EEN JAARTJE WADDINXVEEN stembus kleuter- naar nieuwe en Havo/Atheneum op weg Climax ligt tussen verbouwde Tbeo Tbijssenscbool iH «■r 'Mal i «■SB Pagina 11 J WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 4 JANUARI 1973 i T-= Afscheid onderwijskrachten Ook in maart gaat de gemeenteraad er mee accoord de heer G. Koppelaar, hoofd van de openbare Jan Ligthart- school, op de meest eervolle wijze ont slag te verlenen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Met een drukbezochte receptie op zaterdag 2 sep tember neemt hij definitief afscheid. Afscheid neemt ook, maar dan eind april, mevrouw Bep de Boer-Dullemond. Zij is 14 jaar leidster geweest van de kleuterschool Pinkeltje aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan. In augustus vertrekt het hoofd van de protestants- christelijke Groen van Prinstererschool naar Appingedam. Mevrouw J. van der Hooft-Lourens opent eind augustus De Klei ne Basis. Structuurschets Boomfeestdag 1972 betekent in Waddinxveen het door de schooljeugd planten van wilgenstaken onder toeziend oog van Boskoops burgemeester G. W. Baron van Dedem en wethouder H. Huizer (SGP/Herv. Kiesvereniging). Simultaan-opening Begroting De in de 20 miljoen gulden lopende ge meentelijke begroting voor 1973, die na twee dagen vergaderen met algemene stemmen in december wordt vastge steld, is opnieuw sluitend, nadat bet col lege van Burgemeester en Wethouders met succes (dat wil zeggen door bezui niging) een tekort van twee ton hebben weten weg te werken. Ruimte om wat extra’s aan te vatten is er niet. In de be groting is nauwelijks ruimte opengelaten voor het verhogen van de plaatselijke belastingen en rechten, omdat de belas tingdruk sinds 1970 al fors genoemd kan worden. De post onvoorzien bedraagt 74.000,De 20.000e inwoner blijkt de gemeentekas een voordeeltje van 190.000,opgeleverd te hebben. WADDINXVEEN Twee mijl palen hebben de Waddinxveense onderwijswereld in 1972 geken merkt: de opening van het grootste en kostbaarste protestants-christe- lijke onderwijscomplex in Groens waard 2 en de met rasse schreden naderende realisering van de sa menwerkingsschool voor HAVO en Atheneum. Geen voetgangerstunnel De stemmen staken als de gemeenteraad eveneens in juli moet besluiten tot de bouw van een voetgangerstunnel onder de verbindingsweg tussen Groensvoorde en Peuleyen ter hoogte van de Savornin Lohmanschool. Het college van Burge meester en Wethouders heeft een ton voor dit project over óm daarmee de veiligheid van overstekende jongeren te bewerkstelligen. De verkeerscommissie ziet het echter niet zitten. De meerder heid van de raad tenslotte ook niet. Donderdag 24 augustus wordt het voor stel verworpen, in dezelfde vergadering waarin een langdurige discussie ontstaat over de wenselijkheid van afwijkende procedures, die tot doel hebben bepaal de bouwplannen sneller te kunnen rea liseren. Dezelfde avond, na de raads vergadering, is er een historische ont moeting tussen de gemeenteraad van Waddinxveen en Boskoop. Het Bospark het gezamenlijk gebruik van een veeg- machine en wegenaanleg zijn de ge sprekspunten tijdens die eerste ontmoe ting. VVD ook bier grote winnaar 12,5% niet WADDINXVEEN Sinds de af schaffing van de opkomstplicht zijn er nog nooit zoveel Waddinxveners naar de stembus gegaan als op woensdag 29 november met de Tweede Kamerverkiezingen het ge val is geweest Het opkomstpercen tage bedraagt 87,5 procent, tegen 84,5 procent in 1971. Politieke avonden Voor de Tweede Kamerverkiezingen staan vijf Waddinxveners (weliswaar kansloos) kandidaat: L. Vleggeert (soc.), H. F. Heijmans (Kb.), mevrouw H. J. Groenendijk-Bemard (chu), Jac. Dan kers (sgp) en M. G. van der Meulen M MM» Opening grootste en kostbaarste onderwijscomplex gebeurt simultaan Peuterspeelzalen Mevrouw L. H. A. Klaasesz-de Bruijne arriveert in januari bij de door haar te openen Prins Willem-Alexanderkleuterschool. ■Ei De schriftelijke vragen die het D’66 raadslid H. P. Barth in oktober stelt gaan over de erfenis van Jan van der Torren Korszoon, die in 1940 overleed en in 1935 bepaalde dat zijn gehele na standhouden van een protestants tehuis voor ouderen. Burgemeester en wethou ders raken door die vragenstellerij ge- irriteerd, omdat er de schijn door wordt gewekt als zou het gemeentebestuur met de nalatenschap maar wat zitten te rom melen. Niets is minder waar. I I i 1 i i I i i i J i i i i i i i i i i i WADDINXVEEN Het jaar ’72 zal voor de drie Waddinxveense samenwerkende verenigingen voor voortgezet onderwijs blijven voort leven als het jaar waarin de reali sering van de samenwerkings school voor HAVO en Atheneum vastere vorm krijgt. protestants-chistelijke Savornin Lohman- school start de peuterzaal Pieter Piere- bas. Half maart worden de resultaten bekend van een enquete, die is gehouden door de oudercommissie van de openbare Klaas de Vriesschool. Het onderzoek toont aan dat tachtig ouders bereid zijn hun kinderen naar de in Groenswaard 3 te bouwen vijfde openbare school voor basisonderwijs te sturen. De school, die in september van de schoolraad de later door de gemeenteraad goedgekeurde naam van mr. A. de Roos krijgt, wordt in augustus voorlopig gehuisvest in noodlokalen aan de Staringlaan. De schoolraad benoemt in mei de heer A. de Rijke tot hoofd van deze school ,die sinds juni een oudercommissie kent. In dezelfde maand maart discussieert de schoolraad over de verdeling van nieu we leerlingen over de plaatselijke open bare scholen. Men komt overeen dat de ouders in principe zelf de school mogen kiezen, die zij voor hun kind(eren) wil len, maar dat de keuze beperkt kan wor den door de schoolsituatie. In april ontvouwt het bestuur van de gezamenlijke katholieke scholen in Wad dinxveen het plan tot de stichting van een kleuterschool in Groenswaard 2. Er zou gerekend kunnen worden op 35 gadering teleurgesteld, maar opgelucht na twee jaar raadslidmaatschap afscheid neemt om in de vergadering van don derdag 30 november te worden opge volgd door de heer W. G. de Meer, heeft als laatste politieke daad de mi nister van Binnenlandse Zaken gevraagd zich eens in deze hoog opgelopen af faire te willen verdiepen. Tenslotte heeft de heer A. H. van Gent in deze zaak aanleiding gezien zijn socialistische raadszetel beschikbaar te stellen. Hij is 14 december opgevolgd door de soci alist H. van Ek, wiens geloofsbrieven donderdag 30 november al werden goed gekeurd. kleuters. De school wordt met ingang van het nieuwe schooljaar voorlopig ge huisvest in de Prins Willem-Alexander kleuterschool in Groenswaard 1. De start van een ophaaldienst voor in de Vondelwijk wonende leerlingen van de Nederlands Hervormde scholen Eben- Haëzer en Rehobothschool wordt in mei aangekondigd. Vlak voor de zomervakantie zetten leer lingen van de Waddinxveense prote- stants-christelijke scholen voor basison derwijs hulpacties op touw voor Chili en Suriname. De staatssecretaris van On derwijs en Wetenschappen van het nu demissionaire kabinet, mr. C. E. Schelf hout, brengt in augustus een informeel werkbezoek aan Waddinxveense en Woerdense scholen van het scholen bouwteam Midden-Holland. De eerste in 1968 door dit team gebouwde open bare Klaas de Vriesschool wordt natuur lijk ook bezocht, evenals de protestants- christelijke Koningin Julianaschooi. latenschap ter beschikking zou komen van een door hem in het leven geroepen Stichting voor Ouden van Dagen die in Waddinxveen gevestigd zal zijn en tot doel zal hebben het oprichten en in- Halverwege dezelfde maand wordt de structuurschets voor Waddinxveen gepu bliceerd. Het is een „praatstuk” van het Instituut Stad en Landschap Zuid-Hol- land, dat het gemeentebestuur als lei draad kan dienen voor zijn toekomstig planologisch beleid. Uitgangspunt bij het opstellen ervan is geweest, dat er te veel onzekerheden bestaan over de rol die Waddinxveen in een groter geheel gaat vervullen. Het plan bedoelt voor 5 a 10 jaar een duidelijk beleid mogelijk te maken door het geven van concrete aanwijzingen; voor de periode na 1980 kunnen slechts mogelijkheden worden genoemd. Met 9 tegen 7 stemmen besluit de ge meenteraad vrijdag 10 november na twee avonden vergaderen op voorstel van Burgemeester en Wethouders nog in 1972 te beginnen met het aanleggen van het parkeerterrein Beukenhof aan de Kerkweg, zoals in 1969 aan de Co öperatieve Raiffeisenbank mede door wethouder P. Lips (soc.) was beloofd. Als de raad anders had beslist had de wethouder zich genoodzaakt gezien af te treden. Te denken geeft het dat wet houder Lips wat zeven tegen het voor stel stemmende raadsleden betreft, waar onder twee partijgenoten, mocht gaan. Om „zuiver politieke redenen” stemt de heer A. H. van Gent (soc.) voor het voorstel en behoedt daarmee ’’zijn” wet houder voor een onverkwikkelijk mo ment in zijn politieke carrière. Drs. R. Harms (soc.), die in dezelfde raadsver- ders zeggen, omdat zij op deze wijze willen blijven bijdragen tot de bezuini ging, zoals zij zichzelf na de miljoenen- strop van de Vondelwijkverwarming hebben beloofd. Waddinxveens grootste, twee miljoen gulden kostende en in zeven maanden gebouwde, scholencomplex in Groens waard 2 wordt op woensdag 30 augus tus in gebruik gesteld. Het is een simul- taanopening. Burgemeester C. A. van der Hooft opent de 12-klassige protes- tants-christelijke Savornin Lohmanschool voor basisonderwijs op hetzelfde mo ment dat zijn vrouw, mevrouw J. van der Hooft-Lourens, de protestants- christelijke kleuterschool De Kleine Ba sis opent Tijdens de donderdag 16 no vember gehouden vergadering van de schoolraad is er door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) voor gepleit een gesprek met de hoofden van de Waddinxveense basisscholen en de scholen voor het voortgezet onderwijs te arrangeren om tot een betere aanslui ting en overgang van het basisonderwijs naar het voortgezet onderwijs te komen. De schoolraad ondersteunt dit voorstel ter bevordering van een betere integra tie. Vrijdag 15 december is er een groot schoolfeest ter ere van het gereedkomen van een ingrijpende verbouwing van de Theo Thijssenschool. Begin december is deze herbouwde openbare school voor basisonderwijs door wethouder P. Lips van onderwijs officieel in gebruik geno men. „Nu heeft Waddinxveen geen oude scholen meer”, verklaart hij bij die ge legenheid. (RKPN). In onze gemeente is gedurende het gehele jaar aan de politieke weg getimmerd. Voor het houden van een toespraak en het aangaan van een dis cussie komen in de loop van 1972, door gaans op verzoek van de plaatselijke partij-afdelingen, naar Waddinxveen D’66 voorzitster Ruby van der Scheer, de Tweede Kamerleden Hans van Mier- lo en Arie de Goede, het D’66 Eerste Kamerlid Bert Schwartz (met zijn vieren in maart, de laatste ook in november), prof. dr. J. Verkuyl, die in maart spreekt voor de ARP, staatssecretaris mr. J. G. Rietkerk (Kb.) en de WD-Tweede Ka- merkandidaat H. F. Heijmans (beiden in oktober) en ds. A. J. Wijnmalen voor de SGP (ook in oktober). In de verkie- zingsmaand november komen naar onze gemeente de ex-ministers en nu Tweede Kamerleden dr. W. Drees jr. en mr. M. L. de Brauw van D’70 en ex-staatssecre- taris voor crm, mevrouw S. van Veenen- daal-van Meggelen, ook van DS’70, de Tweede Kamerleden C. N. v. Dis (sgp), dr. D. Dolman (soc.), mr. G. C. van Dam (arp), drs G. van Leijenhorst (chu) en de Tweede Kamerkandidaat A. van der Hek (soc.). Bovendien is er in november nog een verkiezingsavond gehouden in de jeugd- sociëteit Anno 1884, is er PSP-propa- ganda bedreven op de weekmarkt en trokken de progressieven met een ver- kiezingskaravaan door Waddinxveen. De algemene beschouwingen, die aan het goedkeuren van de begroting vooraf gaan, worden donderdag 30 november en donderdag 7 december in een vrien delijke en vrijwel ontspannen sfeer ge houden. De raadsleden discussiëren over hoofdpunten (betere communicatie bin nen het gemeentebestuur, inspraak, cul tuur- en jeugdbeleid) en uiteraard wen sen en verlangens (o.a. gymnastiekvoor- zieningen). gustus 1973 te kunnen beginnen in een gedeelte van de Savornin Loh manschool, totdat de school aan de Sniepweg klaar is en zal worden bevolkt door 450-600 leerlingen, blijkt een gegronde als vrijdag 27 oktober van de nu demissionaire minister van onderwijs en weten schappen, mr. C. van Veen, het be richt komt dat „onze” HAVO/ Atheneum op het scholenplan is gezet. Eerder in oktober hebben de drie samenwerkende verenigingen in hun respectievelijke ledenvergade ringen de overeenkomst tot de op richting van een samenwerkings school voor HAVO en Atheneum formeel uitgewerkt en vastgelegd. Vrijdag 3 november recipieert de commissie van bestuur om de mi nisteriële beslissing te vieren. Re- ceptiegangers prijzen de werkkracht en de praktische aanpak van de samenwerkende besturen. Een hartverwarmende gebeurtenis in een koude maand is op zaterdag 15 januari de opening van de rooms-katholieke kleuterschool Prins Willem-Alexander door mevrouw L. H. A. Klaasesz-de Bruijne, echtgenote van de nu oud-com- missaris der Koningin van Zuid-Hol- land. Dat het koud is in die dagen blijkt wel uit de voedselactie, die de Wad dinxveense schoolkinderen in samen werking met de Jeugdnatuurwacht en de dienst Openbare Werken op touw heb ben gezet voor in (honger)nood verke rende vogels. Druk, dat wel, maar de prognoses van het Instituut Stad en Landschap Zuid- Holland waren in 1967 somberder: 13.000 voertuigen dagelijks over de Kerkweg. Belangrijkste uitvalsweg van daag de dag is de Beijerincklaan (3470 voertuigen per etmaal). In de bebouwde kom is de Juliana van Stolberglaan de weg met de meeste voertuigenbewegin gen (5400 per etmaal). De jaarwisseling werpt zijn schaduw al vooruit in september als het WD- raadslid mevrouw L. M. Oosterbroek- Waagmeester de burgemeester vraagt zijn hand over zijn hart te strijken en begin januari weer - evenals in 1971 en vele jaren daarvoor - een nieuwjaars receptie voor de bevolking te houden. Nee, blijven burgemeester en wethou- In Waddinxveen wijkt de verkiezings uitslag in grote lijnen weinig af van het landelijk beeld. Ook hier is de WD de grote winnaar, met een stijging van 5,1 procent. De grote verliezers zijn D’66 met 4,2 procent, gevolgd door de CHU (2,3 procent), KVP (1,6 procent) en SGP (eveneens 1,6 procent). De ARP weet zich met een verlies van 0,2 procent vrij wel te handhaven. Het progressieve blok (PvdA, PPR, D’66) behaalt in Wad dinxveen 32,9 procent van de stemmen, een totale winst van 0,6 procent (niet indrukwekkend door het forse verlies van D’66); de confessionelen (KVP, ARP, CHU) komen tot 27,6 procent van de stemmen, een verlies van 4,1 procent. De VVD klimt naar 18,2 procent. .'LA ïtól \y. In januari nog geeft pater dr. J. A. M. Pennock, directeur van de open schoolgemeenschap De Bijlmer in Amsterdam, een uiteenzetting over het onderwijs op zijn school. Drie maanden later beleggen de katho lieke, openbare en protestants- christelijke verenigingen voor voortgezet onderwijs in samen werkingsverband een discussie- en informatieavond, die wordt voor gezeten door ir. H. P. M. Koenen. Daar nemen 300 belangstellenden eenstemmig verstrekkende beslis singen betreffende de samenwer kingsschool. De verwachting in au- De eerste ouderavond van de openbare Léon van Gelderschool wordt vrijdag 11 februari gehouden. Deze ouders spreken zich in het najaar als eersten uit tegen het houden van een aubade op Konin ginnedag, waar de ouders van de leer lingen van de Theo Thijssenschool nu juist weer een voorstander van zijn. De discussie hierover wordt gevoerd op ver zoek van de schoolraad. In dezelfde februari-maand wordt het de Waddinx veners via ons Weekblad voor Waddinx veen duidelijk dat de behoefte aan een vijfde peuterspeelzaal steeds groter wordt. Op dat moment zijn er al 200 peuters ondergebracht in vier peuter speelzalen. Honderd peuters wachten nog. Eind juni voetbalt de jeugdsociëteit 1884 200,bijeen om de stichting van de vijfde plaatselijke peuterspeelzaal mogelijk te maken. Woensdag 1 novem ber is het zover: in een lokaal van de

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 11