der Hooft van van Samenwerking met duurzaam karakter Huisartsen C. A. de Geus G. Siemons compagnons en Gouda: Kamer van Koophandel m Burgemeester C. A. weet één ding heel zeker: Bedrijven lopen gevaar bij naleven prij zenbesluit „De beste methode om iets de grond te krijgen is teamwork” PEPPELHORST 109 (01828) 5594 RECEPTIE-ALBUMS REPRODUCTIES - POSTERS Kleuterscholen geven f 740,- voor Zambia Hengstenshow in Den Bosch WEE! WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 4 JANUARI 1973 Pagina 16 Boekhandel Veldwijk BV Het adres van onze nieuwe hoofdredacteur B. J. Woudenberg is Zijn telefoonnummer is Sportstichting Inspraak De praktijk Loop der bevolking L JB C. A. VAN DER HOOFT Burgemeester van Waddinxveen Boekhandel Veldwijk BV Nieuwe praktijk W erkgelegenheid WADDINXVEEN De Waddinxveense huisarts dr. C. A. de Geus en zijn assistent dokter G. Siemons hebben met ingang van dit nieuwe jaar aan hun samenwerking een duurzaam karakter gegeven. De grondslag hiervoor is een zogenaamde maatschap of een associatie. Miljoenenplan WADDINXVEEN/GOUDA Uit een enquete, die de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken heeft ingesteld blijkt dat de ondernemers de prijzenbeschikking goederen irreëel vinden. In de vele arbeidsintensieve bedrijven zou de continuïteit zeer ernstig in gevaar ko men wanneer men deze prijzenbeschikking zou naleven. I van Burgemeester C. A. van der Hooft - veel heil en zegen Jeugdsoos Anno 1884 r i in Er zal binnenkort een Sportstichting in het leven worden geroepen die de bouw van sportzalen en een sporthal ter hand zal nemen. Teveel is de aandacht van de zaal sporten achter gebleven bij de bui tensporten en het zwemmen. Door een vergissing bij de stemming in de nacht van 22 december 1970 werd één stem hei- of graaf-machine in Waddinxveen werkte. Maar ook dit woningbouwplan is alleen maar tot stand gekomen door de hechte samenwerking tussen alle drie de woningbouwverenigingen en het ge meentebestuur. Alle jaren door hebben we in Waddinxveen ondervonden dat - zoals wij dit steeds deden - in team verband werken - de beste methode is om iets van de grond te krijgen. ik daar zo blij mee ben? Allereerst: „nu is er voor iedere beurs en naar ieders smaak een gezellig etentje te versieren; ten tweede: als men in het dorp kan eten behoeft men niet naar de (grotere) stad enkan men beter ook alle in kopen in eigen dorp doen en daarna heerlijk eten!” Iedereen weet dat men alles wat men verkiest hier kan kopen! Doe het dan ook! U verkrijgt daardoor ook nog méér keus. U helpt hiermede de leefbaarheid - dus uw eigen genot - verhogen. Het gemeentebestuur zal zijn uiterste best doen dit aantal inwoners te hand haven cq. nog te verhogen. In de studie voor het komende structuurplan kunt u daarover meespreken. Het college van burgemeester en wethouders is met de commissie voor de Ruimtelijke Orde ning en Woningbouw reeds meer dan een jaar bezig een structuurstudie voor te bereiden. Dit jaar zal in hoorzittingen en studiecommissie uit alle regionen van de bevolking, zowel in verenigingsver- Men kan in de praktijk van het zaken- WADDINXVEEN/DEN BOSCH In verband met de grote opmars, die de Welshpony’s onder de rijpony’s het laat ste jaar in ons land hebben gemaakt, ziet het er naar uit, dat de tweedaagse Centrale Hengstenshow in Den Bosch op 19 en 20 januari, waar in de Bra- banthallen niet minder dan 275 hengsten acte de présence zullen geven, een groot evenement gaat worden. De bevolking - het aantal inwoners - nam in 1972 weer toe - alhoewel veel minder dan de jaren daarvoor (1 januari 1972 19.830, half december 1972 20.050 inwoners). In 1973 zal dit aantal terug lopen doordat er weinig woningen ge reed zullen komen. De woningwetwonin gen in Groenswaard III zijn voor eigen inwoners, zodat ook daar geen verhoging van het aantal inwoners te verwachten is. Is dat erg? U zult zeggen: „het gaat toch niet om het aantal inwoners?” Het magische getal 20.000 inwoners betekent voor onze gemeente 190.000,meer inkomen. Als er per 1 januari 1973 of 1974 er één imnder is, dan zijn we deze 190.000,kwijt. Maar er is nog meer. Als onze voorzieningen zoals scholen, De beide huisartsen hebben hun besluit reeds voor de Kerstdagen in een brief aan hun patiënten meegedeeld. Daarin wordt duidelijk gesteld, dat de artsen de vrije artsenkeus zullen eerbiedigen, zo dat hun patiënten ook in de toekomst zullen kunnen blijven vragen naar hun „eigen” huisarts. In de gewone gang van het werk zullen dokter De Geus en dokter Siemons ech ter zoveel mogelijk zelf de taken ver delen, daardoor de duidelijke praktische voordelen van het werken in tweeman schap voor de praktijk en de twee huis artsen het meest tot hun recht komen. ben hun besluit tot een vastere vorm van samenwerking genomen, nadat was gebleken dat hun wijze van werken en taakverdeling goed voldeed en velen reeds vertrouwd was geworden. De twee huisartsen, nu nog werkzaam in de prak tijk aan de Prinses Beatrixlaan, gaan een gemeenschappelijke praktijk bouwen op een stuk grond aan de Mozartlaan hoek Chopinlaan. De ongeveer 1400 vierkante meter grond is reeds met toestemming van de gemeenteraad voor 100.000, (exclusief btw) door de artsen aange kocht. De aankoop is definitief zodra Gedeputeerde Staten het raadsbesluit hebben goedgekeurd en de notariële overdracht van de grond en/of betaling van de koopsom heeft plaats gevonden. Dokter Siemons is één jaar de assistent van dokter De Geus geweest. Zij heb band als individueel de kans worden ge geven mee te spreken over de toekomst van het dorp. Een waagstuk! Maar voor u en ons ook een grote verantwoorde lijkheid. Als een ieder meespreekt en luisteren kan naar wat anderen te zeg gen hebben en eigen (stok)paardjes op stal laat staan, kan ook dit, een pracht brok teamwork worden! Zou dan toch 1973 het jaar van de toe komst worden? Eén zaak is zeker. Als wij - gewoon als mensen - samen het goede zoeken voor allen rondom ons in dit jaar - dan is de toekomst er al, want dat is - al lijkt het een utopie - het mooiste van alles - samen leven - samen werken - samen wonen - in het dorp Waddinxveen, waar de lucht nog zuiver is - waar dan met recht gesproken kan worden: „De Parel aan de Gouwe”. Zo’n jaar wens ik u allen toe! Begin januari wordt door mij de Com missie Bestudering Werkgelegenheid ge ïnstalleerd, waarin naast de drie vak bonden - ook vertegenwoordigers zitting hebben uit het Gewestelijk Arbeids bureau - de Kamer van Koophandel en de werkgevers. Wethouder Huizer zal voorzitter zijn van deze commissie. Het was een goed initiatief van de gezamen lijke vakbonden het vraagstuk van de werkvoorziening te bestuderen. Velen van ons verwachten in 1973 een terug gang in de werkgelegenheid en dan is het nuttig te bezien of er mogelijkheden zijn om meer arbeidsplaatsen te stichten. Werkgevers, werknemers en overheid behoren hier gezamenlijk aan te werken in overleg met de deskundigen van mi- nstcrie en bedrijfsleven. Het veel besproken woningbouw- en be stemmingsplan Groenswaard III is 1972 ter hand genomen. Op dezelfde dag dat de gemeenteraad toestemming gaf om te beginnen met het bouwrijpmaken van het bestemmingsplan en de bouw van de autotunnel, werd door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedkeuring aan de raadsbesluiten tot het beschik baarstellen van de daarvoor benodigde kredieten gegeven. Dit is uniek - naar ik meen - nog nooit eerder gebeurd in ons land. Hieruit moge blijken hoeveel belangstelling er ook van hogerhand was voor dit plan. Dankbaar mogen we zijn dat reeds dit jaar op 1 juni a.s. het tweede station van de Nederlandse Spoorwegen geopend wordt en dat het verkeer door de tunnel geopend kan worden. Dit zal verlichting brengen in de bezetting van alle scholen in de Von- delwijk, maar ook meer drukte aan het winkelcentrum Luifelbaan en Groens- voorde. Iedere inwoner is hiermede ge baat. De woningbouw in Groenswaard III is begonnen. De heimachines slaan er vele palen de grond in. Het is voor mensen die weten waarom er gebouwd moet worden een heerlijk geluid en het brengt weer veel bedrijvigheid in onze gemeente. Het was de laatste twintigtal jaar nog niet voorgekomen dat er geen De Welshpony’s hebben het voorbije jaar op enkele grote hippische evene menten, als „De Dag van het Paard” en de Utrechtse Horse Show, met hun mas sale optreden een enorme goodwill ge kweekt en mede daarom zullen duizen den bezoekers het Welshpony- festival in Den Bosch mee willen maken. Tij dens de Europese Kampioenschappen in Zweden en de Nat. Kampioenschappen te Utrecht heeft de Welshpony grote successen geboekt. Als rijpony is de Welshpony niet te overtreffen. Door hun grote intelligentie en Arabi sche Adel, die met de sobere ponyeigen- schappen zijn gecombineerd, hebben de Welshpony’s een wereldwijde verbrei ding gekregen en meerdere buitenlandse bezoekers worden dan ook in Den Bosch verwacht. De eerste dag worden dan ook in Den Bosch de jonge heng sten gekeurd en ’s avonds vindt de gro te fokkersavond plaats, terwijl de vol gende dag de jonge hengsten geprimeerd worden en tevens een premiekeuring van de oudere, reeds eerder goedgekeurde hengsten wordt gehouden. Ook wordt op de 2e dag de grote kampioenskeuring voor de verschillende Sekties gehouden. Deze vorstenkinderen uit het Stamland Wales gaan de ponyliefhebbers een paar onvergetelijke dagen bezorgen. mag doorberekend worden en dan gaat het om de loonsomstijging tussen 15 augustus en nu. Welnu in die periode was de stijging niet zo groot, zodat zeer weinig bij te berekenen valt. In de arbeidsintensieve industrie en het ambacht bestaat de kostprijs voor een zeer belangrijk deel uit loon n.l. 60 tot 80%. Het staat al wel vast dat - ondanks de matiging - in het komende jaar de loonsomstijging tenminste 12% zal be dragen. Dat betekent dat de kostprijzen ruim 7 tot bijna 10% in deze bedrijven zullen stijgen. De winstcapaciteit van deze soort bedrijven is de laatste jaren sterk afgenomen, ze hebben een margi nale positie gekregen als gevolg van een inflatie welke wat de snelheid betreft een nieuw olympisch record heeft be haald in 1972. In heel wat gevallen moet 1972 met een verlies worden af gesloten in deze soort bedrijven. Dat wil niet zeggen dat ze niet gezond zijn want zonder het hoge inflatietempo zou het aanpassen van de situatie geen pro bleem zijn. Zij blijven ook hun dagelijkse patiënten bespreking houden. WADDINXVEEN Niet zo lang gele den werd door één der leden van de ge meenteraad het jaar 1973 genoemd als het jaar van de toekomst, leder mens neemt zich voor in het nieuwe jaar het weer beter te doen dan in het vorige Daarom wensen we elkaar allemaal een gelukkig nieuwjaar toe. Ik wil daar graag mee beginnen en iedere inwoner van Waddinxveen veel heil en zegen toe wensen voor dit nieuwe jaar voor het gezin en het werk. Wat zal 1973 ons brengen? Wij weten het niet. Dat weet God alleen! Maar we kunnen wel pogen na te gaan wat er - althans wat de ge meente aangaat - zal gaan gebeuren. Vlak voor het einde van het oude jaar werd bij notaris In ’t Hol de akte ver leden van de Stichting Winkelcentrum Waddinxveen. Dat betekent dat de mid denstand zelve gaat pogen het hart van Waddinxveen - het winkelcentrum aan de Kerkweg - te bouwen. Dat zal één van de mooiste taken zijn, welke er op dit moment aangepakt kunnen worden. Waddinxveen is lang verstoken gebleven van een goede verbinding tussen de Hef- brug en de Dorpsstraat. De prachtige bejaardenwoningen langs de Kerkweg waren een begin - vooral nu de oude woningen langs de Petteplas binnenkort worden afgebroken - een goed begin en een felicitatie aan het bestuur van de Stichting Bejaardenhuisvesting beslist waard. Nu in 1973 de studie ter hand wordt genomen om te pogen het winkel centrum Kerkweg-Passage tot stand te brengen mag dit ons allen dankbaar stemmen. Vooral nu het bestuur van de Waddinxveense Middenstandsvereniging dit zelf doet - al wordt zij daarbij ge holpen door de Stichting Ontwikkelings- bureau Winkelcentra te Wassenaar. Al leen de durf om het aan te pakken is al een felicitatie waard. Moed en vertrou wen toegewenst. In 1973 zullen we de resultaten van de burgcrzinleningen 1970 en de beslissin gen daarop van de gemeenteraad van 22 december 1970 kunnen zien en in gebruik nemen. In die nacht van decem ber 1970 - de vergadering duurde tot half drie ’s nachts - werden de volgende beslissingen genomen: 3 voetbalvelden en een halfverhard veld; zes tennisbanen; rioleringen in de Dorpstraat en Kerkweg-West, alsmede riolering in plan Zuidkade e.o.; 1 overdekt zwembad (18x25 meter); onderwijsvoorzieningen w.o. verbete ring Theo Thijssenschool; subsidie aan de Streekmuziekschool. Heel de streek stond versteld van dit miljoenenplan. Ook de hogere overheid. Het was ook uniek. In twee maanden werd voor bijna 5 miljoen aan burger- zinleningen aangetrokken. Voor een gemeente als Waddinxveen (19.009 in woners per 1 jan. 1971) was dit onvoor stelbaar. Nauwelijks ruim twee jaar la ter kunnen de volgende voorzieningen in gebruik worden genomen: 1 overdekt zwembad 3 voetbalvelden alsmede een half verhard veld 6 tennisbanen verbouwing Theo Thijssenschool en verder worden naar verwachting het eerste kwartaal 1973 de riolerings- plannen ter hand genomen in de Dorp- straat-Burg. Trooststraat. Een dorp als Waddinxveen heeft hierdoor meer voor zieningen als vele grotere gemeenten el ders. Het zijn juist deze voorzieningen die de leefbaarheid in onze gemeente verhogen en Waddinxveen aantrekkelijk maken. Je kunt wel zeggen dat ons dorp: „een parel aan de Gouwe” moet zijn, maar er moet hard aan gewerkt worden! En nog steeds. De prijzenbeschikking Iaat voor de stij ging van de loonkosten onvoldoende ruimte tot prijsaanpassing. Slechts één derde deel van de loonkostenstijging De 1 ëmig Oost lijke voor Nede op r Wijk dia-a de Woe derei getei door dinx tien naar weer wel leidi gen. Begi sie n Hol] de i diox dere dan meei Bui ti dinsi beve Mar seen aanv groe tone Hoo kleu Von oper jaar Spec De 1 ’t V van besp Wad over de p NK3 niet dat indu der werl tebe bied faalt hout bont cent wijze en c den beid staat Wad Met nog sprei uitsti I belei R Rents I Pens I in i» de ba geven, markt te. Konir op de overgi stellin Gouw kleutt deelm onnet enorn zonde name ling her de oorlo is eei plech koms Jeugd veren tor J. Een in h Alpei van J gat v de rii daar woen en w gers Spoo nieut mei uitgebracht vóór het zwembad in plaats van vóór een sporthal. Achteraf is dit - dacht ik - goed geweest, want de ko mende Sportstichting kan nu helpen de sporthal van de grond te tillen, anders zou het overdekte zwembad er - zeker de eerste vijf jaar - niet gekomen zijn. Van harte hoop ik - ik ben er wel haast zeker van - dat zeker de eerste paal voor de sportzaal in Groenswaard I de grond in zal gaan voor de komende zo mer. Toch wijs ik er de lezers nogmaals op dat dit alleen maar kan gebeuren door een goed en hecht samenspel tussen overheid - sportverenigingen - onafhan kelijke deskundigen, de sportcommissie welke het college van burgemeester en wethouders adviseert en de sportstich ting. Weer komt hier een groot brok teamwork van de grond. Op hoop van zegen! Het verenigingsleven - ook een groot stuk bevordering van de leefbaarheid in Waddinxveen - bloeit! Het fanfarecorps Concordia zal in maart a.s. haar vijfen zeventig jaar bestaan vieren. Zo zijn er tal van verenigingen - ik denk b.v. aan onze éne gymnastiekvereniging met 1300 leden - aan denksporten (dammen en schaken) - aan de duivensportverenigin- ging - motorsport - ruitersport - schiet vereniging -, en de vele andere binnen- en buitensporten- die er voor zorg dra gen dat er in Waddinxveen voor een ieder wat wils is. FF:.-.'. Onze, meeste gerenommeerde café- restaurants hebben er een medewerker bij gekregen aan het einde van het jaar: het chinees-indisch restaurant Lotus, waar de heer en mevrouw Lung uit Hong-Kong de scepter zwaaien. Waarom leven niet iedere dag zijn prijzen ver anderen. Prijzen worden meestal aan het begin van het jaar vastgesteld en bekend gemaakt, in enkele gevallen op een an der moment b.v. vóór het begin van een belangrijke beurs in de branche, hetzij in het binnenland hetzij in het buiten land. In enkele gevallen geschiedt het aan het begin van een seizoen. In prak tisch alle gevallen geeft de prijscourant vaste prijzen aan voor een geheel jaar. Welnu, als men die nu zou berekenen voor het jaar 1973 aan de hand van de prijzenbeschikking dan zouden velen grote verliezen lijden in 1973. De vele naar andere E.E.G.-landen ex porterende bedrijven worden nog sterker gedupeerd omdat het voor hen reeds nu een onmogelijke zaak wordt voor leve ranties naar het buitenland hogere prij zen te vragen dan voor binnenlandse afnemers. Ook de buitenlander leest in de economische pers de tekst van de prijzenbeschikking en gebruikt de daar uit verkregen wetenschap bij zijn on- derhandelingen. Een maatregel die ireëel is, is geen lang leven beschoren. Dit is de verwachting van de meesten die hun standpunt ken baar maakten. Met andere woorden: een dergelijke wetgeving houdt een vrij grote willekeur in zich omdat ze niet hand haafbaar is gedurende een ietwat lan gere perioden! WADDINXVEEN Nog voor de Kerstdagen werd door een afvaardiging van de Waddinxveense rooms-katholie- ke kleuterscholen, bestaande uit een aantal kleuters en zeven hoofdleidsters en leidsters - onder leiding van kapelaan B. van der Helm - aan burgemeester C. A. van der Hooft in zijn woning ’’Pias rode” een bedrag van 740,overhan digd. Naast dit bedrag, dat nog niet het eind bedrag betekent, werden ook een gram mofoonplaat, waarop de kleuters van de vier scholen „Klein Duimpje”, „Prins Willem-Alexander”-kleuterschool, „Pi- nokkio” en „Prinses Beatrixkleuter- school” - liedjes ten gehore brengen, en een groot aantal door de kleuters ge maakte tekeningen aangeboden. Het be drag werd onder meer bijeengebracht door de organisatie van een fancy-fair, die vooral dankzij de medewerking van de ouders van de kleuters en diverse plaatselijke winkeliers succesvol verliep. Het bijeengebrachte bedrag, de grammo foonplaat en tekeningen zijn bestemd voor een Gouvemements-school in Ka- zembe in Zambia, waar burgemeesters dochter Marlies zich inzet voor het ont wikkelingswerk. Burgemeester Van der Hooft toonde zich zeer dankbaar over en had veel waardering voor deze op enthousiaste wijze gevoerde actie. De jeugdsoos Anno 1884 voorziet in een behoefte om de jeugd bijéén te brengen en met goede muziek wat verstrooiing te brengen. Het bestuur, zowel het stich tingsbestuur als het jeugdbestuur, doen hun uiterste best het roer goed in han den te houden wat hen uitermate goed gelukt. Juist een paar excessen getuigen ervan wat een inspanning en moeite de besturen zich getroosten om alles in goede banen te houden. Mag ik de te genstanders eens recht op de man af vragen: „U bent toch niet vergeten de wekelijkse strubbelingen met de politie de weekenden, vroeger?” Genoeg hier over, de vele verlengingen welke 25, 50 jaar en langer bestaan bewijzen dat er voor de jeugd ontzaglijk veel gedaan wordt. Wat opvalt is dat de meeste ver enigingen een geheel eigen home zoeken waar zij de leden - vooral de jeugdleden - ontevangen kunnen op iedere avond van de week. Een goed voorteken: Van de zijde van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is er toezegging ontvangen tot het realiseren van het jeugd- en jongerencentrum „de Bonkelaar” in 1973. gymzalen, zwembaden, tennisbanen, sportvelden etc., etc. moeten bevolkt worden om de voorzieningen rendabel te maken. Iedere inwoner draagt daartoe zijn steentje bij. septe I een mees teraj vakb vers, I mer I ontw heid van I W. I het f f trekt de b fel. kend langj rapp leder

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 16