DAT WAS DAN Het Waddinxveense verkeer eist: HET HARE MAJESTEIT VOOR BRANDWEER Inwonertal groeit met 228 zielen, alleen doordat het geboortecijfer vrij hoog is 3 doden, 90 gewonden tenminste 267 ongevallen 1972 RUSTIG JAAR NEGEN KEER BEHAAGT r 1 JACOBUS MICHEL DUIJKER. 20.000e Een jaartje Waddinxveen BLOEMEN VAN BURGEMEESTER VOOR LOES LEKX John Tilroe Gijs Kooren, e.a. Pagina 5 f i' 1 r i B I I 0 I I I I I I I I I I I I I I I I Ook geboorten daalt Bezetting De rijkspolitie - die het nieuwe jaar is ingegaan met een uit 21 man executief en 2 man administratief personeel be- Opmaak: Samenstelling en tekst: Bert J. Woudenberg Fotografie: Hulpverleningen Trouwe dienst WADDINXVEEN Het plaatselijke korps der rijkspolitie is vorig jaar 267 keer gealarmeerd voor een verkeersongeval in Waddinxveen. Dat komt neer op één aanrijding per werkdag en dan zijn nog niet meegeteld die aanrijdingen waarbij de betrokkenen de zaak onderling hebben gere geld. Negentig mensen raken in 1972 meer of minder ernstig gewond. Het Waddinxveense verkeer eist in het achter ons liggende jaar drie doden. WADDINXVEEN Voor het korps van de vrijwillige brandweer in Waddinxveen is 1972 een bijzonder rustig jaar geweest. Welgeteld 27 maal wordt de hulp van de brandweer ingeroepen voor het helpen blussen van doorgaans kleine branden, terwijl de brandweerlieden 6 maal hulp verlenen in andere gevallen dan bij brand. WADDINXVEEN Negen Waddinxveners hebben in 1972 een konink lijke onderscheiding opgespeld gekregen. Het aantal plaatsgenoten, dat zich ook vorig jaar niet minder verdienstelijk heeft gemaakt voor bedrijf, vereniging en samenleving is vanzelfsprekend veel groter. I O WADDINXVEEN Het inwonertal van de gemeente Waddinxveen is in 1972 gegroeid met 228 personen. Waren wij begin vorig jaar nog met een gezelschap van 19.830 man, het bevolkingscijfer zal rond de jaarwisseling ongeveer 20.058 hebben bedragen. Op het gemeentehuis is men geschrok ken van deze zeer geringe stijging. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 4 JANUARI 1973 A 1 Wedstrijden Waddinxveners krijgen goud, zilver en brons opgespeld O 1972 Tj I I Dat desondanks het inwonertal in 1972 I I I I I 1 1 I I I I I I I I 6 toch nog de 20.000 zielen is overschre den is uitsluitend een gevolg van het nog vrij hoge geboortecijfer: 446 nieuwe wereldburgers kunnen in de registers van de burgerlijke stand worden ingeschre ven. Maar ook dit cijfer vertoont ten opzichte van 1971 (volgens de volkstel ling waren we toen met 19.207 Wad- dinxveners) een duidelijke daling. Tegenover de geboorteaanwas van 446 mensen staat het overlijden van 85 Wad- dinxveners. Het geboorteoverschot van 361, verminderd met een vertrekover- schot van 133, veroorzaakt - wij hebben u het al gezegd - een stijging van „slechts” 228 personen. Opperwachtmeester M. A. Ruissen, die ons bovenstaande cijfers als plaatsver vangend groepscommandant verstrekte, wil ruiterlijk toegeven dat ook de politie fouten kan maken en wijst in dit ver band op het verkeersongeval in augustus, waarbij een oogletsel oplopende politie man was betrokken. De door de politie bijgehouden ongevalsstatistiek tonen ook nu weer duidelijk aan dat de Henegou- werweg door de automobilisten het meest wordt onderschat en dat de Sniep- legpenning van verdienste van de ge meente Waddinxveen uitgereikt aan de heer C. Vis. Aan de heer D. Polderman, de na 40 jaar trouwe dienst afscheid nemende machinist van het poldergemaal Middel burg aan de Henegouwerweg, is in ok tober de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt. Zilver krijgt in november de heer B. van Wichen, die er 40 jaar dienst verband bij de firma Noorlander op heeft zitten. Ook een zilveren ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau ontvangt in november de heer J. A. Nootenboom, die gehuldigd wordt we gens een 40-jarig dienstverband bij de stoel- en meubelfabriek H. A. van Ber- kesteijn B.V. Tegelijkertijd krijgt de heer J. de Wit - 25 jaar in dienst van het zelfde bedrijf - de oorkonde van de Hulpverleningen in andere gevallen dan bij brand betreffen in 1972 onder meer een tweetal aanrijdingen, waarbij be kneld geraakte mensen moeten worden bevrijd. Het ernstigste geval is een aan rijding op de Henegouwerweg op 22 au gustus. Voorts wordt geassisteerd bij het leegpompen van ondergelopen kelders in de nacht van woensdag 5 op donder dag 6 juli, toen een hevig noodweer bo ven ons dorp losbarst. Drukker als in deze nacht en dag zijn de brandweerlie den eigenlijk in het gehele jaar niet meer geweest. Mag de brandbestrijding in 1972 niet erg veel tijd in beslag genomen hebben; de Waddinxveense brandweerlieden heb- Centrale Bond van Meubelfabrikanten. In mei is de heer P. Noorlander 50 jaar in dienst van het bakkerijgrondstoffen- bedrijf C. P. Broer N.V. De heren T. de Graaf en M. J. P. Theussen staan er in juni bij stil 25 jaar geleden in dienst te zijn getreden van de meubelfabriek Baan. Van Schaik en Berghuis Interieur- bouw huldigt in juli drie jubilarissen: de heer J. van Es, 50 jaar dienstverband en daardoor drager van de jubiieum- speld van het bedrijf, en de heren B. Heerkens en A. Geers, die er beiden 25 jaar trouwe dienst op hebben zitten. Begin augustus krijgt het eind november af getreden Partij van de Arbeid-raadslid A. H. van Gent de versierselen beho rende bij het ridderschap in de orde van de Joegoslavische vlag uitgereikt door de Joegoslavische ambassadeur in Ne derland. De onderscheiding is een blijk van waardering voor zijn verdiensten als secretaris van de afdeling Balkan- landen van de Centrale Kamer van Han- delsbevordering. weg de weg is binnen de bebouwde kom waar het hardst wordt gereden. Opmer kelijk is dat in 1972 een vrij groot aan tal - 572 om precies te zijn - automobi listen door de politie wordt geverbali seerd wegens het overschrijden van de maximum-snelheid. De verjaardag van koningin Juliana be tekent in onze gemeente een „regen” van drie lintjes. De gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau wordt eind april op de rever ge speld van de heren H. T. Kloet (50 jaar schilder en talrijke in het belang van de gemeenschap verrichte activiteiten) en M. Heemskerk (loodgieter en onder meer veteraan van het Waddinxveense zakenleven). De zilveren medaille krijgt, eveneens op vrijdag 28 april, de heer A. van der Graaf (40 jaar promotor van Voorwaarts). Vanwege hun niet geringe, belangeloos gedane activiteiten voor de vorig jaar jubilerende voetbalvereniging Waddinx veen krijgen eind mei de heren W. van Dijk, A. van der Zijden en J. Schouten de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau opgespeld. Bij die gelegenheid wordt de zilveren staande groep, terwijl de organieke sterkte 28 man executief personeel be hoort te zijn - doet in februari vorig jaar mee aan een proefneming van het district ’s-Gravenhage van de rijkspolitie in het gebruik van de meldkamer in de residentie tijdens de uren dat de plaat selijke politiebureaus zijn gesloten. Al deelnemend aan één van de diverse ge houden regionale verkeerscontroles wor den eveneens in februari door de rijks politie van Waddinxveen een kleine 500 auto’s aangehouden, 35 processen-ver- baal opgemaakt en 20 betaalde waar schuwingen uitgedeeld. Eind juli, begin augustus wordt de hulp van de politie ingeroepen om drie uit een weiland los gebroken stieren van rijksweg 12 te ver wijderen. De brand die zich het ernstigste laat aanzien, maar die toch in een vroeg tijdig stadium wordt geblust, is de brand bij Garage Van Nielen (Dorpstraat) op woensdag 5 januari. Een autobrand op rijksweg 12 (25 april), in brand geraakte dakbedekking op een in aanbouw zijnde bungalow aan de Noordkade (5 mei), een hooischuur aan de Zuidelijke Dwarsweg (12 mei) en een hooiberg eveneens aan de Zuidelijke Dwarsweg (13 juni), alsmede een autobrand in de Frederik Hendriklaan (27 september) geven de brandweer eveneens wat werk. De overige branden variëren van in brand geraakt vuil tot enkele berm- en veenbrandjes, terwijl in een aantal ge vallen bij aankomst geen dienst meer behoeft te worden gedaan, omdat de vuurhaard reeds is geblust. I I I I I I I I I I I I I I I I ïSfeït:. Immers, voor het eerst na zestien jaar snelle groei vertoont de Waddinxveense bevolkingsstatistiek weer een negatief vestigingsoverschot. Uit de voorlopige balans, die kort voor het einde van 1972 werd opgemaakt, blijkt dat tegenover 1214 nieuwe inwoners er 1347 naar el ders vertrokken. Dit vertrekoverschot van 133 mensen steekt wel schril af te gen de groei in de afgelopen jaren. De ze teruggang in de vestigingscijfers spreekt nog meer aan als men let op het aantal vorig jaar gereed gekomen wo ningen: 249. ben allerminst stil gezeten. Opleidingen en wedstrijden krijgen de volle aandacht. Sinds half september heeft de vrijwillige brandweer ook vier gediplomeerde dui kers in haar midden. Acht leden be haalden het diploma persluchtmasker- drager, terwijl vijf aspirant-bandwach- ten het diploma brandwacht tweede klasse behalen. Zij bekwamen zich nu als persluchtmaskerdrager. Voor de cursus brandwacht eerste klasse geeft één lid zich op, voor de cursus hoofd brandwacht twee en voor de cursus pompbediener één. De opleidingen en examens in het cursusjaar 1971/1972 vinden voor het eerst in regionaal ver band plaats, waarbij een dankbaar ge bruik wordt gemaakt van het instructie- lokaal boven de brandweergarage. I AL -pfi Wat de wedstrijden betreft mag zeker niet ongenoemd blijven, dat een junio- renploeg onder leiding van hoofdbrand wacht A. van Nielen tijdens landelijke selectiewedstrijden in Zaandam een der tiende plaats kon bezetten. Er zijn 28 ploegen. Een seniorenploeg onder lei ding van brandmeester P. Baan behaalt in Zwijndrecht een vijfde plaats, terwijl ook een ploeg heeft deelgenomen aan wedstrijden lage druk en aan kringwed- strijden hoge druk en perslucht. De kerstbomenverbranding 1972 en de jeugdbrandweerwedstrijden in september zijn evenementen, die vooral bij de jeugd het begrip en de belangstelling voor de brandweerman en zijn werk hebben verhoogd. j

Weekblad voor Waddinxveen | 1973 | | pagina 5