjovisje Blaadje sla, plak rosbief, flinterdunne ringen ui, mosterd Rosbief, krokant gebakken ringen ui, remouladesaus Leverworst of paté, dunne plak jes even gefruite champignons, verkruimeld gefruit ontebijtspek. j of I. te' I „F ZONDER ZICH een ogenblik te bedenken, sprong hij uit zijn wacht huisje naar beneden. Niet lettend op de andere herders die druk met elkaar spraken over het gebeurde en hun verwondering en ontzetting nog niet te boven waren, holde Elia weg. Hij sprong over de de muur en rende het veld in. Voor hem was alles duidelijk. Het leek wel alsof hij nog nooit zo zui ver en helder had kunen denken. Naar de grot, naar de grot 1I Dat Hij kon zijn ogen niet van de grot en het boeiende schouwspel losma ken. Het scheen alsof het trillen in zijn borst zich mededeelde aan de gehele omgeving. Alles trilde om hem heen van ingehouden span ning. De aarde hield haar adem in! Ineens hoorde hij heel zachte mu ziek. Hij keek om zich heen, maar er was niets te zien. De muziek kwam van boven en dus richtte hij zijn blik naar omhoog. De ster had nu de gehele hemel en aarde in een helle goed gezet, de maan was vol komen verbleekt. De muziek werd duidelijker en het uitspansel scheur de vaneen. Daar kwamen zij, de wonderlijke wezens waarvan Elia wel eens gehoord had, maar die hij nooit tevoren zag. Ook de andere herders waren nu wakker geworden en zo plots stond er een engel voor Elia en hij sprak: „Vrees niet, want ik verkondig u grote blijdschap, bestemd voor het ganse volk, dat u heden, in de stad van David, een Verlosser geboren is, namelijk Christus, de Heer! En hieraan zult gij Hem herkennen: gij zult het Kind vinden in doeken ge wikkeld en liggend in een kribbe.” Een engelenkoor in de hemel zong en Elia hoorde hen Gods lof ver kondigen. De jongen kneep zich eens stevig in de arm. Waakte of droomde hij nu? Neen, hij was wakker! Maar, maardan was er iets groots, iets geweldigs gebeurd. Koop uw kerstboom zo kort moge lijk voor het moment dat u hem gaat optuigen en plaats hem de nacht voor de opstelling in een emmer water. Laat de grootte van uw kerstboom in evenredigheid blijven met de kamer waar hij geplaatst moet worden. Een kerstboom mag niet hoger zijn dan 3/4 van de kamer- hoogte. Zoek voor het plaatsen van de kerstboom zo mogelijk een koel, maar tochtvrij plekje uit. Zorg er voor dat uw kerstboom goed vast staat. Gebruikt u niet een speciaal daarvoor in de han del zijnde voet, zorg dan dat het kruisstuk met stevige spijkers bevestigd is. Plaats uw kerstboom ergens waar weinig wordt gelopen. U vermijdt hiermee dat hij ondersteboven wordt gelopen. Laat u degelijk adviseren wat be treft uw kerstboomverlichting. Elk jaar gebeuren hier weer on gelukken mee. In een emmer aarde staat de boom niet alleen vaster, maar blijft hij ook langer goed, vooral als die aarde af en toe wat nat gemaakt wordt of afgedekt wordt met vochtige mos. De aan te brengen versiering in de boom moet eenvoudig zijn, al thans niet te druk van opmaak. Hang goed spiegelende ballen achter een lampje of kaars, zodat het licht er in wordt weerkaatst. Gebruikt u kaarsverlichting, zorg er dan voor, dat de kaarsen rechtop staan. Denk er om, de brandende kaarsen niet onder takken of te dicht bij gordijnen te plaatsen, opdat brand achter wege blijft. alle vorige keren. Ergens binnen in zijn borst leek het alsof er iets tril de, zo’n raar gevoel van spannende verwachting, als er iets belangrijks moest gaan gebeuren. Datzelfde ge voel had hij al eens eerder gehad, toen hij voor het eerst alleen met de kudde in het veld was en hij wist dat er een lammetje geboren zou moeten worden. Maar, nu was daar toch geen reden voor. Al enkele ja- ren was hij herder over zijn kudde. Hij had ervaring in alle dingen die met het herdersvak te maken had den en nunu, was het toch tijd om te slapen. Er stond niets te ge beuren. was het enige waaraan hij dacht. Daar stond de geheimzinnige ster te stralen, die ster die het teken was, het teken dat hij al zo lang had ge zien deze avond. Als op vleugels holde hij door het veld. Het was nog een heel eind naar de heuvels, maar het scheen dat hij niet moe werd hoe hard hij ook liep. Ook struikelde hij niet in het donker over kuilen en gaten, neen, half lo pend en half zwevend stormde hij voort, zijn ogen strak op de ster ge richt. Daar lag het pad, de weg naar Bethlehem. Hier liep hij nog makkelijker, nog vlugger. Rechtsaf naar de grot. Voor de ingang bleef hij staan. Daar binnen was het licht en toch was er geen lamp. Hij zag ze, de man en de vrouw en daar in de kribbe, een lief klein kindje, in doeken gewikkeld, precies zoals de engel gezegd had. Hij, Elia, de jonge herder, hij was de éérste die het Christuskind zag! Een machtig gevoel van heerlijkheid doorstroom de de jongen toen hij het kind aan schouwde. Ootmoedig viel hij op de knieën, sloeg de handen ineen en aanbad het kindje. De engel had het gezegd, het was de Verlosser, Christus, de Heer! Elia zag niets meer om zich heen, zijn ogen zagen slechts het kind, dat daar lag in de kribbe. Dat hij, Elia, van God dit voorrecht kreeg, als eerste het kind te mogen zien! Zijn hart jubelde van vreugde! Hij moest de anderen waarschuwen hem hierheen te volgen, opdat ook zij het kindje konden zien en aan bidden. Langzaam stond hij op en liep achteruit de grot uit. Daar zet te hij het op een lopen in de rich ting van het bivak. Toen hij op de weg naar Bethlehem kwam, zag hij de andere herder zoeken. Hij riep hen: „Zacha, Ezechiël, David kom hierheen! Toe dan, loop wat harder. Ik heb het kindje gevon den, waarvan de engel sprak! Daar is het, daar in de stal! Kom mee!” En weg holde Elia zo hard hij lopen kon, terug naar de grot. Nu hoefde hij niet lang te wachten. Ook de an deren kwamen binnen en keken met eerbied en verbazing naar het kindje. Ja, dit was het kind, waar over de engel sprak. En tezamen aanbaden zij het Christuskind. De PTT heeft drukke dagen te vet wachten. Wij zijn er zeker va dat de PTT’ers u dankbaar zul len zijn indien u eventuele kerst of nieuwjaarspakjes tijdig te. postkantore bezorgt. Zorg vod degelijke verpakking en leg 1} het pakje nog een extra adrej van ontvanger en van afzender. Denk ook eens even aan een „een] zame”; ook hij of zij zou graal eens een Kerstmis vieren in dl familiekring; wellicht is er nel een plaatsje voor hem of haar aal uw dis. DE AVOND viel over de velden bij Bethlehem. Langzaam verdween de zon achter de horizon, lange scha duwen werpend over de groene vlakten. Het werd voor de herders tijd hun schapen bijeen te drijven binnen het ommuurde stukje veld op de heuvel. En van alle zijden zag men ze aankomen, kleine en grote kudden begeleid door jonge en ou de mannen en hun honden. Zo nu en dan klonk over de verlaten stilte van het veld het mekkeren van een schaap, dat zijn onwil of angst uitte wanneer het, afgedwaald, door de herder of de hond weer naar de langzaam voortslenterende kudde werd gedreven. De eerste die het nachtbivak bereik te, was Elia, een jonge Israëlische herder, eigenlijk nog een kind met zijn twaalf jaren. Hij dreef zijn die ren door de nauwe opening van de ommuring en wipte zelf over het lage muurtje. De dieren wisten het precies. Dicht bijeen kropen ze teza men op hun plekje, terwijl Elia ging zitten met zijn rug tegen een dikke boom. Een gevoel van rust doorstroomde de jongen. Na zo’n bedrijvige dag in het veld was het heerlijk uitrus ten. Zijn ogen dwaalden over de la ger gelegen valleien. Daar zag hij de andere kudden naderen en een voor een kwamen ze binnen de om muring om rust en beschutting te vinden voor de nacht. Toen alle beesten binnen waren, werd er een kampvuur gemaakt en zorgden de herders voor hun avond maal. Er werd niet veel gesproken. Deze mannen waren de eenzaam heid gewend en hoogstens werden er enkele ervaringen van die dag uitgewisseld. In een kleine Griekse stad woonde een gepensioneerde Romeinse generaal, die daar uiteraard veel in de melk te brokken had. En toen hij vernam dat zijn keizer tijdens zijn bezoek aan Griekenland door ’’zijn” stad zou trekken, besloot hij dat dit een triomfantelijke door tocht zou worden. Hij zou er voor zorgen, dat de vorst alle eer kreeg die hem toekwam. En terstond ging de generaal aan ’t werk. Hij mobiliseerde iedereen, en dat was hem toevertrouwd. De weg waarlangs de keizer zou trekken, werd opnieuw bestraat. Alle huizen langs de route werden opgeknapt. Triomfbogen werden opgericht en overal bloemversieringen aangebracht. De ruiters van het dorp moesten een erewacht vormen, de vrouwen bloe men strooien, de kinderen een welkomstlied zingen. Geen besje zou bij ’t spinnewiel blijven. De generaal bemoeide zich overal mee en zag er persoonlijk op toe, dat er aan de voorbereidingen niets haperde. Toen alles tot in de kleinste details geregeld was, ging hij naar zijn woning om zijn oude gala-uniform weer aan te trekken. Maar hij was zo uitgeput, dat hij zich neerlegde om - éven maar - te rusten. Het was doodstil in huis. Iedereen, zelfs de slaven, was opgecommandeerd om lang de weg de keizer toe te juichen. Toen de generaal verschrikt ontwaakte, was de keizer al gepasseerd O Soep Een gewéldige soep voor na een plezierig avondje, die moed geeft om weer huis-toe te gaan is Hot' gaarse zuurkoolsoep. Daarbij is V in een ommezien gemaakt. 500 gram zuurkool 1 ui 50 gr boter 2 theelepels paprika 250 gr boerenmetworst 30 gr bloem Snijd de zuurkool fijn en kook des gaar in ca. Wi liter water of buil' Ion. Fruit de fijngesneden uit ntf de paprika goudgeel in de boter, voeg er de bloem aan toe, laat evet meefruiten en voeg er dan zoree water bij, al roerend, dat de maS dikvloeibaar is. Roer dit door A soep, voeg er de in plakken gesne den metworst bij en laat nog evfl doorkoken. zitten, sloeg de vachten om- zich heen en wachtte. In weerwil van het feit dat de jongen reeds tientallen malen wacht gehouden had, was het voor hem toch altijd weer een bele venis. Het uitzicht over het land- schap vanaf zijn hoge uitkijkpost gaf hem altijd weer een nieuwe sen satie. Prachtig was het te zien hoe de nacht langzaam maar zeker haar zwarte sluier over de aarde spreid de. En wanneer het eenmaal geheel donker was, lagen daar beneden de schapen en de herders in ruste, a flauw verlicht door de kleine vlam- een merkwaardig verschijnsel. Heel men van het kampvuur, dat de hele langzaam bewoog die ster langs het nacht moest blijven branden om wilde dieren op een afstand te hou den. In de intense stilte van de nacht hoorde hij dan zijn hart slaan, hoorde hij het bloed door zijn aderen stromen en kreeg je het idee alsof je helemaal alleen op de wereld was. Het was nog niet donker en vol spanning wachtte Elia op het vallen van de nacht. Merkwaardig, hij voelde zich deze keer anders dan Warme wijn Om de warme wijn, ook wel Bi' schopswijn genoemd, te maW heeft u nodig: 1 fles rode lanclwip 1 citroen waarin drie kruidnagel gestoken zijn, 5 cm pijpkaneel, wa foelie en eventueel wat saffraan e suiker naas smaak. Bind de foelie en saffraan in ee- dun katoenen lapje en laat d# kruiden op een zacht vuurtje enkd uren in de wijn trekken samen de citroen, de pijpkaneel en de s»> ker. Een hartig hapje wil er altijd wel in Verras Uw dierbaren eens voor di variatie met warme wijn en gezellil ge pittige sandwiches. En geef U« gasten vóór z ijwerr de kou ingaatl een kop hartverwarmende soep. IN DE VERTE zag hij de zwarte omstreken van de stad Bthlehem. Op het smalle pad dat door het veld naar de stad leidde, liep een man. Hij voerde een ezel mee, waar op een vrouw zat. Elia’s oog bleef op hen rusten. Die mensen kwamen uit de stad. Maar dat was toch wel raar. Als de avond viel zirgde toch iedereen om binnen de veilige muren van de stad te zijn en je ging toch niet vrijwillig naar buiten het veld in, waar in het don ker zoveel gevaren dreigden? Met zijn ogen open volgde hij de man en zijn vrouw, die vermoeid voortgingen over het smalle pad in de richting van de heuvels. Waar wilden die mensen heen? Bij de heuvels zag hij hoe zij een grot binnengingen. Een grot die doro de herders als de stal werd ge bruikt wanneer het weer te slecht was om in het veld te verblijven. Even moest Elia glimlachen. Nu was het hem duidelijk! Deze men sen behoorden tot die scharen die van wijd en zijd naar de steden trokken voor de volkstelling, maar te arm waren om overnachting in een herberg te kunnen betalen en daarom trokken zij tegen de sche mering uit de stad om buiten in het veld in een grot voor niets te kun nen slapen. Ja, het land was vol met dergelijke reizigers nu. Nog lang dacht hij over de man en zijn vrouw na, reizigers die nu in het vuile stro in de stal sliepen, waar ook nog een os stond. Een dier dat de herders daar altijd achterlieten. Tegen middernacht had hij zoals paar stevige palen, zodat de hut altijd moeite tegen de slaap te vech ten. Steeds weer dreigde hij in te sluimeren, maar na enkele ogen blikken schrok hij weer op, sperde de ogen wijd open en ging anders zitten. Zachtjes begon hij een lied te neuriën, alles om de slaap te ver- een klein poosje zou hij een andere herder wakker ma- Dat kon tóen. En dat gebeurt nü ook. Maar al te vaak. Wij hebben het zo druk met de voorbereidselen tot het kerstfeest! En zelfs zij voor wie dat Kerstfeest méér is dan alleen een feest van gezel ligheid en lekker eten en drinken, komen tijd te kort. Daar zijn de talrijke kerstfeestvieringen van de kleuterschool af tot het be jaardenhuis toe. De koren moeten zingen en de predikers moeten preken. Alles moet georganiseerd worden, niemand mag worden overgeslagen, zo wel op het materiële als het geestelijke vlak worden top-prestaties geëist en geleverd. We kunnen zó vol zijn van het Kerstfeest en de viering ervan, dat het Kerstgebeuren ons voorbij gaat. We komen er eenvoudig niet aan toe. De kerstklokken en de kerstmuziek weergalmen in onze oren, onze ogen zijn verblind door lichtjes en kaarsen, onze keel is schor van praten en zingen, want het moet allemaal gebeuren en het moet allemaal goéd ge beuren. En dan lopen we het gevaar, dat de epiloog van het Kerstfeest bestaat uit een lange, diepe zucht: Héhé, gelukkig, ook dat is weer voorbij. Dan kunnen we hoogstens tevreden constateren, dat het weer prima voor mekaar is Maar de kans is levensgroot, dat inmiddels de Vredevorst is voorbijgegaan. Wij hebben Hem niet ontmoet, Hij heeft óns niet ontmoet, terwijl we toch zo druk voor Hem bezig waren. Kerstfeest laat ons zien, dat God zich met de wereld, met óns bemoeit. We kunnen dat soms maar moeilijk geloven, wanneer we zien wate wij mensen van die wereld maken. Hij wil ons, mensen, gebruiken om de vrede op aarde (en dat betekent heel wat méér dan „nooit meer oorlog”) tot werkelijheid te maken. Maar als wij niet oppassen, zien we door de bomen het bos niet meer gaan we tijdens onze Kerstfeestvieringen de kribbe voorbij. Plaats naast of achter de boom, ge makkelijk te grijpen, een emmer gevuld met water en een natte dweil, opdat bij mogelijke brand direkt geblust kan worden. Be denk dat droge naalden vlug vlam vatten. Een te dikke kaars kunt u passend maken voor elk knijpertje en el ke kandelaar indien u de onder kant even in kokend water steekt. „Sneeuw” voor de kerstboom kunt u maken van 1 dl water waarin een pak zeepvlokken is opge klopt tot het goed stijf is gewor den. Dit mengsel, uitgestreken over dennetakken, geeft een aar dig effekt. Laten alle huisgenoten helpen op dat moeder vroegtijdig klaar is met het gereedmaken van alles wat op de kerstdagen gebruikt moet worden. Ze zal er extra dankbaar voor zijn. Het mooiste gebak krijgt u als de oven langdurig voorverwarmd wordt. Plaats de bakblikken in het midden van de oven. uitspansel. Geboeid volgde de klei ne herder de ster met zijn ogen. Het leek wel alsof het hemellichaam la ger kwam. Nu stond het heel laag en stil boven de grot. De felle lichtstralen prikten naar beneden en zetten de grot en zijn naaste omgeving in fel licht. Het merkwaardige trillende gevoel in Elia’s borst werd heviger. Hij wist het, het had hem niet bedrogen, er ging iets gebeuren. Maar wat? DE SCHEMERING viel en de mannen maakten zich gereed te gaan slapen. De schapenvachten werden uitgespreid en even later was alles in diepe rust. Alleen Elia ging niet slapen, het was zijn beurt om de wacht te houden. Enkele schapenvachten achter zich aan slepend slenterde hij naar de wacht toren. Het was een eenvoudig hutje van dunne stammetjes, geplaatst op een ongeveer een meter of twee boven het veld stond, waardoor de wacht alles in de omgeving goed kon zien. Eerst gooide Elia zijn schaapsvellen omhoog in het huisje en daarna klom hij langs het laddertje naar boven. Met gekruiste benen ging hij drijven. Over zitten, sloeg de vachten ken, die de wacht voor het tweede deel van de nacht van hem zou overnemen. Dan kon hij zelf heer lijk gaan slapen. Nog even den dus! OM WAT AFLEIDING te hebben keek h ijomhoog naar de sterren die twinkelden in de heldere nacht lucht. Hé, wat was dat? Er stond een heel grote ster aan de hemel, een ster die hij er nog nooit had ge zien. Elia kende de sterrenhemel op zijn duimpje, maar dit was toch wel een merkwaardig verschijnsel. Heel l-."' I Op Va om wa dri em del stu eei Ee pai eei He gr< on lie str wa sei sp „N ,,’t ni< eei er ik, an „b ,,’t ell ne »Z we Hi bij va „b me sic he sic mi ge< de wc Ier nic Hi „Z

Weekblad voor Waddinxveen | 1972 | | pagina 4